De Kantonrechter is gebeten op stroopers Burgemeester bracht hulde aan gem. reinigers Van een aannemer en een electrisch bellet je Onder den rook van de Sleutelstad Sitoop lonmma HELFT HOEST bakfietsen NIEUWE LEIDSCHE COURANT TATERDAG, S APRIL 1947 Stadsnieuws ^STROOPERS" OP DEN WEG EN IN HET BOSCH Voor den kantonrechter moesten weer ei personen voor' ernstige verkeersover tredingen terecht staan. J. v. Z., alhier moest voorkomen, om dat hg met zijn auto op de Br eestraat, zonder op de tram te letten, plotseling •ait een file auto's de trambaan was over gestoken, terwijl op korten afstand een tramtrein van de NZH naderde, met ge volg, dat de tram met de auto in botsing was gekomen. De trambest. A. K. moest terecht staan, omdat hij de tram niet tij dig tot stilstand had gebracht. Nadat verschillende trampassagiers hadden verklaard, dat verdachte v. Z. zóó plotseling met zijn auto uit de file de trambaan was overgestoken, en" de trambestuurder de botsing niet had kun nen voorkomen, eischte het O.M. tegen v. Z. f 30 of 15 dagen hechtenis en voor A- K. vroeg hij ontslag van rechtsvervol ging. De kantonrechter wees direct von nis en veroordeelde J. v. Z. tot f 20 boete erf 8 d.h. en ontsloeg de trambestuurder Van rechtsvervolging. D. W-, chauffeur uit Alphen a/d Rijn, had met zijn auto op het Kort Rapen burg, hoek Noord Einde, de doorgang niet vrij gelaten, met gevolg botsing met een auto, bestuurd door S. H. van L. en een botsing met de zich daar bevindende seinpaal. Eisch f 35 boete of 15 d.h. Uit spraak f 25 boete of 10 d.h. G. J. v. d. H. was in de Pelikaanstraat met zijn auto, hoewel er geen voldoende ruimte was, tusschen een handwagen en een lantaarnpaal doorgereden. Eisch f 20 (Of 10 d.h. Uitspraak conform.. K. M. v. d. H. uit Lisse, die zonder vergunning in een niet goedgekeurd schip woonde, kreeg f 3 boete of 1 d.h. C. C. A. S. uit Noordwijkerhout had hij het keeren me,t zijn auto op den Zil- kerduinweg te Noordwijkerhout niet op het verkeer gelet en toen hij dwars over den weg stond, was de heer D. Wesseling met zijn auto tegen zijn wagen opgere den. Het O.M. eischte f 25 boete of 10 övh. Uitspraak f 15 boete of 5 d.h. J. B. had met zijn auto bij de kruising Brandelerstra atThorbeckestraat geen voorrang verleend, met gevolg een ern stige botsing met een auto, bestuurd door den heer G. J. Eisch f 30 boete of £5 d.h. Uitspraak f20 boete of 8 d-h. C. L. B. was met zijn auto, zonder noodzaak, tegen een geparkeerde auto or» de Botermarkt gereden, waarbij groo ve schade was aangericht. Eisch f 30 boe te of 15 d.h. Uitspraak f 25 boete of 5 d.h. A. J. L. v. d. M. had met een bakfiets, heiaden met melk, op den Nieuwe Rijn met op het verkeer gelet en had bij het afrijden van de Karnemelksbrug geen voorrang verleend, waardoor den heer i. W. W. met zijn auto tegen de bakfiets was opgereden. Volgens de heer W. had verdachte direct na het ongeluk gezegd: a, Ik heb loopen slapen". Eisch f 30 boete óf 15 d.h. Uitspraak f 20 boete of 8 d.h. N. F. de K. en F. A. D. uit Noordwijk Standen terecht, omdat zij op 15 Dec. '46, morgens 7 uur, waren aangetroffen met wildstrikken in het Keukenhof te Lisse. De jachtopziener C. M. v. Alen- burg uit Lisse verklaarde, dat hij hen morgens had betrapt en de K. had aan gehouden, v. D., die gevlucht was, had BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maria C., dr van P. van Eijgen en J. Duyverman; Fenny, dr van J. Cats en S. S. Boom; Johannes, z. van H. W. Laman en A. Onderwater; Elsje, d. van J. H. Blöte en E. Nievaart. OVERLEDEN: C. G. Boogh-v. Leeuwen 85 jr; A. J. Bos9chaart 27 jr; C. Bink van der Reijden 81 jr; M. RipAnisman 90 jr. GEHUWD: J. H. Fieseler