Wereldopinie schaart zich achter Truman Nog eens: Eens komt de dag... 't Verklaarde Knoeiende textielfabrikanten achter tralies NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 15 MAART lMf MARSHALL ZAL OPENHAR TIG MET STALIN SPREKEN In Washington verwacht men, dat een eerste gevolg van Truman's verklaring in zake Griekenland en Turkije zal zijn, dat Marshall met Stalin persoonlijk de ontstane situatie zal bespreken. Men ontloe~ dat a;i-, een door senator De vade. v.u, deze tweeling is niemand anders danErnst Kaltenbrunner, de geëxecuteerde leider van de Gestapo. De moeder, een 26-jarige Duitsche gravin Gisela von Westarp, die zijn vriendin was, verblijft met haar kinderen in een klein vertrek bij München. Zij leeft van de lief dadigheid van hen, die Kaltenbrunner's levende nalatenschap komen bezichtigen ▼andenbergh gegeven verklaring, waarin hij Beide: „Ik heb om volledige openhartigheid inzake de internationale situatie verzocht". Voordat de Amerikaansche volksvertegen woordiging inzake Griekenland een besluit nal nemen, zal de republ-ikeinsche partij zich op de hoogte stellen van de stemming onder haar voornaamste leden over de vragen: wat de toekomstige status van Amerika zal zijn en of de VS. troepen in het Middellandsehe Zeegebied zullen stationneer en. De Commis sie voor Buitenlandsche Zaken van den Ame- i'kaanschen Senaat heeft slechts overwogen op welke wijze de gelden besteed zullen wor den. Eaton, de voorzitter, verklaarde nadruk kelijk: „Wij hebben niet overwogen of het een leening, dan wel een gift zal zijn". Ame rika steunt dus zonder meer en op eigen ri sico. De oppositie, die er in het Congres onge twijfeld nog zal zijn, zal zich niet tegen het voorstel als zoodanig richten^ maar wel aan dringen op beperking van den steun. Men verwacht evenwel, dnt zij zeer weinig kans Bal krijgen. Een persattaché van het Witte Huis ver klaarde Vrijdag, dat er naar aarfleiding van Truman's rede ongeveer 700 telegrammen op het Witte Huis zijn ontvangen. De meerderheid van de eerst ontvangen telegrammen steunen Tru-man, zoo verklaarde de persattaché, doch de laatste 24 uur zijn er een aantal afkeurende telegrammen ont vangen, welke echter „duidelijk van geïnspi- Dijkdoorbraak veroorzaakt overstrooming bij Breda Groote hoeveelheden water hebben van de •ver het algemeen rustige Aa bij Breda een wilden stroom gemaakt, die groote brokken ijs 'meevoert. Eenige houten pijlers van de zgn. Verlaatbrug te Breda zijn weggeslagen en vanmorgen is een dijkje van den Boei- meerpolder doorgebroken, met het gevolg, dat het water zijn weg vond tot aan den rand van het Mastbosch. Verschillènde hec taren weiland staan reeds onder water. Oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld wordt. Mat. 7:1. Het Nederlandsche volk is een critisoh volk. Het staat er voor bekend en het blijkt ook telkens weer, dat dit maar al te waar is. Er wordt ons verweten, dat wij elkaar ver bijten en daardoor "ons zelf verteren. Er eijn ontelbaren, die van meening zijn, dat het ver schrikkelijk erg is. Deze vredestichters be ijveren zich om niets anders te doen, dan de critiek die wij op elkaar hebben te critisee- ren. Zonder dat ze zich het zelf bewust zijn, critiseeren ze ook zich zelf dus hevig en geducht. Wij zullen de laatsten zijn om te ontkennen, dat we een critisch volk zijn. Het blijkt wel hieruit, dat in ons land de splijtzwam zoo diep heeft ingevreten. Hadden we vóór 1940 niet (ik weet het al niet meer hoeveel het er precies waren), de ettelijke politieke par tijen. groote maar ook kleine die in ons par lement ieder eigen standpunt verdedigden? En is het na den oorlog weer niet een respec tabele rij? De menschen van de doorbraak kunnen het nu eenmaal niet verhinderen, dat in ons land van vrijheid van overtuiging en meeningsuitingen er wel een doorbraak komt, maar op een andere wijze, dan zij zich ge droomd hebben: doorbraak van nieuwe opi nies en nieuwe richtingen en