Baarle-Nassaueen ideaal Smokkeloord Explosie alarmeert Alphen's postkantoor Wieringermeer andermaal een verlaten vlakte Ingevroren schepen en geïsoleerde eilanden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 MAANDAG 10 MAART 19(1 Hier een treffend beeld van den grilligen vorm der grenzen in Baarle-Nassau. Links ls Nederlandsch grondgebied, het midden behoort aan België, terwijl men rechts weer op Nederlandschen bodem vertoeft. WANT GRENZEN HEBBEN DE GRILLIGSTE VORMEN (Speciale N.L.C.-reportage.) Tweehonderdziestig hectaren Belgisch grond gebied in Brabant; drie en dertig stukjes België in Nederland, dat is het enclave Baarle-Hertog, waar de grens door café's met biljart op de scheidingslijn, woonhuizen, winkels en boerenerven loopt. Baarle-Hertog en Baarle-Nassau, Bel gië en Nederland geheel op Neder landsch grondgebied gelegen, dat is het land, dat op velen uit den wijden om trek een onweerstaanbare aantrekkings kracht schijnt uit te oefenen. Baarle, dat vele „pelgrims", belust op schatten van het ,3else". tot zich trekt en die belast en beladen, zoo de beurs dit toe laat en de douane eens niet actief is, huis waarts keeren. De $oep er van gehoord heb bende, hebben ook wij dit elderado eens be zocht. België en Nederland loopen in Baarle zoo door elkaar, dat men de grens haast niet lean volgen. Het eene huis is Belgisch, het huis er naast Nederlandsch bezit. Weer een ander huis wordt eerlijk door beide landen gedeeld. Er is zelfs een café waarin het biljart precies midden op de grenslijn staat. Natuurlijk hebben we ook het huis be- „Nederlandsch-Bclgische besprekingen", ditmaal echter in den vorm van een buur praatje tusschen een Nederlandschen douanebeambte en zijn Belgischen collega. zocht, waarin Hugo de Groot, na zijn ont snapping uit het fort Loevesteyn op zijn vlucht naar Frankrijk, nog overnacht heeft. En dèt is pas een raar huis! Belgische hui zen hebben witte nummerbordjes met zwarte letters en cijfers en bij Nederlandsche huizen is dit juist andersom. Maar dit huis heeft twee nummerbordjes. Gezeten op een stoel in België hebben we gepraat met de bewo ners van dit huis, dat vroeger een herberg was of een stammenee zoo ge wilt, en dat gelegen is in het vroegere centrum Loveren. Twee menschen slapen in dit huis. Eén voor de eene helft in België en de ander voor de andere helft in ons land. De keuken is ook Belgisch, maar de huiskamer weer Hollandsch, terwijl de grens door de gang loopt. Inderdaad een vreemde situatie. Het is hier dus heel gemakkelijk om een buiten- landsch reisje te maken en da* zonder douaneformaliteiten of deviezen. Typisch is ook de'groote sympathie, die men in Baarle-Hertog voor Koning Leopold aan den dag legt. In practisch alle étalages staan portretten van den Koning, met spreu ken als: Sire kom terug, Sire wij verwach ten U. Ook op de muren staan slagzinnen, die het vaste vertrouwen der bevolking in den terugkeer van Koning Loepold III uitdrukken. Ge koopt in een echt Belgisch stamme- neeke een potteke bier, goed bier maar 5 franken of 60 centen. Een fleschje heerlijk bier 25 pet kost niet minder dan 10 franken of f 120. En gezellig dat het er is Ge kimt er alle mogelijke soorten drank krijgen: crème de cacao, jenever, likeur, enz. enz. Waar vindt ge dit alles in overvloed in ons eigen landje? In Baarle is dat alles te krijgen, maar vraag niet naar den prijs, als ge echter goede franken hebt. ja, dan bent ge pas goed af. Het „Belse madammeke" doet goede zaken en