Financieel Overzicht [van de week Indonesische zeevaart wordt de hand gereikt Eerste ladder zal sneller opgemaakt worden PUZZLE VAN DE WEEK Recht aan zwakken WÊi m 1 hl NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG, 19 APRIL 1947 Dat socialisme tot. dictatuur leidt, wisten •we reeds Maar het is toch goed dat de nieuwe symp tomen daarvan worden gesignaleerd. Welnu, de heer Hofstra, de financieele ex pert van de P.v.d.A. heeft Minister Lieftinck gevraagd of het geen tijd wordt dat d^p bankdirecties, die zich vermeten in hun jaar verslagen het financieel regeeringsbeleid te critiseeren, den mond te snoeren. Het zal imissiphien nog wel even duren alvorens de heeren van de Rofoaver en de Twentsche Bank naar de binneniland'en van Nieuw Guinea worden verbannen, maar we zijn toch blijk baar hard op weg naar een dictato riaal schrikbewind. Het oude rechts beginsel, de vrijheid van drukpers, waarop socialisten en communisten zich vroeger zoo vaak en terecht beriepen, is trouwens ook van regeeringszïjde reeds disputabel ge steld. We kennen deze nieuwe democratie Uit den bezettingstijd Und der König absolut, wenn er unseren Willen tut! Niet onvermakelijk is het te oonstateeren dat de democratische staat van vandaag het ook met zijn eigen ambtenaren en finan cieele creaties te kwaad krijgt. Mr Tydeman van de Rijkspostspaarbank heeft langgeleden al eens een felle philippica tot de Regeering gericht over haar maltraiteeren van den kleinen spaarder. En thans komt de directie van de Herstelbank, een semi-overheids lichaam, waarin de Staat met ruim f 150 mrillioen particieert, in haar jaarverslag pleiten voor een verlaging van den belasting druk op hoogere inkomens een belangrijke bron van het risicodragende kapitaal om dat anders, moet worden gevreesd dat een economische depressie niet zonder ernstige gevolgen op 's lands welvaart kan blijven. Ook op het thuisfront zal Minister Lieftinck dus moeten vechten, gelijk hij ook naar buiten den strijd moet blijven voeren voor het handhaven van het staatscrediet en de waardevastheid van den gulden. Blijkbaar komen er door den verkoop van Amerikaansche waarden nog niet genoeg dollars los, zoodat Minister Lief tinck thans dezen verkoop wil stimuleeren door de houders in de gelegenheid te stillen voor de opbrengst van hun sinds 19 Sep tember 1046 verkochte en nog te verkoopen stukken deel te nemen in een 3% Neder landsche Dollarleening. groot 100 millioen, aflosbaar in 40 jaar en nnet vervroegd aflosbaar voor 1 Mei 1957. De Regeering, die zegt dat er geen deva luatie komt, speculeert hier dus op de vrees voor inflatie, welke er bij velen bestaat en hen er van weerhoudt afscheid van hun Aimerikaantjes te nemen. En alweer begint de Regeering van den verkeerden kant. Als de dokter constateert dat de „patiënt" niet ziek is, geeft hij geen recept af, maar als hij het wel doet, mag worden verwacht dat het in elk geval een goed voorbehoed middel is, dat wordt voorgeschreven. Maar deze Nederlandsche dollarleening is dat zeer zeker niet. Men krijgt wel een obligatie in dollars, waarop de rente en de eventueele aflossing in dollars betaald wordt, maar deze dollars worden afgerekend tegen een