misschien, wie zal het zeggen? van nieuwe partijen. We zijn een critisoh volk. Blijkt het ook niet uit de vele z.g.n. „Kerken"groepen, die er in ons goede vaderland gevonden worden? Wanneer we niet zoo critisch aangelegd wa ren, maar wat volgzamer van aard, zouden er waarschijnlijk geen 49 Protestantsche „kerkgenootschappen gevonden worden, reerden. aard" zijn. „Zij zijn nl. ongeveer in dezelfde taal gesteld". Ohurchill zeide gisteren over Truman's rede: „Geen stap, dien ik den laatsten tijd heb zien doen, heeft* er "tneer toe bijgedragen, de kans op het behoud van den vrede en vrijheid der wereld grooter te maken. Indien zulk een stap door de V. S. zou zijn gedaan vóór den jongtsten oorlog, zou deze daardoor zijn voorkomen en zeker, indien hij zou zijn gedaan na den eersten oorlog. Gedaan vóór 1914, zou hij wellicht den vrede gered heb ben en zouden wij allen in een veel gelukki ger wereld leven". Ohurchill was er zeker van. dat de groote meerderheid van het Engelsche volk de Ame rikaansche beslissing zal toejuichen. Hij merkte hierbij opt dat de Amerikaansche po litiek, evenals de' Britsche. gericht is op „Vriendschap met Rusland, een vriendschap, die uit kracht voortkomt en niet uit zwak heid". Generaal Salih Omurth, chef van den Turk- schen Generalen Staf, verwacht een uitnoo- diging tot een bezoek aan de V.S. om de methoden tot het ten uitvoer brengen van president Truman's voorgestelden steun aan Turkije te bespreken. WAARSCHUWING VAN BREDA'S OFF. VAN JUSTITIE „Hetgeen er in Tilburg gebeurt is ten hemel schreiend", zoo zeide de Bredasche Officier van Justitie gisteren tijdens de be handeling van een der knoeiende textiel fabrikanten, die zich voor den Bijz. Politie rechter moest verantwoorden, en hij ver volgde: „De toestanden in Helmond en Twen te zijn evenwel niet minder slecht. Er mo gen dan menschen zijn, die zeggen, dat er maar eens bewezen moet worden, dat er in Tilburg zooveel verkeerde dingen gebeuren, dezen kan ik antwoorden, dat dit bewezen zól worden. Het is ergerlijk, dat zij die den ken onaantastbaar te zijn door hun kapitaal, de wet meenen te mogen overtreden". De Officier zeide de verd., den fabri kant J. B., die 900 m. oouponstof door zijn chauffeur L. E., die in geldverlegenheid zat, zwart had laten verhandelen, waardoor hij een extra winst van f 5000 maakte, overi- rigens niet te beschouwen als een exploi tant van de typische Tilburgsche textiel fabrikanten-kliek, die zich .op de borst slaat en verkondigt „zoo iets doen wij niet"» Spr. waarschuwde de textielfabrikanten, dat hij geen geldboeten meer zal vragen, doch dat hij tot flinke vrijheidsstraffen zal overgaan. De verdediger, mr van Wijnen, wees er op, waarvan er 9 het praedicaat Gereformeerd voeren, naar mij deze week verzekerd werd. Wij zijn een critisch volk. Het blijkt in onze gezinnen, in onze gesprekken, uit de vele persorganen, en uit de reacties in brieven die daarop soms ontvangen worden; zelfs reactie die fel van critiek zijn op de medi taties, die hier verschijnen en waarin, zoo het goed is, het Woord Gods mpet spreken en waarop, zoo inderdaad dat Woord Gods spreekt, geen critiek geoefend mag wordien, maar waarvoor het past om heel diep te bu igen Zullen wij bij al onze critiek, dat laatste niet vergeten? Buigen voor het Woord Gods? Wat zal de critiek dan zuiver worden! Zoo- bedoelt de Heiland het in de Bergrede, wanneer Hij zegt in Mat. 7:1 „Oordeelt niet opdat gij niet geoordeeld wordt". De Hei land der wereld zegt daar heusch niet, dat vwij geen critiek zouden mogen oefenen. Dat wij geen oordeel ons zouden mogen aanmati gen over alles en nog wat, onder geen en kele omstandigheid, waar en wanneer ook. Integendeel, zie maar naar vers 16 van dit zelfde hoofdstuk: „Maar wacht U van de val- sche profeten, welke in schaapskieederen tot U komen, maar van binnen zijn zij grijpen de wolven." Wanneer wij ons zullen wachten, voor de valsche profeten, dan zullen wij hen ook