Reg.-Beel wenschte geschiedenis te maken 't Verklaarde dïEEEE^D uitzicht Wij wenschen één staatshoofdWilhelmina Waarom zoo n drukte over 15 gratiegevallen? MKUWfc' LEIDSCBE COT7RANT ZATERDAG SI MAART ZOO OORDEELT „HAND HAVING RIJKSEENHEID" Opnieuw heeft het Comité „Handhaving Rijkseenheid" ditmaal de Amsterdamsche afldeeling een telegram verzonden aan dr Be el, waarin verwondering wordt uitgespro ken over de handelwijze der Ned. Regeering: „Ondanks het feit, dat de republikeinen op misdadige wijze hun landgenooten terrorisee- ren, zoodat onze militairen bij Modjokerto noodgedwongen moesben ingrijpen teneinde duizenden van den hongerdood te redden, wordt uw vertrouwen in Soekarno door ddt alles niet in het minst geschokt. Een beeld van de hongerbrengende over stroomingen bij Modjokerto, waar de Ned. troepen ingrepen, om de misdaden van de extremisten tegen de rustige Javaansche burgers een halt toe te roepen. Tegen alle gezond verstand in, ombevoerd door de schade en schande die door millioe- nen Nederlanders en Inheemschen worden gevoeld en geleden, moet en zal de overeen komst van Linggadjati geteekend worden. En dat, een staatsstuk over welks inhoud beide partijen nb. een volkomen afwijkende interpretatie hebben en waarvan één der contractanten, de Soekarno-partijvolkomen onbetrouwbaar, onbekwaam en onwillig is. Voorwaar een unicum in de Nederlandsohe geschiedenis. Wij vragen u in allen ernst, of het u ook thans nog niet duidelijk is, dat de Linggadja'ti-politiek een fiasco is? Het lid van de Commissie-Generaal, de heer De Boer, zal niet teekenen, en de heeren prof. Verzijl en Posthuma, na in Indië poolshoogte geno men te hebben, weigeren een benoeming tot lid der Commissie-Generaal te aanvaarden, b' welke weigering zij er extra de aandacht op vestigen dat de jongste instructie van den heer Jonkman in strijd is met de uitspraak van de Staten-Generaal. Meent gij, dat de Nederlandsche kiezers dit alles zonder meer zullen accepteeren? Voor waar, uw Regeering heeft geschiedenis wil len maken. Hoe zal echter het nageslacht over uw daden oordeelen?", zoo besluit het telegram aan minister Be el. Nisoomaarso Het blad Goodyear" steekt als volgt den draak met degenen, wien de nieuwe spelling nog lang niet ver genoeg gaat: Assikkopme ouwedagnog, Andie spelling wennemoet. Zeggik: asjevereenvoudigt, Doetdanook ineenegoed. Ikfin hallufwerk jammur, Entis sondevandetijd, We gaan loopen met 1 ootje. En raken een uitgang kwijt. Kwoudat mennum zóógemaakt had, Deze nieuwe spellingwet, Daddikniet al wattik goedzet Feitelijk hep fout gezet. Assik sgrijf hoe iemand lachtte, Zettik voortaan: HJi-.h. X-spel voortaan met 8 letters. Doodleuk twoord harmoni-K. X-grijf, wanttattis eenvoudig, Ookal staattut eerst wat raar. Als 2 vanmekander houwe, Die twee houwen van L-kaar. Beverwijk zal B-ver wijk zijn, Dattis heus geen gek I-D. 'n Amsterdammer, die de zee ziet, Schrijft kortweg X-ie de C. Passop zeg daar staattun M-mer, *k Hou van R-tensoep, en U? X-Z-T zegt tante K-tje Onze haan zegt Q-kle-Q. ZOO WERD PROF. ROMME OP AMBON BEGROET Voor het eerst sedert zijn terugkomst uit Indië heeft prof. Romme gisteravond in het openbaar te Den Haag het woord gevoerd, in den Kringraad van de KVP. Aanwezig waren o.m. de ministers Fiévez en Huys- mans, verder de Kamervoorzitter, mr van Sohaik, de minister van Staat, mr Aalberse, het lid van de Raad van State, mr van Ange- ren en oud-minister Marohant. Prof. Romme vertelde, dat hij bij zijn reis in Indië zóó groote verschillen had op gemerkt, dat het gemakkelijker zou zijn Frankrijk en Duitschland in één staat te vereenigen, dan van alle deelen van Indië een geheel te maken. Naast die tegenstel ling is er eenstemmig de klacht over