Rijnsburgsche Coöp. Boerenleenbank 25 jaar Rijnsburg „spaart" voor een nieuw Raadhuis Wat er in de omliggende plaatsen voorviel NIEUWE liEIDSCHE COURANT DONDERDAG W MAART 194» Herdenkingsavond duurde tot in den nacht Gisteravond werd in een der zalen van „Flora" het 25-jarig jubileum gevierd van de Coöp. Boerenleenbank. De voorzitter, de heer Kralt, opende de bijeenkomst op gebruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den burgemeester, M. P. Hö- weler, Baron van Wijnbergen, bestuurs lid der Centrale Bank te Utrecht en den inspecteur-directeur den heer J. Visser, Deze 25 jaar waren moeilijk, aldus spr. Dat we nog bestaan hebben wij te dan ken aan de eerste jaren. Spr. dankte den heer Visser voor het medeleven, getoond bij de oprichting. Het is G. v. Delft, al dus de heer Kralt, die in de oprichting van de Bank een groot aandeel heeft ge had. De veilingver. „Flora" was het fun dament, waarop de Bank rustte. De om zet werd grooter. Op 17 Januari 1922 werd de eerste vergadering gehouden en toen werd spontaan tot oprichting besloten. Er werd een bestuur gekozen, waarbij de heer T. Kralt voorz. en G. v. Delft secr. werd. Van de oprichters zijn er thans nog 4 over. De 'heeren G. v. Delft en J. de Haan zijn in de kracht van hun leven overleden. De verwachtingen waren toen zeer groot. De kassier begon met een jaar salaris van f 100. Er werd begonnen met geleend geld. De critiek is niet van de lucht af geweest, maar deze heeft zeer goed gewerkt- Het êing in Rijnsburg in die jaren goed. roei, bloei en vooruitgang op allerlei gebied was duidelijk zichtbaar. Het was de aangenaamste tijd voor het' bestuur. De 2e periode 19321940 was zeer moei lijk. Omstreeks 1932 viel het Engelsche Pond. Toen is het rampjaar voor Rijns burg gekomen. In de derde periode (19401945) waren de tijden slecht, maar met den handel ging het best- Veel hypotheken zijn toen afgelost en achterstanden gelijk gemaakt. Ook de vierde periore 19451947 bracht nog enkele moeilijkheden. Gèldsaneering deed de kassier, Jac. Kromhout, nog wel eens mopperen, maar het kwam in orde. De voorz. besloot met de woorden, dat wij met alle moeilijkheden tot Hem zullen gaan. Dan zal er uitkomst zijn en de voorz. dankt alle bestuursleden en com missieleden hartelijk voor het genoten vertrouwenen dat er in de toekomst gewerkt mag worden onder Gods leiding. De voorz. gaf hierna de leiding over aan het eerelid, den heer P. v. Delft, Deze gaf eerst den secr. gelegenheid zijn verslag uit te brengen. Kassier Kromhout gaf een prachtig financieel overzicht van de oprichting af. Het ledental bedraagt nu 543 en de reserve van f 126.198,66 en een eigen ge bouw en meubilair. De voorz., de heer P. v. Delft, nam hier na het woord, die de jubilarissen toe sprak. Vervolgens spraken burgemeester Hö- weder,Baron van Wijnbergen, lid Van het hoofdbestuur, de heer J. Visser, mevr. v. da Vijverv. d. Voet, na mens haar man en de Chr. Kleuterschool, notaris Verhees, ds L. v. d. Linde, namens de Geref. Kerk, H. J. den Haan, namens de Tuinbpuw-avondschool, D. v. Egmond, MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. Eindelijk is dan de natuur weer ontwaakt en zijn alle hens weer aan dek om te trachten