Ned. Spoorwegen werken onder hoogspanning Op bezoek bij den Ned. marschencomponist Nederlanders leiden strijd tegen het water Ongezellig bezit 't Verklaarde s DINSDAG 25 MAART t9CV gaarne door de Nederlandsche opera ge bracht willen zien.... en ik ben er dan ook mee bezig**, vervolgde hij. .Overigens heb ik tijdens den oorlog nog een opera geschreven onder den titel „Ester". Deze behandelt o.a. de bijbelsche jodenvervolging, welke geschiedenis vee' overeenkomt met die, welke thans gelukkig achter ons ligt. Hitler was de moderne Haman.... het eindigt met de jubelkoren de*- joden. Dat werk ik vergat het te zegge» heb ik reeds jaren geleden geschreven, ifc heb het toen echter weer geheel omgewerkt" Hij toont ons een lijstje van zijn nieuwst© composities en we zien een stroom van na men: Attila, Mount «Everest, souvenir d© Berken woude, Walkartparkmarsch, Karei Lotsy-marsch. Dan zijn er nog liederen, wal sen, suites en cantates. Indien men al dit werk bij elkaar zou zien, zou men verraït zijn over de productiviteit van dezen wel haast zeventigjarige. Het meest bekend werden zijn KLM-. Feest- en Cavaleriemarsch. Onze gastheer Iaat ons een van deze succesnummers nog eens hooren pp zijn gramofoon. De klanken van het ..gestorven" vijfde R.I. herleven: in ge dachten slaat hij de maat met verdroomde oogenwant het zijn toch zulke goede dierbare beelden, die deze plaat oproept We praten nog even over het „toen". Neen. het is niet makkelijk de ontelbare uitvoerin gen met het vijfde R.I. de tochten kris en kras door het heele land de kameraad schappelijke sfeer en de vele bijzondere mo menten uit het geheugen te verdringen. Maar het is, alsof de Van der Glas-in-burger het van zich afschudt met een onwillig gebaar. En hij zegt, nog half in gedachten: ,Jk hoop nog veel te doen...." DE VERGETEN KAPELMEES TER J. R. t. d. GLAS Van een onzer verslaggevers) „ja. men heeft mij als kapelmeester min meer vergeten", zucht de 67-jarige J. R. van der Glas. wanneer wij hem in zijn kleine stille won/ng onder Soesterberg opgezocht hebben. Hij kijkt even peinzend voor zich uit en wij twijfelen er niet aan. of hij ziet de leden van zijn populaire militaire kapel van het vijfde Regiment Infanterie weer voor zijn geestesoog verrijzen. „Maar', zoo voegt hij er dadelijk aan toe. „ik ben nog geenszins aan het rusten! Ik com poneer nog marschen meestal militaire walsen, suites en liederen en dan heb ik ook nog andere pijlen op mijn boog...." Lan?er Mjó was de naam van J R var ijveriger dan ooit aan het componeeren en zoo vloeit jaarlijks een milde stroom van scheppingen van zijn hand de muziekma nen de wereld binnen Een tijdlang was hij dirigent van een mu ziekcorps in Heerenveen, maar het beviel hem daar nieteen oud heimwee dreef hem terug in de richting van Amersfoort, waar hij meer dan vijftien jaren zijn mili taire blazers" aangevuurd heeft. Hoeveel duizenden, die bij de Infanterie gediend heb ben in Amersfoort, zullen zich den Van de»- Glas-van-toen nog voor den geest kunnen halen, zoomede zijn militaire kapel, op wel ker blikkerende instrumenten het zonlicht fonkeldeMisschien met een stuk typisch Amersfoortsch straatdécor als achtergrond? Van der Glas mag terugzien op een welbe steed leven in dienst van de muziek. Sedert 1890, toen hij als jongste lid van een mili taire kapel in Assen op een barifonhoorn speelde, is hij steeds een goede gewoonte ge trouw gebleven: hij draagt namelijk altijd een stompje potlood en een stukje gom bij zich. Immers inspiratie is een kostbaar goed en een goede inval moet dadelijk op hei papier- .