„Is 't kind van d'ajrme minder dan een kalf Groeiende onrust onder Oorlogsslachtoffers Van 't Erf der Kerk NIEUWE LfüDSCHE COURANT MAANDAG 17 MAART IMf MULTATULI MULTATULI'S „VORSTEN SCHOOL" IN DEN HAAG Tien jaar na zijn beruchte, maar tevens beroemde „Max Ha/velaar," kjwam Muitatufli in 1870, dus op 50-jarigen leeftijd, voor den daig met de afzonderlijke uitgave van zijn .Vorstenschooleen drama in 5 bedrijven.. Zoowel in de „Max Havelaar" als in „Vor stenschool" wil Multatuli een warm, sociaal gevoel met de misdeelden' demonstreeren. In het eerste werk gaat het over den Javaan, die mishandeld wordt en die door een slechte, alleen op eigenbelang gebaseerde, koloniale politiek beknot wordt in zijn vrije ontwikkeling. Met „Max Havelaar" is het sein gegeven tot bet hijschen van de rood witte vlag door Soekamo, zijn de eerste woorden geschreven voor de. ontwerp-over eenkomst van Linggadjati, geniaal van- opzet, maar even geniaal in de ondermijning van het Ned. gezag. Dit boek wórdt gekenmerkt door dezelfde sterke overdrijving der feiten, als thans ge schiedt door de agigressde-politiek der republikeinen en is in zijn soort even ge vaarlijk voor het Koninkrijk der Nederlanden als de „Merdeka"- uitroepen van hen, die de con sequenties van i een vrijheids-re. alisme nog niet doorzien. Groote waardeering kun nen we echter hebben voor de J litteraire waarde van de ..Max Ha- velaar," ook al zijn er talrijke blad/zijden te veel aan verspild, ter- wijl het daar naast de belang- j stelling voor In- dië. waaraan het in Nederland ten eenenmale ont brak, neeft doen ontwaken. In „Vorsten- school"is het wederom het sociale vraag stuk, dat Mulltatulii -wil aansnijden. Nu ech ter niet om de sociale- belangen van bur- gers-over-zee, maar dde van de bewoners van het Rijk zelf. Evenmin als in de Max Havelaar is hier de schildering van reëel lem op het tooneel gebracht. De lange ont boezemingen van Koningin Louise, die de koningsmacht gaarne geeft voor ,,'n eerzuil in het hart des volks," moeten dit leed sug- gtereeren en in. een lange samenspraak met haar moeder probeert ze deze reeds in het le bedrijf te overtuigen met de uitspraak: „Is t kind van d'arrne minder dan een kalf? De moeder minder dan een koe?" Het is de echt romantisch-geïdealiseerde figuur van de jonge koningin tegenover de conservatief- airistocratische opvattingen van de koningin- moeder. In het tweede bedrijf komt dan het ook weer echt romantisch oarica turise eren van den koning, die een onbenullig en. ver kwistend bestaan leidt, om in het derde be drijf weer te worden gevolgd: door bespie gelingen der koningin over conservatieven, liberalen en radicalen. Reeds door deze drie bedrijven, is, vergeleken met „Max Havelaar" en „Woutertje Pieterse," Mulfcatuli's .Vor stenschool" een zwak kunstwerk. Ondanks schoone woordspelingen en- veel geest, ver-r nufit en ondeugendheid gebracht in de vïjfvoetige jaimfbe is dit stuk als fcooneel- wenk eigenlijk mislukt door gebrek aan actie, aan handeling. Dramatisch is het dus uiterst ziwak en eerst een hofintrigue in het '4e en 5e bedrijf moet de speelbaarheid gaande houden. De opvoering van dit werk, dat in 1875 voor 't eerst in R'diam werd ver toond, is dan ook in onzen tijd weinig actueel en alleen, gezien in het kader van de huidige Mul/tatuli-herdenfeing heeft het beteekenas. In dit licht willen we de opvoering van het werk door het Residentietooneel, Zaterdag avond in den Kon. Schouwburg te Den Haag, zien en de technische uitvoering bewonde- ren. Hier werd zeer natuurlijk geheel in overeenstemming met Miultatuli's intentie spel gegeven, zoowel door Fie Cairelsen als koningin Louise als door Richard Flink als koning George. In zulke .rollen is Fie Car eisen wel-jaast onverbeterlijk. Ook Marie Meunder-' Nagtegaal als koningin-moeder was zich van hiaar