Averechtsche straf: Overheid sluit fabrieken Mr Kropman door Suriname teleur gesteld Nat Luchtvaartschool op Ypenburg terug 't Verklaarde Viitzickt NIEUWE LEIDSCIIE COURANT MAANDAG J1 MAART 1M7 HONDERDEN ARBEIDERS LOOPEN WERKLOOS ROND Terwijl van alle zijden gepredikt wordt, dat onze productie omhoog moet, willen we niet volkomen te gronde gaan, terwijl men in de door den oorlog rechtstreeks getroffen gebieden nauwelijks over een stoel beschikt om op te zitten, komt daar uit Culemborg het bericht, dat iederen dag 230 meubelmakers tot werkloosheid zijn gedoemd omdat hun patroons verkeerde dingen deden en de Overheid voor straf 14 bedrijven gelastte te sluiten. Als hier het middel niet erger is dan de kwaal, dan snappen we er niets meer van. Natuurlijk is het heel normaal, dat fa brikanten, die de distributiebepalingen met voeten treden, daarvoor moeten bloe den, want anders was het hek van den dam. Doch wij vragen ons toch af, of er geen methode is om zulke fabrikanten te treffen, zonder dat we als volk daarvan de dupe worden. De „Msb.", die dn Overneidsingrijpen ook blijkbaar nogal zonderling vond, heeft zich gewend tot het bestuur van den R.K. Houtbewerkersbond, van welke zijde het volgende werd opgemerkt: „Wij kunnen hetgeen door de fabrikan ten is misdaan, geheel buiten beschouwing laten om vast te stellen, dat men hiervoor nooit de arbeiders mag straffen", zoo ver klaarde een hunner en hij ontkende ten stelligste, dat men de menschen van deze fabrieken thans elders onderdak zou kun nen brengen. Bij de meubelfabrieken, die nog draaien, is geen plaats en van de meesten staan de handen er niet naar om een ander vak te leeren. Er zijn arbeiders onder, die reeds meer dan 25 jaar in een van die fabrieken werken. Wij hebben voorts ons licht opgestoken bij eenige fa brikanten en den burgemeester van Cu lemborg, den heer J. Keestra, die gewaag de van een schreeuwende onbillijkheid door voor een wetsovertreding begaan door den patroon de arbeiders in hun be staan te treffen. „Sluiting der fabrieken moet voor Culemborg als een meubel- industriestad tot funeste gevolgen leiden" De burgemeester had zich reeds tele grafisch met den minister van Economi sche Zaken in verbinding gesteld en mocht thans als antwoord ontvangen, dat de zg. garantiecommissie, die dergelijke zaken behandelt om advies aan den minister uit te brengen, spoedig in Culemborg een zit ting zal houden. Wat hebben de fabrikanten eigenlijk misdaan? Ze geven toe, dat zij buiten hun boekje zijn gegaan, maar zij ontkennen de normale houtvoorziening in gevaar te hebben gebracht en alleen gehandeld te hebben in het belang van hun bedrijf en dus ook van de arbeiders. Vrachtrijders boden ongevraagd fruitboomenhout aan, zg. soherfhout, dat reeds gekapt was, af komstig uit de Betuwe en Limburg. Deze aankoop hebben zij in hun boeken ver antwoord, zij geven toe, daar de aankoop van hout niet vrij was, de bepalingen te hebben genegeerd. In October 1946 werd bij eenige Culemborgsche fabrikanten controle gehouden, waardoor deze clan destiene aankoop aan het licht kwam. Het vreemde is nu, dat kort hierna de vrucht- boomen „vrij" gegeven zijn. Nadrukkelijk verzekerden enkele fabrikanten ons, dat zij hun arbeiders na een jaar op straat hadden moeten zetten, indien zij niet op deze wijze hun houtvoorraad hadden kun nen aanvullen. Hoe het ook zij, de schuldigen werden ter verantwoording geroepen, waarbij aan eenigen een geldboete werd opgelegd, tot dat bij schrijven van 13 Maart aan alle overtreders werd medegedeeld, dat zij de fabricage van meubelen moesten stopzet ten en hun houtvoorraad geblokkeerd werd. Aan de P. G. E. M. werd opdacht gege ven den stroomtoevoer stop te zetten. Al leen de fabrieken, waar controle is ge weest zijn slachtoffer, want het onderzoek heeft zich lang niet over alle bedrijven uitgestrekt, daar de betrokken ambtena ren onverwacht naar elders zijn gediri geerd. Het is te hopen, dat dit conflict spoedig tot een oplossing komt en in ieder geval door een fout, die door een bepaalde ca tegorie is begaan, niet onschuldigen ge troffen worden. De afgetreden adviseurs van de Commissie- Generaal, prof. S. Posthuma en prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl, arriveerden gister middag met het Indië-vliegtuig uit Batavia op Schiphol. NOG WEINIG GEDAAN IN DRIE EEUWEN TIJDS Op de buitengewone partij raad-verga dering der Kath. Volkspartij, die Zater dag te Utrecht is gehouden, heeft de voorz. der R -K. Eerste Kamerfractie, mr G. C. J. D. Kropman, een en ander mee gedeeld over zijn bezoek aan „de West", als lid der Parlementaire Commissie. Wat hij over Suriname vertelde was niet erg opwekkend. In Paramaribo werd men wel is waar heel hartelijk door de bevolking ontvangen, doch behalve eere poorten, waren er ook spandoeken met opschriften als: .JBaas in eigen huis" en „Zelfbestuur". De resultaten van het op verschillend terrein ingestelde onderzoek, waren volgens mr Kropman, de volgende: De politieke ontwikkeling staat nog aan het begin. Wel is men voor een staat kundige vernieuwing, maar men denkt er niet aan dit buiten Nederland om te bereiken. In dit prachtige land met een gunstig klimaat. 4 a 5 maal de opper vlakte van Nederland, met 180.000 inwo- VORSTSCHADE AAN TARWE GEEN 80 DOCH 40 a 50 PCT Dacht men aanvankelijk, dat de vorst- sdhadje aan de wintertarwe hier te land circa 80 pot bedroeg, nadere gegevens d«oen vermoeden, dat deze schade tus- schen 40 a 50 pet zal liggen, zoodat de teleurstelling minder groot schijnt te zijn. Rogge hield zioh beter, terwijl het blij vende grasland er ook vrij goed voor staat, in tegenstelling tot het in den na zomer ingezaaide. De komende hooioogst wordt dientengevolge niet zoo hoog aan geslagen. SLAAPGELEGENHEID VOOR 30 LEERLINGEN Zaterdagmiddag is het centrum van de Nationale Luchtvaartschool wper op Ypenburg geopend. Dit centrum was in de Meidagen van 1940 vernield en later door de Duitschers weer gedeeltelijk op gebouwd. Thans is het, na' de restauratie, weer ter beschikking gekomen van de Nederlandsche sportvliegerij. De president van djen raad van beheer, de heer C. Kolff, gaf een kort historisch overzicht. Spr. zei o.m. dat de Luchtvaart school,'die thans 20 jaar bestaat, naast de Rijksluchtvaartschool een belangrijke stimulans voor de luchtvaart hoopt te zijn. Het instituut verleent gastvrijheid gelijk voorheen, aan een aantal aero- ckibs, terwijl voorts 30 personen, die aan het instituut lesnernen, er slaapgelegen heid vinden Momenteel telt de sahool 24 toestellen, maar wanneer de nieuwe hangar voltooid is, zal er accommodatie zijn voor meerdere vliegtuigen. Het verheugde spr. dat hij den chef-instructeur van voor den oorlog, den heer W. v. Graft en den instructeur, den heer D. v. Wijk, weer mocht begroeten. De heer Justus Hey- mans bood ten behoeve van de school een Piper-cub als geschenk aan. Met be hulp van Unrra en Hark slaagde hij erin, dit toestel uit Amerika te iimporteeren. Hij „overhandigde" dit toestel symbolisch door aanbieding van het logboek. De heer Kolff stelde voor het nieuwe les- vliegtuigje naar den schenker te noemen, welk voorstel onder applaus der aan wezigen werd aangenomen. Vervolgens werd de nieuwe Piper-cub bezichtigd. Namens den Rijksluchtvaartdienst was ir J. E. W. Backer aanwezig. Voorts gaven dr ir M. H. Daanme, voorzitter van de Kon. Ver. voor Luchtvaart en kol. H. Schaper, officier van den Marine-lucht vaartdienst van hun belangstelling blijk.. Natuurlijk ging de overdracht van de „Piper Cub" aan de Luchtvaartschool op Ypenburg met eenige plechtigheid gepaard. De heer Justus Heijmans (links) overhandigt den voorzitter van den Raad van Beheer, den heer C. Kolff, het logboek, dat bij het vliegtuig behoort. ners, heerscht een pittoreske slordigheid. Het verkeerswezen en de wegen zijn slecht en alles maakt een verwaarloos den indruk. Over het zeer beperkte kies recht heerscht ontstemming en de ar beidswetgeving geeft geen bevrediging. De -voorlichting is op elk gebied afwezig. Over den stand van het onderwijs, dat zeer slecht is. zijn vele klachten binnen gekomen. Het komt voor, dat 250 leer lingen in één lokaal zijn samengedrongen. De hoogste vorm van onderwijs is Mulo. De salarieering bij het onderwijs is slecht en er wordt niets gedaan aan lichamelijke oefening. Ofschoon de dok toren prima zijn, is de geneeskundige verzorging minder dan de