Iets anders van mij verwacht vraagt De Boer Inbreker na wild-west in Arnhem gegrepen Koene Dirk Parmentier 20 jaar bij de K.L.M. 't Verklaarde cPalingrangst )uitzicht JHETWE LEtDSCBF COURANT ZATERDAG, S APRIL 1M7 „IK KEN DEN TOESTAND IN INDIE DOOR EN DOOR" ttZie ik er uit als een gedeprimeerd man?" zoo vroeg het aftredende lid der Commissie-Generaal, de heer F. de Boer, gisteren bij zijn aankomst op Schiphol aan de aanwezige journalisten. „Het is ook allemaal onzin, die kletspraat over gedeprimeerd zijn en dergelijke", liet hij er op volgen, „de reden van mijn ontslag heb ik in Batavia reeds aan Aneta mede gedeeld: De oorspronkelijke eisch van de Regeering en de overeenkomst, zooals deze is onderteekend, liggen mijns in ziens te ver uit elkaar, om daarmede accoord te gaan. Ik heb de consequenties daaruit getrokken, hoewel ik onmiddel lijk moet opmerken, dat het een heel moeilijke beslissing voor mij is geweest. Aan den anderen kant", zoo vervolgde de heer De Boer, „geloof ik, dat u van mij niets anders verwacht hebt en ook voor minister Jonkman kwam mijn ont slag-aanvrage zeker niet als een verras sing-" Na verklaard te hebben dat zijn ver zoek om uit de Commissie-Generaal te treden, nog steeds niet is ingewilligd, zeide de heer De Boer: De vlieger J. van Donkelaar, die enkele maanden geleden bij Kaapstad met een verkenningsvliegtuig van de „Willem Barendsz" verongelukte en langen tijd in een ziekenhuis werd verpleegd, keerde dezer dagen in ons land terug. „Herrie is er zeker niet geweeest in de CommissieGeneraal; daar was ook niet de minste aanleiding voor. Het was een zuiver zakelijk verschil van inzicht." ,JSn de toekomst?" waagt een der jour nalisten te vragen. „Ja", zoo antwoordt de ondervraagde, „die zie ik niet als gemakkelijk, vooral omdat het vele heen-en-weer geschrijf de overeenkomst niet heeft verhelderd. Mijn meening is, dat niet afgeweken had moeten worden van de oorspronkelijke, door de Nederlanders gestelde eischen. Er bleef mij geen andere keuze dan heen te gaan. Ik ben té lang in Indië geweest om de toestanden niet te kennen", aldus besloot de heer De Boer. De ondeugende opmerking van een der aanwezigen „dat minister Jonkman óók lang in Indië is geweest", gi«g verloren in het geraas der vliegtuigmotoren en de gejaagde onrust, welke er op een vlieg veld nu eenmaal altijd heerscht A.N.W.B. dringt aan op fabricage van eenheidsrijwielen Om spoediger het rijwieltekort op te kunnen heffen. Daar het aantal rijwielen in ons land met ongeveer 50 pet is verminderd en de productie nog slechts tot ongeveer 25 pet van de vooroorlogsche capaciteit is geste gen. bepleit de ANWB de fabricage van een rijwiel in standaarduitvoering, met zooveel mogelijk genormaliseerde onder deden, ten einde op deze wijze sneller dan bij de normale gedifferentieerde pro ductie mogelijk is, te kunnen voorzien in het nijpende rijwieltekort. Aan minister Huysmans is verzocht daarvoor een commissie in te stellen. Speciaal ook de vervaardiging van rijwiel- onderdeelen zal in ons land meer ter hand moeten worden genomen, aldus de AN WB. Wanneer het rijwieltekort na eenige jaren opgeheven zal zijn door de fabri cage van bedoelde rijwielen, welke men „utility-rijwielen" zou kunnen noemen, zouden de fabrikanten weer hun eigen merkrij wielen kunnen vervaardigen. BURGER DOODGESCHOTEN EN AGENT GEWOND Te Arnhem is Zondagavond een op hee- terdaad betrapte inbreker na een ver woede vechtpartij, waarbij hij een agent neerschoot en een burger doodelijk in de hartstreek trof, door een anderen burger, die den misdadiger met een stok bijkans den schedel insloeg, overmeesterd. Dien avond kwam de hoofdagent van politie van E. thuis van dienst. Zijn vrouw maakte hem er op attent, dat er in het huis van de buren gestommel was, hoewel zij zeker wist, dat de familie uit was. Toen de agent poolshoogte ging ne men, ontmoette hij een man. die in groo- te haast via de keukendeur probeerde te Proc.