Een vrouw vloog over het zwarte werelddeel Noodvoorziening ouden v. dagen in de Kamer Op drie Mei zal Nederland zijn dooden eeren ANWB wil nieuwe bandendistributie invoeren t Verklaarde Juitzicht IflEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 27 MAART 1941 INA VAN ZANTEN IN NEDER LAND TERUG Tustschen de machines, die ■een gere gel den. dienst op Zuid-Afrika onderhouden,, ronkte eeniiigen tijd. geleden het geluid van twee vreemde vMegtudgen. Eén twee-onoto- itige MMles „Aerovan" en een kleinere „Auster". De stuunknupfpel van de „Aero van" werd door een vrouwenhand in de vereisohite richtingen gewend, de hand van de Nederlandsche pilote, rnej.In a Veld- hiuyaen van Zanten, die deze week in het vaderland terugkeerde. In Londen wachtten zeven personen, w.o. diriie kinderen,, op vervoer naar de Zudd- Asfrikaansche Unie. Mej. van Zanten wist een vliegtuig ter besdhnkking te krijgen en jnet een kruissnelheid van 160 km per uur bevond het gezelschap zich weldra in de j/ucht, begeleid door een één-onotorige „Auster", die werd bestuurd door den eige naar van de .Aerovan" Op de heenreis had men eerst in Cairo tien dagen oponthoud, omdat de begeleidende machine een nieuwe carburator noodig had, die uit Enigeland moest komen Tijdens deze pauze ontmoette de pilote haar vroegeren directeur, dr A. Plesman. diie haar de hulp van den grond dienst aamb'v^ Zanten was nJ. De Nederlandsche pilote, mej. Ida van Zanten, die met een tweemotorige Miles „Aerovan" niet minder dan 40.000 K.M. aflegde op haar weg van Londen naar Johannesburg v.v. en tijdens andere tochten boven Afrika. Vóór den oorlog was zij stewardess bij de K.L.M. e» in den oorlog" vloog zij Britsche machines van de fabrièk haAx de vliegvelden. tot den lOen Mei 1940 sitewardesse bij de K.L.M. De eerste noodlanding boven Afrika kwam bij M'Bula, toen de „Auster" de voor dien dag uitgestippelde route naar Dodona, doos sterken tegenwind, niet kon bereiken. Op een volkomen verwaarloosd terrein, dat sinds zeven jaar met was gebruikt, -wer den beide machines aan den grond gezet. Diepe scheuren liepen dioor het veld en overal lagen metershooge mierenihoopen. De ©enige blanke in dit gebied, het districts-, hoofld, vulde met auto-benzine den brand- stofivóoenraad aan. De inheemsChe bevolkmig zette, met behulp van speren, waaraan ze hun halsdoeken bonden bij wijze van vlag getje, een startbaan, uit en even Later be vonden de machines zich weer op hun weg zuidwaarts. Zonder veel moeite werd daarna Johannesburg bereikt, waar mej. van Zanten charted- en passagiersvluchten uitvoerde en om. ziekentransportenop zich nam. Eind Februari werd de terugtocht met de „Aero van" aanvaard de „Auster" was in Zuid- Afrika verkocht en behoudens enkele gevaarlijke noodlandingen, één bij duister nis op een verkeersweg bij Kosti, werd de Engelsche hoofdstad, na ruim 40.000 km vlie gen bereikt. Dat deze Nederlandsche ook tijdens den oorlog niet bij de pakken heeft neergezeten, blijkt wél uit het feit, dat ze uit bezet Ne derland Zwiserlamd wist te bereiken en daarna via onbeze Frankrijk, Spanje en Por tugal, Engeland, waar zij in dienst kwam bij de Air Transport Auxiliary, voor welke in stantie zij madhines vam'de fabriek naar de vliegvelden vloog. Zoo zag de omgeving van de Duse er uit, anadat deze Engelsche rivier ook al ten gevolge van den dooi buiten haar oevers was getreden. Dë Duse bereikte sinds 1892 haar hoogsten waterstand, nl. 5 meter boven normaal peil. De republikeinsche min. v. Voorlich ting, Moh Natsir, is naar Sumatra vertrok ken om den voorlichtingsdienst aldaar te organiseeren. DIVERSE BEZWAREN TEGEN VOORGESTELDE METHODE (Van onzen Parlementsredacteur) De