Moskousche wolken dreven voorloopig over Herv. jongeren bijeen Den Briel en Gouda IDist <11 Principieele handhaving van de Chr. School NIEUWE LEIDSCmj COURANT 2 WOENSDAG, 9 APRIL 1947 „BARRE-VOETERS" Een Engelsch burger heeft in het laat ste nummer van het populaire Engelsche weekblad „Picture Post" de dames aan gespoord, met het oog op de schoenen- schaarschte van den zomer barrevoets te gaan. Deze „doodgewone" burger was juist van het continent teruggekeerd, waar hij meisjes had gezien, wier voet jes welgevormd en niet door schoenen bedorven waren en wier gang de meest gracieuze ter wereld was. Dat dit stukje een kreet van afgrijzen deed opstijgen uit de rijen der schoone sexe, behoeft geen verwondering.De één beschouw de het als een aanslag op een van de weinige vrijhedendie de vrouw nog heeft in het koopen van schoentjeseen andere vrouw huiverde reeds bij de ge dachte, welk een gezicht alle ekster- oogent eeltknobbels, blaren en winter teenen waaruit veler vrouwen voeten thans bestaan zouden opleveren. Een echtgenoot liet echter een ander geluid hoor en; hij hoopte, dat het een gunsti- gen invloed zou hebben op het kleeding- rantsoen: „Misschien kan ik nu eens een das krijgen" RUSSISCHE GEZANT VERLAAT DONDERDAG ATHENE De Russische gezant in Athene, Rodionof, die zooals gemeld door zijn regeering is teruggeroepen, zal op 10 April Grieken land verlaten. CHINEESCHE COMMUNISTEN DOODEN AMERIKANEN Dij een aanval door Chineesche commu nisten o>p een Amerikaanschen munitiedepót in China werden 4 Amerikanen gedood en 16 gewond Tot bestuursleden van de Vakgroep Kunstsohilders zijn gekozen Joh. v. Zweden, voorz.; Mark Kolthoff, seer.; Gerard v. Vliet, Jan Wiegers, Ton Meyer, Ger Gerrits en Jo Mulder. Kerk en Schoot Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Oosthem c.a. W. de Jong te Zuidwolde (Dr.). Aangenomen naar Aarlanderveen J. C. de Haan te Scherpenisse. Bedankt: voor Hall (toez.) T. G. A. v. Dijik te Wolfaartsdijk; voor Nederhemert drs J. C. Hooykaas te Arneimuiden; voor Win schoten (evang.) G. v. Doorn te Kampen; voor Pijnacker H. v. d. Akker te Sliedrecht. Geref. Kerken Beroepen: te Alblasserdam A. J Stolte te Wierden; te Bergum (Fr.) A. Sy- brandy te Hoek van Holland; te Delft (vac. K. v. Anken) H. Mulder te Deventer; te Katwijk aan Zee (2e pred. pl.) W. v. Boeijen te Vreeland; te Oosterend (Texel) J. Wage naar te Willemlstad; te Rinsumageest J. A. Gravestein te Leek. Aangenomen naar Uithoorn H. Wil- lems te SibculoKloosterhaar, die bedankte voor Emmer-Compascuum. Bedankt voor Apeldoorn (5e pred.pl.) J. Na wijn te Avereest; voor Klundert en voor Mijdrecht P. Warmenhoven te Reeuwijk. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Beroepen: te Ferwerd-Ho 11 um J. Ken ning, cand. te Baern. Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Barendrecht C. Smits te Driebergen en H. Visser Mzn te Rotterdam-Z. Beroepen: te Ermelo J. C. Vj Ravenswaay te Zaamslag. Beroepen: te Leerdam D. Drieosen te Vlaardingen. Evang. Luth. Kerk Drietal: te Purmerend J. P. v. Heest te Amsterdam, H. J. Jaanus te Rotterdam en A. J. Meijer te Rotterdam. Vrije Evang Gemeenten Beroepen: te Oldebroek P. v. Vliet te Amsterdam. Oud.