Drie October-„koning" wordt morgen 70 jaar Huisvestingscommissie thans geïnstalleerd Hulde voor weth. Jongeleen en dhr. Ensingh NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG «8 MAART 1947 Stadsnieuws De heer B. de Koning bereikt den leeftijd der „sterken" Morgen viert een bekend Leidenaar en wel de heer B. de Koning, firmant- eigenaar van Fa. B. de Koning aan de Haarlemmerstraat, zijn zeventigsten ver jaardag. Wie kent hem niet den vitalen grijsaard zooals nevenstaande foto hem in zijn Volle glorie toont, wanneer hij op den 3- Octoberdag zijn paard berijdt als voorzitter van de optocht-commissie? Wanneer men hem ontmoet, zou men zeker niet zeggen, dat hij reeds den leeftijd der „ster ken" bereikt. De jarige van morgen verzorgt nu reeds jarenlang den hoofdshotel van den Leidschen feestdag en hij doet dit met een geest drift en élan, die jongeren hem niet zouden verbeteren, want 3 October is bij uitstek „zijn" feestdag. Veel wordt er steeds van hem gevergd in zijn kwaliteit van voorzitter der optocht-commissie en tal van moeilijk heden heeft hij in den loop der jaren moeten overwin nen, maar zij wer den overwonnen, daar was hij im mers „de koning" van 3 October voor! Er waren wel eens ups and downs, doch ook vele hoogte punten, zoo b.v. in 1924, toen H.M. de Koningin de Drie- Octoberfeesten be zocht, en in 1945, de eerste viering na den oorlog, toen hij voor de 25ste maal den optocht leidde. Zijn drukke zaken eischen tevens veel van zijn werkkracht en energie, doch met vaste hand weet hij hieraan leiding te ge ven, terwijl hij vóór den oorlog als voor zitter van de Midza-combinatie zeer veel heeft gedaan om .den middenstand tot bloei te brengen. Het werk der barmhartigheid en nog verscheidene andere aangelegenheden hebben ook steeds de volle aandacht van den heer de Koning gehad en een beroep op hem vond gaarne weerklank. In verband met zijn zeventigsten ver jaardag hoopt de heer de Koning morgen middag ten zijnen huize. Van Slingelandt- Leidsche Amateur Fotografen Vereeniging Dezer dagen hield de L.A.F.V. weder om haar 14-daagsche bijeenkomst. Aan de wanden van. het zaaltje in hotel Central bevond zich een fraaie fotocollectie, be schikbaar gesteld door den Zwitserschen Bond van Amateur Fotografenvereenigin- gen. De 70-jarige, zooals alle Leidenaren hem kennen, wanneer lrij op 3 October leiding geeft aan den jaarlijkschen optocht, het hoogte punt van de feestviering. laan 9, te recipieeren en het lijdt geen twijfel, of vele Leidenaren zullen hem op den dag van morgen hun gelukwenschen willen aanbieden. De receptie wordt ge houden var. 45.30 uur. Morgenmiddag om kwart voor vijf zal „Werkmans Wilskracht" den heer de Koning een serenade brengen voor zijn woning aan de v. Slingelandtlaan, terwijl de winkelierscombinatie Haarlemmerstraat alle winkeliers verzocht de vlaggen uit te steken. Bij de talrijke gelukwenschen voegen wij op deze plaats ook de onze. Nog vele jaren, mijnheer de Koning! Na het openingswoord van den voorzit ter werd het woord verleend aan den heer heer Gompelman voor de inleiding over stillevenfotografie. Spr behandelde eerst het fototoestel- Naar zijn meening geniet het platen- toestel van grooter formaat en met lang brandpunt de voorkeur. Ook de klein- formaattoestellen zijn wel geschikt, doch de rolfilmtoestellen hebben het nadeel, dat de geheele film in zijn geheel moet worden ontwikkeld, waardoor ingrijpen in het proces niet mogelijk is. In elk ge val is een toestel met matglasinstelling noodzakelijk. Het ontwikkelen van de platen geschiedt het best met 2-schalen- ontwikkelaar, nl. eerst een pittig wer kende ontwikkelaar, die den lichten kracht