TAASCHGEBRUIKEN t Bartok componeerde nog op zijn sterfbed Paaschcollecte JHEtJWK LEIDSCHE COURANT 8 EATERDAÖ, 5 APRIL 19ft van Zuid- tot Noord-Nederland Het groote heilsfeit dreigt erin onder te gaan Zonder zoover te willen gaan als de door gewinterde folkloristen, die in het zwart maken van de meisjes bij het uitdooven van het Paaschvuur een herinnering zien, aan vruchtbaarheidsriten bij de oude Germanen: er zit toch wel iets in die oude Paaschge- bruiken alom in het land. Het is'alleen jammer, dat ze het werke lijke Paaschgebeuren zoo in den weg staan. Onder een vloed van gebruiken, die ont aarden in kermispret en dronkemansgelag verdwijnt overal waar de folklore zoo hevig bloeit, een belangrijk deel van de beteekenis van het Paaschfeest en het is maar goed, dat in veel gevallen de kerk aan het een en ander nieuwen zin gaf. Want wat is er rijker, dan dat zelfs de klokken op den Paaschmorgen anders luiden, dan op andere Zondagen? De geheel eenige beteekenis van den dag wordt daarmee prachtig aangegven. Men kan het in Dene kamp beluisteren Overigens: het is geen wonder dat de klok ken feestelijker luiden, want kwamen ze niet, naar een oude zinrijke legende, dien nacht uit Rome terug, waar ze door den Paus werden gezegend? In Thorn, een oude kloos- terstad, diep in het Zuid-Limburgsche land, houdt men, in verband daarmee een merk waardig gebruik in eere. Niet met klokken worden er in de stille week de geloovigen naar de oude kloosterkerk geroepen, maar met ratels en kleppen, die op Witten Don derdag en Goeden Vrijdag, de schooljeugd er hanteert. Het lawaai is oorverdoovend, maar het is dan ook het eenige, dat een jaar lang in Thorn weerklinkt. Daar re geerde in de middeleeuwen de abdis van het klooster als een rijksvrijvrouwe. Van witte zij was haar gewaad en gouden haar scepter. Slechts die dames konden kanunnikes wor den, die zestien adelskwartieren bezaten. Éf Eeuwenoud zijn de ratels, waarmede op Goeden Vrijdag de koorknapen door Thorn trekken, om de geloovigen tot de Heilige Mis op te roepen Vandaar, dat de vensters van de abdij bij opkomende maan gesloten werden, want dit hemellichaam bezit maar vier kwartieren! Nog waart deze herinnering' door Thorn. Van Zuid-Limburg naar Oost-Overijsel is een groote stap, maar niet zoo groot in den Paaschtijd als vrijwel overal iets te beleven is, dat het groote feest aankondigt. Hier zijn het jongens, die hout verzamelen voor de groote Paaschvuren, elders de ratelaars, zoo als in Thorn, die het begrip „stille" week te schande maken, in Helvoirt en Haaren komen U joelende benden eierrapers tegen en in Denekamp wordt de Paaschweide ge reed gemaakt om er Zondag a.s. den traditio- neelen Paaschtaak te planten. Een hoogen den, die de hofheer van de ha- vezathe Bögelskamp aan den weg naar Ol- denzaal, moet leveren. De Denekampers hou den hem aan dat recht, want zouden zij het gebruik éénmaal overslaan, dan is de Bö gelskamp er voorgoed af. Tegen één uur op den Eersten Paaschdag trekken de staakhakkers, met de sleepers en andere voor „het binnenhalen van den Paaschtaak" noodige lieden, zingend naar Bögelskamp. Ze zingen twee prachtige Paaschliederen, die 's morgens in de kerk het eerst worden aangeheven: „Christus is opgestanden Al van de Joden haar handen. Dus willen wij allen nu vroolijk zijn, Christus zal onze verlosser zijn. Hallelujah!" Dit vers wordt door en ander gevolgd: Heden is de grootste dag Dat Christus opstond uit het graf 's Morgens vroeg om dezen tijd Tot heil der gansche Christenheid Daarom kommet daarom stervelingen. Hallelujah laat ons zingen. Het is alleen jammer dat, in