vasten koers van f 2;65, tenzij de Neder landsche Bank een anderen aankoopkoers voor dollars vaststelt, waarop men maar niet moet rekenen, zelfs al zou de Nederland sche Regeering officieel tot devaluatie over gaan, hetgeen ze volgens eigen verklaring niet zal doen. Hier wondt dus feitelijk met de houders van Amerikaansche Waarden een spel ge speeld. Ze krijgen voor de opbrengst van hun bezat dollars, maar het zijn „Nederlandsche dollar s", in Ame rika niet gangbaar en waarborg tegen in flatie bieden ze niet. Sinds de vrije devie- zenhandel niet meer mogelijk is, zijn trou wens ook de Amerikaantjes zelve niet meer inflatieproof. Immers worden ook deze tegen een vasten koers afgerekend, ook al zou men hier voor dollars, waarmee men in Amerika iets zou kunnen koopen, f 5 of f 6 willen betalen. Daarom zijn we van meening dat ook dit staal van financieel beleid moet worden af gekeurd. Wanneer de Regeering meen.t dat er niet genoeg Amerikanen verkocht wor den, ware het eerlijker geweest deze in 's lands belang te vorderen, waarmede dan de waarlijk ernstige deviezenpositae van ons land zou zijn geïllustreerd. Tenslotte komen we alleen uit de misère als de Regeering aan de bevolking de simpele waarheid zegt en evenals de Ehgelsche regeering overeenkom stig den werkelijken toestand maatregelen treft, hoe onaangenaam die ook voor de be volking mogen zijn. Maar deze dollarleening is tot op zekere hoogte camouflage, om geen erger woord te gebruiken, want zij zal ongetwijfeld door argelooze beleggers worden gekocht om zich tegen de eventueele gevolgen van inflatie te verzekeren, waartegen zij echter geen waarborgen biedt. Waar dan nog bij komt, dat het in het buitenland wel een wonderlijken indruk moet maken dat, terwijl men er niet in slaagt een dollarleening in de V.S. af te sluiten, men nu maar een dollarleening in het bin nenland uitgeeft, waardoor de financieele positie tegenover het buitenland uiteraard niets beter en alleen maar bereikt wordt, dat het vertrouwen in den gulden in bin nen- en buitenland wordt verzwakt. Want zooals de Franschen zeggen wie zich een schaap maakt, wordt van den wolf gebeten. Het is in Volendam een en al bedrijvigheid, nu de visschers er met hun botters weer dagelijks op uit trekken. Een kijkje bij het lossen in de haven, waar, behalve paling, ook reeds de eerste spiering werd aangevoerd. NED.-IND. REGEERING ALS •TUSSCHENPERSOON Een van de eerste maatregelen, welke de Ned.-Ind. regeering denkt te nemen binnen het kader van haar programma ter vergroo ting van het aandeel der Indonesiërs in het economisch leven is volgens „Ass. Press" het doen herleven van de Indonesische zeevaart. Allereerst wordt de kleine kustvaart aan de Indonesiërs toegewezen, terwijl de inter- VOLDOENDE SPREIDING REEDS NU BEREIKT (Van onzen schaakredacteur H. J. J. Slavekoorde). Zooals de deelnemers weten zal de eerste f,ladder' worden samengesteld zoodra zoo wel voor de ongeoefenden (serie A) als voor de ervaretien (serie B) 25 opgaven gepubli ceerd zijn. Deze bepaling is in hoofdzaak gemaakt om te voorkomen, dat door onvol doende spreiding der behaalde puntenaantal- len de eerste prijswinnaars wellicht door het lot zouden