geeft, gevolgd door een zachter werkenden ontwikkelaar om de schaduwpartijen tot hun recht te doen komen. Met ruim overbelichten van de platen heeft spr de beste ervaringen. Het ge bruik van een statief is onontbeerlijk. Als ondergrond, resp. achtergrond, neme men lichtkleurig carton, waarvoor gewoon stroobord vaak voldoende is en de voor werpen voor het stilleven kieze~ men zoo eenvoudig mogelijk. Aan de cbmpositie dient veel aandacht te worden besteed, waartoe spr meerdere voorbeelden stelt. De verlichting kan zoowel dag- als kunst licht zijn. Goede resultaten worden ver kregen met diffuus daglicht, gecombi neerd met een Fotolita-lamp als hoofd- liohtbron. Bij het maken van de bromide- vergrooting dient zoonoodig te worden ingegrepen, zooals doorbelichting of te genhouden van bepaalde partijen. Vele leden hadden hun fototoestel medegebracht, zoodat na de pauze prac- tisch kon worden gewerkt aan het maken van enkele stillevenfoto's, waarbij de heer Gompelman de noodige aanwijzingen gaf. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Wegens poging tot diefstal was W v H te Noordwijkerhout veroordeeld tot on voorwaardelijke gevangenisstraf, van welik vonnis hij in hooger beroep kwam bij het Hof. Dit heeft arrest gewezen en thans de straf voorwaardelijk opgelegd met drie jaar proeftijd. P G L te Voorhout was door den poli tierechter veroordeeld, in verband met door hem gepleegden diefstal. Van dit vonnis kwam verdachte in hooger beroep bij het Gerechtshof. Dit heeft thans het tewlaste gelegde niet bewezen geacht en verdachte vrijgesproken. LEDENACTIE CHR. HIST. UNIE. Het bestuur der afd. Leiden van de Chr. Hist. Unie heeft thans een leden-werfactie ingezet, waaraan een wedstrijd is verbon den. Degene, die de meeste leden voor 30 April a.s. aanbrengt, ontvangt het twee- deelig standaardwerk van ds H. C. Touw: „Het verzet der Hervormde Kerk". Comité „Holl._ Schouwburg" Een stampvol Trianon-theater, waarin vele studenten en professoren, terwijl ook de burgemeester, jhr v. Kinschot van zijn belangstelling blijk gaf, was gisternacht getuige van een filmvertooning, welke werd georganiseerd door het „Hollandsche Schouwburg-comité" in samenwerking met de Leidsche Studenten Film Liga. De praeses van deze vereeniging, Willem Vogel, gaf in zijn openings woord een uiteenzetting van de oor zaak, die tot deze nachtvoorstelling had geleid. Het is n.l. de bedoeling om den „Hollar.dschen Schouwburg" in Am sterdam, welke in den bezettingstijd' het tooneel is geweest van zooveel ellende van onze Joodsche landgenooten, niet meer als oord van wereldsche ontspanning te doen gebruiken. Men is nu van plan dit gebouw aan te koopen. Hierover sprak de heer I. Leeman, die zijn dank richtte tot allen, die voor dit doel deze voorstelling bijwoonden. Ver volgens nam het filmprogramma een aan vang, dat behalve een kort voorfilmpje uit 1904, de onvergelijke mooie technicolor „A matter of life and death" omvatte. Tegen half drie liepen velen tot de wer kelijkheid teruggekeerden over de aarde donkere Breestraat huiswaarts om een korte nachtrust te genieten. NED. VER. VOOR HUISVROUWEN Gistermiddag vond in „Het Gulden Vlies" de jaarvergadering plaats van de afd. Lei den van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen. De presidente, mevr. A. Groen Nieuwen- huizen-Segaar, opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Mevr. G. Douma-Herberts, secretaresse," bracht het jaarverslag uit. Uit het verslag van de penningmeesteresse bleek, dat er een basig saldo is van f 221.79. Als de advertenties in het maandblad niet toereikenk zijn om de kosten te dekken, geeft het hoofdbestuur in overweging