Amerika hecht veel waarde aan Ned. kapitaal CALVÉ'S 1 Het cultureele leven in Zuid-Afrika bloeit MICUWt: LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 27 MAART 1917 STANDING NED. CREDIET WEKT VERTROUWEN In een rede voor de American Business Men's Club te A'daan heeft de heer E. C. "Wilkinson, attaché bij de Amerik. Ambas sade te Den Haag, gisteren gewezen op de eeuwenoude financieele betrekkingen tus- schen Nederland en de Ver. Staten. De deelneming van Ned. kapitaal heeft eertijds een belangrijke rol gespeeld bij het vestigen van ondernemingen in Amerika. In 1782 plaatste de Amerik. regeering een leening van f 5 millioen in Nederland, met een loop tijd van 10 jaar en een rente van 5 pet. Het zelfde herhaalde zich in 1784, 1787, 1788 en van 1790 tot 1794. Al deze leeningen waren kort na het begin van de 19e eeuw volledig Officieele bonnenlijst voor de komende 14 dagen Elk der volgende bonnen geeft van 30 Maart t/m 12 ApriQ recht op het koo- pen van: BONKAARTEN KA. KB. KC 703. (Strook no 4) 67-1 brood 800 graim brood. 67-2 brood 400 gram brood. 67-1 boter 125 gram boter. 67-2 boter 125 giraun margarine of 100 gaaim vet. 67-3 boter 250 gram margarine of 200 gram vet. 67-1 melk 4 liter melk. 67-2 67-3 melk 7 liter melk. 67-1 vleesch.. 100 gram vzLeesdh. 67-2 vleescit.. 400 gram vüeeödh. 67-1 algemeen 200 gram kaas. 67-2 algemeen 2 eieren. 67-3 algemeen 100 giram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). 67-4 algemeen 125 gram koffie. 67-5 algemeen 50 gram thee. 67-D reserve 1600 gram brood 67-K reserve 800 gram brood BONKAARTEN KD. KE 703. (Strook no 4) 68-1 brood 800 gram brood. 68-1 boter 250 gram boter. 68-2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 68-2 68-3 melk 12 liter meük. 68-1 68-2 vleesch 100 gram vleesch 68-1 algemeen 104) gram kaas. 68-2 algemeen 2 eieren. 68-R reserve 800 gram brood 68-S reserve 1<)© gram bloem of zelf rijzend bakmeel cxf kindermeel (niet uit rijst bereid 68-U reserve 600 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) of kin derbiscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 704 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken. Strook no 4) 67-4 brood 800 gram brood* 67-4 boter 250 gram boter. 67-4 marg. 250 gram margarine of 200 gram vet. 67-4 melk 5 liter melk. 67-4 vleesoh.. 300 gram vleesch. 67-5 vleesch.. 100 gram vleesch. 67-4 kaas 200 gram kaas. 67-4 eieren 5 eieren. Op 2 April zuilen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De niet-aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd. Calvé's mosterdsaus maakt de eenvoudigste stamppot tot een lekkernij. Heerlijk pikant op duizend-en-een gerecht - zóó te gebruiken droogt niet uit. osterdsaus Bijzondere Thee-kwaliteit Ditmaal is er op den nieuwen theebon een theesoort verkrijgbaar van het mooi ste ongebroken blad, hoogfijn en geurig met een heerlijk vol aroma. Deze thee komt uitsluitend voor in de le kwaliteit van „DE HOFSTAD", het merk dat be roemd werd door de koffie, waaraan U het Hofstad-brandgeheim proeft en dat ook in thee vèr uitsteekt boven de ge wone merken. Vraagt op Uw nieuwe bon nen speciaal naar Hofstad-thee en Hof- stad-koffie: iedere goed§ zaak levert het U bij voorkeur! (I.M.). OPKOMST DIENSTPLICHTIGEN 8STE REGIMENT INFANTERIE De d'i-en stplichfngenbestemd voor het 8ste regiment infanterie te Amersfoort, dóe op 3 Maar hadden moeten opkomen en wier opkomst was udtgest-ekl, moeten nu op Maandag 31 Maart opkomen Zij moeten dien dag per eerste reksgelegeuheid na 7 uur naar Amersfoort vertrekken. afgelost. Vooral bij de ontwikkeling van hei Amerik transportwezen heeft Ned. kapitaal de helpende hand gereikt, als ook bij het verschaffen van geld op hypotheek ter ver betering van de landbouwgebieden. Alleen reeds»in de staalindustrie bedroegen de Ned. beleggingen in 1967 meer dan 50 millioen