Herv. pred. e.a. bespraken nieuwe Kerkorde Eenvoudige Passie-ure van Chr. Stud. Raad Ver. voor maatsch. werk in de ziekenhuizen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 27 MAART 1947 Stadsnieuws BELANGRIJKE CLASS. VER GADERING IN REHOBOTH (Van een specialen verslaggever) Hedenmorgen kwamen m gebouw ,.Re- thoboth" de predikanten en de afgevaar digde ouderlingen uit de Classis Leider, van de Ned. Herv.- Kerk bij. elkaar voor de bespreking van het „reglement ter voorziening in het tijdelijk gebrek aan predikanten".Dit reglement is voorloopig door de Gen. Synode in haar vergadering van 28 Februari j.l. aangenomen en wordt deze week aan alle classes in ons land voorgelegd, opdat deze er hun considera ties over zullen geven. Het handelt over het fungeeren van emeriti-predikanten als hulpprediker; over 't verplichte hulp predikerschap van candidaten tot den Heiligen Dienst; het beroepbaar verklaren, var. zendelingen, oud-zendelingen en In- disch-predikanten; het toekennen van bij zondere bevoegdheden aan lidmaten der Kerk ten behoeve van de pastorale ver zorging van leger en vloot. De bedoeling van dit reglement is dus, om op korten termijn, tijdelijk te helpen voorzien in het gedurende de eerstvolgende jaren be staande gebrek aan predikanten, zoowel voor den dienst in de Ned. Herv. Kerk als voor de geestelijke verzorging van leger en vloot en van de Indische Kerken. In de vergadering, die hedenmiddag om twee uur aanving, had een bespreking plaats over „De komende Kerkorde". De heer Anth. v. d. Berg van Valkenburg (Z.-H.), secundus-lid v^n de Gen. Synode, leidde aeze bespreking in. Spr. begon met op te merken, dat niet moest verwacht worden, dat er thans reeds Uitgebreide inlichtingen konden worden verschaft over datgene, wat de Commissie voor de Kerkorde tot nog toe had ver richt. Het was in hoofdzaak te doen om langs dezen weg suggesties op te vangen, waarmee genoemde Commissie haar voor- deelen zou kunnen doen. Het gansche le ven der Kerk zal geordend en geregeld moeten worden; de vorming en inrichting der gemeenten, de ambten, de ambtelijke vergaderingen, de verkiezing van ambts dragers, het opzicht en de handhaving der kerkelijke tucht, het verband met andere kerken, enz. De commissie heeft dus, volgens spr., een Kerkorde op te bouwen uit de begin selen der Reformatie. Daarbij worden oude kerkorden, niet het minst de Dordt- sche. vlijtig gebruikt, al worden zij niet slaafs nagevolgd. Twee beginselen, die ten grondslag lagen aan vroegere kerkorden, zullen daarbij hersteld worden: eener- zijds het belijdend karakter der Ned. Herv. Kerk; anderzijds, de regeering der Kerk door de ambten in plaats van door besturen. Wel moeten we er echter goed van doordrongen zijn, dat de Kerk in den tegenwoordigen tijd haar taak moet ver vullen. De Kerk van 1618 had met een Gereformeerd Nederland te maken; de Kerk van 1947 staat midden in een ont kerstende wereld. Nieuwe tijden komen met nieuwe behoeften, aldus de heer Van den Berg. Nu wordt er met een zeker ongeduld raar het werk van de Commissieleden uitgezien en met droefheid moeten we daarbij constateeren, dat de Kérk in de afgeloopen maanden veel „goodwill" heef', verloren. Er wordt veel wantrouwen ge zaaid; de werkzaamheden, ook van de Ger.. Synode, worden vaak verkeerd be oordeeld. Onder de z.g. werkorde, waar onder de huidige Synode werkt, behoort zij echter ook leiding en vorm te geven aan den arbeid, waartoe de Kerk wordt geroepen op alle terreinen des