-Geref. Gemeenten Tweetal: te Scheveningen B. Hennep hof te Dordrecht en B. Toes te Kinderdijk. NA HERSTELBETALINGEN DE GRENZEN De sombere wolken, die gedurende de Paaschdagen samentrokken boven de Mos kousche conferentie, dreven na de bijeen komst van gisteren, klaarblijkelijk over, want Molotof stemde er eindelijk in toe de eindelooze discussies over het Duitsche vraagstuk te beëindigen. Het vraagstuk van de Duitsche grenzen zal'nu in studie gene men worden. Het was meer dan tijd. In Amerika gingen reeds stemmen op om Marshall terug te doen komen „aangezien de conferentie is ontaard in een wedstrijd om Duitsche stemmen." Molotof verklaarde zich bereid uit de plannen over het toekomstige Duitschland de Russische voorstellen omtrent de eigen „veiligheidspolitiek" van Duitschland te la ten vervallen. Bevin en Marshall waar schuwden met klem tegen de vorming van een nieuwen Duitschen politiestaat. Het belangrijkste punt vormde gisteren het rapport over de klachten der achttien Westersche mogendheden t.a.v. de traagheid in de aflevering der Duitsche herstelbetalin gen. Bidault deed een door Molotof gesteund voorstel, om de afbraak van voor herstel betalingen 'bestemde fabrieken terstond voort Ds J. F. Berkel uit Apeldoorn, die door H.M. de Koningin m.i.v. 15 April a.s. in de vacature-prof. Obbink benoemd werd tot hofprediker. Nuttig wetsontwerp l Vervolg van Pag. Ij Het betreft hier dus geen eenzijdige ont eigening van door buitenlanders op recht matige wijze verkregen eigendommen Zij hadden onze goede effecten e.d. nimmer kun nen koopen, als de Duitschers hun kwaad- aardigen maatregel niet hadden genomen. Door deze opheffing van de deviezengrens is ons land bijzonder geplunderd en het is niet meer dan billijk, dat allen, die daarvan ge profiteerd hebben, de consequenties dragen. De Regeering stelt voor, de buitenlanders, die door deze nieuwe wet getroffen zullen worden, in dier voege schadeloos te stellen, dat hun een uitkeering wordt gedaan naar gelang ons land reparatiebetaling ontvangt van Duitschland. Hierbij wordt uitgegaan van de internationaal geclaimde f 25 milliard en men verwacht, dat ons land daarvan hoog stens enkele procenten zal ontvangen. De buitenlanders zullen dan ook een evenredig aantal procenten hunner vorderingen als schadeloosstelling ontvangen. Het betreft hier uitsluitend aankoopen, welke met marken zijn verricht. Kan men aantoonen, dat daar voor ,,edele"valuta is gebruikt, dan verplicht de Staat zich de buitenlanders integraal schadeloos te stellen. Het is mogelijk, de door buitenlanders ge kochte vermogensbestanddeelen grootendeels op te sporen door de maatregelen, welke de Re-geering sedert de bevrijding heeft geno men. Wij denken aan de effectenregistra tie e.d. Als zoodanig is het ingediend wetsontwerp een noodzakelijk complement op de hier be doelde maatregelen. DAT de A.N.WB. heeft verzocht om voor de gemeenten Wassenaar, Voorburg en Rijs wijk een gelijke rijwielbanden-regeling te treffen als in Den Haag. DAT in de St. Crt. van gisteren zijn opge nomen een Deviezentoeschikking grensarbei ders België 1847 en een Vaste-Brandstoffen- beschikking 1946 en 1847. DAT de minister Van Verkeer en Water staat die Tweede Kamer een overzicht en een exploitatiestaai der interlocale autobus- diensten heeft verstrekt. DAT de minister van Justitie aan de Tweede Kamerleden een aan zijn ambtge- nooten gerichte missive betreffende de be strijding van corruptie heeft doen toekomen. DAT de Ned. Dirigentenorganisatie aan min. Gieleo heeft verzocht haar leden in te schakelen bij de verplichte invoering van het muziekonderwijs op de middelbare scholen. DAT de dirigent van het Rott. Phil. Or kest, Eduard Flipse, gisteren van zjjn