de contributie tot f 4 te verhoogen. Uit de vergadering kwam naar voren dit toch te doen, opdat de vereeniging jn de toekomst nog meer van zich zal kv.jnen laten hooren. Op de Algemeene Vergadering, welke op 29 April a.s. zal worden gehouden, zal dit voorstel, dat slechts een plaatselijke verhoo ging van de contributie inhoudt, worden be sproken. Besloten werd, dat een vast lidmaatschap zal worden gesloten op de Blindeninrichting te Wolfheze, welke in den oorlog geheel is verwoest. De leden zullen hiervoor een zeker bedrag betalen. Voorts ligt het in de bedoeling om in de toekomst meer gewestelijke vergaderingen te organiseeren, teneinde het contact tus- schen de verschillende afdeelingen te ver stevigen. De volgende afdeelingen hebben hun adhaesie met dit voorstel betuigd: Den Haag, Schiedam, Gouda, Rotterdam, Den Briel, Gorkum, Delft, Lisse en Leiden. Distrïbutievaria Morgen is aan de beurt voor het afha len van bonkaarten en textielkaarten de letter V. vanaf Ven t/m Verhey. Het kan toor is geopend van 8.3010.30 uur. Kunst en Letteren CONCERT ROTT. PHILH. ORKEST Had Piet van Mever bij het vorige con cert een analytisch toelichting gegeven bij het concert, dat Woensdagavond onder auspiciën van K. en O. gegeven werd, trachtte hij het publiek op een andere wijze nader tot den componist te brengen. Hij deed dit docr een en ander te vertellen van het leven van Beethoven en door een «algemeene karakteri«+i'»k "*orken te geven. Met zijn .opmerKiug, id, f»cc^ovc.. zeKer niet de allergrootste componist is geweest, kunnen wij ons geheel vereenigen. Maar het bevreemdde ons toch te hooren, dat Beethoven geen grodter componist geweest zou zijn dan Liszt. Beethoven moge dan niet de hoogte van Bach en Motzart hebben be reikt, zijn werken staan op een aanmerke lijk hooger plan dan die van Liszt. Dat Beethoven een profeet zou zijn ge weest is een typisch romantische opvatting, die wij thans, anno 1947, wel als een over wonnen standpunt mogen beschouwen. Van de 5de symphonie gaf Van Mever een soort aesthetische analyse. Het projectee ren van psychische inhouden in een com positie is altijd eenigermate gevaarlijk; tot welke excessen dit leiden kan hebben de analyses der symphonieën van Beethoven van Prof. Arnold Schering bewezen. Bovendien lijkt het ons nuttiger, wanneer iets wordt verteld over de structuur der werken en het publiek gelegenheid krijgt dethema's, waarop een werk' is gebouwd, te hooren. Henri Welbooren gól een heeF goede ver tolking van enkele liederen van Beethoven. Het orkest speelde met entrain, maar hier en daar wat onverzorgd. Hennie Schouten. ZIJ ZAL GEM. BUREAU VAN ADVIES DIENEN Dezer dagen had ten Stadhuize door den burgemeester de installatie plaats van de Commissie van Advies inzake Huisvestings aangelegenheden. De burgemeester dankte de aanwezigen, dat zij aan de uitnoodiging van het gemeentebe stuur om in de Commissie zitting te nemen, gevolg hadden gegeven en zette daarbij uit een, dat huisvesting een van de meest ern stige vraagstukken is, waarvoor het gemeen tebestuur zich geplaatst ziet. Het Gem. Bu reau voor Huisvesting heeft een bijna boven- menschelijke taak te verrichten, waardoor het wenschelijk geacht wordt een Commissie in het leven te roepen, welke dit bureau met adviezen terzijde zal staan. De burgemeester deelde verder mede, dat het de bedoeling is een groote Commissie en daaruit een kleine, zg. werkcommissie te vormen. Van beide Óommissies is de heer A. J. Jongeleen, wet houder van Fabricage, aangewezen als voor zitter. Nadat de burgemeester de vergadering had verlaten, nam de voorzitter het woord en lichtte daarbij de voorgenomen werkwijze toe. De