levens. Als zij dat niet zou doen, zou deze Synode nog stommer zijn dan de mondlooze Kerk van vóór 1940. De Kerk kan er echter van overtuigd zijn, dat de Commissie voor de nieuwe kerkorde vaart achter haar werk zet: voor een zilveren jubileum van deze Commissie behoeft men niet bang te zijn. En als men dan straks gereed is. wat dan? Dan beginnen de discussies in de grondvergaderingen van de Kerk zelf. Het zou diep te betreuren zijn. indien deze discussies een repetitie te zien zou den geven van zoo menig onverkwikkelijk debat over het reorganisatie-or.twerp- 1938. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk komt nu sinds October 1945 op ge regelde tijden bijeen en dengene, die de verslagen van deze vergaderingen nage gaan heeft, zal het duidelijk geworden zijn, dat er tusschen het werken van de vroegere Alg. Synode en de tegenwoor dige Synode een groot verschil bestaat. Er is een inkeping in het oude besturen- stelsel. Deze verandering van structuur zal ook doorgevoerd worden op den ar beid van Prov. en Classicale vergaderin gen. Die arbeid zal veel meer gericht moeten worden op den geestelijken aard. dan op de besturende zijde van de taak der Kerk. Daarbij zal de Kerk moeten werken om aan haar apostolische, mission- naire en oecumenische roeping te midden van ons volk getrouw te zijn. Vandaar ook. dat de Commissie voor de Kerkorde aan allerlei functies, zooals gezinverzorg ster, jeugdleider, catecheet, sociale werk ster, enz. aandacht moest schenken. Dit alles zal geregeld moeten worden, zonder daarbij terecht te komen tot datgene, wat de R K. Kerk in haar geestelijke orden bezit. Dit alles beteekent voor de Commissie vanzelf een zeer uitgebreide opdracht. Zij. doet dit alles „in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en staande op den bodem der belijdenisgeschriften". Tenslotte wees spr. er op, dat in de Gen. Synode en in de Alg. Synodale Commissie reeds adviseurs zitting hebben van den Alg. Diaconaler. Raad en van den Alg. Kerkvoogdijraad. Ook in de komende Kerkorde zal dit volkomen haar beslag krijgen en daarbij zal dan tevens een eind gemaakt worden aan een zeer oud en ne telig probleem, de verhouding „Bestuur en Beheer", aldus besloot spr. zijn refe raat, waarop een zeer levendige discussie volgde. De inzameling voor de Niwin- actie een succes Fancy-fair wordt warenhuis in 't klein. De in de afgeloopen dagen gehouden inzameling in combinatie met het beroep, dat werd gedaan op de Leidsche industri- eelen, heeft voor zoover de resultaten reeds zijn te overzien, een alleszins be vredigenden oogst opgeleverd, zoodat de eerste phase van de Niwin-actie zonder eenig voorbehoud een succes mag worden genoemd. Er werd een groote verschei denheid van de meest uiteenloopende ar tikelen en goederen binnengebracht, zoo dat de fancy-fair, welke van 9 t/m 12 April a.s. in den „Burcht" wordt gehouden, het aanzien zal hebben van een waren huis, waar letterlijk van alles te koop zal zijn Ook de rondvraag bij de industrieelen heeft, behalve verscheidene financieele, een flink aantal bijdragen in natura op geleverd, welke ten deele in de fancy- fair, ten deele als prijzen in de verloting zullen worden verwerkt. De verkoop der loten, waarvan de prijs slechts op één kwartje is gesteld, begint heden. Ze zullen zooveel mogelijk huis aan huis worden aangeboden, er zullen er maximaal 25.000 worden uitgegeven, waarna de trekking op den sluitingsdag van de fancy-fair, ten overstaan van no taris Van Eek, zal