Youth for Christ-bijeenkomst in de Marekerk Geen „Doodenherdenking" in de Pieterskerk De spaarzin is nog steeds niet teruggekeerd DE WEEK Onder den rook van de Sleutelstad ..LUWE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuws TOESPRAKEN, MUZIEK EN COMMUNITY-SINGING Negenhonderd jongeren uit Leiden en omgeving hebben gisteravond in de Mare kerk de bijeenkomst van de „Youth for Christ Movement" bijgewoond. In verband met de komende nationale gedenkdagen stelde de leider van dezen avond, de heer Dik Lugfchart, voor de samenkomst te openen met het zingen van het „Gelukkig is het land, dat God, de Heer, beschermt". Hierna werden verschillende personen aan de aanwezigen voorgesteld. Met orgel- en pianobegeleiding worden eenige liede ren gezongen, zoowel in het Hollandsch, als in het Engelsch. Ds J. Swijnenburg, Ned. Herv. pred. te Leiden, sprak het gebed uit, waarna door drie personen persoonlijk getuigenis werd afgelegd. Een meisge uit R'dam vertelde: Uit louter nieuwsgierigheid ben ik naar een bijeenkomst van deze Amerikaansche be weging gegaan. Ik heb er echter nimmer spijt van gehad. Volmondig kan ik thans zeggen, dat ik Jezus Christus in mijn leven heb gevonden. Ik ben ook blij U er iets van te kunnen vertellen. Hij is de Redder van deze gevallen wereld. Een ander ver klaarde: Toen Jezus in mijn leven kwam, is het geheel anders in mij geworden. Sinds ik Hem ken, weet ik, dat het een rijkdom is, kind van Hem genoemd te mogen worden. De spreker van dezen avuna, ac aeei u. Hamilton, zeide inderdaad, dat de samen komsten van de „Youth for Christ" met formeel zijn; men weet nooit precies, wat er gaat gebeuren. Zij zijn niet alleen voor, maar ook door de jeugd georganiseerd. Het voornaamste van onze bijeenkomsten is, om Christus te brengen in de harten van de vele jonge menschen. Hij geeft ons nieuwe verlangens en hij kan ook aan jongeren vol doening schenken. Enkele jonge mannen zagen in de V.S. den nood onder de jeugd. Men is toen gaan werken in de kracht van den Heiligen Geest en spoedig bleken de gebouwen, waarin de eerste samenkomsten werden belegd, te klein te zijn om de dui zenden belangstellenden van zitplaatsen te voorzien. God is dit werk begonnen. Het ontstaan, de voortzetting en de uitbreiding is Zijn wonderwerk geweest. Niet alleen in Amerika maar in de geheele wereld wer den de jongeren op deze wijze in aanraking ZENDINGSCOMMISSIE. De kerkeraads-zendingscommissie der Ned. Herv. Gemeente wordt uitgebreid met twee leden van den Geref. Zendings- bond, twee leden van de „Jonge Kerk en twee leden uit den Vrouwen-Zendings- bond. met het levende Evangelie gebracht. Ons hoofddoel is om alle Christelijke krachten te vereenigen, om de buitenkerkelijken te bereiken en om de jonge menschen ervan te doordringen dat zij in de Kerk moeten komen om te luisteren naar de wondere, verblijdende boodschap van Jezus Christus. Wij willen de plaatselijke predikanten hel pen om de kerkgebouwen vol te maken, om dat wij weten, dat de taak van de Kerk voortduurt. Deze rede werd in het Engelsch uitge sproken, dooh vertaald door den heer Sidney Wilson. Zang, muziek, community singing en enkele kleine toespraken wisselden het pro gramma af. Een zanger oogstte met het zingen van het lied .Jezus is mijn licht en leven" bijval. VEREENIGING „OUD LEIDEN' De Vereenigting „Oud Lei dien" gaat Za terdag 26 April a.s. op excursie naar het Huyghensmuiseum Hofwijok te Voorburg, waar de deelnemers door dein conservator dr H. E. van Gelder zullen worden rond geleid. Voor het ex. voor stuurlieden G. V., gehouden te Willemstad, is geslaagd onze oud-stadgenoot, de heer