commissie ver wachtte. De ziekenhuizen verdienen nau welijks dezen naam. De cultureele ont wikkeling bevindt zich op zeer laag peil. De volkshuisvesting is in zeer slechten toestand, waardoor de gezinnen veelal in de afschuwelijkste omstandigheden wo nen. Er is groot gebrek aan arbeidskrach ten, waardoor de plantages verwaar loosd zijn. In het binnenland wonen 20.000 menschen in negerdorpen, waar deze buiten elke beschaving leven- Duidelijk blijkt, dat hier in de 300 jaar dat de Ne derlanders in Suriname zijn, nog bitter weinig is gedaan, aldus het oordeel van mr Kropman Sjahrir naar New Delhi vertrokken Zal daar Pandit Nehroe en zjjn echt- genoote ontmoeten. In den nacht van Zaterdag op Zondag verliet Sjahir met gevolg per „diploma tiek vliegtuig" van de Voor-Indische re geering Batavia om in New Delhi de slotbijeenkomst bij te wonen van de Pan- Aziatische conferentie. Behalve den vice-president der voor- loopige Voor-Indische regeering, Pandit Nehroe. zal hij aldaar voor het eerst na twaalf jaar zijn echtgenoote ontmoeten, die gedurende den oorlog in Nederland gewoond heeft en daarna via België naar Engeland was vertrokken. Voor zijn vertrek uit Batavia heeft Sjahrir nog aangekondigd, dat hij een specialen Indonesischen zaakgelastigde in Australië zou benoemen, zoodra Can berra daar toestemming voor verleende. Sjahrir die binnen een week in Batavia hoopt terug te keeren, zal spoedig een bezoek brengen aan Australië. GROOTE DUÏTSCHE PROBLEMEN 2 APRIL OP DE CONFERENTIETAFEL Zaterdag en Zondag waren rustige da gen voor de te Moskou confereerende mi nisters. Zaterdag waren zij slechts 1 uur bijeen en Zondag werd in het geheel niet vergaderd. Besloten werd. Woensdag avond de groote Duitsche economische politieke en militaire problemen aan te snijden. De Britsche delegatie bij den Raad van ministers heeft documenten overgelegd, waarin het tegendeel wordt bewezen inzake vijf Duitsche industriee- len, waarvan Molotov op 13 Maart had beweerd, dat het nazi's waren, die verant woordelijke functies in de Britsche zone van Duitschland bekleedden. (Vervolg van de vierde kolom) credieten en troepenzendingen zal Grie kenland worden gesteund. In wezen gaat het om de Balkan-politiek, en het tegen gaan van de Sowjet-invloeden in het Na bije- en Midden-Oosten. Zooals reeds ge zegd, het feit, dat de Ver. Staten tenslotte toch het lichaam der „Ver. Naties" bij deze politieke en militaire steunverleening aan Griekenland en Turkije hebben in geschakeld, brengt in de uitvoering der Amerikaansche plannen niet de minste wijziging aan; het is een gebaar ter mo- reele sanctionneering. Maar het eerst in tweede instantie bewandelen van den „hierarchieken" weg, kan het aan zien en de objectiviteit der «Ver. Naties" schaden, de politieke tegenstellingen ver- grooten, het ongewenschte Russische veto bevorderen. Amerika en de Veiligheidsraad Het feit, dat in centraal Griekenland, de strijd tiisschen de Grieksche regee- ringstroepen en de guerilla's weer eens ia een stadium van ontvlamming verkeert, hetgeen blijkbaar gepaard gaat met een ontketening der politieke hartstochten rondom dezen krijg, vestigt de bijzondere aandacht op het door Warrin Austin ver tolkte standpunt van Amerika in den Vei ligheidsraad. Vooropgesteld, dat het in het belang van de geheele wereld zou zijn. als er een toenadering zou kunnen ontspruiten tusschen de Amerikaansche en de Russische politiek, en aangenomen, dat er inzake Griekenland actief dient te worden opgetreden, rijst toch de vraag, of „objectief" beschouwd, de door Tru man en Marshall gevolgde tactiek in dit geval wel de juiste is, want zij k a n het aanzien en het gezag der Ver. Naties schaden. Wij schreven in onze beschou wing over het werk der „Ver. Naties" Zaterdag, reeds, dat men kan toegeven, dat Amerika op de bres gestaan heeft voor het recht van iedere natie, die een aan klacht bij den Veiligheidsraad indiende, maar voegden wij er aan toe ,.wat zegt dit alles, waar de „Ver. Naties" als orga nisatie toch geen maoht tegenover Ame rika kunnen stellen en het rustig voort gaat, naast Rusland in Europa de lakens uit te deelen". Wat valt nu bij den door Truman gevolgden weg onmiddellijk op? Men