den ver loren tijd in te halen. Dat zal niet gemak kelijk gaan. Het is voor. een groot deel weer de natuur, welke hieraan veel kan doen. We hebben in Maart nog enkele zomersche dagen - te goed en volgens de Bilt hebben we.een mooie maand April te wachten en als deze profetiën invervulling gaan kan er nog veel ijlgehaald worden. Even anders staat het met de arbeidskrachten Een massa werknemers hebben 12 lange weken niets ten gunste van de productie voor het aan staande seizoen kunnen doen, hetgeen dus achterstand veroorzaakt. Met sommige werkzaamheden, b.v. met spitten en diep- spitten zal de z.g. Fransche slag geslagen moeten worden, wil er van eenig inhalen sprake kunnen zijn. Begrijpelijk dat de pro ductiekosten voor dit abnormale voorjaar aanzienlijk stijgen. Mest, vervoerkosten, ar- beidsloonen, prijs van materiaal, en gereed schap; alles is zoo onrustbarend'gestegen en stijgt nog zoo dat uiteindelijk de prijzen van.'het product, dus ook de maximumprij zen aanzienlijk zullen moeten stijgen wil er van een loonend bedrijf sprake kunen zijn. En aangezien de maximumprijzen in het algemeen te laag zijn en er van minimum prijzen nog geen sprake is, ligt het voor de hand, dat de kans groot is, dat er iets an ders zal gebeuren, iets abnormaals. Dat zulks niet in het belang van den consument is, is mede zeer begrijpelijk. De aanvoer was in de afgeloopen week maar zeer matig. Doch thans komen er weer produc ten die tijdens de vorst niet werden aange boden, rapen, sdhorseneeren, kroten. Het staat reeds vast dat er nog al wat bevroren is, kroten, aardappelen, peen Vooral voor het artikel aardappelen waarvan toch reeds een tekort was, kan dit ernstige gevolgen hebben. Laten we er het beste van hopen KATWIJK aRIJN. Waspeen I 44—dO, II 19—32; spruiten 69; kroten I 10, II 37; -schorsèneeren I 36. Alles per 100 kg. NOTEERINGEN NEW YORKSCHE BEURS NEW YORK, 26 Maart (Reuter). Atch. Top. 87(87%); Balt. 14% (18%); Can. Pac. 12% (12%); N.Y. Centr 17% (17%); Penns 21% (21%); Un. Pac. 124% (124); An. Copp 38% (38%); Bethl. 92% (90); Chrysl. 97% (94%); Gen. El. 35% (35%); Gen. Mot. 60% (58%); Int. Nick. 32% (32); Kenn. Copp. 47% (46%); Pac. 6% (6%); Rep. St. 28 27%); Shell 27% (27); Stand. O. 66% (66%); U.S Rubb 52% (51%); U.S. Steel 73% 71%). VISSCHERIJBERICHTEN SCHEVENINGEN26 Maart. Besommingen treilloggers: Soh 15 f 5440. Sch 30 f 5300, Sch 325 f 9200. Besommingen kustvisschers: Sch 10 f 200, Sch 119 f 50. Sch 183 f 180. Sch 11 f 400, Sch 12 f 420 Sch 18 f 180. Sch 71 f 340 Sch 62 f 180, Sch 67 f 400, Sch 996 f 60, SI 49 f 240, SI 19 f 120, SI 11 f 340, Od 2 f 80, Bh 5 f 180, Zz 16 f 320, Uk 28 f 150, Uk 160 f 140. Uk 143 f 220, Uk 51 f 220. Kw 27 f 21. Noteeringengroot middelschol f 13.6016, klein middelschol f 25, beide p, kist v. 10 kg namens de Groenteveiling Rijnsburg, W. v. d. Mey, 2e-voorz. van de Veilingver. „Flora", K. de Heyer, voorz. koopmans ver. en de heer J. v, d. Mey, penn. van de veilingver. .Flora". De jubilarissen kregen verschillende fraaie cadeaux aangeboden. De muziekver. „Wil'helmina" liet feest klanken hooren. VOORSCHOTEN Morgenavond houdt de C.H.