Tweede Kamer is gisteren aocoord ge gaan met de voorzieningen, welke minister Van Maarseveen wil treffen ter bespoediging van de bijzondere rechtspleging. Hij nam de voorgestelde amendementen, waarvan één steeds cassatie toestaat bij een veroordeeling tot meer dan zes jaair. Tijdens het debat heeft de heer Kortenhorst (KVP) zich scherp verweerd tegen den aan val van den heer Scheps (PvdA). „Een on juiste en ongepaste aanval" meende hij, op de houding van ,,de Kortenhorsten" tijdens en na de bezetting. De heer Kortenhorst meende zelfs van doen te hebben met een „persoon lijk feit", omdat de heer Scheps hém onjuist citeeren verweten had, maar dit ging - toch niet door. Ook thans gaf de minister toe, dat de beslissingen op de gratieverzoeken te lang uitblijven, maar hij verwacht spoedige ver betering. Nu ook wilde hij zich niet nader ^uitlaten over de richtlijnen, welkë hij bij het verleen en van gratie volgt. Slechts zei hij. clat die maatstaven niet van numerieken aard OOK DE SCHOLEN ZULLEN 'T VERZET GEDENKEN De Commissie Nationale Herdenking 1940 1945 heeft gisteren in een persbijeenkomst een korte uiteenzetting geven over het ka rakter en doel van den nationalen herden kingsavond, die op 3 Mei a.s. zal worden ge houden en zoowelden Nederlandschen mili tairen, zeelieden en verzetstrijders als de geallieerden militairen geldt^ die voor de be vrijding van ons vaderland gevallen zijn. Op dien avond zal dan, evenals in 1946, alom in den lande een zg. stille omgang worden gehouden naar plaptsen, waar militairen of verzetstrijders den dood vonden. In overeen stemming met den geest, die de gevallen, naamloos strijdende helden bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden. De cen trale figuur moet immers zijn de man, die gevallen is, niet de man, die spreekt. De weg naar de plaats der plechtigheid zal slechts te voet en in volkomen' stilzwijgen zonder vlag of vaandel, worden afgelegd. Het brengen van een eenvoudige hulde, bijv. door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking, zij toegestaan. In de kerken, op straten en pleinen van elke ge meente zullen zangdiensten worden gehou den, terwijl ook het radio-programma dien avond in het teeken der herdenking zal Staan en vermoedelijk door buitenlandsche zenders zal worden overgenomen. De Regee ring acttl 't niet wenschelijk, dat dien avond voor het openbare leven de verplichte 2 mi nuten stilte worden voorgeschreven, daar zij de proef van 5 Mei 1946 als niet geheel ge slaagd beschouwt. Desondanks wordt het op prijs gesteld, als Nederland op 3 Mei a.s. om 8.00 des avonds twee minuten zou stil staan bij zijn dooden. Van kwart voor acht precies tot een halve minuut voor achten zullen de klokken van alle kerken in Nederland luiden. In verband met het karakter dezer herdenking is het gewenscht, dat dien avond van 6.00 af geen openbare vermakelijkheden plaats vinden en alle ver kooplokaliteiten gesloten zijn. De minister van O., K. en W. zal aan alle scholen een boodschap zenden, waarin verzocht wordt, de laatste lesuren vóór den herdenkingsavond te wijden aan de geschiedenis van het Ne- derlandsch verzet. Op 3 Mei zullen op de kerkhoven der geallieerden nl. te Margraten (Amerikaansch), Holten (Canadeesch), Ka- pelle (Fransch), Oosterbeek (Engelscb) NEDERLANDSCHE SCHEEPSBOUW VOORDEELIGER De president van die U.S Steel Corp. heeft bij de Amerikaansch© regeerirug aangedron gen op steun aan de scheepsbouwinduistrie i» de VjS., diaar de kosten in Amerika te hioog zijn. Hij verklaarde dait Nederland Engeland en Noorwegen het grootste gedeelte van de opdrachten krijgen, omdat zij voor- SteeMger kunnen leveren. Breda (Poolsch) en Amersfoort (Russisch) eveneens herdenkingen worden gehouden, waarbij ook buitenlandsche radio-verslag gevers aanwezig zullen zijn. Des middags zal in de Ridderzaal een bijzondere plechtigheid plaats vinden, waaraan vooraanstaande figu ren uit het verzet, ministers en vertegen woordigers van het corps diplomatique zul len deelnemen. De Fransche kunstenaars Madeleine Renaud en. Jean Louis Barrault zullen verzetspoëzie voordragen. In geheel Nederland zullen van zes uur des avonds af de vlaggen halfstok gehangen worden. zijn. Het gaat niet om een bepaald aantal, de zwaarte van de zaak is beslissend. Later op den dag heeft de Kamer een aan vang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp Noodvoorziening Ouden van Dagen. Vandaag gaat ze daarmede verder. De drie sprekers van gisteren hebben reeds uiting gegeven aan hun voldoening, dat ein delijk iets voor de ouden van dagen wordt gedaan, maar evenzeer aan hun teleurstelling over de methode, welke daarbij gevolgd wordt. De heer Steinmetz (KVP) trok een lijn van. Kuyper via Talma en. Aalberse naar dit on derwerp en 'bespeurde een breuk. Immers, de verzekeringsgedachte is losgelaten en de Staatsverzorging is daarvoor in de plaats ge komen. De Regeering stelt nu Armenzorg voor, waarbij men met zijn heelé hebben en houden op tafel moet komen. Een ander bezwaar is, dat de voorgestelde bedragen te laag zijn. Altaians in de steden krijgt de meerderheid van de menschen nu van Maatschappelijk Hulpbetoon meer dan ■het ontwerp wil. De heer Krol (OH) voelde bovendien als bezwaar, dat het ontwerp het platteland ach terstelt. Voorts zei hij, dat de aftrek van eigen inkomen herinnert aan den werkloo- zensteun. Niet te motiveeren achtte hij de uitsluiting van neringdoenden. Maar het ont werp zelf beschouwde hij niettemin als een onbetaalde rekening van het Nederlandsche volk. Het parlement moet het aanvaarden. De heer Hacke (PvdV) betreurde, dat het voorstel van de Stichting van den Arbeid opzij was gelegd. Het ontwerp brengt de be drijfspensioenfondsen in geVaar. De heer Haake kondigde een amendement aan om de eigen inkomsten niet voor de helft, maar voor een vierde gedeelte af te trekken. Zooals men weet, One eft ook de heer Stapelkamp (AR) reeds eenige amendementen ingediend. Er zal dus nog wel eenige strijd gestreden wor den om dit ontwerp, dat een belangrijk ter rein op niet geheel bevredigende wijze be strijkt. OP DEZELFDE MANIER ALS DIE VAN SCHOENEN Naar aanleiding van de berichten, als zou den in Januari j.l. in totaal 300.000 binnen- en buitenbanden zijn geproduceerd en de af stand om voor toewijzing in aanmerking te komen van 5 op 3 km is gebracht, heeft de ANWB zich tot den minister van Econ. Za ken gewend. De bond heeft gewezen op de zorgwekkende schaarschte aan rijwielbanden en compléte fietsen, die de moeilijkheden in Niet minder dan vier bruggen werden in Bremen vernield door het kruiende ijs in de Wcser. Dit is het restant van een der bruggen. de Nederl. gezinnen aanzienlijk vergroot. Door het tekort worden ook dé locale ver voermiddelen op onnatuurlijke wijze belast. Daar de productie steeds stijgt en de levens duur der banden verhoogd is, moet thans aan een uitbreiding en wijziging der distri butie worden gedacht. De ANWB stelt den minister dan ook voor om in de komende 10 maanden aan elk gezin, dat sinds het vo rig jaar nog geen toewijzing ontving, onge veer op dezelfde manier als de schoenendis tributie ,een binnen- en buitenband te ver strekken. Hierdoor wordt aan de meest drin gende behoefte tegemoet gekomen en zal 'n einde komen aan 't steeds opnieuw ter be schikking stellen van banden aan dezelfde groepen ambten, en