de algemeene hospartij, waarin het Paaschstaaksleepen ontaardt, de beteekenis van het lied verlo ren gaat. Getrokken door honderden handen sleept men den Paaschtaak naar de Paasch weide en er zijn twee merkwaardige figu ren: Judas en Karioth, die daarbij een be langrijke rol spelen. Zij moeten het vuile DE NEDERLANDSCHE IN- EN UITVOER IN FEBRUARI J.L. De invoer had in Februari jJ. een gewicht van 1.311.826 ton en een waarde van 312.7 inil- Eoen gulden (Januari 1947 762.377 ton voor SS01.4 millioen gulden en Febr. 1946 752.623 •bon, waarde onbekend). De diamant-invoer ts hierbij niet gerekend en In oogenschouw dient voorts genomen te worden, dat door het inhalen van den achterstand in de toezending van het grondma teriaal in Febr, veel goede ren opgenomen zijn, dde vóór 1 Febr. ten in voer waren aangegeven. De uitvoer had in fiebr. een gewacht van 177.588 ton en een gaarde van 97.1 millioen gulden (Januari EM7 280.384 ton voor 108.1 millioen gulden, ffebr. 1940: 140.596 ton voor 3&8 miQ, gwktenu- werk opknappen rond den Paaschstaak en men ziet in hen de verpersoonlijking van den winter, die uitgedreven wordt In vele andere plaatsen kent men n.l. het z.g. Judas verbranden, dat al en heel sterke aanwijzing in die richting vormt. Het oprichten van den Paaschtaak in de Denekampsche Paaschweide gaat eveneens met gezang en plechtigheden gepaard. Het merkwaardige is, dat zoowel het recht den boom te hakken, als dat om het gat te gra ven en den staak te planten een erfelijk recht is, dat van vader op zoon overgaat. In den Paaschstaak wordt een teerton be vestigd en als hij dan is opgericht, bestijgt Judas den ladder om boom en teerton te verkoopen Dat hij, zoowel als zijn helper Ka rioth bij dat karwei weggehoond worden past in het hierboven genoemde kader van winteruitdrijven. Het laatst wat Judas doet is het Paaschvuur ontsteken. De kerk moge zich uitgesloofd hebben in dit vuur de blijd schap te zien die de Twentenaren vervult om het licht, dat in den verrezen Heiland over de wereld opging, de heidensche oorsprong van dit „lentevuur" blijkt nergens duidelijker dan uit de woorden, waarmee een Twentsch schrijfster haar ervaringen van het Dene kampsche Paaschfeest besluit: ,,Mangs nog tot nao middernacht daansten et jonkvolk bi'n schien van et vlammende veur, zingend roondum den glood". Rappe handen en voeten brengen „Judas" naar het topje van den denneboom, die tot Paaschstaak is uitverkoren; het touw wordt stevig vastgemaakt eneven later trekken wel 100 mannen en jongens met vereende krachten het boompje neer... POSTHUME UITGAVE VAN ZIJN LAATSTE WERK Het was in den zomer van 1945, tijdens zijn ernstige ziekte, dat Hongarije's meest befaamde componist en musicoloog, Béla Bartók, de eerste schetsen op papier zette voor zijn derde pianoconcert. Ondanks koortsen en pijnen arbeidde hij gestadig voort aan het werk, dat tot een van zijn machtigste composities zou uitgroeien. De dood verraste hem of was het voor hèm toen wellicht geen verrassing? toen zijn werk, op 17 maten na, voltooid was. Zijn vriend en leerling, Tibor Serly, wist echter de schetsen van deze laatste maten, die Bartók in een soort muziek-stenografie had genoteerd, te ontcijferen en uit te werken. Gaarne kweet Boosey Hawkes, Londen, zich van de taak, dit opus posthumus in druk te doen verschijnen en het is de ge drukte zakpartituur van het concert, welke ons, met andere belangrijke nieuwe publi caties, door genoemden uitgever ter kennis name werd toegezonden. Het werk bestaat uit 3 deelen (allegretto, adagio-religioso en allegro) en duurt 23 mi nuten. De piano is