Bellamyutopie of een sociale vooruitgang? „Kamer van Knibbe" huldigde dr P. G. Knibbe Dr C. J. A. Iterson voor 't Leidsche Tribunaal Christ. Besturenbond gaat met moed verder /IEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG, 16 APRIL 1947 Stadsnieuws SCHOENHERSTELLERS BERAMEN ZICH De vergadering, welke gisteravond door de vakgroep „Schoenherstellers" afd. Lei den in „De Harmonie" was uitgeschreven, werd kort na de opening door den heer E. A. Voskuil reeds onderbroken, toen één der aanwezigen circulaires ging uitdee- len, waarvan de inhoud een waarschu wing behelsde togen het plan „Rotting", dat nog moest worden verklaard. Het was de heer L. C. Rotting zelf, die als eerste spreker het woord voerde over „Wat komen moet!" De tijd van de dwaze prijsonderbieding van vóór den oorlog ligt allen schoenher stellers nog versch in het geheugen, al dus spreker, en het is niet dwaas van de toen geleden verkapte armoede te spre ken. Toen kwam de oorlog, welke ons de hoop schonk, dat het hierna wél beter zou worden. Doch nu blijkt eerst duidelijk, dat de angst voor de economische moeilijkhe den slechts is verschoven. Voor den te kleinen zakenman en den middenstan der wordt het penibeler naar mate er meer goederen komen. Wat moet er dus gedaan worden, om het onheil te voor komen? Dit kan men eerst dan bereiken, wanneer de schoenherstellers op het so ciaal-economisch terrein de handen in eenslaan en een gemeenschap gaan vor men. Dit is geen nieuwe leer, aldus de heer Rotting, want verschillende van deze groepen hebben zich reeds gevormd om den grondslag te leggen voor een betere maatschappij. Spr. riep uit: „Uw werkwijze is verouderd en gaat een zeke ren ondergang tegemoet". Komend tot de verklaring van zijn pLan, merkte de heer Rotting op, dat de samen voeging van de arbeiders noodzakelijk was om concurrentie uit te sluiten en dan toch een goed product af te leveren. De leerbewerking zou geheel in handen van de schoenherstellers komen, zoodat uiteindelijk de tusschenhandel kwam te vervallen. Voorts brak spr. een lans voor het werken aan den loopenden band, welke tot nu toe nog de meest practische werkwijze was gebleken. Wanneer dus al de schoenherstellers in een groote werkgemeenschap zouden ondergebracht worden, zou dit de oplos sing zijn voor de vele problemen, die zich thans voordoen. De Naamlooze Vennootschap is voor de rechtsvorming de meest aangewezen weg, waarin de samengevoegde patroons alle medezeggenschap hebben, doordat ieder in dit bedrijf de bedrijfswaarde van zijn eigen zaak meebrengt. De winstverdeeling van deze N. V. zal plaats vinden op basis van den eigen om zet op het moment van de inbrenging. De bedrijfsleiding wilde spr. in han den zien van een niet-schoenmaker, met veel menschenkennis, welke twee maal zoo veel verdiende als de arbeiders. Verder kreeg ieder het zelfde salaris, ter wijl een goede regeling zou worden ge troffen voor pensioen en weduwen- en weezenuitkeeringen. De heer J. H. Horsmeier Jr. heeft ver volgens gesproken over: „De koopkracht- verdeeling", waarin spr. de zeer bange toekomst voor de schoenherstellers e.a. afschilderde, wanneer de tijd van een overvloed van goederen gevolgd zou wor den door een van algeheele werkeloos heid. Hierin zullen alleen de slimsten en bekwaamsten zich kunnen handhaven. Een bedrijfsorganisatie als door den heer Rotting bedoeld, mits goed gebruikt, was volgens spr. de eenige weg om den komen den moeilijkheden 't hoofd te bieden. Tot slot nam ook weth. J. C. v. Schaik nog het woord, en deze wees erop, dat hij geenszins een conclusie wilde trekken over het al of niet uitvoeren van een der gelijk plan, doch dat een organisatie als door de sprekers aangeduid te mooie kanten heeft om dit maar zonder meer op zij te schuiven. Spr. deed een beroep op d- aanwezigen om het gehoorde rustig te overdenken en in een volgende vergade ring te bespreken. Ondanks deze woorden waren er vele voor- en tegenstanders, die vragen stel den en werd critiek, zoowel opbouwende- als afbrekende geleverd. Mr. C. J. Woudstra complimenteert dr. P. G. Knibbe met zijn