De Europeesche landen slachtoffer van Lewis 't Verklaarde ODE" AAN HILVARENBEEK ,,'k Vind vliegen te lollig om op te houden" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG. 9 APRIL lMt OOK VOEDSELUITVOER WORDT BEDREIGD Volgens officieele personen zijn de eer ste slachtoffers der opnieuw uitgebroken staking in de Amerikaansche mijnen de Europeesche landen. Door de sluiting der mijnen gedurende zeven dagen zijn de re serves sterk geslonken. Aan de havens verminderden de voorraden zoozeer, dat verzendingen urenlang onmogelijk sche nen. Nog zijn de voedsel verschepingen niet getroffen, maar zij worden be dreigd. Door de telefoonstaking is de toestand in de mijnen niet duidelijk. Maandag gingen 50.000 man in de mijnen aan het werk en de productie was tot een derde gedaald. Dinsdag werkten 107.738 arbei ders in 1368 van de ongeveer 2500 mij nen. De productie steeg tot 40 Zij was 723.000 ton op Maandag en wordt op 900.000 geraamd op Dinsdag. John Lewis heeft den mijnwerkers op gedragen, in elke mijn onmiddellijk het werk te hervatten zoodra deze het certi ficaat „veilig" ontvangt. De radio-auteurs hebben met staking gedreigd, omdat zij bij verkoop alle rechten op hun boeken verliezen. Henry Wallace komt in Europa aan Op zoek naar vooruitstrevende menschen Henry S. Wallace, die indertijd als mi nister aftrad omdat hij het niet eens was met de buitenlandsche politiek der Ver- eenigde Staten, is Dinsdag in Londen aan gekomen, om twee weken lang Europa te bereizen op zoek naar vooruitstrevende mensohen. Hij zeide. te hopen, dat hij in Engeland, Scandinavië en Frankrijk die krachten zou vinden, welke oprecht ge- looveh in de eenheid der wereld. Die krachten zijn de vooruitstrevende men schen. die „niet naar boven, naar beneden of naar achteren kijken". Hij zal te Lon den. Manchester, Stoke on Trent, en Li verpool spreken, en zal vertrouwelijke ontmoetingen hebben met parlementsle den. Op 12 April vertrekt hij naar Stock holm, Oslo en Kopenhagen, op 22 April komt hij te Parijs, en 25 April vertrekt hij naar Amerika. Naar Rusland gaat hij niet. RIJSTEXPORT ONDANKS RIJSTGEBBEK. Twaalf leden van de Indonesische delegatie zullen op 13 April een reis maken door Voor- Indië voor het opnemen der voedselsituatie. Er zullen voorts nieuwe besprekingen met Sjahrir worden gevoerd over de trage rijst- leveranties door de Indonesische republiek. Sjahrir heeft evenwel de verwachting uitge- gesproken, dat de rijstexport van Mei af vlotter zal verloopen. GAAT DE REPUBLIEK TOCH OVER TOT SMIRNOFF VERTELT BIJ ZIJN 25-JARIG JUBILEUM „Zoolang ik goedgekeurd word, blijf ik volhouden. Ik vind het vak veel te lollig om er mee uit te scheiden" en met ÏWAN SMIRNOFF De bespreking tusschen Beirne, den vertegenwoordiger der stakende telefo nisten in Amerika, en den rijksbemid delaar in den nacht van Maandag op Dinsdag heeft geen resultaat gehad. Het aantal stakende telefonisten is 294.000 en zal waarschijnlijk tot 340.000 stijgen. De regeering hoopte een schikking te kun nen treffen voor de verbinding Oost- en Westkust. deze woorden geeft de 52-jarige KL.M.- vlieger Iwan Smirnoff die op 28 Mei a.s. 25 jaar in dienst zal zijin van deze maat schappij, uiting aan zijn liefde voor het vliegersberoep en aan zijn geweldige energie. De naam Smirnoff is zoo lang zamerhand een begrip geworden in onze vliegwereld en vanaf het tijdstip van zijn in dienst treding bij de K.L.M. toen Smirnoff. Hofstra, Sillevis, v. d. Hoop en Geyssendoffer nog ejen kleine piloten- familie vormden, is deze naam onafschei delijk verbonden geweest aan de Ned. prestaties in de lucht. In 1923 maakte Smirnoff zijn bekende avontuur mede op de „Goodwin Sands", de beruchte zandplaat, waarop reeds zoovele schepen gestrand zijn. Iwan had er echter zijn leven aan te danken, want hij wist er een keurige landing te maken. In 1929 maakte Smirnoff met een 3-motorig 7-B toestel de eerste retour-postvlucht naar Indië, terwijl hij in 1933 als gezagvoerder van de „Pelikaan" de aoo bekend geworden bijzonder/» Kerstvlucht