hoofdzakelijk als solo- Orgeletildes van Hennie Schouten Uitgave H. J. Paris, A'dam. De organist van de Luth. Kerk te Leiden en leeraar aan het A'damsche Conservato rium, Hennie Schouten, heeft bij H. J. Paris te A'dam een vervolg uitgegeven op zijn „Duo's voor eerstbeginnenden in het orgel spel". Schreef ik van deze werkjes, dat zij een prachtige inleiding vormden tot de poly- phone orgelmuziek, in deze „Technische oefeningen voor orgel" zoekt Hennie Schou ten meer aansluiting van Dupré. door de orgelstudenten in te wijden in de technische moeilijkheden van het samenspel tusschen klavieren en pedaal. Met 57 oefeningen wordt voorbereid tot de studie van die wer ken, welke een goed-ontwikkelde vinger- en vooral ook pedaaltechniek vereischen. Spe ciaal voor de moderne orgelmuziek zijn deze oefeningen onmisbaar studiemateriaal, daar zij met tertsen, triolen, chromatiek en poly- metriek, in elementairen vorm tot de tech nische moeilijkheden van de orgellitteratuur nè de Romantiek inleiden niet alleen, maar ook door een nauwkeurig rhytbmische studie van veel belang zullen zijn bij de studie van Bach's grootere orgelwerken. Hennie Schou ten heeft getracht ook in deze oefeningen het transparante trio-karakter zooveel moge lijk te handhaven, hetgeen de studie verge makkelijkt en den leerling allerlei accoord- opstapelingen spaart. Niet alleen leerling organisten, maar ook reeds gevestigde orga nisten zullen door deze oefeningen, waarbij een nauwkeurig punt-hak spel is aangege ven, nog veel technische kennis opdoen. Het is wederom pracht-materiaal en ik hoop, dat Hennie Schouten ons nog meer zal voorleg gen, wellicht in den vorm van fugatisehe oefeningen, vooral daar er in Nederland geen behoorlijke orgelschool bestaat. CORN. BASOSKI. instrument aangewend, met het orkest, in normale bezetting, als ondersteuning. De instrumentatie is tot in het uiterste ver zorgd en weloverwogen en brengt hier en daar (midden 2e deel!) verrassend mooie klank-effecten; nergens is zij echter te over dadig of te „dun". De thematiek is zooals gewoonlijk bij werken van Bartók geïn spireerd op het Hongaarsche muziek-idioom. Harmoniek en rhythmiek herinneren aan zijn vroegere werken. Toch is zijn laatste oeuvre soberder, doorzichtiger van opzet en is de geest meer bezonken en verdiept. Het is het werk van den mènsch-componist, die na lang zoeken, tenslotte gevonden heeft In een soortgelijke editie verscheen bij denzelfden uitgever het 2e strijkkwartet van Ernest Bloch. Ook in dit werk herkent men weef den componist van „Baal Schem", van het concerto grosso voor strijkorkest en piano, e.a. Er zijn vier deelen, tezamen 33 minuten in beslag nemend. De melod'iek is zangerig en hartstochtelijk, maar de poly- phonie is daardoor niet op 'den achtergrond gedrongen, gelukkig. Het is zeldzaaim goed geschreven voor de vier instrumenten en biedt technisch geen abnormaal groote uitvoeringsmoeilijkheden. Zonder twijfel is dit werk een belangrijke aanwinst voor de kamermuziek-litteratuur. Tenslotte een nieuwe uitgave, eveneens van Boosey Hawkes, van een zevental liederen van Purcell (Orpheus Britannicus), bewerkt door Benjamin Britten. Hieronder zijn liederen, die in geen 100 jaar herdrukt werden. De begeleiding is op sobere wijze geharmoniseerd en ofschoon misschien een enkele maal, van historisch standpunt uit, discussieerbaar in. muzikaal opzicht volkomen aanvaardbaar. Door het gebruik van vele arpeggio's is op frappante wijze de eigenlijk vereischte clavecymbel-sfeer be naderd. Een interessante en mooie uitgave, welke aan alle zangers en zangeressen zon der voorbehoud kan