CjEEÏE^EEI) uitzicht Zegt prof. Romme te elfder ure nog „Neen"? Afgesprongen 't Verklaarde Er woei gisteren een gunstige wind in Moskou A NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 20 MAART 1MT YOOR 'T BEHOUD VAN ONS KONINKRIJK (Van onzen parlementsredacteur) Zwaarder dan iets anders rost in dezen tijd het „fantoom" Linggadjati op de Volks vertegenwoordiging. In vele debatten kijkt tiet om den hoek en als er, zooals in deze dagen,, weer berichten van niet-Nederland- sche persboreaiux in de bladen gestaan heb ben, die wijizen cxp vorderingen in een be paalde richting van het revolutionair geweld, dan is dat in de kamerbamken terstond merkbaar. Er vormen zioh groepjes. De hee- ren Schouten en Roanime zitten in de bank van laatstigenoemde en praten; bij 't bureau van den voorzitter staat jhr v. d. Goes van Naters, die daar later wordt opgevolgd door een fractievoorzitter van een andere rich ting. Dan zegt ieder, die hier niet heele- al een onbekende is, dat er iets gebrou- n wordt. Zoo was het gistenmiddiaig voelbaar, dat er fiets gebeuren zou. De laatste hamerslag was dan ook nauwe lijks over het wetsontwerp „Uitzending Dienstplichtigen" verklonken of daar had je 't. Voorzitter Van S-ahaik riep de leden naar zijn zetel, ze kwamen van alle zijden toe stroom en en in een geladen stilte las de president een brief van den minister-presi dent, dr Beel, voor, waarin déze meedeelde, dat de Regeering voornemens is, „zoodra mo. gelijk", waarschijnlijk reeds volgende week, de Kamer in te zullen lichten over den gang van zaken Eh Indië en de vorderingen, die de besprekingen van de Commissi e-Gen er aal en de Indische leiders maakten. De heer Romme (K.VP.) trad terstond achter het spreekgestoelte en hield een kort betoog, waarin hij aandrong op inlichtingen nog deze week. Hij had daarvoor „ernstige voorkeur" om het belang van de zaak en het belang van de inlichtingen. Van de zrijde der regeer in gs tafel klonk reeds eerder een woord van zeer groote tekortkoming harer zijds, op het gebied der publiciteit. De Regee ring heeft er belang bij ervoor te waken, dat dit niet vaker behoeft te worden gezegd, al dus prof. Romme. Met andere woorden: eenmaal liep de Re geer irug achter de persberichten aan (bij de publicatie óver den inhoud van Linggadjati Iaat zij dat niet weer doen. Niemand moet uit dit woord van den heer Romme voorbarige conclusies trekken. Er zijn aan de machtiging der C.-G. om te tee kenen, onderhandelingen voorafgegaan zoo wel met den voorzitter der K.V.P.-fractie, als met den heer Van der Goes van Naters. Het heeft er dus allen gdhijn van, of de Regee ring zioh van te voren verzekerd heeft van de toewijding van haar twee voornaamste satellieten in de Kamer bij een onafwendbaar treffen. Het moet afgewacht worden, of de heer Romme niet wéér, als eens twee Ling- gadjati's ontdekt: het phantoom, dat de Re geering nu accepteert en het „aangekleede", dat per motie als het ware aangeduid, nu onder de tafel- gewerkt werd. De heer Schouten (A.R.) ging nog verder dan de RjC. fractieleider. Hij wilde morgen reeds met de Regeering van gedachten wis selen en vroeg den voorzitter dat in zajn schrijven aan den- minister-president bekend te maken. Dat de Kamer zich moet behel pen met persberichten is een onwaardige toestand. „Vriendelijk, maar op de meest dringende wijze dring ik hierop aan", aldus de heer Schouten. Dat Truman een groot man is, weet ieder een, doch minder bekend zal zijn, dat zijn dochter ernstige pogingen doet om in de wereld van den zang naam te maken.15 Dezer dagen is een vergadering van hoofdbesturen van het N. V. V. tot de uitspraak gekomen, dat een fusie van het N. V. V. met de E. V. C. onmogelijk is ge worden. Men zou* kunnen zeggen, dat met de uitspraak het gezond verstand het alsnog heeft gewonnen. Uit de discussies op deze vergadering bleek, dta de voormannen van het N. V. V. tot voor enkele maanden nog altijd op de mogelijkheid van een fusie hadden gehoopt, doch dat deze hoop inmiddels is verdwenen, doordat de E. V. C. zioh almeer ontpopte als een vakbeweging, welke haar politieke on afhankelijkheid kwijt was. De algemeene toon der besprekingen op de N. V. V.