Op den eersten April Ned. zelfbeheersching verloor Alva z'n bril Welke vlag komt er tegenover provocatie Regeering en Indisch ambtenaar 't „nieuwe" Indië 't Verklaarde NIK l)WK LEIDSCSE COURANT S DINSDAG 1 APRIL Mtt EN DE HISTORIE BEGON EEN NIEUW HOOFDSTUK Wie van Schiedam naar Hoek van Hol- lnd rijdt ziet, dwars over den Nieuwen Waterdag, Rozenburg en de Oude Maas heen, het stoer silhouet van den Briel- schen toren. Vierkant en zwaar, als een steenklomp is den Briel's Sint Catrijn. Vertrouwd als het jaartal, dat hem voor immer aan de vaderlandsche historie ver bindt: 1 April 1572. Over al het groene land dat U hier nu ziet en het blauwe water dat het doorsnijdt, wapperden dien dag 's Prinsens vlaggen en ze ontplooiden zich in de Neredlanden voor het eerst en in vrijheid op een eigen plek grond. Sinds de bevrijding van 1945 hebben wij voor den overval van de Geuzen op den briel den naam „commandoraid" hoo- ren gebruiken. Met dit verschil, dat bij een dergelijke moderne „speldeprik" het operatiedoel met groote nauwkeurigheid wordt gekozen, verkend en overvallen. Bij de Geuzen niets van dat alles. In tegendeel. Zij voeren om zoo te zeggen, Bewijs uit 't ongerijmde Tijdens een. receptie in West-Java zeide Soekarno: „De onderteekening van Ling- gadjati-sec (naakt Red.) is het bewijs, dat wij gaarne willen samenwerken met de geheele wereld. Wij moeten blijk geven van onze onafhankelijkheid door te wer ken en nog eens te werken" V. „waar de winden hen brachten". Verdre ven van den Engelschen wal, pirateerend langs de kusten van West-Europa, zochten deze ouderwetsche Engelandvaarders naar een ravitailleeringsbasis voor één keer. En ze dachten eerder aan Enkhuizen of een der andere Zuiderzeesteden, dan aan den Briel. Bovendien: politiek hing hun operatie heelemaal in de lucht. En ze was, een maal gelukt dank zij aKoppelstock's over drijving en Lumey's smeden van het ijzer toen het heet was en een vette streep door de rekening van. Prins Willem van Dranje, die het noch voorzien had op de watergeuzen, noch op ondernemingen op eigen houtje, noch op bases langs den zeekant, omdat hij daaraan voor z'n tot toe mislukte, maar steeds hernieuwde lndoperaties niets had. Maar het effect dat den Briel voor de zaak van het vaderland had, kon zelfs de Zwijger niet bevroeden. Want dat appe leerde aan het gevoel van de vechtende burgers. Als den Briel door een handvol omgezet kon worden, dan Vlissingen, Veere, Enkhuizen, het Noorderkwartier, Dordrecht, Leiden, Gouda, Naarden, Amersfoort, deelen van Gelderland en Overijssel zelfs, niet minder. Wat hulp van buiten en de calvinistische minder heden binnen de poorten en wéér wap perde er een oranjevlag van een kerk toren. Zoo is Nederland op het Spaansche geweld veroverd. INDON. OMROEP KAN NOG WEL WAT LEEREN In verband met gestelde vragen heeft mi nister Jonkman in een brief aan den Voor zitter der Tweede Kamer inlichtingen ge geven over de radio-uitzendingen in Indië. Alle radiostations binnen de gezagssfeer der Ned.