worden aanbevolen. Jhr OH. A. RAPPARD. Eduard Flipse keert op 8 April 's avonds om 7 uur van zijn reis naar Zwitserland op Schiphol terug. In de achter ons liggende jaren der bezetting is het duidelijk geworden, wat de Kerk voor het volksleven beteekende. Het leed en onrecht der bezetting heb ben haar gedreven uit haar reglemen taire gebondenhedenwaardoor zij haar taak ten opzichte van het geheele volk bewust werd. Uit die nieuwe bezinning op haar roe ping en taak is de Paaschcollecte der Ned. Hervormde Kerk geboren. Zij werd een eigen grootheid in het kerkelijk levenmaar ook ver daarbuiten onder vond zij groote belangstelling. En nieuwe werkgebieden konden worden ontsloten, dank zij de alom gebleken offerrmardig- heid. En thans moet deze arbeid worden voortgezet niet alleen, hij moet zoo mo gelijk ook worden uitgebouwd en in nieuwe banen geleid. Daarvoor is veel geld noodig. Het mil lioendat in elk der jaren 1944 en 1945 werd bijeengebracht, over 1946 was het f 800.000, is ook in 1947 en volgende jaren noodig. Daarom doet het Moderamen van de Generale Synode der Ned. Hero. Kerk een beroep op de offervaardigheid van allen, die van oordeel zijn, dat in de vervulling door de kerk van haar op dracht een zegen is gelegen voor ons gansche volk. Tot die opdracht béhooren onder meer het jeugdwerk in de stad en op het platteland, hulpverleening in ontwrichte gezinnen, geestelijke verzorging der schip pers, opleiding van gezinszusters en van hen, die bestemd worden tot het geven van godsdienstonderwijs op de openbare scholen, de geestelijke arbeid onder stu denten, hulp aan zwaar getroffen diaco nieën in de geteisterde gebieden, de in standhouding en uitbreiding van het in stituut Kerk en Wereld, waar de wer kers worden opgeleid voor kerkelijken, socialen arbeid. De kerk is niet in staat dit alles te bekostigen uit haar gewone collecte-ont vangsten. Daarvoor is de Paasch-collecte l Ook in de Geref. Kerken wordt een Paasch-collecte gehouden, en wel voor den arbeid der evangelisatie. Gelijk bekend is, wordt in de Geref. Kerken met Kerfstfeest gecollecteerd voor de Zending onder de Joden en met Pinksteren voor de Zending onder de Heidenen en Mohammedanen. Nu is er een Paasch-collecte ingesteld, om het evangelisatiewerk tot breedere ontplooiing te kunnen brengen. De Nov ember-collecte, in bijna alle Geref. Kerken gehouden, voor de stich ting van een Evangelisatiecentrum en een Opleidingsschool, bracht meer dan f 100.000 op. De voor de Evangelisatie benoemde Generale Deputaten, daardoor aangemoe digd, gingen met ijver aan het werk. Aan den kerkeraad van Naarden werd verzocht ds W. A. Wiersinga voor dit algemeen Evangelisatiewerk af te staan. Een tijdelijk bureau werd ingercht (Wü- helminaplantsoen 14, Bussum) en de heer Antheunisse tot administrateur aange steld. Men is op zoek naar een geschikt gebouw, waarin het Evangelisatie-centrum kan worden gevestigd, zoo nauw mogelijk in combinatie met de Opleidingsschool, Men hoopt uit de November-collecte de stichting en de inrichting van een een voudig gebouw te kunnen bekostigen. De exploitatie van het generale evan gelisatiewerk der Geref. Kerken moet vit de Paasch-collecte worden bestreden. ONZE LADDERWEDSTRIJD VOOR SCHAKERS (Van onzen schaakredacteur H. J. J. Slavekoorde). Allereerst volgen hieronder de oplossingen der opgaven 6065. Wij geven hiervan, hiertoe gedwongen door gebrek aan ruimte, slechts de belangrijkste varianten. Men kan zich hiernaar tot op zekere hoogte richten bij het taxeeren van de ingezonden oplos singen. Wie minder heeft dan wij publiceeren, krijgt zeker niet het volle