Ds Kuilman na zijn ziekte weer op den kansel Wat is het doel en de beteekenis der Unesco Weinig groente en toch smakelijke maaltijden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 10 MAART 1947 Stadsnieuws BLIJDE ZONDAG VOOR DE NED. HERV. GEMEENTE Wie in de Ned. Herv. Gemeente kan zich 'niet herinneren den dag, waarop dB D. Kuilman naar het diaconessenhuis werd gebracht? Het was op Goeden Vrijdag 1946; 's morgens had deze geziene predikant nog het Avondmaal bediend, alhoewel de verschijnselen van zijn ziekte zich reeds vaag openbaarden, 's avonds vond de in zinking plaats. Het ging als een schok door de gemeente en de berichten, die omtrent den toestand van den patiënt wer den verstrekt, waren in den eersten tijd niet hoopvol, zoodat men in grooten on zekerheid verkeerde. Het ziekteproces nam echter een gun stige wending en de vreugde was spon taan, toen ds Kuilman zoo hersteld was, dat hij weer naar zijn gezin kon terug- keeren. De blijken van medeleven bleven dan ook niet uit. Hoe groot was de ontsteltenis echterr toen de ernstige ziekte, zij het in minder hevige mate, ds Kuilman ten tweeden male naar het ziekenhuis voerde. In de kerken heerschte den Zondag daarop een gedrukte stemming en 'de predikan ten droegen den herderd en leeraar op in het gebed. Men bad en hoopte. Zou de oprechte wensch, dat ds Kuilman nog eens geheel zou herstellen, in vervulling gaan? Het was gisteren voor de gemeente een groote dag, want -de nestor van de Her vormde predikanten deed voor den twee den keer zijn intrede. De overvolle Marekerk honderden hadden een staanplaats getuigde van de blijdschap, waarmede de kerkgangers waren bezield, welke haar uiting vond in het zingen van den lofpsalm: Geloofd zij God met diepst ontzag! Ds Kuilman baseerde zijn prediking op het laatste gedeelte van Romeinen 14 8: hetzij dan dat wij leven, hetzij dat wij ster ven, wij zijn des Heeren. Spr. begon met de vraag te stellen: als het waarachtig in ons leven gaat spannen, op wat en wien vallen wij dan eigenlijk terug? Wanneer wij vroeg of laat bespeu ren, dat we uit het leven worden wegge schoven, wat en wie is dan onze hoop? Wij zijn, zoo wees spr. er in dit verband op, het eigendom geworden van een merkwaar- digen Heer, Die ons uit de duisternis van alle levensproblemen heeft verlost. Dat wonderbare, dat als een doorbraak van het Koninkrijk Gods ons voor oogen wordt gesteld, is het centrale van het Evangelie. Op dezen dag, aldus vervolgde ds. Kuil man doe ik als het ware m'n tweede in trede in de Leidsche gemeente. Voor mij en mijn naaste familieleden is op dezen morgen de dankbaarheid groot, omdat ik juist in de lijdensweken weer de bood schap van Christus mag brengen. Hierop moet ook in dezen dienst de volle nadruk worden gelegd, alhoëwel de verzoeking be staat om mijzelf naar voren te schuiven en iets van mijn ervaringen neer te leggen in wat ik tot de gemeente te zeggen heb, vooral omdat God mij groote dingen heeft laten zien. De verleiding bestaat ook, dat men zich in zijn blijdschap wil richten tot de zusters van het Diaconessenhuis, tot het dijkbestuur, de collega's en de gemeente, wier medeleven voor mij het bewijs is, dat wij in een geestelijke gemeenschap zijn opgenomen, welke in dagen van donker heid sterken kan. In de groote spanningen, die ik tijdens mijn ziekte heb doorstaan, heb ik menigmaal ons tekstwoord als in vlammend schrift voor oogen gekregen. In dien tijd is het voor mij geworden tot een realiteit en ik heb beloofd: Heer, als U mij nog gebruiken wilt, zal ik dat woord spreken tot jongeren en ouderen, tot ster ken en zwakken en zeggen, dat het Evan gelie geen fantasie, doch werkelijkheid is in Jezus, Die met zijn ontfermende en ver heerlijkende liefde zijn Kerk door allen nood heen vast zal houden en ons verze kert, dat Hij Heer zal blijven in leven en in sterven. Door typische gesprekken ben ik gewaar geworden, dat in de