waardigheid ten volle bewust en was de prieel-scene, met het echt eenvoudig- typoerende samenspel van Diny Sprock als eeredaime De Walboung een der meest le vende deden in het actielooze spel. De regie had echter aan Eric van Ingen als von Stankenscheuer wat beperkingen moeten opleggen, daar deze rol al gauw tot over drijving neigt. Prachtig afgewogen was daar entegen het spel van Jan v. d. Linden aflls van^Huisde. Jan Retel was als Prins Spdrido de temperamentvolle nietsnut en Mieke Flink een echte personificatie van het ver liefde naaistertje Har-ma, bewonderenswaar dig tegengespeeld door Tom Lutz als Albert. Het geheel was zeer verzorgd, met fraaie décors van Rie Cramer en. als eendg bezwaar zouden we willen spreken van een actieloos stuk in een even actielooze regie. Corn. Basoski. DE „JOHAN DE WITT" MET EMIGRANTEN IN AUSTRALIË AANGEKOMEN Aan boord van het Nedèrlandsche schip ,,Johan de Witt" zijn gisteren 702 Joodsche emigranten in de haven van Sydney aange komen. De emigranten werden toegelaten, omdat zij veelal waardevolle bezittingen als juweelen, bont en camera's bij zich hadden. Onder hen bevonden zich vele Duitschers, o.w. Hans Zander, musicus en wnd. directeur van de Berlijnsche Staatsopera, die in 1939 naar Engeland wist te ontkomen. Cilly Wang gaat begin April naar Italië voor een tournée door alle groote steden Pieter Koomen gisteren plotseling overleden Een bekend kunstcriticus uit Den Haag heengegaan. Op 66 jarigen leeftijd is gisteren in het Roode Kruisziekenhiiis te 's-Gravenhage, waar hij vorige week voor een breukopera tie was opgeno- i— |f men, onverwacht overleden de heer Pieter Koomen, sedert kort ver bonden aan de Nwe Leidsch-e Courant als kunstcriticus. In kunstkringen heeft de heer Koomen zich een grooten naam verworven door zijn gedegen en objectieve be schouwingen en critieken en door zijn heldere visie op de verschil lende stroomingen in de plastische kunsten. Achtereenvolgens was hij verbonden aan het Alg Handelsblad, de N.R.C., Het Dagblad, de Nieuwe Haagsche en Nwe Leid- sche Crt. De begrafenis zal plaats vinden Woensdag a.s. op Nieuw Eykenduynen te 's-Gravenhage. Vertrek van het sterfhuis Co- pernicusstraat 44 om 2.30 uur. PIETER KOOMEN EEN MOTIE AAN DE REGEERING GERICHT Vier honderd afgevaardigden van plaatse lijk stichtingen van oorlogsgetroffenen, die Zaterdag te Nijmegen hebben vergaderd., heb ben in een motie den Ministerraad in kennis gesteld met de groeiende onrust en ontevre denheid bij de getroffenen. Zij protesteeren tegen het misbruik, dat de Regeering maakt van het geduld en de lank moedigheid der oorlogsslachtoffers en consta- teeren, dat na twee jaren nog niets defini tiefs is geregeld en honderdduizenden van de beste burgers hierdoor In moeilijkheden verkeeren. Zij wijzen er op, dat 4 maanden na de mi- nis ter iëele toezegging nog geen overleg is ge pleegd met de stichtingen, diie de belangen van de oorlogsslachtoffers behartigen. Zij achten de door den wederopbouw geno men maatregelen absoluut onaanvaardbaar en dringen aan op maatregelen, waardoor de aanwezige molestgelden niet voor de verze kerden verloren gaan. Tenslotte wordt aan gedrongen op een spoedige behandeling van een wettelijke oorlogsschaderegeling. Tevoren had de voorz. van de landelijke Federatie, de heer J. A. Koops, Venlo, ver klaard, dat zij niet tevreden kunnen zijn met een Rijksbijdrage op de basis van Mei 1940, een basis, welke geen rekening houdt met het gestegen prijsniveau. De Federatie zal nim mer aandringen op eenige regeling, welke ernstige gevaren voor inflatie,mee zou bren gen. Wij dringen niet, aldus spr., aan op een onmiddellijke vergoeding in geld, maar wij vragen vervanging der verloren goederen, zoodra die vervanging mogelijk is. Bij de gedachtenwisseling werd felle cri- tiek uitgeoefend op het instituut van Weder