werknemers Door dit voorstel zouden 1,5 k 1,7 millioen gezinnen geholpen kunnen worden en moeten maan delijks 150 k 170.000 binnen- en buitenbanden beschikbaar komen. In het adres wordt nog opgemerkt, dat er iets aan het huidige dis tributiesysteem moet mankeeren, omdat er eiken dag weer advertenties in de bladen verschijnen, waarin nieuwe banden worden aangeboden, die toch uitsluitend distributie artikel zijn. Sjahrir doet een beroep op het Indonesische volk „Nu niet langer revolutietje-spelen, maar opbouwen" Gisteravond heeft Sjahrir in een rede over den repulbliikeinschen zender, radio-Djocja- karta om. gezegd, dat de gesloten overeen komst met Nederland voor de republiek meebrengt, dat haar een welomschreven en verantwoordelijke taak is opgelegd, welke niet licht opgevat raag worden. „Onze plicht tegenover de Nederlanders en de wereld is, dat wij onze kracht naar buiten in voldoen den omvang behouden, opdat deze vergele ken kan worden met die van andere landen", zoo verklaarde Sjahrir. HJtj besloot met een beroep te doen op het Indonesische volk om de energie der revolu tie af te wenden en deze te concentreeren op de vraagstukken: opvoeding, openbare ge zondheid eo algemeen wetefln. Het Korfoe-incident Het is tenminste één verdienste van Rus land, dat het zijn vriendjes de hand boven het hoofd houdt Zulks is althans tot uiting gekomen in den Veiligheidsraad, waar Rus land meende het recht van veto te moeten toepassen, in het. streven, Albanië mede aan sprakelijk te stellen voor het leggen van mijnen in de Straat van Korfoe. Het getal 22 speelt daarbij een rol! Immers het was op 22 October, dat twee Britsche torpedojagers in dit kanaal toevallig ^verzeild' rakende, op een mijn liepen en toen de Britsche ma rine er toe overging, de wateren van de Albaneesche kust te vegen, vond men er nog 22 mijnen van een Duitsch type. De straat van Korfoe, langs de kust van Albanië, is daarom van belang, omdat de oevers gedeel telijk onder Griekenland 'en Albanië ressor teeren en men hier een gebied betreedt, dat voortdurend een twistappel geweest is. Hoe wel de straat van Korfoe een internationaal vaarwater is, kan het zijn nut gehad heb ben voor Rusland, dat Engelsche en Ameri- kaansche schepen daar maar niet bemoei zuchtig kunnen binnen varen. Het gebeurde wekte de ergernis op van de Britsche regee- ring, behalve de schade, waren er 44 men- schenlevens verloren gegaan en er volgde zelfs een Britsch ultimatum. En Albanië wei gerde prompt aan het Britsche ultimatum te voldoen, waarin verontschuldigingen en ver goeding van de schade geëischt werd, ja, ging er zelfs toe over, de schuld aan Grie kenland te geven. In ieder geval was er sprake van opzet, want bij het schoon vegen van de Straat van Korfoe, bleek, dat de mijnen daar hoogstens een half jaar geleden gelegd konden zijn. Het werd een onverkwik kelijke geschiedenis. In een schrijven aan den secretaris-generaal der Ver. Naties, pro testeerde Albanië tegen het dictatoriaal be sluit, om de Straat van Korfoe. van mijnen te zuiveren en men drong er zelfs op aan, vermoedelijk daartoe geïnspireerd door Rus land, maar eens uiteente zetten, wat men had te verstaan onder territoriale" en ,,niet- territoriale" wateren. Radio Tirana stuurde er zelfs bij het Albaneesche volk op aan, dat het de commissie, die door den Veiligheids raad naar aanleiding van de Grieksche klacht was uitgezonden, niet moest toelaten voor een onderzoek van het Albaneesche grensge bied. ,Men bewéerde, dat de Grieken in de afgeloopen twee jaren verscheidene aanval len op de Albaneesche grens hadden gedaan, maar dat de Veiligheidsraad ondanks deze feiten, geen stelling nam