-Kies- vesr. haar jaarvergadering in de kleine zaal van het gebouw voor Ghr. Belangen. De agenda vermeldt oa. jaarverslagen secr. en penn., aftreden bestuursleden: A. den Boer, C. Mechefl'se en Jac. Nell en bovendien een voordracht van weth. B. van Vliet over „Praotische gemeente politiek". Wij vestigen er de aandacht op, dat de vergadering van de woningcommi ssde morgenavond zal worden gehouden. Tijdens de huldiging van de jubilarissen van de Coöp. Boerenleenbank te Rijnsburg. Het bestuurslid van de Centrale Bank, baron van Wijnbergen (geheel links), spreekt de jubilarissen toe. Van links naar rechts: Jac. Kromhout (kassier), T. Kralt (voorzitter), W. v. Tilburg, D. v. Egmond en P. v. Delft (eerelid). HOE STAAT HET MET DE BRANDWEER? Dinsdagavond vergaderde de Gemeente raad ten gemeentehuize o.l.v. burg. Höwe- ler, die de heer C. v. Egmond hartelijk wel kom heette na zijn ongesteldheid. Hierna dankte dit lid den voorzitter en alle raads leden hartelijk voor de belangstelling tij dens zijn ziekte. De verzoeken van het be stuur der Ver. tot Stichting en Instand houding van scholen met den Bijbel te Rijnsburg om gelden toe te staan voor aan schaffing van leermiddelen worden inge willigd, evenals het verzoek van de Openb. school voor gelden tot het aanschaffen van nieuwe kartonnen wandplaten, waar over de heer v. d. Mey (Ghr. Arb. Partij) een opmerking maakt., Over het voorstel om een bedrag van f 10 per leerling toe te staan als subsidie voor de leerlingen der Ohr. Kleuterschool, waar voor een bedrag van f 1500 benoodigd is, zegt de heer C. v. Egmond (A.R.) dit voor stel zeer toe te juichen, maar spri zou graag zien, dat het nu een Alg. Chr. Kleuterschool zou worden. Weth. Kralt (A.R.) sloot zich hierbij aan. De heer W. L. v. d. Gugten (C.H.) is er ook wel voor om subsidie te geven, maar er geen bepalingen aan toe te voegen. Ook de heer K. Zandbergen (C.H.) en dr v. d. Laan (A.R.) zijn het eens met het gesprokene, waarna de voorz. zegt dat de positie van de school al zeer slecht genoemd moet worden. Het is maar een hoyten gebouw en uitbreiding is niet meer niogelijk, zoodat toch spoedig over gegaan moet worden tot het bouwen van een tweede Kleuterschool. Na deze op- en aanmerkingen wordt dit voorstel z.h.st aangenomen. Het voorstel van het gemeentebestuur van Katwijk tot verlaging van het slacht- recht voor varkens van f 2 op f 1 werd eveneens aangenomen. Voorstel van B. en W. tot voorloopige goedkeuring van een uitgewerkt plan tot onteigening van gronden, o.a. van Wed. Joh. de Rover—de Wit een stuk land. een totale oppervlakte van 9960 m2; van Anna v. Egmond' een opp. van 570 m2; van Gebrs. v. Egmond Nzn. een opp. van 4320 m2; van J. v. Klaveren Hzn groot 7066 m2, waarvan noodig is 4470 m2, en van Aibr. v. Klaveren Hzn groot 7346 m2, waarvan noodig 5944 m2. De totale op pervlakte van deze gronden is 25560 m2. Weth. Kralt (A.R.) zette eerst zijn standpunt uiteen en zeide, dat hiermede eer. zeer onaangename zaak wordt on dernomen, want het land is veelal onmis baar voor de eigenaren. Wij fcullen advi seurs moeten benoemen en spr. wenschte daarbij twee personen uit het vak, die deze adviseurs kunnen inlichten over de schade van de goederen, die op dit land staan. Met deze regeling moet alles in het werk worden