-fiscaal eischt toch maar de doodstraf Ofschoon hü zeker weet dat ze wordt afgewezen. ..Het is moeilijk een straf te vorderen, waarvan men zeker weet, dat deze door de hoogere instantie wordt afgewezen. Toch ben ik van meening, dat geen an dere straf kan worden opgelegd dan de doodstraf", aldus jhr mr J. E. de Ranitz, adv.-fiscaal bij het B.G. te Assen tijdens zijn requisitoir in de zaak tegen den voor- maligen sectie-commandant der Land wacht, Glaas Balsma uit Diever, die een groote steun was van de beruchte „bloed- ploeg-Sanner", door wier toedoen vele personen uit Diever en omgeving om het leven zijn gebracht. Vonnis 17 April. 3FELE BEKENDE VLUCHTEN STAAN OP ZIJN NAAM Op den Tweeden Paaschdag zal Koene Dirk Parmentier twintig jaar verbonden zijn aan de K.L M. Gedurende deze twin tig jaar heeft hij, zoo vertelde hij vandaag van achter zijn schrijfbureau in een der hulpgebouwtjes op Schiphol meer dan twintigduizend vlieguren ge maakt. Waarom hij thans achter dat bureau zit? „Dat moet je aan den baas vragen", zegt Parmentier. „Er bestaat m.u eenmaal zooiets als „Ohef Vlieg- dienst" en ten slotte iemand moet de vuile wasch doen. Parmentier zit liever in de lucht, dan op kantoor en daarom vergeet hij dan ook niet, ondanks zijn kantoorbaantje, van tijd tot tijd te vlie gen. „Om het niet te verleeren" zegt hij. De eerste vlucht 'bij de K-LJVI. maakte hij op 2 Mei 1929. Dat was naar Parijs met een Fokker F 7a, waarin" twaalf passagiers mee konden. En de bemanning was de inloot en niemand meer. „Dat is tegenwoordig een beetje anders", zegt Parmentier. „De sport is er wel een beetje af'. In 1930 vloog hij voor de eerste maal op de Indië-route, het vol gende jaar was hij op denzelfden dienst reeds gezagvoerder. Na de Melbourne- r-ace, waarmee zijn naam onverbrekelijk Doodstraf geëischt tegen Land- wachters-beulen Een fraaie collectie voor het B.G. te Utrecht. De procureur-fiscaal bij het Bijz. Ge rechtshof te Utrecht eischte de doodstraf tegen den 40-jarigen landwachter B. H. Heegers uit Utrecht en den 37-jarigen D. F. Minck, eveneens landwachter te Utrecht, P. den Oudsten, een 26-jarige landwachter uit Utrecht hoorde 20 jaar tegen zich eischen en de 42-jarige G. A. de Ridder, landwachtofficier te Amers foort 12 jaar. Allen waren betrokken bij de mishandeling van vijf leden der ver zetsbeweging, die in September 1944 te Maarssen gearresteerd en gefusilleerd werden. Voorts werd tegen den 43-jarigen C. A. de Looze uit Utrecht 10 jaar R.W.I. ge- eischt wegens verraad van Joden en werd L. H. Overman, verbonden aan het Ac. Ziekenhuis te Utrecht, wegens verraad tot 8 jaar R.W.I. en ontzetting uit alle rech ten voor het leven veroordeeld. Binnenkort zal een nieuw contingent Nederlandsohe zeelieden naar Amerika vertrekken, ten eind£ aldaar gekochte pehepen voor Nederland over te brengen. is verbonden, werd hem de Orde van Oranje-Nassau verleend. Ook in den oorlog vloog Parmentier voor de K.L.M. en na de bevrijding was zijn eerste taak de route Amsterdam-Batavia te vliegen en te verkennen. Thans is zijn -taak de organisatie van den vliegdienst