Picard gereed voor 4000 meter-duik in Oceaan Mostcomew GIEKAK. Vliegtuigen in twee uren de wereld rond? 't Verklaarde l uitzicht Weiter creëert een nieuwe Kath. organisatie NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 WOENSDAG 12 MAART 1MT PER DIEPZEEGONDEL MET MODERN COMFORT Na zijn uiteenzetting ever de atoomenergie, die wij elders in dit blad vermelden., toonde Prof. Cosijns den A.N.P.-redacteur in de constructiewerkplaats te Court St. Etienne den stalen b<jl, waarmee prof. Picard en hij den» diepzee-droom van Jules Vérne willen gaan verwezenlijken. •Veel is er niet aan te zien. Stelt u zich een ronde kogel voor, bestaande uit twee halve op elkaar geplaatste bollen met een middellijn van 2 meter. Door middel van krijtlijnen is de bol in 140 vlakken verdeeld „Even veel röntgenfoto's zijn genomen om de zwakke plekken in de huid van den kogel op te zoeken," zegt hij en een dik pak foto's toonend, voegt hij er aan toe: „Hier héb ik de resultaten van dit onderzoek." De dikte van den wand van den bol is 10 om en na gepolijst te zijn zal deze nog 9 cm bedragen. De stalen kogel, die van nikkel-chroom is vervaardigd, weegt niet minder dan 10.000 kg. De twee helften zullen los op. elkaar liggen daar de groote druk van het water op de buitenwanden het vast schroeven overbodig maakt. De afdaling tot 4000 meter onder het zee-oppervlak zal waarschijnlijk niet eerder geschieden dan in Juli van dit jaar. Dit zal gebeuren ten Zuiden van de Ivoorkust in de Golf van Nieuw Guinea. Vóór de eigenlijke afdaling plaats vindt zullen daar nog twee proef nemingen plaats vinden. Bij de eerste proef zullen prof. Picard en prof. Cosyns beiden tot op slechts geringe diepte duiken. Bij de tweede proef zal de stalen bol tot 4 km dalen zonder bemanning. De kogel zal voorzien zijn van een zeven tal drijvers, die vereenigd zullen zijn in een aluminium omhulsel. Deze drijvers zullen een lichte soort benzine bevatten, die het den stalen kogel, nadat de werkzaamheden op 4000 meter onder den zeespiegel zijn vol bracht en nadat de ballast is afgeworpen, mogelijk zal maken weer aan de oppervlakte terug te keeren. De ballast bestaat o.m. uit 16 stalen blokken van 100 120 kg, die door electromagnefen aan den buitenkant van den stalen kogel zijn bevestigd en naar believen afgeworpen kunnen worden. De bol staat overigens in geen énkele verbinding met het zeeoppervlak. Een speciaal voör dit doel in België gebouwd marinevaartuigde 4000 ton metende „Scaldïs" zal den bol te water laten Zoowel het schip ,*ls de kogel zijn uitgerust met een geluidsapparaat van de soort zooals deze in duikbooten wordt gebruikt voor het opsporen van schepen. Door ihiddel van deze apparaten zal men elkaar kunnen Sei nen,. Na de stijging zal men eveneens in ver binding kunnen treden met het schip door middel van een ultra-korte-golfzender. In den bol zullen twee patrijspoorten van onbreekbaar glas, ter dikte van 15 cm en met een diameter van 10 cm worden' aangebracht, terwijl hij verder uitgerust zal zijn met 4 schijnwerpers, waarvan er steeds twee tege lijk zullen branden. Er zullen foto's en films worden gemaakt en er is tevens een instal latie voor het maken van momentopnamen „aan boord". „En wat verwacht u op den zeebodem te vinden?" „Daarvan hebben wij nog geen idee. Wij weten echter zeker, dat wij op deze diepte leven zullen aantreffen", antwoordt de heer Cosijns. De beide onderzoekers zullen 12 uur onder water blijven. Door middel van twee schroe ven zal de bol zich over den zeebodem kun- nep voortbewegen. In totaal heeft de kogel voor 24 uur zuurstof aan boord. De lucht is airconditioned en per minuut komt er vier liter gezuiverde lucht vrij. Wanneer op de mogelijkheid van gevaar, gezinspeeld wordt, zegt de heer Cosijns eenvoudig: „In onze be rekeningen zijn geen risico's, opgenomen. Deze kunnen slechts in de verwezenlijking van onze plannen ontstaan en hiervoor koes teren wij geen vrees." Daar de temperatuur op 4000 meter 0 tot 4 graden Celsius zal bedragen, zullen de onderzoekers vliegerpakken dTagen. De elec- trische accumulatoren, die de schroeven zul len voortbewegen en die* voor de verlichting van de