Ned. troepen deden goed werk in Oost-Java Grieksch schip in den mist op mijn geloopen Dordrecht-Roosendaal binnenkort electrisch NKUWF LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG ZO MAART 1947 pemoeda's vernielden - geheelen aanplant In zijn radio-toespraak tot Nederland wees Karei Gravelotte, van den Ned.-Ind. Legervoorlichtingsdienst te Batavia, er gis teren o.p, dat met de inundaties bij Modjo- kerto reeds eenige maanden geleden 'begon nen werd. Er zou veel eerder reden voor ingrijpen zijn geweest, maar men wilde door overleg tot oplossing komen. Daartoe heeft de Commissie-Generaal reeds maan den geleden telegrammen verzonden aan de repu/blikeinenDesondanks bleven slui zen, die geopend moesten worden, dicht en sluizen, die dicht moesten, open. In een tijd, waar over de heele wereld een ern stig voedsel tekort is, zagen dé republikei nen er geen bezwaar in rijst, en suikeraan- plantingen te vernielen. Daar de inundaties steeds verder om zich heehy grepen en de stroom vluchtelingen voortdurend toenam, kon de Ned. Regeering niet langer werkloos blijven toezien. Op een op 4 Maart verzonden telegram was op 15 Maart nog geen antwoord ontvan gen. Op 17 Maart werd daarop" de actie^ in gezet. Uit 't feit, dat de Inheemsche bevol king de Nederlandsche soldaten hartelijk binnenhaalde, blijkt wel,, hoe verheugd zij waren over de voltrokken wending, aldus vertelde de heer Gravelotte. V-n o^f'cieele zijde'in Den Haag wordt er Officieele bonnenlijst voor de komende veertien dagen EWyder volgende bonnen geeft van 23 Maart t/m 5 April recht op het koopen van BONKAARTEN KA, KB, KC 703 (Strook no 3) 65-2.alg. 750 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr chocolade of suikerwerken. BONKAARTEN KD. KE 703 (Strook no 3) 66-2 66-3 alg. 250 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suiker- wenken. BONKAARTEN MA, MDo704 (Bijzondere arbeid en a.s. moeders, Strook no 3) "5-4 suiker. 250 gr. sudker, boterham strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suiker werken. TABAKSKAARTEN ENZ. QA, QB, QC 703 65-1 tabak. 3 rants, tabaksartikelen 65-2 65-3 tabak. 2 rants, tabaksartikelen per bon. 65-1 versnaperingen. 200 gram chocolade en/of suikerwerken of 200 gr. suiker, - - boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 65-3 versnaperingen. 100 gram chocolade en/of suikerwerken of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, Stroop enz. de nadruk op gelegd, dat de actie bij Mod- jokerto in geen enkel verband staat met de jongste ontwikkeling in de politieke ver houdingen tusschenNederland en de re publiek. Dat het noodzakelijke militaire optreden min of meer samenviel met de machtiging tot het onderteekenen van het politieke ac- coord, welke de Ned. Regeering aan de Commissie-Generaal verstrekte, Ijjijkt an sommige kringen ten onrechte eenige ver wondering te hebben gewekt. De machti ging ter onderteekening is immers onver wijld uitgegaan, nadat de brief van Sjahrir d.d. 15 Maart ter kennis der Regeering was gekomen. Uiterste zorg wordt besteed aan transport van zieke militairen Min. Jonkman antwoord den heer Meyerink op zijn vragen, In antwoord op de vragen van het heer Meyerink, betreffende het tekort aan trans- portgele genheid voor het vervoer van zieke en gewonde militairen uit Ned.