en alles wat daarmee samenhangt, zooals het be- oordeelen der piloten en de zorg voor de opleiding van het personeel. Parmen tier is nu 43 jaar en heeft een der be langrijkste posten in de Nederlandsche luchtvaart. Maar al zit hij nu achter een bureau, hij denkt er toch niet aan het vliegen vaarwel te zeggen. „Ik heb ten slotte nog altijd een geldig vliegbewijs", zegt Parmentier. ontsnappen. Er ontstond een hevige wor steling, waarbij de inbreker een automa tisch pistool te voorschijn haalde en daar mee, al rollende over den grond met den agent, den laatste een schot in den buik en het bovendijbeen gaf. Op het hulpge roep verscheen de 47-j. buurman H. J. v. Dijk, op het terrein van den strijd, maar hij werd eveneens door den inbreker neergeschoten, getroffen in de hartstreek. Een andere buurman, de heer V„ liet zich hierdoor niet afschrikken, maar ging den onverlaat, slechts gewapend met een stok te lijf, waarmede hij den inbreker onschadelijk maakte. De heer Van Dijk, vader van acht kin deren overleed op weg naar het zieken huis. De zwaar gewonde agent en de in breker zullen er waarschijnlijk niet het leven bij inschieten. De dader, de 30-j. handelsreiziger F. J. G., was in het bezit van een pistool af komstig van een bij een sinpecteur van politie gepleegde inbraak. G. is een oude bekende van de politie. Hij heeft reeds twee keer geruimen tijd in voorarrest ge zeten, een keer wegens diefstal van schrijf- en telmachines en een keer we gens roofmoord, maar beide keeren moest hij wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Parmentier, de jubilaris brengt zorgenrimpels in Spakenburg De visschers van Spakenburg zijn weer doendehun netten te tanen, want om streeks half April hoopt de grootste JJs- selmeer-vloot na een langen winterslaap weer uit te varen, ten einde de eerste vangsten van het geopende palingseizoen binnen te brengen. Er is echter een groot „maar", dat reeds op menig verweerd Spakenburger gelaat zorglijke rimpels gebracht heeft. De vloot is nJL. practisch „geblokkeerd", daar de haven door den voortdurenden druk van den N.-Oosten- De ruiue van ut oi^i.enourgsche pier, die bij hooge zee wel eens geheel kon ver dwijnen. wind zoo aangeslibd is, dat van de ver- eischte 2 m boven AP nog maar...,. 70 cm zijn overgebleven! De pier is door water en wind geheel uit elkaar geslagen: de zware basaltkeien liggen schots en scheef, zoodat de in- en uitvaargeul van de ha ven ook bedreigdis. De gemeente heeft reeds hout aangevraagd om de pier, waarover de schippers (in zooverre zij geen stoomkracht gebruiken) hun vaar tuigen naar zee trekken, weer van een veilige beschoeiing te voorzien, maar deze kwestie is nog steeds hangende. Men hoopt echter, dat het materiaal spoedig komt, want anders zou Spakenburg's pier op een bepaalden dag bij hooge zee wel eens geheel kunnen verdwijnenDe ha ven moet uitgebaggerd worden, maar. de eigen baggermolen viel in de oorlogs dagen ten offeraan den bezetter en men kan tha-ns -niets beters doen, dan op den baggermolen uit Huizen te wachten. Deze laat zich echter nog niet zien en zoo hij in zicht mocht komen, dient Zui derzeewerken eerst de strook voor de toe- vaartgeul uit te baggeren, aangezien het onderhoud van dit gedeelte niet meer ten laste komt van de gemeente Spakenburg. Gebeurt dit niet, dan kan het gevaarte niet binnen komen..... Men ziet dus, dat deze kwestie verschillende haken en oogen heeft en heel Spakenburg zou het betreurenindien men niet tijdig de net ten uit zou kunnen werpen om het