de Baarlenaars komen er vaak. En dan die Belgische winkeltjes, waarnaast de Nederlandsche zaken maar akelig leeg afsteken. Men kan zoo raar niet denken of het is er te koop, volop. Textielgoed, kou sen, sokken, onder- en bovengoed, corsetten, wol, stopgaren, naalden, bretels en alle mo gelijke snuisterijen, aardewerk en pannen. Daarvoor behoeft ge heusch niet naar den Anvers of Brussel. In Baarle is het evengoed te krijgen en. het wordt er grif verkocht, zoo zelfs, dat men niet kan begrijpen, dat de kleeren zoo snel en zoo veel verslijten. De heeren kunnen' zich ook al verlustigen aan de welgevulde etalages der tabakswin kels. Maar die prijzen, die prijzen. Een pakje echte Players of Three Three kost vier gul den en een pakje Amerika ansche Corn wal drie en een halve gulden. De Belgische siga retten, die thans ook heel goed zijn, vari- eeren in prijs van een gulden tot een rijks daalder. Maar nogmaals, als men goede fran ken heeft De bewoners van Baarle hebben het goed, dat zult ge al wel begrepen hebben. Maar ook de distributie is den Baarlenaars goed gezind. Alle inwoners van Baarle-Hertog, zoowel als van Baarle-Nassau, vallen onder de Nederlandsche distributie, maar hebben bovendien een Belgisch rantsoenenkaartje gekregen door de goede zorgen der Belgische regeering. Daarop worden nogal eens extra- tjes aangewezen, zooals chocolade, suiker of koffie. We misgunnen deze Baarlenaars deze extra'tje6 niet, want ook wij hebben het ondervonden de vreemdeling kan in dit Vlaameche, Brabantsche Baarle altijd op een gastvrij en hartelijk onthaal rekenen. Volgend jaar is het drie eeuwen geleden, dat deze uitzonderlijke toestand, door een splitsing van het Hertogdom Brabant, ge schapen werd. En sindsdien zijn alle po- gingen om door grondruil weer een norma len toestand te krijgen op niets uitgeloopen. We kunnen het begrijpen evenals de „toeris ten", die met den toestand in dit plekje op de hoogte zijn en steeds weer terugkomen om te genieten van dat eenvoudige, inter nationale verkeer, 'waarbij geen passen, visa of deviezen noodig zijn. Vijf kilometer verder ligt de eigenlijke grens. Die grens zelf is echter geenszins een sensatie. Het is er precies hetzelfde als langs alle andere grenzen. Eenzelfde slagboom, dezelfde douanekantoren cn dezelfde bedrij vigheid. Maar langs de grens van den smok kelaar, de z.g. groene grens daar is geen slagboom te vinden daarheen leiden door bosch en heide, smalle slingerpaadjes waar langs 's nachts de smokkelwaar vervoerd wordt en waar soms de sensationeele ont moetingen plaats hebben tusschen de com miezen en smokkelaars als die commiezen „er onder springen". Er wordt enorm veel gesmokkeld, vooral drachtig vee en paarden. Men heeft kunnen lezen., dat het totale aantal stuks vee, dat per maand naar België gesmokkeld wordt, duizend bedraagt. Dit aantal is echter veel en veel grooter. Vanuit Baarle alleen reeds worden per maand meer dan vijfhonderd stuks vee overgesmokkeld. De dieren worden meestal in groepjes van vier of vijf ver voerd, maar enkele weken geleden ging de brutaliteit zoo ver, dat 28 koeien ineens naar België gebracht werden. Dit zijn vaststaande feiten. In België betaalt men goed geld voor Hol- landsch vee, het dubbele van de som, die het hier opbrengt. Mef" papieren gaat het naar Baarle-Her tog, waar het ecnige dagen blijft om uit te rusten en dan, op een nacht, gaat het ver der de grens over. Langs de grens is een verboden strook van vijfhonderd meter, de