stelt als axioma vast. dat Griekenland en Turkije onmiddellijk gesteund moeten worden, niet alleen financieel door de voorgestelde hulpverleening ter waarde van 400 millioen dollar en zelfs door het uitzenden van troepen, omdat de Britten de zaak niet meer af kunnen en.eerst daarna, dus den indruk makende van een beleefd „gebaar", wendt men zich tot de Ver. Naties. Dat het resultaat van het Amerikaansche, actieve optreden daar door geen haar veranderen zal, doet aan de kwestie niet af. Het onaangename er van is, dat deze Amerikaansche tactiek zeker door de Russen zal worden uitge speeld. Nu kan men wel gaan vaststellen, dat de in de ,.Ver. Naties" georganiseerde staten, de individueele belangen dienen te verdoezelen, dat het lichaam der „V. N." als zoodanig geen politiek bedrijft en slechts kwesties op zooveel mogelijk ob jectieve en neutrale wijze onderzodet en daarna advies geeft, maar dan zou het, als reeds opgemerkt, een soort van aca demisch „dispuutcollege" worden. Aan een collectief lichaam, dat tot actie kan adviseeren in het belang van den vrede, maar niet over de benoodigde financieele en militaire middelen beschikt, heeft de menschheid nog weinig. Wij staan hier voor het feit, dat Amerika terecht met de vuist op tafel zegt, wat er inzake Grieken land en Turkije gebeuren moet en eerst daarna de Ver. Naties bij het toege zegde optreden inschakelt. Dit valt juist wel te karakteriseeren als een eenzijdig handelen van één der twee sterkste mo gendheden. hetgeen niet is goed te praten met de bewering, dat de ..Ver. Naties" als collectief lichaam, tóch niet over de mid delen ter realiseering van geadviseerde actie beschikt. Immers op die wijze, kan „objectief" geredeneerd, Sowj et-Rusland, dat óók deel uitmaakt van dit lichaam, dat,de nationale veiligheid der sta ten en den wereldvrede dient te bescher men", tot actief militair optreden en fi nancieele steunverleening overgaan en zich daarna: met Amerika als voorbeeld tot de .,Ver. Naties" wenden. Want. van Rus sisch standpunt uit bezien, zegt het niets, of Warren Austin al verklaart, dat de Amerikaansche hulp tezamen met een ef fectief optreden van den Veiligheidsraad de zaak van den vrede zal dienen. Noch minder zal het spreken tot de Sowjet- verbeelding, dat Amerika de „Ver. Na ties" wil steunen en den opbouw der col lectieve veiligheid bevorderen. Tot in den treure hooren wij van den grooten poli- tieken concurrent, het communistische Rusland, de zelfde verzekering, dat het niet wenscht te overheerschen, te intimi- deeren etc. Wat wij met deze opmerkin gen beoogen is dit, dat vooral de fout van den Volkenbond, de schepping van Wilson niet herhaald mag worden, de fout na melijk, dat in dien Volkenbond toch tenslotte de machtigste staten den toon aangeven, en uit eindelijk deze collectieve creatie een ma rionettenspel werd. De Sowjet-afgevaar- digde. Gromyko, heeft naar aanleiding van de verklaring van Warren Austin in het midden gebracht „dat hij een Ameri kaansche uiteenzetting over een belang rijke kwestie" had aangehoord en er op de eerstvolgende vergadering van den Veiligheidsraad commentaar zal worden geleverd. Men kan er zeker van zijn, dat er scherpe critiek zal worden uitgebracht op het plan, een permanente com- missie van toezicht op den toestand aan de Grieksche grenzen in te stellen, spe ciaal dus voor de Noord-grens en het ligt voor de hand, dat deze permanente com missie niets geen effect zal sorteeren, in dien zij niet wordt omgezet in actief op tredende troepen. Immers aan grenscom- missies alléén heeft men in Griekenland, waar de invloed der Sowjets gestuit moet worden, geen zier. Hoe is er. in een „nutshell" de situatie? De Engelsche troepen steunden er het officieele, recht- sche regime, dat door de guerilla's wordt geattaqueerd, die daarbij optreden als handhavers der Russische Balkan-politiek. Nu Groot-Brittannië, wegens de eigen moeilijkheden, geen kans meer ziet orde op de Grieksche zaken te stellen, en er bovendien in linksche Labour-kringen weinig sympathie voor deze directe actie tegen het opdringen der Russen bestaat, neemt Amerika de leiding in handen; met

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3