-Indië, erkent min. Jonkman, dat deze kwesfle voor ver betering vatbaar is. Evenwel wordt van de zijde der Regeering alles in het werk gesteld, om de transporten zoo snel mogelijk te doen •plaats vinden, terwijl ook de scheepvaart maatschappijen hun volle medewerking daar toe verleen en. Voor de naaste toekomst is het m.s. >rKota Inten", hetwelk door den Militair Genees kundigen Dienst te Batavia geschikt geacht werd, voor bedoeld vervoer aangewezen. NEDERLAND KREEG IN FEBRUARI TOCH ZIJN AMERIKAANSCHE STEENKOOL Ondanks de naweeën van de kolenstaking heeft Nederland in Februari zijn volledige portie steenkolen uit Noord-Amerika ge kregen. f Minister Fiévez omschreef de Indische doodencijfers Studenten worden niet opgeroepen voor zij '^afgestudeerd zijn. Zooals wij gisteren nog in het kort kon den melden, vielen gedurende den tijd dat er weer Nederlandsche soldaten in Indië staan in totaal 453 man. Minister Fiévez, die deze mededeeling in de Kamer deed, gaf er gisteren de volgende specificatie van: Tot 1 Aug. 1946 sinds welken datum we- kelijksche opgayen worden verstrekt be droegen de verliezen: Kon. Landmacht 9 officieren, en 78 onderofficieren en man schappen, K. N. I. L. 8 officieren, 51 Nederl. en 54 Indonesische onderofficieren en man schappen, Kon. Marine 4 officieren en 44 minderen, totaal 248. Van 1 Aug. 1946 tot 15 Maart zijn 205 offi cieren, onderofficieren en manschappen ge sneuveld. In ander half jaar werden de ver liezen 453 man, o.w, 32 officieren en 81 In donesiërs. De minister deelde voorts mede, dat van de lichting 1944 van de 30.000 man er 10.000 onder de wapenen zulleii worden geroepen. Studenten van de lichtingen 1941, 1942 en 1943 zullen pas worden opgeroepen, nadat zij als arts, tandarts of ingenieur afgestudeerd zijn. Ten aanzien, van deze categorie van de lichting 1944 beraadt de minister zich nader. NED. SMOKKELAARS IN GEVANGENIS TE GRONAU Op instructie der Britsche autoriteiten ne men thans ook de Duitsche kommiezen stren gere maatregelen tegen Ned. smokkelaars. In een~koTte spanne'tijds werden 40 perso nen gearresteerd, die thans ih de gevange nis te Gronau verblijven. Dezer dagen heeft een aantal hunner, door middel van een in een brood gebakken touw, getracht te ont vluchten, w.o. een vrouw. Allen zijn echter weer gearresteerd. „bra^daris" speurt naar 1 lid der bemanning Het 4355 ton metende Grieksche stoom schip Alexandra", dat in balllast van Delf zijl naar Amsterdam voer, waar het zou dokken, is vannacht even na één uur bij de Tersohellingsohebank, ongeveer 8 mijl ten Noorden van Terschelling op een mag netische mdjn geloopen. Ofschoon de radio installatie door de hevige ontploffing ge heel vernield werd, zag de bemanning kans, deze provisorisch te herstellen en omstreeks half twee werd door de kust wacht het bericht opgevangen, dat het schip hulp van een reddingboot verlangde. Ter stond voer de Terschellingsohe motorred- dingstooot ,,Brandaris" uit in zwaren mist en duisternis, doch had om half zes van morgen nog geen contact met den stoomer, die zwaar slaigzij maakte. Op het schip wa ren alle hens aan de pompen en tot acht OOK lucht- en scheep vaart in den senaat (Van onzen Parlementsredacteur) Gisteren werd in de Eerste Kamer de be handeling voortgezet der begrooting van Ver keer. Min. Vos deelde o.a. mede, dat, behalve de electrisohe verbinding met Eindhoven, binnenkort ook de electrificatie V2n de lijn DordrechtRoosendaal tot stand komt met aftakking naar Breda em Eindhoven. De wegen- en benzinebe lasting moeten volgende den minister meer als een retribu tie dan als een gewone belasting Worden beschouwd. Benoemd tot voorzitters der af- deelingen werden de heeren Anema, Barge, Kropman. V-i v^r«t en Woltjer. 