veestrook genaamd, waarin men zich niet zonder papieren mag bevinden. Ook Baarle, waarvoor een uitzon dering is gemaakt, valt in die veestrook. Aan de Belgisch zijde is eveneens een ver boden zone en pas als de smokkelaar met zijn waar over het kanaal van Antwerpen naar Turnhout is 14 km van Baarle is hij absoluut veilig, want ook de Belgische douaniers zijn zeea* actief. Hun activiteit wordt sterk gestimuleerd door premies van £r 500 voor ieder in beslaggenomen stuk vee. Maar het is moeilijk vat te krijgen op de smokkelaars, die allen in deze streek zijn opgegroeid en het „vak" geleerd hebben, van kindsbeen af kan men wel zeggen. Worden door de politie of douane overdag sporen gevonden, dan wordt daarbij 's nachts gepost, maar het is slechts toeval als daar langs dan weer een transport zou passeeren. Zij die hét weten kunnen, verzekerden ons. dat minstens 85 pet van het vee en de paar den ongehinderd op de plaats van bestem ming komen. Het is vechten tegen de bier kaai, al zijn politie en douane nog zoo actief en dat zijn ze. Het is daarom onbillijk hun laksheid of erger te verwijten. Slechts het wederom landelijk invoeren van het veeboekje, zoo verzekerde men ons met nadruk, zal eenig resultaat kunnen heb ben om den veesmokkel te doen ophouden. 'T BLEEK ACHTERAF NOGAL ONSCHULDIG Zaterdagmiddag werd het Postkantoor te Alphen aan den Rijn in rep en roer ge bracht door een explosie. Eén der ambtena ren was bezig met het stempelen van de post en toen hij met kracht zijn stempel drukte op een briefpakket vloog dit met een ge weldigen knal en een felle steekvlam, uit elkaar. Het gevolg was een kleine paniek onder de ambtenaren en ambtenaressen. Men dacht aan een bom, maar gewonden, noch schade, werden waargenomen. Alleen van het pakje zelf was niet veel over. Wat ver schroeid papier was het eenige, dat voor verdere nasporingen kon dienen. De politie werd gealarmeerd en deze slaagde er in den naam van "den afzender te ontcijferen. Het was de veehouder van E„ op den Oostka- naalweg te Alphen, die aan den tand werd gevoeld. Weldra volgcle de weinig sensatio- neele ontknoopü>g. De zoon van den veehou der, een kweekér in Aalsmeer, had geklaagd over veelvuldige diefstallen uit zijn kassen. De vader herinnerde zich, dat hij nog een aantal zgn. alarmklappers bezat. Deze voor werpen kunnen aan* een deurpost of aan een raam worden bevestigd en ontploffen, wan neer deze worden geopend. Drie van deze klappers waren genoeg om de postbeambten Belgisch of Nederlandsch? Geen reden tot twijfel. De eigenaars van dit café'tje op de markt zijn vnrige aanhangers van Koning Leopold, en zij steken hun meening dan ook niet onder stoelen of banken. De boeren moeten hun vee dan immers weer kunnen verantwoorden. Op den terugtocht brengen de smokkelaars textiel, tabak, sigaren, sigaretten, katoen, wol, elastiek (zeer geliefd) en alles wat schaarsch is in Nederland, mede. Uit een woonwagen met dubbele wanden haalde men enkele weken geleden niet min der dan 36 coupons stof en duizenden meters elastiek te voorschijn. Ook de smokkelarij in iboter en kaas neemt enorme afmetingen aan. Er zijn partijen in IN DEN OORLOG WATER EN NU SNEEUW Waar in 1944 en 1945 watermassa's den vruchtbaren Wieringermeergrond bedekten, als een rimpelende, rustelooze en onafzien bare vlakte, ligt nu sneeuw. Sneeuw op de klei. Eén uitgestrekte witheid met heel in de verte, als verloren, drie zwarte vlekken: de dorpen Middenin eer, Wieringerwerf en Slootdorp. De