Strand, zee, zon en... muziek in Scheveningen 't Verklaarde uitzicht Romme en Schermerhorn ernstig beschuldigd NIEUWE LEID SC HE COURANT X DINSDAG, 22 APRIL 1M1 GROOT MUZIEK FESTIVAL IN TWEEDE HELFT VAN JUNI (Van een onzer verslaggevers) Voor talrijke Nederlanders zal liet zeker een genoegen zijn te vernemen dat het Kur- haus te Scheveningen zijn al-oude traditie ook dit jaar weer voortzet, de traditie nl. van het geven van kunst en ontspanning in de vacantiemaanden. Van 4 Juni tot 3 Sept. zul len weer honderden naar Scheveningen ko men om daar even de zorgen van den dag te vergeten en te genieten van wat daar aan kunst gegeven wordt. Dit jaar zal wel een zeer belangrijk jaar worden, daar de Mij Zeebad Scheveningen er alles op heeft gezet deze zoo populaire er aantrekkelijke bad- StlK ADRIAN BOULT plaats niet alleen tot een nationaal, maar ook tot oen internationaal muziekcentrum te ma ken. Naast die drie of vier ooncerten per week van het Residentie-orkest, zijn voor het komende seizoen ingeschakeld het Utrechtsoh Stedelijk Orkest, Het Concertgebouworkest en het Rott. Philh. Orkest, terwijl extra me dewerking zal worden verleend door het B-B.C.-orkest o.l.v. Sir Adrian Boult. Als huisdirigent treedt weer op Ignace Neumark, drie ook het openingsconcert op 4 Juni zal lei den. Naast hem treffen we namen aan van dirigenten als Jos Vrank en Jr., Leonard Bernstein, W. v. Otterloo, Henk Spruyt, Otto Klemperer, Ed. van Beinum, De F rei tas Brauco, Bernardino Molinari, Sam Swaap, Oharles Mündh Hein Jordans, FriitsSchuur- man en Jan Out, terwijl ook CarlsSiuriöht weer 4 eoinecrten zal leiden. De te verwach ten solisten zijn te veel om op te noemen, het zijn er voorloopig 60, 34 Nederlanders (o.m. Jo Vincent, Annie Woud, Henk Noort, Zoltan Szekely, Geza Frid, Henri ette Sa La, Theo d. Pas) en 26 buitenlanders (o.m. Alexander Uninsky, Nathan Milstein, Arthur Schnabel, Patricia Travers, Kirsten FLagstad, Nicole Henriot, Imre Ungar, Elizabeth Schumann). Het Vrijdagavondooncert dat vroeger uit sluitend symphondsch concert was, zal dit seizoen eveneens solistenconcert worden, daar het Zondagavondconcert is uitgevallen. Verschillende eerste uitvoeringen staan weer op het programma, o.a. Prokofieff's Cantate voor alt, koor en orkest „Alexander Newski", Honegger's „Symphonie pour orchestre com plet", Orkestsuite van Rob. de Roos en Piano concert van Schostakowitsch. Onderhandelin gen zijn gaande met de „English Opera Group" O.I.V. Benjamin Britten om op 22 en 26 Juli de opera's „The Rape of Lucretia" en ^Albert Herring" van Britten te geven, ter wijl nog enkele opera-concert en met de Haarl. Orkestver. o.l.v. Marinus Adam zijn geprojecteerd. De kunstdans wordt dit jaar verzorgd door het Ballet Trudi Schoop (be gin Juni), José Torrès (Aug.) en Mariemma (eind seizoen), terwijl ook Yoma Sasburg, Ohaja Goldstein en Cilly Wang het podium zullen betreden. Op het gebied der voor drachtskunst zijn geëngageerd Oharlotte Kohier en Nel Oosthout, alsmede de chan- sonnières Lys Gauty, Edith Piaf, Marianne Oswald en Greta Keller. Verder komen er operette's, tooneelvoorstellingen, films en de krindermatinée's van Henri Nolles, terwijl iin hat vroegere Inhalatorium Cor Ruys zijn scepter weer zal zwaaien. Het belangrijkste evenement zal echter wel zijn het grootsche muziekfestival van 16 t/m 29 Juni, een sa menwerking tusschen A'dam en Schevenin gen. Onder den slogan „High Arts in the low De Christel, school en Kraemer's opvattingen I. Het is nauwelijks dertig jaar geleden, dat de tachtigjarige schoolstrijd eindigde met de erkenning van het recht der ouders, om hun kinderen te mogen doen opvoeden naar de beginselen der Heilige Schrift, in finan- cieele gelijkstelling met het openbare onder wijs. Bij alle gebreken, die de Christelijke