dol lar. Volgens de jongste officieele cijfers had den in Juni 1941 bijna 5200 Ned. ingezetenen activa in Amemka, w-o. 4000 particulieren. De standing van het Ned. crediet is Jn de Ver. Staten altijd hoog in eere gehouden, hetgeen een natuurlijke weerspiegeling is van den goeden naam der Ned. Regeering en het Ned. publiek, wat betreft het nako men van contractueele verplichtingen, ter wijl er groote bewondering voor het opmer kelijke herstel van Ned. bestaat. Dat zal ook in de komende jaren van beteekenis zijn voor de goede financieele betrekkingen tusschen beide landen. C. H. V. OP 9 APRIL IN ALGEMEENE VERGADERING BIJEEN Onder voorzitterschap van het Tweede Ka merlid H. W. Til anus zal de Clhr. Hist. Unie op 9 April otn 10.30 uur in „Bellevue" te A'dam in alg. vergadering bijeen komen. Naast de verkiezing van drie leden van het Hoofdbestuur staat een lezing van prof. dr J. de Zwaan over „De West en wij" op het programma. GRENSSTROOK I.V.M. SMOKKELHANDEL IN BRABANT WORDT UITGEBREID. Om den veesmokkel naar België zooveel mogelijk tegen te gaan zal de grensstrook, die thans 5% kim is, tot 15 of 20 km worden uitgebreid. In deze strook zal het vee gere gistreerd moeten worden in „veeboekjes". In Engeland is een koninklijke commissie van onderzoek naar de gedragingen van de Britsehe pers benoemd, ter bevordering van d«e grootst mogelijke accuratesse by de publicatie van nieuws. Nóg zijn de broekjes smetteloos witHet voorloopig Nederlandseh elftal: staand van links naar rechts: Spierenburg (rechsthalf), v. Run (rechtsback), Möhring (spil), Kraak (doel), De Vroedt (linkshalf) en Van der Linden (linksback); knielend van links naar rechts: de voorhoede: Drager, Wilkes, Roozen, Rijvers en Bergman. NEDERLANDSCH BLIJFT DE BRON VAN 'T AFRIKAANSCH (Van onzen medewerker F. Oudschans Dentz) De vertooning van de rolprent „Geboorte grond" in Zuid-Afrika is een groot succes geworden. In deze film speelt Pierre de Wet een hoofdrol. Tal van Afrikaansehe autoriteiten woonden de eerste vertooning by. Zij is een voorlooper van een reeks Afri kaansehe films op geschiedkundig en roman tisch gebied. De Afrikaansehe Kultuurraad heeft een oproep gedaan om hel leven van Kruger te verfilmen. Zij heeft daarop een schitterend draaiboek van Oom Pauls leven ontvangen door wijlen den bekenden ge schiedkundige dr Gustav Preller en wijlen M. A. Wetherill geschreven. Voor scholen, universiteiten en colleges zal de rolprent van Kruger van gToote opvoedkundige waarde zijn,- daar zy niet alleen het leven van den laatsten staatspresident van zijn 16de jaar tot zijn dood in 1964 zal uitbeelden, doch daarmee van de meeste staatslieden een beeld zal geven, die in dien tyd een rol hebben gespeeld. In Pretoria is een Afrikaansehe Skrywers- kring gesticht; het initiatief is uitgegaan van den jongen dichter Pierre de Villiers en den criticus J. BeukeS, die respectievelijk als voorzitter en secretaris zijn opgetreden (adres postbus 447, Pretoria). Het doel is jonge sohryvers met raad en daad by te staan. Een cultuurdaad van beteekenis is het plan van de FAK (Federatie van Afrikaanse Kul- tuurvereniginge) om een fonds van. 16.600 op te bouwen, ten einde daaruit belovende jonge krachten op muziekgebied naar het buitenland te zenden om zich verder in de muziek te bekwamen. Ondanks den vooruit gang van het Afrikaansch in de laatste veer tig jaren op verschillend gebied was er nog een bepaald gebied, waarop de vooruitgang niet zoo snel is geweest. Dat was het gebied van de muziek. Nu wordt ook dit aangepakt. De Fak heeft een prijsvraag uitgeschreven groot 50 voor de beste compositie, welke geschikt zal zyn voor de Van Riebeekdafc. dat is de dag van 6 April 1652, toen de stich ter van Hollardsch Zuid-Afrika bij Tafelberg landde, een feit in de historie, dat in 1652 drie eeuwen geleden is en voor welker her