kógel zorgen, zijn eveneens door mid del van electro-magneten aan den buiten kant van den kogel bevestigd en kunnen in geval van nood worden afgeworpen. Het De beide onderzoekers PJ^ard en Cosijns met het model van de gondel, die hen naar de diepten der zee zal brengen. Dr VAN MOOK ONTHULT MONUMENT OP PONTIANAK Vrijdag a.s. zal dr Van Mook, in gezelschap van eenige officieele personen, uit Batavia naar Pontianak vertrekken, teneinde daar een monument te onthullen, opgericht ter nagedachtenis van de slachtoffers der Japan- sche bezetting. Tevens ligt het in het voornemen van dr Van Mook eenige indrukken op te doen over het bedoelde gebied/ totale gewicht van bol eti drijvers bedraagt 40 ton. Inmiddels heeft prof. Cosijns de röntgen foto's bekeken. Een helft van den bol is ge heel in orde en deze kan thans worden af gewerkt. Een der 70. vlakken van de andere helft vertoont op de foto echter een afwij king. Van dit vlak zal thans nog een stereo scopische röntgenfoto worden vervaardigd. Mocht ook deze foto een onbevredigend beeld te zien geven dan zal deze helft van den bol geheel opnieuw gegoten moeten worden. Dit zou echter beide onderzoekers noodzaken hun afdaling enkele weken uit te stellen. Moeder met 13-jarig dochtertje verdwenen De wnd. commissaris van Politie te Rotter dam, afld. Recherche, verzoekt naméns den vader de opsporing van de verblijfplaats en zoo mogelijk de aanhouding van. Traardina Visser, geb. te R'dam 16 Aug. 1933, wonende aldaar Dokstraat 3a. Zij heeft in gezelschap van haar moeder Adriama de Klepper geb. 29 Juni 1900, de ouderlijke woning verlaten. De moeder is geestelijk niet nonrnaal en is al meer met een der kinderen weggeloopen. Zij was toen bedelende en verbleef in een logement van tante Ko. nabij het station te Utrecht. Verwacht wordt dat de moeder weer met het kind bedelende is. BINNEN 2 JAAR VLIEGEN ZIJ OP ATOOMKRACHT In het plaatsje Cour St. Etienne, 25 km van Brussel gelegen, sprak een redacteur van het A-NP. prof. Cosijns, die, zooals men weet, dit najaar in een stalen kogel, met prof. Picard, zal afdalen naar nimmer be reikte diepten van den Atlantisohen Oceaan. Het gesprek, dat aan de bezichtiging van den stalen kogel elders in dit blad ver meld voorafging, bewoog ziöh tusschen de twee uitersten, waarvan Jules Verne droomde: de reis naar de maan en de tocht 20.000 mijlen onderzee. Prof. Cosijns gaf n.l. interessante bijzon derheden over den stand van het atoom onderzoek. - „Wanneer denkt u dat de atoomenergie dusdanig bedwongen is, dat zij gebruikt kan worden voor induistrieele doeleinden?" vroeg, de redacteur. De prof. glimlacht en antwoord: ,,De atoomenergie is sedert 1943 reeds bedwon gen en in Amerika bevinden zich reeds ver scheidene fabrieken, die door atoomenergie worden gedreven. Bijzonderheden hierover zijn echter nog niet bekend. Ook in Franl^, rijk zal men binnenkort overgaan tot de op richting van twee productiecentrales van deze energie en van drie fabrieken, die haar zullen benutten. De ontwikkeling is trou wens reeds zoover voortgeschreden, dat te voorzien is, dat binnen twee of drie jaar de vliegtuigen voortgedreven zullen worden door dezelfde atoomkracht. Aanvankelijk zal hun snelheid geringer zijn dan die van schroef- of straalvliegtuigen, doch hiertegen over zal staan dat zij zwaardere lasten zul len kunnen transporteeeren omdat geen ver- brandingszuurstof voor de motoren meege nomen behoeft te worden. Vooral in de Pool streken en in de woestijnen, dus plaatsen waar geen steenkool aanwezig is, zal de atoomenergie in de toekomst een belangrijke rol gaan spelen en deze gebieden zullen hier- Deed hij goede zaken in 1 Nederland? Heden is, na een verblijf van enkele weken in Nederland, de heer A M Dasaad, direc teur van het gelijknamige concern en tevens hoofd van enkele Indonesische handelsfir ma's te Batavia, op doorreis naar de Ver. Staten, naar Engeland vertrokken. De heer Dasaad was zeer tevreden over de medewerking, die hij van industrieelen en bankiers in Nederland heeft mogen onder vinden bij het aangaan van enkele belang- rijke zakenrelaties. door bewoonbaar worden. Verwacht mag worden, dat de atoomkracht