gebrek aan iederen volksinvloed; er lw ook een ont- MIN. PRIJST KAMER OM HAAR BELANGSTELLING (Van onzen Parlementsredacteur?. De Tweede Kamer heeft gistermddag, na het aanhooren van de regeeringsverklaring en het verwerpen van het voorstel Schou ten, een aantal kleinere wetsontwerpen goedgekeurd en is vervolgens verder gegaan met het wetsontwerp „Nadere voorzieningen bijzondere rechtspleging". De sprekers die, voor de Minister aan het woord kwam, hun licht nog over deze materie lieten schijnen, waren: mr Korten- horst (K.V.P.), die den Minister het denk beeld van een documentatiecommissie aan de hand deed, ter voorbereiding van de be handeling der nog niet afgehandelde 200.000 gevallen. De richtlijnen inzake collaboratie toonen dat op de spits gedreven perfectio nisme, dat eigen is aan de ambtelijke admi nistratie. Vervolgens de heer Van der Feltz (C.-HJ, die de houding van mr Zaayer af keurde en zich, gezien de vele gratiegeval len, niet onttrekken kon aan de gedachte, dat de Minister den vergeldingsplicht niet altijd voldoende nakomt. De bezwaren van den heer Scheps (Ar beid) richtten zich tegen het verkeerd be grip, dat men veel over politieke delinquen ten en weinig over de verplettering van het nat. socialisme sprak en zoodoende weinig deed voor de beveiliging van den Staat. Van de figuren der rechterlijke macht gaf alleen mr Sikkel leiding aan ons volk. Dat verdient waardeering. Mr Zaayer was fout, maar 't ergste was dat. hij een lageren eisch stelde. Al hadden er tien ^Ministers tegen over hem gestaan, hij had doodstraf moe ten vorderen. Voor het P.R.A.-personeel vroeg hij overschakeling naar die posten waar de Minister het gebruiken kan. „Ware gerechtigheid is daar waar ware barmhar tigheid is en omgekeerd" aldus de heer Scheps. Na de heeren Vonk (Vrijheid; en Zandt (S.G.P.) noemde minister Van Maarseveen den invloed van de Volksvertegenwoordiging en in het bijzonder dezer kamer in de kwes tie der Bijzondere Rechtspleging, een lich tende pagina. Waarom maakt men zooveel drukte over 15 gratiegevallen als in Frank rijk 1800 ter doodveroordeelden in één kamp zitten, die allen gratie kregen? Spr ontkent, dat de Kamer recht heeft de gratiericht snoeren te kennen. Spr heeft geen bezwaar overeenkomstig den wensch van jkvr Wttewaal van Stoet wegen vrouwen in griffiersfuncties bij de Bijz. Gerechtshoven te benbemen. Om zes uur sloo't de Voorzitter de verga dering tot Dinsdag a.s. stellend gebrek aan voorlichting. Het eiland Ambon begroette prof. Romme met eerebogen, waarop de woorden ston den: „Wij erkennen maar één staatshoofd, Koningin W#helmina". Ook op W.-Java had prof. Romme een scheidingsbeweging aangetroffen, de Pasoen- dan; weliswaar niet zoo uitgegroeid al? Ambon, doch reëel gefundeerd in aard en traditie der bevolking. Bij de beantwoording van de vragen zed prof. Romme nog, dat men het Indonesische extremisme het best kan vergelijken met een soort Oostergche Hitlerjugend, die in de toekomst ongetwijfeld nog groote moeilijk heden zal geven. In hoeverre aan de republiek als partner voor samenwerking vertrouwen kan worden geschonken zal'er van afhangen welke groep: de militaire of de burgerlijke, de overhand zal hebben. Dit zal de Tweede Kamer zich moeten afvragen voor het debat van Dins dag a.s., waarvoor de Regeeringsverkaring de Kamer heeft geplaatst. Egmondsche tuinderijen komen droog te liggen Te Egimond-Binnen werd gisteren een pro- testvergadéring gehouden van tuinders uit Egmond aan Zee en Egmond-Binnen, tegen de steeds verdergaande wateronttrekking aan de duinen door het Prov. Waterleidingbedrijf in Noord-"Holland, waardoor de tuinderijen en bollenkweekerijen door de droogte onge schikt worden. Zij drongen aan om het IJs- selmeer