Houtrust omgetooverd in 'n bloemenparadijs 't Verklaarde 1 uitzicht Geeft het feestmenu een Paaschkarakter Geen oorlogsmisdaad? NIEUWE LEID8CHE COURANT s DONDERDAG. 3 APRIL IR) ONGEKENDE BLOEMEN WEELDE IN RESIDENTIE (Van een onzer verslaggevers) Een laaiende kleurengloed van duizen den der edelste bloemen, het vlammend l?ood van cyclamen en azalea's, het teere kunstgewrochten van den gezamenlijken Haagschen bloemhandel op het gebied van bloemstukken; een compleet, in vol len bloei staand, heideveld; een maquette en eenige aquaria van het beoogde viva rium in het Zuiderpark en tot slot e^n complete winkelstraat langs een dubbele boomenrij met stands van nevenbedrijven. Vandaag opende minister Mansholt de bloemententoonstelling „Hofstadbloem" op Houtrust in de Residentie, waar een bonte kleurenmengeling alle soorten bloemen het oog onweerstaanbaar boeit. Cose van kersversch uit Japan geïmpor teerde rhododendrons of van den bloesem der lieflijke prunusboompjes, het melkwit van reusachtige Aronskelken en de sneeuwballen van hortensia's, het geel van Chineesche klokjes en veredelde brem, het paars van zoo uit Tirol aange voerde heide, de veelkleurigheid van onze echt Hollandsohe bolbloemen, de exoti sche schoonheid van cacteeën van krui perige vetplantjes tot naar den hemel strevende cactusboomen de subtiele pracht van kwistig neergeplante orchi deeën, en al deze bloemenpracht temidden van het groen van varens, majestueuze sparren, Japansche eschdoorns, honderden hoogopgaande dennen en van witte berk jes, afgewisseld met spuitende fonteinen in artistiek aangelegde tuinen, ziedaar in korte trekken de overweldigende schoon heid van het bloemenparadijs, waarin mo menteel de Houtrusthallen in Den Haag ter gelegenheid van de derde „Hofstad- bloem" zijn herschapen. Tien dagen nadat de vrije natuur nog zat ingeklemd in den ijzigen greep van den winter en terwijl buiten het eerste groen nog maar schuchter te voorschijn spruit, is hier een rijke bloemenweelde getooverd, welke een grootsche manifes tatie is van de kweekerstalenten van bloemisten uit het geheele land, maar ook van onze Zuiderburen, die met een aantal groote stands op deze bloemententoon stelling zijn vertegenwoordigd. Men ziet er tulpen, waarvan de bollen Uit den bevroren grond moesten worden uitgehakt om hier hun kleuren te kunnen uitstralen. Nu staan zij in een zomersche temperatuur op denzelfden grond, waar luttele weken voorheen de schaats- cerypheeën op de kunstijsbaan hun triomphen vierden. Doch niets wijst meer op deze vluchtige wisseling van winter- aiaar zomerdécor. Het grastapijt ligt er alsof de groene sprietjes zoo uit het zaad zijn voortgekomen en de massieve boo- men schijnen er tientallen jaren geleden reeds wortel te hebben geschoten. De stadstuinenen zelfs een Japansche tuin compleet met borders en rotsplateaux, verraden evenmin iets van den kortstou- digen duur, waarvoor ze zijn aangelegd. Wij zagen er de pers mocht gister avond reeds een kijkje nemen, om slechts een kleinen greep te doen, Indi sche azalea's als heesters gelijk; een in zending tropische planten van Diergaarde Blij dorp, welke als levende stoffeering eenige papegaaien en een aapje zal krij gen, de laatste wellicht vergezeld van zijn min en opvoedstereen hondje; een Westlandsche collectie snijbloemen en va rens, die duidelijk illustreert, dat deze streek niet alleen voortbrengster van groente en fruit is; een zeldzame collectie tulpen uit Rijnsburg; een suggestief over zicht van het moeizame kweeken van or chideeën, welke ontwikkeling van zaad tot bloem vijf lange jaren vereischt; de welk prozaïsch deel van het overige is afgeschermd. Ook de tbc-bestrijding ontbreekt hier niet om haar prijzenswaardig doel te propageeren. De tribune is slechts voor een zeer klein Een universiteit in oorlogstijd