ver blijf in Zwitserland te R'dam is terugge keerd. DAT voor 1947 de verkoopmogelijkheden voor Ned. tulpenbollen in Amerka en Ca nada zeer gunstig zijn. DAT de hopcultuur in de Langstraat hoe langer hoe meer plaats maakt voor den tuibouw. DAT gistermiddag de zolderschuit ,,Loeve- steijn II" van schipper G. Smit, uit Vuren, door een aanvaring te R'dam is gezonken, waardoor de 50-j. knecht J. Bran verdronk. te zetten, een speciale herstelbetalimgsddenst voor Duitschland in te stellen ter bespoedi ging van de afleveringen en de geallieerde commissie voor de herstelbetalingen opnieuw te histalleeren. „Wie liquideerde die commissie eigenlijk indertijd?" vroeg Molotof tijdens het debat. „De commissie zelf" antwoordde Bevin. Een antwoord dat de Russische minister verbol gen deed uitroepen dat het niet om grapjes gi-ng, maar om het teh uit voer leggen van de besluiten van Jalta en Potsdam. Bevin antwoordde, dat het zeer zeker geen grap was en dat juist de Sowjet-Unie in gebreke gebleven was afleveringen te doen uit haar zóne aan de Westelijke zóne, en wel van levensmiddelen en natuurlijke hulp bronnen. Op dit oogenblik kwam Marshall tusschen- beide met de opmerkng: „Wij willen de af leveringen zoo spoedig mogelijk hervatten, maar er zullen moeilijkheden van practischen aard blijven." De gedeputeerden voor Oostenrijk kwa men met hun werk klaar. Er zijn 17 belang rijke punten overgebleven, waaromtrent al leen de Groote Vier beslissingen kunnen nemen. Binnen 90 dagen na het sluiten van het verdrag worden de bezettingstroepen uit Oostenrijk teruggetrokken. BOND VAN GEREF. VROUWENVER. 11 JUNI BIJEEN De Bond van Geref. Vrouwenverenigingen houdt op ltl Juni a.s. haar tiende alg. jaar vergadering in de Ned. Herv. Kerk aan de Loolaan te Apeldoorn. Prof. dr. K. Dijk van Kampen refereert over „Mogen wij voorttrek ken?", waarna ds A S. Timmer van Apel doorn een slotrede houdt. Mevr. Heuzevelt v. d. Lelie zal afscheid nemen als bonds presidente. Er zijn thans 188 aangesloten ver- eenigingen met bijna 6000 leden. BELANGSTELLENDEN UIT DE GEHEELE PROVINCIE Voor de tweede maal in korten tijd was dezer dagen den Briel hert punt, waarnaar velen zich richtten. Maar nu waren het meer de jongeren, die de Geuzenstad tot doel had den gekozen, want het Nederlandsch Jonge lingsverbond hield Tweeden Paaschdag haar provincialen bondsdag in de jubileerende veste. Ruim 2300 jongeren uit alle deelen van Zuid-Holland waren aanwezig in de oude Catharijnekerk, die dan ook schier te klein was voor zoo'n massale opkomst, toen in de ochtendvergadering ds H. J. van Heerden, voorzitter van de federatie van Rott. C.J.M.V., een toespraak hield over het onderwerp: „Christus is Heer". Dit is geen leuze. Terecht heeft de Neder- landscne jeugd daarvan haar buik vol, want de voorbije oorlogsjaren hebben ons nog eens duidelijk getoond, hoe voos en hol alle leuzen zijn. Met groot wantrouwen hoort de jeugd alle groote woorden en mooie phrasen aan. De tegenwoordige jeugd is realistisch en daarom meestal pessimis tisch. Jezus is Heer, geen onbereikbaar ideaal is BEVOORDEELING VAN BEPAALDE INSTITUTEN? Het Tweede Kamerlid mevrouw Fortanier- De Wit vroeg minister Gielen waarom in de examencommissie voor moderne talen A twee examinatoren optreden, die docenten aan bepaalde instituten zijn en het recht kregen hun eigen leerlingen te ondervragen. DS „LIBERTé (v/h „EUROPA") WEER VLOT. De „Liberté", de voormalige „Europa" metende 49.000 ton, die