Plechtige herdenking van ex-pol. gevangenen Ook de oppositie hield landsbelang in t oog Burg. Baumann stond nooit aan de waschtobbe A NIEUWE LEIDSCHE COURANT VBUDAG 28 MAART 19f| STIJLVOLLE KUNSTAVOND IN LUXOR-THEATER (Van een onzer verslaggevers). Wie gisteravond in „Luxor" den her denkingsavond van het district Leiden van de Ned. Ver. van ex-politieke ge vangenen uit den bezettingstijd heeft bij gewoond en dat waren er velen, want de zaal was tot de laatste plaats toe be zet zal zeker onder den indruk huis waarts zijn gegaan. Het is een stijlvolle herdenking geworden, alsmede een ma nifestatie van schoone kunstuitingen, welke oi. haar hoogtepunt bereikte in de declamatie van verzetspoëzie door Wanda Reumer. Daarom^vas het temeer te betreuren, dat sommigen der aanwe zigen de sfeer niet juist heibben aange voeld, toen zij, nadat de declamatrice „De 18 dooden" van. Jan Campert had voorgedragen, begonnen te applaudissee- ren. Met deze eerste openbare samenkomst van het district Leiden heeft het bestuur velen aan zich verplicht, terwijl het motto van dezen avond, „opdat wij niet vergeten", naar de gelijknamige Tsjechi sche documentaire film, welke werd vertoond, zoowel hierin, als in de decla matie, dans en muziek ten volle tot zijn recht is gekomen. De voorzitter, de heer H. van Welzen, zeide in zijn openingswoord, dat de Leid- sche afdeeling, welke zich levenskrach tig genoeg heeft getoond, zich verwant voelde met den geest van het verzet die in onze Universiteits stad in het be gin der bezet tingsjaren is ontstaan en waaraan de na men van prof. Cleveringa, pro fessor Meijer en wijlen prof. Tel- ders voor altijd zijn verbonden. Doch ook met den passieven en actieven weerstand in de religieuse groe- peeringen wist men zich één. Wij heb ben een hooge tol moeten betalen om leiding te geven aan en het voeren van het verzet, aldus spr. en op zijn verzoek werd hierna staande een minuut stilte betracht ter herdenking van hen, die hierbij zijn omgekomen. Ten slotte deelde de heer Van Welzen mede, dat prof. Cleveringa en deken A. H. M. J. Homulle verhinderd waren aan wezig te zijn, terwijl hij dank bracht aan alle medewerkenden van dezen avond. In een korte toespraak heeft burge meester jhr mr F. H. van Kinschot er op gewezen, dat men na de bevrijding zoo gaarne grooteren vooruitgang zou heb ben gezien, doch indien wij terugblikken op hetgeen werd verkregen, zijn wij ver vuld van dankbaarheid. In den dagelijk- schen gang van het leven zijn wij veelal geneigd 'het verleden te vergeten, doch wij mogen dit niet. Maar voor den op bouw van een betere wereld, aldus spr., is het dringend noodig, dat wij alle haat gevoelens laten rusten en allen, elk op zijn plaats, onze bijdrage leveren voor verwezenlijking van het verlangen naar een betere samenleving. Als burgemeester van de Sleutelstad is spr. dankbaar, dat de Leidsche Univer siteit het voorbeeld heeft gegeven in het verzet, waarop wij met trots mogen terugzien en welke houding een stimulans is geweest voor Nederland en het buiten land. Laten wij ook nu uiteengaan, zoo besloot jhr Van Kinschot, met de ge dachte, dat wij niet zullen vergeten. De heer B. Moerman, lid van het hoofd bestuur, zeide in zijn propagandistisch woord o.m., dat in de gevangenissen en concentratiekampen zoowel nationale als internationale banden zijn gesmeed, om dat men met en voor elkaar moest op trekken. Deze spreker herdacht eveneens de gevallen „wapenbroeders" en merkte op, dat het onze eereschuld is te zorgen voor de nagelaten betrekkingen van hen, die vielen, hetgeen het doel is van de landelijke vereeniging, waarom spr. dan ook een beroep deed op allen om hier aan mede te werken. Het programma van dezen avond be- H. v. WELZEN