op den duur de steen kool energie geheel zal verdringen. In den Belgischen Congo is voldoende ura nium aanwezig om de géheele wereldbehoefte aan steenkool te dekken." Naar de heer Cosijns verder mededeelde, zullen ook de schepen binnenkort door atoomkracht voortbewogen woorden. De ruimte, die de steenkool thans inneemt, zal dan benut kunnen worden voor het vervoer van goederen. In een verdere toekomst, aldus prof. Cosijns zal het mogelijk zijn, dat vliegtuigen tot een hoogte varieerend van 1000 tot 2000 km .Rijgen, op deze hoogte hun richting be palen^ hun atoom-energie-motor uitschake len, gelijk de Maan een satelliet van de aarde worden en in minder dan twee uur de wereld rond zijn. Dergelijke reizen zullen Tja tuur lijk slechts voor groote afstanden ge schikt zijn. Over de bestudeering der atoomenergie in België zeide prof. Cosijns, dat een studie centrum wordt opgericht dat reeds over 100 kg radium beschikt. Het is de bedoeling met Nederlandsche geleerden samen te wer ken. Men wil zoo spoedig mogelijk komen tot het aanwenden van de atoomkracht energiebron. CHINA Op de conferentie te Moskou, zal op voorstel van Molotof, ook het Ghineesche probleem be sproken worden. Molotof heeft een goed ge heugen, want immers reeds in December 1945 waren de drie groote mogendheden het er over eens geworden, dat het met China zóó niet langer verder kon gaan. En nog geen dag in Moskou. of Molotof zet zijn Engelsche' en- Amerikaansche gasten dit sterk gekruide ge recht uit de Cbineesche keuken voor. Een ver tegenwoordiger van China, zal bij de bespre kingen niet aanwezig zijn. Amerika, Engeland en Rusland zullen wel uitmaken, wat er in zake China dient te geschieden. Men weet, dat er in China chaotische toestanden heerschen, de groote steden in verval geraakt zijn, de economische positie treurig, de politieke tegen stellingen hevig, de prijzen der marktartikelen hoog zijn. en dat een nieuw „democratisch" v China betere perspectieven zal openen. Reeds in '45 was dan ook al besloten den burger oorlog te beëindigen, dat voorts de groote mo gendheden zicfh niet verder zouden mengen in de binnenlandsche aangelegenheden vaa China en de geallieerde troepen zich. zoo spoedig mogelijk zouden terugtrekken. Mars hall. die indertijd een rapport over zijn missie in China heeft uitgebracht, voelde weinig voor de „communisten", maar was ook maar matig te spreken over de nationalisten. Hij streefde er steeds naar, de verschillende standpunten te oveibruggen, maar bemerkte gauw genoeg, dat de Chineesche communistische partij en de reactionnairen van de Kwomintang onver zoenlijk waren. De Ver. Staten hébtoen zich tenslotte officieel teruggetrokken uit de missie, die poogde te bemiddelen tusschen de regee ring van Tsjang Kai Sjek en de communisten.- De opdracht aan Marshall gegeven. China te „democratiseeren". liep uit op een fiasco. Het geen de communisten hoopten, dat namelijk de regeering van Tsjang Kai Sjek ten val zou worden gebracht is ook bij een illusie geble ven en integendeel de positie der communis ten is er veel slechter op geworden. In de Amerikaansche bladen werd er nog kort ge leden op gewezen dat het terugtrekken der troepen uit China, geen fundamenteele wijzi ging beteekende inzake de houding van Ame rika jegens China, dat politiek en economisch volkomen uit het lood geslagen is. Intusschen blijkt de economische toestand er niet op vooruit te gaan De Chineésche premier Soeng. die tot de reactionnairen behoorde, en van wien geen enkel compromis met de andere nartfjen te waóhten was. slaagde er niet in, China uit den staat van economisch verval op te heffen. Eerst de oorlog met'Japan, later de.» thans nog voortdurende burgeroorlog. hebban dit land tot aan den afgrond gebracht. De door Soeng gevolgde politiek was ook niet de juiste, om zich van den steun van het buiten land te verzekeren. De buitenlanders werden niet meer in het bezit gelaten van de hen een maal verleende voorrechten, waardoor de han del een kwijnend bestaan ging lijden. Men verwacht nu. dat na zijn aftreden als nremier, Tsjiang Kai Sjek hierin verbetering zal weten te brengen. Maar in politiek opricht, is