moeten kennen en dus de valsche pro fetie moeten kunnen onderscheiden in deze wereld van de ware» profetie: critisch, cri tisch - Oordeelt niet opdat gij niet geoordeeld wordt. Uit het verband kunnen we opmaken, dat de Heiland deze woorden tegen zijn discipe len spreekt in terugslag, op de hooghartige liefdelooze critiek der Farizeërs en Schrift geleerden. Hun stelregel was: hoe vromer mensch, hoe harder tegen den zondaar. En daarbij was dit hef-vreeselijlke, dat zij zélf wilden uitmaken wie een zondaar was. Niet het Woord des Heeren, maar hun eigen re gels en geboden waren de norm, waarnaar zij de menschen beoordeelden. Hillegom bereidt zich voor op een groot bollenfeest Een wandelmarsch met 13.000 deelnemers De plannen voor de feestviering te Hillegom in het bloemtoollenseizoen hebben vaste vor men aangenomen. Er zal een bloemenmarsch worden gehouden op Zaterdag 26 April. Aan dezen marsch zal naar schatting door 13.000 personen uit alle deelen des lands worden deelgenomen en extra treinen zullen hier voor worden ingezet. Op 30 April zal een groot bloemencorso gehouden worden waar voor nu reeds groote deelname bestaat. Don derdag 1 Mei volgt een groote nationale kor- tebaan draverij. Voorts komen al 4300 school kinderen uit België de bollenstreek bezoeken en 16 April zullen de eerste Amerikanen ar- riveeren. Wanneer het weer medewerkt zal er dit jaar een ongekende drukte zijn in den bloeitijd. GISTEREN TWEE VLUCHTEN LEEUWAR DEN—SCHIERMONNIKOOG. Gistermiddag maakte piloot De Liefde met het vliegtuig „Gelderland" twee vluchten met passagiers, post en levensmiddelen van Leeu warden. naar Schiermonnikoog. De piloot werd door den burgemeester, namens de be woners gehuldigd. HSj ontving een fraai ingelijste oorkonde voor bewezen diensten, alsmede een groote koek. dat verd. op een omzet van ruim f 2 millioen slechts een overwinst heeft gemaakt van f 5000. Als Tilburg er de schuld van nou zijn, dat 40 pet. van d& Ned. textielp^oductie frauduleus zou zijn verhandeld, dan zou heel Tilburg moeten vastzitten, zoo zei hij. De fabrikant werd tenslotte veroordeeld tot 3 mnd. gev.straf met aftrek voorarrest (2 mnd.), en een boete van f 5625 eisch 4 mnd.). De Chauffeur kreeg 2 mnd. (eisch 3 mnd) en de kleermaker J. S., die het grootste deel van de stof had gekocht, 1 mnd. gev.straf met verbeurdverklaring van de stof. Actie-Welter kan niet genegeerd worden Over de actie-Weiter c.s. schrijft de (R.K.) Maas- en Roerbode: Anderzijds wijst de geheele actie-Welter toch op een symptoom, waarvoor de leiding van de KVP zeker niet blind mag zijn. De actie-Gerbrandy en Weiter geniet in katholieke" kringen ruimen aanhang. Wie zijn oor goed te luisteren legt, zal dra ervaren, dat het voorloopig Katho liek Comité van Actie, los van zijn ontacti sche manoeuvres, reeds den noodigen weer klank heeft gevonden. De geheele Indische affaire heeft bij velen in eigen kring een ge voel van politiek onbehagen gewekt, meer nog om de tot nu toe gevolgde procedure dan om Linggadiati zelf" Oordeelt niet opdat gij niet geoordeeld wordt. Denkt erom, discipelen van den Hei land der wereld. Christenen, dat gij voor Uw beoordeeling van het doen en laten van Uw medemenschen niet Uw eigen gedachten en de liefdeloosheid van Uw eigen verdorven hart als maatstaf aanlegt. Want eens komt de dag. dat Een u zal oordeelen, die van eeuwigheid en tot in eeuwigheid hiet recht heeft en houdt, om Zijn, eigen maatstaf aan te leggen: dat is Zijn gesproken Woord in deze wereld. Wie vandaag naar dat Woord spreekt, heeft reOht om te spreken en om te oor deelen en om te critiseeren, maar oo*k die alleen. Wij staan vandaag allen voor honderd en één vragen. Waar en wat is de juiste poli tiek ten opzichte van Ned. Oost-Indië? Moeten we geleide economie hebben of moet het broodnoodig weer den weg van het vrije maatschappelijk verkeer op? Ge hebt natuurlijk het antwoord al klaar. Een ant woord, dat scherp van critiek is op wat niet