-Men noemt mij altijd den Nederlandschen marschencomponist, maar ik wil ook opera s schrijvenhelaas moet t hier allemaal per se buiterilandsch zijn. anders slikken ze het niét" Jaren voor den oorlog voltooide hjj zijn ..Psyche", welk werk nog voor de radio werd uitgevoerd. „Thans zou ik het zoo Fransdhe zone, vervangen zullen worden door Nederlandsche. Het beeld, dat de directie der Spoorwegen voor oogen staat, zoo zeide ir Den Hollander, is dat van een spoorwegbedrijf, dat via ko len en olie overgaat op electriséhe tractie. Het plan blijft, om in 1951 met de geprojec teerde electrificatie van alle hoofdlijnen ge reed te zijn. De bewering, als zouden de Ned. Spoor wegen een eigen deviezen-politiek voeren, ontkende ir Den Hollander ten sterkste. Geleidelijke terugkeer naar vroegere toestanden Ned Spoorwegen rijden per maand 3 millioen kilometer. De nieuwe regeling der Ned. Spoorwegen, welke in den nacht van 3 op 4 Mei zal in gaan, beoogt een geleidelijke terugkeer naar vroegere diensten, waarbij in hert bijzonder gelet wordt op de knooppunten. Een groote rol speelt de factor van het aantal zitplaatsen, dat 79.000 bedraagt tegen 163.000 in September 1944. Verder is het electrische materiaal uit dien tgd nog slechts voor een deel intact, terwijl de toestand van het diesel-materiaal zoodanig is, dat dit binnen afzienbare^ tijd uitgescha keld zal moeten worden. Per maand worden door de Ned. Spoor wegen 3 millioen locomotiefkilometers gere den, hetgeen inhoudt dat per maand 30 loco motieven moeten worden gereviseerd. In het laatste gedeelte van het vorig jaar bedroeg dat aantal, in verband met gebrek aan materiaal, slechts twintig. Op net verzoek van "t Indonesisch Olympisch Comité om te mogen deelnemen aan de Londensche Olympische Spelen in 1948 is nog geen antwoord ontvangen. Voor de training der Inheemschen en hun uitzen ding zijn reeds f 150.000 uitgetrokken. Ofschoon veie Engelsehe plaatsen zwaar te worstelen hebben met overstroomingen, vormden ze voor dit bruidspaar toch geen bezwaar om z'n gewichtige schrede te doen. Letterlijk stapten ze dan ook het huwelijksbootje in. HET VACANTIE-SEIZOEN MOET SLAGEN Tijdens een persconferentie wees de presi dent-directeur der Nederlandsche Spoorwe gen, ir F. Q. dien Hollander, op de moeilijk heden. waartegen men, bij de uitvoering der plannen, te kampen heeft géhad. Ondanks dat, ziullen van 4 Mei as. af alle deelen van Nederland met elkaar verbonden zijn; door materieelschaarschte zijn de mo gelijkheden echter beperkt. Nog steeds moe ten de Spoorwegen het doen met een aan vulling van 300 oude Duitsche wagons. Er is een gebrek aan sneltrein-locomotieven.Voorts zijn op véle plaatsen de problemen van het enkel spoor op te lossen. De Ned. Spoorwegen zullen echter alles in het werk stellen om het vacantieseizoen te doen slagen. De nieuwe rijtuigen, die besteld zijn, zullen geleverd worden door Beijnes, Allan en Werkspoor, de motoren door Heemaf en Smit, terwijl de MaibaCh-motoren, af komstig van een Duitsch bedrijf uit de der Glas in militaire kringen een bepaald be grip, maar na zijn pecisionneeririg doofde zijn ster. De kapel, die hij groot heeft ge maakt hoeveel keeren speelde het corps niet voor de microfoon en hoeveel suc cesnummers zijn er niet op gramofoonplaten vastgelegd ging roemloos ten onder, om dat de bezielende leider zijn uniform met het harpje en knoopje op den kraag in de kleer kast hingEen bepaald levenshoofdstuk was afgesloten, maar Van der Glas zette zich VAN DE OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND De Britsche minister van Landbouw, Tom Williams, verklaarde gisteren in het Lager huis. dat „Nederlandsche deskundigen, on geëvenaard in kennis aangaande het stuiten van watervloeden' 'advies en leiding geven bij het overwinnen van den watersnood, waardoor Britsche eilanden nog steeds wordt geteisterd. De minister noemde de overstroo mingen: „een rarpp van de eerste