en M. Scheer; G. W.. L. Blijdenstein en L. de Klerk; C. Houwer en J. Dubbeldeman; I. Keijzer en A. M. Henning; J. J. Rijnsburger en A. J. Neuteboom; I. C. Smits en A. D. v. Iter- son; H. Teske en L. T. Steenvoorden; J. P. Velthuyzen en C. Smit; C. A. Voorbij en M. Rozier. hij later kunnen grjjpen, doch deze had de wildstrikken tijdens zijn vlucht weg geworpen. Het O.M. moest tot zijn spijt door een fout in de dagvaardiging, waarin sprake was van in het jachtveld en niet op den openbaren weg vrij spraak vragen. „Gij zijt stroopers", aldus de kantonrechter, „en tot mijn spijt kan ik u niet veroordeelen voor di stroopen, maar een volgenden keer zal ik u goed grijpen". A. v. A. v. d. S-, die zonder vergun ning van de K. v. K. het schoenmakers bedrijf had uitgeoefend, werd veroord. tot f 15 boete of d.h. en sluiting van de zaak. H. I., bloemist te Valkenburg, had een leerplichtigen jongen aangenomen en werk laten verrichten. Het O.M. vond deze overtreding zeer ernstig, daar door aanlokkelijk voorstellen de kinderen van school worden gehouden. Eisch f20 boete of 10 d.h. Verd. verklaarde, dat de jongen kostwinner voor zijn moeder was en hij hem daarom uit medelijden in dienst had genomen. De kantonrechter geloofde daar niets van en veroordeelde hem overeenkomstig den eisch. A. J. v. S-, schipper uit Warmond, had op 2 Oct. '46 met een sleep in den Riet poel gevaren, zonder dat de sleep be stuurd werd. Eisch f 10 boete of 4 d.h. Uitspr. f 6 boete of 2 d.h. A. v. P„ groentehandelaar te Lisse, stond terecht, omdat hij na sluitingstijrd nog 2 kg appelen had verkocht, maar hij ont kende het feit. Eisch f2 boete'of 1 d-h., Uitspraak f 1 boete of 1 d.h. Dr J. Riemens in Delft door een auto aangereden "Toestand van den patiënt is bevredigend Dr J Riemens, die met ingang van 1 April als geestelijk verzorger van de Delftsche ziekenhuizen werkzaam is is Dinsdag j.L, toen hij het Hypolitus-gesticht ging bezoe ken, door een auto aangereden, tengevolge waarvan hij een ernstige hoofdwonde be kwam. Nadat men dr Riemens verbonden had, werd hij met een auto naar zijn woning te Leiden overgebracht. De toestand van den patiënt laat zich gunstig aanzien, zoodat men verwacht, dat deze over enkele weken zijn werk weer kan hervatten. VAC. DS H. A. WIERSINGA In de vacature van ds H. A. Wiersinga is bij de Geref. kerk beroepen ds A. S. Timmer te Apeldoorn. Dr P. Q. Knibbe jubileert Op Dinsdag 15 April a.s. hoopt dr P. G. Knibbe, Secretaris der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zuid-Holland, Kantoor Leiden, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar deze functie vervult aan boven genoemde Kamer, eertijds genaamd Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, Ter gelegenheid van dit feit zal op dien dag een receptie worden gehouden in het gebouw van voornoemde Kamer aan den Stationsweg No. 43 te Leiden van des namiddags te 3.30 tot 5 uur. JUBILEUM Op 12 April a.s. hoopt onze oud-stadge noot, de heer P. W. L. Beekman den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad als gemeente-opzichter bij Gemeente werken te Alkmaar. WETH. JONGELEEN GAF BUR GERIJ EEN AFSTRAFFING Donderdagmiddag vond in een van de ge bouwen van den Gemeentelijken Reini gingsdienst een korte officieele bijeenkomst plaats. De burgemeester, jlhr mr F. H. van Kin- sdhot, en wethouder A. J. Jongeleen wilden n.l. buide brengen aan den directeur, den heer J. H. de Jong, en het personeel van deze instelling voor de wijze, waarop zij Leiden in de barre winterperiode uit den nood hebben geholpen. De sneeuwobstakels waren schier onoverkomelijk, de vorst be moeilijkte de werkzaamheden, toch zijn de mannen van de Gemeentereiniging