't Plan-Bolkestein geen voldoende garantie Ernstige fraude in kampen voor N.S.B.-ers Min. Jonkman laakt „Elseviers" berichtgeving Griekenland is een lente-offensief begonnen 't Verklaard f NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG, 10 APRIL 1947 VOOR VRIJHEID VAN HET CHR. ONDERWIJS Voor de 60ste maal is de Unie ..Een sdhool met den Bijbel" in jaarvergadering te Utreoht bijeengekomen en zeer velen hadden aan den oproep van de oude Unie met het jonge hart gehoor gegeven. De Unie-voorzitter, prof. dr K. Dijk, her dacht in zijn openingsrede het heengaan van niT dr E. J. Beumer en jhr mr H. A. M. van Asch van Wijck. 9pr. wekte op tot ver hoogde waakzaamheid met het oog op het plan-Bolkestein, dat de vrijheid van de Ghr. school niet voldoende waarborgt en ook geen behoorlijke plaats overlaat voor het Bijbelsch onderwijs. De secretaris, mr J. J. Hangel broek, deeMe mede, dat er thans 8.96 locale comité's zijn, van welke 354 opgaaf deden van een Unieoollecte. De opbrengst was f 115.755.72 vergeleken met 1945 f 20.61111 hooger Desgevraagd zegde het bestuur toe. dat zoo spoedig mogelijk het Unie-blaadje alsook an dere propaganda-uitgaven zullen verschij nen, hetgeen tot dusver wegens papierge brek niet geheel mogelijk was. Tot bestuursleden werden gekozen dr J. Bax te Veenendaal en A D van der Schans te Eethen (N.-Br.) 's-Middags sprak dr G. M. den Hartogh over: „Groen van Prinsterer en de school" en schetste in een uitvoerig betoog Groen's levensgang ten aanzien van het Christelijk onderwijs, dat dezen kinderloozen staatsman het meest aan het hart heeft gelegen. Het is te betreuren, dat er Christenen zijn, die Groen's levenswerk afbreken. Het is een slag in het gezicht van de historische waarheid, als wordt beweerd, dat het isolement van Groen de ontkerstening van ons volk zou hebben in de hand gewerkt. AI heeft Groen geen uitgewerkt systeem gegeven, door zijn talrijke geschriften loopt één gouden draad zijner idealen en diepste begeerten inzake het Chr. onderwijs. Voor hen. die aan de openbare onderwijzers het geven van Bijbelsch onderwijs willen op dragen, geldt m het algemeen Groen's woord: beter geen zielevoedsel dan vergif. Dit met het oog op nieuwe stroomingen die de onfeilbaarheid der H. Schrift ontkennen en haar gezag ondergraven. Na gedachten wisseling is de geslaagde ver gadering gesloten De Schoolraad voor de scholen met den. Bij'bel hield gisteren te Utreoht zijn 54e jaar vergadering onder presidium van dr G. P. van Itterzon., die een welkomstwoord sprak. In het jaarverslag deelde de secretaris, mr J. J. Hangelbroek, mede, dat op 31 December 1946 aangesloten waren 1219 besturen met 1703 scholen. De bibliotheek is grootendeels weer opengesteld. Verstrekt zijn 4956 advie zen. Bij het hulpfonds voor geweigerde rijks- en gem.bijdragen zijn thans aangesloten 299 scholen. Er zal één na-acte voor het geheele Chr. onderwijs komen. Mr S. de Vries Czn doet mediedeeling van enkele behandelde geschillen. Besloten werd Hoe lang staat K. V. P. nog achter de Regeering? Andriessen wil geen sociale gangster- politiek Wij voeren een sociale gangsterpolitiek tenzij wij het loon- en prijsvraagstuk zien tegen den achtergrond van Nederlands toe stand na de bevrijding, aldus verklaarde op een afdeelingsvergadering des K.VP. te Am sterdam de partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen Woensdagavond. De K.VP. staat achter de loon- en prijs politiek der Regeering, mits het reëele volks inkomen niet daalt. Anders behoudt zij zich het recht voor, haar houding te