-Indische regeering vallen onder den Begeerin-gsvoorliohtingsdienst. Voor de „aan vullende" stof, die niet door den R.V.D. kan worden geleverd, zijn de omroepleiders ver antwoordelijk. Bij controle is steeds gebleken, naar dr Van Mook den minister heeft verzekerd, dat in het algemeen tegenover de vaak zeer provoceerende uitlatingen van de radio stations van de republiek, door die Neder- landsche omroepleiders een groote zelfbe- heersching in acht wordt genomen. De Indische regeering ontkent, dat de uit gezonden programma's minder 'geschikt ziin om de yerhoudimg tussohen de bevolkings groepen te verbeteren. Twee gevallen, die, waren zij niet spora disch, bijzondere maatregelen zouden wet tigen, worden in 's ministers brief genoemd. Eenmaal heeft n.l. een spreker zich critisch uitgelaten over de wijze, waarop men zlóh aan republikeinsche zijdie aan gemaakte af spraken meende te mogen houden. Een an dere maal uitte een woordvoerder zijn wre vel over de negatieve houding van diegenen in Nederland, die slechts critiek schenen over te hebben voor de gedragingen van het militaire personeel in Indië. (Wij teekenen hieTbij aan: Het is goed, tegenover de opmerking over de republi keinsche trouw eens te plaatsen hetgeen ge regeld door republikeinsche radiostations en persorganen over de Nederlandsche houding wordt gezegd. In dit licht bezien lijkt 't ons, dat aan onzen kant zelfs van een uiter mate groote zelfbeheersching kan worden gesproken. Wat de critiek op de soldatenver- guizers in Nederland betreft, zouden wij den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen willen aanraden in de Handelingen der beide Kamers eens te lezen hetgeen de Mi nister van Oorlog bij verschillende gelegen- BERUCHTE OORLOGSMISDADIGERS NAAR NEDERLAND OVERGEBRACHT. Wederom zijn enkele in Duitschland opge spoorde oorlogsmisdadigers naar Nederland overgebracht, waar zij zullen moeten boeten voor de misdaden, die zij daar begaan heb ben. De voornaamste ia wel Sturmbannführer Schrieder, een der figuren van de Sicher- heitspolizei, die mede verantwoordelijk is voor het doodschieten van onschuldige Ne derlanders. Bij dit transport bevonden zich tevens 4 bij het doodschieten van 29 gijze laars op de Apollolaan te A'dam in Oct. 1944 betrokken Duitschers, nl. de „Hauptschar- führer bij den S.D.: W Th Bellers, J Zerni- kow, A F Clausnitzer en K E Maibaum. Eveneens zijn overgebracht de Oberfeldwe- bel Max Neumann en Fr Genszyk, betrokken bfj den moord op 10 Nederlanders te Zwolle op 10 April 1945, - Er zijn 365 jaren voorbij gegaan, vóór we opnieuw gebeurtenissen als den Briel moesten meemaken. Het zijn weer de kleine groepen van het verzet geweest, de KP. van Johannes Post uit Oosterhes- selen, de drukkers van de illegale kranten, die den vijand weerstonden en versloegen. Een gebeurtenis van niets in 1572: een onbekend stadje op een door de zee om spoeld eiland wordt door wanhopige pi raten bezet De Spaansche koning en zijn landvoogd hebben er bitter mee ge spot, het eigen opperbevel vond het be lachelijk en brutaal. Maar de historie van West-Europa en van een belangrijk deel van de wereld werd in een nieuwe bed ding gedrukt. Een gebeurtenis van niets tijdens de be zetting: een distributiekantoor overvallen, een gevangenis gekraakt. Gehoond heb ben de Duitschers, bedenkelijk gekeken de bezadigde, repressailles vreezende Ne derlanders. Maar er kwam een barst in een Rijk en de geschiedenis begon een nieuw hoofd stuk. Zulke dagen noemt men „die der kleine dingen". ..Veracht ze niet" zegt de Bijbel. Terecht. Zij bevrijden een volk. Want er achter stond God, Die ons bevrijdt! ROOD-WIT-BLAUW NAAST ENKEL ROOD WIT. In verband met de klachten, welke Sja'hrir meende te moeten uiten ten op zichte van de Nederlanders, „die Linggad- jati van nul en geener waarde hébben gemaakt", verklaarde dr Van Mook aan United Press, dat vanzelfsprekend niet alles onmiddellijk