J. H. Kasten Jr. Ds A. van Roon verliet het Diaconessenhuis Doch moet nog eenigen tjjd rust houden. Ds A. v. Roon, Ned. Herv. pred. te OudJe en Nieuwe Wetering, die, zoo als wij hebben gemeld, eind Januari tenge volge van een ongeval in het Diacones senhuis moesrt; worden opgenomen, heeft vandaag het ziekenhuis verlaten. Aan gezien ds van Roon nog eenigen tijd rust moet houden, zal het hem niet mo gelijk zijn, al zijn werkzaamheden weer tersttond te 'hervatten. Ds D. M. VERMET HULPPREDIKER. Gedurende de afwezigheid van ds M J. W. Geursen heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente tot hulpprediker benoemd in Wijk X, ds D. M. Vermet te Leidschendam, die binnenkort met emeritaat gaat VEREENIGING E.HH.O.-DIENST LEIDEN. Ter verkrijging van het eenheidsdiploma E.H.B.O. slaagden voor het eindexamen de dames N. Kinkel, T. Schoneveld, L. Gerlings, F. van Makkelenberg, A. J. v. d. Broek, T. Straver, W. C. Ebbinge, E. Bosma en W. Zwart en de heeren J. Bre- vaart, T. v. d. Zee en G. van Herk. Docent was dr J. Bazuin; examinator dr H. J. Postel. Geen der candidaten werd afge- wezén. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maria J. dr van H Plezier en J S van Staden. Josina P, dr van P van der Boog en C C Bouwens. Wilhel- mina M, dr van H van Roijen en M C Hoogweg; Johannes W L, zn van J P la Lau en C A C Geeve. Johanna M W, dr van H Keij en A W F Flippo. Aaltje E, dr van A Dijkstra en M C Boter. OVERLEDEN: E Milikan, 3 maanden. C P Ter BeekBrons, 53 jr. S. Bink Kret, 85 jaar. HERV. KERKERAAD WEES 'T VERZOEK DAARTOE AF In het „Leids Hervormd Kerkblad" van heden schrijft de voorzitter van den kerkeraad, ds D. J. Vossers, in de ru briek ,.Uit de gemeente", naar aanleiding van het behandelde op de kerkeraads- vergadering van 11 April j.l. o.m het volgende: „De agenda v/as dezen keer met uitge breid, maar er kwamen enkele punten op voor, die een uitvoerige bespreking vorderden. Er was namelijk een verzoek binnengekomen van de Gemeente-com missie om advies te willen uitbrengen over de vraag of de Pieterskerk dit jaar moet worden afgestaan aan het Comité- Doden-herdenking voor een plechtigheid op den avond van 3 Mei. Zoals bekend, heeft zulk een herdenkingsdienst twee maal in de Pieterskerk plaats gehad. De GeneraleSynode heeft echter en kele maanden geleden uitgesproken, dat dergelijke samenkomsten, waaraan ook R.K. geestelijken medewerken, in het algemeen in Protestantse kerken niet op hun plaats zijn, mede om de reden, dat medewerking van Protestantse voorgan gers aan samenkomsten in R.K. kerken nooit wordt toegestaan. Het zou te vèr voeren, wanneer alle argumenten, die in de kerkeraadsvergadering pro- en contra zulke herdenkingsdiensten werden naar voren gebracht, hier werden genoemd. Sommige leden zouden het betreuren, wanneer de laatste rest van samenwer king, die er in de oorlogsjaren ontegen zeggelijk tussen R.K. en Prot. geweest is en waarvan de gemeenschappelijke her- In 1946 werd bij de Leidsche S.B. 1,5 mill, minder ingelegd Het eerste halfjaar 1946 werd geken merkt dóór een voortgezette daling van het ir.leggerstegoed, zoo wordt in het jaarverslag-1946 van de Leidsche Spaar bank opgemerkt. De vrijgave van girale saldi werd door vele inleggers benut om dit spaartegoed aan te spreken voor den aankoop van textielgoederen en huishou delijke artikelen, terwijl een aanzienlijk bedrag ten laste van geblokkeerd tegoed werd overgemaakt ter voldoening van zekerheidsstellingen en aanslagen in diverse belastingen. Voor het eerst in haar geschiedenis werden de spaarban ken ingeschakeld bij de inschrijving op een staatsleening en op