voor de watervoorziening in te scha kelen, daar dit slechts een halve cent per kubieke Iheter meer kost. Nameloos is de ellende, welke er op republikeinsch-Java onder de bevolking heerscht. Bij duizenden komen de stumperds, wanneer zij maar eenigszins daartoe kans zien, bij de Nederlanders aankloppen om een bordje rijst of soep. En daarmee zijn ze dan weer den "koning te rijk! Markus 15 14. Doch Pilatus •seide tot hen: Wat heeft Hij dan tcwaads gedaan? Zij riepen te meer: Kruis Hem! ftKruis Hem!" Zoo luidde het vonnis der schare over Jezus voor den rechter. Het was de volslagen verwerping van den Koning, een uitslaande brand van vlam- menden haat, een explosie van razende vij andschap. En het slaat ons met verbijstering. We onderschrijven de ergernis van Pilatus: ,,Maar wat heeft Hij dan kwaads gedaan?" Wij voelen ons machteloos tegen het hyste risch gegilde antwoord der menigte: „Kruis Hem! Kruis Hem!" Zulk een vijandschap is eene openbaring. Om zoo te zeggen: Daar zit iets échter! Dat is niet normaal meer. Ja, maar wét zit er achter? Oostersch fanatisme! heeft men gezegd. Joodsche teleurstelling vanwege hun ver ijdelde verwachtingen. Velen hadden Jezus aangehangen. Maar 't werd met den dag dui delijker, dat Hij niet was de belichaming van menschelijke idealen. De afkeer en de haat, die in de menigte woedden, waren mede het gevolg van de ophitsing van Jezus' doods vijanden, de leidslieden van - het volk. Men kan hier spreken van de psychologie der volksmenigte. Van het klavier der volks hartstochten, door virtuozen vaak op geraf fineerde wijze bespeeld. Tot edele daden is de schare somtijds in staat, als ze goed ge leid wordt; maar ze is als was in de handen van den geboren volksmenner. Ze roept even gemakkelijk: Hosanna"! als „Kruis Hem"! En toch daarmede is het diepste niet aangeraakt. Hier is de mensch in zijn god deloosheid, die zijn „ik" uitviert teg.n God. Het is waar, dat die vijandschap meestal van smeulenden aard is. Maar zij wacht slechts op eene gelegenheid, om zich laaiend te ma nifesteeren Welnu, die gelegenheid is er, wanneer God zich gelden laat, als Hij aan gaande Zichzelf laat verstaan, wie Hij is. En als dan de geweldige afstand zichtbaar wordt tusschen licht en duisternis, heilig heid en boosheid, dan spreekt de natuur van het menschenhart: Weg j^iet dien mensch; wij willen hem niet meer zien! Kruis Hem! dit is dan het antwoord der wereld op de reddende liefde Gods. De menschen verdragen de uitzondering niet. Gij ziet het gedurig, dat iemand, die van zijn omgeving afwijkt, bespot en uit gejouwd en uitgeworpen wordt. Wie kent niet het verhaaltje van het leciijKe, jonge eendje, dat tusschen de gewone eendjes geen leven had en straks een zwaan bleek te zijn? En Jezus Christus was de gevaérlijk- ste uitzondering, omdat Hij zondeloos was. Het klinkt vreemd, maar het is iets, dat de wereld razend maakt. En bovendien. Hij kon zeggen en Hij zeide het hun ook: „Gijlieden zijt van beneden, Ik ben van boven." Hij. die wis goddelijk bezoek kwam brengen uit den hemel, werd hier beschouwd als een ongewenschte vreemdeling. Kruis Hem! zoo snerpte het in Pilatus' oor en. Zij dwongen Hem met htm eisch. Zij waren doof voor alle argumenten ten gimste van Jezus' onschuld. Het was ,,la mort sans phrase". Zij eischten allen den kruisdood voor Jezus. Niemand nam het voor Hem op. Want Jezus moest wèg tot eiken prijs. „Kruis Hem!" riep de schare. Van nature is er niemand, die het niet roept, op welke wijze of hoe dan ook, antiek of modern, grof of verfijnd. Want van nature is ieder onge- loovig. En niemand duldt God op aarde. Want niemand wil buigen. Zoo is dan alle ongeloof in wezen Koningsmoord. En hier raakt het ook ons geweten. Want wat in de