aantal punten. En nu de oplossingen. Opgave 60 (Probleem v. L. Lindner): 1. Dh2. Opgave 61 (Probleem van E. Brunnerj: 1. Kh4! Kh7 2. Kh5 Kh8 3. Kg6 Kg8 4. Da8 mat. Horizontaal: 2. drenk- en waad plaats voor paarden; 4. soort dekverf; 6. boord van een stroom; 7. voorzetsel; 8. zang- noot; 10. reptiel; 13. zoom; 15. getij; VI. be kende luchtvaartmij (afk.); 18. de oudere (afk.); 19. nachtvogel; 21. Eng. drank; 22. iemand, die quasi ernstig, grappige dingen zegt; 26. onderdeel van het eetservies; 27. en wel (afk.); 29. phantastisch dier; 30. de on bekende (afk.); 31. volwassen; 33. loofboom; 34. Europeaan; 35. wettelijke woonplaats; 38. rivier in Italië; 39. herkauwer; 40. waardig hoofddeksel; 43. nauw. Verticaal: 1. Wij wenschen U 2. leed; 3. aanw. voorn.woord; 4. geestigheid; 5. stukje grond; 7. niet deelbaar door twee; 9. spil; 10. mann. zoogdier; 11. behoeftig; 12. zanik; 14. vrede; 16. populaire benaming voor bioscoop; 18. chrander; 20. metaal; 21. toestand van woede of razernij; 22. beest; 23. gereedschappen; 24. tweehoevig dier in Centraal-Afrika; 25. fijn weefsel; 28. uitge strekt; 30. ontkenning (volksoh); 32. cocon van een vlinder; 34. snoer, strikje; 36. be dekt bloeiende plant; 37. haarvlokje; 41. voorzetsel; 42. landbouwwerktuig. Oplossingen dienen uiterlijk Vrijdagmorgen in ons bezit te zijn per briefkaart, met in linker-bovenhoek-adreszijde de vermel ding: „Puzzle-op lossing". 1» Prijs: P. van der Gugten, Drieplassen- weg 16, Katwijk a/Zee; 2e prijs: mevr. A. Kromwijk, Leeuwenhoekstraat 6, Leiden; 3e prijs: J. van Dijk, Leidscfaestraat 109a Hille- Opgave 62 (Probleem van dr J J O'Keefeta 1. Tal Lxal 2 Te7 L onv. 3 Te8 mat. Of 1... La3 2. Txa3 Kh8 3. Ta8 mat. Of 1Le5 (Lf6) 2. Ta8f Lb8 (Ld8) 3. Txb8 (Txb8 (Txd8) mat. Opgave 63 (Probleem van J. Bruski): 1. Dal, Opgave 64 (Partijstelling): 1. f3! Dh4 (ge dwongen) 2. Te8t Td8 3. De6| Kb8 4. Dd7 Delt 5. Txel Txd7 6. Te8f Td8 7. Txd8 mat. Opgave 65 (Eindspel van R. K. Guy): 1. d4t Ke4 2. Kxcl Kd3 3. bxa3 Kxc3 4. d5 Kd4! 5. d6 Kd3 6. d7 Kc3! 7. d8P en wint. Promotie tot dame of toren levert pat op en promotie tot looper wint evenmin, omdat de looper het verkeerde hoek veld bestrijkt. Slechts weinigen hebben deze opgave volledig door grond. Hieronder volgen de nieuwe opgaven. Opgave 69 (serie A 2 punten). Wit: Kf4, Tdl, Te3, Lb3, pionnen a5, b4, c4, d5, e6, f5 (10 st.). Zwart: Kg7, Td6, Te7, Pe5, pionnen b«. bi, c5, f6, g4, h5 (10 St.). Wit speelt en wint een stuk. Opgave 70 (serie A 3 punten). Wit: Kc5, Dhl, Tg2, Th3, Ld2, Pf7 (6 otX. Zwart: Ke4, Ldl, jPh2, pion e6 (4 st.). Wit begint en geeft in twee zetten mat. Opgave 71 (serie B 4 punten). Wit: Kc6, Tel, pionnen c7, e6, f7, g6 (6 st.). Zwart: Kc8, Lf8, Pa8, pionnen el, g7 (5 st.). Wit begint en geeft in vier zetten mat. Opgave 72 (serie B 5 punten). Wit: Kbl, Pgl, Pg6, pionnen a2, f2, h2, h6 (7 stukken). Zwart: Kf7, La3, Ldl, pionnen a5, c7, e6* g5 (7 stukken). Wit begint en wint. Adres van den schaakredacteur: Goudrei- netstraat 125, Den Haag. Deze rubriek zal in den vervolge op Zaterdagavond geplaatst worden. NED. JEUGDGEMEENSCHAP ORGANI SEERT JEUGDWEEK. De Ned. Jeugdgemeenschap organiseert van 1419 April een jeugdweek. Te Utrecht zal een eendaagsch congres over vrijetijds- besteeding van de juegd worden gehouden, waar o.m. drs A. D. Noordergraaf te Den Haag spreekt. Op 8 April wordt van 7.458 uur een radio-luisfcerwedsfcrijd gehouden, ter wijl alle post in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam met een speclalen slagzin aal wor den gestempeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 10