opbouw, dat men overbodig achtte met zijn teveel aan ambtenaren. Voorts werd een telegram aan H.M. de Koningin gericht, waarin verzocht wordt medewerking te willen verleenen aan een steunregeling voor de oorlogsslachtoffers. OPPERRABBIJN S. HEERTJES TE DEN BOSCH OVERLEDEN Gisteren overleed te Den Bosch de 70-ja- rige opperrabbijn S. Heertjes, die met op perrabbijn Tal de eenige van de Ned. opper rabbijnen was, die levend terugkeerden van hun deportage gedurende de bezetting. De begrafenis vindt morgen om 2 uurv plaats vanuit de Synagoge van Den Bosch. De echtgenoote van den jongsten broer van den Engelschen Koning, de hertogin van Gloucester, bracht dezer dagen een bezoek aan Curacao. Men ziet haar hier in een gezel schap, dat bestond uit vJji.r.: de Engelsche consul Blair, mevr. MiUer, mevr. Kasteel, de hertogin van Gloucester, gouv. Kasteel, gen.-maj. Müler, een zeeofficier en kapt.-adjudant v. d. Laarschot. Dr K H E Gravemeijer, gedelegeerde van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, is dezer dagen naar Zuid-Afrika vertrokken, waar hij op uitnoodiging van de Ned. Herv. Kerk in Zuid-Afrika een bezoek brengt aan het stamverwante volk. De redacteur van „De Open Deur" het Ned. Herv. Evangeli satieblad, ds G P Iflijn, heeft een interview met dr Gravemeijer gehad en daarin ver telt hij hoe dr Gravemeijer in 1900 als jon gen van 15 jaar reeds een ontmoeting had met Panl Kruger. Oom Paul kwam naar Holland en reci pieerde vod? verschillende corporaties. De jonge Gravemeijer als voorzitter van de voetbalclub „Donar" in de straat waar hij woonde, was ook van de partij. Met zijn secr. óók een aap van vijftien liet hij zich deftig voor de receptie inschrijven. „Hij leent van zijn broer een pandjesjas, die hem op de lusjes van zijn schoenen hangt, bene vens een hoogen hoed, die in zijn rand een avondblad verzwelgt aleer hij past en een .^boord, waarin kin en oorlellen tegelijker tijd verdwijnen. Aldus yersierd gaat dat stel naar die receptie. Maar ondanks dat alles voor alle komende levensjaren is het oogenblik onvergetelijk, waarop de trillende jongenshand in de gespierde vuist van d<en grijzen Kruger ligt." Dalende feerkeöjke papieren. De Leidsche arts dr P. Jasperse, staat in een der laatste nummers van de Kerkbode der vrij gemaakte Geref. Kerken van Kat-_ wijk, Leiden, Lisse, enz., stil bij de waarde daling der kerkelijke papieren en 6chrijft onder anderen; „Bent u het eens met,uw synode inzake de Partij van den Arbeid?" vroeg ik in de verkiezingsdagen nog al eens aan Hervorm den, „Och, dokter," was het antwoord vaak: „ik begrijp onze dominees tegenwoordig niet meer; ik geloof, dat ze de kerk heelemaal in verwarring brengen," en deze zielen stem den rustig CH. of A.R. en bleven-netjes in hun Christelijken vakbond en betaalden wel gemoed hun contributie voor de NCRV, alsof geen Hervormde synode gesproken had. „Bent u het eens met al die schorsingen en afzettingen?" vraag ik nog wel eens aan synodocraten (Hier zijn bedoeld diegepen die bij de jongste scheuring in de Geref. Kerken in deze kerken bleven of wel zich niet vrij maakten. Red.) En het antwoord luidt heel vaak: „ik vind het een schande; in den grond is het, dat een paar professoren elkaar het licht in de oog&iTTiek gunden; en daar maken ze de kerk nu voor kapot". „Maar doet u daar dan niets tegen!" Ant woord: „Och, ik heb het al een paar keer tegen de ouderlingen gezegd; dde waren het ook -met alles niet eens; maar ja, om daar nou de kerk voor uit te loopenEn of je nu al een brief schrijft, ze leggen hem tóch naast zich neer! Ik ben maar zpo gaan den ken: als ik 's Zondags nog maar een goede preek hoor, dan trek ik me van al dat gekijf niets meer aan; en dan kunnen ze voor mijn part verder op papier zetten wat ze willen." Beroepiqpsperikelen. In het weekblad „De Christelijk