Slenteren oyer Bedrijfsorganisatie de Jaarbeurs 't Verklaarde NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG. 17 APRIL 194| (Van een onzer verslaggevers). Jaarbeursbezoeken is een vermoeiend werk, omdat er zóóveel te zien is. Wie al die manufacturaers, meuibelhandelaren, kruideniers en verkoopers van potjes en pannetjes uit Aardenburg en Herwijnen. Baflo en Zoetermeer met hun vrouwen, keuriig uitgedost, des morgens Jaarbeurs- waarts zien gaan en hun vermoeide ge stalten tegen vijf uur van het Vreeburg weer naar het station ziet sloffen, vraagt zich echter af, of zij alleen moe van het zien zijn. Misschien is er ook een flinke dosis desillusie bij? Het moet voor al die kleine zakenlieden een zware beproeving zijn door de kleuren- symphonie van de textielafdeeling, de ruime sorteering van het schoenen-dorado en de welvoorziene stands in alle vier verdiepingen Molenaai De Jongste in Nootdorp, liet door ir. P. L. Fauel uit Wassenaar de wieken van zijn molen een reconstructie ondergaan.-Door middel van een soort fok, welke aan de wieken is bevestigd, kan de capaciteit thans aanzienlijk opgevoerd worden. te wandelen en te weten dat óf export óf productieve onmacht het doorgeven van al dat goed den er naar snakkenden consument voorloopig in den weg staat. Maar we leven nu eenmaal in een wereld, die weer op gang moet komen. Export is de energie, die alle raderen in beweging moet zetten en eerst als die er voldoende is, ontstaat er koop kracht en een levensvatbare binnenlandsche markt. Dat wil ondertusschen niet zeggen, dat de verschillende fabrieken geheel voor den ex port- zouden werken. De textielfabrieken voerden in 1946 b.v. slechts 8 pet. uit, ze maakten meters textiel voor het zeer groote Nederlandsche leger en zorgden, dat de rest der bevolking de geldig verklaarde textiel punten kon honoreeren. De „Textieljaarbeurs", zooals de nieuwe af deeling heet, heeft kennelijk ten doel het buitenland attent te maken op de kwaliteits producten, die de Nederlandsohe spinners en wevers brengen. Het is niet gering. Het blinkt U tegen. En het getuigt van onderne mingsgeest. Zooals ik gisteren schreef: de Kunstzijde Unie gaat garens maken om de kousenfabrikanten in staat te stellen een kous te brengen, die de vergelijking met de uiterst koude Nylon in schoonheid en warmte zal kunnen doorstaan, bovendien goedkooper is en een eind zal maken aan de files voor de winkels. Kunstzijde of rayon, zooals het tegenwoordig heet, wordt trouwens de kurk waar heel het Nederlandsche textielbedrijf op gaat dobberen. De katoenweverijen gaan rayongarens verwerken en er zijn schoone producten te bewonderen van Twentsche en Tulburgsche weefkunst. De rayonproductie was vorig jaar 12 millioen kg. Daarvan bleef 7 millioen in ons land. Vier en half werd geëxporteerd. Het is overigens geen wonder, dót iemand de opmerking maakte „waar is nou de stand waar je textielpunten kunt krijgen?" Met de schoenen wringt dezelfde vraag naar de keel. De fabrikanten zijn niet van meening, dat er spoedig een einde aan de schoendistributie zal komen. Niet omdat er momenteel geen schoenen genoeg zijn, maar wél vanwege de onzekere vooruitzichten in den grondstoffenaanvoer. De productie is nog lang niet wat zij wezen moet. Vroeger maakte men in Neder land 1.200.000 paar schoenen per maand. Nu Bedrijfsorganisatie is een begrip, dat geboren is in den Prot. Ghr. kring en waarin het streven openhaar werd, om in den strijd voor nieuwe maatschappij-vor men de wetten, welke God gesteld heeft voor de maatschappelijke levensverbanden, tot gelding te brengen. De voormannen der Ghr sociale beweging hebben voor de doorwerking er van sinds tientallen jaren gestreden Zoowel op het eerste als op het tweede Ohr. Soc. Congres werd het onderwerp aan de orde gesteld. Mede als vrucht van dien arbeid werd bij de