denking nu reeds voorbereidingen getroffen worden Op cultureel gebied kan nog de boekenpro ductie in Afrikaansch vermeld worden. Sedert het eerste Afrikaansehe boek: „Zamenspraak tussen Klaas Waarzegger en Jan Twyfelaar" (1861) zijn reeds 5758 boeken in het Afrikaansch uitgegeven. Met de her drukken beteekent dit een verkoop van 44 millioen exemplaren. In de afgeloopen 5 jaren is het aantal Afrikaansehe boeken met 800 pet toegenomen. Bovenaan de schoolboeken met 1006 uitgaven, kinderboeken met 945, romans met 900, tooneelwerken met 260, mu ziek met 247, geschiedenis met 193 en dicht bundels met 140 werken. Men mag zeker zeggen,, dat de taal leeft, hetgeen advocaat Steyn onlangs deed opmer ken: „Die voortbestaan van die Afrikaanse volk is afhankelik van die handhawmg en uitbouing van ons taal". Waardeering geniet daarom ook de instel ling door oud-miinster N. C. Havenga, om naast den Hertzogprjjs (in 1914 door de Suid Afrikaanse Akademie toegekend aan het beste werk in het Afrikaansch) ook een Havengaprijs in te stellen voor natuurweten schappen en techniek. De -grootste prijsvraag welke ooit een uit geversfirma heeft ingesteld is wel die van de Unieboekhandel te Pretoria, die 2 eerste prijzen van 500 en 2 tweede prijzen van 250 heeft uitgeloofd voor de beste speur verhalen en romans Doch ondanks^ den groei van het Afri kaansch blijft Nederlandseh de bron, waaruit geput moet worden. Nog onlangs heeft minis ter Hofmeyer gezegd: „Dit sou niks anders as kulturele selfmoord wees niet, indien Suid-Afrika sou voortgaan om hom van die Nederlandse letterkunde af te sonder." „Trots is die volk", ging de spreker voort bij de begroeting van Roland Holst te Pre toria, „op die ontwikkeling van Afrikaans as selfstandige taal en die Afrikaanse let terkunde as 'n selfstandige. Vir 'n tydlang het Suidafrika egter die neiging aan die dag gele om hom ai te sonder van die stam land se letterkunde. Daar is as 't ware na- gelaat om d'ie rots te aanskou, waaruit ons ge-kap is." JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER TH. ROTMAN 31. Als net tyd voor slapen is, Gaan ze, holderbolder, Naar hun strozak alle drie, Boven op de zolder, Krijntje met zyn valse snuit Trekt, als laatste, 't lampje uit; Na een poosje gapen Gaan zy lekker slapen. 32. Maar in 't holste van de nacht Om zowat twee ure. Komt Kryn Vorsepit uit toedl Tastend langs de muren Sluipt hij stil de zolder rond, Tot hy Vaders jasje vond Vader, arme stakker! Man, pas op, word wakker! Kerk en School Ned. Herv. Kerk B ecr o e p en: te Giessendam-Neder Har- dinxveld (2e pred.) H. Hark-ema te Wijk bij Heusden; te Niehove dr G. J. Woldinga te Zwolle; te Valkenswaard-Aalst (toez.) J. F. v. Veenen te Beimuiden; te Zevenhuizen (toez.) J. J. Stoutjesdijk te Tuil. A an genomen: naar Buddel W. G. Reddingius, pred. by de Prot. Kerk in Inddë, met verlof hier te landie. Bedankt: voor Kerkdriel G. den Duijn te O. Alblas; voor Roswinkel E. C. Baart, pred. in alg. dienst te Bakkum (N.-H.) Geref. Kerken Beroepen: te Oldekerk S. G. Bloem te Hoogkerk; te O. en N. Bildtzajl A. Brink te Blija; te ZaltboimmelGameren drs A. B. W. Kok te Zaamslag. Evang. Luth. Kerk Drietal: te Doetincfhem M. C. H. Lin- deijer te Rotterdam, P. Roodenburg te Alk maar en H. Snijder te Arnhem KERKELIJKE EXAMENS N KAMPEN, 26 Maart. (Tbeol. Hoogeechool der Geref. Kerken). Geslaagd1: cand. ex. J. v. d. Berg Jr. te Rotterdam (cum laude) en W. Wiersinga, Apeldoorn. PERSONALIA Op 72-jarigen leeftijd overleed te Hel den^Panningen deken Terstappen. Tot lector in de beschrijvende statistiek en de statistische analyse aan de A'damsche Gemeente-Universiteit is benoemd de heer P. de Wolff te Amsterdam Naast de studenten-gezelligheidsvereeni- gingen is thans te Wageningen een algemeene studentenvereeniging opgericht, die is er kend als vertegenwoordigend lichaam van alle Wagen ii^sohe st-udenten IN HET KORT De Paus ontving gisteren in audiëntie den Nederl. gezant bij het Vaticaan, jhir mr M. W. v. Weede. Maandag 14 April a.s. worden de col leges aan de R.K. Economische Hoogesohool te Tilburg hervat. 