Kerk deze totalitaire belijdenis wel wordt gekend, doch niet diep genoeg wordt beseft en beleefd, vandaar dat de Duitscher zeide, dat Jezus de Heer van de zieke verbeelding der Christenen was. God gebruikt zijn tegenstanders om ons er aan te herinneren, dat, als wij Jezus als Heer belijden, het een gewetensvolle houding met zich meebrengt. Wij mogeif niet slapen, terwijl onze Heer nog zijn doodsstrijd voert, maar het hoofd opsteken en ons leven dapper stellen in zijn dienst. Wie dit verstaat met zijn ziel, weet ook. dat het geloof en de bewuste belijdenis niet voortkomen uit eigen prestaties, maar dat< dit het stille, verborgen werk van Gods eigen geest is en de Kerk heeft tot taak deze belijdenis te prediken in den nood van Kerk en wereld, zoo beëindigde ds Kuil man zijn prediking. Deze ontroerende dienst werd beslopen met het zingen van psalm 19 7: Weerhoud, o Heer, uw knecht. Nadat de predikant den zegen had uit gesproken, zong de gemeente hem toe psalm 1343: Dat 's Heeren zegen op uw daal' Onder de aanwezigen merkten wij op ds D. J. Vossers, namens den Kerkeraad der N. H. Gemeente en mr J. Bool, gemeente secretaris. Geen stoptrein op het traject Leiden-Haarlem Officieele mededeeling van de Ned. Spoorwegen. Naar van officieele zijde aan de Nieu- weLeidscheCrt. wordt medegedeeld, heeft de directie van de Ned. Spoorwe gen aan de betrokken gemeentebesturen thans officieel medegedeeld, dat van in voering van stoptreinen op het traject LeidenHaarlem geen sprake kan zijn. Dit bericht zal ongetwijfeld in ver scheidene plaatsen met teleurstelling wor den ontvangen, terwijl ook protesten hier tegen zeker niet zullen uitblijven. Doch na deze verklaring van de zijde der N.S. zullen de betrokken instanties en comi- té's in de nabije toekomst weinig resul taat meer kunnen boeken. BEGRAFENIS T. GROENEVELD Zaterdagmiddag is onder groote belang stelling op de begraafplaats „Rhijnhof" het stoffelijk overschot van den heer T. Groene- veld ter aarde besteld. Vele jaren heeft de overledene de S.D.A.P. in den gemeente raad vertgenwoordigd. Onder de aanwezi gen merkten wij o.m. op, weih. A. J. Jonge- leer en afgevaardigden van de P.v.d.A. Nadat de kist in de aula was opgebaard, spraken mevr. T. Braggaarde Does, die de kwaliteiten van den ontslapene in het licht stelde, weth. Jongeleen, die memo reerde, dat de overledene ruim 22 jaar de belangen van de S.D.A.P. in den Raad had behartigd, de heer J. J. van Stralen, na mens de coöp. „Vooruit" en de heer C. Piena, namens den Leidschen Bestuurders- bond. Donderdag 13 Maart herdenkt de heer H. v. d. Berg den dag, waarop hij 25 jaar geleden als wdssellooper in dienst trad bij de Ned. Middenstandsba nk Leger des Heils (Stichter Will. Booth) In het kader van den Veldtocht onder den titel „Het Geloofsoffensief", zal het Leger des Heils in het gebouw aan de Hooigracht deze week twee bijzondere diensten houden. Morgenavond half acht zal .er een bij zondere heiligingsdienst plaats hebben o*der leiding van majoor J. Kerkman uit* Den Haag, terwijl a.s. Donderdagavond half acht, een openbare gezinsbond samenkomst gehouden zal worden, waar in o.a. het woord zal gevoerd worden door mevr. lt. kolonel M. Huyc-Cohen uit Den Haag en door den heer L. Sme- lik uit Oegstgeest, die -zal spreken over Suriname. - - GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad komt Maandag 31 Maart a.s. in openbare vergadering bij een. MIDDAG „GEZINSZORG". „Gezinszorg" zal morgenmiddag om kwart over twee in het gebouw „Pniël' een bijeenkomst beleggen. Ds W. H. Kel der jr. zal ejen openingswoord spreken, terwijl na de pauze groepsgewijze een be paald onderwerp zal worden behandeld. De kinderen onder den sohoolpldohti- gen leeftijd kunnen worden meegenomen. HAAGSCHE RECHTBANK. De bloemenkoopman P. H. te Rijnsburg heeft zich voor de rechtbank te verant woord-en gehad wegens diefstal van een koe, die werd verkocht. Tegen