volbracht. Voor deze prestatie werd hij door H.M. de Ko ningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tijdens den oorlog OPINIE-ONDERZOEK INZAKE DE GAULLE Volgens een opinie-onderzoek is 54 pet van het F ranse he volk tegen De GauLle, 28 pet wil hem weer aan de macht hebben en 18 pet heeft geen meening. In den, Elzas is een actie gaande om een samenbundeling van het Fransohe volk in den geest van De Gaulle. TIENJAREN-PLAN VAN INDONESI6. De nieuwe Indonesische republiek heeft een tien jaren-plan bekend, gemaaikt, dat ten doel heeft de „koloniale economie van Java en Sumatra in een semie-socialistische te veranderen. heeft Smirnoff op Italië, Palestina, Indië en Singapore gevlogen. Boven N.W. Australië werd hij door een Japanschen vlieger afgeschoten. Ondanks het feit. dat hij door vier kogels getroffen was, wist de vlieger zijn machine echter be houden aan den grond te brengen. De laatste twee jaren van den oorlog onder hield Stmirnoff den dienst op Amerika, o.a. vervoeren van munitie, wapens en levensmiddelen, terwijl hij in 1946 in ons land terugkeerde en weer geregeld op Indië en Zuid-Afrika vliegt. Smirnoff, die Rus van geboorte is, doch in 1929 als Nederlander werd genaturaliseerd, is een groot liefhebber van caviaar, die volgens hem .nog veel te weinig te krij gen" is. Gevraagd naar het gevaar van vliegen, antwoordde Iwan heel rustig: „Je bed is het gevaarlijkste plekje ter wereld, want de meeste menschen ster ven irr bed". En dat zei de man, die 27.000 ucen in de lucht heeft doorge bracht. Nog vele jaren voor onze K.L.M., Smirnoff! (Vervolg van de vierde kolom keinsche partij en de Gaullistische Unie. Het laat zich aanzien, dat op deze rede van De Gaulle een ware eruptie van gevoelens en argumenten zal volgen. Stalin zal te Moskou Molotow een knipoogje geven en Truman klopt de Gaulle, in gedachten, be moedigend op den schouder. „rechts, richt U.." J uitzicht Een Fransch kroniek-schrijver merkt in een van zijn beschouwingen op, dat Frank rijk mo^lijk te regeeren is; het heeft noch zijn koningen, noch zijn revoluties goed kun nen verdragen; het droomt feitelijk steeds van een koning óf van een revolutie.... Wij zouden hier aan toe kunnen voegen, dat het Fransche politieke leven te verge lijken valt met een schip, dat zelden in de veilige, rustige haven verblijft, maar liever de woelige zee prefereert. Men kan dan ook moeilijk zeggen, dat Charles de Gaulle, eereburger van Straatsburg. ..de man van het appèl van 18 Juni 1940", Frankrijks eerste verzetsman, thans een onzeker ïement in de Fransche politiek gebracht heeft. Dat element van relativiteit en on zekerheid was er immers al, de schomme lingen sinds de herovering van de vrijheid, waren bepaald verontrustend en de meer mathematische, i&litieke en economische richtlijnen van een Blum bleken voor Ra- madier niet houdbaar te zijn. Het is nog maar kort geleden, dat het kabinet Rama- dier aan een Chineesch zijden draadje hing en de onzekerheid een climax bereikte. Men weet in dezen na-oorlogschen tijd. nu het blijkbaar tot de bonton behoort, sociaal-democraat, socialist of communist te zijn, nauwelijks meer, in hoeverre deze edele, politieke wijnsoort nog mousseerende eigenschappen heeft. Maar de Fransche communisten, deel uitmakende van de re geering, waren in zooverre „revolution- nair", dat zij het Fransche parlementaire stelsel volkomen belachelijk maakten. Bij de behandeling van de credieten voor de ^he troepen In Indo-China. steunden de communistische ministers uiteindelijk de politiek van het kabinet Ramadïer. ter wijl de communistische fractie in het parle ment tegen de regeering stemde. Weliswaar werd hierdoor het ministerie Ramadier ge- ed, maar een drabbig rood bezinksel scheid de zich af in het politieke reageerbuisje, als resultaat van de inwerking der partij op de communistische ministers. Het begrip „parlementaire democratie" werd hierdoor volkomen problematiek, de onzekerheid nam toe, waar immers de politieke partij het program, waarmede men met