Grondwetsherziening van 1938 een nieuw hoofdstuk van openbare lichamen voor be roep bedrijf toegevoegd. Door de conclusies van het Convent van dhr. sociale organisaties elders in ons blad opgenomen zijn nu de richtlijnen getrokken, welke een gemeenschappelijk op treden in positieven zin op het maatschap pelijk terrein van onze Chr. sociale beweging mogelijk maken. Deze conclusies, welke een stemmig zijn aanvaard, raken ook de econo mische medezeggenschap der arbeiders in de bedrijfsorganisatie en het publiekrechtelijk karakter der bedrijfsorganisatie. Wat het eerste betreft worden, met hand having van het gezag van den ondernemer. 700.000. En onze schoenen zijn nog te duur. Dat speelt ons nu al parten bij den export. In verschillende landen wordt de concurren tie gevoeld van Engeland b.v., dat 1 millioen huiden insloeg. Noorwegen bleek al over voerd te zijn van Engelsch schoeisel. In Zwitserland is het de Duitsche schoenin dustrie uit de Franoche zone, die ons tegen is. Dat wordt dus hard werken voor de Ne derlandsche schoenfabrikanten en hun ar beiders. Naast dergelijke economische gedachten geeft de Jaarbeurs als steeds aanleiding tot het zien van nieuwe dingen. De diamantslij per op de tweede verdieping is wel geen nieuwe verschijning in het Nederlandsche economische leven, maar hij is één van de 1200, die er van de voor-oorlogsche 12.000 overbleven. Hij en z'n kleine schitterende diamant, die hij tot steeds grooter flonke ring opslijpt, hebben groote belangstelling. In de speelgoedafdeeling raast een Neder landsche vinding over de rails: een soort, electrische Dieseltrein, die zelfs de belang stelling van de Zwitsers heeft gaande ge maakt En dat wil wat zeggen! Het terrein aan de Croeselaan, waar het vernuft van de Nederlandsche machinefabri kanten staat uitgestald en op jeepo gyemon teerde brandspuiten zijn tentoongesteld bestemd voor de gemeente Amersfoort heeft een aparte afdeeling der uitvindingen. Er is een meneer, die uitgevonden heeft vee koekjes in bon bon vorm te maken. Dat is voor de boeren, die tot nu toe steeds van die massale koeken moesten voeren, een heel gemak. „Je moet er maar opkomen," zei ook de loodgieter uit Amsterdam, die een apparaatje maakte, dat het mogelijk maakt de water kraan in geval van een defect leertje of dolle kraan, zonder den hoofdafsluiter om te draaien, van den wand te schroeVén. Het instrument wordt tusechen kraan en muur geplaatst en treedt in werking als de kraan wordt afgeschroefd. Het zooveelste ei van Columbus. WAT BIJ EEN BEZOEK AAN DE STAD OPVALT Naar „Ass. Press" uit Bandoeng seint, is de autoweg, welke Batavia vtia de Poentjak met Ba-ndoeng verbindt, sinds korten tijd weer vrij voor het burgerlijk verkeer. Er is daar veel veranderd sinds een jaar gele den., toen Britsche convooien zich vechtend een weg moesten banen- naar de belegerde stad op de hoogvlakte. Het eerste, dat bij aankomst te Bandoeng opvalt, is de „leegte" in deze stad. In de twee groote hotels, „Homann" en „Preanger" kan men zoo maar een ka mier krijgen: een ongekende weelde in vrijwel alle steden van den Archipel. Het bericht, dat Bandoeng tot republikein- sohe hoofdstad zal worden gemaakt, heeft wel eenage opschudding teweeg gebracht. Men is er voor het overgroote deel Neder- landsoh georiënteerd; de republiek beziit er dan ook geen enkelen ambtenaar en geen enkele krant. Trouwens, ook de Soedaneesche bevolking is niet bijzonder geestdriftig gestemd over het republïkeinsche streven. De oud-regent van Garoet, Kartalegawa, heeft sinds eeni- gen tijd een beweging in het leven geroe- uitg es tippelt de lijnen eener arbeidsgemeen schap, binnen welke de arbeider als schep sel Gods, ook in bedrijfsaangelegenheden zijn woord mede kan spreken en zijn per soonlijkheid kan ontplooien met betrekking tot zijn mede-veranfwoordelijkheid op econo misch