-verr gadering was deze, dat de communisten een greep willen hebben op de vakbeweging en hun doel trachten te bereiken via de E. V. C. langs den weg der fusie in het N. V. V. Wij hebben den indruk, dat dit inzioht vrij laat is doorgebroken. Voor wie, buiten de partijen staande, het verloop der fusie besprekingen volgde, zooals deze bespre kingen oji. in bij herhaling overgelegde Tenslotte kwam de heer Wagenaax (CPN.) nog verklaren, dat hiij en 'zijn politieke vrienden niet de minste haast hadden en best tot volgende week wilden wachten met het aanhooren van. de regeeringsverklaring. Het ziet er slecht uit voor de goede zaak, als twee tegenstanders als de heer Beel en de communistische hoofdman het zoo eens zijn! Dan is er een slachtoffer gevallen. De ma nier waarop de heer Schouten, na de mede- deeling van den voorzitter, dat hdj met de drie standpunten rekening zou houden, den heer Wagenaar feliciteerde met zijn democra tische- en regeeringagetrouwe houding deed den hee^ Wagenaar onnoozel grinniken. In zekeren zin verkieeren we dus nog in spanning, wanneer e^n nieuw Linggadjati debat zal komen. Mórgen? Vrijdag? Volgen de week? In een spanninglooze sfeer zette de Kamer HIJ VOERDE GEUREN VAN VERZOENING AAN De conferentie van Moskou toonde giste ren weer een beeld van betrekkelijke eens gezindheid, dank zij de verklaring van Mo- lotofdat hij nog steeds gelooft dat er over eenstemming tusscfhen de groote vier mogelijk is over het kritieke Duitsche economische programma. lederen kopek aan herstelbeta lingen verkregen, wilde hij verantwoorden en hij achtte het mogelijk Frankrijk te geven wat het vraagt, vooral, waar dit land zidh bereid verklaarde een tussdhenvoorstel ~over de Duitsche staalproductie te doen. Zooals men weet stelde Bidault aanvankelijk voor, dat de productie voor een groot deel naar Frankrijk zou worden gebracht, doch thans ie hij bereid een staalproductie in Duitschland van 8 millioen ton per jaar toe te staan. Dit geschiedt om -betaling van im port en herstelbetalingen door Duitschland mogelijk te maken. Behalve een gunstige stemming Viel ook een aantal onthullingen te beluisteren. Zoo vertelde Bevin, dat Stalin had voorgesteld de herstelbetalingen uit de kapitaalgoederen der fabrieken in de westelijke zones te dóen en Molotof, dat Rusland niet alleen herstel betalingen uit de. Russische zone in Duitsch land genomen had, maar ook Duitsche fa brieken daar tot Sowjetbezit had gemaakt. In Londen is verder bekend gemaakt, dat men in Engeland van oordeel is. dat de over eenkomst van Potsdam, "in zake de herstel- Ned. Regeering beantwoordt de Britsche protestnota „Geen sprake van een blokkade", aldus wordt met nadruk verklaard In haar antwoord op de Britsche protest nota, inzaike de aanhouding van Britsche schepen in de Ned.-lnd. wateren, verklaart de Ned. Regeerinig, dat dit geheel in over eenstemming geschiedde met het interna tionale reoht. Er wordt den nadruk op gelegd, dat de vermelding van een „blokkade" in de Brit sche nota ongetwijfeld op een misverstand moet berusten. De Ned. Regeering stelt vast, dat de Brit sche schepen (Empire Mayrover, Hai Sing en Kita Kami) niet in het bezit waren van de vereisohte scheepspapieren en boven dien geladen waren met ondernemingstruib- ber. In alle gevallen geschiedde de aanhou ding binnen de territoriale wateren. brief wisselingen - openhaar zijn geworden, moest het van den aanvang af duidelijk zijn,, dat de communistische tehdenzen in de E. V. C. al dadelijk krachtig waren. Misschien heeft het N.V.V. aanvankelijk gedacht, dat het de hieraan verbonden ge varen zou kunnen doorstaan; dat het door de fusie de E. V. C. in het gareel van de .spelregels" (zooals het heet) zou kunnen brengen en dat het alle extremistische nei gingen zou kunnen afremmen. Tijdig is men tot het besef gekomen, dat men door de fusie bezig was het „paard van Troje" bin nen te halen. Het is wellicht niet ondienstig, de tactiek der E. V. C. te schetsen, zooals deze thans door het N. V. V.