verzoek van in leggers werd door tusschenkomst der Spaarbank voor f563.700 ingeschreven op het Grootboek 1946 en voor f75.300 op IVz pet spaarcertificatep. Al deze factoren hebben ertoe medegewerkt, dat de terug betalingen de inlagen in het eerste half jaar met 1.6 millioen hebben overtroffen. In het tweede halfjaar kwam hierin kentering en in dit tijdvak werd 0.1 mil lioen meer ingelegd dan terugbetaald, waaruit, aldus het verslag, echter niet de voorbarige conclusie moet worden ge trokken, dat de spaarzin is teruggekeerd. Eerst langzamerhand, zoo wordt verder gezegd, zal het besef doordringen, dat ook op het gewijzigde levenspeil bespa ringen noodzakelijk zijn om tot de aan schaffing van de duurdere verbruiksgoe- deren te kunnen geraken. Tekort aan personeel maakte het onmo gelijk aan het jeugdsparen voldoende aan dacht te wijden, doch op enkele scholen werd het schoolsparen hervat. Ten aanzien van de beleggingsmoge lijkheden vermeldt het verslag, dat deze nog uiterst beperkt waren, zoodat de aan koop van effecten sober was, terwijl mede in verband met de omstandigheid, dat van het inleggers te goed nog ruim 3 mil lioen gulden is geblokkeerd, aan tijde lijke belegging in schatkistpapier en aan storting op een 2% pet. rekening van 's Rijks schatkist de voorkeur werd ge geven. De exploi tatierekemng -1 y-to sa± een overschot van f 145.913.52, welk bedrag, te zamen met de rente van de belegde reserve, ad f34.317.60 werd toegevoegd aan de gewone reserve. De gezamenlijke reserves bedroegen per 31 December f2.212.697.64, uitmakende 15.14 pet. van het inleggerstegoed. Het inleggerstegoed bedroeg op 1 Jan. 1946 f 15.850.758.69. Ingelegd werd voor een bedrag van f4.087.605.74 en terugbe taald f5.613.856.38, dus f 1.526.250.64 meer. Het tegoed op 31 Dec. ji. bedroeg nu f 14.614.132.74. Het aantal inleggers steeg van 23.728 op 1 Jan. tot 24.898 op 31 Dec. 1946. Het aantal inlagen en terugbetalin gen was resp. 24.542 en 18.813. De balans sluit per 31 Dec. met een eindbedrag van f 16.892.472.21, BUITENGEWONE KERKDIENST. Zondagavond, 7 uur, wordt in de Pie terskerk een buitengewone kerkdienst gehouden, waar ds D. Veldkamp, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage, spreekt over het onderwerp: „In het voetspoor van Jezus Christus". Aanvang 7 uur Distribulievaria Maandag zijn aan de beurt voor net afhalen van bonkaarten, die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 43501—56000. De uitreiking vindt plaats in „De Burcht" van 911.45 en van 14—16 uur. Werknemers, werkzaam in bedrijven met minder dan 10 personen en wier naam begint met de letters M t/m. Z, kunnen Maandag op het Distributiekan toor een aanvraagformulier voor werk schoenen afhalen. Tevens vindt Maandag ten Distributie- kantore uitreiking van schoenenbonnen plaats aan personen, wier naam begint met de letters A, B, C en D en die in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich de bon 614 bevindt, ongeacht het nummer van hun tweede distributie stamkaart. Voor deze uitreiking is het Distributie kantoor geopend van 8.3011-45 en van 14—16 uur. denkingsdienst nog een symbool is. zou verdwijnen. Anderen daarentegen meen den, dat het optreden van R.K. priesters en speciaal bij een „Dodenherdenking", in strijd is met het karakter van een Hervormd bedehuis. Het resultaat was, dat de kerkeraad met grote meerderheid van stemmen besloot aan de Gemeente commissie te adviseren de Pieterskerk niet aan bovengenoemd Comité af te staan. Sommigen in de gemeente zullen dit advies van den kerkeraad betreuren, an deren zullen het toejuichen. In elk geval is het goed, dat de gemeente