plaats vinden. Als spontaan blijk van offervaardig heid der Nederlandsche militairen jegens hun overzeesche collega's, zij nog ver meld. dat een één dezer dagen gehouden Amerikaansche verkoop van eenige taar ten in de Cadi-club. ruim f 100 on'bracht Bijdragen in geld op giro-rekening van de Amsterdamsehe Bank (9200> onder vermelding Niwin-aétie, blijven uiteraard nog welkom, evenals geschenken in na tura. welke na opgave bij den secr. kap. Lebert, Papen gracht 11. gaarne worden afgehaald. NED. BOND VAN KAPPERS- PERSONEEL Bovengenoemde bond hield gisteren een propagandavergadering in „Liberty". De voorzitter van den N.B.K.P., tevens voor zitter der Personeelsunie, de heer J. v. Hove, besprak in zijn openingswoord de onsociale toestanden, die er voor den oor log heerschten, welke zoo'n grooten om vang hadden aangenomen, dat er voor het kapperspersoneel geen bestaansmogelijk heid meer was. Vervolgens schetste hij de verbeteringen die er sinds 1945 zijn be reikt, o.a. door de loon-en arbeidsover eenkomst. Een verbeterde toekomst voor het kapperspersoneel, zoo zeide spr.. kan alleen worden bereikt door organisatie in den N.B.K.P. Na een korte pauze sprak de bondsse- cretaris. de heer Nieuwenhuis, die in kor te trekken het belang van een organisatie naar voren bracht en een uiteenzetting" gaf van de stappen, welke op korten ter mijn zullen worden genomen om de Loon- en .arbeidsovereenkomst te herzien. Spr. besloot zijn woorden met „Eendracht maakt macht". Kapperspersoneel, dat zich als lid willen opgeven, kunnen dit doen bij den heer Laterveer. Alexanderstraaf 37. Leiden. Distrihutievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van bonkaarten en textielkaart de letters U en V t/m Velzen. Het kantoor as jSQfH'nd van 8.30-11.45 en van 14-16 u. MEDITATIES OVER „LIJDEN", „STRIJD" en BLIJDSCHAP" Gisteravond werd door desn Christen Studenten Raad in de Rem. Kerk een Passie-bijeenkomst gehouden, waarin als eerste spreker het woord voerde de hear M. Roessingih over het onderwerp „Lijden". Spr. begon met de vragen te stellen: Is het Christendom eigenlijk geen paradox? Waarom ziet het Christendom het lijden als een hoogtepunt, terwijl heel ons leven, ons wezen en onze studie er op gericht zijn het lijden te verminderen? Wij pro- beeren het geluk te grijpen en toch neemt het lijden in het Christendom een centrale plaats in, doch het besef, dat de mensch en de menschheid een weg heb ben te gaan, zooals Christus een lijdens weg moest gaan, is niet meer te vinden. Ned. Vér. van ex-pol. gevangenen (uit den bezettingstijd) De herdenkingsavond in „Luxor" Hedenavond, 8 uur, wordt in „Luxor" de herdenkingsavond gehouden van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen (uit den bezettingstijd). Het programma vermeldt een toespraak van burgemeester j'hr mr "Can Kinschot, muziek van den heer J. Blok (viool) en mej. Mien Verver (piano), declamatie van verzetspoëzie door Wanda Ruemer en dansen „Herdenking", „Het Noodlot" en „Valsche Triste" door Maud Kool, terwijl ook het hoofdbestuurslid, de heer B. Moerman, een korte redevoering zal hou den. Tenslotte wordt de Tsjechische docu mentaire film „Opdat wij niet vergeten" vertoond. Men verzoekt ons mede te deelen, dat hedenavond nog enkele plaatsen verkrijg baar zijn aan de zaal. MIDDELEEUWSCH AARDEWERK Dezer dagen hieid de conservator van het^Rijksmuseum van Oudheden, dr W. C. Braat, een lezing over „Middeleeuwsch aardewerk". Spr schetste aan de hand van een groot aantal