grootte, die dit jaar ongetwijfeld een zeer er^istigen invloed op de voedselproductie in Engeland zal. hebben". Duizenden hectaren winter tarwe en duizenden tonnen aardappels zijn onder water geloopen. A.P. mekit nog, dat de Britsche regeering de hulp heeft ingeroe- BuitenL oorlogsmisdadigers ontkomen hun straf niet Bij de Tweede Kamer is thans ingediend gisteren meldden we dat de indienen spoe dig was te verwachten het wetsontwerp inzake de berechting van buitenlandsche oor logsmisdadigers. Het voorgestelde wetsontwerp voorziet m de ieemte. welke is ontstaan door het arrest van den Bijz. Raad van Cassatie, volgens j hetwelk totdusver de rechter geen rechts macht heeft over leden van de vijandelijke bezettende macht wegens schending van de normen van het oorlogsrecht. Deze rechtsmacht wordt thans uitdrukke lijk aan d-en rechter toegekend. pen van onzen Landgenoot J. J. Kalis, te Sliedrecht, van de fa. Bos en Kalis aldaar, welke firma belangrijk werd heeft verricht bij het dichten" van de gaten in den Wal- chersen zeedijk. Wegens transportmoeilijkheden ts er nog steeds geen noemenswaardige verbete ring gekomen in de trage verzending van tijdschriften naar Indië. Een plaat draait.de klanken van de vroegere kapel van het vijfde R.I. her leven. En Van der Glas waant onwille keurig weer dirigent te zijn en slaat bij zijn eigen compositie de maat „Er zijn landgeoooten, die vreezen, dat geblokeerde saldi voor goed voor hen verloren zijn. Dit is onjuist. Het geblokkeer de geld vormt wel degelijk een vermogens bestanddeel en het vertegenwpordigt, als geen zware belastingaanslagen zijn te ver wachten, een waardevolle reserve, waarvan gij straks ongetwijfeld het bezit zult leeren waardeeren". Aldus sprak het vorig jaar prof. Lieftinck. minister van Financiën, voor de radio. Intusschen zijn er verschillende maanden verstreken, zonder dat die ongelukkige be zitters van geblokkeerd geld deze waardevolle reserve hebben kunnen waardeeren. Ze zul len meer voelen voor een andere uitspraak van den minister, nj. dat het geblokkeerde geld voor den rechthebbende een recht onge zellig bezit vormt. Het wordt immers met dat geblokkeerde geld langzamerhand een onverkwikkelijke geschiedenis. Had de mi nister ter persconferentie in Jan. 1946 nog verklaard, dat overdracht van geblokkeerd tegoed en grootboekinschrijving in vrij geld zou kunnen plaats vinden, als de bijzondere heffingen gemd zouden worden, thans bljjkt dat het niet in de bedoeling ligt de blokkade van dit geld op te geven. - Medegedeeld is, dat de opbrengst der hef fingen geraamd wordt op 15 en een half milliard. Hiervan is reeds geïncasseerd f0.8 milliard, zoodat nog betaald moet worden een bedrag van circa f 4 en drie kwart milliard Deze aanslagen zullen ongetwijfeld gedeelte lijk in vrij geld betaald worden, zoqdat er geen uitzicht bestaat op' algeheele liquidatie van het totaal bedrag aan geblokkeerd geld a.d circa £5 milliard. De minister is nu yoomemens om de vol gende oplossing voor het probleem van het geblokkeerd geld te effectueer en. Overdracht van grootboekinschrijvingen tegen vrjj geld, voorts belegging van ge blokkeerd geld in vermogensobjecten (an dere dan effecten), welke geliquideerd moe ten worden door hen, die bpl^stingsschuld moeten betalen en tenslotte *aankóop van ef fecten ter beurze, waarop een tijdelijk ge dwongen deponeering zal worden toegepast. Een en ander komt hierop neer, dat de houders van geblokkeerd geld die dit niet be hoeven ter betaling van eigen belastingschul den, niet in de gelegenheid worden gesteld zonder meer van „hun ongezellig bezit" af te komen. Het Ifjkt er veel op, of men gestraft wordt, omdat men geblokkeerd geld bezit. Velen zullen door een samenloop van omstandig heden in 1945 of