Wat er in de omliggende plaatsen voorviel Na den tijd van afbraak kwam die van opbouw Aan en om de monding van den Ouden Rijn NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG, 17 APRIL 1947 ALPHEN A. D. RIJN. Morgen zijn voor het afhalen van bonkaarten aan de beurt de letters C en D. Het Distributiekantoor is geopend van 912 en van 24 uur. HAZERSWOUDE. Onze plaatsgenoot de heer J. Raap horst Jr., is met ingang van 16 April als hulpcommies bij de belastingen te Huizen benoemd. De uitreiking van bonkaarten 7e en 8e periode 1947 vindt plaats te Hazers- woude-Rijndijk op Dinsdag 22 April voor de letters A t/m M en Woensdag 23 April voor de letters N t/m Z in de Chr. school. Te Hazerswoude-dorp Donderdag 24 April de letters A t/m. G; Vrijdag 25 April de letters H t/m L en Maandag 28 April de letters M t/m. R en Dinsdag 29 April de letters S t/m. Z in "het Oude Raadhuis. LISSE. Dezer dagen werd in de oud-Holl. zaal van „De Witte Zwaan" de laatste lezing gehouden door den heer Bibo over „Verkoopkunde". De heer Bibo ving aan met er op te wijzen, hoe de ont vangst van den cliënt in den winkel al tijd zóó moet zijn, dat de cliënt het aan voelt in den winkel verwacht te worden. Voorts gaf de heer Bibo taktische aan wijzingen in het aanspreken van de cliënten en het onderhouden van een gesprek over den aankoop die tot stand staat te komen. Men moet als verkooper interesse toonen voor hen, die komen koopen. Weet uw artikelen op de juiste wijze aan te prijzen en laat u niet door concurrentièzucht misleiden. Durf gerust een redelijken prijs vragen voor uw arti kelen. De kwaliteit van uw artikel zal het toch altijd winnen van een „goed koop" prijsje. Ten slotte zal de cliënt toch liever „leverworst van 11 cent per ons" koopen, die werkelijk smakelijk is, dan „prima leverworst van 9 cent", die toch niet zoo lekker is, waarvan de cliënt ten slotte zegt: wat kan je nou ook voor 9 cent verwachten! Tracht nooit uw cliënt tot koopen te dwingen en behandel rechtvaardige klachten reëel. Dat is de beste reclame voor uw zaak. Voorts wees de heer Bibo er op, hoe men in vele kleinigheden door een cor rect optreden de zaak een zekere stan ding geeft. Geheel uw optreden moet ge polijst worden. Spr. eindigde met de „goodwill" van de zaak, welke wordt opgebouwd door een jarenlangen ijver om door een die nende taak de cliënten te binden en de zaak een reputatie te geven. De afd. Lisserdijk van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur kwam in de zaal van den heer Faas in vergadering bijeen onder presidium van den heer M. J. Mesman. De penningmeester bracht zijn jaarver slag uit, terwijl de secretaris in zijn jaar verslag memoreerde de vele moeilijk heden, waaronder het bloembollenvak nog steeds gebukt gaat. De afd. telde aan het einde van het boekjaar 177 leden. Bij de verkiezing van een hoofdbe stuurslid werd gekozen de heer Timmer uit Breezand. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering in behandeling ge nomen. De afdeeling sprak zich over het voorstel van de afd. Voorhout in zake de thans geldende bepalingen voor tijde lijke overdracht van teeltrecht afwijzend uit, daar gemeend werd, dat 3 ha te hoog is. Het andere voorstel van de afd. Voor hout in zake de areaalheffing vond even min steun bij de afd. Lisserbroek. Na een langdurige bespreking werd de motie van de afdeeling Noord wij kerhout betreffende het onjuiste beleid en de on rechtvaardige leiding van het Bedrijfs- schap verworpen. Ter alg. verg. zal het voorstel der afd. Lisserbroek over de inschakeling der afdeelingen bij ad viezen over bedrijfsmaatregelen nader worden toegelicht. De vergadering stemde in met het voorstel van het hoofdbestuur om de gelden voor overneming voor het sur- plusfonds door een heffing op leverbaar te