Commissié is samengesteld uit ver- OEGSTGEEST Ge b o r e n Petrus G M, z. van A J M van Haasteren en C M Borst; Joannes A J, z van F L van Eisen en M C J Leenheers; Christiaan C, z van C C Ames en B J Dul; Aartjs, z van G Haasnoot en J Letter; Helena E, d van H A E van Tongeren en J v d Kuy. RIJNSBURG. Gisteren is het 5-jarig zóontje van de fam. A. de M. ter hoogte van „Flora", tóen het onvoorzichtig den weg overstak, door een auto van den kolenhandelaar v. W. aangereden? Het ventje is met een ernstige hoofdwonde en ontvellingen aan het gezicht naar huis gebracht. In ons verslag van gisteren van de jubileumviering van de Coöp. Boerenleen bank stond vermeld, dat ds v. d. Linde sprak namens de Geref. Kerk. Ds v. d. Linde voerde echter het woord namens alle plaat selijke predikanten. De spr. op de foto was niet baron v. Wijn bergen, doch de heer J. Visser, inspec.-dir. van de Centrale Boerenleenbank. VOORSCHOTEN Geboren: Theodorus M J, z van W van der Geest en M G Lamboo; Arie H; z van A H Grol en H J Abeen. Overleden: A J M van der Plas, 68 j. echtg. van P L Alkemade. Ondertrouwd: N J Stikvoort 23 j. en A W M van den Assem, 24 q.; W A Nedertiof, 24 j. en M van Hemert, 28 j. Gehuwd: J H Querreveld, 23 j. en E C H van Saanen, 21 j. IN VERGADERING DER HUIS- EN GRONDEIGENAREN De Bond van huis- en grondeigenaren voor Leiden en Omstreken is gisteravond in „Het Gulden Vries" in een halfjaar- lijksche ledenvergadering bijeen geweest. De voorzitter, de heer B. J. Huunnan Jr„ opende, waarna de notulen en inge komen stukken door den secretaris, den heer P. C. A. ten Broek, werden voorge lezen, die na eenige bespreking overging tot het geven van het jaarverslag over 1946. Hieruit ontleenen wij het volgende: Het district Leiden omvat de Ver. v. Huis eigenaren te Alphen a/d Rijn, Leiden, Nieuwveen en Sassenheim. Tot voorz. van dit district werd de heer P. C. A. ten Broek gekozen. Door het hoofdbe stuur te Den Haag is aan de Tweede Ka mer een Request gezonden om te voor komen, dat de Vermogensaanwasbelastjng ook van toepassing zou worden gebracht op onroerend goed. Voorts werd als permanent vertegen woordiger in de ledenvergaderingen van het hoofdbestuur, de heer B. J. Huurman Jr. aangewezen. Het aantal leden bedroeg 911. De commissie van advies heeft 312 adviezen verstrekt aan huurders en ver huurders. Vervolgens waren de financiën aan de beurt en dit jaaroverzicht werd met een batig saldo goedgekeurd. Hierna werden eenige vragen gesteld naar aanleiding van het instellen van een advies-commissie van huisvestingsvraag stukken, in welker beantwoording de heer Huurman een woord van hulde bracht aan weth. Jongeleen en den heer Ensingh voor hun rechtvaardig beleid bij het moeilijke vraagstuk der huisvesting. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de-heeren P. C. A. ten Broek, J. 't Hart, A. C. M. v. Beukering en C. G. J. Alkemade herkozen, terwijl in de plaats van den heer H D. v. Weizen, die voor zijn functie had bedankt, geen nieuwe candidaat werd gesteld. De'voor zitter richtte zich in enkele welgekozen bewoordingen tot den heer v. Weizen, die thans, na 35 jaar, van het bestuur afscheid nam. De heer v. Weizen beant woordde dit dankwoord. Tijdens de rondvraag werden vele vra gen gesteld, bijna alle betrekking heb bende op het verhoogen van de huren, waarop de heer Huurman in zijn ant woorden de verschillende voorwaarden voor huur verhooging naar voren bracht. schillende groepen uit de burgerij en zal be staan uit de navolgende leden: mej. A. C. B. Dekking, de heeren J. Bekooy, G. W. ten Braak, H. C. Doove, A. v. Dijk, J. W. Har- ting, A. Hollinga, G. Hordijk, B. Huurman, J. v. Iterson, J. de