Bevins plan voor centraal Duitsch bestuur Toekomst van Suriname is niet zoo ongunstig 't Is moeilijk varen rondom de Waddeneilanden IDist <11 NIEUWE LEEDSCHE COURANT KATERDAG MAART 1*7 WAT ENG. REEDS AAN HER STELBETALINGEN ONTVING Bevin diende in Moskou een plan voor een Centraal Duitsch Bestuur in, Volgens dit plan zou Duitschland uiteinde lijk een republikeinsche regeering krijgen met een president, een wetgevende verga dering bestaande uit twee kamers en een hooggerechtshof, ter waarborging van de constitutie. Een der twee kamers, zou door het volk gekozen moeten worden en verantwoorde lijk zijn voor de nationale wetgeving. Het andere lichaam, dat de Duitsche provincies vertegenwoordigt, zou zijn veto kunnen uit spreken inzake constitutioneele aangelegen heden. De Duitsche grondwet regelt de bevoegd heden tusschen de landen en het Centraal bestuur, waarbij de landen alle macht in handen hebben, behalve die over politieke, juridische-, economische- en financieele eenheid. De Duitschers moeten de, in het Atlantische handvest genoemde vrijheden verwerven en er moet geleidelijk een con stitutioneele democratie tot stand komen. De geallieerde bestuursraad houdt zich bezig met de afwikkeling van de oorlogé- gevolgen en het verhinderen van nieuwe Duitsche aggressie. Vervolgens zeide Bevin dat aan herstel- leveranties, Engeland ontving: 1300 ton aan kapitaalgoederen, ter waarde van 140.000 pd. St. Het intergeallieerde bureau voor herstel betalingen - heeft een waarde van 400.000 pond sterling toegewezen. Verder heeft En geland 350.000 ton scheepsruimte, ter waarde van 6.350.000 pond ontvangen, alsmede de Elk comm. bewind gevaar voor de Ver. Staten Dean Acheson windt er geen doekjes om „Het bestaan van door communisten ge domineerde regeeringen is, waar ter wereld zij bok optreden, een gevaar voor de veilig heid van de Ver. Staten", zoo verklaarde de Ame r ika a n sche plaatsvervangende minister van Buitenlandsohe Zaken, Dean Acheson, gisteren voor de oommissie inzake Truman's plan voor hulpverleening aan Griekenland. Hij vervolgde: „De communistische organi saties over de heele wereld blijken met een dusdanige discipline en eensgezindheid te handelen, dat de mogelijlkheid van een toe- valligen samenloop van omstandigheden is Uitgesloten." Deze opmerking maakte de Amerikaansche minister naar aanleiding van vragen of een door Communisten beheerschte regeering in China pen gevaar voor de V.S. zou vormen. „Alle bedreigingen tegen den vrede behoo- ren aan de V.N. te worden voorgelegd, memr het eene land mag het andere zeker om steun vragen", aldus Acheson. Ramadier weer met één been op den grond Fran sche communisten onthouden zich van stemming De politieke hemel in Frankrijk is na het onderhoud, dat Paul Ramadier gisteren had met den leider van de communisten, Mau rice Thorez, gedeeltelijk weer opgeklaard. Vandaag wordt in de Nationale Vergade ring gestemd over de militaire begrooting Voor Indo-China en de door Ramadier inge diende motie van vertrouwen, in de regee ring. Het wordt zoo g^ed als zeker geacht, dat beide stemmingen een giroote meerder heid voor de de regeering opleveren. De communisten hebben verklaard zich te zullen onthouden van stemming over de mi litaire credieten en vermoedelijk ook over de motie van vertrouwen. Duitsche activa in Engeland, welke waarde óp 15 a 20 millioen pond wordt geschat. Uit de loopende productie heeft Engeland geen herstelbetalingen genoten. Dit laatste zeide Bevin om de Engelsche houding tegenover die der Russen in een gunstiger daglicht te stellen. Telegram van Balhan-com m ixsie werd vervalsclit Gebieken is, dat uit een telegrafisch aan de V.N. overgebracht verslag van de vergeefsche 4-daagschen tocht, die de Balkan-commissie der V.N. naar den .bevelhebber" der Griek- sehe guerilla's hebben gemaakt, bepaalde ge deelten zijn weggelaten, terwijl andere gedeel ten waren toegevoegd. Volgens een Griekschen 'verbindingsofficier getuigde het verslag van een .schandalige vooringenomenheid" tegen de Grieksche regeering. Verliezen van de Nederlandsche strijdkrachten Van de Kon. Marine sneuvelde de res.