RADIO WESTRIK icnmma Restauratieplannen HoogL Kerk zijn gereed I. J. v. Egmond en Zn Michiel de Ruyter, der Staten-rechterhand bakfietsen Shuop HELRT oü HOEST MEUWE LEIDSCHE COIXAtti XATEKDAC S MAAKT >M* GEGEVENS OVER DEN BOUW VERLOREN GEGAAN Het is een algemeene regel, dat de in richting en de aard va-n onze kerkgebou wen ten nauwste verbonden zijn aan de eischen, welke de eeredienst stelt Voor al in Protestantsche kringen dringt zich den laatsten tijd de vraag naar voren, hoe onze kerken in te richten naar den eisch van het principe. Daarom is het begrijpe lijk, dat Roomsche kerken, wat struc tuur en inrichting betreft, geheel anders zijn dan onze kerken en niemand zal ont kennen, dat de Roomsche kerken, die na de Hervorming in het bezit van de Her vormden kwamen, eigenlijk niet geschikt zijn voor den Protestantschen eeredienst en nog minder voldoen aan den eisch van het beginsel. In de Roomsche kerken is alles inge steld op symboliek en liturgie. Het schip stelt voor de strijdende Kerk, het koor de triumfeerende, terwijl het altaar het cen trum van den eere dienst is. Toen men in ons land in de 17de eeuw nieuwe kerken moest gaan bouwen, heeft^ het inderdaad zeer veel moeite gekost zich los te maken van den Roomschen bouwtrant. Zelfs in onzen tijd geeft men in breede krin gen van Kerkelijk Nederland nog de voorkeur aan de imposante kathe draal, welke in schier enkel opzicht volkomen is. Wij zijn aan onze ka thedrale kerken verknocht, trots de zuilen, die ons het gezicht op den pre dikant zoo vaak ont nemen, en de koude, welke ons tijdens de godsdienstoefe ningen in den win ter zoo geducht in haar greep kan houden. Wat bekoort ons eigenlijk, wanneer we een dergelijk kerkgebouw zijn binn engetreden? Wat spreekt tot ons en hoe komt het dat wij met diep gezag de interieur ruimte verlaten? De historie is voor ons ©pen gegaan met al har pracht, haar groote verscheiden heid en werkelijkheid. Wij hebben ons even teruggetrokken uit het leven van eiken dag en hebben bewonderd en over dacht. Men zal het zich wellicht niet ge- imsakkelijk kunnen indenken, maar alles imponeert, van de statige kolommen tot de fijne pijlers, van de gewelfde plafon- neeringen tot het eenvoudig bewerkte voetstuk van den kansel.Als men zich maar ontvankelijk voor stelt. Wij biechten een dezer dagen een be zoek aan een van de Leidsche kathedra len: Hooglandsche- of St. Pancraskerk (voor de Hervorming zoo geheeten). Uiteraard wisten Wij niet Veel van de historie van deze kerk af; dit was aan leiding dat wij bescheiden archieven en gedetailleerde beschrijvingen hebben opengeslagen om ons op de hoogte te stellen, terwijl het ons dienstig leek om door middel van dit artikel de overigens interessante gegevens omtrent de ge schiedenis van het kerkgebouw aan de on bekendheid te ontrukken. Het spreek woord ..onbekend maakt onbemind" is hier wellicht meer dan elders van toepas sing. Wie de historie van (Je Hooglandsche kerk leest, zal zien, dat er meer dan één keer het woord „waarschijnlijk" in voor komt. In den loop der jaren zijn belang rijke gegevens verloren gegaan, doch de feiten, die ons nog ten dienste staan, zijn in staat ons een beeld te geven van den ontwikkelingsgang dier historie. De plaats, waarop deze tweede parochie kerk werd gebouwd, viel niet binnen het oudste gedeelte der stad, doch behoorde oorspronkelijkzoowel kerkelijk ais bur gerlijk, tot de gemeente Leiderdorp. In x 1314 werd door bisschop Guido van Avesnes toestemming verkregen om een kapel te bouwen, welke beschouwd zou worden als een appendix (aanhangsel) van de kerk te Leiderdorp. Uit de ge gevens is komen