-bestuur werd weerge geven: „De leiding van de E. V. C. is in handen van communisten, die zich discipli nair onderworpen hebben aan de consignes, gegeven door de leiding van de C. P. N. Deze menschen leiden de vakbeweging vol gens de richtlijnen, door het bestuur van de C. P. N. uitgestippeld. ,,In elk bedrijf, waarin de C. P. N. vol doende 'leden heeft, zijn en worden zooge naamde bedrijfsgroepen opgericht. De leden, van deze groepen hebben tot plicht, de ver gaderingen van deze bedrijfsgroepen bij te wonen. In deze groepsvergaderingen worden zich daarop aan de behandeling van het wetsontwerp „Instelling Ziekenfondsraad" een administratieve kwestie, waarbij de heer Stapelkamp (A.R.) er op aandrong de be voegdheden van den raadsvoorzitter te beper_ ken en straks, bij de ziekenfondswetgeving te waken tegen te ver doorgevoerde centra lisatie. De heer Van Dis (S.G.P.) kwam wederom op tegen de verplichte verzekering, de heer Van Lienden (Arbeid) noemde haar in tegenstelling tot den heer Van Dis het middep om de geneeskundige verzorging op peil te brengen, waarop de heeren Moll (K. V.P:) en HiaCke enkele administratieve en principieele bezwaren naar voren brachten, hoofdzakelijk ten aanzien van het karakter van den Raad. Na beantwoording van de sprekers door minister Drees en aanvaarding van het ont werp zonder hoofdelijke stemming sohorsch- te de voorzitter de bijeenkomst. Rest nog te zeggen, dat het wetsontwerp Uitzending Dienstplichtigen met 66 tegen 9 stemmen (Communisten) werd aanvaard, na 'het uitstekend betoog van minister Fiévez. betalingen, vóór die van Jalta gaat, waarmee dus de door Molotof gedane onthullingen, over het op de Krim gesloten geheime pro tocol, waardeloos wordt. Bevin, die gisiteren ook nog het woord voerde, toonde tegenzin in de ontmanteling van 2000 fabrieken in de Britsche zone (door Marshall gevorderd) en ontkende, dat de Westelijke zones jachtgebied van het Angel saksische kapitaal zouden zijn. Hij wilde den toestand in het Ruhrgebied laten voor wat hij waa. HUUURKNOEIER UIT VUGHT KRIJGT f 10,000 BOETE Een inwoner uit Vught, die een huis in Den Bosch had gehuurd, maar dit recht voor f 5000 aan een anderen huurder overdroeg, kreeg voor dit feit van den BossChen rechter f 10,000 boete. BOUW VAN 70 PACHTRRS WONINGEN IN, DEN WIERINGERMEERPOLDER Op 3 April zal de dienst Wederopbouw Wieringermeer openbaar aanbesteden het maken van 70 pachterswoningen op versprei de plaatsen in den Wieringermeerpolder. ZATERDAG KOMT DE ARJA IN DEN HAAG BIJEEN Zaterdagmiddag om 2 u. houdt de Anti- RRe-v. Jongeren-Actie een provincialen toog- dag in de Valkenbosch kerk, aan den Loos- duinscheweg in Den Haag. Óp de agenda staat om. een bestuursverkiezing. tenVijl het Eerste Kamerlid, mr W. Rip zal spre ken over bedrijfsorganisatie". PAKKETPOST MET ZWEDEN HERVAT De pakketpost met Zweden is, dank zij de gewijzigde weersomstandigheden, hervat, zoodat wederom postpakketten naar Zweden, Finland en de U-S.SR. verzonden kunnen worden. v MORGEN MOET HET ZEVENDE REG. INF. OPKOMEN De dienstplichtigen, bestemd voor het ze vende regiment infanterie te Oirsohot, die op 3 Mrt. hadden moeten opkomen, dienen zich thans morgen per eerste reisgelegenheid na zeven uur naar Eindhoven te begeven. Oip onze bureaux ligt ter inzage de passagierslijst van het mjs. „Boissevain", dat op 25 