met uw meening overeen komt. De verdeelde Christenen staan voor de vraag: Waar is de Kerk van Jezus Christus? Waar wil Christus mij vergaderen ten eeuwi gen leven? Gij hebt het antwoord misschien al klaar. Een antwoord, dat scherp van cri tiek is op wat niet met Uw gedachten over de Kerk strookt. Misschien hoort gij ook tot die groep van menschen, die beu zijn van al het critiseeren der Christenen onder en op elkaar. Van al het kerkelijk en misschien ook politiek gekrakeel en die daarom nu maar niets anders meer doen dan critisee ren op die critiek. Misschien zijt gij als die man, die mij naar aanleiding van mijn vorige meditatie „Eens komt de dagschreef: „de kerken en de christenen hebben ge hoereerd met de wereld" en: „de prediking in de kerken is slechts camouflage voor de machtswellust in de kerken". Wie gij ook zijt en wat voor critiek ge ook hebt, voor u en ook voor mij, voor mij maar ook voor u geldt het woord van Chris- TRUMAN VALT AA7) Uitzicllt Schreven wij gisteren, dat de Duitsche pa<- tiënt, onmachtig, te Moskou op de psychiatri sche operatietafel ligt, thans heeft het er veel van of Truman uit Washington een seintje gegeven heeft, er eerst Stalin maar- eens op vast te binden. En "sinds de eerste Jrische und fröhlich e"-ontmoetingen van de „Big four"-kopstukken, heeft het er ook inderdaad allen schijn van, dat er in de eerste plaats een Russisch probleem is en het Duitsche er maar zoo'n beetje bij bengelt. Het is precies, zooals wij altijd hebben vermoed en geschreven, Amerika en Rusland zijn de twee groote boks kampioenen ter wereld en de partijtjes, die, door andere kleinere staten worden wegge geven, trekken nauwelijks de aandacht. Truman slaat met de vuist op de tafel: Grie kenland en Turkije, waarschijnlijk ook Hon garije moeten krachtdadig worden gesteund, want het expansionisme der Russische Sowjets is een enorm gevaar, ja, zoo'n gevaar, alsof er direct oorlog dreigt. Amerika voelt dat het tijd geworden is, zich officieel te proclameeren tot voogd niet alleen over Europa, maar over de heele wereld, niet zoo maar een „toeziend voogd", die hoogstens controle over de finan ciën uitoefent, neen, een voogd, die met daden voor zijn Europeesahe pupillen zal optreden en als het moet streng en hard. Truman voelt, dat men er in de opvoeding met weekheid niet komt. De democratie der gansche wereld is in gevaar; de Rus zal zich moeten matiger^ De democratie zal beschermd en gehandhaafd worden. Truman heeft daarbij vele Ameri kaansche Congres-kringen op zijn hand. Men ziet in den Rus het groote gevaar, omdat de Sowjet-in vloed zich overal tracht uit te breiden en te fixeeren, in landen als Polen, waar Amerikaansche protestnota's inzake de verkiezingen werden genegeerd, in Bulgarije, Hongarije, Italië, Zuid-Slavië, en in die ge bieden, waarvan ook Amerika weet, dat er olie te halen is. Het is feitelijk niets nieuws. Nieuw is alléén het psychologische moment, juist als de oonferentie te Moskou begonnen is; nieuw is, dat Amerika niet meer volstaat met econo mische sancties, of diplomatieke vertoogen, neen, met de vuist op de tafel: wij zullen er ook militair een einde aan maken. Democratie, volgens Amerikaansch systeem: in Japan mis lukt, in Mantsjoerije mislukt, m het Midden- Oosten mislukt, in China mislukt; en wat China betreft, informeel zal te Moskou deze kwestie toch ernstig onder de loupe worden genomen. De taal is zóó duidelijk nu, dat de Rus het beste doet, voorloopig niet te reageeren. De Grieksche regeering, zei Truman, is niet meer bij machte het hoofd te bieden aan een toe stand, waarbij het bestaan van Griekenland bedreigd wordt door terreur-lieden, door com munisten geleid. De aan Griekenland te ver- leenen daadwerkelijke hulp zal onder Ameri kaansche controle staan. De integriteit van Turkije is essentieel voor het bewaren van de orde in het Midden-Oosten. .Amerika „rules the waves* nu Engeland onmachtig blijkt te zijn, en Amerika