vst te staan, dat nooit eerder dan 1314 op deze plaats een kapel letje is verrezen, zoodat kan worden aan genomen, dat de Pieterskerk, welke om streeks 1120 werd gebouwd, ongeveer 200 jaar ouder is dan de Hooglandsche. Deze eerste kapel was" klein; rbeds tien maan den na den aanvang van den bouw werd zij gewijd an „den heiligen Pancratius". Gegevens duiden er op. dat de kerk in 1360 een steenen kruiskerkje was, dat dus gebouwd was in plaats van het oorspron kelijke houten kapelletje. Reeds in 1370 "•wordt melding gemaakt van een kosterij, terwijl om de kerk in dien tijd al een kerkhof moet zijn geweest, dat omringd was door een gracht. Bij een hierop vol- Het fraaie interieur van de Hooglandsche Kerk, dat een grondige restauratie behoeft en waarvan de plannen thans op uitvoering wachten. gende uitbreiding van de kerk werd een gedeelte van het hof gebruikt, waarna waarschijnlijk een gedeelte van de gracht gedempt werd om het kerkhof te ver- grooten. Allengs begon het besef door te drin gen, dat de kerk een nieuwbouw moest ondergaan, waarmede dan ook m 1377 een aanvang werd gemaakt, terwijl omstreks 1380 de funadementen voor het nieuwe koor werden gelegd. Men heeft aan dezen nieuwbouw ruim vijftig jaren gewerkt. In 1480 begon men met de algeheele restauratie van de kerk, welk herstel in het begin van de zestiende eeuw werd voortgezet. Wie de kerk goed bezichtigt, ziet, dat zij niet voltooid is. Het lag aan vankelijk in de bedoeling om het schip 1 nger te maken, maar door onderlinge „veeten en beroerten en geldgebrek" (vol gens een overlevering) moest men het werk neerleggen. Het koor heeft twaalf kolommen (duidend op de twaalf aposte len), maar het schip (waar de gemeente bijeenkomt) telt slechts tien zuilen; er ontbreken dus twee pilaren. De muren van het kerkgebouw zijn volgens nauwkeurige afmetingen 90 cm dik, terwijl de lengte-as 66 meter be draagt. Koor en schip zijn 24% meter breed, terwijl de breedte van het midden schip 10% is. De hoogte van het koor tot de nok is 37.75 meter. Zooals in bijna alle kathedralen, was ook hier het koor van het schip geschei den door een koorhek, dat echter in de meeste kerken nog in den oorspronkelrj- ken staat aanwezig en speciaal onderhou den is. In de Hooglandsche kerk is er van dit hek niets meer terug te vinden. Eer -gedeelte van het koor is opgehoogd:; voor de Hervorming stond hier het zg. groote altaar. Koorbanken, zooals wij die bv. aantreffen in de groote kerk te Dqrdt, zijn er nimmer geweest, alhoewel de voor name ingezetenen wel een vaste plaats in de kerk hadden. Een groot deel van de kerk werd versierd met een aantal alta ren, dat de 35 overtrof. Van wandschilderingen is niet veel be kend; de fresco's, welke men thans weer in de oorspronkelijke kleuren op de ko lommen in de Pieterskerk kan zien, zoekt men hier vergeefs. Alleen wordt ons ver teld van een voorstelling van het kruis in het koor. Verdere overleveringen om trent muurschilderingen berusten op ver moedens. De aandachtige bezichtiger zal tot de ontdekking komen, dat de grond van de kerk versierd is met een groot aantal zer ken, waarvan -de oudste van Christina is, gehuwd met Coenraet Bloys van Tres long, overleden 1476. In 1566 vond de beeldenstorm plaats. Snel werden de schatten buiten het be reik van de plunderaars gebracht, die juist den daarop volgenden dag de Pan craskerk binnendrongen. Later werd de kerk weer ingewijd, doch in 1572 kwam zij in het bezit van de Hervormden, die haar ontdeden van alle versierselen. Bin nenkort is het juist 375 jaar geleden, dat de eerste Protestantsche dienst in deze kerk werd gehouden. In den