H. werd door den Officier een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van pre ventief geëischt. De rechtbank heeft ver dachte conform den eisoh veroordeeld Gisteren brak, bij afwezigheid van de bewoners, brand uit in perceel Maredijk 64. De buren forceerden een deur en wis ten het vuur met emmers water te blus- schen. De brandweer legde de laatste hand en kon" weldra weer inrukken. Distributievaria Morgen is aan de beurt voor het af halen van bonkaarten de letter K van Kr t/m. einde K. Het kantoor is ge opend van 8.3011.45 u. en van 24 u. Dr Ph. J. Idenburg sprak erover voor de onderwijzers De Leidsche onderwijzers hadden Za terdagmorgen in dr Ph. J. Idenburg een wel zeer deskundig spreker uitgenoodigd om een toelichting te geven op het werk van de UNESCO. Sprekers betoog, dat verschillende onverwachte facetten van het probleem der samenwerking tusschen de volkeren belichtte en doortinteld was van levendige actieve belangstelling en zelfverworven inzichten, boeide het vrij talrijke gehoor uitermate, zoodat na de pauze een geanimeerde gedachtenwisse- ling ontstond. Nadat dr Idenburg de geschiedenis van den Volkenbond uitvoerig had geschetst, waarbij hij den nadruk legde op de ta melijk afwijzende houding, die dit insti tuut steeds had ingenomen tegenover cultureele samenwerking der volkeren (een afwijzende houding, die werd inge geven door eerbied voor de autonomie^ der naties) ging spr. over tot beschou wing van de positie van de UNESCO in de huidige wereld. Daarbij wilde spr. voorop stellen, dat de UNESCO zeer sterk onder den invloed van Engeland en Amerika staat, hetgeen met den Volken bond-niet zoodanig het geval was; daar immers had Frankrijk de meest gezag hebbende stem. Bij de hegemonie van Amerika zullen de naties zich echter hebben neer te leggen, aldus dr Idenburg. al weet Europa zich in het oude Engeland nog met hand en tand. Het plan voor de stichting van de UNESCO werd te Londen in den kring van buitenlandsche ministers gelanceerd- en na het beëindigen van den oorlog op 16 November 1945 werd eveneens te Lon den het statuut onderteekend. De basis gedachte is deze: dat alle oorlogen h-un oorsprong vinden in de geesten der menschen. Daar moet het kwaad dus be streden worden. De UNESO is geen 'neutrale organisatie. Zij strijdt immers uitdrukkelijk voor vrij heid en vrede en kiest bewust vóór de waardigheid van den mensch. Het feit, dat men zich aldus in een belijdenis uit spreekt, bewijst, dat Wij revolutionaire tijden beleven. Ook Nederland heeft zich uitgesproken voor deze idealen door zich aan te sluiten bij deze, internationale organisatie. Voor het eerst sinds 1795 is Nederland door deze aansluiting niet me"-" neutraal, ofschoon onze grondwet nog steeds gebaseerd, is op de neutraliteit van de Overheid en de Staat der Neder landen zich op grond van deze wet niet uitspreekt voor welk principe dan ook. Tot nog toe heeft niemand de aandach' op dit feit gevestigd. De idealen, waarvoor, de UNESCO echter opkomt, zijn ongetwijfeld liberaal en 19de-eeuws. Waar Amerika ih dit alles den hoofdtoon aangeeft is dit te begrijpen. Immers Amerika is sociaal op zijn m;ni?+ een halve eeuw bij Europa ten achter. De 20ste-eeuwsche begrippen van het oude Europa, begrippen van economi sche en sociale vrijheid', zijn volgens spr. dan ook niet voldoende tot gelding ge bracht Het doel van de UNESCO is bevorde ring van de onderlinge kennis en het wederzijdsch begrip onder de volken, stimuleering van de volksopvoeding en verbreiding van de beschaving. De onaf- ha nk el iikheid der naties is daarbij uit drukkelijk vastgelegd. In de vergaderin gen van de UNESCO wordt dus gespro ken over cultureele onderwerpen door overheidsvertegenwoordigers. Het Frankrijk, dat hiertegen vele bezwaren heeft aangevoerd. Het ffroote probleem, waarover de UNESCO op het oogenblik dreigt te struikelen, is de spanning tusschen Rus land en Amerika. Een