gesteld om de partijen tot elkaar te brengen. De voorz. sluit zich hierbij aan en merkte op, dat onteigening noodig is voor woningbouw. De heer K. Zandbergen (C.H.) wenschte dat het met een minnelijke schikking in orde zou komen. De Raad behoeft zich niet te houden aan het Bouwplan 1947, doch er worden te weinig Bouwplannen ingestuurd. De voorz. verzocht het voor stel aan te nemen, hetgeen geschiedde. Ook het voorstel tot verhuring van een lokaal in het gebouw van de gemeente bedrijven ten behoeve van den Belasting dienst. waarbij de voorzitter zeide, dat er nog enkele bezwaren bij der. Distributie- dienst zijn gerezen, die wellicht met een minnelijke schikking kunnen worden op gelost, werd aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel tot het reserveeren van een be drag van f 100.000.uit de batige saldi van vorige dienstjaren ten behoeve van der. bouw van een nieuw raadhuis. In 1945 was er van de Ondernemingsbelas ting een batig saldo van f 69.000.en in 1946 een batig saldo van f 90.000.waar van van ieder f 50.000.zou worden ge reserveerd, terwijl het overige saldo dan nog beschikbaar zal blijven voor niet te verwachten verliezen. De heer Zandbergen (CJI.) achtte het dringend noodig en hoopte, dat bin-nen niet al te langen tijd tot verwezenlijking zou kunnen worden overgegaan. Ook weth. Kralt (A.R.) kon zich hier mede vereenigen en zeide, dat het de ge meente nooit schade kon doen, want er is toch nog genoeg los geld over en de financieele toestand wordt er zeker beter van. Hierna werd dit voorstel ongewijzigd aangenomen. Aan de tentoonstelling ,,De Hofsfad- bloem" te 's-Gravenhage en de a.s. Fok-* veetentoonstelling werd een subsidie van f 50.toegestaan. De vöorz. maakte nog bekend, dat er voor de auto van de brandweer 2 nieuwe banden aangeschaft moeten worden en vroeg den Raad hiervoor machtiging te verleenen. Hierover volgde een uitge breide bespreking. Volgens dr v. d Laan (A.R.) scheen de brandweer niet erg best in orde te zijn, terwijl enkele leden het zeer r.oodig achten, dat er een mon teur benoemd zal worden. De Raad ver leende de machtiging. DR J. RIEMENS, GEESTELIJK VER ZORGER VAN DELFTSCHE ZIEKENHUIZEN. Dr J. Riemens, em. pred. van de Ned. Herv. Kerk te Leiden, heeft zijn benoe ming als geestelijk verzorger van de Delftsche ziekenhuizen aangenomen. Aantal servies- en keukengerei- bonnen wordt ongeldig Per 1 Mei a.s. zfjn de volgende bonnen voor serviesgoed en metalen keukengerei niet meer geldig: Groene bonnen met zwarten opdruk „Ser viesgoed een punt'; rose bonnen met zwar ten opdruk „Serviesgoed vijf punten"; blauwe bonnen met zwarten opdruk „keukengerei een punt"; Oranje bonnen met groenen op druk „keukengerei tien punten". Na 1 Mei a.s. zijn uitsluitend geldig voor serviesgoed: bruine bonnen met zwarten op druk „serviesgoed een punt"; brume bonnen met rooden opdruk „serviesgoed vijf pun ten"; rose bonnen met zwarten opdruk „ser viesgoed een punt"; rose bonnen met rooden opdruk „serviesgoed vijf punten"; bonnen B, C D en E 33 reserve van de bonkaarten 604 (waarde 1 punt per bon); bonnen B, C D en E 57 reserve van de bonkaart-en 606 (waarde 2 punten per bon). Voor metalen keukengerei: lilabonnen met zwarten