van een leien dakje kan gaan. Hij zeide: „Linggadjati is groo- tendeels een begin. Het geeft ons een uit gangspunt bij de vraag hoe er samenge werkt moet worden. Het zal een geleide lijke vooruitgang moeten beteekenen, waarbij economische plannen worden op gesteld en hulp wordt verleend aan de Ind-onesiërs, zoodat zij zich eventueel zelf kunnen besturen. Maar dat alles kan niet ineens gebeuren, het vraagt tijd. het vraagt geduld en begrip." In antwoord op een vraag van United Press zeide dr Van Mook, dat zijn decreet van 19 Januari, waarbij een in- en uit voerverbod werd uitgevaardigd met uit zondering van een aantal artikelen, vah kracht zal blijven en doorgevoerd zal worden, tot de gemengde commissie voor economische zaken, ingesteld bij de over eenkomst van Linggadjati, deze aangele genheid kan overnemen. „En dat kunt u aan den heer Ryan mededeelen," voegde dr Van Mook hieraan toe. Dr Van Mook zeide, dat de economi sche aangelegenheden waarschijnlijk de heden over dit onderwerp heeft gezegd. Het doet wat vreemd aan, wrevel over critiek op militairen te zien als minder geschikt om de verhouding tusschen Nederlanders en Indonesiërs te bevorderen. Red. N. H. C.). Millioen pond schade aan Shell- leiding te Haifa? De schade aan de olie-installaties van de Shell te Haifa, die zooals we gisteren reeds hebben gemeld door Joodsche verzetslie den zijn opgeblazen en waardoor de grootste brand in de geschiedenis der stad werd veroorzaakt, kan nog niet precies worden vastgesteld, aangezien de branden nog in he vigheid Voortduren. De installaties waren niet verzekerd en zullen door de Joodsche gemeente worden vergoed. Volgens een ruwe schatting bedraagt de schade 1 millioen pond sterling. Gistermiddag werden de inwoners van Haifa op papieren onderzocht, waartoe de politie rotsblokken op de straten had neer gegooid. Van gisteravond 7 uur af zijn de Joden onder huisarrest gesteld. n Het is niet zoo, dat de ambtenaar zich politiek dezelfde vrijheid en vrijmoedig heid kan veroorloven als ieder ander. Het feit, dat hij ambtenaar is, legt hem zekere verplichtingen op. Houdt hij zich daar niet aan. dan is hij voor zijn functie on geschikt Waar ligt hier nu de grens? Hoever kan de ambtenaar gaan? Hoeveel kan de over heid van hem vergen? Bij het beantwoorden van die vraag moet voorop worden gesteld, dat de ambtenaar niet in de eerste plaats is „ambtenaar van minister a of minister b, van burgemeester die of burgemeester die. maar ambtenaar van het Koóinkrijk der Nederlanden of van een gemeente". Hij staat niet tegenover zijn chef als persoon, maar als gezagsdrager, en hij is niet tot trouw aan de meeningen en heb belijkheden van dezen of dien persoon gehouden, maar tot trouw aan het rijk of de gemeente en haar gezagsdragers als zoodanig. Was het anders, dan zou de trouw van den ambtenaar kameleontische neigingen moeten bezitten en met elke wisseling van minister of burgemeester moeten veran deren. Het zou trouwens niet gemakkelijk zijn uit te maken, of voor een gemeente- De hertogin van Gloucester maakte dezer dagen een tocht door de overstroomde gebieden van Engeland. Hier ziet men haar bij de Ouse, waar luit.