het kabinet in zee ging. bij iedere gelegenheid zou kunnen ..torpedeeren" De Gaulle nu. één der meest gezaghebbende figuren in Frankrijk, maar ïeen deel uitmakende van de engere partij- oolitiek. heeft ruim een week geleden, te Bruneval het fatale van dit genre egocen trische en egoïstische politieke groepsbelan gen in het licht van den vuurtoren ge bracht. En wie geen vreemdeling is in het oolitieke Jeruzalem, zal moeten toegeven, dat, gezien de internationale politieke situa tie, de malaise te Moskou, de verscherpte tegenstelling AmerikaRusland, de woelin gen in Duitschland. de moeilijkheden ra Indo-China, een „één en onverdeelbaar Frankrijlc" een eerste vereischte is. Meer dan zeshonderdduizend Fransche mannen en vrouwen zijn voor ,,!a patrie" gevallen en mag men dan toelaten, dat het vader land. Frankrijk, door het egoïstische streven der partijen ten gronde zou gaan'? Sprak De Gaulle hier reeds direct tot het hart van vele Franschen, de rede, die hij op tweeden Paaschdag te Straatsburg heeft ge houden, en die te karakteriseer en valt als een politiek en patriottisch „élan vital", veroorzaakte eenerzijds bij aanhangers een lawine van geestdrift, anderzijds groote be zorgdheid in de socialistische en communis tische gelederen. De generaal is tot de ac tieve politiek teruggekeerd, meehuilen met de huidige politieke partijen wilde hij niet, aan hun spel kon hij niet deelnemen en dus lag het voor de hand, dat hij de partijen zou kraken, waar immers de grondwet niets dan misère heeft opgeleverd. Frankrijk is arm, het heeft de helft van zijn nationale vermogen verloren; Frankrijk moet niet den weg op van „vadertje Staat"; wij moeten terug naar de liberale economie, dus ver mindering van de staatsuitgaven en stabili satie van de munt. Frankrijk heeft recht op een kolenimport, overeenkomende met de helft van zijn eigen productie, en het tekort aan geschoolde arbeiders kan verholpen worden door millioenen buitenlandsche krachten tot zich te trekken. Inzake de twee groote, politieke wereldmachten. Ame rika en Rusland, vertelt de Gaulle ons wei nig nieuws, maar tegen dezen achtergrond schetst hij de figuur van Frankrijk, de noodzakelijkheid en de plicht, de onafhanke lijkheid te handhaven. Het politieke even wicht in Europa moet hersteld en daarbij dient Frankrijk zich er van te doordringen, dat het tot de Westelijke landen behoort. Toen velen het Fransche volk voor verloren waanden, heeft dit zelfde volk door een heroïsche krachtsinspanning het succes be reikt, als mede-overwinnaar uit de gewel dige wereldworsteling te voorschijn te tre den en thans zijn het weer de dappere, Fransche troepen, die voor de vrijheid in Indo-China vechten. Volgens de Gaulle moet de staat wel geleid worden, maar de republiek dient zich geestelijk te ver nieuwen. Het is NU tijd. dat de Fransche mannen en vrouwen, die denken als hij, en de Gaulle is van meening. dat de groote meerderheid van het Fransche volk achter hem staat rich verzamelen, opdat er een eenheid van het Fransche volk zal worden gevormd en georganiseerd. De Gaulle heeft met zijn optreden gepleit voor het herstel van het gezag, afstand genomen van een schijn-democratie, die het aanzien van Frankrijk schaadt en den knuppel in het hoenderhok werpende, een perscampagne in het leven geroepen, zooals men die speciaal in Frankrijk kent. Léon Blum, de leider der socialistische partij, heeft in een interview met een vertegenwoordiger van de ..Daily Herald" verklaard, dat deze partij zonder voorbehoud, aan de zijde van de republiek blijft staan. Volgens Blum ligt het in de be doeling van „De Gaulle", de huidige staats instellingen te vernietigen en de politieke partijen uit te schakelen, hetgeen zou neer komen op verdrukking van het parlementaire stelseL Hij gelooft niet in de mogelijkheid, dat de Gaulle op basis van zijn program of gegrond op zijn persoonlijkheid, een natio nale eenheid zou kunnen vormen. Aan den anderen kant verdient de aandacht, dat aanhangers van de Gaulle te Straatsburg reeds bezig