doen geschieden. Het Katwijks gezelschap, dat nier met een zoo groot succes reeds eerder op voerde „Nederland vecht door", hoopt he denavond naar Lisse te komen voor de op brengst van „Tien ure heit de klok". Dit stuk is geschreven ter gelegenheid van het eeuwfeest van het korps Grenadiers en Jagers en is bedoeld bij het publiek de warme sympathie te wekken voor het leger. De Katwijkers hebben in alle plaatsen met dit stuk groot succes geoogst. Op 25 Febr. was het 40 jaar geleden, dat de IJsclub Lisserbroek en Omstreken ward opgericht. Daar de weersomstandig heden het destijds niet toelieten, ,Jieeft thans de herdenking plaats gehad op 4 avonden. Hiervoor had het actieve be stuur de medewerking verkregen van het Westgeest's Kleinkunst-Ensemble. De voorzitter, de heer J. Mesman, me moreerde in zijn openingswoord, dat de bijeenkomsten zich in een groote belang stelling mochten verheugen. Spr bracht nog den dank aan allen die hun krachten hadden gegeven in de afgeloopen 40 jaar in het bijzonder de heeren C. Th. Mes man en B. Berbee. Hierna werd het omvangrijke program ma door het gezelschap Westgeest op vlotte wijze afgewerkt, waarvan de tal rijke aanwezigen zeer hebben genoten. In de Ned. Herv. Kleuterschool werd de ledenvergadering gehouden der N. H. Schoolvereeniging onder presidium van den heer A. Tibboel. In zijn openingswoord verwelkomde de voorz. mej. Zierman uit Haarlem, die als leerares aan de school was aangesteld en memoreerde hij vervolgens de afgeloo pen 25 jaar. Tevens deelde spr mede, dat mej. Goedmans uit Utrecht tot leeraren benoemd was en in Juli a.s. in dienst zal treden. Het jaarverslag van den secr., den heer G. Tichelaar, werd vastgesteld. De heer J. Dekker bracht vervolgens zijn financieel verslag uit, waaruit bleek, dat de financiën der vereeniging er niet rooskleurig voorstaan. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren A. Boot en G. v. Waveren herko zen. Een wijziging in de statuten werd vervolgens, na te zijn toegelicht door het bestuur, goedgekeurd. Tot slot hield de heer F. Bunt, hoofd der school, een causerie over „Jeugdver- wildering". Ds mr G. A. Alma werd nog benoemd tot eere-voorzitter, waarna sluiting volgde. Onze plaatsgenoot, de heer D. Steen bergen, is geslaagd voor het examen M O. Nijverheidsonderwijs. Het is bekend, dat de blinden nim mer willen doorgaan voor minderwaar dige menschen of minderbedeelden. Er zijn blinden, die wat hun muzikaal gevoel betreft, zeer fijn afgestemd zijn. Dat was ons ook duidelijk bij het concert, dat door de Ver. „Blindenpenning" Maandagavond in de Chr. Geref. Kerk werd georgani seerd, aan welk concert medewerking werd verleend door het Amsterdamsch Blindenkoor en eenige solisten uit dat koor. Ds A. Ponstein, Chr. Geref. pred., open de deze avond met een kort woord, waar na door het koor en de solisten het pro gramma vlot werd afgewerkt. Verschil lende werken van bekende componisten werden ten gehoore gebracht. Door een lid van het koor werd op keurige wijze gedeclameerd „Benoni of Benjamin". Door een der leiders werd een propa- gandawoord gesproken. De heer C. H. Steenwinkel Jr. heeft zijn benoeming tot lid van den Gemeen teraad aangenomen. SASSENHEIM. Het in Sassenheim zoo bekende kin derkoor Lenteklokjes" met afd. Dames koor, gaf Dinsdagavond o.l.v. mej. Riek Meyering haar 13e uitvoering. Het met zorg samengesteld programma boeide het talrijke publiek door de keurige wijze, waarop het ten gehoore werd gebracht. In het bijzonder werd de aandacht ge trokken door de „Hymne" van F. Men- delssohn-Bartholdy, waarbij de twee jon genssopranen prachtig uitkwamen. Ook het concert van de heeren Schüss (hoorn) en P. Uiterlinden (orgel) verdient alle waardeering. Enkele spelen werden door de kleintjes zeer aardig