herzien. de contributie eenigszlns te verhoogen. In de middagzitting sprak mr J. J. Schmal te Voorburg, C.H. lid van de Tweede Kamer, over: „Oude en nieuwe schoolstrijd". De nieuwie schoolstrijd is ditmaal geen strijd om het bestaansrecht maar om den levensregel der Chr. school. Over dit referaat ontspon zich een levendige discussie, vooral over spr's opvatting over de onderwijzers, die de Partij van den Arbeid aanhangen In zijn antwoord persisteert mr Schmal bij zijn opvatting, dat wegzending uit de school van hen, die lid zijn van de Partij van den Arbeid, niet juri disch gemotiveerd is, zoolang zij blijven staan op den contractueel aanvaarden grondslag. Breuk tusschen Franco en Don Juan Ook de monarchisten niet tevreden over den troonpretendent. Het afwijzen van Franco's monarchistische plannen door den Spaanschen kroonpreten dent Don Juan heeft den laatsten den haat bezorgd van heel de Pihalangistische bewe ging. Ook de monarchisten keuren het mani fest van den prins af, omdat het verkiezin gen voorstaat, waarvan de monarchisten wanorde vreezen. Het manifest, dat in ver schillende bladen werd gepubliceerd was het meest heftige stuk dat, sinds het aan het bewind komen van Franco, in de Spaansche bladen verscheen. Waarschijnlijk zullen de Spaansche grandes zich voor de wet op de troonsopvolging, zooals zij door Franco werd voorgesteld, uitspreken. De heer Lokhorst te Veenendaal verzond niet minder dan 25.000 één-dags-kuikens naar Frankrijk, ter verbetering van den pluimveestapel aldaar. De beestjes werden Dinsdag jJ. geboren, den volgenden dag om 8 uur uit de broedmachine gehaald en per K.L.M.-vliegtuig naar St. Paul, de plaats van bestemming, vervoerd, waar zij reeds om 8 uur 's middags aankwamen. DIVERSE ARRESTATIES BIJ KAMPLEIDING Reeds geruimen tijd deden geruchten de ronde over ernstige onregelmatigheden in intern eerings kamjpen in de mijnstreek. De gedelegeerde van den directeur-generaal voor de Bijz. Rechtspleging te Heerlen, mr H. Doppler, die eerst sedert korten tijd met deze functie werd belast, heeft direct bij zijn ambtsaanvaarding, na overleg met verschil lende politie-autoriteiten, opdracht gegeven te onderzoeken in hoeverre deze geruchten gegrond waren. Na een langdurig onderzoek is de politie er thans achter gekomen, dat de geruchten omtrent verduistering van voor de kampen bestemde goederen en levensmid delen niet van iederen grond ontbloot wa ren. Aanzienlijke hoeveelheden goederen zijn uit de kampmagazijnen achtergehouden. Door fictieve opgaven waardoor meer goederen konden worden verkregen, dan voor het wer_ kelijke aantal gevangenen noodig was als mede door niet of niet volledige uitreiking der voor distributie beschikbaar gestelde kwanta, heeft men flinke hoeveelheden goederen kunnen verduisteren. Een achttal personen, w.o. het hoofd van de kampen distributie in de mijnstreek, den chef-inkoo- per dezer kampen, een tweetal adjunct kampcommandanten, de beheerder van het FALSIFICATIE IN 'T SPEL BIJ GEHEIME NOTULEN? Minister Jonkman heeft op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Feltz, zulks in verband met .een destijds in „El seviers Weekblad" versohenen artikel: „Een bloemlezing uit de geheime notu len van Linggadjati" o.m. geantwoord, dat bedoelde publicatie in ernstige en bedenkelijke mate onvolledig, onjuist en tendentieus is. Bij vergelijking met den oorspronke- lijken tekst reeds werd, zooals bekend, een afschrift der notulen ter vertrouwe lijke kennisgeving aan de Tweede Kamer aangeboden blijkt, aldus min. Jonk man, dat „Elsevier" ze