Histori sche Nederlander" schrijft ds J. Hoekstra over beroepingsperikèlen en vacaturewee. Hij merkt o.a. op: „De meest smakelijke verha len zouden zijn op te disschen van die reizen van de broeders hoor-commissieleden. Avon turen als er beleefd werden, neen, maar, de belevenissen van de reis bleven veel meer en veel langer bij dan de beluisterde pre dikatie. Wij hoorden verhalen van hoorders, die aankwamen net, toen de dienst was af- geloopen en toen „moest de predikant nolens volens weer even den kansel beklimmen ter wille van de hoorders. Hij moest.... er waren maar weinig vacatures, en dus maar weinig kansen! Van de telefoon, zoo die er al was, werd geen gebruik gemaakt, want alles moest geheim blijven.'Wij hoorden ver halen Van hoorders, die 's Zaterdagsavonds na een wandeling him hotel niet weer kon den vinden, wijl zij vergeten hadden 't adres te vragen. Van hoorders, die in 't donker 't laatste uur van htm tocht te voet moesten afleggen en bij de handwijzers een der broe ders moesten optillen om met een aange stoken lucifer de aangewezen richting af te lezen." „Luther, dat was een vent." Wij lezen in „De Waarheidsvriend" een antwoord van ds J. J. Timmèr op een aan hem gestelde vraag wat dei leden van den Gereformeerden Bond moeten doen, die woonachtig zijn in gemeenten waar niet naar Schrift en belijdenis wordt gepredikt. Ds Timmer acht het vormen van een evange lisatie overal verantwoord waar niet gepreekt wordt naar Schrift en belijdenis. „Ik zou nooit iemand durven adviseeren om zich te begeven onder leugenleer. Waar ik het echter niet mee eens ben, is dit: evangeliseeren tegen hen, die met ons op den grondslag van Schrift en belijdenis staan. Dacht men soms, dat er ten tijde van de Synode van Dordrecht na de uittreding van de remonstranten óók geen schakeeringen voorkwamen onder de gereformeerde predi kers? Ik zou wel eens willen vragen aan hen, die maar enkele uitverkorene predikers er kennen, hoe zij zich de oplossing van het kerkelijk vraagstuk voorstellen. Wat voor kerkoyde zouden ze samenstellen? Welke pre dikanten zouden gehandhaafd blijven? Maar enkelingen? Water van de Theems opgezweept tot record-hoogte Engeland voerde zwaren strijd met den sterm Een gierende Atlantische storm, vergezeld van stortregens, heeft gisteren op Engeland gebeukt en verschillende rivieren buiten hun oevers doen treden. Schoorsteenen sneuvel den en menige ge-pre-fabriceerde woning stortte als een kaartenhuis in elkaar. Het was ook geen wonder, want de wind had een snelheid van 125 km per uur. Tengevolge van overstrooming van de bassins van het water leidingbedrijf zijn 1 millioen menschen van water verstoken. Noodvoorraden water moes ten naar deze wijken van Londen worden ge bracht. Bij Windsor, waar de Thames de hoogste stand in 53 jaar bereikte, zijn 200 gezinnen „dakloos geworden door overstrooming. Vele voetgangers in Londen en Birmingham had den met het oog op het gevaar van instor tende huizen en vliegende dakpannen hun luchtbeschermingshelm opgezet. Een vallende schoorsteen doodde een bejaard echtpaar, terwijl de dochter des bruizes onder het puin werd bedolven. SCHUMANN EN COLIN HERKOZEN IN HET BESTUUR VAN DE MJt.P. Maurice Schumann en Andxé Colin zijn herkozen als resp. algemeen voorzitter en algemeen secretaris van de Fransche Repu- blikeinsche Volkspartij (M.R.P.) Berlijners kunnep de tanden weer laten zien Een aantal Berlijners zal binnenkort de tanden weer kunnen laten zien, want de politie heeft 300.000 gebitten uit den zwar ten handel verbeurd verklaard. Over 600.000 andere „valsohe" gebitten wordt nojg geprocedeerd. V er houding Frankrijk-B ulgarije steeds meer gespannen Nadat de Fransche regeering vorige week reeds haar gezant ste Sofia had teruggeroe pen heeft zij thans ook besik>ten de com- mercieele betrekkingen met ddt door