uitgevoerd. Mej. Meyering en haar koor komt alle lof toe voor deze zeer geslaagde uitvoering. OOK VOOR !DE CHR. VAK BEWEGING TE LEIDEN Uit het verslag over de jaren 19411947 van den secretaris van den Leidschen Christelijken Besturenbond, den heer W. Veerman, ontleenen wij het volgende. Het verslag begint met een citaat uit het boek „Prediker" met als thema: „Alles heeft een bestemden tijd". Zoo ook de bezettingstijd, de tijd van het „ontwortelen", afbreken, wegwerpen en verscheuren, zooals de schrijver het noemt. Evenwel het was niet de tijd voor onder gang, want na ondergrondsch werk en on danks verliezen zoowel financieel als materieel kwam op 7 Mei de tijd van het bouwen, lachen, dansen, omhelzen, vrede en arbeid. Aan den opbouw aan de Chr. Vakbewe ging te Leiden nam de Chr. Besturenbond daadwerkelijk deel. In October 1945 telde de Vakbeweging in onze stad weer 1394 leden. Vrij spoedig na de weder-oprichting van de afdeelingen werden verschillende oude bestuurders door jongere krachten ver vangen. Volgens de plannen, tijdens de onder- grondsche periode ontworpen, keerden alle Bonden na de bevrijding weer in hun ouden vorm terug, om zoodoende „rechtsherstel" te verkrijgen, daarna zou er een concen tratie plaats vinden, terwijl later een om vorming zal plaats vinden in de richting van de „Bedrijfsorganisatie". Het aantal vakbonden zal hierdoor stellig verminderen. De vakgroepen bakkers, drankbereiders, slagers en verduurzaamde levensmiddelen zijn intusschen reeds van het tooneel ver dwenen, zij vormen nu samen de afdeeling voedings- en genotmiddelenpersoneel. Volgens plannen zijn de kleermakers bij den textielarbeidersbond ingelascht. Met ingang van 1 Januari 1947 ving de Chr. Bond van Overheidspersoneel zijn arbeid aan. Deze nieuwe bond is tot stand geko men door samenvoeging van 4 bonden, n.L die van personeel in publieken dienst, de ambtenaren, de belastingambtenaren en het P.T.T.-personeel. Voor den oorlog waren er 22 afd. en 1 correspondentschap. Dit correspondentschap (de sigarenmakers), is thans omgezet in een afdeeling. De afdeeling Oegstgeest van de Landarbeiders ging, na overleg met hel bestuur, over naar den Katwijksohen Chr. Besturenbond. Met ingang van 1 Januari waren er dus 15 afd. Slechts enkele afd- hebben een ledencijfer dat iets hooger ligt dan het cijfer van 1 Januari 1941, de meer derheid blijft echter onder de maat. Op 1 Januari 1941 telde de bond 2661 leden, op 1 Januari 1946 was het aantal 1520 en thans 1 Januari 1947 is het 1640 leden, d.i. 1021 minder dan op 1 Januari 1941. Ge durende het jaar 1946 meldden zich 120 leden. De propaganda vormde een wapen, dat ijverig werd gehanteerd, om. in belegde propaganda-avonden, waarin naast het leerrijke ook 'het aangename niet werd ver- KOUDEKERK Onder leiding van den burgemeester vergaderde de gemeenteraad. De agenda bevatte alleen hamerstukken en binnen 45 minuten waren de 15 punten bijna zon der commentaar aangenomen. Wegens ziekte was weth. Van Egmond afwezig. Besloten werd ook dit jaar weer een prijs beschikbaar te stellen voor de V.E.B.O.- tentoonstelling. Aan den heer H. Lekx zal f 450 schadeloosstelling worden ge geven wegens derving van pacht. Het salaris van den tweeden ambtenaar der secretarie zal worden verhoogd tot f 13001500, in de hoop gegadigden voor deze betrekking te vinden. De instructie voor de brugwachters werd ongewijzigd vastgesteld. Bij politieverordening zal het voortaan verboden zijn honden los te laten loopen op niet afgesloten erven. VOORHOUT De burgemeester zal voorloopig al leen op Donderdag van 1012 uur spreek uur houden ten gemeentehuize. geten. Het devies was: Het Christelijk levensbeginsel universeel. Het bestuur, na de verkiezingen, ziet er als volgt uit: de heeren G. Hordijk, le voor zitter; W. Veerman, le