-lt. 2e kl. der cavallerie C. H. Kranenburg uit A'dam en van het korps mariniers de oor logsvrijwilliger G. Bolleman uit Axel, beiden nabij Soerabaja. Van die Kon. Landmacht sneuvelden de soldaten le kl. C. Schop en W. J. Koorn, resp. uit Barendrecht en A'dam en beiden gevallen te Legoendi. WACHTGELDREGELING VOOR P.R.A.- PERSONEEL Over de, ten aanzien van het P-R.A.-perso neel in de Tweede Kamer deze week ge maakte opmerkingen zei minister van Maarseveen gistermiddag het volgende: Met den Bond van Ambtenaren van de PJR..A. wil ik gaarne overleggen. Ik meen, dat eenige bestuursleden bij mij op audiëntie zijn geweest. Reeds zijn bepaalde kleinere maatregelen voor het personeel genomen Spr. voelde veel voor het instellen van een wachtgeldregeling. Het werk eener advies commissie ter zake "wordt afgewacht Oe gouverneur van Suriname, mr. J. C. Brons (1.), arriveerde gisteren op Schiphol. Naast hem de heer Ph. A. Feltzer, die hem namens min. Jonkman verwelkomde. ALDUS VERKLAARDE DE GOUVERNEUR BRONS De gouverneur van Suriname, mr J. C. Brons, doe gisteren per KLM op Schiphol arriveerde, deelde aan de journalisten mede, dat hij naar Nederland was gekomen 'om verschillende onderwerpen, welke op het oogenblik aan de orde zijn, persoonlijk met minister Jonkman te bespreken. De economische aspecten van Suriname zijp gunstig, zoo vertelde gouverneur Brons. De hauxiet-uitvoer naar de Ver. Staten is sterk toegenomen, terwijl veel hout voor den wederopbouw naar Nederland gaat. De export is binnen een jaar vertienvoudigd. VEEL AMER. TOURI^TEN TE WACHTEN? In de V.S. worden toeristen gewaarschuwd Voor de slechte accomodatie in de Europee- sche landen. Alleen Nederland en België worden behoorlijk in staat geacht, wat ver voer en accomodatie betreft, een beperkt aantal toeristen te ontvangen. De accomoda tie in de rest van Europa wordt zeer slecht genoemd. WEER EEN SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN Nadat deze week reeds het Grieksche s.s. „Alexandra" bij Terschelling op een mijn is geloopen en met zware averij in IJmuiden werd binnengesleept, is gistermiddag, zooals "Wij pog in een deel. onzer edities konden melden, het Britscbe s.s. „Empire Spring- fjord", eveneens ter hoogte van Terschelling, op een mijn geloopen. Het schip seinde, dat sleepboothulp niet direct noodzakelijk was en ging op de plaats van het ongeluk voor anker. De dubbele ballasttank was door de explosie vol water geloopen, doch de „Em pire Springfjord" had verder geen schade en heeft zich op eigen kracht op weg naar Em- den begeven. De vrachtboot .Lauwerszee" vertrok gister morgen met acht passagiers aan boord van DAT het Ballet Jooss begin Mei weer een tournée door Nederland maakt. DAT de Ver voor Prot. Kerkmuziek van 11—13 Juli te A'dam een conferentie zal hou den, die gewijd is aan de Luth. kerkmu ziek. DAT de in '44 verwoeste vloertegelfabriex Rema te Maastricht binnenkort op hetzelfde terrein zal worden herbouwd en het werlï voor f 700.0000 is opgedragen aaon de fa. Van Eesteren te R'dam. DAT alle gemeentewegen in Barneveld wegens opdooi tijdelijk verboden zijn voor voertuigen met een wielbelasting van meer dan 600 kg. DAT de gisteren gehouden inschrijving op de uitgifte van f2 millioen 3 pet 20-j. obliga- tiën der prov. Gelderland tegen een koers van 100 pet ruim overteekend is. DAT als opvolger van wijlen prof. ir A. S. Keverling Buisman benoemd is tot mede directeur der Aannemingsmij „De Kondor' te Adam. is J. H' F. Sollewijn Gelphe, hoofd- ir. gem. werken te R'dam. DAT Jan Wyers na een bijna 50-j. werk zaamheid in dienst der N.V. J. P. Wyers' Industrie- en Handelsonderneming te A'dam als directeur is afgetreden en tot lid van den raad van commissarissen is benoemd. DAT de toewijzing op vrije inschrjjvingen voor de leeningen van de Ned. Herv. Stich tingen van zenuw- en geesteszieken te Amersfoort gering zal zijn, daar de obliga tiehouders grootendeels van hun conversie- recht gebruik hebben gemaakt. Schiermonnikoog naar Oostmahorn en is ge- ruimen tijd zoek geweest. De berichten over het mijnengevaar