school mogen aankleven, bleek zij een zegen voor het volk. dat volk in zijn geheel ge nomen. Wie nu mocht meenen, dat de Christelijke school van nu en voortaan geen aanvallen meer te verduren zal hebben, sluit het oog voor een historisch feit van de allergrootste beteekenis. In het leven der volkeren, ook in dat van ons volk, komt tweeërlei georga niseerde wil tot uiting, de wil tot het er kennen van Jezus Christus als Koning over al het geschapene, en de wil tot verheffing van het menschelijk denken.' Het komt er op aan te zien, dat beiderlei wil georganiseerd is. Bij alle nuanceeringen, die beide levens beschouwingen te zien geven, is steeds te zeggen, tot welke der beide groepen zij be- hooren. Dit is het goed recht van de in dezen tijd dikwijls gehoorde onderscheiding tusschen Christendom en humanisme. Het is een tegenstelling van absolute beteekenis. Prof. Kraemer heeft een belangrijk werk- lands" zal voor ons land een eersie poging worden gedaan te wedijveren met buiten- landsohe kunstenaarscentra. Kern van dit festival zijn 4 opvoeringen van Richard Strauss' „Der Rosenkavalier", in scène ge bracht door Lothar Wallerstein en onder di rectie van Wolfgang Martin (U.S.A.). Mede werking wordt verleend door zangers en zan geressen van de Weensche Staatsopera en van de Metropolitan Opera van Naw-York. Aan de symphonische omlijsting van deze voorstellingen nemen tijdens het festival deel het BBC-Symphonde-orkest, Concertgebouw orkest, Res. Orkest en U.S.O., elk met zeer speciale programma's. Zoo zal Scheveningen dezen zomer weer een aardig conglomeraat van muziekgebeurtenissen geven, waarvoor niet alleen een groote nationale, maar ook een internationale belangstelling wordt ver wacht. WILHELM FURTWaNGLER IN ROME De Duitsche dirigent Wilhelm Furtwang- Ier, die onlangs vrijgesproken is door het denazificatiehof te Berlijn, heeft storm achtige successen geboekt in Rome. 't MES ER IN HOE DAN OOK Wie zijn neus schendt, schendt zijn aange zicht. Wie hetzij ondoordacht, hetzij weloverwo gen, wie hetzij om minderwaardige redenen, hetzij uit overwegingen van landsbelang, de leidslieden van land en volk aan de kaak stelt, treft daarmede het volk zelf. Deze eenvoudige waarheid verlieze men nooit uit het oog. Een ontsierende operatie kan noodzakelijk zijn. Zij moet dan snel en radicaal geschie den Evenzeer moet het mes worden gekeerd radicaal en zonder kleinzeerigheid tegen de kankergezwellen van den laster. De naam van bewindslieden, wier politiek wij verderfelijk achten, die wij met al onze krachten, met al den gloed onzer overtuiging bestrijden, is in den diepsten grond onze naam. Hun eer is onze eer. Him schande is de onze. Wie hen lastert, lastert ons. Onze naam i s door het slijk gesleurd in de namen van prof. Romme en prof. Schermer horn. Ons aangezicht is geschonden. De feiten zijn als volgt: Het blad .Str^dt,uitgave der Oud-Illega liteit," heeft namelijk in een extra-bulletin medegedeeld, dat prof. Romme begin 1940 percentages trok voor elke leverantie der N.V. Amsterdam Berlijn Confectiefabriek Emil Hayn" aan het Centraal Magazijn voor Mili taire Kleeding. Voorts meldt het blad, dat prof. Romme groot voordeel genoot van een heimelijke overdracht van het N.V. Reclame bureau Remaco door de N.V. Algemeene Pu- bliciteitsunie te Amsterdam aan de Ala Oo§t-Indonesië opent zijn parlement Soekawati dankt de Ned. Regeering voor betoonde medewerking Hedenmorgen om tien uur werd te Ma kassar de eerste zitting van het Oost-In donesische parlement geopend. Door middel van gongslagen werden de opeen-volgende handelingen van het protocol aangekondigd. In zijn openingsrede releveerde de presi dent, Soekawati, de problemen, waarvoor de regeering van Oost-Indonesië zich gesteld zag. Voorts zeide hg, dat tijdens de zitting het ontwerp-toesluit voor de benoeming van een gTondwets-commissie kon worden voor gelegd. „Oost-Indonesië", aldus vervolgde Soeka wati, .hoopt van harte binnenkort den staat Borneo in de rij der Indonesische staten te mogen begroeten, opdat de federatie ter hand kan worden genomen, gevolgd door de Unie als sluitsteen." Soekawati bracht dank aan de Nederland- sohe Regeering en roemde in het bijzonder den limt.