gebied. De thans voorgestelde bedrijfsorganisatie wordt met waarborgen omringd, waarin front wordt gemaakt tegen het Staatssocia listische streven, dat met misbruik van het woord „bedrijfsorganisatie" daaraan een in houd geeft, welke het georganiseerde be drijfsleven misvormt tot een verlengstuk van den Staat. Mr J. Borst, een der refe renten ter conferentie, drukte dit als volgt uit: „Van functioneele decentralisatie ver wacht men een betere uitvoering der Staats taak. De Staat komt de bedrijfsorganisatie tegemoet en zegt: Ik breng u publiekrech telijke bevoegdheid, maarom mij te helpen". Daarom moet de nadruk blijven vallen op de eigen taak der vrije organisaties, nu en in de toekomst. Wij verheugen ons over deze belangrijke uitspraken, waaraan wij den wensch toe voegen, dat het wanbegrip en het misver stand, dat nog bij velen bestaat ten aan zien van de roeping om zich Christelijk te organiseeren., zal worden uitgebannen en doorbroken.. Den nood is ons opgelegd. De bedrijfsorganisatie moet wor den bevorderd Overheid kan alleen extern invloed uitoefenen. Op 14 en 15 April j.l. werd in „Birkhoven" te Amersfoort een sociaal-economische con ferentie gehouden, uitgaande van het Con vent der Chr. sociale organisaties. Deze conferentie was geheel gewijd aan het vraagstuk der bedrijfsorganisatie. Aan de hand van een vijftal referaten, die elk een aspect van de bedrijfsorganisatie behandel den, werd dit vraagstuk breedvoerig bespro ken In enkele conclusies werd aanvaard, dat de bedrijfsorganisatie noodzakelijk is en bevorderd dient te worden, terwijl als taak werd genoemd het treffen van voor het be drijf noodzakelijke regelingen en het advi- seeren aan de Overheid. De bedrijfsorgani satie moet worden gevormd door de vrije maatschappelijke organisaties en behoort te zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van ondernemers en arbeiders. Inzake de te treffen maatregelen moet de bedrijfsorgani satie zich beperken tot het zgn. horizontale vlak, alleen de belangen van den betreffen- den bedrijfstak rakend, voor sommige van welker regelingen de bedrijfsorganisatie ver ordenende bevoegdheid noodig heeft. Ten slotte zal de Overheid slechts extern invloed kunnen uitoefenen en zich moeten houden buiten de bestuurszaken. De boeren vinden er voorts nieuwe soorten halsters en kettingen voor hun vee, er zijn verbeterde projectie-apparaten, kaartsyste men. uitvindingen voor de fiets, voor pom pen en weefgetouwen. Vindingen, die geen revoluties teweeg brengen, maar toch een bewijs zijn van den Nederlandschen ondernemingslust. Die trou wens uit den heelen opzet blijkt. En Utrecht leeft mee met een winkelweek, die vlaggen aan alle puien bracht en drom men menschen deed uitstroomen in feeste lijke straten en grachten, waar, tegen het verweerde gesteente van eeuwenoude gebou wen, de lente de wereld vernieuwt! pen, welke voornemens is een Soedaneeschen staat, los van de republiek, te vormen. De ze beweging wordt te Djocja beschouwd als een „organisatie van stroopoppen, door de Nederlanders geïnspireerd Met dat al schijnen de republikeinen toch een gevaar te zien in de min of meer pro- Nederlandsdh gezinde beweging van Karta legawa. Baltische vrouwen voorloopig niet als dienstbode- Binnenkort komen de eerste 10 voor de A'damsche ziekenhuizen. Zeer binnenkort zullen de eerste tien van de 50 Baltische vrouwen uit kampen voor verplaatste personen in ons land aankomen,, om, zoo als gemeld) in Amsterdamsche zieken huizen te gaan werken. Als de proef met deze 50 vrouwen slaagt, zullen et later wel licht meer statenlooze vrouwen worden toe gelaten. Men is uiterst voorzichtig, daar sta tenlooze werkkrachten, die een keer officieel in ons land zijn toegelaten, niet meer over de grens kunnen worden gezet. Bevin en Marshall vertrekken Dinsdag uit Moskou Oostenrijksch