Drie landen stellen één douanetarief in Chr. Historische jongeren blazen verzamelen Sjahrir ontevreden over de uitvoerregeling IDist 01 NIEUWE LEIDSCHE COtJBANT MAANDAG SI MAAKT 1947 Wat GRENZEN EN DEVIEZEN- REGELINGEN BLIJVEN Minister Lieftinck diende bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in, tot goedkeu ring van de tusschen NederlandBelgië en Luxemburg gesloten douaneovereen komst. De overeenkomst kan slechts in den aangeboden vorm worden aangenomen of verworpen. Afwijkingen of amendemen ten zijn niet mogelijk, aldus de toelichting. De minister vestigt er nadrukkelijk de aandacht op. dat deze douane-overeen komst geen tol-unie is. Daarbij bestaat douane-gemeenschap en valt de douane- grens weg. Bij deze overeenkomst blijft de douanegrens bestaan. De deelnemende landen zullen naar buiten een zelfde ta rief voor invoerrechten hebben. Aan de grenzen handhaaft men de bestaande re gelingen, maar in het wederzijdsch ver keer vallen de douanerechten weg. Het geheele goederenverkeer tusschen de betrokken landen komt niet vrij, de bestaande deviezenregeling vervalt even min en in de reglementeering van goede ren en deviezen in de drie landen wordt met deze overeenkomst niets gewijzigd. Men moet de beteekenis van deze over eenkomst zoeken in zijn politieke- en economische draagwijdte. Het einddoel, dat den drie regeeringen voor oogen staat, is de verwezenlijking van een economische Unie, waardoor een onbelemmerd handelsverkeer in deze lan den kan plaats hebben. Mocht een Econo mische Unie niet tot stand komen, dan kan de douane-overeenkomst toch blijven bestaan. Als uitgangspunt werd overeengeko men, dat de vast te stellen rechten niet hooger zouden zijn, dan in 1939 in een der betrokken landen werd berekend. Na de bevrijding van Nederland zijn hier geen invoerrechten geheven. De ophef fing van de schorsing van rechten valt Straks samen met de inwerkingtreding van de douane-overeenkomst. Wijziging Van vastgestelde tarieven zal steeds mo gelijk zijn bij Kon. Besluit. Zwaarder tabaksheffing zal prijs niet verhoogen In principe zullen de grondstoffen voor noodzakelijke levensmiddelen, zooals granen, vet, visch en gewone bakkers karen vrij zijn. Meel en bloem van granen, voor den oorlog vrij, zullen straks met 3 pet wor den belast. Voor cacaoboonen wordt het tarief 10 pet, tegen vroeger nihil. De grondstoffen zullen in het algemeen van douane-heffingen worden vrijgesteld. Dit geldt voor steenkolen, hout, rubber, ruwe textielvezels en ruwe aardolie. Half fabrikaten zullen in het algemeen wor den belast. IJzeren staven draden en enkel gezaagd hout worden met 3 pet be last, vroeger nihil. Machines en werktui gen, evenals voorheen met 6 pet. Electri- sche apparaten komen op 8 tot 12 pet., tegen 6 pet. voorheen. Gereedschappen op 10 pet. tegen 6 pet. Het vervoermate- rieel wordt verlaagd van 15 tot 12 pet, met uitzondering van auto's, die op 24 pet. zullen komen. Rijwielen en motorrij wielen worden met resp. 18 en 24 pet. be last, tegen 15 pet. vooiiheen. Kunstzijde komt oip 10 pet, vroeger 3 pet-, verfstof fen op 8 pet, voorheen nihil. Ongebrande koffie komt op f36.20 per 100 kg, tegen f16.voorheen. Thee blijft met f75. per 100 kg onveranderd. Het tarief voor specerijen wordt 20 pet tegen 10 pet voor heen. De tabak zal voortaan met f25.per 100 kg worden belast, tegen f 1.40 voor heen. Deze heffing zal in Nederland niet vel invloed hebben op den verkoopprijs van tabaksartikelen. Ook de handel zal geen enkel nadeel ondervinden, aange zien de tabaksmarkt kan blijven profitee- ren