opdruk „keukengerei een punt"; lila bonnen met rooden opdruk „keukengerei tien punten"; bonnen 506 en 006 alg. van de bpnkaarten 668 (waarde 2 punten per bon). POSTVERZENDING VOOR DE „JOHAN MAURITS" VAN 29 MAART TOT 5 JUNI Brieven voor Hr. Ms. „Johan Maurits" moe ten Uiterlijk ter post bezorgd worden: voor Ciudad Trujillo (St. Domingo) op 1 April; v - Paramaribo op 6 April; voor Rio de Janeiro (Brazilië) op 22 April; voor Buenos Aires (Argentinië) op 28 April; voor Monte video (Urugay) op 5 Mei; voor Bahia (Bra zilië) op 12 Mei; voor Ponta Delgada (Azo- ren) op 29 Mei en 1 Juni. De brieven moeten voorzien zijn van: naam, kwaliteit, stamboek- nummer, plaats en land van bestemming. De enveloppe moet voorzien zijn van een diago naal kruis. „BOISSEVAIN" MET 1149 REPATRIANTEN TE AMSTERDAM AANGEKOMEN De „Boissevain" is Dinsdagavond om 8 uur te A'dam aangekamen met 1149 repatrianten uiit Ihdië. Gistermorgen is de debarkatie be gonnen. Er waren 61 zieken, van wie 4 ern stige gevallen. Een der passagiers is tijdens de reis overleden. Ook waren er 3 versteke lingen van de „Stad Schiedam" aan boord. Mr. G. J. VAN HEUVEN GOEDHART NAAR DE U. S. A. De sociaal-economische raad der V. N. heeft met 15 van de 18 stemmen mr G. J. van Heuven Goedhart als hd van de sub commissie voor vrijheid van voorlichting en pers gekozen. ONDERSCHEIDINGEN AAN NEDERU. MILITAIREN IN INDIfi. Toegekend is de bronzen leeuw aan res.- kap. P. H. M. v. Dijk van de Infanterie, wegens het in Juni 1946 bevrijden van 3600 Chineezen uit de gebieden der extremisten op Java, en aan den soldaat-oorlogsvrijwilliger F Crooy- mans, eveneens van de Infanterie, wegens be toonden moed bij gevechten bij Semarang. Het bronzen kruis is toegekend aan res. Ie luit. in alg. dienst A. J. Cremers, serg. G. J. Doren-berg, van de Infanterie, en soldaat ziekenverzorger-oorlogsvrijwilliger J. Snijders, allen wegens moedig optreden bij Semarang. VIJFTIG NIEUWE SKODA-AUTO's IN DEN HAAG AANGEKOMEN. Aan het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage arriveerde gisteren uit Tsj echo-Slowakije een zending van ca. 50 Skoda-automobielea. Via aankoopvergunningen van de Rijksver keersinspectie zullen deze auto's ten goede komen aan de binnenlandsche behoefte. ALPHEN A.D. RIJN. In hotel Centraal" werd dezer dagen een propagnda-avond gehouden van den A.N.W.B. Er was veel belangstelling, w.o. burge meester Schokking. De plaatselijke 'Bondsconsul, de beer B. Knaapen, opende met een woord van welkom, waarna burgemeester Schokking in een korte toespraak gewaagde van zijn persoonlijke waardeering uit ervaring voor het prachtige werk van den ANWB. Wat deze Bond op verkeersgebied en voor het toerisme doet en deed, kan de vergelijking met andere landen glansrijk doorstaan. De Bondspropagandist, de heer Kan- ters, hield hierna een prettige causerie, waarin de geschiedenis van den thans 65-jarigen de revue passeerde. Het gedeelte na de pauze werd gevuld met twee prachtige Amerikaanscbe na tuurfilms en de vertooning van de dui delijke A.N.W.B.