zilveren jubileum bij de Kamer van Koophandel. Links van dr. Knibbe zijn vrouw en kinderen. Ter gelegenheid van diens zilveren jubileum De groote vergaderzaal in het gebouw van dé Kamer van Koophandel aan den Stationsweg bood gistermiddag een fees- telijken aanblik met de enorme hoeveel heid bloemstukken, groot en klein, en de talrijke receptie-gasten, die waren geko men om hun gelukwenschen aan te bie den aan mr dr P. G. Knibbe, die zijn zil veren jubileum vierde als secretaris van de Kamer van Koophandel. Voor de receptie een aanvang nam had een grootsohe huldiging plaats, waarbij verscheidene sprekers den in breeden kring gewaardeerden arbeid van den ju bilaris hebben belicht. De voorzitter van de K. v. K., de heer J. G. J. Verheij van Wijk, die als eerste dr Knibbe toesprak, zeide o.m., dat het geen sinecure was om secretaris van de Leidsche Kamer te zijn, omdat deze in Nederland een goeden naam heeft. Onder de 36 secretarissen in Nederland neemt Zaak werd echter voor nader onderzoek aangehouden Op de ouverture van de Tribunaalzit ting van gisteren waren aller oogen ge richt, doch het feit, dat deze zaak als een nachtkaars uitging, mocht aan de inte resse van het publiek geen afbreuk doen. Het betrof den 70-jarigen dr C. J. A. Iterson, die gedurende den oorlog als lid der N. S. B. zijn krachten had gewijd aan het medische front, het studentenfront en als districtsarts aan de landwacht. Hij had een brief geschreven, waarin hij gewag maakte van het bespionneeren van zijn overbuurman, mr Heskes. Dr Iterson was van meendng, dat het nationaal-socialisme een goede regee- ringsvorm was voor Nederland. De schuld van den Duitschen overval weet hij aan de Engelschen. Het feit, dat hij als districtsarts bij de Landwacht in dienst was, beschouwde hij als een medische taak. „Het is geen kinderpel, zeide de voor zitter, om op uw leeftijd tot een derge lijke beweging over te gaan, en met de zelfde menschen, die op afschuwelijke wijze het rechtmatig verzet tegenwerk ten, feestavonden te houden. Dat behoor de toch niet tot uw medische taak. Beklaagde had zich hiervan geen reken schap gegeven. Gespionneerd had hij ook niet, op welk gezegde de voorzitter repliceerde, dat het heel wat waardiger zou zijn indien be klaagde een ruiterlijker houding zou aan nemen. Midden in het verhoor echter maakte de verdediger, mr N. G. Geelkerken be zwaar tegen een brief, die zich in het dossier bevond en door de P. R. A. te Oss bij de stukken was gevoegd. De brief droeg de onderteekening van beklaagde, doch vermeldde niet de plaats van be stemming. Volgens mr Geelkerken kon deze brief best niet verstuurd zijn. Hierop maakte de voorzitter van het Tri bunaal korte metten en verdaagde de zaak tot onderzocht is aan wien de brief was gericht. P. C. van der Mey uit Oegstgeest werd ten laste gelegd, dat hij vrijwillig als chauffeur-monteur dienst had gedaan in Duitschland en Italië. Hij had gestolen en hoopte, dat, wanneer hij er een jaartje tusschen uitging, de menschen het wel vergeten zouden zijn. De getuige Dolle, die beklaagde we gens diefstal uit zijn dienst had ontsla gen, noemde hem een fantast. Beschul digde kon zich echter van al deze zaken niets herinneren. De verdediger, mr H. W. J. A. Aver- beck, wees op de categorie futlooze men schen, die in een tijd van geestelijke de pressie van kwaad tót erger vervallen. Zij leven, net als beschuldigde, zonder ideaal. Hij had, aldus spreker, evengoed bij de ondergrondsche kunnen terecht komen, waar hij er ook op los zou heb ben geslagen. Zijn goeden wil heeft hij thans echter getoond door vrijwillig in de mijnen te gaan werken. De zaak van J. L. Klinken te Leiden werd bij verstek behandeld. Niwin-actie bracht twee cantine- wagens op Tevreden, maar niet voldaan. De fancy-fair, die ten bate der Niwin- cantinewagen-actie werd gehouden, heeft een batig saldo van ruim f7000 opge leverd, inclusief een bedrag van f500, zijnde de opbrengst van door enkele grossiers beschikbaar gestelde fruit en conserven. De verloting bracht ruim f5000 op, terwijl aan giften van in- dustrieelen en particulieren