zijn. nieuwe politieke groepee ringen te formeeren. In het departement Bas Rh in heeft een organisatie-commissie een fusie van politieke partijen tot stand gebracht met twee rechtsche groepen, na melijk de Populair Democratisch Republi- BUITENLANDSCHE GEZANTEN? Een vertraagd Aneta-telegram maakt mel ding van de a.s. benoeming van hadji Agoes Salim tot republikeinsoh gezant te Egypte en van Natsir Soetan Pamoenitjak tot vertegen woordiger in New-Delhi. (Zooals bekend, be hoort een republikeinsche vertegenwoordiging in het buitenland den eersten tijd tot een on mogelijkheid). NEDERLAND KRIJGT MEER HOUT PRODUCTEN UIT ZWEDEN. Dezer dagen is tijdens de te Stockholm gehouden Zweedsch-Nederlandsche handels besprekingen tot uitbreiding van de weder- zijdsehe leveranties onder het bestaande handelsverdtrag besloten. Nederland krijgt meer ijzererts en houtproducten uit Zweden, waartegenover ons land ookes, ruw ijzer en staal zal exporteeren. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door v. d. Graaf Co's Bureaux voor den Handel N.V., Amsterdam) Uitgesproken; 27 Maart: L. J. Jan sen, assurandeur Pletterijkade 45f Den Haag.' R. C mr L. Vliegenthart. Cur. mr F. P. J. Perquin, Den Haag. G. Pieck, Hendrik van Deven terstra at 96. Den Haag, (Vellenbereide- rij en ververij Simtoa). R.C. mr J. H. Marinus, Cur. mr J. F. B. Rutgers. Den Haag. Nalaten, schap van Johannes Te9selaar, Appelstraat 169, Den Haag. R.C. mr Ch. de Jong, Cur. mr R. P. Besseling. Den Haag. A. F. de Bruin, Erensplein 41. R.C. mr L. J. van Geleïn Vi- tringa. Cur. mr J. C. M. Ongering, Den Haag. „Elke week verdwijnt voor ongeveer een half millioen gulden aan vee over de grens, hetgeen neerkomt op een millioen rantsoenen aan vleesch." (Krantenbericht.) FAN TWEE GENERAALS EN EEN RARE ONTMOETING Luitenant-generaal sir Phi lip Christison, na de Japan- sche capitulatie bevelhebber der Geallieerde strijdkrach ten in Ned.-Indië, en thans leger-commandant in Schot land, heeft onlangs in Edin burgh verteld over een merk waardige ontmoeting, welke hij zn Batavia had. Toen hij namelijk de over gave van den Japanschen be- velhebber op Java accepteer de, accepteerde hij in werke lijkheid de overgave van een oud-leerling Het was de Ja- pansche generaal Yamamoto, gouverneur-generaal van „Ja- pansah-Indië", die verge zeld door een tolk op een goeden dag zijn hoofdkwar tier binnenstapte. „Yamamoto, vertel mij alles omtrent die nonsens, welke je in Nederlandsoh-Indië be dreven hebt", aldus zeide ge neraal Christison. De tolk wilde gaan spreken, doch voordat hij hiertoe kon overgaan, vervolgde de Brit- sdhe generaal: „Yamamoto, ik ken je en jij weet, wie ik ben. Ik weet. dat jij zeer goed Engelsoh spreekt" De Japanner boog toen het hoofd en zeide: „Generaal, mijn schaamte is zeer groot. Ik hoopte, dat u mij niet zou herkennen". Wat was het geval? Yama moto was omstreeks 1930 naar Engeland gekomen om een cursus van twee jaar in het Britsche leger te volgen. Ge durende zes maanden vervul de hij daar de functie van. kapitein bij den staf van ge neraal Christison! w Tot zoover het ongetwij feld aardige verhaaltje, dat wij uit Londen ontvingen. In teressant wordt het echter, wanneer men bedenkt, dat 't generaal Yamamoto was, die op 17 Augustus 1945 (twee da gen na de Japansche capitu latie!) te Batavia de „Repu bliek Indonesia" uitriep. Het gezegde van den Britschen generaal „Wat voor nonsens hij in Ned.-Indië uitvoerde", doelt hier kennelijk ten deele op. Doch wij gaan verder: Christison, die op een gege ven oogenblik carte-blanche kreeg om op te treden te gen de opstandige en moor dende Indonesische benden, deed dit dermate zwak, dat hij spoedig door een ander Britsch generaal vervangen werd. En nu de klap op den vuurpijl: Het is de Neder- landsche Regeering, die, achttien maanden nadat Yamamoto de Indonesische republiek uitriep, „dienzelf den nonsens" bedrijft zij erkent die Indonesische re publiek. Ja. het kan raar loopen in de wereld

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3