later in de geblokkeerde sfeer met hun geld zijn gekomen. Duizenden spaarders zitten met geblokkeerd geld en nu loopen zij de kans, tot in lengte van dagen met dit gedegradeerd geld opgescheept te blijven en als zij in de gelegenheid zullen worden gesteld om dit geld te liquideeren, dan bestaat de mogelijkheid, dat%dit met verlies gepaard zal gaan. Deze voortdurende blokkade wordt hier mede gemotiveerd, dat omzetting van ge blokkeerd geld in vrije middelen onvermij delijk een inflationistische werking zou ontketenen. Tot op zekere hoogte is dit juist, maar het is ernstig de vraag, of dit inflatiegevaar van dien aard moet worden geacht, dat het be drijfsleven en vele particulieren zóó gedu peerd moeten worden. Er zijn wel andere factoren, die veel meer de inflatie bevorderen. Hèt wordt tijd. dat eens een punt gezet wordt achter de geldblokkeering, welke werkelijk geen fraaie figuur m ons geldstelsel is. Wij achten het onrechtvaardig tegenover de on gelukkige bezitters van geblokkeerd geld, dit tot in lengte van dagen vast te houden Laat de minister het restant geblokkeerd gekl. dat door de bijzondere heffingen niet wordt opgeteerd, vrij geven. De onverdiende straf is warempel lang genoeg geweest. In ^Russische ^toenadertnj^^|22^2icllt Het politieke weerbericht uit Moskou zou kunnen luiden: wat afnemende wind tusschen Oost en West: iets minder bewolkt en zelfs tijdelijke opklaringen, maar enkele Russi sche hagelbuitjes niet onmogelijk. Men zij met de prognose inzake de Moskousche con ferentie voorzichtig. Want al mogen de di verse communiqués doen doorschemeren, dat er weer eenige kans op overeenstemming be staat, dat er tusschen het standpunt van Marshall en dat van Molotof toenadering valt te bespeuren, in feite is zulks slechts eea voorloopige uitkomst, het resultaat van tegen elkaar opbieden. Aan de groote, ideologische tegenstelling, den strijd om de macht tus schen Amerika en Rusland, verandert dit geen zier. Want, het is wel merkwaardig, dat terwijl men in Moskou naar een voor- loopig compromis streeft, inzake de belang rijkste Duitsche aangelegenheden, een lid van de commissie voor buitenlandsche zaken van bet Amerikaan sche Huis van Afgevaardig den. aandringt op economische represailles jegens de Russen. Er zijn zoovele landen, die afhankelijk zijn van Amerikaansche hulp en het is te gek om los te loopen, dat de Sow- jets daAr hun invloed kunnen doen gelden. Dank zij de door Amerika verstrekte cre- dieten, dienen die landen zich toch in de eerste plaats aan politieke overeenkomsten met de Ver. Staten te houden. Er is zelfs sprake van het indienen van een resolutie, waarbij het verleenen van financieele of an dere hulp aan landen, die onder Russischen invloed staan, verboden zal worden. Tot nog toe, heeft men te Moskou markt gehouden, waarbij allerlei voorstellen, die betreffen Je de economische en politieke eenheid van Duitsch land, de .herstelbetalingen" etc. van hand tot hand gingen. Beslissingen zijn er nog niet genomen maar zooals dat steeds op conferenties gebruikelijk Is moet inzake de gedane voorstellen worden gezift de pun ten van overeenstemming met elkaar verge leken en de afwijkingen en verschillen geno teerd hetgeen het werk is van eeü speciale commissie. Het resultaat van die sorteering zal dan worden vastgelegd in een rapport. Wat de toekomstige politieke status van Duitschland betreft waarbij de begrippen de centralisatie of gecentraliseerde regeering aanvankelijk de gemoederen sterk verhitten, zou men nu kunnen zeggen, dat het noch vleesch noch visch zal zijn. Molotof staat niet meer zóó ver af van de visie der Wes- tersche ..Big four"-leden, althans zeker niet van het standpunt van Bevin. De Rus wil, zooals wij reeds hebben gemeld, een gede