Met de publicatie bij Zcxmer en Kening te Wagemogen van een aantal redevoe ringen, tijdens en (kont na de bezetting uitge sproken aan de Vrije UnUiversiteit, heeft men goed werk verricht. Zij geven een over zicht van het aan deze fooogesohool gepleegde verzet. Zwaar geladen van inhoud reeds moesten deze verslagen zijn, als men bedenkt dat zij mede moesten handelen over den dood van drie en twintig studenten aan een be trekkelijk kleine UnUiversiteit, drie en twin tig, van wie negen werden gefusilleerd, één op andere wijze om het leven werd gebracht, drie in Duitschland bij bombardementen om kwamen, zeven in Duitsche gevangenkampen stierven en drie vermist worden. Daarnaast stierven de hoogleeraren Rut gers en Oranje, de eerste tijdens, de laatste direct na den oorlog. Het opmerkelijke in dit boekwerk is, dat de later gestorven Oranje door een bijzonder woord van prof. Coops voor den geest ge roepen werd. Uit al deze in één bundel gepubliceerde le vensberichten en verslagen kan men als con clusie lezen, dat deze menschen hoog leeraren en studenten tot -het einde heb ben gestaan voor hun overtuiging. Zij hébben deze veste van wetenschap ongerept willen bewaren en den universitairen arbeid liever lam gelegd dan dat hun arbeid aan den be zetter dienstbaar zou worden. Daartoe was geloofsmoed onmisbaar. deel beschikbaar om vandaar af de ten toonstelling rustig te overzien. Voor het overige gaat zij schuil onder tientallen dennen, die als roerlooze, doch decora tieve getuigen temidden van een imitatie duinlandschap op deze ongekende bloe menweelde neerblikken. De heden geopende tentoonstelling duurt tot en met 13 April en is van 10 u. 's morgens tot 10 u 's avonds geopend. In de voorafgaande ochtenduren mogen de Haagsche scholen er een kijkje nemen, eiken ochtend een half dozijn. Wie zich enkele uren in een sprookjes wereld wil vermeiden, zette in de eerst volgende dagen koers naar Houtrust, waar een met vlaggen versierde en 's avonds verlichte, toegang langs crocusbedden hem dit tooverland binnenleidt. Franco: do vogelaar! Boterkuikentjes, Paascliwei en chocolade-eitjes Eén ei is geen ei. twee ei is een half ei, drie ei is een Paaschei. Zo dacht onae Over heid er waarschijnlijk ook over, toen ze met een nakomertje het eierdrietal voor ons Paasdhmenu completeerde, al was het slechts een kleine pleister op de illusie-wonde van een Paaschfeest met volop eieren, zooals ons in het afgeloopen najaar was voorgespiegeld. In ieder geval behoeft dus het eitje niet geheel bij ons Paasch-ontbijt te ontbreken en daarmee zijn we meteen bij de culinaire zijde van dit feest der wederopstanding en van nieuw leven beland. Wij geven u hierbij een paar tips om het menu voor deze feestdagen met een paar eenvoudige middelen een typisch Paasch karakter te geven. Bij het ontbijt maken van ieders partje boter een boterkuiken.tje, die zoo feestelijk en gezellig op tafel staan. We pakken twee klontjes boter of margarine van verschillende grootte en draaien er in een botorpapiertje balletjes van. Het groot ste balletje zetten we op een half sneetje roggebrood, het kleine plaatsen we een beetje scheef op het groote. Als oogen doen koffie- boonen of spliterwten dienst, als vleugeltjes en als snavels een paar stukjes wortel. Bij elk bord plaatsen we een kuikentje. U zult zien, dat het een leuk effect geeft. De Commissie inzake Huishoudelijke Voor lichting adviseert om van eendeneieren ge kleurde Paascheieren te maken, welke men hier en daar kan verstoppen. Zoo'n commis sie heeft gemakkelijk praten, maar waar haal je de eendeneieren vandaan! Zoolang als ze bonloos zijn, heb ik ze in den winkel niet meer kunnen krijgen, maar voor dege nen die wellicht handiger kunnen winkelen, zij er aan herinnerd dat de eendeneieren tenminste tien minuten moeten koken, nadat het