Jong, J. L. C. Kips, Is. Leman, J. A. M. v. Oyen, J. Ravestein, C. Schout, J. A. Sohüller, mr M. B. Vos. H. van Weizen. De uit deze Commissie samen te stellen werkcommissie zal bestaan uit 5 leden. Hierin zullen de vertegenwoordigers van de Fede ratie van Woningbouwverenigingen en van den Verhuurdersbond permanent zitting ne men, terwijl de overige drie. leden om de drie maanden kunnen worden vervangen. De heer R. Ensingh, chef van hét Gem. Bureau voor Huisvesting, zal beide comissies als adviseur terzijde staan, terwijl mej. J. J. Wolf tot secretaresse is benoemd. De wethouder van Fabricage zal voor huis- vestingsaangelegenheden geen spreekuur meer houden, terwijl een ambtenaar van het Gem. Bureau voor -Huisvesting belast zal worden met het dagelijksche spreekuur, het welk tot dusver door den heer Ensingh ge houden werd. Gegadigden, die zich na een bezoek bij den ambtenaar niet bevredigd: achten, kunnen zich beroepen op den chef van het bureau, waarvoor de heer Ensingh des Dinsdags en Donderdags van 1012 uur voormiddags te spreken zal zijn. In hoogste Instantie kan men een beroep doen op de Commissie, toe wie men zich echter uitslui tend schriftelijk kan wenden p.a. het Ge meentelijk Bureau voor Huisvesting. Stad huis. De leden van de Commissie houden geen spreekuur en zuilen ook niet aan huis te spreken zijn. „Het Zonnehuis" moet nood zakelijk uitgebreid Op de jaarvergadering werd daarom opgewekt tot grootere activiteit. De afd. Leiden van de Chr. Vereeni ging tot verpleging van behoeftige chro nische zieken „Het Zonnehuis" hield gis teravond in gebouw ..Prediker" haar jaar vergadering. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, de heer W. G. Aldershoff, op de barmhartigheid, welke wij als Christenen jegens deze zieken moeten toonen. In zijn jaarverslag memoreerde de secretaris, de heer D. Prins, het 25-jarig bestaan, terwijl de penningmeesteresse, mevr. W. C. de Vos-Schouten, mededeelde dat zij aan het hoofdbestuur f 1886 had afgedragen. De heer Aldershoff maakte bekend, dat pogingen zullen worden aangewend om in Oegstgeest een zelfstandige afdeeling op te richten. Voorts werd het plan tot uitbreiding van „Het Zonnehuis" te Beek bergen besproken. Dit huis is te klein en kan slechts een beperkt aantal zieken op nemen, terwijl er in ons land 90.000 chro nische zieken zijn. Het hoofdbestuur is dan ook van meening, dat het huis vergroot moet worden. Het gestelde doel om het huiselijk karakter te bewaren mag echter niet uit het oog verloren worden; de pa tiënten mogen niet dè idee krijgen, dat ze in een inrichting zijn. DerhaLve is uitbreiding van nel inuis uitgesloten. Het bestuur heeft gezocht naar andere wegen om den arbeid uit te breiden en heeft zich als ideaal gesteld de decentralisatie; men tracht dus te ko men tot oprichting van verschillende hui zen, waarin aparte besturen zullen zijn gevestigd, welke in contact zullen staan met het hoofdbestuur. Bij het maken van plannen rijzen echter vele moeilijkheden. Daar dringt zich allereerst op den voor grond het groote gebrek aan personeel. Door meerdere huizen te stichten, zal deze behoefte ongetwijfeld nog grooter worden. Dit is zeker, aldus de voorzitter, dat de uitbreiding gepaard zal moeten gaan met een nog grootere activiteit van de leden. De heer W. G. Aldershoff werd als voorzitter herkozen, terwijl als tweede secretaris en als algemeen bestuurslid resp. werden gekozen de heer W. F. Stafleu en mevr. Boom. Als afgevaardigden naar de algemeene hoofdbestuursvergadering in Mei a.s. te Utrecht werden aangewezen de heeren Aldershoff en Prins.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4