-kol. Morling haar enkele bijzonderheden vertelde. meest urgente zaken zijn, waarover on derhandeld moet worden. (IDat beteekent dat maanden van hard werken voor ons liggen." Volgens dr Van Mook staat het nog niet vast welke vlag eventueel over dit nieu we land zal wapperen, echter is het waar schijnlijk, dat het rood-wit-blauw van de Nederlandsche en het rood-wit van de In donesische gebouwen zal waaien. Dr Van Mook zeide nog, dat het onmogelijk te voorspellen was, wanneer het land tot normale omstandigheden zal zijn terug gekeerd. Hij hoopte echter, dat dit ge beurd zal zijn vóór 1 Januari 1949, wan neer Java, Sumatra en Madoera aan de Indonesiërs zouden worden overgedragen. De luit.-gouverneur-generaal legde er echter den nadruk op. dat een dergelijke definitieve datum niet door Linggadjati wordt gesteld. Het geeft aan, dat dit „zoo mogelijk" het doel zal zijn. Dr Van Mook wees er op, dat het langer zou kunnen duren. Bocht bij Terschelling wordt schrik der zeelieden Loodswezen brengt boeien en tonnen weer op juiste plaats Zoo langzamerhand begint de bocht bij Ter schelling de schrik der zeelieden te worden. De Noorsche „Titianan" was dan ook reeds het vierde 9Chip, dat daar binnen zeer kor ten tijd op een mijn liep. De Marinevoorlich tingsdienst wijst er evenwel op, dat ook dit schip zich door slecht zicht buiten den ge veegden vaargeul bevond. Voorloopig moeten alle schepen de Nederlandsche kust vermij den. Het Nederl. loodswezen doet thans al het mogelijke, om tezamen met den Mijnenveeg- dienst, de door het ijs weggeslagen boeien en tonnen in hun oorspronkelijken staat terug te brengen. De oorzaak van het steeds bij Terschelling op een mijn loopen der schepen, is gelegen in de bocht, die de vaargeul daar maa. en die de kans om buiten het kanaal te geraken, aanzienlijk vergroot. „Titanian" met toenemende slagzij naar Rotterdam gesleept Het 9000 fcon metende Noorsche schip „Ti tanian", dat voor de Waddeneilanden op een #mijn liep, is door de sleepbooten „Blanken burg", „Volharding" en „Maas" en de logger „Katwijk V" op sleeptouw genomen naar Rotterdam en werd vanmorgen voor Hoek van Holland verwacht. Het schip maakt zware, steeds toenemende slagzij en gevaar van kapseizen werd niet denkbeeldig geacht. SJAHRIR ONTMOET ZIJN VROUW OP HET VLIEGVELD TE NEW DELHI Bij aankomst op het vliegveld te New Delhi drukte Sjaforir eerst de hand van zijn vrouw, alvorens den vice-president van Voor in dië, Pandit Nehnoe, te begroeten. Zij wis selden edhter geen woord en begaven zich. onmiddellijk naar de wachtende auto's. Men verwacht, aldus „Ass. Press", dat Sjaihrir de Iinrter-Aziatische conferentie in ambtenaar de trouw aan zijn, zeg A.R. burgemeester moet voorgaan boven die aan den minister van Binnenlandsche Zaken, die zeg lid van de partij van den Arbeid is. Wij hebben het zoo op te vatten, dat die plicht tot trouw uitgaat naar ons constitutioneel staatsbestel, d.w.z. voor Nederland tot b.v. de democratische staatsvorm. Dat beteekent, dat de ambte naar, die op gewelddadige omverwerping van dat staatsbestel uit is, en niet van plan is zich aan de werking en consequenties van dat staatsbestel te onderwerpen, in zijn plicht tekort schiet.' Dat beteekent niet, dat die ambtenaar nu ook een be paalde politieke meening behoort aan te hangen. Juist omdat wij leven onder een democra- tischen staatsvorm, die het bestaan van politieke verschillen als het ware veronder stelt en normaal acht, is het voor een amb tenaar niet noodig, dezelfde meenicig als zijn chef be zijn toegedaan en mag hij stel lig bij een partij zijn aangesloten, die zijn chef politiek bestrijdt. Wanneer de Regeering zich op het stand punt stelt, dat zij in Indië geen politieke tegenstanders als ambtenaar kan