boeren onderhouden met moeite op arresleden de verbinding tusschen deze dorpen. Maar voor de vierde maal in dezen winter ligt dit schijnbaar verlaten landschap afgesloten van de buitenwereld: „Het Oude Land". In een telefonisch onderhoud zeide burge meester Loggers van Wieringermeer, dat de polder, na de sneeuwbuien van eind vorige week verlost scheen uit zijn tijdelijk isole ment. De nieuwe, hevige sneeuwval van het weekend bezorgde echter weer grooten last. Gelukkig heeft men de beschikking over zeer modern materiaal en Waterstaat, Ge meente en Hoogheemraadschap waren giste ren den geheelen dag in de weer om met vier bulldozers het 250 km lange wegdek van den polder sneeuwvrij te maken. Op som mige plaatsen lag de sneeuw zelfs twee den schrik op het lijf te jagen. Voor de die ven in Aalsmeer is nu evenwel een nieuwe zending noodig.... MEDISCH STUDENT TOT DE DOODSTRAF VEROORDEELD Het B.G. te Leeuwarden veroordeelde hedenmorgen den 24-j. medisch student Jan Ale Visser uit Groningen, die als SD-er in de provincie Groningen een weergalooze ter reur heeft uitgeoefend, w.o. driemaal moord, tot de doodstraf, met het recht van cassatie. LEIDSCHE BOEKBINDER KREEG 5 JAAR Wegens dienstneming bij de Landwacht Nederland had de pJE. van het Haagsche B.-G. tegen den Leidsche boekbinder M. de Wek ker 10 jaar gevangenisstraf geëischt. De uit spraak luidde hedenmorgen 5 jaar met af trek. De Hagenaar A. H. Ho ogen doom, tegen wien wegens dienstneming hij de Grüne Po lizei 10 jaar was geëischt, kreeg heden even eens 5 jaar RONDOM AMELAND KRAAKT 'T IJS ECHTER De bewoners van Ameland hoorden gisteren met genoegen, dat het ijs op de Waddenzee be gon te kraken. Dit beteekent immers dooi en langs dezen omweg: lente. Het leek er nog niet veel op, want wilde sneeuwjachten joegen over het sinds twaalf dagen van post verstoken eiland. Piloot Weydon Claterbos maakte gis teren vier vluchten met een militair vliegtuig naar Schiermonnikoog, dat sinds 25 Febr. geen verbinding meer had. Op de Noordzee ten Noordoosten van dit eiland zitten zeven stoomschepen muurvast in het ijs bekneld. Zij probeer en Westwaarts te koersen, maar zoo ver het oog reikt is de zee met zwaar ijs bedekt. INDIA CONTRA NED.-INDIë, MAAR NATUURLIJK PRO SOEKARNO Gisteren deelde de Britsch-Indiër Kundan aan Soekarno mede, dat de regeering van In dia elk aanbod van de Ned.-Ind. Regeering om handelsovereenkomsten te sluiten, zou wei geren. Wel was India bereid relaties met de Indonesische republiek aan te gaan. Nadat Soekarno nog enkele boeken namens Nehru ten geschenke had ontvangen, gaf hij den wensch te kennen een bezoek aan India te brengen. In de omgeving van Bratislava, de hoofd stad van Slowakije, is de Donau buiten haar oevers getreden. Verscheidene plaatsen zijn onder water komen te staan en er is aan zienlijke schade aangericht. De rivier is bijna 2 meter gewassen. beslag genomen van 2400 en 3600 kg. Deze waren worden per auto vanuit Neder land aangevoerd, in Belgische huizen opge slagen en gaan 's nadhts naar België. Het is te begrijpen, dat met deze practij- ken ook de de vie zensmokkel hoogtij viert. Het is eveneens begrijpelijk, dat er in Baarle-Nassau en Baarle-Hertog altijd ge smokkeld is, maar nog nooit hebben de smokkelaars zoo'n gunstigen tijd beleefd als thans, nu er voor de geraffineerdsten schat ten te verdienen zijn. meter hoog en de twee dokters ondervon den hiervan den grootsten hinder. Zij moes ten uren loopen om hun patiënten op de wijd en