water met de eieren er in, weer aan de kook is gekomen. Op deze wijze kunnen we jong en oud met de vroolijk uitziende eieren verrassen zonder bijgedachten aan para- typhus. De koffiemaaltijd kunnen we garneeren met een Paaschwei, een deftig woord voor een Paaschslaatje. Op kleine bordjes leggen we een rand van gesneden witlof, witte kool en augurkjes vermengd met wat yoghurt of slasaus. De holte vullen we op met smeer baar gemaakte vischtouit en -hom en in het midden hiervan komt een halve radijs te staan met den bollen kan.t naar boven. De rand van groenten zetten we af met fijnge hakte sla. Tenslotte doen wij u een recept aan de hand voor choco lade-Paasch eitjes (25 stuks), welke u bij de thee of koffie kunt presen teeren. Hiervoor zijn benoodigd: 50 gr (plim. 10) err 'ers, 40 gr (2 afgestreken eetlepels) ho ning, 20 gr (ruim 1 eetlepel) boter of marga rine, theelepel zout, 20 gr. (3 eetlepels) cacao. De araokers fijn rollen of malen. De honing (eventueel bij de kachel zaaht laten worden en) met de boter of margarine tot room roeren, zoo noodig boven stoom. De cacao en het zout toevoegen en alles dooreen mengen. Het kommetje uit het water nemen, de crackers-kruimels goed door het mengsel kneden en de massa op laten stijven. Van de stijve massa eitjes vormen. Heeft men geen cacao, dan kan men de eitjes ook maken van chocoladereepen in de volgende verhouding: 30 gr chocolade, 30 crackers, 1 dessert oI 6 theelepels melk, iets zout, 10 gr (bijna 1 eetlepel) suiker. De chocolade eerst boven stoom smelten, de boter of margarine, de melk en het zout toevoegen en de crackers-kruimels er door roeren. Uw huisgenooten zullen dit snoepje zeker weten te waardeeren. Let maar eens op hoe deze kleinigheden de gezelligheid van het Paasch feest kunnen verhoogen. Een actieve fotograaf ontdekte tn Atlanta (Amerika) een Nederlander met zijn echt- genoote: dr. en mevr. J. K. W. Neuberger, die gedurende den oorlog vele ontbeerin gen moesten doorstaan in een Japansch gevangenkamp. W Het is wel een merkwaardige me- d,edeeling, welke het persbureau Associated Press" gisteren moest doen, namelijk dat er bij de geallieerde autori teiten bezwaar zou bestaan om de Duit- schers, die verantwoordelijk zijn voor het bombardement van Rotterdam op 14 Mei 1940, te berechten als oorlogsmisdadigers. Deze mededeeling is d^s te merkwaar diger, aangezien toch, den geheelen oor log door, de geallieerde propaganda dit inderdaad barbaarsche bombardement heeft bestempeld als een der ergste en een der meest typisch Duitsche misdaden. Rotterdam werd steeds in één naam ge noemd met Warschau en Coventry, en zij, d-ie direct verband zagen tusschen de Duitsche tyrannie en de Spaansche dicta tuur, voegden daar dan nog den naam van d,e Spaansche stad Guernica aan toe. Wij achten het volkomen juist, dat men van Nederlandsche zijde o<p berechting van de voor dit bombardement verant woordelijke elementen blijft aandringen. Ons dunkt, dat men in het interna tionale reoht, in het bijzonder in het oorlogsrecht,, moet vasthouden aan den stelregel, dat het bombardeenen van open steden in principe als een oorlogs misdaad is te beschouwen. Doet men dit niet, dan speelt men diegenen in de kaart, die het terrein van de oorlogvoering wil len uitbreiden en eiken oorlog tot een totalen oorlog willen maken. Dit zou uit het oogpnnt van internationaal recht een zeer betreurenswaardige achteruitgang be teekenen. Wanneer dan nu de Geallieerden tegen berechting van deze lieden bezwaar heb ben, omdat zij zelf ook open steden zou den hebben gebombardeerd, dan moeten ons toch enkele opmerkingen van het hart. De eerste is wel, dat Hitier en zijn mannen het zijn gewjeest, die de wereld de totale oorlogvoering hebben opge drongen. Zij waren het, die den oorlog tot een algemeenen maakte, waarbij de