secr.; L. Robbers, le penn.; H. v. Cittert, 2e voorz.; Jac. v. Es, 2e secr.; P. Barendse, 2e penn. en A. Al berts, J. P. Breedijk, A. Knetsch, W. A. Stokhuizen en H. Zuidema, leden. Naast de gewone bijeenkomsten werden ook weer de kadervergaderingen gehouden. Pogingen om te komen tot een Studieclub, zullen alsnog in 1947 worden aangewend. Overleg is er tusschen de besturen van het N.V.V., C.N.V. en R.K.W. In 1945 kwam in Leiden tot stand de Raad van Overleg, waarin de Leidsche Chr. Besturenbond werd vertegenwoordigd door. de heeren Hordijk en Veerman. In de Commissie van Advies (soc. arbeid) heeft voor den L.C.B. de heer H. v. Cittert zitting. Veel nuttig werk is al verricht. In 1946 kwam het rechtskundig bureau, dat iederen eersten Woensdag van de maand in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen, adviezen verstrekt, weer in actie. Zoo noo- dig worden er meer avonden per maand ge houden. Uit het financieel jaarverslag van den Bond, uitgebracht door den penningmeester, den heer L. Robbers, bleek, dat er op 1 Januari 1947 een nadeelig saldo van f 40.18 was. VER. KONINGINNEDAG De ver. Koninginnedag belegt a.s. Dinsdag in een der zalen van Café-Rest. „Liberty" haar j aarlij ksche ledenverga dering. Op de agenda komt voor; be stuursverkiezing en bespreken f eest plannen. ZWART CHINA VOOR DEN RECHTER 't Was rumoerig in de wachtkamer van den Economischen Politierechter. Tiental len overtreders van de distributiebepaling gen, van clandestiene slachters tot han delaartjes in zwarte sigaretten, hokten bijeen in de bedompte en halfduistere ruimte. Daartusschen, of geen rechter in eerbiedwaardige toga hun wachtte, kwet terden een aantal Chineezen. Vriendelijk glimlachend kwam de eerste verdachte binnen. „Verstaat u Neder- landsch?" vroeg de rechter. Een grijns verscheen op het gele gezicht. .JZlein beitje, klein beitje. Ikke negen jaal in Nedeland", aldus lezen we in „Trouw", U hebt textiel zonder punten verkocht, U weet toch, dat dat niet mag?" „Ikke op malkt, ikke Watellooplein met stof." „Ja, maar hoe kwam u er aan?" vroeg de politierechter. ,JJlie halve metel", antwoordde het vriendelijk lachende mannetje. ,Jkke zondel bon, ikke velkoope, ikke weit niet velbode. Ikke koopt van Chineesche kamelaad. Zondel bon, met bon, ikke weit niet." Waarom hebt u het proces-verbaal niet afgekocht?" vroeg de politierechter, „Dan was u er met dertig gulden van afgekomen." „Ikke niet geld. Inblaak bij mij en alles ienepiekt." „Nou, u Krijgt weer dertig gulden oj vijftien dagen." „Vijftien dagen?" „Ja, dertig gulden betalen of anders moet je vijften dagen zitten. En dat kost je geen geld", merkte de rechter op, die eenigszins ongeduldig werd. Het mannetje tastte direct in zijn zak en haalde er, precies afgeteld, dertig gulden uit. Met een genoeglijk gezicht wilde hij ze overhandigen, hetgeen na tuurlijk geweigerd werd. „Vraag maar aan de parketwachtaan wien je moet betalen." „Oh. Ikke betale. Nou, dag!" en met een wuifje tot afscheid scharrelde de Chinees de rechtzaal uit, een tasch stevig onder den arm geklemd, waarin hij waarschijnlijk een nieuw lapje stof zon der bon geborgen had.... WOUBRUGGE. De pl. afd. van den Chr. Landarbei- dersbond vergaderde dezer dagen in het hotel van den heer Swama. De voorz., de heer K. Ippel, heette het hoofdbe stuurslid C. v. Mastrigt welkom en de beide pl. predikanten. Hierna werd een stemming gehouden in de vacature C. Oudshoorn. Gekozen werd de heer G. Ravenhorst. Vervolgens sprak de heer Mastrigt over het onderwerp „Sociale Wetgeving". Spr. memoreerde den toe stand, die er heerschte, toen er nog niet door middel van de sociale wetten voor den arbeider werd gezorgd. Uitvoerig werd daarna uiteengezet hoe thans door Ziekte- en Ongevallenwet, Ouder domswet en het