gebruiken, dan kan dat op twee gronden worden ver dedigd. Of de Regeering meent, dat al haar politieke tegenstanders uit zijn op geweld dadige omverwerping van on6 staatsbestel dat zou een geheel nieuw gezichtspunt zijn, dat nog door niemand in ernst is ver dedigd, voor zoover wij weten óf wij moeten aannemen, dat in Indië niet langer een democratisch aangelegd staatsbestel be staat. Maar dat kunnen wij ook niet ge- [Dc woe,£TuuschuJ|uitziclit Haat, wrok, „revanche" hebben een vernie tigende tendenz. Zulks hebben de Duitschers geestelijk en physiek ervaren, nadat zij zich door Hitier op sleeptou-w lieten nemen. En het heeft er vaak veel van, of deze ontgoo chelden wachten- op een derde les der historie, om eindelijk de waarde van een louteringsproces te kunnen beseffen. Al ware het maar een louteringsproces, dat hen van den waan hunner politieke machtsaspiraties zou genezen. Vermoedelijk zal de Duitscher het nooit zóó ver brengen; in ieder geval zul len er generaties voor noodig zijn Maar aan den anderen kant, de wereld vindt er geen baat bij, als Duitschland het economisch riool van Europa blijft. Met de erkenning van het feit voor oogen, dat de Duitscher door een bijzonder soort onaesthetische immoraliteit, in dien oorlog de heele beschaafde mensch- heid tegen zich in het harnas heeft gejaagd, is tóch het toepassen van een rustige „reali- teitspolitiek jegens Duitschland, van collec tief en individueel standpunt uit beschouwd, de beste economie der ziel. Een „realiteits"- politiek, die de emotioneele elementen zoo veel mogelijk uitbuit; en van den opstandigea Duitschen knaap onder strenge voogdij, weer een behoorlijk werkzaam mensch maakt, die zich zelf in den bestaansstrijd redden kan. Met alle waardeering voor hetgeen men te Moskou tracht te bereiken en de enorme psy chologische moeilijkheden begrijpende, als een hindernis, waar tusschendoor de arbeid der conferentie zich een weg moet banen, kan men zich toch niet onttrekken aan de voorstelling, dat het „Duitsche probleem" slechts de inzet vormt, de aanleiding is, voor het uitleven der „groote-mogendhedenpoli- tiek", speciaal dus die van Amerika en Rus land. Men schouwt en creëert een Duitsch land der toekomst, maar ziet niet eens het Duitschland van nu. Laat het waar zijn, dat de economische toestand van Duitschland de oorzaak is van ernstige onge regeldheden en demonstraties, de politieke tegenstellingen tusschen Amerika en Rusland kunnen die slechts aanwakkeren. Het woelige Duitschland reageert als het gevoelige kwik. op de stormen, die telkens weer uit Rusland en Amerika komen opzetten. Bedenken wij vooral: het is slechts twee jaar, dat de oorlog voorbij is, de vlaggen der Geallieerden ge plant werden te Berlijn, hoe kort geleden nog slechts, dat de nazi-misdadigers als afschrik wekkend voorbeeld werden gehangen. En wat zien wij in Duitschland gebeuren, waar in de bezette gebieden onder het nazi-regime toch geen kans op was? Britsche militaire auto's worden omvergehaald en met steenei* bekogeld, straten geblokkeerd om het pas- seeren van Britsche wagens te beletten, Brit sche militairen uitgejouwd. Onlusten en rel letjes in het Ruhrgebied; stakingen in Keu len, Essen, Bielefeld en andere plaatsen. De plaatselijke vakvereenigingen te Düsseldorf organise eren een algemeene staking, waaraan honderdduizend mannen, vrouwen en kinderen deelnemen, terwijl borden met opschriften worden meegedragen: „geen voedsel, geen werk". Men