't Begint te kraken in de Commissie-Generaal fVervolo van pao. Ij Aneta verneemt, dat de heer De Boer be- ephouwd wordt als een dergenen, die op het standpunt stond, dat een zee spoedig moge lijke onder toeken in g van Linggadjati in het belang was van beide partijen. Het io zeker, dat de heer De Boer zidh volledig vereen zelvigde pief de politiek van de Commissie- Generaal en dat in het resultaat, te Ling gadjati bereikt, niets was, waartegenover hij zich met Xroorbehoud meende te moeten stel len. De scherpe en veelal onoverzichtelijke critiek in Nederland en de wijze, waarop de tegenstanders hun actie meenden te moeten - voeren, waarbij men tegen persoonlijke ver dachtmaking en veronderstellingen van kwa den trouw niet opzag, hebben op den heer De Boer een pijnlijken indruk gemaakt. In Nederlandsche weingelichte kringen, zoo vervolgt Aneta, wordt verondersteld, dat de heer De Boer op grond van waargenomen feiten na zijn terugkeer in Ned-Indië, n.l. dat als gevolg van de beslissing van de Tweede Kamer de volledige overeenstem ming, welke op 15 November tusschen de beide delegaties bestond, inderdaad plaats begon te maken voor een opleven van wan trouwen aan Indonesische zijde ten opzichte van de bedoelingen der Ned. Regeering, thans heeft gemeend tot het aanvragen van ontslag te moeten overgaan. Daarmede zou tot uitdrukking komen, dat de heer De Boer het gebrek aan inzicht en verbeeeldingskracht van bepaalde Ned. po litieke kringen, verantwoordelijk srtelt voor het ontstaan van een situatie, welke had kunnen worden voorkomen, indien in Ne derland meer vertrouwen was gesteld in het op feiten en omstandigheden in Indië geba seerde oordeel van het college, dat door de Ned Pepeerjng als gevolmachtigde vertegen woordiging naar Batavia is gezonden. Aneta verneemt tenslotte, dat de Indonesi- oche delegatie door de reoublikeinscbe auto riteiten onmiddellijk in kennis is gesteld van de ontslagaanvrage. De begrootihg werd, evenals.cue van Finan ciën, z.h.st. goedgekeurd. Tijdens de behan deling van de begrooting van Buiteml. Zaken memoreerde de heer Algra (A.R.) de groote ongerustheid over de verwaarloozimg der Ned. belangen door de bondgenooten, ter wijl de heer Reyers (C.H.) klaagde over de hooge kosten van onzen buitenlandschen dienst. Hij verheugde zich over de mogelijk heid eener regionale statengroepeering bin nen het kader der V.N. De vergadering werd hierop verdaagd. WEDEROPBOUW VAN BOERDERIJEN. In het uiterste geval zal de eigenaar van een te herbouwen boerderij ten hoogste 25 pet van de vereischte bouwson in contan ten moeten storten. De rest wordt door het "Bureau Wederopbouw Boerderijen gefinan cierd, in den vorm van rentelooze voor schotten. AANKLACHTEN TEGEN OORLOGS MISDADIGERS. De Ned. Ver. van Ex-politieke gevange nen deelt mede, dat in Mei 1947 de inter- -nationale commissie van oorlogsmisdadigers wordt opgeheven. Alle ex-politieke gevange nen worden opgeroepen om nog eventueele aanklachten tegen personen in het buiten land, zooveel mogelijk omschreven, spoedig in te dienen. uur vanmorgen, kon het vaartuig drijven de worden gehouden. Intusschen waren ook de sleepbooten „Volharding" en „Stor- temelk" van de Mij. Doeksen uit Terschel ling uitgevaren en zochten in den zwaren nevel naar de „Alexandra", die gevaar liep met haa? meer dan dertigkoppige beman ning in het mijnenveld af te drijven. De „Brandaris", die na de komst der sleep booten geen directe assistentie meer be hoefde te verleenen, bleef in de nabijheid om naar een lid der bemanning te speu ren, die vermoedelijk bij de ontploffing over boord werd geslagen. De „Volharding" slaagde er het eerst in het schip te bereiken, nadat de kapitein op korten afstand, recht vooruit korte stoo- ten op de stoomfluit waarnam. Men ver moedt, dat de „Alexandra" door den zwa ren mist haar koers is kwijtgeraakt en zoo in de richting van het mijnenveld is afgedreven,. Indien wind en getij meewerken, kunnen de beide sleepbooten in den loop van den dag het schip naar een veiliger plaats ver- sleeperi. Nader vernemen wij nog, dat ook de sleepboot „Stortemelk" thans