te Le Havre gezonken was, is vlot gekomen na het leegpompen der ruimen aan boeg en achtersteven. Verschillende leden van de Anglicaan- sche Kerk met belangstelling voor. het film wezen hebben een Chr. filmtijdschrift opge richt, ,,The Contemporary Cinema", dat zich ten doel stelt de belangstelling voor Chr. filmkunst te versterken en een schakel wil zijn met de Chr. filmactie in andere landen. John Hekman, van het Ned. Hulpcomité der Ghr. Geref. Kerk in Amerika, zal komen den zomer naar ons land gaan om inlichtingen te verzamelen, teneinde de Geref. Kerken in Nederland in staat te stellen en bijdrage te verkrijgen uit het fonds van 100.000 dol lar voor het herstel van door den oorlog verwoeste kerken. JANTJE WELGEMOED EN 49. Als Jim buiten komt, heeft Krijn Reeds de buurt verlaten; Vol van wanhoop en verdriet Doolt hij door de straten: De beurs, waar Jim mee henensnelt, Bevat niet slechts 't gestolen geld, Maar ook Krijntjes duiten: Hij kan er naar fluiten! dat woord, een ideaal dat we moeten pro- beeren te vervullen en dat kan lukken of niet, maar een levende werkelijkheid. Het is de bodem waarop we staan. Omdat Jezus Heer is, moeten we Hem gehoorzamen en als we dit doen, komt er een motorische werking in ons leven. In de rekenkunde zijn tien halven meer dan één heele, maar voor God is een heele Christen de motor, en zijn de tien halve Christenen slechts remmen voor het Goddelijk werk. De wereld heeft behoefte aan menschen, die zich stellen in dienst van het Evangelie, aldus spr. De middagvergadering werd gevuld met muziek van het tamboer- en pijperscorps „Wilhelmina" en de opvoering van het leekenspel „Dragers van het Licht" door verschillende C.J.M.V.-ers van de eilanden. Ds C. J. van der Sluys uit Zuidland sloot dezen Goeden Dag met een kort woord. De afdeeling Zuid-Holland van den Bond van Hervormde Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag hield Tweeden Paaschdag in gebouw Kunstmin te Gouda baar jaar vergadering. Talrijk was het aantal jongeren, dat blijk gaf van belangstelling voor deze bijzon dere gebeurtenis in het vereenigingsleven. Ds Vroegindeweij van Huizen hield een referaat over „Onze houding tegenover de wereld". Spr. maakte onderscheid tusschen de wereld als kunstwerk van God en die, welke door den zondeval tot een werkplaats des duivels is geworden. Ieder mensch draagt deze laatste wereld in het hart. Tal van vragen over dit referaat stelden ds Vroegindeweij in de gelegenheid, ver schillende punten nader toe te lichten. De heer W. Korevaar te Schoonrewoerd werd tot voorzitter van de afd. Zuid-Holland her kozen. TEGENOVER LOS WEEKEND- HUMANISME (Van een onzer verslaggevers) Onder presidium van ir C. Rodenburg van Utrecht heeft de Vereenigang van leeraren bij het Voorber. Hooger en Middelbaar On derwijs haar 30ste jaarvergadering te Am sterdam gehouden. Het jaarverslag van den secretaris, dr A. la Fleur van Oegstgeest, vermeldde oun. 487 gewone en 72 buitenge wone leden. Dr W. Kok van Leeuwarden werd tot bestuurslid gekozen. In 1948 denkt men te Groningen te vergaderen. Dr W. ZIJN VADER T'th rotman 50. O, wat is de vreugde groot In het klein cafeetje. Als vriend Jim er binnenkomt Met het port'monneetje, Dat nog veel meer geld bevat, Dan Papa in 't eerst bezat I Ja. niet zonder reden Is ook de waard tevreden I Dr G. TJALMA OVERLEDEN. Op 81-j. leeftijd overleed dr G. Tjalrna, em.