Rus land gecontroleerde Land te verbreken. Bovendien is aan 2 Bul-ga axsche journalisten te Parijs verzocht het land te verlaten, ter wijl de perskaarten van andere Bulgaren niet worden vernieuwd. Al deze dingen zijn een gevolg van de incidenten, die zich begin Maart in Sofia voordeden, toen daar leden der Fransche legatie ruw behandeld werden door Bul- gaarsche land weersolda ten en een correspon dente van het Fransche persbureau AP P. uit Bulgarije werd gezet. MILITAIRE OVEREENKOMST TE BATAVIA De Nederlandsche en republikeinsche le gercommandanten hebben te Batavia een mi litaire overeenkomst gesloten ter oplossing van de bestaande moeilijkheden. Het betref fen hier uitsluitend technische kwesties bij het plaatselijk vaststellen van de demarca tielijnen, welke in de verschillende ge vechtszones niet duidelijk waren, en waar voor thans een centrale beslissing is geno men. VOOR ZVz MILLIOEN VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT UITGEVOERD. Het Tribunaal te Utrecht adviseerde heden tegen W. Splinter uit Loosdrecht, die han gars, söbuillliooipgraven en camouflagewerken voor de Duitsche weermacht maakte tot een bedrag van f 2\'2 millioen. en daarbij een winst maakte varï f 484.000, interneering van zes maanden, eindig-end 6 Juli 1947. Tegen zijn compagnon, J. M. A. v. Blarkom uit Loosdrecht, die 'een winst maakte van f 128.000, werd eveneens 6 maanden geadvi seerd. In beide gevallen werd het vermogen verbeurd verklaard. IN 1949 RECHTSTREEKSCH TELEFOON VERKEER MET DENEMARKEN ..De rechtstreeksche telegTaaf- en telefoon kabel, welke van het Deensche eiland Römö (het Zuidelijkste Deensche eiland van de Noord-Friesohe eilanden) naar de Nederland- sche kust zal worden gelegd^ zal eerst in 1949 in gebruik kunnen worden genomen. Deze kabel zal Denemarken zoowel als Ne derland op ca. 19 millioen kronen komen te staan. Door den nieuwen kabel zal Denemar ken in verbinding staan met Nederland, En geland en Frankrijk. Helaas, het kerkelijk besef is in sommige kringen geheel en al weg. Men leeft in gezel schapskringen en bekommert zich totaal niet meer om de kerk. Eén dier mannen heeft eens gezegd: „Die Luther, dat was een vent, die in één nacht 95 stellingen om een kerk bouwde. En toch geloof ik, dat hij een Chris ten was." Als men zoo redeneert, wat verwachting ia er dan nog van de kerk? Neen, dien kant moet hét ook niet uit." „Onze arbeidersmassa, met name de ste delijke, kent niet méér de goede verhou ding tusschen werken en vrij-zijn," aldus schrijft het blad „In de Waagschaal" en het vervolgt aldus: „De strijd om den achturen- dag is gevoerd om een andere besteding van den vrijbn tijd mogelijk te maken, dan door duizenden nu gezocht wordt. Op zichzelf is het geen wonder, dat de zinvolle besteding niet gelijken tred hield met dé verruiming van de mogelijkheden. Maar nu de ruimte er is, moet de goede vulling gezocht worden. Onze arbeidersklasse, weer met name de stede lijke, kent niet meer de goede verhouding tusschen werkplaats en tvoning. Deze laatste is niet de levensomgeving, vdn waaruit men aan het werk gaat en waarheen men daarna als tot een krachtcentrum terugkeert. Het is toch niet meer dan een onderdak. Onze arbeidersmassa kent niet meer de verbondenheid met de medemenschen op het het terrein van den dagelijkschen omgang in buurt, wijk en gemeente, noch die met de natuur, waarvan zij zich eigenlijk de dage- lijksche gast moest voelen. En ten slotte leeft de arbeiders te midden van een woelende en stuwende wereld, die hem van zich dreigt te vervreemden door technische ontwikkelingen, die óf over hem heen loopen óf door hem, zooals door ieder ander, in het oog gezien moeten kunnen worden door kennis, door een volgen ervan, zij het op grooten afstand. Hier liggen enorme taken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7