in de on middellijke nabijheid is. De „Alexandra" heeft de ankers uitgeworpen en ligt onge veer twaalf mijl uit de kust van Terschel ling. Daar de kapitein onmiddellijk levens gevaar voor de bemanning niét meer aan wezig acht, is de reddingboot „Brandaris" teruggeroepen, die om tien uur weer in de haven van Terschelling terugkeerde. Men zal trachten, indien de Alexandra blijft drij ven, het schip naar Amsterdam te sleepen. In de omgeving van ^Terschelling is momen- *°el de mist vrijwel opgetrokken. BONDSDAG VAN CHR. GROENTE HANDELAREN TE DORDRECHT Op den bondsdag van Chr. kleinhandela ren in aardappelen, groenten eti fruit, dde gisteren te Dordrecht werd gehouden, sprak de bondsvoorzitter J. H. van Erve een ope ningswoord over „Een les uit dezen tijd". Tijdens de vergadering werd medegedeeld, dat het vakblad wekelijks zal gaan verschij nen. Ds P. Homberg uit Nieuwendijk sprak een slotwoord AMERIKAANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR DELFTSCHE STUDENTiU4 De Delftsche student Richard P. Schoen maker, leerling van het mijnbouwkund-ig in stituut Van Colorado (Amerika), heeft de medaille ontvangen, die jaarlijks wordt toe gekend aan den besten student der hoogere klassen, terwijl hij tevens de jaarlijksche on derscheiding ontving voor het beste techni sche opstel. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Drietal: te Scheveningen ((8ste pred.pl.) H. W. Hielkema te Hellendoorn, A. J. de Jong te Ederveen en H. O. Molenaar te Half weg. Beroepen: te Scheveningen (vac.-Offe- ringa) dr A. Steenbeek te Twello te Goude rak P. J. F. Lamens te Elspeet; te Oegstgeest (vac. A. P. v. d. Haas) A. G. H. Kroneman, te WeStervoort; te Sleeuwijk (toez.) J. C. v. Nieukerke te Vuren en Dalem; te Winscho ten (evang.) G. v. Doorn te Kampen. Aangenomen: naar Pernis J. v. d. Star te Moerdijk; naar Sl-iedrecht (3e pred.pl.) J. F. Roth te 's-Graveland. Bedankt: voor Assen (toez.) buitenge w. pred.pl., H. J. v. Achterberg te Holten. Geref. Kerken Beroepen: te Schoonoord ds E. Jansen, hulppred. te Uithuizen. gedankt: voor Boornfoergum H. Wier- sema te Oldehove; voor Oosterend op Tersch. ,S. E. Wesbork te IJmuiden. Geref. Kerken naar art. 31 K. O. Beroepen: te Bergentheim F. Boonstra te Leens. Chr. Geref. Kerk Beroepen: te Schiedam N. Brandsma te Rijnsburg. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Rijssen T. Dorresteyn te Opheusden. NED. HERV, PREDIKANTEN OP 15 APRIL BIJEEN De Ned. Herv. Predikanténvereeni-ging komt 15 April a.s. in „Tiveli" te Utrecht bij een. Ds G. JJ. Woelderink van Zijderveld, prof. dr W. Banning,, dr O. Noord-mans en (den volgenden morgen ds H. v. d. Linden spreken resp. over „De woorden in gehoor zaamheid aan de H. Schrift, staande op den bodem der belijdenisgeschriften, gesteld in het licht van het werk des H. Geestes", „De Ohr. beoordeelimg van het Communisme", „De Opstanding" en „Het gesprek van Rojne en Reformatie", terwijl den tweeden mid dag de Vrijz. Herv. predikanten apart bij eenkomen in Leeuwenbergh te Utrecht, waar prof. dr J. Lindeboom refereert over „Hoe heeftr^het Chr. Humanisme te staan t.o.v. het Humanistisch Verbond?" JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER T' TH ROTMAN 19. O, hoe wreed, hoe ongehoord. Was hetgeen zij zagen! 'n Arme aap werd door zijn baas Met een stok geslagen! „Man, hou op!" riep Vader kwaad, ,/k Zeg je, dat je 't daadlijk laat! Man, mijn handen jeuken Om je plat te beuken!" 