loop der eeuwen is er aan het gebouw weinig veranderd. De restauratie werkzaamheden van 1903 kostten f 150.000, waarvan een bedrag van f 82.000 door het Rijk werd betaald. Enkele jaren geleden is het herstel van het orgel, dat dateert uit 1637, tot stand gekomen. Als bijzon derheid vermelden wij nog, dat het voet stuk van den kansel dateert uit den tijd voor de Hervorming. Deze in zuiver gothischen stijl gebouwde kerk, beheerscbt met de Pieterskerk, het Stadhuis en het Lodewijkskerkje het stadsbeeld. Zij zal, wil ze binnen afzien- bar'en tijd niet in verwaarloosden toestand geraken, spoedig gerestaureerd moeten worden. De gemeentecommissie der Ned. Herv. Kerk heeft reeds plannen en ook staat Monumentenzorg gereed om het her stel ter hand te nemen. Dit is echter nog van verschillende factoren afhankelijk. Uw stof en voering verwerkt tot een MANTEL naar maat voor 47.50-52.50 Levertijd: max. één maand. Ons devies: Iedereen nog dezen zomer gekleed tegen redelijken prijs. Firma Breestraat 173 LEIDEN Telefoon 23337 MARKTBERICHTEN KATWIJK A/D RIJN. 21 Maart. Sprui ten, 5494, giele kool, 912.50; koolraap, 4.50—7.20; waspeen I, 42—62; II, 21—33; kro ten I, 10; schorseneexen I, 35; II, 2, alles per 100 kg. NOTEERINGEN NEW YORKSCHE BEURS NEW YORK, 21 Maart (Reuter) Atch, Top. 88% (87%); Balt. 14% (14); Can Pac. 12% (12%); N.Y. Centr. 18% (17%); Penns. 22% (22); Uil. Pac. 123 (123); An. Copp. 39% (39); Bethl. 91% (91); Chiysl. 97% (95); Gen. El. 35% (35%); Gen. Mot. 60% £59); Int. Nick. 32% (31%); Kenn. Copp. 46 (44%); Pack. 6% (6%); Rep. St. 28% (27%); Shell 27% (27%); Stand. O. 67% (66); U.S. Rubb. 52% (52%); U.S. Steel 73 (71%). 1607 24 MAART 1947 Vlissingen is de stad van de vele ruï nes, van de oorlogsgetroffenen, die na hun vlucht de huizen in deerlijk gehaven- den toestand terugvonden. En Leiden is de eer te beurt gevallen om dit stukje van ons land, dat zoo nauw betrokken is geweest ih de totale oorlogvoering, te adopteei^en. In gedachten zien wij weer de Vlis- singsche kinderen binnen onze veste ko men; zij kondep hun geluk niet uitspre ken, toen ze door de Leidenaars te slapen werden gelegd op echte „voor-oorlogsche" bedden en weer iets konden beleven van het ongeëvenaarde huiselijk leven, waar door ons volk zich kenmerkt. Terwijl de geallieerden hun projectielen op de stad aan den Scheldemond afvuur den en hun bommen op de havenwerken afwierpen, stond er echter één temididen van brand en puin, die onbeweeglijk en standvastig den strijd tusschen de red ders van 't vervallen vaderland en den overweldigenden, tyran heeft gadegesla gen en meegemaakt: het was Michiel Adriaanszoon de Ruyter, wiens voorbeeld velen tot steun is geweest. De over ons gestelde heerschers ge bruikten wel is waar den naam van dezen kloekmoedigen vaderlander om him waanzinnige denkbeelden en plannen ten uitvoer te brengen en de Hollandsche jongens aan te sporen zich te melden bij de Marine, doch zij konden geen resulta ten bereiken met deze onwaarachtige propaganda, wijl hun Germaansche voor stellingen in alle opzichten onjuist waren. Maar de moed, welke de Ruyter bezielde, wekte ook bij de bezetters ontegenzegge lijk bewondering, maar zij stelden hem in het licht van het Duitsche heldendom. Zoo willen wij echter „der Staten rech terhand" toch niet bezien. Als over en kele dagen, op 24 Maart, in de plaats van zijn geboorte, Vlissingen, op sobere wijze misschien, deze heldenfiguur uit de va- derlandsche geschiedenis zal worden her dacht, omdat het dan 340 jaar geleden is, dat hij werd geboren, zal z'n standbeeld, dat niet ongeschonden uit den oorlog te voorschijn is