het contact tusschen de regeering en de meest linksdhe partiien geheel verbroken geworden. De taak. dié Tsiiang Kai Sjek als premier heeft, bestaat uit het zoeken naar middelen, de regeeringsbasis te verbreeden. dus noch recht- sche. noch linksche dictatuur meer. maar hef land moet gesteund worden door een grond wet, volgens democratische beginselen. Het zal echter nog wel een jaar duren, eer de nieuwe Chineesche grondwet van kracht wordt en in dien tussohentijd. zouden de meer gema tigde, „liberale"" elementen van de conserva tieve Kwomintang en de communistische groe- oeering oo een politiek accoord moeten aan sturen Alleen op die wijze zou ook aan den burgeroorlog een einde kunnen komen en tevens aan de voorwaarde voldaan ziin. die Marshall heeft gesteld, wil Amerika bereid ziin het land financieel te steunen. Dit nu is de groote moeilijkheid, dat de regeerirtg juist de relaties met de communistische groeoeering verbroken heeft en dus van dien kant weer oppositie bliift bestaan, want zij wenschen een andere grondwet dan te thans geformeerde. Zoo duurt het gekrakeel voort en blijft de toestand in China gespannen, blijft de politieke positie van het land een punt van wrijving óók tusschen Sowjet-Rusland en Amerika. Marshall, die de Chineesche moeilijkheden op zijn duimple kent. vèrwijt immers den com munisten. dat zi1 gesteund worden door Mos kou en zulks in hef geheel niet in het belarig van China is. Aan den anderen kant moet Marshall ook niets hebben van het al te con servatieve. nation al istische bewind. De regee ring van Tsjang Kai Sjek werd door de tegen standers maar al te vaak beschuldigd van corruntie er feodalisme. Op de conferentie van Moskou zal nu dit alles ter sprake wor den gebracht en een scherpe critiek op de huidige Chineesdhe regeering, die van de „com munisten" niets meer weten wil en langs mi litairen weg zal aansturen op onderwerping, 's stellig te verwachten. Deytocriohfgeving inzake China is dermate tegenstriidig en de politieke situatie zoo hopeloos verward, dat het in ieder geval geen kwaad kan. als hef probleem te Moskou eens op de operatietafel wordt ge legd. Men weet dan tenminste, waar men aan toe is. ALDUS W. J. ANDRIESSEN IN ZIJN WEDERWOORD De „open brief" van oud-mv!nister Weiter, inzake de actie van het Katholiek comité „Handhaving Rijkseenheid", heeft den voor zitter der K.VP., den heer W. J. Andriessen tot een wederwoord genoopt. In dit antwoord zegt de heer Andriessen. dat. nadat op 8 Februari j.l. het partijbestuur bedoelde actie had afgekeurd, er vijf dagen later een bijeenkomst plaats vond. waarin hij den heer Weiter adviseerde er niet mee door te gaan en hem voorts toezegde, dat na te rugkeer van prof. Romme uit Indië, de ge legenheid aanwezig zou zijn het ingenomen standpunt bij het partijbestuur voor te dra gen en te verdedigen. In zijn antwoord op de .open brief' van den heer Weiter vervolgt de heer Andriessen dan: „Uit de feiten blijkt, dat U. na de bespreking van 13 Februari, waarin u mij een antwoord op mijn voorstel toezegde, dit doet in een schxjjven van 36 Fetor., in welke brief tt. namens het comité, poogt te beredeneeren, dat de actie een reglementaire basis heeft, terwijl u tegelijkertijd een advertentiereclame begint, waarin u stelt, dat de actie met in achtneming van het verband der K.VP. ge voerd wordt. In deze houding vond de dagelijksche par tijleiding aanleiding mij te verzoeken een communiqué te verstrekken, waarin ik ge poogd heto aan te toonen, _dat uw actie niet reglementair is. Ik blijf van oordeel, dat ze dat metterdaad niet is. een opvatting, welke door het partijbestuur wordt onderschreven". Na den heer Weiter er opmerkzaam op te hebben gemaakt, dat hetgeen hij doet. het creëeren van een nieuwe organisatié- in de partij beteekent. hetgeen niet getolereerd mag worden, besluit de heer Andriessen met de mededeeling, dat hij slechts met leedwe zen tot het schrijven van dit antwoord ts overgegaan: ,,'s Lands moeilijkheden zijn groot, waarom alleen eensgezinden krachts inspanning van het géheele volk de moeilijk heden het hoofd kan bieden"i

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3