Yoorjaarsbeurs komt met groote textielexpositie Bouw van een „Zweedsch Paviljoen" op het Vreeburg. Op de van 152i April in Utrecht te hou den Voorjaarabeurs zal de textielindustrie bet best vertegenwoordigd zijn. Deze groep zal thans de geheele oppervlakte van de Beatrixhal circa 2500 M2 bezetten. De eerste twee dagen zullen geheel aan den export gewijd zijn. Ook aan den buitenland- schen dienst is weer een plaats gegeven, ter wijl op het Vreeburgterrein, een semi-perma nent gebouw komt, dat i.v.m. het uiterlijk, den naam van .Zweedsch paviljoen" zal dragen. Collectieve inzendingen komen van België. Tsjecho-Slowakije en Zwitserland. Nederlandsche Dakota nog steeds vermist Namen van de zeven inzittenden. Omtrent de in Australië vermiste Dakota der Kon. Ned. Marine is nog niets naders vernomen. De namen der inzittenden zijn: luit. ter zee le kl. F Eyzendoorn; officier vlieger 2e kl. L J Nifterik; sergeant-vlieger J M Ronden: sergeant-vliegtuigmaker C J Brard; serg.machinist J W Houniet; vlieg- tuigtelegrafistenmaat E E van Rhoon en matroos le kl. zee-milicien B C Barnaart. Nader wordt gemeld, dat nog 2 Miosquito's zijn verongelukt, met eljt 2 personen aan boord. stond voorts uit muziek van den heer J. Blok (viool), die werd begeleid door mej. Mien Verver (piano). Zij brachten op verdienstelijke wijze enkele variaties van Corelli en de Sonate no. 15 van Mozart ten gehoore, waarvan vooral het laatste nummer goed en met warmte werd ver tolkt. Wanda Reumer ving haar declamatie aan met „Het leven is een kruisbanier" van Guido Gezelle, om te vervolgen met gedichten van hen, die deze kruisbanier hebben gedragen, en wel „De 18 dooden" van Jan Campert, „Executie", „Afscheid der Joden" en als besluit „Niet vergeefs" van Muus Jacobse, terwijl zij voorts ge dichten van „opbouw en eenheid" voor droeg. Zij deed dit alles op overtuigende en boeiende wijze, zoodat haar declama tie diepen indruk maakte en onder dood- sche stilte werd beluisterd. Ook de dansen van Maud Kool, „Her denking", „Het noodlot", welke declama torisch werd begeleid door Wanda Reu mer, en „Valse Triste" (muziek van Jean Sibelius) waren uitnemend verzorgd, wat beweging en uitdrukking betreft Zij oogstte dan ook een groot succes. Ten slotte werd de Tsjechische docu mentaire film „Opdat wij met vergeten" gedraaid, waarin ons episoden uit het gruwelijk optreden der Duitschers in ge vangenissen en concentratiekampen wer den getoond. Wie deze opnamen ziet, zal zeker het jongste verleden van den oor log niet kunnen vergeten. Tot de vele genoodigden behoorden jhr Van Kinschot, de garnizoenscomman dant kol. J. C. Spaih, die vergezeld was van zijn adjudant, prof. mr M. E. Meijer, mr Ph. J de Ruyter de Wildt, president van het Tribunaal, ds D Kuilman, J. G. J. Verheij van Wijk, voorzitter van de Kamer van Kooph., R. J. Meijer, com missaris van politie, die nagenoeg allen waren vergezeld van hun eehtgenooten; voorts tal van raadsleden en vele an deren. Installatie van burgemeester drs C. J. N. de Graaf Vindt Zaterdag 12 April a^. te Voorhout plaats. De installatie van drs C. J. N. de Graaf te Ommen als burgemeester van Voorhout vindt plaats op Zaterdag 12 April a.s. De nieuwe burgemeester wordt 's mid dags aan de grens der gemeente begroet, nl. nabij de ruïne van Teylingen, waarna om 4 uur de bijzondere vergadering van den gemeenteraad wordt gehouden, waar in drs De Graaf zal worden geïnstalleerd. HAAGSCHE POLITIERECHTER. A K te Oegstgeest had zich met een clandestiene vleeschaffaire bemoeid, waarvoor hij'zich bij den Haagschen po litierechter had te verantwoorden. Drie weken gevangenisstraf luidde de eisch van den Officier, doch de rechter nam aan, dat het hier geen geregelden handel betrof en veroordeelde tot