311e DIES UTRECHTSCHE UNIVERSITEIT Gisteren werd in den Utrechtschen schouw, burg de 31ile dies van de Rijksuniversiteit gevierd. De dag werd besloten met de promotie van mr F. Flobrsuetz, secr. van het college van curatoren van <te Wagendngsche lond- bouw-hoogeschool, tot doctor honoris cau sa in de wis- en natuurkunde PROMOTIES LEIDEN 26 Maart. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift: „Revision of the Fishes collected by Burger and von Siebold in .Japan", en M. Boeseman te Oegstgeest. DELFT. 26 Maart. Tot doctor in de tech nische wetenschap promo-veerde de hger C. G. T. P. Schnelling op proefschrift: „Onder zoekingen over de methangi6ting". GRONINGEN. 27 Maart. Op een proef schrift, getiteld „Gemeentelijk strafrecht" promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerd heid mr M. Troostwijk. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 25 Maart. Geslaagd cand. ex. Godgeleerdheid: W. v. d. Kooy te Schiplui den; doet. ex. RechtsgeleerdheidH. ven Zanten te Wassenaar; pro-p. ex. Godgeleerd heid1: J. H. A Doeschot te Borne (Qv.); doet. ex. Wis- en Natuurkunde (Wiskunde): F. A. H. Ouiwehand te Wassenaar; doet. ex. Wis- en Natuurkunde (Pharmacie): R. J. v. d. Laan te Stadskanaal; doet. ex. Wis- en Na tuurkunde (Geologie): mej. J. van Rees te Maarn (U.); doet. ex. Wis- en Natuurkunde (Pharmacie); E. H. S. Ten gb er gen te Leiden; cand. ex. Wis- en Natuurkunde (A.): B. J. Westerhof te Gouda en J. J. M. Beenakker te Leiden. LEIDEN, 26 Maart. Geslaagd a path.- »s. ex. de dames: A. C. J. Moene en A. v. Haasteren, beiden te Schiedam, G. v. Aalst te Bodegraven, A. de Graaf en W. H. Mak, beiden te Oegstgeest, Th. M. I. Emck te Ridderkerk, M. S. C. ter Haar te Noordwijk, S. E. v. Leeuwen te Leiden. M v Adrichem J. Klarenberg, beiden te Vlaardingen, M. J. Vos te Rotterdam, A. C. v Veen te Leidschendam en M. D. J v. Eysdon te 's-Gravenhage AMSTERDAM, 27 Maart. (G:em. Univ.) Bevorderd tot accountant L. J. M. Roozen. DELFT, 26 Maart. Geslaagd: prop. ci-viel- ing.: J F Duin, Scher-merhorn, H B Hensel, Amsterdam, M Heij, Arnhem, G van Iterson, Heerlen, A J van Neste, Utrecht, B Pais, 's-Gravenhage, G W Sjoerdsma, Amersfoort, J M E L Tummers, Sittard en H de Vries, Amsterdam; prop. werktuigk. ing.: G W van Alphen, Brunssen, H E Jansen, Laren (Gld.), F J M de Reeper, 's-Her togen bosch en K A IJspeert, Hengelo; prop. scheepsbouwk. ing G J van Dissel. Pynacker en J Freudenborg, Bloememdaal; prop. scheik. ing.: J Vergeer, Malang; cand. werktuigk. ing.: W Muller, Haarlem en D C Stoppelenburg, Rotterdam: ing. ex. civiel-ing.: P J Bouman. Rotterdam, C G Broertjes. Hoorn, W L J Mulder. Amers foort, J W Tops, Rotterdam en L M C Touw, Rotterdam: ing.' ex. werktuigk. ing.: J M Hermes, Rotterdam en W J Thtfc<?e Tand jong Priok TILBURG. 26 Maart. Geslaagd, prop. ex. econ. wetenschappen: A Beukers, Tilburg, n Galen. Den Bosch, L Janssen, Bussum, P Kuypers Roermond. M de Kok, Almelo, J van de Laar. Boxtel, A Mantel, En^hede, W van den Oord Waalwijk, F. Schweitzer, Heer len, J van Tielemans, Scheven in gen; cand. ex. econ. wetensch., J van Eynden. Bakel, pater P van Leeuwen, Eindhoven. L Tecker, Tilburg, G Gimbreret, Tilburg. NIJMEGEN, 26 Maart. Geslaagd: cand. ex. rechten: mej M J Ph Wijdeveld, Hengelo en de heeren J G Mi entjes, HAL Giesen. beiden uit Nijmegen, C C A van Iersel. Udenhout en F G M Th Geurts, Heerlen. NIJMEGEN, 27 Maart. Geslaagd: cand. rechten: J G A Steemers, Nijmegen, G W A Bury, Leeuwarden. J M H Peters. Meersseir (L.) en J J M Bouritius, Nymegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2