Gemeentereiniging verzette „bergen" werk Cantinewagens voor onze jongens in Indië De viering van den Nat. Feestdag op 5 Mei NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 Stadsnieuws ZES MAAL IS DE STAD SNEEUWSCHOON GEMAAKT Een diepe zucht van verlichting werd geslaakt, toen de weerberichten „dooi" aankondigden. Eindelijk verlost uit de schier onverbreekbare kluisters, waarin de hardvochtige Koning Winter ons had geslagen. We juichten innerlijk en wa ren bezield met de beste bedoelingen voor de toekomst; het werk kon weer normaal verricht worden en van verre vernamen we reeds de tonen van een emotioneele lente-symphonie, waarin vo gels zonder tal zich in koor verhieven om den lang verbeiden zomer tegemoet te jubelen. Dit was echter een droom, die toch eens werkelijkheid zou worden. Doch wat hebben we aan illusoire voor stellingen in een nasleep-periode va» een barren winter, waarin geleden is door gebrek aan velferlei benoodigd- heden en gestreden tegen de onvermij delijke gevolgen daarvan? Vele instanties hebben zich verzet tegen het ruwe regiem van de vorst van dit jaargetijde; de nijvere mijnwer kers delfden het zwarte goud, het Rijks- kolenbureau legde afdoende verplich tingen op, de directie van de Ned. Spoor wegen liet extra treinen rijden om de kolen uit het Zuiden weg te werken, de besturen van philantropische inrichtin gen-lieten zich vaak van 't kastje naar den muur zenden om hun patiënten de angstwekkende koude te besparen. Zul len we deze opsomming completeeren? Dit komt ons nutteloos voor, maar wij zijn niet tevreden, voordat wij slechts even de aandacht van de burgerij ge vestigd hebben op het in dezen tijd zoo zorglijk beroep van hen, die belast zijn met de werkzaamheden om Leiden's straten en wegen te reinigen van alle smet. Gistermiddag voerden wij een gesprek met den directeur van den Gemeente-, lijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst, den heer J. H. de Jong, die er op wees, dat hij in zijn veeljarige ambtelijke loop baan nog niet zoo'n strengen winter had meegemaakt. Op 14 December viel de vorst in en reeds vier dagen daarna moest de nor male afvoer van vuil naar Nieuwkoop (per schuit) worden gestaakt. Dit had ten gevolge, dat er wagens moesteri wor den ingeschakeld om het vuil recht streeks te vervoeren naar een terrein, gelegen aan de Zijl, even voorbij de „Drie-gatenbrug". Dit bracht moeilijkheden met zich mee, terwijl verschillende wijzigingen in de organisatie moesten worden aangebracht. De wagens die niet op het stortterrein- aan de Zijl konden komen, droegen hun inhoud over aan ijzeren kiepkarren, waarmede het vuil naar de plaats van bestemming werd gebracht. Reeds 57 da gen geschiedt dit en op deze wijze werd ruim 5700 m3 vuil vervoerd. Maar er zijn nog andere terreinen, waarop wij werkzaam zijn, aldus de directeur. Toen de vorst doorzette, heb ben we de straatkolken, gelegen op „gevaarlijke" punten, „gezouten", door rondom en gedeeltelijk in de kolken zout' te strooien. Wanneer dit niet was gebeurd; zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. De kolken moesten ontdooid worden en blijven om een doel treffende loozing bij een eventueelen dooi te waarborgen. De vorst, welke ge paard ging met sneeuw en gladheid, be moeilijkte het werk en het materieel had veel te lijden. Het vereischte extra on derhoud en het repareeren van defecte onderdeelen moest door vakundig per soneel in de eigen werkplaatsen 's avonds en 's nachts worden verricht. Niet minder dan zes maal zijn de (hoofdstraten in do stad grondig gerei nigd van sneeuw. Een viertal mechani sche sneeuwschuivers heeft voor het be