f40 boete of 20 dagen hechtenis. Het verhandelen van kaas in strijd met de distributievoorschriften, bracht D v L uit Leiderdorp in het verdachtenbankje en tegen hem vorderde de Officier f 50 boete of 25 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van de in. beslaggeno men kaas. De politierechter Veroordeelde tot f25 boete of 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. Tot de genoodigden op den herdenkingsavond van de Ver. van ex-poiitieke gevangenen (nit den bezettingstijd) behoorde ook burgemeester Van Kinschot (tweede van links) met zijn echtgenoote. Daarnaast de garnizoenscommandant, kol. Spaih en ds. D. Kuilman. Achter kol. Spaih, mevrouw Kuilman. (Foto N. van der Horst) Exclusieve opname Nieuwe Leidsche Crt, Waarom prof. Romme haar openlijk hulde bracht Vanwege het Kringbestuur van de Ka mercentrale Leiden van de K.V.P. werd Donderdagavond in de grobte tentoonstel lingshal van H.B.G. te Lisse een groote politieke vergadering gehouden, waarin als spreker optrad prof. mr C. P. M. Romme. Na een kort inleidend woord van den voorzitter der Kamercentrale ving prof. Romme zijn rede aan met de vraag „Wat is Linggadjati?" Men kan van deze over eenkomst in gunstige of ongunstige be- teekenis spreken, doch het was voor ons een onduidelijk stuk toen de 17 punten bekend werden gemaakt zonder meer. De op 10 December 1946 van regeeringswege gegeven toelichting hierop, de nadere ver klaringen van de Commissie-Generaal en de tweede gegeven Regeeringsverklaring maakte het verdrag of overeenkomst dui delijker en aannemelijker. Dit verduidelijkte .Linggadjati was een beginstadium van de inlossing van de Kon. rede van 1942. Een voorbereiding voor een blijvend samengaan van Ned.- Indië, zoowel Oost- als West-Indië met het moederland als gelijkgerechtigden. Tegen dit duidelijke Linggadjati had de Kath. Kamerfractie geen bezwaar en de Kamer heeft zich op 20 Dec. 1946 aldus uitgesproken door de motie-Van der Goes van NatersRomme. Hiermede heeft de Kath. fractie mede de verantwoordelijk heid aanvaard voor de verdere samen werking en hiervan heeft spreker nimmer spijt gehad. Vervolgens ging spr. hierop na de reactie van Indonesië op de behan deling in de Kamer. De republiek Indo nesië verzette zich tegen de gedachte, dat het duidelijke Linggadjati zou worden ge- teekend, omdat men meende hierin iets anders te zien. dan de oorspronkelijke 17 punten. In Nederland werd de oppositie ontke tend tegen de Regeering in het parlement, waarbij werd verondersteld dat het ver duidelijkte Linggadjati een gewijzigd Linggadjati zou zijn en deze veronderstel ling vond in Indonesië weerklank. De op- Maar weet welhet water is 3 ct. duurder dan in Leiden De Commissie inzake huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding te Oegst geest organiseert deze week een tentoon stelling in het Patronaatsgebouw, welke gistermiddag door burgemeester J. C. Baumann werd geopend. In een welkomstwoord richtte mevr. SplitsWitvliet zich tot de genoodigden en sprak er haar blijdschap over uit, dat de burgemeester deze tentoonstelling wilde openen. Ook weth. De Neef en mevr. Belgraver als vertegenwoordigster van U.V.V.-Oegstgeest, heette spr. harte lijk welkom. Burg. Baumann viilg zijn openingsrede aan met op te merken, dat het werk van deze Commissie hoogst belangrijk is. Spr herinnerde voorts aan de moeilijke taak in bezettingstijd en bracht hulde aan de Ned. huisvrouwen. Maar nog, aldus spr., is het voeren van een huishouding een moeilijk werk, niettegenstaande we dach ten dat na den bezettingstijd alles weer vanzelf in orde zou komen. Op de uitgegeven folder ziet spr ver schillende punten staan, als voeding, welke nog heel wat zorgen baart. Over het punt kleeding wil