van de entre-pots. De tabakskwestie is voor België niet alleen een kwestie van accijnzen, maar ook van ecenomische en politieke omstandigheden. België pro duceert ongeveer 1/3 van het verbruik van tabaksartikelen in eigen land. Voor België zou het tarief eigenlijk f 62.moe ten zijn per 100 kg. Indien er geen invoer rechten voor tabak zouden worden ge heven, zou de tabaksnijverheid im België tot ondergang zijn gedoemd. Dank zij de hulp van kweekers uit Aalsmeer is 60 pCt der bloemencultures in de Betuwe weer in bedrijf. Lyntoestel BataviaBandoeng nog steeds niet gevonden Het lot van het vermiste Nederland- sehe vliegtuig, dat op 12 Maart tijdens een vlucht uit Batavia naar Bandoeng verdween, blijft een volkomen mysterie, aldus meldt „Ass. Press" uit Batavia. Noch de Nederlandsche, noch de Indo nesische autoriteiten hébben eenige aan wijzing gevonden omtrent hetgeen ge beurd is; het beboschte gebied van Poer- wakarta wordt nog steeds door groepen van zoekers uitgekamd. Men heeft ech ter reeds lang de hoop opgegeven nog iemand van de 27 passagiers levend aan te treffen. Van de zijde der Ned. luchtvaart werd medegedeeld, dat de berichten, volgens welke het toestel veilig geland zou zijn op republikeinsch grondgebied „onver antwoordelijk en volkomen ongegrond" waren. NATIONAAL REVEIL VRAAGT KAMERONTBINDING Het Nationaal Reveil" wijst erop dat het Parlement niet langer den wil van het volk vertegenwoordigt, daar men in alle lagen der bevolking de klacht kan beluisteren dat de Regeering de Grond wet schendt. De kiezers van de K.V.P. zouden zich bedrogen gevoelen, terwijl de regeeringspartijen een politiek goedkeu ren, die in strijd is met haar eigen uit spraken. Het „Nationaal Reveil" vraagt het Nederlandsche volk een beroep te doen op H.M. de Koningin, om gebruik te maken van Haar bevoegdheden en het Parlement te ontbinden, zoodat een einde kan worden gemaakt aan 'het „semi-dic- tatoriale karakter" van het Regeerings- beleid. Zij, die hiermede instemmen, wor den verzocht hun handteekening te zen den aan het Centraal Bureau, Heulstr. 3, Den Haag. Mr J. J. R. SCHMAL OVER DE SCANDINAVISCHE VOLKEN In de tusschen prachtige dennenbos- sdhen gelegen Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursohe hield gedurende het afgeloo- pen weekend de Land. Fed. van Chr. Hist. Jongeren een studie-conferentie. Na de begroeting en den gemeenschap- pelijken maaltijd sprak de heer Budding Zaterdagavond over: „De taak der poli tiek bij het herstel der beschaving", waarbij spr. wees op het verpolitiekte karakter onzer beschaving, waarin de persoonlijkheid zich niet kan ontplooien en de gemeenschap alles voor ziah op- eischt. Spr. veroordeelt de oppervlakkig heid van verschillende ideologieën als het marxisme i.vm. dit vraagstuk. Te gen de gevaren der huidige beschaving REPUBLIEK VOLHARDT BIJ HAAR STANDPUNT „Associated Press" seint uit Batavia, dat Ide Ned.-Ind. besprekingen over den in- en uitvoer van producten zijm vastge- loopen. De vraag of de republiek als een de facto souvereine staat de voorraden suiker, rubber en andere grondstoffen kon exporteeren, met de bepaling, dat de opbrengst gedeeld zou worden met de eigenaars der buitenlandsohe cultures, le verde het grootste struikelblok op. Sjahrir verklaarde inmiddels, dat de Nederlanders sinds de ondjerteekening van Linggadjati de „economische marine blokkade" gehandhaafd hebben. Hij •vreesde, dat de onderhandelingen sinds dien dag „niet zeer goed geweest waren", omdat de tijd tot dusverre was besteed aan het ophelderen van militaire aange