er op uit getrokken om onze stad weer .schoon" te maken. Het was een troosteloos werk, want waren de straten eenmaal gereinigd dan zette koning winter zijn offensief weer in en werd al het verrichte werk afgebroken. Maar het personeel van de „Reiniging" werkte en verstond, alle tegenwerkingen ten spijt, z'n plicht. Daarom wilde de burge meester officieel dank brengen aan deze stadgenooten, die inderdaad blijk hebben gegeven van een diep verantwoordelijk heidsbesef. Ik heb groote bewondering ge koesterd voor alle ambtenaren, die in dienst van de Gemeenitereiniging staan en met in zet van alle krachten getracht hebben de groote lasten op te heffen, zoo zeide de bur gemeester, die bovendien tot zijn genoegen kon zeggen, dat hij tijdens den winter in vele steden was geweest, maar „het zag er nergens zoo netjes uit als hier". Deze dienst heeft in Leiden altijd een goeden naam had. In dit verband prees j'nr Van Kinscho het beleid van den heer De Jong, die in alle opzichten getoond heeft een goed di recteur te zijn. Wethouder Jongeleen legde den nadruk op het werk van den ophaaldienst. Ondanks de vorst werd het vuil opgehaald. Spr. zei, dat hij zich in hooge mate geërgerd had aan het Leidsche publiek, vooral aan de grachtbewoners, die niets ontzagen en em mers vuil op het ijs deponeerden. Ook in gedeelten, waarin men toch lieden van meer verstand; en besef denkt aan te treffen, is dit gebeurd. De wethouder hoopte, dat deze Leidenaars zich in het vervolg beter zouden gedragen. De heer J. H. de Jong dankte namens het personeel den burgemeester en den wethou der voor de gesproken woorden. Wanneer MORAAL: HOE MEN NIET MOET INCASSEEREN (Historiseh.) Een aannemer had ergens een huis her steld en presenteerde toen de rekening, pe bewoners vonden deze te hoog en weiger den betaling. De aannemer ging heen. Volgenden dag: de electrisóhe bel gaat. Ik kom even de rekening presenteexen, meneer. Die is te hoog. Betaal ik niet. Goed meneer. De dag daarop: Belletje gaat. Aannemer voor de deur. Ik kom even de rekening presenteeren, noeneer. Een antwoord als tevoren en de deur wordt dichtgegooid. Zoo ging het ieder en dag, tot de bewoner het belletje afzette. Maar toch kwam de aannemer weerom en klopte op het raam. Zelfde gesprek. Een agent, wiens hulp werd ingeroepen, bon helaas geen overtreding constateeren en de „ruitentikker" maakte zijn dagelijkschen tocht alweer. Toen kreeg de bewoner een Matigen inval en verbood den hardnekkige» aannemer den toe gang tot zijn voortuintje. Maar.... de man kwam met de rekening en een langen stok, waarmee iwj vanaf de straat op het belletje drukte. Een snel gealarmeerde agent kon slechts toezien. De slimme" beging géén overtreding. Daarna zette de „zwaar beproefde" de bel opnieuw af. De man-met-de-stok tikte toen weer tegen de ruiten.... De beurt was vervolgens opnieuw aan den belegerden bewoner. Beschadiging van eigendommen, zei hij. Resultaat: om den stok werd een zacht lapje gewonden. Het tikken duurde voort. Een weer gealarmeerde agent zuchtte, maar stond machteloos. De rekening werd evenwel steeds geweigerd. De aannemer begon toen met zwaarder ge schut, en men kon hem door de straat van dat plaatsje zien loopen met een bord op zijn rug, waarop iets stond over rekeningen, aannemers en niet-betalen. Zeer algemeen ge steld overigens, dus.... niet strafbaar. De zooveelste gealarmeerde agent kon echter niets anders doen dan z'n handen op z'n rug houden. En tóch zag een agent zijn moeite beloond, want ,,eens op een keer, was het udt met de pret". Toen maande de aannemer op straat tot betaling iets wat wettelijk niet door den beugel kan en.... kreeg prompt een bon. Verademing