moeten worden aangewezen, het geen uiteraard minder aantrekkelijk is. Reeds thans echter staat vast, dat de ver- eischte spreiding is bereikt, mede doordat wij nu al verscheidene weken achtereen twee opgaven per week voor elke serie publiceer den in plaats van één. Wij zullen vasthouden aan het aantal 25, maar versnellen het tijd stip van opmaken van den eersten ladder door tijdelijk voort te gaan met een grooter aantal opgaven per week te publiceeren dan in de toekomst zal geschieden. De weg naar den eersten ladder is nu reeds half afgelegd. Wij wijzen er voorts op, dat de opgaven, waarbij staat vermeld „zoowel serie A als 6erie B", door een aantal deelnemers aan serie A met groote regelmaat wordt over geslagen. Dit is onjuist: deze opgaven zijn indeTdaad óók voor hen bestemd. De oplossingen. Opgave 69 (partijstelling): 1. Txe5 fxe5 2. Kxe5 Td6 speelt 3. f6+ en 4. fxe7. Opgave 70 (Tweezet van S. Loyd): 1. Tf3 Opgave 71 (Vierzet van W. Fhr. von Holz- hausen): 1 Tc5! Pxc7 2. Kb6 Kd8 3. Kb7! Pa6 (Pxe 6) 4. Td5 mat. Uit deze (hoofd-) variant blijkt, waarom een andere zet op de c-lijn dan Tc5 niet opgaat. Opgave 72 (Eindspel van S. Kaminer): 1 h7 Lh5 2. Pf4ü gxf4 3. h8D Lg6-f 4. Kal Le7 5 Pf3! Lf6-f 6. Pe5+ Ke7 7. Dh4ü Lxh4 8. Pxg6-f- Kf6 9. Pxh4 en wint. De nieuwe opgaven. Opgave 76 (serie A 2 punten). Wit: Kd3, Del. Pc8, pionnen b4 en d6 (5 stukken). VERGADERING CONFESS. VEREENIGING TE ROTTERDAM. De Provinciale Commissie voor Z.-Holland der Confession ee le Vereeniging houdt op 23 April in hotel ,,Calland-West," Nieuwe Binnenweg te Rotterdam een ledenvergade ring. Des avonds refereert dr A. F. N. Lek- kerkerker. Ned. Herv. predikant te Den Haa^-Loosduinen, over: ,,De verzoening." Zwart: Kd5, pionnen b5, b6, d7 en e6 (5 stukken). Wit begint en geeft in twee zetten mat. Opgave 77 (zoowel serie A als serie B 3 punten). Wit: Ka4, Dgl, Lal, pion c2 (4 stukken). Zwart: Ka2, Pf2, Pg2 (3 stukken). Wit begint en geeft in drie zetten mat. Opgave 78 (serie B4punten). Wit: Kh2, Dd7, Tg7, pionnen a6, c6, f5, g3 (7 stukken). Zwart: Kh8, Th4, Ta8, Pf4, pionnen al, g4, h3 (7 stukken). Wit begint en geeft in vier zetten mat. Adres van den schaakredacteur: Goudrei- netstraat 125, Den Haag. insulaire scheèpvaart gereserveerd blijft voor schepen onder Nederlandsche vlag. De KPM, die voor den oorlog op beide gebieden vrij wel het monopolie bezat, heeft zich hier mede vereènigd. De Ned.-Ind. Regeering heeft in samen werking met de KPM een geen winst be- oogende „Vereenigde Scheepvaart Mij" op gericht, teneinde de Indonesische reederijen op de been te helpen. Ongeveer een dertig kustvaartuigen werden beschikbaar gesteld of aangekocht. Ook het vervoer met prau wen door de Inheemschen, zal worden aan gemoedigd. Men verwacht, dat de KPM de interinsulaire scheepvaart stevig in de hand zal houden, daar haar kapitaalkrachtige po sitie en haar ervaring het voor de concurren ten moeilijk maakt, zich op dit terrein met haar te metep. Bedoelde maatschappij ont vangt geen subsidie der Ned.