zou de leuze ook kunnen omkeeren „geen werk, geen voedsel", want immers als Duitschland. waarover men thans te Moskou confereert, geen directe mo gelijkheid tot rendeerenden arbeid geboden wordt, geen economische eenheid geschapen wordt, moet er aanhoudend voedsel geïmpor teerd worden, tegenover welke import geen export staat. Over de oorzaak der oproerig heid, de bron der onlusten, worden verschil lende meeningen haar voren geschoven. Ten eerste is het een feit, dat na de barre winter periode met steenkool- en voedselgebrek, thans, nu de lente aanbreekt, geen verbete ring is ingetreden, hetgeen zelfs door de En- gelsohe autoriteiten wordt toegegeven. Waar, gezien het rapport van Hoover, over heel de wereld de voedselsituatie précair is, Engeland zijn eigen binnenlandsche, economische moei lijkheden heeft, dus weinig kan uitrichten; de economische eenheid tusschen Oost- en West-Duitschland niet tot stand kwam en de distribueering van het voedsel te wenschen overlaat, ligt het voor de hand. dat in de eerste plaats de arbeider met geringe inkom sten de dupe wordt. De chef van de voedsel- en landbouwafdeeling van het Amerikaan- sohe militaire bestuur weet de moeilijkheden aan de Duitsche autoriteiten en de houding der boeren, die weinig geneigd zijn hun pro ducten af te levereh. Men wijst er óók op, dat de voedselcrisis minder ernstig geweest zou zijn, als de Duitschers practischer ge handeld zouden hebben bij de toewijzing der kolen voorraden. John Hynd, de Britsche mi nister voor de bezette gebieden, aarzelde ech ter niet, te verklaren, dat de Duitsche be stuurders niet dezelfde energie en initiatief hadden getoond als de Britsche, wier taak zij kort geleden hadden overgenomen. De leider der Duitsohe sociaal-democraten geeft, tac tisch, ook niet alleen den Engelschen de schuld van de moeilijkheden, die inmiddels, hoewel wat laat, verbeteringen in het transport en de distributie trachten aan te brengen. Er zijn nu twee lezingen inzake de politieke beïn vloeding der incidenten. Volgens de eene, zon de, door de Amerikanen te Frankfort ontmas kerde nazi-organisatie, de hand in het spel hebben gehad. Deze organisatie had immers als voornaamste programpunt, behalve de uit schakeling van burgerlijke Duitsohe autoritei ten en partijen, de sabotage gepredikt tegen de bezettingsmogendheden. Volgens de andere lezing zouden de onlusten ten doel hebben de conferentie van Moskou te beïnvloeden. Het einde van het uitsluitend Britsch beheer over het Ruhrgebied zou een absolute voor waarde zijn voor de, door Rusland begeerde economische eenheid, die noodzakelijk is. ten einde verbetering te brengen in de voedsel situatie in de Westelijke zones van Duitsch land. Hoe dit alles ook zij. het wordt tijd, dat er te Moskou direct tot maatregelen zal worden overgegaan. looven, want in het zooeven geteekende ac- coord van Linggadjati lezen wij, dat In donesië een democratische staat zal zijn. Een ondeugende rakker zou natuurlijk ook kunnen veronderstellen, dat men op het departement van Overzeesche gebiedsdee len niet weet wat democratie is, of dat men zich daar aan ons democratisch staats bestel niet voldoende gelegen laat liggen, maar dat willen wij niet veronderstellen. Intusschen blijft het standpunt der Re geering onverklaard. Er is echter nog eea andere mogelijkheid, waarop wij in eea slotartikel terugkomen. I in ons nummer van 29 Maart»

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3