legenheden en de onderhandelaars zoo doende nog niet konden ingaan op de economische en finanoieele problemen. Sjahrir zeide voorts, dat dp republiek, piet inzag, waarom zij haar houding ten opzichte van het bevrachten van buiten- landsche schepen zou veranderen. De Nederlanders behoorden thans geen marine-vaartuigen tegen de republiek te gebruiken, aldus ging Sjahrir voort. De blokkade was geen blijk van e*en vrien delijke houding. De onderhandelingen over die „Martin Behnman" en de „Flying Cloud" zouden worden voortgezet, aldus verklaarde Sjahrir nog. DAT Zaterdag voor het Tribunaal te Ter- ceuzen terecht stonden de 57-j. voorm. bur gemeester van IJzendijke, A. Cammaert, en de 37-jleider van den Distributiekring Oost burg. C. Koster, beiden wegens hulpverlee ning aan den vijand, waarover binnenkort Uitspraak zal worden gedaan. DAT het B.G. te Leeuwarden, den 55-j. Voorm. kapitein der marechaussee, M. Rau- Werda, wegens verraad van collega's, tot 16 jaar R.W.I. heeft veroordeeld. DAT besloten is de Oudheidkamers in Friesland in federatief verband te ver eenigen. waarbij de heer H. Halbertsma te Bneek voorloopig als secretaris zal fungeeren. DAT de m.i.v. 30 Dec. uitgevallen treinen tusschen A'dam en Alkmaar op 5. 6 en 7 April wel zullen rijden. DAT gisteren te Bennekom (Gld.) op 95- j. leeftijd is overleden de heer Uilke Johan Klare, de grondlegger van het speeltuin- Werk in Nederland. DAT de Kon. Mannenzangver. ,,Edouard Bauwens" uit Brussel met de Pnksterdagen een tweedaagsch bezoek aan Maastricht zal brengen. DAT onze landgenoote, de sopraan-zangeres Corry Bijster, dezer dagen met veel suc ces in Parijs heeft geconcerteerd. Na de .Martin Behrman" nu weer de Flying Cloud" James Ryan, de advocaat der reederij Isbrautsen, heeft te Batavia medegedeeld, dat hij a.s. Woensdag per vliegtuig naar Washington zal vertrekken om zich aldaar rechtstreeks tot het congres te wenden inzake de affaire-.,Martin Behrman". Hij vertelde, dat de Nederlanders tij dens de gemeenschappelijke economische besprekingen aan de Indonesische delega tie hadden laten weten, dat het als een onvriendelijke daad zou worden be schouwd indien de „Flying Cloud" zijn uit textiel bestaande lading te Oheribon zou lossen. AMERIK. MIJNWERKERS ROUWEN OM OMGEKOMEN COLLEGA'S. De leider der Amerikaansche mijnwer kers, John L. Lewis, heeft verklaard, dat zijn mijnwerkers van Maandag 31 Maart tot 6 April het werk zullen neerleggen ter eere van de nagedachtenis aan de 111 slachtoffers van den mijnramp in Hliniois Lewis noemde het een week van rouw voor alle Christelijke kerken. Het con tract met de regeering maakt een derge lijke rouwperiode mogelijk. dreigt, kan West-Europa zich alleen te en met name tegen dat, wat uit Rusland weer stellen door opnieuw de normen en waarden der Heilige Schrift te aanvaar den. Op den positieven grondslag van Schrift en historie wil de C.H.U. zioh als partij der reformatie tot taak stellen den mensch te zien in zijn juiste verhouding tot God en de gemeenschap. Zondagmorgen werd een wijdings- dienst gehouden, waarin voorging ds S. Hoffman, Ned. Herv. pred. te Schiedam en des middags sprak mr dr J. J. R. Sohmal, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland, een even intereressante als geestige couserie uit over „De Scandina vische volken en wij". Achtereenvolgens wees spr. op den gemeensahappelijken taalgrondslag en geschiedenis, op de po litieke doelstellingen en op het godsdien stige leven van de Scandinavische vol ken. Na te hebben stil gestaan bij het verschil in sentiment bij deze