voor bewoner en politie. De rechterlijke macht veroordeelde den aannemer tot f25 boete. Doch.... hij is in hooger beroep gegaan! En de uitslag dóérvao te nog niet bekend. wij hébben kunnen toonen, dat wij niet spoedig vervaard zijn, dan is dit in de eer ste plaats te danken aan den goeden geest, welke onder het personeel heerscht, aldus spr., die vooral den ambtenaren lof toezwaai de, omdat het zonder hun leiding nimmer zoo zou zijn verloopen. Nadat men een kopje thee gedronken had, werden nog enkele films over het werk van. de Gemeentereiniging vertoond. J. SCHOUTEN SPREEKT TE LISSE OVER HET IND. VRAAGSTUK Op Donderdag 10 April a.s. De heer J. Schouten, voorzitter der A.R. Tweede Kamer-fractie, zal Donderdag 10 April, op uitnoodiging vain de A.R. Kiesver- eeniging, te Lisse komen spreken over: „Het Indische vraagstuk". De samenkomst wordt gehouden in de Geref. .Kerk (Heereweg) en vangt aan om half acht. Toegangskaarten verkrijgbaar bij Boekhandel Muyssou en des avonds aan het Kerkgebouw. EEN AARDIGE PAASCHVERRASSING Met het oog op de Paaschdagen, heeft de directie der N.Z.H. aan al het personeel te Leiden en omgeving, een Paaschpakket uit gereikt, bevattende: diverse bakjes groen ten, tomaten, appelmoes en koek. De groote pont bij Gorinchem-Sleeu- wijk, die wegens averij uit de vaart was ge nomen, wordt heden weer in gebruik genomen, zoodat de verbinding Amsterdam UtrechtBreda weer normaal zal zijn. Sport en Wedstrijden BONDSDAG DER C.K8. Eenigen tijd geleden schreven wij reeds over dezen hoogtijdag van de Christelijke Korfbal Bond. Nu willen we iets zeggen over de kansen en in 't bijzonder van onze stadgenooten. Pernix I werd verleden jaar ongeslagen Bondsdagkampioen. Zal dat nu weer lukken? Het blijkt al direct, dat Pernix I in eon sterke afdeeling is verzeild geraakt, want naast het zeer sterke Rotterdam-Zuid zien we nog de goede le klassers Snel (Dor drecht) en O.D.I. (Schiedam). Als zwakkere broeder maakt S.M.S. (Zuilen) het vijftal vol. Op papier geloo-ven we zeker dat de Oranjekragen met de rood-witte Rotter dammers het in deze afdeeling te vertellen hebben. En het geeft eenigen moed, dat Per nix alle wedstrijden na de bevrijding tegen Rotterdam-Zuid won of gelijk speelde. Mocht Pernix I als eerste uit haar groep te voorschijn komen, dan wacht haar onge twijfeld een zeer zwaren demi-finale, want het zal Excelsior I (Delft), dat vrij zwak is ingedeeld, zeker gelukken in haar groep de meeste punten te verzamelen. Het is dus zeer goed mogelijk dat de finalisten van 1946 in de demifinale van 1947 uitkomen, die dit jaar bovendien maar 20 min. duurt. In de twee andere le kl. groepen zien we in groep C den strijd gaan tusschen D.I.O. I (Rotterdam) en D.V.S. (Utrecht) beide afdeelingskampioenen. Deze strijd lijkt ons geheel open te zijn. Tenslotte lijkt in groep D Vriendenschaar uit eder ardinxveld favoriet maar Fiks uit Oegstgeest zou hier wel eens voor een groote verrassing kunnen zorgen. Voor de finale komen ons inziens 5 clubs in aanmerking, n.l. uit groep A Excelsior, uit groep B Pernix of Rotterdam-Zuid, uit groep C D.I.O. of, D.V.S. Groep D zal vol gens ons geen finalist opleveren. Nog iets over de andere Pernix twaalf-' tallen. Pernix II krijgt het in de 2e kl. vooral zwaar tegen tegenstanders als D.V.S. II (Utrecht) en Oranje-Nassau I (Amsterdam). Als we het hier voor de Leidenaren op een 2en prijs houden, zullen we er niet ver naast zijn. Voor Pernix III wagen we ons niet aan voorspellingen, omdat het hier allemaal vreemde tegenstanders betreft. Dit twaalf tal beschikt echter over goede schutters, dus wie weet Pernix IV komt vermoedelijk tegen 3 ge lijkwaardige tegenstanders, met