gaanbaar maken en houden van de we gen goede dierfsteh bewezen, zoowel overdag, op werkdagen, als 's nachts en 's Zondags. Bij het sneeuwruimen von den tal van losse arbeiders gelegenheid zich verdienstelijk te maken. Zij werden bijgestaan door het vaste personeel, dat, na het volbrengen Van de officieele dag taak, het werk voortzette tot midder nacht. Nu de winter zijn einde nadert, zijn de zorgen nog niet uit den weg geruimd, want de met ijs gevulde straatkolken moeten weer worden opengemaakt. Onze zegsman kon nog veel meer ver tellen, maar laat deze kleine reeks van feiten genoeg zijn om aan te toonen, dat het personeel van den Gemeentelijken Reinigingsdienst zich alle moeite heeft getroost en vele nachten opgeofferd om het verkeer in de Sleutelstad in goede banen te houden en ernstige gevolgen van de sneeuwobstakels te voorkomen Wij zetten zoo gemakkelijk en van zelfsprekend onzen vuilnisbak buiten, om hem na een half uur weer binnen t,e halen, maar hebben wij er al eens bij nagedacht hoe ons vuil wordt opgehaald en wat er gedaan moet 'worden om het ver buiten de stad te brengen, ergens op een vergeten stukje weiland? En dan in dezen tijd. Wat zouden we een „boos" gezicht hebben gezet, indien de „vuilnis man" niet twee, maar „slechts" één maal langs onze deur was gekomen. Leiden onderscheidt zich in enkele op zichten van andere plaatsen- Ook ten opzichte van het aspéct tijdens een vorst en sneeuwperiode. Waar men ook komt, we zullen geen namen van groote steden noemen, maar nergens is het zoo opge ruimd als in de Sleutelstad! Dit is geen droombeeld, maar een ver blijdende realiteit. Veen dank, gemeente-reiniger! Lentebeeld Ondanks den. harden en barren winter zijn er ook teekenen van de naderende voorjaarsdagen en is het een bijzonder heid, wanneer men onder deze omstan digheden bij den heer A. van Santen te Voorschoten een gans ziet loopen met 6 kuikens. In den afgeloopen nacht is ingebro ken in een perceel aan de Roodenburger- straat. Een Perzisch tafelkleed werd ont vreemd. Zeer vermoedelijk zijn de da- der(s) in hun werkzaamheden gestoord. De heer E. Boersma ward met ingang van 1 Febr. j.l. bevorderd van brigadier tot adjudant bij de Leidsche politie. Kunst en Letteren CONCERT ANNIE MIRANDOLLE. De pianiste Annie Mirandolle, die reeds meerdere malen met veel succes in Leiden optrad, zal ook d'it seizoen een enkel recital geveh en wel Zaterdag 15 Maart a.s. in het Oostersch Instituut (Rapenburg). Annie Mirandvolle heeft voor dit recital een zeer interessant programma samen gesteld, bestaande uit werken van Giov. Batt. Pescetti, en Fransche werken, zoo als van Marg. Béclard' d'Haricourt, Fauré, Ravel, Debussy en Francis Poulenc. MATTHaUS-PASSION. Evenals vorige jaren wordt ook nu weer door het Kerkkoor „Ex Animo" een uitvoering gegeven van Bach's Matthaus- Passion, en wel alleen op Dinsdag 25 Maart in de Pieterskerk. Het aantal vocale solisten is nu uitgebreid tot zes en hun namen waarborgen een uitvoe ring, die in niets ten achter zal staan bij de uitvoeringen in de groote steden van cms land. Niettegenstaande de steeds stijgende kosten aan een-dergelijke uitvoering ver bonden. is de entreeprijs niet verhoogd. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wy naar de annonce in dit blad. In de Noorderstraat staan het kantoor, magazijn, schaftlokaal, werkplaatsen en ontsmettings gebouw van den Gem. Reinigings- én Ontsmettingsdienst, die in dezen barren winter zooveei voortreffelijk werk, bij het opruimen van de tallooze sneeuwobstakels, heeft verricht. Niwin-lancy-fair in „Den Burcht" van 6 t/m 9 April a.s. Zooals Wij reeds eerder meldden, wordt van 9 tot en met 13 April a.s. in „Den Burcht", onder auspiciën van het plaat selijk Niwin-comité, een fancy-fair ge houden, waarvan de batige opbrengst strekt tot aankoop van een of meer can tinewagens, waaraan onze jongens "i- Indië dringend behoefte hebben. Reeds bij den prillen aanvang van zijn werkzaamheden blijkt het comité, dat dit denkbeeld in breede lagen der bur gerij met groote sympathie wordt ont vangen: van meerdere fabrikanten .wer den reeds toezeggingen ontvangen 'vóór artikelen voor den verkoop, terwijl van middenstands- en particuliere zijde be langstellend werd geïnformeerd waar men bijdragen of goederen voor dit doel kon afstaan. ln antwoord op deze vra gen kunnen wij thans med&deelen, dat schenkingen in natura dan wel toezeg gingen daartoe gaarne worden inge wacht bij den secretaris van het comité, kapitein Lebert, Papengracht 11, met wien ook overleg xkan worden gepleegd omtrent het tijdstip van bezorging c.q. afhalen der beschikbaar gestelde goede- HAAGSCHE GERECHTSHOF. In verband met clandestiene slachterij heeft in hooger beroep zich voor het Ge rechtshof te verantwoorden gehad F F uit Voorschoten, die door den politie rechter veroordeeld was- tot onvoorwaar delijke gevangenisstraf. Het Hof heeft ar rest gewezen en het vonnis van po litierechter bevestigd. In hooger beroep heeft voor het Ge rechtshof zich te verantwoorden gehad G. v. d. H. uit Alphen aan den Rijn, die door den politierechter veroordeeld \Vas wegens diefstal van goederen. Het Hof heeft in deze zaak een nader onderzoek bevolen, en daartoe verwezen naar den rechter-commissaris. De chauffeur J. M. te Leiden was door den politierechter veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, wegens heling van een drijfriem" welke uit een fabriek was gestolen. In hooger beroep voederde de proc.-generaal bij het Hof bevestiging van dit-vonnis. Het Hof heeft arrest ge wezen en verdachte veroordeeld tot een maand gevangenisstraf .voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. T. K. te Hillegom was door den politie rechter veroordeeld tot onvoorwaarde lijke gevangenisstraf, in verband met ëen clandestiene slachterij-affaire, van welk vonnis K. in hooger beroep kwam. Het Hof heeft arrest gewezen en het vonnis vanden politierechter bevestigd. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Anna M M H, dr van M 14 Vrolijk en M P van der Lans, Elisabeth C A, dr van N L M Jansen en C M J Lindehoff, Jacobus, zn van L Groenen boom en H C de Meij, Adolf M C, zn van M J Keveling en A Struik, Johannes J, zn van J J Slothouwer en S Ladan, Jo hannes P, zn van J H W Uiterdijk en J C Meiman, Marijke M, dr van H Louwrier en van Roeden, Wouter, zn van G van Zeist en E_E van Kooperen, Johanna, dr van G Plug en A C van der Zwart, Nico- laas H, zn van A van der Ende en A Fak kel. Hendricus T, zn van H T Bousie en E H T Bik. OVERLEDEN: H van den IJssel, 6 m. A E Messchaert, 61 j. J Spil 76 j. ren, terwijl geldelijke bijdragen, die eveneens uitermate welkom zijn, kun nen worden overgemaakt aan den pen ningmeester, dén heer L. Molijn, giro nr 9200 ten name van de Amsterdam- sche Bank te Leiden onder vermelding „Niwin-actie". Een oorlogsvrijwilliger, die reeds ge- ruimen tijd in Indië vertoeft en de lifdht heeft' gekregen van bovenbedoelde actie, geeft ons zijn groote instemming daar mede te kennen en schrijft: „Het be langrijkste wat wij noodig hebben om onze vaak zware taak hier te kunnen vervullen, is de wetenschap, dat het ge- 'heele Nederlandsche volk ons erkent en wil steunen. Deze erkenning kan zich uiten in allerlei vor-m, maar mag nim mer ontaarden in liefdadigheid, mede