zoodanig heeft geciteerd, dat aan falsificatie mo«et wor den gedacht. De minister acht het begrijpelijk, „dat op grond van zoogenaamde onthullingen uit niet voor publicatie bestemde, onvol ledig, onjuist en tendentieus weergegeven notulen onrust en wantrouwen in den lande is ontstaan". Hij acht het echter ni£t gewenscht de notulen te publiceeren, zoodat derhalve moet worden volstaan met deze vertrouwelijk op de griffie der Kamers neer te leggen. C. Molina Vazquez is benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Vigo en L. Vente tot Ned. consul te Valparaiso (Chili). De heer v. d. Sloklkant te Drunen is be noemd tot wnd. burgemeester van Leende. Centrale Kamptmagazajn, personeel van den staf der kampen en een kruideier werden ge_ arresteerd. Verdere arrestaties kunnen worden ver wacht. Het onderzoek in deze zaak zal. naar men aanneemt, nog meer ongeregeldheden in de kampen aan het licht brengen.. Republiek bekommert zich niet om Nederland Australisch^ sympathie tegenover de Indonesiërs. Tijdens een bijeenkomst van den Indone sisch en Journalistenbon d te Madioen ver klaarde de republikeinsche minister Moh Roem ten aanzien van de vertegenwoordiging in het buitenland,, dat deze aangelegenheid niet van Nederland afhangt doch van de an dere landen zelf. In verband daarmee wees hij op de Indonesische vertegenwoordiging te New-Delhi. De Australische journalist Summers, die op de bijeenkomst aanw.ezig was, verklaarde, dat de officieele houding van zijn land t.o.v. het Ned erlandsch -Indonesische geschil strikt neutraal is, doch dat de algemeene stemming in Australië altijd zeer welwillend is geweest tegenover de Indonesiërs. Voorts zeide hij, dat men in Australië over het geheel afwij zend staat tegenover communistische bewe gingen. Inzittenden der Ned. Dakota bereiken Katherine Ook de drie overblijvende Nederlan ders van het in Australië verongelukte Ned. Dakota-toestel bereikten inmiddels Katherine. De reddingsploeg vertrok tien dag,en geleden om hen op te halen. (De vier anderen kwamen, aooals bekend, op 1 April in genoemde plaats aan). HERDENKING GEVALLEN CANADEEZEN OP 5 MEI Op 5 Mei, den dag waarop twee jaar ge leden de Duitsche opperbevelhebber capitu leerde voor den Canadeeschen generaal Foulkes, zullen op het Canadeesche militaire kerkhof te Groesbeek bij Nijmegen, de Cana deesche militairen worden herdacht, die bij de bevrijding van Nederland sneuvelden. SJAHRIR HEDEN TE BATAVIA Na de oonferentie te New Delhi te hebben bijgewoond wordt Sjahrir, vergezeld van zijn echtgenoote, hedenmiddag te Batavia ver wacht. Gisteren is de bekende oogheelkundige prof. dr. H. J. M. Were uit Utrecht per K.L.M. naar Johannesburg vertrokken om voordrachten te houden op oogheelkundig gebied Naast hem de stewards* Irix Terwindt. ENGELAND LEVERT TURKIJE 500 OUDE JAGERS De Grieksche troepen zijm gistermor gen zooals eerder gemeld een alge meen offensief tegen de guerilla's be gonnen. Vliegtuigen hebben boven het door partisanen bezette gebied pamflet ten uitgeworpen, waarin het offensief aan de bevolking werd bekendgemaakt. Het eerste treffen vond plaats bij Agrafa op den berg Pindus, welke Thessalië van Epirus scheidt. Van het vooruitgeschoven hoofdkwartier te Larissa rukten de troe pen, gesteund door pantserwagens en veldartillerie, op naar de schuilhoeken der guerilla's in de bergketens van den Olympus, Ossa, Kamvoenia en het lage massief van den Pindus. Tezelfdertijd zetten torpedojagers, mijnenvegers en landingsschepen op verscheidene punten aan d,e Oostkust tusschen Volos en Kata- nia