getreden, gesierd worden met een eenvoudigen krans, als bewijs •van waardeering en eerbied. Ook aan zijn graf in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal wellicht een bloemstuk prijken. Het is hier niet de plaats om uit te wei den over de vele roemrijke daden van De Ruyter. Onderstaand gedichtje is veel zeggend en toont ons als het ware een r^j van historische feiten, in wier tot stand- koming hij een groot aandeel heeft gehad. Aanschouw den Held, der Staten rechterhand, Den Redder van 't vervallen Vaderland, Die in één jaar twee groote Konink rijken, Tot drie maal de trotsche vlag deed strijken, Het roer der vloot, de arm, daar God door stree, Door hem herleeft de vrijheid en de vree. De ouders van Michiel hadden aan vankelijk iets anders voor hun zoon op het oog, doch het zeewater zat hem als 't ware in het bloed en zijn klimpartij op den toren van de St. Jacobskerk bewees, dat hij zich tot het water voelde aange trokken. Niemand kon hem daarin weer houden. De knaap, die eens door 't kluis gat kroop werd de roem en de? hoop van Holland en de glorie van zijn dagen. De Ruyter was iemand, die eerlijk en rondborstig voor zijn meening en bedoe lingen uitkwam; hij werd geacht en toen zijn stoffelijk overschot in een gevecht bij de Etna (Italië) werd hjj doodelijk ge troffen naar Nederland werd overge- alle maten met en zonder bak. Uit voorraad leverbaar Merk „DE LOCOMOTIEF". Laadvermogen 500 a 600 kg. Speciale hoofdasconst^uctie, uiterst licht loopend. Zonder vergunning. „CARRIERHIJ IS" Levendaal 76 Leiden Tel. 22962 VOOR RADIO-SERVICE NAAR COFFIE VOOR IEDEREEN Een Zweedsche professor noemdé onlangs de volksmeening, als zou koffie den slaap belemmeren, een. pure suggestie. Hij bewees, da» coffeine wel opwekt, maar ook het zenuwstelsel tot rust breng». Een proef, die eenigen tijd daarna in Frankrijk werd genomen, komt dk op aardige wijze bevestigen» Door 20 proefpersonen werd voor het slapen gaan een kop sterke koffie gebruikt. Allen zei* den, dat ze slecht geslapen hadden* Den volgenden dag dronken allen een glas melknu verzekerden zij, dat ze rustig geslapen hadden. Wat men niet wist, was, dat in de melk twintigmaal zooveel cof feine opgelost was dan een noz* male kop koffie bevat. Wat er ook van zijer zullen men- schen zijn, die meenen geen koffie te kunnen verdragen, even goed als er menschen zijn die geen boter of suiker kunnen verdragen. Om nu deze personen niet te berooven van het genot, dat een geurig kopje koffie bieden kan, heeft de Gruyxer coffeïn^vrije koffie in den handel gebracht. Dat is dus koffie, waaruit de coffeine is verwijderd, maar die door een bijzonder procédé aan smaak en aroma niets heeft in geboet. Ook voor coffeïnevrije koffie is het adres: De Gruytei. de koffie en theezaak. GEWOON MAAGZOUT prikkelt de maag ttft vorming van steeds méér zuur. Gebruik b0 overtollig maagzuur liever CHEFAKOX - ge activeerd colloidaal aluminium hydroxvde. -Dt» vormt géén nieuw zuur en beschermt de m&aflt bracht, klonken van de Engelsche kust de saluutschoten als eerbetoon aan den Hollandschen zeeheld. Later verklaarden de Engelschen zelfs, dat De Ruyter in geen enkel opzicht onderdeed voor den grootsten Engelschen zeeheld Nelson. "Wij eeren hern en zullen met historisch besef zijn voorbeeld navolgen, in dien zin, dat wij de liefde voor land en volk op den juisten tijd met daden zullen toon en. Tot de prachtige kerkgebouwen, die de Sleutelstad beait, behoort ook de Hooglandsche Kerk, welke zich hoven de huizen „rondom den St. Pancras" verheft éx hiermede het stadsbeeld hehmwhl

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7