tegen de bewerin gen der Grieksche ,,fascistenü' De nota van de Britsche regeering aan Albanië, waarin verontschuldigingen en schadevergoeding werd geëischt, was voor de Albaneesche re geering weer aanleiding, Engeland te be schuldigen van schending van Albaneesch territorium door Engelsche vliegtuigen. Ten slotte werd het heele geval door den Vei ligheidsraad in behandeling genomen. De Engelschen namen het standpunt in, dat er hier sprake was van een internationalen vaargeul en bet niet aanging, dat Albanië daar maar „territoriale wateren" van maakte en dat dus de Albaneezen terecht verant woordelijk waren voor het leggen van de mijnen. Een wettig en overtuigend bewijs, dat Albanië de mijnen geplaatst zou heb ben, kon echter niet worden geleverd, maar dat dan toch wel de Albaneesche regeering, gezien de geografische gesteldheid, er van geweten had. Men is nu in den Veiligheids raad tot stemming over de aanklacht over gegaan en daarbij werd, doordat de Ver, Staten, Australië, België, Brazilië, Columbia, China en Frankrijk vóór stemden, de ver- eischte meerderheid bereikt. Rusland heeft met Polen tegengestemd, zoodat de voorzit ter van den Veiligheidsraad, de resolutie wel voor verworpen moest verklaren. Zooals reeds werd gemeld, zal tengevolge van dit Russische veto, de Britsche regeering trach ten het geval voor het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag te brengen. En men hoopt er op, dat óók de Veiligheidsraad ia dien geest een beslissing zal nemen. In ieder geval blijft de zaak op de rol staan. De af faire dreigt proporties aan te nemen, die binnen de sfeer komen van de groote inter nationale politieke vraagstukken. waarbij Amerika—Engeland tegenover Rusland staan. President Truman immers heeft besloten met milde hand zijn steun toe te zeggen aan Griekenland en Turkije. De Russen protestee ren tegen de houding van Griekenland tegen over de .commissie van onderzoek" uit do Ver. Naties. Rusland voert een zeer speciale Balkan-politiek. De feiten worden omge keerd. Wij herinneren er nog aaiïr~dat van Russische zijde indertijd juist werd verklaard^ dat Grieksche schepen de Albaneesche terri toriale wateren hadden geschonden en Griek sche troepen de Albaneesche grenzen over schreden. En dan volgde als klap op den vuurpeil: Zulks is aanleiding te gelooven, dat in de zeeëngte bij Korfoe mijnen werden ge legd door hen.... die niets ongedaan laten, om te trachten de betrekkingen met Albanië slechter te maken en den vrede te verstoren. De mijnen in de Straat van Korfoe hebben de nationale sentimenten wel op gang ge bracht en het „mijn" en „dijn", waarom het in de politiek gaat, scherp afgebakènd. KL.M.-vlucht naar Jaarbeurs te Johannesburg Ned. ondernemingen willen handelsrelaties met Z.-Afrika aanknoopen. Gistermiddag om 2 uur vertrok van Schip hol naar Johannesburg de Douglas DC-4 PHTAS „Schiedam', gezagvoerder Smir noff, voor de zesde bijzondere KLMZuid- Af rika-vlucht. Aan boord bevonden zich 20 vertegenwoordigers van Nederlandsche in dustrieën, die stands hebben op de groote jaarbeurs, die op 31 Maart te Johannesburg wordt geopend, de Rand Easter Show. De Ned. ondernemingen koesteren groote ver wachtingen van de aan te knoopen handels betrekkingen met Zuid-Afrika. Onder de passagiers bevond zich ook de wnd rege ringscommissaris van het dep. van Land bouw, die in de Unie besprekingen zal voeren, VIJF JAPANSCHE OFFICIEREN TE SINGAPORE OPGEHANGEN Vijf Japansdhe officieren, diie schuldig zijn verklaard aan het afbeulen van krijgsgevan genen aan den Burma-Siam „doodenspoor- weg", zijn gisteren te Singapore opgehangeP

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3