-G.G. Hij besloot met de woorden: ,J5e regeering zal bij monde van haar mi nisters verantwoording in het parlement af leggen, doch zij vraagt daartnj een open oog voor het zeer bijzondere karakter van haar taak". f Anzeiger A.G. te Berlijn. Aan prof. Scher merhorn zou dit in April 1046, dus tijdens zijn premierschap, zijn medegedeeld. Prof. Schermerhorn zou deze wetenschap niet hebben gebruikt om prof. Romme ter verantwoording te doen roepen, maar "om chantage te plegen en prof. Romme te pres sen om, tegen overtuiging en uitdrukkelijke verklaringen in, te berusten in de ondertee- kening van Linggadjati. Het blad noemt namen van personen, die dit hebben gecon stateerd en kunnen bevestigen, het schrijft over documenten, waaruit dit onomstootelijk blijkt en geeft zelfs twee (vrij waardelooze) reproducties. Openlijk worden dus in een blad een oud- premier en lid der Commissie-Generaal, een internationaal bekende Nederlandsche figuur, en de leider der R.K. Kamerfractie, tevens oud-minister, boef en boefjesmaat genoemd. Niet zooals den laatsteai tijd meer en meer gebruikelijk wordt, in een enkele losse be wering, maar in een aanklacht, die twee pagina's in beslag neemt. Niets doet hieraan af, dat de feiten verzwolgen worden door stroomen van rethoriek. Ons imperiaal „beleid" van het laatste jaar krijgt hierin hetzelfde beeld als dat eener sensationeele keukenmeidenroman. De naam van ons geheele volk staat hier mede op het spel. Het kankergezwel ontsiert ons aangezicht. Het mes er in. SNELHEID VAN 107® KM PER UUR BEREIKT. Het Britsche straalvliegtuig „Gloster Me teor Four" is 45 minuten na zijn vertrek uit Brussel heden op het Deensche vliegveld Kastrup aangekomen. De gemiddelde snel heid was 1070 km per uur. Oorlogen overrompelen ons niet als een donderslag bij helderen hemel. Er zijn verschillende oorzaken voor en knappe ana lytici hebben er dikke boeken over geschre ven. De ideologie is niet de hoofdzaak, maar wel de strijd om de macht. Oorlogen treden naar buiten als het resultaat van een pro ces, dat langzaam, maar gestadig, aanvrat het lichaam der economie, remmend de handels- vitaliteit en drang tot expansie. Te Génève is in het .Palais des Nations", op uitnoodi- gmg van den ,,Economischen en Socialen Raad der Ver. Naties" een commissie van voorbereiding" bijeen geweest voor de ..We reldconferentie voor Handel en Werkgelegen heid". Er namen 18 landen aan deel. w.o. Amerika, Engeland, Brazilië, China, Cuba, Tsjecbo-Slowakije, Frankrijk, België (Luxem burg) en Nederland. Bij de opening der con ferentie, heeft mr David Owen er nog eens op gewezen, hoe de handelsbarrières na den eersten wereldoorlog en de vergeefscbe po gingen van den Volkenbond een systeem van internationale, economische ordening tot stand te brengen, de politieke spanningen veroorzaakten, hetgeen weer leidde tot het uitbreken van den tweeden wereldoorlog. De regeeringen der landen hadden nu weer een nieuwe kans. ons voor dit gevaar te behoe den. De industrieele potentiaal der meeste landen, staat in geen verhouding meer tot hun vroegere productie, maar meer dan ooit zijn deze van elkaar afhankelijk geworden voor het toegenomen export-surplus. Het kan geen kwaad, nog eens de stelling te hooren verkondigen, dat economische wel vaart een essentieele factor is voor den vrede en dat het gemeenschappelijk doel moet zijn, de