kan geen wijzigingen in den huidigen politieken toestand toelaten, die een schending beteefcenen van het handvest der Ver. Naties, doordat dwangmethoden worden toegepast. Het is Amerika, dat de vrije en onafhankelijke volkeren zal steunen, om hun ideaal van vrijheid te bewaren. Griekenland en Turkije moeten geholpen worden. Het lijkt er inderdaad op, of nu de oorlog wordt ver klaard tegen de totale Russische aggressie er als in alle landen niet een geweldige oorlogs moeheid heerschte en in de meeste staten nog slechts leege voorraad-sohuren herinnerden aan de jongste débacle, dan zou deze Truman- actie zelfs tot oorlog kunnen leiden. Het psy chologisch effect is nu slechts een directe, die pere klove tusschen het Amerikaansche en Russische standpunt op de conferentie van Moskou, terwijl het ook mogelijk is, dat de Russen zich even zullen bezinnen. Maar als controverse van ideologieën, weet men uit de historie: wereldbeschouwingen houden geen halt, die hebben de neiging door te sijpelen tot in alle landen der wereld. Het zal dan ook uit- loopen op een beïnvloeding der Moskousdhe conferentie in dien zin, dat slechts Duitseh- land van de gesplitstheid voordeel geniet. Het is ook, of er een zware petroleum-walm over Europa gaat hangen! Of de installaties voor het vrijmaken der atoom-energie op volle toe ren gaan draaien! Is, wat Truman op dit moment deed, de meest tactische wijze het den Russen aan 't verstand te brengen? Of was er geen andere methode meer mogelijk? Want, wij. als buren van Duitschlani, zijn er meer mede gebaat, dat de psychische, politieke en economische situatie van Duitschland gesa neerd wordt, en landen als België en Frankrijk zullen er evenzpo over denken. Een zóó scherpe toespitsing van het Amerikaansch- Russisohe verschil in wereldvisie kan slechts de schim van Hitier aangenaam zijn. Wij weten het nu, Marshall is in de eerste plaats te Moskou, om in opdracht van zijn regeerfng, het Russisch expansionisme te muilkorven. Daarna, zal, hoe dan ook, met de Russen een compro mis bereikt moeten worden, een norm, be treffende de belangrijkste Duitsche politieke en economische aangelegenheden. Maar dat we daarbij een verdeeld Europa houden, een Europa, verdeeld in sectoren, die onder Ame- rikaansch-democratischen invloed staan en andere sectoren, waar het Russische commu nisme zich laat gelden, is zeker. En komt er geen compromis tot stand, móet men het dan zonder de Russen zien klaar te spelen, zoo iets als een Amerikaansoh-democratisch blok in de regeering van Europa met den Rus in oppositie? Maar Truman's doeleinden moe ten nog door het Congres worden goedgekeurd en dan is er altijd nog het Amerika als inter nationale dollarcredietbank, waar ook de Rus, op rijn tijd behoefte aan heeft, met het noo- dige respect. Houdt moed! tus: Oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld wordt. Met hooghartige liefdelooze critiek kcwht gij er niet, ook al zou ze gegeven worden onder vrome schijn, op een weiluidenden toon en in een aangenamen, vorm. Eens komt de dagdat de rechtvaardige Rechter van hemel en aarde Zijn critiek zal laten gaan publiek over Uw critiek. Weet dan nu, dat Zijn critiek dan genormeerd zal zijn naar Zijn nu gesproken Woord In dat geloof wil ik de vele vragen die er zijn beantwoorden en den Heere bidden, of ik critisoh mag blijven, maar of ik van daag niets andere mag doen dan profeteeren van de laatste critiek van het Woord des Hee ren. Eens komt de dag 's-Gravenhage. Ds W. LOOPSTRA. „Zandvliet", de Ieerlingenvereeniging van het Haagsche Chr. Lyceum, herdacht gisteren haar vierde lustrum met een feestavond in het Gebouw voor K. en W. Het hoogtepunt was de opvoering van het blijspel „De Boekenkast", waaraan o.m. medewerkten: Truus van den Bos (4e van links), daarnaast (met boek) de auteur S. J. P. van Vliet, Adri Smit (6e van links) en Helmi van Vliet (8e van links).

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3