-film. Tevens werd nog een kleine tentoonstelling gehouden. Al met al een avond van de goede soort. HAZERSWOUDE Geboren: Cornelis D G z v C G van Kempen en van H M A de Rooij; Marti- nus A G z v B F Pannebakker en van M J M Hoogeveen; Petrus A W M z v P M Zuijdwijk en van A E J Schoonderwoerd; Marijke d v M J den Hollander en van N de Jen; Baukje G d v H van Velde en van T Hamersma; Johanna M d v Th G van der Ven en van R van Fulpen; Cor nelis z v A Bregman en van A Slootweg; Jacob A z v C van der Neut en van F Schep; Jeremias N z v L J Matze en van J van Luijk; Jacobus z v L J Rietveld en van J Fukker; Antonius J M z v G Huis in 't Veld en van M E Veltrop; Elisabeth d v P de Kruijf en van M C van der BijL Overleden: J van Gorkum, 85 jaren; J I Leurier. 28 jaren; C J Boers, 81 jaren. HILLEGOM. Het Centr. Comité Nat. Feesten ver gadert morgenavond 8 uur in de boven zaal van hotel Sistermans. Er zal thans ook een wedstrijd wor den gespeeld oan het persoonlijk Dam kampioenschap van de Bloembollen streek. Deze wedstrijden worden georga niseerd door de Damclub EMS uit Ben- nebroek en zullen beginnen op Vrijdag 18 April a.s. Er wordt gespeeld in 3 klassen. Aanmelding vóór 11 April bij den wed strijdleider van EMS, Leidsohevaart 4A te Benneferoek. KATWIJK A/D RIJN De A.R. propagandaclub „Groen van Prinsterer", vergadert Vrijdagavond in de zagd bij de Geref. Kerk. De heer J. H. van Delft spreekt over „Kerk en Staat". Onder zeer groote belangstelling heeft de begrafenis plaats gehad van wij len pastoor Houtman. In het kerkgebouw waren vele geloofsgenooten, alsmede an dersdenkenden, aanwezig om pastoor Houtman de laatste eer te bewijzen. Pastoor Hesp hield de lijkrede, waarin 9pr. het werk van pastoor Houtman be lichtte. Vervolgens had de bijzetting in het priestergraf plaats, waarin sedert 1901 ook wijlen pastoor van StraeLen rust. KATWIJK AAN ZEE. De pi. afd. van den Ned. Chr. Vrou wenbond was in de Oranjezaal van het Jeugdhuis in jaarvergadering bijeen. De presidente, mevr. Bergman-Van Tonge ren, sprak een woord van welko tot de presidente van de Rijnsburgsche afd-, mevr. v. d. Vijver, die met een aantal le den uit deze plaats aanwezig was. Mej. Berksnijder, secretaresse en mevr. Haasnoot, penningmeesteresse, brachten de jaarverslagen uit, terwijl een dames koortje enkele liederen zong. Mevr. Van Beelen-Krij-gsman en mej. Berksnijder declameerden o.m „Goede Vrijdag" van A. Wapenaar. Voorts was er een improvisatiewedstrijd en andere at tracties. In de pauze werd een verloting gehou den voor het fonds tot aankoop van een vaandel, waarna de heer D. Goedhart een propagandawoord sprak ten bate van de „Niwin"-actie; de collecte hiervoor bracht f 64 op. NOORDWIJKERHOUT Morgenavond wordt om 8 uur in de Gemeentewoning een prqpaganda-avond voor alle leden die in CALV.verband be- hooren of georganiseerd zijn gehouden. Deze vergadering is uitgeschreven door de Ned. Chr. Landarbeiders Bond afd. Noord- wijkerhout. Het 2e team van de Tafeltennisclub „Wilskracht" heeft haar wedstrijd tegen „Gebusta" met 7—3 gewonnen. Dezer dagen moet het eerste team zijn zwaarsten wed strijd spelen in Den Haag tegen J. B. J. Tijdens een controle in Febr. jl. bij 4€ A'dameche confectiebedrijven bleken 1.753.091 punten niet aanwezig te zijn. In totaal wen den 30 processen-verbaal opgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5