hiervan weet. Daarvoor is zij een Herv. Gemeente. In de R.K. kerk beslist de bisschop, van bovenaf. In de Hervormde gemeenten vergadert de Raad der Kerk. bestaande uit ambtsdragers, die door de gemeente gekozen zijn." Ontspanningsavond voor militairen Het gezelschap „Het Spiegeltje" iran Tom v. Maren heeft gisteravond voor een matig bezette Stadsgehoorzaal in een zgru „Cadi-avond voor militairen" de revue „Schijn bedriegt" ten tooneele gevoerd. In een aardige openingsschets werden de medewerkenden voorgesteld, waarna ver schillende vlotte scènes de aandacht en het applaus vroegen, dat dan ook gul werd gegeven. Vooral Onno Swiers mocht met zijn „Soldaat van voor den oorlog" veel succes oogsten. At ja van Paaren en Katja Bern- sen waren de beidie vrouwelijke artisten, die tezamen met Guus Jansen, den beken den pianist, die o.m. het veelgevraagde „Holiday for Spring" speelde, den militai ren een vroolijken avond vol goeden hu mor en ontspanning boden. VVELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van heden tot Zaterdag April 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. EEN DOKTER NOODIG? De Zondagsdienst der huisartsen, wordt morgen waargenomen door dr De Zruijne. Langezaal, Meijboom en Nieuwzwaag. Dokterstelefoon 22222. JUBILEUM BIJ VAN GEND EN LOOS. Op 1 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. v. Duyn in dienst trad bij Van Gend en Loos. ZATERDAG, 19 APRIL 1941 in de Sleutelstad Een nieuwe Lenteeen oud geluid. Neen, het is heusch geen nieuw geluid, dat ons mannen op deze schoone Voor jaarsdagen in de ooren klinkt. Als het zoo in April een beetje op zomer gaat lijken, beginnen de huismoeders de zaak op stelten te zetten. Zij gevoelen zich dan zoo iets als koningin en dan moet hun haantje koning kraaien (alsof dat anders niet gebeurt). Van 's morgens vroeg tot 't avonds laat is het kloppen, boenen, wrijven en wat dies meer zij. Mijn heele garderobe hing deze week aan de lijn te bengelen en ik moet zeggen, den volgen den dag voelde ik mij echt (op)„gelucht" in mijn zomercostuum, dat ik zoo maar mocht aantrekken, want mijn winter- kleeding moest de kast in tot den „uit haal". Voor manlief schiet er geen tijd over; alleen wanneer deze „lenteparade", die .,zij" schoonmaak noemt, achter den rug is, is de baas in tel, want dan mag hij tracteeren, omdat alles aan den kant is en komt, natuurlijk met een lieftalligen blik, heel schuchter de vraag over de lippen, of wij maar niet eens naar een nieuw hoedje zullen gaan kijken. En wie geeft er toe? Ach, laten wij „mannen" nu niiet meer praten over het zwakke ge slacht. Neen, „een oud geluid", maar mijn eere-saluut aan onze Ned. huisvrouwen, die in dezen tijd de reputatie van Hol- landsche properheid weer opnieuw vesti gen. Zij hebben werkelijk wel een nieuw hoedje verdiend, ja met een pluim erop! Een pluim op hun hoed hebben ook eenige bekende Leidenaars gekregen. Het begon met den heer Wilbrink, die gedurende 25 jaren zijn krachten heeft gegeven aan het stoffelijk welzijn der Kerk. Toen kwam mr dr Kni'bbe aan de beurt, omdat hij over hetzelfde tijdvak het bedrijfsleven tot krachtigen steun is geweest, en tenslotte werd de heer Ver goed in de bloemetjes gezet, aangezien hij een kwart eeuw heeft gezorgd, dat ontelbare goederen op de plaats van hun bestemming kwamen. „Rechte" mannen en woorden van waardeering op hun juiste plaats. Er waren nog enkele inwoners der Sleutelstad, die eigenlijk aanspraak kon den maken op huldebetoon, doch zij ont trokken er zich aan. Prof. de Zwaan, één der theologen van formaat in ons land, herdacht zijn 40-jarig ambtsjubi