centraliseerd Duitschland, maar wel met een centraal Duitsch bestuur, dat m handen zou worden gelegd van een president en twee Kamers, waarover verder nog niets definitiefs gezegd is. De grondwet, waar alles op geba seerd zou zijn. zal dus het midden houden tusschen „federalistisch" en ,,centralisee- rend" en daarin zullen de democratische vrij heden der Duitsche burgers worden vastge legd. De verschillende landen, die in deze Unie vereenigd worden. hebben dan nog weer een eigen constitutie. Zooals gezegd, is er dus een trai t-d*u n i o n tusschen de voorstellen van Molotof en Bevin, maar de Franschen zien deze toenadering met leede oogen aan. Immers voor de Franschen is iedere politieke eenheids vorming van Duitsch land een gevaar en nieuwe kans op machts vorming en aggressie. Maar het laatste woord hierover is voorloopig nog niet gesproken en Bidault zal Bevin nog wel eens aan zijn jasje trekken Er is toch niet voor niets een ..BritschFransch" alliantie-verdrag gefor meerd. en vrienden dienen iets voor elkaar over te hebben. De Eng else hm an schijnt wel hereid tot concessies inzake den Franschen eisch der verhoogde kolen transporten. Bidault heeft immers te kennen gegeven, accoord te gaan met de wederinvoering van de econo mische eenheid van Duitschland, dus niet die der afzonderlijke zones, mits men toegeeft aan den Franschen eisch betreffende Je kolenkwestie, waarbij Bevin echter rekening moet houden met het Amerikaansche en Russische standpunt. Komt de economische eenheid tot stand, dan zullen de vier betrok ken mogendheden niet alleen de profijten, maar ook de lasten dienen te deelen, en ten einde hiervan eenig overzicht te krijgen, zal er een regeling worden opgesteld betreffende den invoer en uitvoer. Met den Duitschen export zal het geïmporteerde kunnen worden bekostigd, waardoor er „eens' een einde komt aan de zware lasten. die mi hoofdzakelijk voor rekening van Amerika en Engeland zijn. Wijzen wij nog even op de bijna komische situatie, dat met Bidault en Bevin in de op positie, juist de Sowjet-man, Molotof het nog zoo vreemd niet scheen te vinden, de grond wet van Weimar, als basis voor een nieuwe Duitsche constitutie te aanvaarden, omdat de Duitsche landen. die aan die grondwet onderworpen waren, toch een groote mate van autonomie en democratie genoten! Hoe wel du© te Moskou, inzake het Duitsche vraagstuk, tusschen Marshall en Molotof 1e spanning verminderd schijnt en men er blijk baar zelfs „tot zaken" komt, publiceert de Amerikaansche regeering te Washington ge heime documenten, waarbij man en paard worden genoemd. De steeds sterker wordende onrust in Griekenland, de barre economische omstandigheden zijn te wijten aan de llnk- sche organisatie, onder leiding der commu nisten. De guerilla-strijders worden geoefend en bewapend in het buitenland: het hoofd kwartier ligt buiten Griekenland. Dit is de „Russische zenuwenoorlog jegens Grieken land" en de Russische vertegenwoordiger btj de commissie van onderzoek der ,,Ver. Na ties" voert een misleidende tactiekEn inzake Turkije wordt o.a. in het geheime document opgemerkt, dat de Turken wel tot normale, politieke toestanden wenschen terug te keeren en hun legermacht willen demobiliseeren, maaruit vrees voor de Russen kunnen zij hieraan geen gevolg gevenDit is dus niet een klein Russisch hagel buitje tijdens de Moskousche conferen tie, maar weer eens een Trumansiaansche on weersbui met donderslagen, duidelijk hoor baar in de „Club der Luchtstrijdkrachten", waar de conferentie wordt gehouden! ieder geval moeten de kleinere spaarders eerst geholpen worden. Tenslotte wachten wij nog op de toege zegde weder-openstelling van de Inschrijving op het grootboek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3