schare en in de priesters en in Pilatus leeft, dat is de „oude mensch", ons allen maar al te wel bekend, deze onver zoenlijke vijand jegens God. Daar is geen onderscheid. Wij hebben allen gezondigd. Wij hebben allen medegeroepen om het kruis. Wij zijn medeplichtig. Gelukkig, als het licht opgaat over de menschenziel en zij dit voor God erkennen mag. Gelukkig, wanneer het kruis ons aan onze zonde ontdekt. Gelukkig wanneer wij bij het kruis van Christus schuldig mogen worden: Hier bereikt de zonde haar duivelsch hoogtepunt. Maar hier ook waar wij oris ware aange zicht met afschuw aanschouwen valt de be slissing der genade en terwijl de verdwaasde en bezeten menigte roept om het kruis wordt daar voor zulke schepselen reeds ge beden, ja nü reeds: „Vader, vergeef het hun, want ze weten niet, wat zij doen." Scheveningen Ds. H. STOLK. Vervolg van de vierde kolom kabinetscrisis uitlokkende, deze oplevende Fransche kracht en het diplomatiek gezag weer te verlammen. Een stijlloos tafereel! Geringe plooibaarheid, egocentriciteit, ver» warring, dat is het politieke beeld in ver schillende landen na den oorlog. Er is geen groote, vaste lijn te bespeuren; het emotio- neele overheerscht het rationeele en de daar. uit voortvloeiende heen-en-weer slingering veroorzaakt, dat de meest essentieele doel stellingen uit het oog verloren worden. Het is de typische voortwoekering eener na- oorlogsche politieke onrust, zooals die óóle te constateeren viel na 1919, waardoor de regeeringen zóó labiel zijn. Zoo juist hebben wij gezien, hoe egocentrisch partijbelang de regeering in België ten val bracht en een nieuw kabinet zich presenteerde met eea vooruitstrevend programma, dat dan nu op eens wèl moet zijn te verwerkelijken, terwijl toch in de maatschappelijke, economische, financieele situatie niets veranderd is. Er moet een bodem zijn, waarop zich Wijzi gingen kunnen voltrekken. Een kabinetswis seling mag niet alleen zijn een kwestie van etiket. In hetgeen zich nu in Frankrijlc demonstreert, ligt het accent anders; hier komt de communistische aap uit de mouw; en bespeurt men. hoe verkeerd het is. de toekomst van Frankrijk mede in handen te leggen van communistische „regeerders", die voortgestuwd en afgericht worden door een partij, waarvan zij toch deel uitmaken en welke partij in het politieke gelid „hoofd links" commandeert, zóó links, dat Stalin er eer van heeft. Dit is nu het volkomen ridicule in de Fransche politieke situatie, dat Frank rijk via Bidault, te Moskou een flinke, vast beraden houding aan den dag moet leggen, de Fransche diplomatie getooid moet zijn met een stralend gezag, terwijl door de bin- nenlandsche, politieke moeilijkheden dit ge zag volkomen verdoft, het aanzien van Frank rijk geschaad wordt. Er is iets ongeloofelijlc onevenwichtigs in de houding der Franscne, communistische ministers. Ramadier, de op volger van den socialistischen bewindsman Léon Blum, ging ongeveer twee maanden geleden met de communisten in zee. Zooals dat gebruikelijk is, werd eerst door Ramadier een politiek menu aangegeven en óók de communisten gingen met de gerechten ac- coord, zelfs met de sambals der Vietnamee- sche rijsttafel. De minister van nationale verdediging, de communist Billoux, wist dus# wat hij deed, de regeringsverantwoordelijk heid te willen deelen en toen in de Assem- blée door Ramadier hulde gebracht werd aan de Fransche troepen in Indo-China, die daar toch ook zijn om de levens van Fransche onderdanen te beschermen en de essentieele belangeft van Frankrijk te behartigen, bleef deze communist uit protest op zijn bank zit ten. ,,Met communistische honden is het slecht hazen vangen" zal Ramadier gedacht hebben! De communisten onthouden zich vau stemming