nog zooveel binnenkwam, dat de aanbieding door de Leidsche burgerij van 2 cantine-wagens is gewaarborgd. Ofschoon dankbaarheid past voor de wijze, waarop een deel der Leidsche burgerij gehoor heeft gegeven aan den tot haar gerichten oproep, is dit resultaat toch niet bijzonder gunstig in verge lijking met andere steden, als b.v. En schede en Gouda, waar de actie respec tievelijk 6 en 3 wagens opleverde. Na gekomen giften blijven welkom (gironr 9200 ten name Amsterdamsche Bank on der vermelding „Niwin-actie"). de heer Knilbbe een bijzondere plaats in en schertsend zeide spr., dat de Leidsche Kamer, die naar hij hoopte spoedig weer zelfstandig zou zijn en den naam van K. v. K. voor het Rijnland zou mogen dragen, eigenlijk wel de „Kamer van Knibbe" mag worden genoemd. De voorzitter roemde de karaktereigenschappen van dr Knibbe, diie zijn meening steeds onom wonden te kennen geeft en wiens man moedige houding in den bezettingstijd oorzaak is geweest, dat hij tweemaal uit den familiekring werd weggehaald. Na namens de geheele K. van K., dr Knibbe te hebben bedankt voor zijn toe wijding en bekwaamheid bij het vervul len van zijn ambt, bood de heer Verheij van Wijk een actetasch, alsmede een en veloppe met inhoud aan. De heer B. de Koning, lid van den Raad van Bijstand, wees speciaal op de prettige wijze van samenwerking tusschen den raad en den secretaris en diens belang rijken arbeid in tal van commissies, waar door groote waardeering voor zijn arbeid was gegroeid. Als tastbaar bewijs van er kentelijkheid overhandigde spr. dr Knib be een aantal boekwerken en een zilveren vulpotlood. Voor het personeel voerde mr A. de Blécourt, adj. secretaris, het woord en deze prees de rondborstigheid en open hartigheid van den „chef", welke gemaakt hebben, dat tusschen hem en het perso neel zoo'n voortreffelijke samenwerking was ontstaan. Zijn innerlijke kracht, welke ook tot uitdrukking kwam in zijn principieele houding tijdens den oorlog en zijn opbeurend woord, waren het per soneel tot grooten steun. Spr. besloot zijn toespraak met aanbieding van een bu reaulamp. Vervolgens spraken nog mr K P van der Mandele, voorzitter van de K. v. K. voor Zuid-Holland, die gewaagde van het respect voor den persoon en den arbeid van dr Knibbe, mr J. G. Witkampf, namens de Ver. van secretarissen van K. v. K. in Nederland, en mr J. E. Cla- ringbould, namens de Ver. van secretaris sen van K. v. K. in Zuid-Holland. Tot degenen, die ter receptie versche- De Chr. roeping van jong en oud in dezen tijd Rede van den heer W. Schouten te Ca- pelle a.d. IJsel voor de Geref. jeugd. De allesbeheerschende vraag van het leven is, hoe wij als belijders van den Naam des Heer en onze houding moeten bepalen temidden van de verwarring in dezen tijd, aldus de heer W. Schouten van Capelle a.d. IJsel, die gisteravond op den Jeugdavond van de Geref. kerk art. 31 K. O. sprak over „3Ujheid van het Christendom". Alleen de H. Schrift kan ons den juisten weg wijzen inzake de „cultuurroeping". Het ingaan op onze levensroeping, d.i. het leven in het Verbond, moet tot uiting komen in het leven van eiken dag, want wij staan wel in de wereld als Rijksgenoo- ten van het Koninkrijk Gods, zoo zeide spr., doch wij zijn niet van de wereld. Wij mogen geen hand- en spandiensten ver richten voor de Gode vijandige wereld, nu de publieke strijd in deze samenleving steeds meer wordt beheerscht door de heerschappij van God en die van den Satan. Wij naderen veel te weinig de H. Schrift in de onzekerheid van dit leven; wij doen het wel, doch dan is het veelal een poging onzerzijds om te wagen de moeilijkheden te omzeilen. Spr. ging hierna in op enkele con crete voorbeelden om vervolgens erop te wijzen, dat onder alle omstandigeheden de levensroeping voor ouderen en jonge ren gelijk blijft, alhoewel beider taak anders is. Inzake de gezagsverhoudingen merkte de heer Schouten op, dat de jeugd in het gezin moet leeren, wat gezag is, en welke plaats dit inneemt in alle levensverban den. Ziet men de gezagsverhoudingen niet juist, dan slaat men het fundament van het leven weg. En het