-Ind. Regee ring, noch is zij op eenigerlei wijze met de Regeering gelieerd. HERDENKINGEN OP GEALLIEERDE KERKHOVEN BIIJ NIJMEGEN C.S. Op den national en herdenkingsdag 3 Med zullen op de geallieerde kerkhoven te Nijmegen, aan de Molenbroek onder Mook en te Groesbeek, plechtige gedenkstonden worden gehouden. In Malden zal op dien dag een stille bidtocht worden gehouden vanuit dit dorp naar het kerkhof. Boxtel heeft, als eerste Brabantsche ge meente, een volksmuziekschool gekregen, teneinde de bevolking al van jongsaf met onze volksliederen bekend te maken. Horizontaal: 1 glansloos; 3 toiletge rei; 5 oproerling: 7 bladgroente; 8 lokspijs: 9 groote naaldboom; 10 zangstem; 12 oude heer; 14 niet thuis; 16 Javaansche huis vogel: 26 w 27 15 2^ 16 2o 25 29 33" 26 17 figuren; 18 plezierreiziger; 21 electrisch geladen stofje; 22 rijk overzee (afk.); 23 wagen; 25 hevig; 27 wenteling; 28 kuddedie ren; 29 kleedingstuk; 30 reusachtig, groot; 31 pret (Pop.); 32 telwoord. Verticaal: 1 O. Ind. dorpsgemeen schap; 2 afdeeling van een partij; 3 trompet; 4 onbepaalde hoeveelheid; 6 boodschapper; 11 oude naam voor Parijs; 13 staat van za ken; 15 verteren; 16 vrouwelijk zoogdier; 19 meening; 20 drogrede; 23 lot, aandeel; 24 klein vaartuig; 26 behagen, aanstaan. Oplossing van de Puzzle van vorige week. Horizontaal: 1 tiranniek; 8 eek; 9 bul; 11 nel; 12 er; 13 farao; 15 na; 16 markant; 18 tel; 20 keg; 22 dik; 24 re; 25 emmer; 28 ma; 29 ree; 30 pip; 31 N.V.; 32 Selef; 33 ai; 34 t.a.t.; 35 P.T.T; 37 tas; 39 leeuwin; 44 e.d 46 venijn; 47 Ra; 48 lot; 50 tin; 51 nes; 52 pretentie. Verticaal: 1 teer; 2 Ier; 3 R.K.; 4 nurk; 5 in; 6 een; 7 klak; 9 bark; 10 laag; 13 fa; 14 on; 16 meerval; 17 timpaan; 18 trant; 19 leest; 21 emelt; 22 drift; 23 kalis; 26 mee; 27 Epe; 35 peet; 36 twijn; 38 welp; 43 e.v.; 41 unie; 42 in; 43 oase; 45 dor; 47 ref 49 te; 51 N.T. Prijswinnaars van de vorigp week wa ren: le prijs G. van Kampen, Oost einde 9 Stompwijk; 2e prijs J. v. d. Blom, Decima, straat 32a, Leiden; 3e prijs H. v. d. Berg, Hoofdstraat 38, Valkenburg. Oplossingen moeten uiterlijk Vrijdag ln ons bezit zijn per briefkaart met in linker bovenhoek adreszijde de vermelding „Puzzle- oplossing". Het is wel een zéér belangrijk wets- ontwerp, dat thans bij de Tweede Ka mer aanhangig is gemaakt, een wetsont werp nl, dat is het wet geworden werkgevers verplacht, onder bepaalde om standigheden bij aanstelling van nieuw per soneel, een zeker aantal minder-valide ar beidskrachten in dienst te nemen. Onder minder-valide arbeidskrachten worden zij verstaan, die door geestelijke of lichamelijke gebréken, kwalen of afwijkingen in aan merkelijke mate worden beperkt in de mo gelijkheid om door arbeid in hun levens onderhoud te voorzien. In de toelichting op het wetsontwerp wordt gezegd, dat op den achtergrond van het ont werp staat het doordringen van een nieu were opvatting omtrent mogelijkheid en wenschelijkheid om de personen^ die hier in het geding zijn, in het arbeidsproces in te schakelen. Deze opvatting is zelf niet nieuw. Zoolang er minder-validen bestaan, is de wenschelij'khéid gevoeld, dat hoon ~in het arbeidsproces een plaatsje wordt ver leend. Alleen maar, die wenschelijkheid werd lang niet in genoegzame mate gevoeld en in het bijzonder niet by velen, die er voor in aanmerking kwamen, tegenover de minder-validen een tegemoetkomende