verhoogden de ongerust heid der bewoners niet gering en daarom voer de reddingsboot (,Insulinde" uit, die evenwel onverrichterzake moest terugkeeren. Tegen den avond kiwam de „Lauwerszee" be houden in Schiermonnikoog aan. Het schip was in drijf ijs en zwaren mist terechtgeko men. De veerboot „Brakzand", die reeds eer- dier op het Wad vastliep, is gisteren halver wege het traject Oostmahorn-Schiermonnik- oog aan den grond geloopen, doch gisteravond om 9 uur weer vlot gekomen. Met de „Kota Baroe" is een bataljon bewakingstroepen uit Nederland te Palem- bang gearriveerd, ter aflossing van de troe pen van het K.N.I.L. op Zuid-Sumatra. Een overvloed van rijst, waarvan zeer 'veel naar Venezuela wordt verzonden, levert voorts het land waardevolle deviezen op. „Ons Suriname is maar een klein land; het zou u wat provinciaalsoh en kleinsteedsch toeschijnen, indien u het bezocht. Dat kun nen wij nu eenmaal in twee jaar niet ver anderen, maar het is een aahgenaam en goed land;", zoo besloot gouverneur Brons zijn verklaring. Inundaties bij Modjokerto zullen binnenkort opgeheven zijn De toestand is er thans weer volkomen rustig Volgens de mededeelingen van overste F Rietveld, chef-staf van de A-divisie, zullen de inundaties in de Brantasdelta, welke on geveer 9000 ha aan sawahs en erven omvat ten, binnen een week tot het verleden be- hooren. Van deze 9000 ha lag 5000 ha aan de Ned. zijde van de demarcatielijn en 4000 ha aan de andere zijde. Er is bij de bezetting van Modjokerto bijna nergens van strijd sprake geweest zoo zeide overste Rietveld. Artillerie is niet gebruikt en er hebben geen bombardementen plaats gehad. Slechts eenmaal zijn door een vlieg tuig rockets afgeschoten om te trachten den spoorweg achter Modjokerto te vernielen, echter zonder afdoend resultaat. De toestand te Modjokerto en omgeving is thans rustig en na de bezetting zijn duizen den bewoners teruggekeerd. Rondom den opvolger van dr Van Mook Volgens „Tro-uw" zou het in de bedoeling liggen als opvolger van dr. van Mook te be noemen tot luit.-gouverneur-generaal den be kenden zendingsconsul mr. M. de Niet. Deze is lid van de Partij van den Arbeid. Ter com pensatie daarvan zou prof. Romme in het kabinet worden opgenomen, hetzij als minister van Overzeesche Gebiedsdeelèn, hetzij als minister voor Staatshervorming. In het eerste geval zou uiteraard minister Jonkman aftreden als minister van Overzeesche Gebiedsdeelen. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER T'tr rotman Kerk en School 23. Keesje zegt geen ba of oe; Stil strijkt hij het vaantje; Langs de boom blijdt hij omlaag Als een stervend zwaantje; Met een pijnlijke grimas Vlijt hij zich in 't groene gras; In de zonnehitte Blijft hij lekker zitten. 24. Jim, de aap, verheugt zich zeer Maakt een vrolijk walsje, Een de lange ketting windt Zioh om Keesjes halsje.... Zonder dat hij zich- verroert Wordt hij stevig vastgesnoerd; Jantje en zijn vader Sluipen zachtjes nader.... Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Beekbergen (2e pred.pl., toez.) J Veen te Drumpt; te Farmsum (toez.) J S Postma te Surhuizen (Fr.); te Oudekerk a/d IJssel P Bouw te Woudenberg; te Pijn- acker H v d Akker te Sliedrecht. Aangenomen naar de Doopsgez. Gem. van Amsterdam F Kuiper, leider vormings centrum „Vrij Ned." Bedankt voor Ulrum A M Nortier te Den Andel. Geref. Kerken. Beroepen: te Lundert en te Mijdrecht P Warmenhoven te Reeuwijk; te Oegstgeest (2e pred. pl.) J Thomas te Rotterdam-Char- lois. Bedankt: voor O. en N. Biltdij'k R A Flinterman, geestel. verz.' pol. delinquenten te Amersfoort; voor Ransumageest M J van Dijken te Nunspee-t. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Bussum C Smits te Drie bergen. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Genemuiden P Honkoop te Den Haag en A v Stuyventoerg te Yerseke. Beroepen: te Genemuiden P Honkoop te Den Haag. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Tied dr J A Stellwag te Utrecht. Baptiste Gemeenten. Beroepen: te Haarlem J J Weentnk te Stadskanaal. PERSONALIA Ds P. N. Kruyswijk, Geref. pred. te Amsterdam, herdenkt 26 Maart a.s. zijn 25- jarig ambtsjubileum. IN HET KORT. Te Anna-Paulowna Polder (N.H.) heeft ds J. Bloland zich met een deel van de Gerêf. Kerk aldaar gevoegd bij de Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Ook te Ede is de Geref. Kerk (art. 31) begonnen met godsdienstoefe ningen. Voorts vonden vrijmakingen plaats te Nieuw-Leuzen, Ommen, Sneek en (voor de tweede maal) te Heerde. De senaat van het Wagenkigsch studen- tencorps is voor 19471948 als volgt samen gesteld: E. J. D. Los, president, A. A. C. van Leeuwen, secr., E. J. van Bussphbach, the saurier, H Dijkmans van Gunst, vice-pres., A. E. Penning, vice-secr. NA DE H.B.S. BINNEN EEN JAAR ONDERWIJZER Volgens „Het Parool" is op het Dep. van O., K. en W. een Kon. Besluit in voorberei ding, waardoor degenen, die in bezit zijn van het einddiploma HBS of Gymnasium, in staat zullen worden gesteld, binnen één jaar het onder wij zersddploima te behalen. Bij informa tie ter bevoegd er plaatse werd ons dit be vestigd. PROMOTIES. AMSTERDAM, 21 Mrt. Bevorderd tot doc tor in de geneeskunde op proefschrift: „Cysteuse Pancreasfibrose' P van der Veer te Fingjum en^op proefschrift: „Bijdrage tot de kennis der Creatinurie" H M Martens, Amsterdam. ACAD. EXAMENS. LEIDEN, 21 Mrt. Geslaagd cand. ex. Ind. recht: L Pronk, Sdheveningen, J Maats, Alk maar, J Swalt, Amsterdam, J A van Opijnen, Den Haag, L Banam, Leiden; doet. ex. Ind. recht: mej. M Th Juch en mej B Snel, bei den Den Haag, mej J Maas, Oegstgeest en H Stolp, Den Haag; taalk. cand. ex. Indologie: N P A van Maarle, Leiderdorp, E M Emme rik, Haarlem; cand. ex. letteren en wijsbe geerte (Franscfhe taal) mej C J L M Sickinga, Zeist. AMSTERDAM, 22 Mrt. Geslaagd: cand. Theologie: A C Mooy, Almelo; doet. rechten: AGE Agterberg, Amsterdam en J Wilde- boer, Amstelveen. UTRECHT, 22 Mrt. Geslaagd: cand. psycho logie: B Bremer, Utrecht; doet. veeartsenij kunde le deel: R J Bakema, J A J M Peters; veeartsex.: S E Offeringa, Utrecht; cand. rechten: J Edel, Hilversum, mej S W C No- teboorn, Leur (NB), T O Echauzier, 's-Gra- veland. GRONINGEN, 22 Mrt. Geslaagd: cand. wis- en natuurkunde (K): R-D Hoogland, Leeu^ warden; doet. Godsgeleerdheid: C B T Enklaar, Haarlem; doet was- en natuurkunde (pharmacie): H E Dasbach, Apeldoorn; arts- ex. le ged.: W J Edens, Winschoten en R L Zielhuis, Groningen; bevorderd tot arte: dr F J Keuning, Groningen en H. Udding te Eext (Dr.). Niet» verklaard (Vervolg van pag. 1) Er viel nog meer te verklaren. Ondanks de ook op dit punt gebrekkige voorlichting der Regeering is het ons duidelijk geworden, dat de Commissie-Generaal door deze laatste dagen niet zonder kleerscheuren is heenge- komen. Haar verliet in den heer De Boer een lid, dat voor zijn heengaan wel een uiterst ongelukkige motiveering koos. Dit lid ver liet Haar op een voor het Regeeringsbeleid beslissend moment, juist voor dat dit lid zijn paraaf onder de overeenkomst tot een handteekening had moeten doen uitgroeien. Twee andere figuren, welke met de Comnjis- sie-Generaal in het nauwste contact ston den, namen zeer uitdrukkelijk afstand van het Regeeringsbeleid. Over deze twee toch niet geheel onbelangrijks gebeurtenissen vindt men in de Regeeringsverklaring geen woord. Het laatste verzuim is ernstig, het eerste is ernstiger, omdat het, ver boven het per soonlijke uitrijzend, van principieel karakter is. Het staat immers in verband met een nieuwe zwenking in het Regeeringsbeleid, een zwenking buiten overleg met de Kamer en in strijd met hetgeen tusschen Regeering en Kamer inzake het te voeren beleid was overeengekomen. Indien de Regeering van oordeel was, dat dit beleid een wijziging behoorde te onder gaan, dan'ware het toch overeenkomstig het Staatsbestel geweest, dat zij voor dien nieuw overleg met de Volksvertegenwoor diging had opgenomen. Thans echter zal de Kamer eerst mogen spreken, nadat zeer waarschijnlijk het aller nieuwste Regeeringsbeleid in de onderteeke- ning van de overeenkomst is bekrachtigd. En dat is reeds iets, waarover de Kamer Dinsdag het hare te zeggen zal hebbeo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2