-predikant der Ned. Herv. Gemeente te Veen. Hij werd in 1892 predikant te Veen en was oud-lid der Algemeene Synode en oud president van het prov. kerkbestuur van N. Brabant en Limburg. Ds G. D. GOEDHUIS TE AMERSFOORT OVERLEDEN. Te Amersfoort is, 76 jaar oud, overleden ds G D Goedhuis, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds Goedhuis was achtereenvol gens predikant te Loppersum, Marssum, Hoog Karspel en Epe. In 1936 ging hij met emeritaat. PROF. DR F. W. GROSHEIDE UIT „WITTE VELDEN" Prof. dr F. W. Grosheide, hoogleeraar aan de V.U., heeft ontslag genomen als hoofd- red. van „Witte Velden", het orgaan van den Geref. Evangelisatieartoeid, daar hij tegen vele belangrijke, door de jongste generale synode op evangelisatiegebied genomen be sluiten geen principieele, maar practische en kerkrechtelijke bezwaren heeft. Hij is na samenspreking in harmonie heengegaan en sloot hiermede een periode van 45 jaar wer ken op dit gebied af PERSONALIA Op 34-jarigen leeftijd overleed dezer dagen drs F. X. Eibers, professor aan het Groot-Seminarie te Hoeven (N.Br.). De heer H. Sondorp, cand. t.d. H.D., thans jeugdpredikant der Ned. Herv. Ge meente te Rotterdam-Kralingen, stelt zich beroepbaar. Adres: Avenue Concordia 21, Rotterdam-O. Prof. dr Z. W. Sneller, hoogleeraar in de economische geschiedenis te Rotterdam, was dezer dagen 25 jaar hoogleeraar. Marmelstein uit Bloemendaal sprak hierna een woord van herinnering aan de afgeloo- pen dertig jaren. Op den tweeden dag bevonden zich onder de aanwezigen o.m. de vertegenwoordiger van liet dep. van O., K?en W., de heer Kok; inspecteurs van het V.H.M.O.; prof. dr R. II. Woltjer, voorz. van den Onderwijsraad en dr H. Thierry, secr van den Herv. Raad voor Kerk en Sdhool. Nadat de voorzitter den overleden inspecteur van de gymnasia, dr Renkema, had herdacht, sprak dr M. Kruys- wijk, directeur van een Clhr. HBS te Rotter dam over „Perspectieven van het Christelijk VH.M.O.", waarbij htf vooral lette op de actueele vraagstukken van Christendom en Humanisme, Schrift en natuur. Kerk en we reld. Spr. zette uiteen, dat de uitwerking van de critiek van' prof. Kraemer in „Chris tendom en Humanisme" zou beteekenen, dat de Kerk en ook de Chr. school worden los geweekt van Gods Woord. Tegenover het humanisme, dat den mensch in het middel punt stelt, staat de Christelijke school in haar bewaren van het Woord van Jezus Christus. In den aldus bedreigden kring van Kerk, gezin en schoolgemeenschap is de Chr. school geroepen, het gezag uit te oefe nen krachtens Goddelijke opdracht. Derhalve wees spr. met tal van argumen ten de ideeën van Barth, die hij uitvoerig toelichtte, af, niet alleen voor den politieken strijd, maar ook voor het schoolwezen. De inzet van den schoolstrijd is geweest de Bijbel. Dat Woord mogen wjj, vervolgde spreker, niet laten uithollen; de Chr. op voeding is een getuigenis in het midden van ons volk, dat wij zouden krenken door de voorstelling, alsof de Chr. school een school zou zijn zonder meer, met Bijbellezen, bid den en danken als iets er bij. Na dit doorwrocht referaat had een korte gedachtenwis6eling plaats en werd de druk bezochte vergadering gesloten. HET MULO-EXAMEN IS TE DUUR. Het Tweede Kamerlid J. C. Deering (Ar beid) vestigde er 's ministers aandacht op, dat de Mulo-examens een te hoog examen geld vorderen (f 21 Alg., f 20 R.K.). Hij ver zocht verlaging resp. geheele ontheffing en drong op instelling van een schoolexamen voor dit diploma aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2