hou ding aan te nemen. Het wetsontwerp is dan ook een noodzake lijke aanvulling met reohtskarakter van het geen als een moreele verplichting mocht worden aangemerkt. Het moet slechts be schamend worden genoemd., dat zulk een wetsontwerp noodig is gebleken en dat de maatschappij hier zelf niet de vereischte maatregelen heeft getroffen. Het ontwerp is intusschen hierin juist, dat het een doordringen van deze opvatting con stateert. Men is bovendien stellig tot de ont dekking gekomen, geleerd door wetenschap en ervaring, dat hier veel meer mogelijk heden liggen, dan vroeger wel werd ge dacht. Ook de geneeskunst heeft aanzien^ lijke vorderingen gemaakt Het wetsontwerp is te acuter geworden, doordat ons land thans ook een aantal oor logsinvaliden telt. Het is volkomen juist, dat het ontwerp onder minder-valdden ar beidskrachten en elk geval mede wil ver staan hen, dde als militair of in den verzets strijd geestelijke of lichamelijke gebreken hebben opgedaan. Wie beseft, dat ons volk tegenover hen een eereplicht heeft en dat besef is wellicht bij ons allen aanwe zig zal des te ontvankelijker zijn voor de gedachte, die hier een plicht is, niet slechts tegenover de oorlogsinvaliden, maar tegenover de geheele groep minder-validen, welke in het zoeken van een menschw^ar- cLig plaats in onze maatschappij recht heeft op den steun van wet en zede. Ned. industrie zette in '46 voor ca f 6 milliard om Slechts een half milliard voor het buitenland Het C.B.S. heeft eenige cijfers gepubli ceerd over 9800 industrieele ondernemingen in ons land. Hieruit blijkt, dat deze bedrijven, in '46 een totalen omzet van f 5727 millioen hadden, waarvan f 5242 millioen voor het bin nenland en 485 millioen voor hét buitenland. In het laatste kwartaal van '46 bedroeg de totale omzet f 1.8 milliard (in '45 f 967 mil lioen). De personeelsterkte was in dat kwar taal 66-1.276 in '45 540.560). En nu gaan ook de dammers starten Doe mee, dan kan het gezellig worden, (Van onzen dam-medewerker W. Hoekstra). Het was slechts te wijten aan de ge ringere papjer-toewijzing, dat het tra- ditioneele hoekje voor de dammers tot nu toe niet kon worden afgestaan. Nu de toewijzing op iets ruimer basis is geschied, zullen de damspelers onder onze lezers weer regelmatig hun hart kunnen ophalen aan een keur van prac- tische en problematische opgaven. Laat nu ook iedere dammer meedoen, dan kan het gezellig worden. Wij beginnen met de publicatie van een vrij onbekende openings-combina- tie, samengesteld naar aanleiding van een slagzet, uitgevoerd door den Fran schen speler Bizot. Dus alle schijven op het bord en speel de navolgende zetten: Wit Zwart 1. 31—26 16—23 2. 34—30 20—25 3. 39—34 14—20 4. 3631 12—18 5. 41—36 20—24 6. 33—28 15—20 m - P m m m ÜH H mt 81 M m SBH "i iSf ÜK B 3 ifllf 181 m 1 Ui ilp B B B H HP BF BP B nn :KrVé De stand is nu: Zwart: 1—11. 13. 16—20, 23—25. Wit: 26. 28. 30—32. 34—38. 40. 42—50. Wit wint nu twee schijven door: 34— 29 25 X 22) en 31—27 enz. Een opening om te onthouden. (Alle correspondentie betreffende deze rubriek te richten aan 't adres van den heer Hoekstra, Wildhoef laan 7, Den Haag).

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4