als vijfde clubs in Vlugheid en Kracht I uit Huizen haar favoriet zal vinden. Pernix V en VI spelen beide in een zelfde juniorenafdeeling en ook hier betreft het onbekende tegenstanders. Alleen staat het wel vast, dat het in deze afdeeling aan en thousiasme niet zal ontbreken. We wen- schen de Pernixers(sters) veel succes. TE KATWIJK WORDT DE KEUS GEMAAKT. Zaterdag 12 April zal op het Katwijk terrein de keuzewedstrijd plaats hebben in verband met de samenstelling van het Ned. Zaterdagmiddagelftal, dat op 24 Mei a.s. te Den Haag de wedstrijd tegen de Belgen speelt. HAAGSCHE POLITIERECHTER De huisvrouw A. B. te Leiden, zat i» financieele moeilijkheden, en had toen een aantal distributiebescheiden in onderpand gegeven voor een leening. Dat is. strafbaar, doch de Officier wilde rekening houden met haar moeilijke omstandigheden, en vorderde daarom f25 boete of 10 dagen hechtenis, waartoe de rechter veroor deelde. LEIDERDORP. Een dezer dagen hield de Ghr. Natio nale Schoolvereeniging onder voorzitter schap van den heer A. Roest haar leden vergadering. De secretaris en de pen ningmeester brachten hun jaarverslagen uit, welke werden goedgekeurd. Wegens zijn hoogen leeftijd meende de heer Roest als voorzitter te moeten bedanken. Vele jaren heeft hij de vereeniging met zijn zuiver advies gediend. In zijn plaats werd gekozen de heer S. van der Stoel. De heer Van Merwe hield vervolgens een rede over het onderwerp „Onderwijsvernieu wing", waarbij hij er op wees, dat elke poging tot vernieuwing zinloos is, wan neer de leerkracht niet opziet tot God, die ook het schoolleven in zijn hand heeft. Na een vlotte bespreking werd de schei dende voorzitter toegesproken door den heer Van Beveren, waarop de heer Roest dankte voor de prettige samenwerking. OEGSTGEEST. GEBOREN: Nelly T A, dr van A. Heemskerk en Tr v d Bent; Johannes H L J, zn van J. G. Bergmeijer en J P E Sanders; Albert J, zn van B Cool en H van Stek. ONDERTROUWD: Th G de Bruin, m, oud 22 jr en A Kerkvliet, vr 27 jr; E H Niggli, m, 29 jr en W J Stoffel, vr, 20 jr. GETROUWD: N Mouton en I E P Kokail. OVERLEDEN: Mugford, Minnie w v W Schilperoort, oud 78 jr; M de Kluijver, w v J Kraan, oud 75 jaar. ZOETERWOUDE. Een dezer dagen vergaderde de ge meenteraad van Zoeterwoude. De burge meester, de heer Smeets, deelde mede, dat door Ged. St. een bedrag van f 1735 be schikbaar wordt gesteld voor het aanplan ten van boomen. Het voorstel om de raadsvergaderingen voortaan met gebed te openen werd aangenomen. Voor de in standhouding van de bewaarscholen wordt voor elke school f 200 op de begrooting *47 geplaatst. Besloten werd om de V-EBO te Leiden een bedrag van f 50 beschikbaar te stel len in verband met de organisatie van een nieuwe tentoonstelling. Voor f 5 per week zullen twee lokalen van het Raadhuis worden verhuurd aan het Rijk- tot huis vesting van de politie. De Stompwijker- weg zal geen straatverlichting krijgen in verband met het feit, dat deze weg in de naaste toekomst tot rijwielpad zal worden „gedegradeerd". Besloten werd tot het in stellen van een Gemeentelijk grondbedrijf. De rondvraag leverde geen belangrijke punten op. TE VEEL MAAGZUUR. Gebnuilkt ha er tegen geen gewoon maagzout, want dtüt veroorzaakt op den duur steeds méér zuur. CHEFAROX- geactiiveerd coliLoidaal aluminium hydroxyde- beschermt uw maag en zorgt dat U niet van kwaad tot erger komt. Prijs per doos f 1.25. alle maten met en zonder bak. uit voorraad leverbaar Merk „DE LOCOMOTIEF". Laadvermogen 500 600 kg. Speciale hoofdascontructie, uiterst licht loopend. Zonder vergunning. „CARRIERHUIS", Levendaal 76 Leiden Tel. 32962

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4