armoede en onveiligheid, voor al de bestaan son zekerheid over heel de wereld uit te bannen. De ..Time s" noemde als hoofddoel dezer handelsbesprekingen te Génève. den internationalen handel te be vorderen, dus de wereld te bevrijden van de barrières en hindernissen, die in de afge- loopen jaren de onderlinge relaties hebben versperd en in het algemeen de handelspro cedure te vereenvoudigen: verlaging van ta rieven. het elimineeren van voorkeurrechten etc. Teneinde de besprekingen over de tarie ven meer succesvol te maken. werd door iedere delegatie een lijst opgesteld van de industrieele en agrarische producten, die het vertegenwoordigde land te exporteeren had en tevens een lijst van de concessies, waar toe men bereid was: in ruil voor de geboden tariefsverlaging der invoerrechten: een soort van beurs dus Deze tariefonderhandelingen, telkens tusschen twee landen gevoerd, zouden daarna in een algemeene conventie worden vastgelegd Vooral Amerika heeft zich be ijverd in die richting actief te zün. want er waren te Génève een groot aantal gedele geerden der Amerikaansche regeering aan wezig, die als specialiteit golden inzake de kennis der handelsrelaties met een bepaald land. Sir Stafford Crioos vestisde er de aan dacht op. dat men reeds gedurende den oor log tot de overtuiging gekomen was. dat een nieuwe, economische, internationale organi satie een levensvoorwaarde beteekende voor den toekomstiger. wereldvrede. De tijd is voorbij, dat de landen zich uitsluitend met hun eigen economische problemen kunnen bezig houden, zonder daarbij rekening te houden met de uitwerking daarvan op an dere staten. Engeland, dat uitgebreide han delsrelaties heeft met de andere deelen van het Britsche Gemeenebest wenscht die óók uit te strekken tot de andere landen der we reld. Een betrekkeliik klein land als Engeland, maar met een groote bevolking blnft één der belangrijkste wereldimporteurs. Inzake de pref eren tieele rechten liet Sir Stafford Cripps echter uitkomen, dat Engeland en de Dominions, zelfs als de Amerikaansche regee ring de invoerrechten met vijftig procent zou willen verlagen, toch niet van die voorkeur rechten algeheel afstand zouden willen doen, maar wel tot eenige concessies bereid zouden zijn. Ook op deze economische conferentie te Génève, hebben de Russen hun negativisme weer bot gevierd, door niet te verschijnen. De Russen waren wel uitgenoodïgd, doch de invitatie werd blijkbaar niet geaccepteerd, hoewel zij ook weer niet officieel werd afge wezen. Sir Stafford Cripps stond echter op het standpunt, dat de andere landen, ook zonder Rusland, tot de stichting van een Internationale Handelsorganisatie zouden kunnen komen en tot opheffing der bar rières. Op den achtergrond dezer economische onderhandelingen staat natuurlijk de politiek. Het succes er van kan de politieke spannin gen doen verminderen, een mislukking zal die weer doen toenemen. Als straks in het najaar de R weer in de maand komt, moeten de oesterkweekers in Zeeland een behoorlijken oogst kunnen binnenhalen. Vandaar dan ook, dat nu reeds overal het oesterzaad op de eeuwsche wateren wordt uitgezet. je geschreven over de verhouding dezer beide geestelijke stroomingen, die ons volk zijn belijning hebben gegeven. Onder den titel „Christendom en Humanisme" ontleedt hij aard en karakter van beide en hij komt tot voor ons onderwerp zeer belangrijke conclusies Weliswaar erkent Kraemer ten duidelijkste, dat het humanisme buiten de Openbaring van Jezus Christus staat, maar niettemin is er een relatie, hoe zwak ook, tusschen de Goddelijke Openbaring en het humanisme. Het humanisme is niet ontoegankelijk voor een Godsbegrip, al is dit niet dat der H. Schrift. In het humanisme liggen gefun- deerd de normen der gerechtigheid, naasten liefde en barmhartigheid. Ook