fundament voor alle gezag is de H. Schrift, terwijl de jongeren dit moeten gehoorzamen om des Heeren wil. In alle verhoudingen, zoo betoogde spr., zijn wij door het Woord Gods gebonden aan de Chr. roeping in staat en maatschappij. De verwarring van dezen tijd kan wel moeite geven, doch in het licht van Gods Woord kunnen wij al tijd onzen weg zien en zoo medewerkers zijn aan de komst van het Koninkrijk Gods, als goede vaderlanders van dit Rijk, hetgeen ons dankbaar zal verblij den, omdat wij Zijn komst nader zien komen, aldus besloot spr. zijn rede. In de bespreking, welke volgde, kreeg de spreker, die werd ingeleid door den voorzitter der J. V., den heer J. Snel, ge legenheid op enkele punten van zijn be toog nader in te gaan. Distributievaria Morgen zijn voor uitreiking van bon kaarten aan de beurt die gezinnen, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 1250125000. De uitreiking vindt plaats in „De Burcht" van 911.45 en van 1416 uur. Op het Distributiekantoor moeten mor gen worden ingeleverd de aanvraagfor mulieren voor werkschoenen door werk gevers, in wier bedrijf meer dan 50 ar beiders werkzaam zijn. nen, behoorden o.m. prof. mr R. P. Cle- veringa, rector-magnificus der R.U., weth. J. C. van Schaik en mr J. Bool, gem.- secr., namens het gemeentebestuur, mr F. J. J. Trapman en mr C. J. Leembrug gen, als vertegenwoordigers van de Leid sche Ver. van industrieelen,mr P. E. Briët, lid der Eerste Kamer, mr C. J. Woudstra. voor de A.-R. Statenkieskring- centrale „Leiden", mr dr N. G- Geelker ken, P. v. d. Tas, namens de afd. Leiden van den Chr. Middenstandsbond, dr ir C. P. Lindenbergh, dir. der L.D-M., H. Hazelhoff, dr Gew. AB., ds Jac. Eringa van Oegstgeest en ds H. Post van Rijns burg, F. C. de Hosson en J. J. Coster, namens de Kath. Middenstandsver., depu taties van de Leidsche Houtschool, van „De Vuurbaak" en de V.V.V., te Kat wijk, voorts verscheidene burgemeesters uit den omtrek en zeer vele personen uit het bedrijfsleven te Leiden en om liggende plaatsen. De feestdag werd besloten met een diner van den Raad van Bijstand met den jubilaris en zijn familie. HET JEUGDWERK ZAL TER HAND WORDEN GENOMEN Onder leiding van zijn voorzitter, den heer G. Hordijk, kwam de Leidsche Chris telijke Besturenbond gisteravond in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen bijeen. De heer Hordijk trok in zijn openings woord eer. vergelijking tusschen de feest viering op 5 Mei 1945 en die op 5 Mei 1947. Vele feestvierders van 5 Mei 1945 zullen op den a.s. nation alen feestdag verstek laten gaan, omdat ze, gezien de tijdsom standigheden, geen feestvreugde kunnen hebben. Er heerscht verwarring op alle gebied. Maar wij hebben pas Paschen gevierd, het feest van de bevrijding uit alle ban den. Jezus Christus' woord is van kracht: Ik heb alle macht in hemel en op aarde. En daarn ais Hij ten hemel gevaren, van waaruit Hij Zijn macht zal toonen, totdat Hij wederkomt. Daarom zullen we ook in 1947 niet vreezen, maar goedsmoeds met ons werk verder gaan. In ons werk zullen wjj ons dienstbaar stellen aan de komst van Zijn Rijk, waarvan de gerecJhtigheid in de zin der H.S. de grondslag is. We zullen onze zeer verantwoordelijke posten goed moeten verstaan. Dankbaar was spr. voor de groei van. het C.N.V., maar minder dankbaar voor den gang van zaken in den Leidschem Christelijken Besturenbond. Nog steeds zijn er 1000 vroegere leden „zoek". Ver richt daarom uw plicht in het werk dat God u in den socialen arbeid te doen heeft gegeven. De jaarverslagen van den secretaris en penningmeester, resp. de heeren W. Veer man en L. Robbers werden goedgekeurd. In de kascommissie werden benoemd de heeren Rodius, Bredeveld en v. d. Keur, terwijl in het bestuur werden gekozen de heeren W. Veerman, H. v. Wee ren, K. v. Ommen, J. Kooien, P. J. Galj aard eta P. M. de Joode. In de rondvraag werd aangedrongen om contact te zoeken met de Christelijke Be sturenbonden in den omtrek, terwijl de voorzitter op zich nam om i.v.m. het jeugdwerk in contact te treden met ds K« Dronkert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4