volken on derling, besprak de heer Schma-1 het be langrijke feit, dat als reactie op het ver zet tegen het nationaal-socialisme men in deze landen thans komt tot Chr. po litieke groepeering. De „doorbraakman nen" kunnen hiervan nog iets leeren. Op theologisch gebied is er hard gewerkt. Men name noemt spr. bisschop Söder- blom, den baanbreker der oecumenische beweging. In de avondvergadering sprak de heer P. Brijnen van Houten, hoofd redacteur van „De Nederlander", over „Democratie", een causerie, welke in hoofdzaak bedoeld was als inleiding op de discussie. Na er op te hebben gewe zen hoe in Duitsohland onder het nat.- soc. met dit begrip werd gesold, ver wierp spr. de omschrijving van democra tie als regeering van, voor en door het volk, om vervolgens, na een beschou wing over het berip „volkssouvereini- teit", een definitie van democratie" te geven. Bij de uitvoetrige discussie werd vooral veel aandacht besteed aan de ver houding van Christendom en cultuur. Hierbij bleek, dat ook in den kring der C.H. jongeren de vragen op dit gebied roepen om een afdoende, principieele op lossing De traditioneele bijenmarkt te Tilburg zal dit jaar worden gehouden op 16 April a.s. op het Tilburgsche Sportpark. Te Rotterdam werd de 6-j. Robert de Leeuwe door een motor doodgereden. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door 37. Maar de zware port'monnan- Hindert Jim bij 't rennen; Dat htj het verliezen zal, Valt niet te ontkennen. Op dat oogenblik komt hij Aan een zonnescherm voorbij Gauw een sprong geoMMü Om er op te kom#r* >o uai dit Krijn niet erg bevalt, Kun je wel bevroeden! „Kom terug, o apekop!" Brult hij paars van woede. Foei, daar pakt de onverlaat Een stuk hout op van de straat! Ziedend als een oven Keilt hij het naar bovef' Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Heukelum (Z.H.) A. M. C. Franken te Marken; te Westeremden C R. Plomp te Oosterhout (N.B.); tot pred. in alg. dienst met bindng van hun standplaatsen aan de classis Amsterdam J. Brouwer te Noorddijk Gr.)(, H. J. v. Druten te Deil en J. v. Diuk te Witmarsum, allen v. d. geestel. verz. van de Kon. Landmacht; te Veenen- daal H. Kraay te Neder-Hardinxveld. Geref. Kerken. Beroepen: te Oudshoom (Alphen ad. Rijn, vac. J. Hartskamp) J. Nawijn te Ave- reest. Chr Geref. Kerk. Tweetal: te Ermelo J. C. Ravenswaay te Zaamslag en C. Smits te Driebergen. De diaconie der Ned. Herv. Gemeente van Amsterdam zal de zorg op zioh nemen voor geestes- en zenuwzieken. Zoolang er geen kliniek is, zal men zich beperken tot den voor- en nazorg. DS H. STEGENGA WZN TE SIMONS- HAVEN OVERLEDEN. Te Simonshaven overleed op 64-jarigen leeftijd ds H. Stegenga Wzn., Ned. Herv. pred. aldaar, voorheen te Cothen. Hij maakte vele reizen door Spanje voor de vereeniging „Het Evangelie in Spanje" en werd internationaal secr. van diverse comité's o<p dit gebied. Hij was lid van het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Predikanten, bestuurslid van de Ver. „Kinderzorg" en „Vredeheim" te Roekan je en schreef meerdere artikelen in de kerkelijke pers. IN HET KORT. De Alg. Ned. Onderwijzers Federatie zal binnenkort een congres houden inzake den noodtoestand, waarin het onderwijs ver keert. Bij vervroegde uitspraak heeft de recht bank te Maastricht den eiseh van de Geref. Kerk te Maastricht inzake de kerkelijke goe deren tegen de Ger. Kerk naar art. 31 K O., toegewezen. PERSONALIA. Ds C. R. de Jong, voorheen pred. in alg, dienst ter behartiging van de belangen der repatrieerenden -uit Frankrijk en later belast met den zong voor de