Kinderbijslagbesluit de belangen van den arbeider worden ge diend. De heer Mastrigt wekte de arbei ders op om ernstig studie te maken van al deze wetten, daar zulks in het belang der arbeiders is en bovenal altijd op te komen voor het beginsel der N.C-L.B. Ds G. W. K. Hugenholtz sloot de ver gadering. KATWIJK a. d. RIJN. Onze plaatsgenoot, de heer H. Hen nes, is geslaagd voor het eindex. a. d. Rijkstuinbouwschool te Lisse. Mej. B. uit de Rijnstraat, had het ongeluk in haar woning van de vliering te vallen, met het gevolg, dat zij een schouderfractuur opliep. In de zaal achter de Geref. Kerk waren vertegenwoordigers der Geref. Kerk bijeen met militairen van het vlieg veld, met het doel door een samenspre- king te zien, wat gedaan kan worden voor onze jongens, die op het vliegveld zijn ge legerd, o.m; door verspreiding van goede lectuur, het inrichten van een militair tehuis, enz. De actie zal zoo mogelijk ge voerd worden in samenwerking met de Ned. Herv. Kerk. KATWIJK AAN ZEE. Tot schrijver le klasse bij de Ge meentepolitie is benoemd onze plaatsge noot, de heer J. Mos. De A.R. Studie- en Propagandaclub „Idenburg" was in „Irene" in jaarverga dering bijeen o.l.v. den voorz., mr J. v- d. Plas. Na een kort openingswoord las de secr., de heer L. Dommeling, het jaarver slag, waarin een overzicht werd gegeven van de oorlogsjaren en ook van den ver kiezingstijd. Het financieel verslag van den heer A. P. Poot gaf cijfers van ver trouwen. Bij een gehouden bestuursverkiezing werd de vacature J. Boender en L. Par- levliet ingenomen door J. v. Leeuwen en J. de Lange. De heer A. P. Poot heeft vervolgens het onderwerp: „De vrije Jeugdvorming" behandeld. Na gesproken te hebben over de opvoeding der Duitsche jeugd en de uitwasschen en excessen, die hierdoor ontstonden, zette spr. het standpunt der A.R. Partij uiteen, in hoeverre het de taak van de Overheid is om de opvoe ding juist ter hand te nemen. Er volgde een zeer breedvoerige be spreking. NOORDWIJK. -r- De afd. Noordwijk van de Ver. v. Bloembollencultuur vergaderde o.l.v. den heer J. C. van der Meer in „Het Hof van Holland". De voorzitter merkte in zijn openings woord op, dat zich vele vraagstukken voordoen, voornamelijk, doordat het vak in zulk een moeilijke positie gekomen is. Het is noodzakelijk, dat allen die bij het vak betrokken zijn, de handen ineen slaan, om zoo mogelijk deze moeilijk heden te overwinnen. Het is noodig, dat de export toeneemt, doch ook herziening van de Overheidsmaatregelen is eisch. Het is te hopen, dat behalve Engeland, ook andere bollen importeerende landen hun contingent zullen verhoogen. De vorstschade aan de bollen zal nog wel meevallen, wel zal de bloeitijd natuur lijk aanmerkelijk later vallen dan andere jaren. Een actie zal gevoerd worden om de Beurs, die te Noordwijk des Woensdags gehouden wordt, beter aan het doel te doen beantwoorden. Hiertoe is het noodig dat alle leden trouw de beurs bezoeken. Tot afgevaardigden naar de Alg. Ver gadering werden gekozen de heeren M. Hoek en J. C. v. d- Meer. De bestuurs verkiezing had tot resultaat dat de af tredenden, de heeren C. Alkemade, M. Hoek en J. C. van der Meer met groote meerderheid werden herkozen. Als candidaat voor het voorzitterschap van de Alg. Vergadering werd door de afdeeling jhr van Nispen tot Pannerden gesteld. Hierna werden verschillende voorstellen, die bij de Alg. Vergadering zijn ingediend, besproken. Personen van 16 jaar en ouder, die volgens him beroep hiervoor in aanmer king komen, kunnen tot 30 April een aanvraag voor werkschoenen indienen. Zij, die na 30 April 1946 een bon hebben ontvangen, komen niet in aanmerking. Het kantoor is hiervoor geopend alle werkdagen van 912 uur, behalve dea Zaterdags.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5