leum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Een stille werker, wiens arbeid echter in breede kringen waardeering en dankbaarheid ondervindt. Voorts bereik te mr dr van Eek, een veteraan in den strijd voor het socialisme, den leeftijd der zeer sterken. Men moge zijn vriend of tegenstander, zijn, erkend moet wor den, dat hij met verloochening van zich zelf, zich heeft gegeven voor zijn idealen, die, met hem, duizenden bezielen. Idealen, zij het, naar mijn bescheiden meenïng, van meer positieve en hoogere waarde, worden ook door tallooze jonge ren nagestreefd en bij een aantal in Lei den vonden zij uitdrukking in de herop richting van de C. H. Jongerengroep. Een groote taak wacht haar en onder biddend opzien tot God, Dien zij bij haar arbeid tot Gids wenscht, kan zij veel be- bereiken om Zijn Woord, het richt snoer, ook voor het staatkundig leven, uit te dragen. Moge haar oproep daartoe weerklank vinden bij vele Prot. Chr. jongeren in onze stad. Dat de oproep tot aansluiting bij de Ohr. vakbeweging van allen, die het so ciale leven door de H. Schrift beheérscht willen zien, goeden weerklank heeft ge vonden, kan helaas niet gezegd worden, want nog altijd staat het ledental van den Leidschen Chr. Besturenbond ten achter bij vóór den oorlog. Deze schade post op de balans der gezamenlijke Chr. sociale organisaties moet echter gedekt worden. Hier is werk aan den winkel. Irb- dien ooit, dan zullen nu deze gelederen moeten worden versterkt, teneinde een dam op te werpen tegen den geest van den tijd, den geest van voortschrijdende macht van den Staat, welke echter wor telt in de revolutie, waartegen front dient te worden gemaakt, door allen, die den Koning der koningen als Souverein over het geheele leven erkennen. ROBERT. LEIDERDORP. Het pl. feestcomité organiseert op Zaterdagmiddag 3 Mei een autotocht voor ouden van dagen. Men heeft 170 uitnoo- digingen aan personen, die ouder dan 70 jaar zijn, gezonden. Het comité doet een beroep op indu- strieelen, winkeliers en particulieren, om door gaven in natura en giften dezen tocht te doen slagen. OEGSTGEEST In tegenstelling tot wat reeds eer der werd gepubliceerd, vindt de uitrei king van sdhoenenlboonen aan hen, die in het bezit zijn van bon 614 van het inlegvel, plaats op Woensdag 23 April de letters A t/m K en op Vrijdag 25 April de letters L t/m Z. ..Gaat niet alleen door 't leven". Over dit onderwerp sprak ds J. P. Geels van Den Haag-O. voor de Chr. Geref. Evangelisatie in de Willem de Zwijger- kerk. Naar aanleiding van Math. 28 20 be paalde spr. zijn gehoor bij de heilige tegenwoordigheid van Christus. Gods kerk en volk leeft van de meevallers!. aldus spr. Heilige Allianties zijn ver scheurd als vodjes papier, doch Christus doet zijn belofte gestand. Tegen alle vijandschap der wereld, ten allen tijden, ook nu, waar de machten der revolutie zich opmaken om Gods Kerk te verplet teren, blijft Hij Koning. Deze belofte is onvoorwaardelijk; niet tegenstaande zonde en schuld, zal Hij Zijn volk en Kerk bewaren tot de vol einding. Met een ernstig vermanend woord om niet alleen, doch met Christus den levens weg te gaan, besloot spr. deze laatste bijeenkomst van dit seizoen. VOORSCHOTEN Uitreiking van kaarten heeft plaats aan het Distributiekantoor van 9.3012.30 en van 1416 uur op Maandag 21 April a.s., voor bewoners van Beatrixstraat, Bijdorp straat Donklaan, Duivenvoordestraat, Hof weg, Hyacintstraat, Leidscheweg vanaf 1 tot Hofweg, Papelaan, Schoolstraat, Tulp straat, Veurscheweg, Voorstraat. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Duymaer van Twist

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5