vredesverdrag heeft goede kans op accoord. Omtrent de conferentie van anderhalf uur, die Marshall Dinsdagavond met Stalin had, wordt nader medegedeeld, dat deze plaats ha op verzoek van Marshall. In ge zaghebbende kringen te Moskou wordt aan genomen, dat de conferentie niets heeft op geleverd, waardoor de Groote Vier uit de huidige impasse inzake Duitschland kunnen komen. Gistermorgen had Marshall een onderhoud met Bevin, van wien vast staat, dat hij Dinsdag Moskou zal verlaten. Verwacht wordt, dat dan ook Marshall en de Britsche en Amerikaansche delegaties zullen ver trekken. De Raad der ministers begon na twee uur te hebben gewijd aan het rapport over de Duitsche steenkolenimdustrie, waarover geen overeenstemming werd bereikt met een bespeking van het Oosrtenrijksohe vre desverdrag Molotov verklaarde, dat de Rus sen gaarne zouden zien. dat het Oostenrijk- sche verdrag te Móskou werd bemdigd, het welk een aanwijzing zou kunnen zijn, dat de Russen concessies zullen doen om eenige concrete resultaten van de conferentie te be reiken. die anders een volledige mislukking zou zijn. I Zwijgt Moskou 1 m over Oostenrijk? J \llt ZIPll t Het verrassende element in de Russische politiek houdt óók een ongezond, negativis me in. Molotow is er inderdaad in geslaagd, het met spanning verbeide „viermogend- hedenverdrag" voor de demilitarisatie van Duitschland te torpedeeren en mocht er op den duur tóch nog een „viermogendheden- verdrag" geboren worden, dan zal het be halve de hersens van Marshall, de oogen van Molotow moeten hebben. Nu dit be langrijke punt voorloopig van de agenda is, wordt het zeer de vraag, of men inzake andere, om een oplossing vragende aange legenheden, tot een accoord kan komen. Hoe staat het bijv. met de Oosten rij ksche kwestie, waarbij de Russen het reeds gesig naleerde negativisme óók al ontplooid heb ben? Komt Oostenrijk feitelijk nog wel te Moskou ter sprake? Oostenrijk ziet zich voor de keuze geplaatst, zich meer links naar Russische zijde, of meer rechts, naar Westerschen kant te oriënteeren. En, zooal9 wij indertijd reeds opmerkten, op de confe rentie van Londen was het Rusland, dat eerst het Duitsche vraagstuk wilde aansnij den ende oplossing van het Oostenrijk- sche vraagstuk van het Duitsche afhanke lijk stelde. Rusland wil inzake Oostenrijk eenig respijt, teneinde te kunnen polsen, of er met dit land politiek en economisch zaken te doen valt, want de Russische vrees is natuurlijk, dat op den duur dit land voor het wagentje der Geallieerden zal wor den gespannen. Hoewel Oostenrijk zich in het algemeen kenmerkte door een pro-Ame- rikaansche politiek, waren er toch ook symptomen, dat het zich méér naar Russi- schen kant wenschte te oriënteeren, hetgeen door den invloed der Russen leidde, tot ver laging der bezettingskosten Staat de Oos- tenrijksche kwestie op het Moskousche menu als „fruit, fromage", zoodat wij er vóór het scheiden van de markt, tóch nog iets over vernemen óf bewaart men het Oostenrijk- sche vredesverdrag tot een volgende confe rentie? Als de Russen het wenschelijk ach ten, dat de bezetting voorloopig nog voort duurt, zullen ze er zeker geen haast mede maken. Eerst zoodra er een Oostenrijksch vredesverdrag is. en dit van kracht wordt, zullen binnen den termijn van negentig dagen de bezettingstroepen moeten vertrek ken. Als men nu bedenkt, dat de Russen het Duitsche vraagstuk veel belangrijker vonder* en het Oostenr ij ksche daarvan afhankelijk stelden. voor wat een „oplossing" betreft, ziet het er niet naar uit, dat er veel schot in komt. De moeilijkheden, óók na de con ferentie van Londen, blijven voortbestaan, omdat men inzake de behandeling van Oos tenrijk voor de keuze staat, dit land te be schouwen als een zuivere as-satelliet, even als Hongarije, Bulgarije en Italië, óf als een, zeker op het laatst van den