burgers, vrouwen en kinderen, in de frontlinie kwamen te staan. Hitier vond het werkwoord „Coventieren" uit en hij was er nog trotsch op ook. In de tweede plaats moet het zeer worden betwijfeld, of die dusgenaamde open Duitsche ste den wel werkelijk open steden waren. Wij hebben in ons land iets van die Duitsche oorlogvoering ervaren, welnu, dan weten wij ook, hoe zij dekking zoch ten tot midden onder de burgerij, hoe zij verplaatsbare afvuurbases van hun niet al te geheime wapenen opstelden tot in onze steden. Maar, niet in de laatste, dooh wel in de voornaamste plaats, dit: blijkens de ondubbelzinnige rapporten van Generaal Winkelman en anderen is het bombardement van Rotterdam begon nen op een oogenbLik, waarop de stad reeds had gecapituleerd. Deze capitulatie was officieel en tijdig ter kennis van de Duitsche autoriteiten gebracht. En als het bombardement van zulk een gecapituleer de open stad nog geen oorlogsmisdaad welnu, laten we dan heel het interr f nale recht maar in de kast bergpa. Terwijl Molotov, te Moskou, zijn gasten de politieke koelkamer toont voor de Duitsche problemen, begint Franco te Madrid warm te loopen. Nadat de Ver. Naties hun leden adviseerden, de diplomatieke vertegenwoor digers bij dezen veelomstreden imitator van Mussolini terug te roepen, gebeurde er feite lijk nog niets. Immers, al gingen ambassa deurs en gezanten een tijdje met vacantie, de politieke en economische betrekkingen met Spanje bleven gehandhaafd; de sinaas appels kleurden zich nog even oranje tegen den blauwen Spaanschen hemel! Wat de „Ver. Naties" met deze internationale, poli tieke geeste bereikten, kwam feitelijk neer op een aanwakkering van nationale gevoelens, het Franco-regime werd er niet zwakker door en Franco begon trouwens bij velen dusdanig in het vergeetboek te geraken, als of hij reeds een aangenaam be wón er was van het politiek panopticum. De heer Giral, toen malig minister-president van de Spaansche regeering in ballingschap, mocht zich al in de handen wrijven met het te New York be haalde succes, de monarchisten bleven rus tig op hun Spaansche pepertje kauwen en Franco zei: „wie doet me wat"! De troonpretendent Don Juan, waarvan in de telegrammen sprake is, verhuisde inder tijd van Lausanne naar Portugal, om een beetje dichter bij het vuur te zitten. Franco ontving nog eens een resolutie van hem, waarin de reöhtsohe groepeeringen in Spanje zich reeds verklaarden vóór de monarchie en aandrongen op het houden van een refe rendum, opdat het Spaansche volk zich zou kunnen uitspreken. Franco, de „caudillo". voekle daar toén niets voor en gaf zijn ge zant te Lissabon zelfs last, aan de Portugee- sohe regeering te verzoeken, dezen Don Juan als „ongewenschrten vreemdeling" over de grens te zetten. Het behoeft geen betoog, dat Franco dit advies van Don Juan niet heeft ingewonnen, alvorens hij zich zelf tot hoofd van de Spaansche monarchie procla meerde. En of Spanje nog even streng dic tatoriaal geregeerd zal blijven, is iets wat wij moeten afwachten. Het is inderdaad moge lijk, dat Franco het etiket van dezen Spaan schen wijn slechts verwisseld heeft, maar ook andere motieven, die inderdaad tot eeti vermildering van het regime zouden nood zaken, moet men, gezien de internationale politieke atmosfeer, toch niet geheel uit schakelen. Engeland bijv. reageert zeer voor zichtig. Immers de Britsche regeering voelt iets voor het decreet van Franco, mits het huidige regime dan ook verdwijnt, al zal al die poespas omtrent de opvolging in Spanje^ van geen directen invloed zijn op de relaties tusschen Engeland en Spanje. Franco is tot veel in staat. Zoo gingen er nog, kort geleden, hardneto- kige geruchten, dat een vertegenwoordiger der Spaansche regeering te Kaïro en Bag dad besprekingen had gevoerd met vooraan staande figuren der