burg. Baumann maar niet spreken, de moeilijkheden in dezen zijn genoegzaam bekend. Ook de opvoeding der kinderen baart nog veel zorgen, gezien ook de toenemende jeugd criminaliteit. Komende tot het punt „onze wasch", zeide spr., hier niet veel van te weten, aangezien hij nog nimmer aan de waschtobbe heeft gestaan. Wel weet spr en dit punt is in de laatstge houden gemeenteraadsvergadering nog ter sprake geweest dat het water, be- noodigd voor die wasch in Oegstgeest, drie cent per kubieke meter duurder is dan in Leiden. Hoewel reeds met de Duinwaterleidingmaatschappij contact hierover is opgenomen, viel hier niets aan te doen. Spr. geeft daarom de com missie in overweging een klacht terzake in te dienen bij de Prijsbeheersching, aangezien misschien van „zwarten han del" gesproken kan worden. In het vertrouwen, aldus 9pr., dat aan deze suggestie in het belang van alle Oegstgeester huisvrouwen gevolg zal wor den gegeven, verklaarde spr de tentoon stelling voor geopend. Hierna wenschte mej. Nuenen van de afd. Leiden de Oegstgeester commissie geluk met deze tentoonstelling, terwijl mevr. Meyers, lid van het hoofdbestuur, de activiteit en de veelzijdige belangstel ling van de Commissie te Oegstgeest prees en succes met deze tentoonstelling toewenschte. Deze tentoonstelling, welke zoowel 's morgens, 's middags als 's avonds ge opend zal zijn, geeft een keur van voor lichting aan de huisvrouw op velerlei gebied. We noemen het advies om van oude kleeding. kinderkleertjes te maken. Naast de voorlichting hoe de orde ;n de keuken moet zijn, geeft zij aanwijzingen wat er al m die keuken bereid kan wor den aan smakelijke gerechten met weinig middelen, terwijl het verwerken van oud brood zeker de aandacht van de huismoe ders zal vragen. Bescherm uw kleeding tegen mot, is eveneens een advies, dat op deze tentoonstelling gegeven wordt. Gp het podium is een stand ingericht over kinderopvoeding, terwijl daarnaast een groote collectie brochures en boekwerkjes een aanvullinig mag zijn op het tentoon gestelde. Over het geheel genomen een tentoon stelling, welke de belangstelling van de huismoeders zeer waard is. Verbuigings-n wordt in Regee- ringsstukken niet gebruikt Wat de scholen zullen doen moet nog beslist worden. De Ministerraad heeft besloten, dat in alle stukken, welke van de regeering, de afzon derlijke departementen of van andere rijks- instanties uitgaan, de verbuigings-n, welke in de wet op de nieuwe spelling facultatief is gesteld, niet zal worden gebruikt. T-a.v. de scholen heeft minister Gielen geen be slissing genomen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, Veemarkt, 28 Mrt '47: fokstieren 20; slachtetieren 3; kalf- en melkkoeien 151 f 400750, vlug; vare-koeieD 100 f 300500, mat; vette koeien 243, pinken 43 f 200325, mat; nuchtere slachtkalveren 44; vette schapen 47; weide schapen 100; lammeren 10; mestvarkens 110 f 50—80, te vlug; big gen jÉ49 f 3050, te vlug; paarden 25 f 200 1100. mat; bokken en geiten 36. LEIDEN, Kaasmarkt: Goudsche kaas 4 partijen; Leidsche kaas 4 partijen. Geen noteering. positie heeft in internationale kringen een twijfel gebracht en de gedachte ge wekt of men geen woordbreuk ten opzich te van deze overeenkomst zou doen. De onderteekening van Linggadjati van 15 Maart 1947 was voor ons niets anders dan een aanvaarden van een verduidelijkt Linggadjati, aldus sfpr. Deze onderteeke ning is geschied buiten de Kamer om. De Kath. fractie en de Kamer werden ge plaatst voor een voldongen feit. Bij de be handeling heeft de Kath. fractie zich dan ook uitgesproken het te betreuren, dat ds Regeering tot teekening is overgegaan zonder hierin de Kamer te kennen. Voor de aanvaarding had de Regeering onge twijfeld zrware argumenten