smakelijke gladde zeebanket te verschal ken. dien wij opnieuw ziullen toegeven aan de bedrieglijke voorspiegeling, dat bewapening op zich zelf een oorzaak is van den oorlog, zullen wij de deur voor het onheil wijd open zetten." Politiek Amerika staat op stelten, de eenheid is zoek en terwijl over Europa een petroleum-walm hangt, staat in Duitschland het Knksche politieke brouwsel over te koken. Onvereenigbare naties. In het algemeen, staat het Amerikaansche publiek achter de, door Truman voorgestelde, steun verleening aan Griekenland en Turkije. Maar, zooals ook onze conclusie was, het zou verstandiger, taetischer, minder vee. dacht geweest zijn. als het Grieksche vraag stuk met de steunverleening, in eerste in stantie, bij de „Ver. Naties" aanhangig was gemaakt. Het probleem begint thans propor ties aan te nemen, waardoor Amerika wel genoodzaakt wordt, ter handhaving van zijn prestige, sterke politieke stellingen te gaan bezetten. Men doet verkeerd, om thans eea minder standvastige houding jegens de Rus sen aan den dag te leggen, omdat deze dan op hun beurt daar munt uit zullen slaan. Het is al begonnen trouwens, want immers de Russische ambassadeur in Griekenland heeft voor zich zelf en voor de andere leden der ambassade te Athene, paspoorten aange vraagd en men beschouwt zulks in politieke kringen als de praeludiën vóór het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Sowjet-Rusland en Griekenland. De situatie wordt dus oneindig veel moeilijker en een toespitsing van de controverse Amerika— Rusland zal de te Moskou te nemen besluiten overschaduwen en zéér problematiek maken. Waar gaan wij heen, na twee jaren, da* Amerika en Rusland den gemeensóhappe- lijken vijand ten val brachten? Let nu eena op de verschillende interpretaties van het geval. De Amerikaansche minister van oor log, Robert Patterson, staat op het stand punt, dat het geen „weggesmeten geld" ia, Turkije en Griekenland te steunen, omdat deze landen van b ij zonder strategi sche waarde zijn en de aggressie der Russen direct een donderend halt moet wor den toegeroepen. Hij motiveerde zijn visie bovendien door de bewering, dat er aan de Turksche grens een sterk Russisch leger ge reed staat, maar sprak er zich, tactisch, nog niet over uit, of dit Sowjet-leg er ook aan stalten maakte, Turkije binnen te trekken. Senator van den Berg echter stelt een amen dement voor op het plan van Truman, waar door het lichaam der „Ver. Naties" de be voegdheid zou krijgen, den eventueelen steun van Amerika aan Griekenland en Turkije stop te zetten. Zonder in détails te treden inzake de esserxtieele punten en voorwaar den van het betreffende amendement, wordt hierdoor de eigenaardige figuur gecreëerd, dat door de Assemblée een wetsvoorstel, dat door het Amerikaansche Congres is aange nomen en waarvoor gelden worden uitge trokken, te niet kan worden gedaan. Een langdurig, openbaar débat in den Senaat za] er het gevolg van zijn, want reeds zijn er meer dan twintig amendementen ingediend. Intusschen heeft de Amerikaansche Senaats commissie voor buitenlandsche betrekkingen unaniem het principe aanvaard Van het amendement van senator van den Berg be treffende de hulpverleening aan Griekenland en Turkije en wordt daarbij het recht van veto uitgeschakeld, tenzij de „Ver. Naties" de verantwoordelijkheid geheel overnemen. Het resultaat is dus, dat de president van Amerika verplicht kan worden de hulp in te trekken, zoodra de „Ver. Naties" beslissen, dat haar eigen handelingen of hulp iedere