oorlog, „verzet strijders-centrum", zooals ons eigen land, België, Tsjecho-Slowakije en Noorwegen Op de conferentie van Londen hebben de Rus sen het standpunt ingenomen, dat het Oos- tenrijksche vredesverdrag op dezelfde basis moet worden geformeerd als de verdragen met de andere As-satellieten, maar de Amerikanen en Britten hebben een veel coulanter houding aangenomen. Materieele belangen spelen daarbij een rol. De Oosten- rij ksche industrie onderging een gevoelige aderlating, doordat de Russen fabrieken en mijnen in beslag namen, welke als Duitsch eigendom, dus als „oorlogsbuiti" werden be schouwd. De andere, bezettende mogendhe den zouden op den duur voor het probleem komen te staan, de ontstane technische en andere tekorten weer aan te vullen, zoo dat zij de Russen in hun oorlogsbuit-aspira ties wenschen te beperken. Ook moet nog een beslissing genomen worden inzake de belangrijke petroleumgebieden bij Zister- dorf, die thans onder Russisch beheer staan, maar welke olievelden eerst na den An schluss in meer intensieve exploitatie wer den gebracht: de jaarlijksche productie van ruim een millioen ton ruwe olie is, gezien den algemeenen Russischen en Amerikaan- schen olie-honger, zeker voor de Russen niet te versmaden. Terwijl de Russen sterk ge kant zijn tegen elk nauwer verband van Oostenrijk met de nabuurstaten en derhalve het ook niet wenschelijk achten dat Oos tenrijk zich in de toekomst weer bij een Donau-federatie zou aansluiten, staat dit alles bij de Westersche Geallieerden niet zóó op den voorgrond, maar moet wel voor komen worden, dat Oostenrijk zich bij Duitschland zou kunnen aansluiten, waarin een historisch gevaar schuilt. Op de Lon- densche conferentie werden verschillende memoranda ingediend en eer het vredesver drag met Oostenrijk tot stand komt, moet daarin decisie genomen worden. Zoo maakt Joego-Slavië aanspraken op Karinthisch ge bied, waarvan Klagenfurth het belangrijkste centrum vormt. Hoewel dit gebied na den eersten wereldoorlog bij plebisciet aan Oos tenrijk was toegewezen, meent Joego-Sla vië nu deze uitspraak te kunnen betwisten, omdat de Slavische bevolking daar „ver- duitscht" zou worden. Het gaat hier om nog geen 200.000 inwoners in een gebied van circa 2700 vierkante kilometer, maar welk gebied agrarisch van belang is en chemische fabrieken telt en ook lood en cellulose pro duceert, zoodat de materiëele motieven wel tot deze Joego-Slavische claim zullen hebben geleid. Voorts wenschte Joego-Sla vië een speciale bescherming voor de Sla vische minderheden in het Burgenland en schadevergoeding. Te Londen heeft men voor de Joego-Slavische eischen niet veel be langstelling getoond en zelfs de Russen hebben die voorloopig niet gesteund, maar het Russische elementblijkt te Moskou zó/ onzeker, dat men ieder argument zal aan grijpen. als het er om gaat, de zaak te rekken. De Russen vooral willen Oostenrijk inten siever gezuiverd zien van alle nationaal- socialistische smetten, teneinde de „demo cratiseering" en, als het kan. Russische be- invloeding voor te bereiden en zij voelen niets voor de z.g. „displaced persons", af komstig uit de overige Donau- en Balkan- gebieden. en waarvan er velen, anti-commu nistisch zijnde. bezwaar hebben te repa- triëeren. Herinneren wij er nog aan, dat óók Nederland een memorandum heeft in gediend, bepleitende een „o n a f h a n k e- lijk en democratisch" Oostenrijk, vrije vaart op den Donau. terwijl voor dit door den oorlog economisch zeer ontwrichte land, economische en sociale hulpverleeni»^ voorloopig nog noodzakelijk werd geacht. Zooals bekend, kwam gisteren de Britsche minister van Financiën, Dalton, met een begrooting voor den dag, welk kunststuk een batig saldo vertoonde! Wanneer zal zijn ambtsgenoot op den Kneuterdijk ook zoo kunnen lachen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3