Mohammedaansohe bewe ging, de Egyptische regeering en den regent van Irak. Aibdoellah, waarbij o.a Franco zich bereid zou hebben verklaard, Spaanscti Marokko te ontruimen, met als inzet de vor ming van een onafhankelijk Arabisch koninkrijk, waarmede Franco dan een mili tair en politiek bondgenootschap walde flui ten. Franco zou daardoor het Arabische na tionalisme bevorderen, hetgeen èn voor Frankrijk èn voor Engeland, die genoeg met de Mohammedanen te stellen hebben, een reden zou kunnen zijn, zich tegen Franco wat soepeler te toon en. Einde van 1946 wer den die besprekingen gevoerd en de regeert van Irak. de heer Abdoellah, himself, zou in April een bezoek aan Madrid brengen. Fran- sefhe bladen vestigden de aandacht op deze mogelijkheid en men zal moeten afwachten, of Abdoellah werkelijk te Madrid verschijnt. Franco i s een man van verrassingen, dat heeft hij, bij herhaling, bewezen. De Cortes moet nu spoedig een beslissing nemen over het ingediende wetsontwerp, waar omheen de kleurige sfeer van politieke confetti 's. Spanje moet een koninkrijk worden met als staatshoofd Franco, maar.... eerst na den dood van Franco zal het koningschap wor den hersteld of eerder bijv. wanneer hfl in het ongereede geraakt is na een van zijn brallende redevoeringen en dus niet langer staatshoofd kan zijn. Men moet Franco en zijn aanhangers niet teveel au serieux ne men. ook al verschijnt hij tot drie maal toe op het ba loon van het voormalig koninklijk paleis te Madrid, waar een opgewonde menigte hem toejuicht. En als hij dan de menigte antwoordt „dank voor uw enthou siasme: uw vertrouwen m Spanje maakt het onwankelbaar", duidt dit op een graad van politieke kinkhoest, waaruit men bijna con- cludeeren zou. dat het met zijn regime ten einde loopt. Maar men moet toegeven, dat de speculatie van Franco op het Spaansche „nationalisme", dat door de actie der Vera Naties, tengevolge van buitenlandsche in vloeden. toch reeds, een zetje gekregen had, handig wordt toegepast. De z.g. .Scha duw-regeering", buiten Spanje is vrijwel onmachtig gebleken tegen het Spaansche „fascisme" iets te ondernemen, om reden, deze republikeinen slechts groot zijn door d.e uitleving hunner onderlinge geschil len en de, deze .schaduw-regeering" steu nende mogendheden, voor een tweeden bur geroorlog in Spanje geen interesse hebben. Rusland beeft op het oogenblik wel wat an ders te doen, dan zich over Franco eng be zorgd te maken. Hoewel, de door Rusland gesteunde communistische guerilla's in Spanje, geven het nog niet op en blijven ge kant tegen het gehate Franco-regime, dat volgens de republikeinen nog steeds de ge vangenissen vult. In den strijd tusschen een linksohe en een rechtsdhe diictatuur, heeft de reohtsche het gewonnen, maar Franco handig manoeuvreerende, begrijpt, dat er thans iets gedaan moet worden, om de natio nale en monarchistische elementen gunstiger te stemmen. Ret is een feit, dat de kroon pretendent Don Juan en zijn aanhangers zich verscheidene malen vóór den constitutionee- len staatsvorm hebben verklaard. Maar, af gaande op de reacties uit monarchistische kringen voelen zij niet voor een gecamou fleerd totalitair regime, een Speansch „fas cistisch" gebak met een feestelijk, koninklijk vlaggetje er boven op! De monarchisten noemen Franco's optreden „eigenmachtig" en het bij de Cortes in te dienen wetsontwerp wordt beschouwd als een aanval op de poli tiek van Don Juan. Aan een oplossing van het probleem-Franco zijn wij nog niet toe; de Spaansche democratie staat nog niet over eind, maar in nationalistische kmgen en vooral dAèr. waar men vasthoudt aan tra ditie, kan men misschien onder de bekoring komen van Franco's vuurwer1' Mevr. Marie Jeanne eerste •jw haar intrede gedaan eraar de kteraire faculteit te Parijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3