kan het zich in zeer edele vormen (Bijbelsch humanis me) vertoonen. Anderzijds doet Kraemer een feilen aan val op de Kerk. zooals wij die uit de werke lijkheid om ons kennen. Zij is geborneerd neigt tot een zondeleer die den vollen ernst en grootheid van den mensch miskent en bekleedt zich op een ontoelaatbare wijze met d e absolute waardigheid, welke alleen aan de Openbaring (H. Schrift) zelf toe komt. Zij geeft een burgerlijk, levensver- dorrend en wereldvreemd godsdiensttype te zien. Kraemer ziet de Kerk als de ontaarde Kerk en schuift op deze wijze de Kerk van haar fundament. Nu begrijpen wij Kraemer wel in zijn visie, maar de vraag is wat moet het gevolg van deze opvatting zijn in het denken van het Nederlandsche volk? Als eenerzijds het humanisme door hem wordt opgeschoven naar de Goddelgke Openbaring en hij anderzijds de Kerk van Christus scheidt van haar Koning? Het resultaat kan alleen maar zijn, dat de Christelijke richt lijnen voor het handelen, zooals die in de Christelijke schoolopvoeding aan ons volk worden vertoond, in het bewustzijn van het volk alle binding aan het Goddelijke Woord verliezen Zoo komt aan de openbare school, die uit de beginselen van het humanisme leeft en die beginselen hebben immers volgens Kraemer met die der Schrift te doen een aan de Christelijke school (die volgens hem haar oorsprong vergeet) onge veer dezelfde waardeering toe. Tegenover dezen gedachtengang van prof. Kraemer moeten wij stellen, dat allereerst op deze wijze geenszins het doel kan worden bereikt dat prof. Kraemer zoo vurig be geert, namelijk de herkerstening van ons van God en Zijn geboden losgeslagen volk. Maar vervolgens, dat het wezen der Kerk. zooals wij haar uit de practijk kennen, door hem verkeerd gezien is. De Schrift zelf oor deelt oneindig veel zwaarder over de Kerk dan Kraemer vermag te doen. Nochtans blijft zij de Kerk van Jezus Christus in haar wil om het Woord van Christus te bewaren. En zoo blijft ook de Christelijke school, als activiteit van de geloovigen, op haar fundament, ondanks haar fouten. In de Kerk-gezin-school-gemeenschap komt een groote, diepe en liefdevolle trouw aan ons geheele volk aan den dag. In een volgend paar artikelen willen wg et vraagstuk nog van andere zijde bezien. Dr M. KRUYSWLÏK. Pers. van ..De TelezraaF' protes teert tegen verschijningsverbod Met een request aan Minister Gielen. Het redactioneel-, technisch- en admini- Istratief personeel van het dagblad „De Te legraaf' heeft zich met een request tot den Minister van O., K. en W. gericht, waarin gezegd wordt, dat de ongerustheid over het niet-herverschijnen van „De Telegraaf" en „De Courant-Het Nieuws van den Dag" is uitgegroeid tot verontwaardiging, nu inmid dels vele oude bladen, wier houding in de bezettingsjaren zeker niet gunstig afstak bij genoemde, zonder veel moeite weer zijn ver schenen. Het personeel kan zich niet aan !den indruk onttrekken, dat onzuivere motie ven een groote rol spelen bij de beoordee ling der herverschijnng. Daarom wordt op de scherpste wijze geprotesteerd tegen het feit. dat deze kwestie in een troebele sfeer is geraakt en wordt gevraagd het probleem j van de herverschijning op te lossen, omdat I slechts hierdoor de toenemende onrust onder het personeel ongedaan kan worden gemaakt. BIJ i Minister Neher heeft den gemeentebesturen verzocht tijdig die maatregelen te nemen. welke noodig zijn om door middel van de normale onteigeningsprocedure de voor den woningbouw 1948 en later noodzakelijke gronden beschikbaar te doen zijn De Centrale Commissie voor rattenbe- I strijding in Oostelijk Noord-Brabant besloot l cm van 23—28 Juni een groote actie te voe- I ren voor rattenverdelging. De wereldconferentie voor den handel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3