steunverleening overbodig maken. Dat een en ander in den Senaat en in het Huis van Afgevaardigden aanleiding heeft gegeven tot heftige tooneelen, behoeft geen betoog. Op den achtergrond van alles staat, in hoeverre Amerika zich zóó direct en daadwerkelijk met Europa moet gaan bemoeien, waarbq het den Rus als bokskampioen tegenover zich vindt. Men moet goed begrijpen, dat ook de Russen deel uitmaken van de „Ver. Naties** en als dan de democratische senator Byrd gaat verklaren, dat als de Russen hun poli tiek niet wijzigen, men de „Ver. Naties" maar moet gaan „reorganiseeren", desnoods zonder de Sowjets, beteekent zulks een ver scherping van het wereldconflict, een af drijven naar een oorlogssituatie. Een andef afgevaardigde heeft in het Huis van Afge vaardigden bepleit, geen voedsel en andere, hoog noodige materialen meer naar Polen, Zuid-Slavië, de Oekraïne, kortom naar alle Russische vriendjes te zenden, tenzij Stalia er voor teekent, zijn onregelmatige acties stop te zetten. Er bestaat In bepaalde, Ame rikaansche kringen blijkbaar een soort van phobie-toestand, veroorzaakt door het be grip „sowjet" en zooals wij reeds eerder schreven, zou een lichaam als de „Vereen. Naties", 'zoodra het in dienst gesteld wordt van één der sterkste mogendheden, meer kwaad dan goed doen, waarbij wij het voor beeld van den vroegeren Volkenbond voor oogen hadden. Nog verder gaat het voorstel van den Amerikaanschen senator Taft. Deze bepleitte zonder meer, dat de Ver. Staten maar liefst onmiddellijk het aanbod voor een internationale contróle op de atoomenergie dienden terug te trekken. Het eigen, sterke leger is hem blijkbaar meer waard dan de commissie voor de atoomenergie, want Taft wilde, dat het leger wederom de binnen- landsche contróle op de atoomenergie zou uitoefenen. De Russen met hun veto zijn Taft een doorn in het oog en zoolang de Russen hum standpunt handhaven, komt er van het plan voot internationale contróle der atoomenergie niets terecht. Deze krasse ver oordeeling van het internationale pian voor de atoomenergie volgt, nadat men maanden en maanden in den Veiligheidsraad het pro en contra der standpunten bestudeerd heeft. Amerika bourwt toch liever op eigen krach ten en hetgeen ons thans als emotioneelo expansie wordt voorgezet, vergroot dusdanig de tegenstellingen, dat wij meer dan ooit van een ..Ver. Staten van de Wereld" af zijl*. De stem van Henry Wallace, voormalig vice- president der Ver. Staten, bekend als schrij ver in ,La Tribune des Nations", thans de aandacht trekkende om zijn rede, die hij te New-York gehouden heeft, gaat hierbij te loor. De hongerige en angstige wereld, zegt hij. schreeuwt niet om een Amerikaanschen kruistocht tegen de Sowjets, doch wil de „broederschap onder de mensohen"! Volgens Henry Wallace wordt door het plan van Truman, dat vele politieke hartstochten ont ketend heeft, de wereldvrede in gevaar ge bracht. Henry Wallace, óók een Amerikaan, beweert, daj de president en zijn repubii- keinsché aanhangers minder bezorgd zijn om de nooden van Griekenland, dan wel om de behoefte der Amerikaansche marine aan olie, benoodigd voor een marine- en luchtvloot, die de grootste ter wereld moet wcrrdeiv Zoodra Rusland soortgelijke aanspraken maakt, wordt in Amerika de alarmklok ge luid en dreigt de Yankee met de atoombom. Hiertegenover staat dan weer de meening van Johnson, de chef van <te afdeeling „lnterna*t®«iale veiligheid" van het Amerik. departement *«n buitenlandsche

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5