Maart uit Indië te A'dam verwacht wordt. orders gegeven, hoe de leden zich in de be drijven hebben te gedragen, evenals in de vakbondsafideelmgen, waarvan zij deel uit maken. Zij hebben den plicht er voor te zorgen-, dat zij een belangrijk aantal plaat sen in de bedrijfskernen of personeelsraden gaan innemen. Zij moeten stakingen, die de C. P. N. wenschelijk acht, voorbereiden en de arbeiders in de bedrijven daarvoor rijp maken, zoo noodig er mee overrompelen". Op deze wijze gaat het bestuur van het N. V. V. met zijn requisitoir nog even door. Het komt ons voor, dat de situatie daarin juist is geteekend. Men behoeft er zich niet over te verbazen, dat nu de besprekingen zijn afgesprongen en dat de fusie is afge wezen. Het wekt slechts verbazing, dat men aan de besprekingen zooveel tijd heeft be steed. Het gebeurde toont weer aan, van hoe groot belang een eigen principieele over tuiging, ook ten aanzien van.het lidmaat schap eener vakbeweging, is. Dit vast te stellen doet niet af aan de erkenning, dat het van groote beteekenis is, dat het N. V. V. deze crisis, welke in verband moet wor den gebracht met heel de politieke con stellatie in ons land sinds de bevrijding, ook b.v. met de oprichting van de Party van den Arbeid, heeft doorstaan. Het Britsch-Fransche alliantie-verdrag" houdt in, dat men kan spreken van een vol komen identieke belangengemeenschap ten aanzien van Duitschland, Engeland onder streept zekere vitale Fransche eischen, maar de verschillen in politieke en economische bindingen met de andere groote mogend heden, en ook bijv. de geografische ligging, veroorzaken toch ook weer, dat de Fransche eischen inzake Duitschland noodwendig veel verder moeten gaan. De Britsche visie komt. heel in het kort, immers hierop neer, dat» Duitschland als economische eenheid weer deel moet uitmaken van een geordend Europa, maar dat het in politieken zin ge decentraliseerd mag blijven. Frankrijk is be angst voor de herstelde economische en poli tieke eenheid van Duitschland en aan de hand van de historische ervaring, stelt het de meest drastische maatregelen voor. om iedere bedreiging, ja iedere concurrentie van Duitschland onmogelijk te maken. Het is dan ook in het oog springend, op welk een felle wijze Frankrijk te Moskou den voorrang van zijn industrie boven de Duitsche bepleit. Frankrijk heeft steenkool noodig, want zelfs reeds voor den oorlog werd voor ongeveer - een derde van», de behoefte aan steenkool voor de industrie geimporteerd. Te dien aan zien heeft Engeland later meer begrip ge toond voor de Fransche moeilijkheden, hoe wel het tot nog toe genoodzaakt was, den uitvoer uit het Ruhrgebied zeer te beperken. De economische taart, die nu door de chefs kok te Moskou gebakken moet worden, schijnt zeker niet volgens het Fransche recept te zijn. Wij weten nu, dat maarschalk Stalin een „onder-onsje" gehad heeft met den Franschen minister Bidault en dat Bidault de wenkbrauwen gefronst heeft, toen hij vernam, wat de Britten en Amerikanen zich eigenlijk voorstellen. En wat Bidault op de conferentie in ronde woorden gezegd heeft, zal zeker het noodige commentaar uit lokken, óók van de Britten. Begrijpelijk, dat de Franschen thans met alle geweld willen verhinderen, dat Duitschland zijn mijn industrie nog eens zal misbruiken, om op nieuw een wereldoorlog te ontketenen. Maar, hoe wil Frankrijk, waar zoovele hoogovens stil liggen, het klaarspelen om Duitschland te gaan vervangen als de groote staalprodu cent in Europa? „Geen verdere praatjes" dat is de meening van Bidault, want im mers het heele Duitsche probleem, het heele Duitsche gevaar in de toekomst, is samen te vatten met twee woorden: staal en steen kool! Frankrijk heeft recht op het ijzererts uit Lotharingen en de Duitsclve steenkool, waardoor dit land dan de belangrijkste staal producent zou worden. Duitschlan<^ zou hoogstens voor de afwerking kunnen zorgen en zich met de lichte industrie occupeeren. Het klinkt allemaal doodeenvoudig, als er ooik nog niet een Molotof bestond. Wat Molotof zijn Amerikaansche, Engelsche en Fransche collega's te zeggen had. moet de stemming van „lachen of huilen" veroorzaakt hebben. Om maar enkele punten te noemen: Hadden we in Potsdam het beginsel» van Duitschland's economische eenheid aanvaard of niet? Nu dan, wat hebben jullie Amerika nen en Engelschen daar ui gespookt? Een fusie van Amerikaansche en Britsche zones is daar toch direct mee in tegenspraak, dus dient die fusie onmiddellijk te worden ooge heven. Ook gaat het niet aan. zei Molotof, dat Engeland maar vast de kolen- en staal industrie van het Ruhrgebied had overgeno men, terwijl Frankrijk althans economisch het Saargebied heeft ingepikt. Uit bezorgd heid. dat de Westelijke mogendheden, toch een „blok-vorming" beoogende, zouden pro- fiteeren van het Ruhrgebied. eisckte Molo tof. dat dit ..ex-wapenarsenaal" onder ge meenschappelijke contróle van de ..Big Four" zou worden gesteld en de Duitsche staal productie moet minstens worden opgevoerd tot 10 k 12 millipen ton, dat is dus ruim eeti kwart meer dan de huidige opbrengst. Niet alleen, dat wegens de Russische eisohen. de ..herstelbetalingen" maar eventjes 1250 mil lioen pond moeten bedragen, en deze schade vergoeding kan geschieden in den vorm van kapitaalgoederen en buitenlandsche activa, neen, deze ..herstelbetalingen" kunnen ook worden opgebracht uit de loopende productie. Hiertegen heeft Bevin zich tegenstander ver klaard en hij wilde van Molotof wel eens weten, hoeveel productie-goederen door de Russen reeds aan Duitschland onttrokken zijn. Marshall keek ook beteuterd, toen Molotof aandrong op schadevergoeding uit de loopende productie. Want, immers, als Duitschland weer voldoende produceeren kan, moeten de Duitsche hulpbronnen ten profijte zijn van denier bezettende mogendheden gelijkelijk en niet één er extra voordeel van wilier? hebben. Bovendien, dé daaraan ver bonden kosten. Duitschland als economisch apparaat weer in te schakelen, moeten dan hoofdelijk worden omgeslagen. Voorloopig is Duitschland nog armlastig, het voedsel dient geïmporteerd en in de toekomst moet die import door export worden gecompenseerd. Daar dienden de Russen eerst aan te den ken. Maar men denkt te Moskou minder aan het daadwerkelijk economisch herstel van Duitschland, dan wel aan de profijten, die de tegenpartij reeds heeft genoten. Wat moet men er van gelooven, als Molotof. Engeland -en Amerika verwijt beslag gelegd te hebben op al het goud in de Westeliike zones, de Duitsche buitenlandsche valuta en een belangrijk deel van de Duitsche koop vaardijvloot, en Bevin en Marshall daar nuchter op antwoorden, dat alles netjes verantwoord is en de boekhouding ook voor de Russen - ter beschikking staat. Deze boekhouding geeft aan een be drag van1250 millioefu pond en dat is juist het sommetje, dat de Russen eischen als herstelbetaling! Te Jalta. Potsdam en Parijs was men het 'daarover in beginsel reeds eens geworden, althans volgens Molo tof, maar Marshall was van meening, dat men zich alleen maar kon beroepen op het protocol van Potsdam en zóó werd dit byna een academische kwestie. PAARDEN TREKKEN DOOR DE HOOFDSTAD Paarden uit allé rangen en standen zullen Zaterdagmiddag in Amsterdam aan een groo te parade te hunner eere deelnemen. De helft van de opbrengst der inleggeldn komt aan liefdadigheidsinstellingen. Nauwelijks waren de eerste zonnestralen van dit voorjaar doorgebroken, of de bedjes van het Juliana-kinderziekenhuis te Den Haag schoven naar buiten. Mogen de plannen van de fancy-fair zóó goed slagen, dat de groote financieele zorgen van het huis weldra tot het verleden behooren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3