bij de ingediende motie van ver trouwen voor het kabinet Ramadier, waarbij de goedkeuring van het verleenen van ere» dieten voor den strijd in Indo-China op het spel staat, en zij willen daarmede te kennen geven, dat de Vietnameezen hen nader aan het hart liggen dan het belang, de eer en de waardigheid van Frankrijk. Vandaag, Zater dag, zal nu moeten blijken, in hoeverre de communistische ministers voet bij stuk hou den. Weer, voor de zooveelste maal, heerscht in Frankrijk de onrustige, politieke 'atmosfeer van een kabinetscrisis en reeds worden, door den president van de Fransche republiek, besprekingen met verschillende fractieleiders gevoerd. De negatieve houding van de com munistische ministers zal hoogstwaarschijnlijk ten gevolge hebben, dat Ramadier bij den president het collectief ontslag van het ka binet zal indienen. Zo'nder de communisten in de huidige formatie, is natuurlijk niet te regeeren, en men zal vermoedelijk aansturen op een meer-zuiver socialistisch kabinet a la Blum. Er zit nog een typische controverse in het malle, communistische geval. Toen de eerste motie van vertrouwen in de regeering aan de orde werd gesteld, hebben als „afge. vaardigden", de vijf communistische mi nisters *£ór gestemd, terwijl de partijgenoo- ten, daartoe geïnspireerd door het bestuur der communistische partij, zich van stemming onthielden. Wij merkten reeds op, dat mis schien een meer „zuiver" socialistisch kabi net la Blum, de oplossing zou kunnen brengen, maar men houde daarbij in het oog, dat er ook een linkervleugel in de socialis tische partij bestaat, die niet geheel met de egeeringstactiek inzake Indo-China accoord aat. Het ziet er dus voor het oogenblik be paald angstig uit, als men weet, dat het communistische partijbestuur absoluut tegen de verleening der credieten is, om den strijd tegen de Vietnameezen voort te zetten en de afgevaardigden in de Assemblée, als mario netten, dienovereenkomstig zullen handelen, Ramadier heeft tot de communistische afge vaardigden, vermanende woorden doen hoo- ren. Zijn betoog kwam hier op neer, dat Frankrijk geen belang heeft bij een diepere klove tusschen communist en anti-commu nist, hetgeen zijn kabinet steeds getracht heeft te vermijden. Het was een beroep op de communisten, om de eenheid van het vaderland te handhaven. Een staaltje van druipende rhetoriek gaf de communistische afgevaardigde, Duclos, ten beste, toen hij Ramadier antwoordde: „Zeg, niet, mijnheer de VQorzitter, dat onze communistiscne actie het einde van Frankrijk zou beteekenen» Neen, Frankrijk kan niet zóó gemakkelijk verdwijnen!" Met een dergelijke, holle phra- seologie is intusschen Bidault te Moskou niet gediend. Wat wij in ons artikel over Moskou, inzake de Fransche eischen, reeds voorspel den, schijnt bewaarheid te worden, want van Britsche zijde, ondanks de ,3ritsch-Fransche" alliantie is er verzet gerezen. Bevin kan ver hoogde kolen-export uit Duitschland niet toestaan, alvorens Duitschland zich zelf kan bedruipen en er dus geen enorme credieten meer noodig zijn. Toch blijft Bidault op het standpunt staan, dat allereerst het vraagstuk van den kolen-export geregeld moet worden, zoo noodzakelijk voor de herleving van de Fransche industrie. Het kolengebruik per hoofd in Duitschland mag in geen geval grooter zijn dan in Frankrijk! Ook inzake het staalprobleem heeft Bidault voet bij stuk ge houden. Frankrijk moet de staalproducent van Europa worden. En terwijl Bidault, op zóó krachtige wijze, opkomt voor de belan gen der altijd bedreigde Fransche Republiek, en dat nog wel in het land van Stalin, trach ten de, met de Sowjets sympathiseerende communisten, Vietnam steunende, en een

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3