Nederlanders in Zwit serland ('behalve de patiënten te Davos), stelt zich beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Zijn adres is Ruurloscheweg A 7, Vorden. Dezer dagen vertrekt ds P. D. Kuiper van Sassenheim naar Londen om er twee maanden onder de Gereformeerden in arbei den. Dr P H van Thiel, die benoemd is tot buitengewoon hoogleeraar te Leiden voor de parasitologie, was voorheen achtereenvol gens werkzaam bij het Instituut voor tropi sche geneeskunde te Rotterdam-Leiden, as sistent van wijlen prof. D A de Jong aan de vergelijkende pathologie te Leiden, conser vator bij het laboratorium voor tropische hygiëne en lector in de parasitologie te Leiden. ACADEM. EXAMENS. AMSTERDAM, 31 Mrt. (Gem. Univ.). Ge slaagd: doet. klass. letteren mevr G F Bon set-Bos; cand. rechten: R J v d Heyde en aanv-ex. art. 135 H.O.-wet E B F v d Grin ten. NIJMEGEN, 29 Maart. Geslaagd: cand. rechten mej. J M E van Haaren te Tilburg, R P Heere te Arnhem, Ph H C Capetti te Ulft, B G M Prins te Tilburg en L M G Bierens te Veghel. Haagsche P.R.A. onderzoekt de zaak-Rauter In opdracht van den proc.-fiscaal bij het Haagsoh B.G. is door de Haagsche P.R.A. in behandeling genomen de zaak contra Hans Rauter, tijdens de Duitsche bezetting van Nederland generaal der Waffen S.S. en 'hölhere S.S. und Poli zei- führer. Het hoofd der P.R.A. verzoekt diegenen in Nederland-, bij wie tijdens de 'bezetting meubilair werd weggehaald, omdat zij hun radio niet hadden ingele verd, zich schriftelijk in verbinding te 9tellen met zijn bureau. Lange Voorhout 13, kamer 61. 't MILLIOENPLAN VAN DE ANTI-REV. PARTIJ Van anti-rev. zijde verzoekt men ons nog de aandacht te vestigen op het eeni- tijd geleden geschapen millioenplan dat vóór 31 December moet zijn uitgevoerd. Om te beginnen wil men f 750.000 bijeen brengen ter aanvulling van het kapitaal der dr Kuypersbichtinig welke zeer onder der roovers-practijken van den bezetter te lijden had, terwijl men daarnaast f 250.000 voor het verkiezingsfonds wenscht te verzamelpn. Afgaande op de uitslagen der Kamerverkiezingen van '46 zal de Kamerkie9kring Den Haag b.v. f 61.000 en de Kamerkieskring Leiden f 69.000 moeten opleveren. Teneinde de actie te odersteunen zullen diverse ver gaderingen worden belegd met de hee- ren J. Schouten en J A. de Wilde als sprekers. DAT van het Zwolsche Tribunaal de aan nemer J. A. Ruberg, aldaar terecht heeft gestaan, die ruim f 100.000 aan de Duit sche weermacht heeft verdiend. DAT hetzelfde tribunaal L. Gerritsen, die o.a. twee vloerkleeden van H. M. de Ko ningin uit het paleis Noordeinde had weg gehaald, veroordeelde tot interneering tot 14 April a.s en verbeurdverklaring van f 50.000. DAT de R'damsche NSB-politie-inspecteur F. W. Woning, vanmorgen door het Tribu naal te Rotterdam een interneering tot 17 Maart j.l kreeg opgelegd. DAT gistermiddag de heer J. A. Bach, dir. der Rijksluchtvaartschool van een rond reis door Amerika en Canada per KLM te rugkeerde en o.m. in Montreal enkele Ca- nadeesche instructeurs voor de Rijkslucht vaartschool in dienst nam. DAT de „Taboelan" met de haar begelei dende drie KPM-scheepjes Zaterdagavond Van Falmouth is vertrokken. DAT de Rijksarchieven en de Kon. Biblio theek op verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis geopend zullen blijven. DAT gistermiddag het hoofd van het Centr. Inkoopbur. voor ijzer en staal der Nederl. Mijnindustrie, F. J. Klompe, per KLM Uit New York terugkeerde, waar hij veel goodwill voor de Nederl. mijnindustrie vond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2