lichtbeelden den ontwikkelings gang van het aardewerk in de Middel eeuwen, van den tijd, toen de Franken zich in ons land vestigden. De neergang der cultuur in den Noor- mannentijd na den hoogen opbloei onder de eerste Karolingers en het geleidelijk herstel in latere eeuwen, ziet men zich ook in het bescheiden gebruiks-aardewerk weerspiegelen. Spr besloot zijn causerie met een blik te werpen in het einde der vijftiende eeuw, in welken tijd de schilderijen ons in hun uitvoerige stillevenpartijen een duidelijken kijk gaan geven op de chro nologische ontwikkeling van de aarde- werkvormen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Elisabeth dr van G F Meij er en E C P Keijzer; Catharina H M dr van B W J Oorschot en C M den Hollan der; Johannes P zn van P Blikiman en A C v d Kerkhof; Karei zn van S K Arbouw en H B Weber; Cornelis W M zn van C Q van Santen en M P Berg; Simon W M zn van P J Platteel en P Springer; Willem zn van W B Rooker en G J Vree man. GEHUWD: C A Burggraaf en A J Jan sen; J Dusoswa en J A Kleer; J Filippo en M Hillebrand; K Frenkeo en I Blans- jaar; A J Goosen en K H van der Meij- den; C F Grieffioen en G Pijnnaken; C J Halvemaan en R Libochant; G J C Hille en B C Verwaijen; A Huisman en E Sprin ger; F W de Koning en E van Meulen; M J C Lindenhoff en H J Hop; J B v Meij- gaarden en W Jasperse; S Onderwater en A v d Waals; J J v Oosten en M K van Leeuwen; J v d Plas en H M Keijzer; N Stouten en D Eckelboom; C Terlouw en W v d Plas; W de Wit en A C v d Veer; J de Zwijger en C de Graaf; W H v d Star en J vd Mark; D Bol en C Massaar. Wij zijn als Petrus, die zelfs Jezus af wilde houden van bet lijden. Gods bedoelingen zijn anders. Wat is dan eigenlijk de intentie van het leed, dat blijkbaar inhaerent is met deze wereld, aldus vervolgde spr. Het wonder lijke van Christus' lijden is; dat het ein digt in de Opstanding, dat de bittere lij densweg de vreugde heeft gebracht. Als werkelijk het groote lijden voor óns staat, valt de weg zwaar, maar laten "wij beden ken, dat het Kruis, waarnaar de lijdens weg voert, een teeken is van het leven, dat niet twijfelt, noch wankelt. Het lijden is niet iets negatiefs, doch brengt ons juist in positieve gemeenschap met Christus. De heer H. J. W. van Hoorn, O.F.M die sprak over „Strijd", wees er op, dat het Christendom geen toevluchtsoord is voor zwakke en moegestreden menschen, want Christendom beteekent onrust en gevaar. Ook het zwaard, dat Christus den mensch reikt vanaf het Kruis, houdt strijd in, terwijl Hij ons echter ook de woor den heeft gezegd, dat, wie zijn leven zal verliezen om Zijnentwil, het behouden zal. Het Christendom heeft eigenlijk geen problemen dan het eene probleem: niet -Je wijken van het Kruis. Als laatste spreker behandelde de heer A. J. den Tonkelaar het onderwerp „Blijdschap". De reden van Christus' lijden, aldus spr., is om de blijdschap te brengen, want waar Hij niet. is, zal ook de blijdschap ontbreken. Die blijdschap kan door ons zichtbaar gemaakt worden door het Woord van Christus door te geven en uit te dragen, door ons werk te doen in en met die blijdschap. Heel ons denken, doen en laten moet hierbij ge beuren i.n de blijdschap om den opge- stanen Heer. Deze eenvoudige Passie-ure, waaraan een organist, fluitist en violist medewer king verleenden, werd besloten met het zingen van Gezang 39 1, 3 en 4: „Lam Gods, dat zoo onschuldig. Boom plant dag in de Vogelenwijk De Vereeniging „Vogelenwijk" aan den Rijnsburgerwog organiseerde giste ren een ,boomplantdag". Óm twee uur verzamelden zich 150 kinderen in een der straten, elk voor zien van een schop, voor het planten van een boom. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren ir D. Boogerd, dir. Gem. Werken, A. Galjaard, chef afd. Plantsoenen, A. Valkenburg, secr. Con tact-Commissie, en J. v. d. Manderen, opzichten Plantsoenendienst. Van de hui zen wapperde de driekleur. De voorzitter, de heer Th. Brandt, hield eerst een korte toespraak tot de kinderen. Vervolgens werd het woord gevoerd door ir D. Boogerd, die het betreurde, dat in den oorlog vele boomen ten offer waren gevallen in de stad. De heer Boo gerd sprak den wensch uit, dat de kin deren de boomen tegen beschadiging zouden beschermen. Spr. overhandigde aan den voorzitter een oorkonde. Hierna werden tachtig boomen ge plant. Autobusroute LeidenVoorhout veranderd Vertraging is niet uitgesloten Naar men ons -van de zijde van de Noord-Zuidhollandsche Vervoer Maat schappij N.V. mededeelt, wordt tot nader order de autobusroute Leiden-Voorhout wegens brug- en wegherstelling niet ge reden over de Zandslootkade en Engel- sohelaan, maar door de v. Teylingenlaan en langs het Soldaatje naar en van Voor hout (R.K. kerk). Met vertraging moet rekening worden gehouden. Chr. Oranjevereen. te Leiderdorp vierde feest Burgemeester K. van Diepeningen tot eere-voorzitter benoemd. Leden en genood.gden van de Chr. Oranje- vereeniging te Leiderdorp waren gisteravond in den foyer van de Stadsgehoorzaal bijeen om de jaarlijksche feestelijke samenkomst mede te maken het moet gezegd, er heersch.e een gezellige sfeer, welke werd verhoogd door de aartwezigheid van het ge- heele college van B en W. De voorzitter, de heer S. A^ Reijerse, sprak een hartelijk woord van welkom tot allen, in het bijzonder tot burgemeester K. van Diepeningen en zijn echtgenoote, de wet houders dr. G. A. de Bruyne en M. P. Splinter en den gemeente-secretaris, den heer B G. Corts. Een hartelijk applaus klonk door de zaal, toen de voorzitter in een korte toespraak burgemeester van Diepeningen het eere voorzitterschap aanbood. In zijn antwoord zefde de burgemeester, dat hij dit gaarne zou aanvaarden, waarbij hij den nadruk legde op het Chr. karakter der vereeniging. Spr. was verheugd hier te midden vah zijn dorpelingen - te verkeeren eb» vond het een groote eer nu -eere-voorzittey.je zijn, welke functie hij zag als liggende in de lijn van zijn ambtsvoorgangèr, wijlen burgemeester K. Brug. Hoofdscho:el van het programma was de opvoering- door de onderafd. „Ons Ge noegen" van het toneelstuk „Pro Rege", een historisch spel in vier bedrijven, hetwelk zich afspeelt in 1672, tijdens den oorlog tegen Frankrijk en de verheffing van Willem III. De regie was in handen van den heer D. van Wijk en de spelers hebben zich uit nemend van hun taak gekweten; enkele zwakke momenten in de handeling waren, ■oorzaak van een minder vlot verloop van het spel, doch overigens viel dit zeer te waardeeren. Het hartelijk applaus was dan ook zeker verdiend. Voor afwisseling zorgden mevr. T. Mas- saarvan Driel, die op verdienstelijke wijze verscheidene vaderlandsche liederen zong, en de heer G. Roeleveld, -die met zijn decla maties succes oogstte. Een band liet zich in de pauzes hooren en bracht er een goede stemming in. In Leiden moet nog veel werk worden verricht Zestien December 1915 werd te Leiden de vereeniging maatschappelijk werk in de Ziekenhuizen opgericht, een vereeniging, die heden