voor een flank opera tie troepen aan land. Het grootste gedeelte van de on langs met nieuw materiaal uitgeruste Grieksche luchtmacht is tevens in den strijd geworpen. Engeland zal aan Turkijje 500 gevechts vliegtuigen (vnl jagers van een verouderd type) leveren. Zij behooren echter niet tot de Britsche surplusgoederen. Ameri- kaansche radio-deskundigen bouwen te Instanboel een gender voor het krachtig ste radio-station ter wereld. EXTRA DEVIEZEN-VOORZIENING CURACAO—NEDERLAND. De delegatie, die door gouverneur Kasteel is benoemd om met de Nederlandsche auto riteiten te oonfereeren over een extra de viezen-voorziening in dollars voor Curacao, is gisteren uit Willemstad per vliegtuig naar Schiphol vertrokken. De loopende overeen komst van Curacao vervalt In Juni as. I Labour-regeering en partijpolitiek UltZlCht Het is geen verheffend schouwspel, dat wij in tal van „democratisch", en socialis tisch geregeerde landen te zien krijgen, waar namelijk de engere partij-politiek de beslissing krijgt over de meest essentieele vraagstukken, zoowel die der buitenlandsche politiek als die betreffende leger en vloot. Wij signaleerden dit verschijnsel in Frank rijk, het is ook aanwezig in Engeland. De moeilijkheden der Labour-regeering nemen steeds toe en tegelijkertijd speculeeren de conservatieven er op, dat zij in de gelegen heid zullen worden gesteld, het land weer vrijheid en herstel te verschaffen. De economische depressie in Groot-Brittannië beteekent dat deze eenmaal zoo trotsche machtsstaat zijn invloed in de wereld ziet verminderen, en het „Empire" wordt terug gebracht tot een mogendheid van den A-eeden rang. Het Engelsche volk zal zulks xer maar niet als noodlot over zich laten voltrekken, het zal strijden voor herstel van zijn welvaart en opnieuw streven naar machtsontwikkeling. De groote moeilijkheid jor het oogenblik is de afhankelijkheid an Amerika en bij de gebleken noodzake lijkheid, opnieuw een dollar-leening te aan vaarden, werd zoowel van linker- als rech terzijde gewezen op het gevaar, zich met handen en voeten aan Amerika gebonden te weten. Het is het tekort aan deviezen, aan kolen en levensmiddelen, aan arbeids krachten, waarmede de Labour-regeering te kampen heeft; een sociale onrust teekent zich af en komt tot uiting in stakingen, ter wijl de politieke basis, waarop de regeering gefundeerd is, een wankele blijkt te zijn. Dit hebben wij reeds keer op keer kunnen bemerken. Er blijkt steeds een krachtig verzet aanwezig te zijn tegen de buiten landsche politiek der regeering. Het had maar weinig gescheeld of de resolutie, waarin werd aangedrongen, dat de regeering haar buitenlandsche politiek zou wijzigen, was met een kleine meerderheid van stem men aangenomen geworden; nu glipte de Labour-regeering nog door de mazen van het net. In een andere resolutie, werd de actie van Truman voor steun aan Turkije en Griekenland veroordeeld als een ontken ning van het democratische principe en een bedreiging van den wereldvrede. En bij het jongste debat in het Lagerhuis, waar het de invoering van den algemeenen dienstplicht betrof, bleek duidelijk, dat men er van ver schillende kanten op uit is. Labour een hak te zetten. Zoowel van conservatieve zijde, als uit den boezem der Labour-kringen rees altijd verzet tegen het invoeren van den algemeenen dienstplicht, hetgeen als vol komen „ondemocratisch" bestempeld werd. Vlak vóór den oorlog echter, gedwongen oor de dringende omstandigheden, wijzig den de conservatieven hup standpunt, en ofschoon een voorstel tot invoering van den