zijd verspreide boerderij te bezoe ken. Eén der artsen deed er zeven uur over, voor hij een afgelegen hoeve had bereikt, waar een man aan een beroerte was over leden. Ook bij bevallingen staan de medici voor groote moeilijkheden. Brandweerauto's worstelden zich met vier of vijf spuitgasten, bemand, door de sneeuw om vastgereden voertuigen uit te graven. Met „Het Oude Land" werd door middel van den weg MiddenmeerSchagen gisteren nog ternauwernood de verbinding onderhou den. Zoo was de toestand Zaterdag en gis teren. Vanmorgen echter bleek, dat in den avond en nacht alle met moeite gezuiverde wegen in en naar den polder door den straffen wind, die op dit vlakke land vrtj spel had, weer dik onder de sneeuw waren gewaaid. De zware melktrailer, die trachtte vin Mid denmeer naar Schagen te komen, moest reeds gisteravond onverrichterzake terug- k eer en. Er was geen doorkomen aan. Geluk kig heeft de Wieringermeer bijtijds een be hoorlijken voorraad levensmiddelen kunnen vormen en de bewoners zijn door de narig heid van den oorlogswinter onvoldoende ge hard om deze isolatie zonder kleerscheuren te boven te komen. FAILLISSEMENTEN Opgegeven door van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel N.V. Afd. Handelsinformaties Amsterdam. Uitgesproken 27 Febr. G. Krooshof, fabrikant, te Den Haag laatstelijk gewoond hebbende van Hoytema- straat 1, en zaken gedreven hebbende aan de Stationsweg 31-35, thans verblijvende in Zwit serland. R.C. mr A. Hilbingh Prins. Cur. mr B. G. Blaupot ten Cate, Den Haag. 27 Febr. H. M. Dieks, Den Haag, Valken- boschkade 274. R.C. mr L. Vliegenthart. Cur. mr C. Croon, Den Haag. Faillissements-statistiek over Februari Nrd. Holland 10; Amsterdam 17, Zuid-Hol land 14; Den Haag 7; Rotterdam 4; Utrecht 3; Gelderland 7; Nrd. Brabant 3; Limburg Zeeland 4; Friesland 5; Groningen 5; Drente Overijssel 4. Totaal 83 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari: 123 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar: 23 faillisse- meenten. Vernietigingen: 27 Febr. N.V. Labora, te Den Haag; A. P. Hoogerbrug, te Leiden. Verschillende pogingen werden ondernomen om het nog steeds afgesloten Urk te verlossen. Uit Emmbeloord in den N.O.-polder vertrok een boot, die echter op vijf kilometer afstand van Urk in het kanaal bleef steken. Ook op het eiland werd getracht het ijs te breken. Een Ijs vlet werd op kanaal gebracht, doch hoewel er tachtig man op en om stonden, scheurde het ijs niet. Ruim honderd man probeerden met kabels een ingevroren beurtschip door het ijs te trekken. Het kanaal lijkt tot den bodem toe bevroren. Met IJsselmeer-water wordt nu het niveau van het kanaal verhoogd. Intusschen raad geheel uitgeput. N Internationale woningruil Een inwoner van Bridlington (Enge land) heeft van een Nederlander een aan bieding ontvangen om gedurende een va- cantiemaand van woning te verwisselen. Ter vermijding van 'moeilijkheden met geld en rantsoenen werd voorgesteld, dat elk in zijn woning een hoeveelheid daar van zal achterlaten. V. VRAGEN OVER HUURVERHOOGING BIJ ONDERHUUR. Het Eerste Kamerlid Woudenberg heeft den minister van Econ. Zaken inlichtingen gevraagd inzake de door het directoraat-ge neraal van de Prijzen toegestane verhooging van do woninghuren, indien bHj'kt, dat de huurders, in afwijking van den toestand op 9 Mei 1940 aan andere personen huisvesting verleen en 'dan die, welke rechtstreeks be hoor en tot hun gezin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7