ten dage weinig bekendheid geniet. Het eerste doel van deze vereeniging, hulpverleening aan zieken op elk gebied, heeft zich in den loop der jaren gespecia liseerd tot een streven, de patiënten tijdens den duur van hun ziekte, in contact te doen blijven met de maatschappij. Hiervoor is in elk ziekenhuis een zuster noodig, die dit contact tusschen maatschappij en patiënt levendig houdt. Het Academisch en Elisabeths Zieken huis hebben in de zusters Altman en Sou- ren reeds contactpersonen gevonden; het Diaconessenhuis en verschillende groote poliklinieken zijn hiervan nog 9teeds ver stoken. Verwacht mag worden, dat de ver schillende omliggende gemeenten, die pa tiënten in Leiden hebben aan de vereeni ging jaarlijks een vast bedrag voor haar tusschenkomst zullen verstrekken. Een ander streven van de vereeniging is, onderwijs in de ziekenhuizen, een werk, dat eigenlijk door de gemeente verzorgd moest worden. Voor dit onderwijs is tot nu toe geenerlei subsidie mogelijk gebleken ten ge volge waarvan op het oogenblik slechts één onderwijzeres beschikbaar is, daar de finan cieele zijde 'van het werk geheel ten laste van de vereeniging komt. Op de vergadering, die gisteravond, on der leiding van prof. dr P. H. G. van Gilse, in het Acad. Ziekenhuis werd gehouden, bleek dat de bibliotheek was uitgebreid, doch dat er nog steeds een tekort is aan wagens om de boeken rond te brengen. Prof. Van Gilse deed een beroep op de meisjes studenten in de vacanties als hulpverpleeg sters in het Academisch Ziekenhuis te komen werken. De nood is hoog, vooral nu de Regeering aandringt op een acht-urigen werkdag voor de verpleegsters. De voorzitter sprak een woord van dank tot de secretaresse, mevr Gobée, die vooral in den oorlogstijd haar sporen heeft ver diend, waarna mevr. Juinboll het woord nam en prof. Van Gilse dankte voor zijn helder inzicht en krachtige leiding. Zij sprak de hoop uit, dat de vereeniging zal mogen worden: „De medisch sociale zorg voor Leiden". "Hierna hield mej. Van Drost uit Amers foort een causerie over „Arbeidstherapie", waarbij zij vooral wees op de genezende werking, die -prettig en nuttig werk op den patiënt heeft. JUBILEUM M. DE TOMBE. Vandaag was het 40 jaar geleden, dat de heer M. de Tombe in dienst trad bij de fa. J P Fontein, grossierderij in koloniale- en grutterswaren aan de Oosthavenstraat. De directeur, de heer J P Fontein, sprak „Thijs", den oudsten knecht, allereerst toe. Veertig jaar, aldus spr., heb je nu onder drie generaties in onze zaak ge werkt en het spijt mijn vader, dat hij door ziekte afwezig moet zijn. Naimens hem breng ik de hartelijke gelukwen- schen over. Het is nu veertig jaar gele den, dat jé het kruideniers- en grossiers vak leerde en je hebt je een harden en trouwen werker getoond, die een grootsch voorbeeld voor vele jongeren was. Als je een halve cent had gekregen voor ieder baaltje, dat je hebt gesjouwd, dan was je nu schatrijk geweest. Vervolgens haalde spr aardige momenten uit den diensttijd van „Thijs" aan, terloops huldigde de di recteur ook Jan Brouwer, die in de oor logsjaren 25 jaar bij de zaaik was. De heer De Tombe dankte in bewogen bewoordingen den directeur, waarna de heer C. Mulder, namens het personeel, den jubilaris gelukwenschte en hem een geschenk aanbood. Namens de directie werd den heer De Tombe een enveloppe met inhoud aan geboden en kreeg mevr. De Tombe bloe men. Hierna bleef men nog eenigen tijd byeen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4