algemeenen dienstplicht door de conservatie ven werd ingediend, wist Attlee te bewer ken, dat Labour tegen stemde. Er zit dan ook een zekere inconsequentie in. aldus wordt door de tegenstanders van Attlee ge oordeeld, dat de premier thans wel met een voorstel voor algemeenen dienstplicht voor den dag is gekomen, hoewel men ook kan opmerken, dat de wereldoorlog en de thans nog aanwezig zijnde enorme politieke span ningen. hem den „weg tot het inzicht" heb ben doen betreden. Eigenaardig is echter, dat de meerderheid in de Labour-partij, hoewel ook volgens het socialistische prin cipe het begrip „algemeenen dienstplicht'* ondemocratisch is, bereid is met het voor stel van Attlee accoord te gaan. Een min derheid van Attlee's volgelingen, ruim een honderdtal Lagerhuis-leden, kan zich echter met deze maatregelen in het belang van de veiligheid der Britsche natie, niet ver eenigen. Het heele geval zou minder de aandacht hebben getrokken, als de rebel len, onder leiding van Crossman. niet een van te voren beraamd plan ten uitvoer dachten te brengen, namelijk Bevin, van wien zij een overtuigd tegenstander zijn, een loer te draaien. Deze rebellen, onder den aanvoerder Crossman, verklaarden zich vóór de plannen der regeering en beschermden dus den premier Attlee tegen de aanvallen der minderheid. Maar dan moest ter com- penseering de regeering er mede genoegen nemen, dat de duur van den algemeenen diensLplichl niet 18 maanden, maar slechts één jaar zou bedragen. Het doel van deien eisch wes, dat door den korteren duur, do d'enslplii'ht-gen niet voor den dienst ^ver- zee zouden kunnen worden uitgezonden. Het resultaat van deze manoeuvre zou der halve zijn, dat Bevin in de eerstvolgende jaren voor den dienst overzee niet voldoen de troepen zou hebben, althans veel min der dan door de legerautoriteiten als nood zakelijk was bepleit. Het behoeft geen be toog, dat de mededeeling der Labour-regee ring op korten termijn, dat uiteindelijk „toch maar" besloten was, den duur van 18 maanden te wijzigen in één jaar, groote consternatie in politieke en militaire krin gen heeft teweeggebracht, temeer, waar men van regeeringszijde steeds op hetzelfde aambeeld had geslagen. Achttien maanden zijn noodzakelijk in het belang van de vei ligheid der natie en dan opeens die om zwaai! Blijkbaar is de regeering gezwicht voor de actie van haar eigen partijgenooten: de ministers regeeren niet. maar een fraotie in de Labour-partij deelt de lakens uit. Van conservatieve zijde, maar ook in meer neutrale bladen heeft men deze buiging der Labour-regeering voor de oppositie der eigen partij-leden sterk gehekeld. Men ziet er voor de zooveelste maal een bewijs in, dat de Labour-regeering te zwak en onmach tig is. om zelf te regeeren. maar dat uitein delijk een sterke groep in de partij aan de touwtjes trekt. Een zelfde soort verschijn sel dus. als bij de socialistische collega's over het Kanaal En in het kabinet Rama- dier zijn het speciaal de communistische partij-leden, die de wijze van regeeren aan hun eigen ministers voorschrijven. De ge volgen van deze oppositie-tactiek in de La bour-party zullen stellig niet uitblijven, want Churchill heeft reeds te kennen ge geven, dat zijn partij nu óók haar houding zal moeten wijzigen. En als dan de prin- cipieele tegenstemmers van het dienst plicht-voorstel in hun verzet volharden, zal er nauwelijks voor de regeering een meer derheid aanwezig zijn Benoemd tot directeur der Ned.-Ind. Steenkolenhandel Mij de heer A. C, Bödeker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3