20. «D'ander kijkt hem nijdig aan. „Zijn dat soms jouw zaken? Als die aap mijn zin niet doet, Dan zal ik hem krakèn! Is het mijn aap, ja of nee? Waar bemoei je je dan mee? Bemoei je met je eigen, Of ik zal je krijgen!? SCHORSING VAN DS H. VISSER Mz. OPGEHEVEN Ds H. Visser Mz., Chr. Geref. predijcant te Rottërdam-Z., is in verband met een afwij kende leer onlangs door zijn kerkeraad ge schorst in dc bediening. Daar ds Visser op voorstel van de olassis-Rötterdam deze af wijkingen openlijk heeft herroepen, kon de schorsing na 10 dagen worden opgeheven. PERSONALIA Ds J. A. v. Nieuwenhuyzen, Geref. pred. te Hilversum, is een ernstiig ongeluk over komen, waardoor enkele dagen voor zijn leven werd gevreesd. Zijn zwaar verminkte voet zal hem waarschijnlijk een jaar aan zijn ambtsbezigheden onttrekken. Op eijn verzoek is eervol ontslag ver leend aan prof. dr W. A. Kuenen te" Leiden als lid van de commissie inzake de practi- sche opleiding van medische studenten. In deze commissie zijn benoemd dr A. J. Boe- kelman te Utrecht, prof. dr P H G van Gilse te Leiden, prof. dr F S P van Buchem te Groningen als plv. lid prof. dr A den Bokkel Huinink te Utrecht. WENSCHEN DER R.K. ONDERWIJZERS Naar de „Maasbode" meldt, zijn de volgen de punten geplaatst o>p het program van actie van het „Kath. Onderwijzers verbond": 1. Vernieuwing van het onderwijs; 2. Ver betering van de opleiding; 3. Opheffing van het tekort aan leerkrachten bij het G.L.O.; 4. Handhaving en verbetering van het V-G. L.O.; 5. Herziening en betere handhaving van de Leerplichtwet; 6 Herziening van de L. O.-wet; 7. Verbetering van de pensioenen en herziening van de Pensioen wet; 8. Afschaffing van de classificatie; 9. Vertegenwoordiging van de onderwijzers in de overleginstanties; 10. Versterking van de R.-K. onderwijzersorganisatie door uitbrei ding van het ledental; 11. Erkenning van K.O.V. in het maatschappelijk en cultureel leven. PROMOTIES. LEIDEN, 19 Maart. Gepromoveerd tot docter in de geneeskunde op proefschrift, getiteld „Studies on the Influenza-Epidemic of January-March 1941 at Groningen (Hol land) J. A R. van Bruggen te Groningen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 19 Maart. Geslaagd voor apothex. P. J. Kuitert te 's-Gravenhage. DELFT, 20 Mrt. Geslaagd: prop. cüviel- ing.: A. Douma Amsterdam; P. de Heus, 's-Gravenhage; K. Joustra, Heemstede; J. Kamminga, Leiden; J. de Koning, Medem- blik; R. W. Kuiper, Heerlen; W. Stam, Wor- merveer; 'J. Sterel, Amsterdam; C. J. Tros- sel, Teteringen; prop. bouwk. ing.; B. H. F^L. Salemans, Heerlen; prop. 'werktuigk. ing.: J. J. C. van Li-er, 's-Hertogenbosch; J. L. C. de Ligny, Breda; J. Stigter, Rotterdam; J. L. Timmèrs, Rotterdam; J. W. Zoutendijk, Brielle; prop. vliegtuigbouwk. ing.: J. Boel, Vlaardingen;- H. A. Hakkesteegt, Schoten; prop. electrotechnisch ing.: A. de Groot, West-Stellangwerf; J. O. Wolthuis, 's-Gra venhage; prop, scheik. ing.: A. J. J. v. Gin- neken, 's-Gravenhage; H. J! Witters, Arn hem; prop. natuurk. mg.; J. P. Poley, Ban doeng; cand. werktuigk. ing.: J. Reijnders, Pueblo Viejo: cand. èlectrotechnisoh ing.: D. N. Alleijn, Amsterdaip; J. J- Crezee, 's-Gravenhage; J H van der Hilst Karre- wij, Utrecht; A. E. Jager, Rotterdam; ing.- ex. voor electrotechnisch ing.: R. H. van Beek, 's-Gravenhage; D. A. Hallo, Delft; ing.-ex. mijning.: G. J. Bakker, Brunssum, M. C. Brandes, Hilversum; T. W. Immink, Semarang; K. Kleiterp, Malang. AMSTERDAM 19 Mrt. (Gem. Univ.) Be vorderd tot arts D. Lely te Tongelre. UTRECHT, 19 Mrt. Geslaagd: aanvullend ex. art. 135 H. O.-wet, C. Th. Kurtsjens. Te- gelen; cand. wis- en natuurkunde (biologie) W. van Zeist, Apeldoorn, (Pharmacie), mej. A. C- Oerlemans. den Haag; doet. wis- en natuurkunde (scheikunde) J. Th. Zittersteyn, Amersfoort, H. D. Haze winkel, Utrecht; (plantkunde) mej. A. M. E. Verhoef, Utrecht (Pharmacie) H. P. J. Motké, Breda en mej. J. L. C. de Vries, Gouda cum lande.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2