en overwegin gen, doch kon deze niet noemen. Eenige argumenten noemde spr. hierop, o.a. de verdere verwarring die onze betrekkingen met andere landen zou kunnen scha den. Militaire, economische en financieelo redenen welke niet genoemd zijn. De Kath. fractie heeft evenwel niet de verantwoordelijkheid aanvaard en ook niet hieromtrent een Regeeringscrisis uit gelokt. Dat heeft geen enkele partij, ook al was zij in de oppositie, gedaan, omdat dit in het waarachtige belang van het land was. Spr. bracht hiervoor een woord van dank aan de oppositie. Elke uiting tegen de gesloten overeen komst is in waarheid een afbreuik van de belangen van de eenheid van het Rijk. Tndië heeft gebrek aan arbeidskrachten uit Nederland, daarom moeten wij mede werking verleenen, aldus besloot prof. Romme. Sommige bakkers verwerken reeds mai» in 't brood Het toevoegen van rogge veroorzaakt echter de klefheid. In aansluiting op het bericht van Woensdag over de samenstelling van het brood, ver neemt de Nieuwe Leidsche Crt. nog nader, dat er op verschillende plaatsen, voornamelijk door kleinere bakkers,' wier vorige toewijzing meelvoorraad uitgeput was, reeds ongeveer 10 pet mais in het brood wordt verwerkt. De afmetingen van dit brood zijn hierdoor iets kleiner geworden, doch de smaak en voedingswaarde bleven dezelfde. De oorzaak van de klefheid te niet aan de mais-toevoeging te wijten, doch aan de 13& pet inlandsche rogge, welke momenteel m het brood verwerkt worden. Het zou dan ook den bakkers welkom zjjn, indien deze hoeveelheid rogge door mais kon worden vervangen. Behalve de reeds genoemde per centages is de samenstelling momenteel on geveer 63 y2 pet. buitenlandsche tarwe en 13% pet. binnenlandsche tarwe. We kunnen hieraan nog toevoegen, dat Ne derland van Argentinië 200.000 ton mais heeft gekocht van den nieuwen oogst, die in den voorzomer zal worden verladen. BONNEN VOOR 4 LITER PETROLEUM VOOR VERLICHTINGS- EN KOOK- DOELEINDEN Onderstaande bonnen van de kaarten voor petroleum voor toookdoeleinden en verlich ting geven gedurende April 1947 elk recht op het koopen van vier liter petroleum? kaarten UA 611: bon A 21 t/m A 24, kaarten UB 611: bon B 11 en B 12, kaarten UC 6311; bon C 06, kaarten UD 611: bon D 11. NOTEERINGEN NEW YORKSCHE BEURS NEW YORK, 26 Maart. Atch. Top 88% (87%); Balt. 14% (14%); Can Pac. 12% (12%); N.Y. Centr. 18% (17%); Penns. 22 (21%); Un. Pac. 125 (124%); A. Copp. 40% (39%); Bethl. 92% (93%); Chrysler 99 97%; Gen. El. 36 35%); Gen. Mot. 61% (60%); Int. Nick. 33 32%); Kenn. Copp. 48% (47%); Packard 6% (6%); Rep. St 29 (28); Shell 27% (27%); Stand. O. 67% (66%); U.S. Rubb 53% (52%); U.S. St 74% (73%). VISSCHERIJBÉRICHTEN IJ MUIDEN, 28 Maart 1947. Binnenge- loopen zijn de stoomtreiler RO 15 f 15.000 en de kustvisschers KW 92 f2030, 53 f 960, KW 51 f5160, 109 f104, UM 249 f1050, 237 f 70, 262 f40, 318 f 144, LJM 60 f 770, EH 4 f 750, 20 f 360, UK 4 f 756, 22 f 1350. 268 f580, 141 f 1460. 87 f1220, 31 f990, 90 f 170, 86 f 530, 17ë, f1018 119 f 171. De aanvoer bedroeg 600 kisten kabel jauw en geul. 10 tarbot en tong, 200 wijting, 1000 schol, 100 schar, totaal 1910 kisten. Prijzen: gr. schol f23—20, gr. md. schol f26—19, kU schol f 34—30, bot f 20—10.50, alles per 50 kg. SCHin;vBNINGEN27 Maart. Besommin gen trawlloggers: Sch. 133 f 7.000.—; Sch. 402 f 2.690.—; Sch.. 166 f 825.— (motor de fect). Besommingen kustvisschers: SI. 19 f 125.—; SI. 47 f 100.—; SI. 36 f 500.—; Kw. 215 f 300.Kw. 27 f 40.—; Go 25 f 74.—; Go 26 f 720.—; Uk. 161 f 350.—; Sch. 177 f 820.—; Bh. 4 f 700.—; Od. J f 120.—. No teeringen: Groot middelschol f 14f 16, kL middelschol f 24f 27; kabeljauw 2 f 9— t 12; wijting ongestnprt t 7—f 9.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5