lijden of sentiment. Hard noodig zijn in de eerste plaats cantinewagens, die bij de verste buitenposten hun verkwikken de dranken aanbieden; en voorts film wagens en nog tal van andere zaken. Wanneer u ons deze kunt verschaffen, zullen wij dit beschouwen als een- daad werkelijken ruggesteun, als een erken ning van de wel is waar vrijwillig aan vaarde, maar toch uit innerlijken drang opgelegde ta^k om in dit aardsche pa radijs orde en rust te handhaven en, waar noodig, te herstellen". En zoo is het precies. Onze militairen, die ver han huis en haard hun vader- landschen plicht vervullen, hebben geen behoefte aan medelijden, doch wel aan blijken van medeleven. En daar hebben zij ook recht op! Stelt hen derhalve niet teleur en werkt naar gelang, van uwe mogelijkheden er toe mede om de bovenbedoelde ^ctie te doen slagen! Stelt uw goede voornemens niet langer uit, maar doet het nog heden! We zagen Moffen! Toen wij gistermiddag in het Noord- einde Hepen, zagen we tegenover de Rembrandtstraat een groepje menschep, die kennelijk daar niet op de tram ston den te wachten, ondanks het feit, dat, de spetters vuil sneeuwwater, opgeworpen door de voorbijrijdende auto's, hen om de ooren vlogen. Verschillende van hen hadden zelfs lachendé gezichten! En met onze journalistieke nieuwsgie righeid, bevonden wij ons even later mid:- den tusschen de „wachtenden", terwijl wij op hetzelfde oogemblik ook een -paar natte vegen op het aangelaat constateer den. En wat zagen ze nu allemaal in de Rem brandtstraat? Duitsche militairen. Het waren Duitsche krijgsgevangenen, die onder leiding van eenigé Hollandsche militairen'bezig waren met.... sneeuw ruimen. De „heeren" prikten in alle lijd zaamheid' met lange ijzeren staven in de welgevormde sneeuw-ij stoer gjes, die in de Rembrandtstraat het militair verkeer het rijden onmogelijk maakten. In hun smoezelige, slobberige, verscho ten uniformen geleken ze heelemaal niet meer op de eertijds zoo „herrische edel- germanen." Sic gloria transit GENOOTSCHAP NEDERLAND ENGELAND Voor het Genootschap Nederland—En- geland heeft gisteravond in „In den Ver gulden Turk" mr A. P. Young gespro- ken*over: „Sociale verzorging en de ver houding tusschen de werkgevers en de werknemers in «de Britsche industrie". De heer Young, die in Engeland een vooraanstaande plaats inneemt op 't ge bied van de sociale verhoudingen en ver zorging, vertelde op vlotte wijze iets van zijn ervaringen tijdens de lezingen over dit onderwerp, welke hij in geheel Gr.- Brittannië, Amerika en Canada heeft ge houden. Ovëral waar de heer Young openhartig met menschen had gespro ken. voelde men de bezorgdheid voor de toekomst. Hierbij komt nog de gespan nen verhouding tusschen de mensohheid onderling, hetgeen natuurlijk wel is te verklaren in dezen tijd na de verschrik kingen van twee wereldoorlogen. De groote vraagstukken, waar het in hoofd zaak om gaat' en die thans meer dan ooit van wereldbeteekenis zijn gewor den, omvatten: voedsel, beschutting, kleeding. Ieder land heeft met deze drie factoren te kampen. Vervolgens gaf de heer Young een overzicht van de geweldige vlucht, die de industrie door de uitvinding van de machine enz. had genomen. Hierdoor is de wereld als het ware geheel „omspan nen" en daardoor „ingekrompen". Het probleem is thans hoe in deze „drukke" en „verkleinde" wereld als rrifensch on der de menschen te leven. Spr. zag de oplossing hiervoor uitsluitend in de op voeding. die hierop den nadruk moet gaan leggen. De heer Young gaf hierna een wereld- verdeeling in landbouwers, mijnarbei ders, producenten en consumenten. Dus zij die producten voortbrengen (1 en- 2), zij die van die producten iets vervaardi gen en zij die deze producten gebruiken ep verbruiken. Hierbij moet men nu in het oog houden, dat "dé groepen 1 en 2 geen snellere vorderingen maken dan de beide anderen. Spr. wees op de crisis van vóór dén oorlog. Een goede verhou ding moet gezocht worden in een 'demo cratische samenwerking en regeering, niet alleen op politiek, maar nog meer op industrieel gebied. Zeer idealistich ge zien, aldus spr., moet dit eindelijk geba seerd worden op de waarlijk christelijke beginselen. Tenslotte ging spr. dieper in op de gezonder economische verhouding in Engeland onder de Labour regeering. Het 4-j, jongetje M. P. is gisteren in de ouderlijke woning aan de'Vestestraat uit een raam van de tweede verdieping gevallen. Het kereltje klaagde over in wendige pijnen en is door de EHD naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Distributievaria Morgen is aan de beuVt voor het af halen van bonkaarten de letters L vanaf Li t/m. einde L en M t/m. Ma. Het kan toor/is geopend van 8 3011.45 u. en van 2—4 u. Georganiseerd door de Federatie van Buurtvereenigingen In eengisteravond in huize „Liberty'" gehouden vergadering heeft de voorzitter van de Federatie van Buurtvereenigingen, de heer H. M. Verhulst, medegedeeld, dat in verleg met B. en W. en de 5 Mei-veree- niging, de viering van den Nationalen feestdag op Maandag 5 Mei is opgedragen aan de Federatie van Buurtvereenigingen, welke op haar beurt weer contact heeft gezocht met alle bij dë Federatie aange sloten buurtvereenigingen. De 5 Mei-ver- eeniging en het comité „Doodenherden- king" zullen zich uitsluitend bepalen tot de plechtige herdenking, welke op Zater dag 5 Mei zal plaats vinden. Tijdens deze vergadering hebben vele afgevaardigden van buurtvereenigingen een uiteenzetting gegeven van de plan nen, welke er bestaan om te komen tot een feestelijke viering van dezen dag. Verwacht mag worden, dat dien dag in nagenoeg alle deelen der stad een geva rieerd programma zal worden afgewerkt. Besloten is, dat een officieel feestpro gramma zal worden uitgegeven. Uitvoerig is dezen avond ook nog van gedachten gewisseld over ed vacantiebe- zigheid voor de jeugd, waarbij de heer Legerstee een uiteenzetting heeft gege- zicht bestaan. In principe is besloten om ven van de plfennen, welke er in dit op dok eenige leiedr(sters) cursussen te hou den. De gemeente zal voor dit werk een subsidie van f 3000 beschikbaar stellen. Er werd op aangedrongen om zich dit jaar vooral ook tot de kinderen te rich ten, die een vorig maal van deze vacantie- bezigheden verstoken bleven. In de vacature van den heer Struyk werd de heer M. I. Smit, voorziter van de Ver. Tuinstadwijk, tot bestuurslid ge kozen. VOORSCHOTEN. - De uitreiking van bon- en textiel- kaarten heeft plaats in het Distributie kantoor, Treubstraat 9 op Donderdag 13 Maart a.s. van 9.30—*1230 en van 14—16 uur bewoners van Beatrixstraat, Bijdorp- straat, Donklaan, Duivenvoordenstraat, Hyacintstraat Schoolstraat, Tulpstraat, Voorstraat. Overgelegd moet worden de tweede distributie-s tamkahrt met inleg vel. De afd. van den Ned. dhr. Lèndarb. Bond heeft o.l.v. den heer A. Verstrateci, voorzittér, een vergadering gehouden waarin als spreker optrad de heer F. Stokman uit Leiden, lid van het hoofd bestuur. Spr. gaf een uiteenzetting van de gehouden besprekingen met de werk gevers en de rijksbemiddelaars. Hierop volgde een levendige bespreking en be antwoording van de gestelde vragen. In de plaats van den heer Zwaan, die had bedankt, werd tot secretaris gekozen de heer S. van Es.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4