spanning, die te gevaarlijker wordt, naarmate de tijd ver strijkt, waarin Rusland nog tot deze orga nisatie zou kunnen toetreden. Ook de be noeming van dr Julian Huxley, broer van den bekenden schrijver Aldous Huxley, tot directeur-generaal, is een teeken ge weest van de groote tegenstellingen, die rondom de organisatie van de UNESCO tot uiting komen. Immers waren de Ame rikanen met een eigen candidaat geko men. en was de benoeming van Huxley een late overwinning van het oude Europa op de nieuwe wereld. Waar ech ter den directeur-generaal een beperkt budget is toegestaan en een uitgebreid programma op verwezenlijking wacht, heeft deze positie toch minder te betee- kenen dan men wel zou denken. Overi gens is rondom de figuur van Huxley ook om andere redenen strijd ontstaan. De vraag, hoe men in feite menschen en volkeren kan brengen tot eedbiedi- ging van elkanders rechten, heeft dr Julian Huxley beantwoord met de theorie van de evolutie der zedenleer, welke theorie natuurlijk niet algemeen wordt aanvaard. Dat deze in vele opzich- tn acceptabele figuur zijn schaduwzijden heeft, bewijst hier dan ook zijn optre den. Huxley blijft namelijk hardnekkig zijn ideeën propageeren. Dr Idenburg zag de oplossing van dit fundamenteele vraagstuk in het erkennen van het geestelijk vacuum, dat ons thans omgeeft. En in het wser gaan zoeken naar een gemeenschappelijke norm, zoo als de Middeleeuwen die hebben gekend. LEZING VOOR ONDERWIJZERS GAAT NIET DOOR. De lezing voor de Leidsche onderwij zers, welke morgenochtend in Trianon zou worden gehouden, gaat wegens ziekte van den spr, den heer A. Weiss, niet door. Jonge en kleine kweekers wenden zich tot min. Mansholt Inzake de uitbreiding van het areaal van de bloemkweekerij. De afdeelingen Rijnsburg en Roelof- arendsveen van den Bond van jonge en kleine kweekers hebben zich tot minister Mansholt gewend met een adres, waarin bezwaren worden geopperd tegen het brengen van het areaal van de bloemen- kweekerij van 75 tot 100 pet. Men wijst. eron. dat, sedert 1933 slechts een klein eedeelte der jongeren die in het vak zijn opgegroeid, weinig of in het' geheel niets aan teeltreëht kregen toeg^e- wezen, zoodat er vanzelfsprekend een nij pend tekort aan teeltvergunningen bij deze categorie is ontstaan. Zij achten het niet onmogeliik. dat vooral de grootere bedritven zoodanig op een areaal van 75 pet ingesteld zijn. dat er. indien zii 25 pet uitbreiding kunnen toepassen, er van. teeTtreebt nog meer in één of andoren vorm (verkoop of verhuur) zal worden aangeboden aan dieeenen. die met eon te kleine +eeltvergunning moeten werken De Prijzen van deze teeltrechten ziin zoodanig dat deze transacties reeds ziin uito-ëloopen op een onverantwoordelijke uitbuiting doe* bestaande kweekers te genover hen, die een bedrijf willen op bouwen, want er worden abnormaal hooge prijzen gevraagd. Jonge en kleine kwee kers ontvangen geen gelegenheid langs legalen weg teelfrecht te verkrijgen, en zien zich genoodzaakt door koop of huur zich van teeltrecht te voorzien. Mdien, zoo besluiten adressanten, bo venbedoelde 25 pet onder de jongere en kleine kweekers zou kunnen worden ver deeld, zouden de meesten van hen, of vrijwel allen, uit de huidige impasse ge raken en zullen de bestaande bedrijven hun overtollig teeltrecht daardoor niet meer kunnen plaatsen, waardoor- hun de gelegenheid wordt ontnomen nog langer gelden te onttrekken aan jonge en kleine kweekers, die dat geld beter aan den op bouw van hun bedrijf kunnen besteden. Twee tranis te Lisse op elkaar gereden Vijftien lichtgewonden en ernstig© materieele schade. Gisteravond om zes uur had te Lisse een ernstige trambotsing plaats. Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn twee trams op elkaar ingereden, ten gevolge waarvan de beide voorgedeelten der motorwagens zwaar werden beschadigd. Geen der reizigers werd zwaar gewond; wel moest een vijftiental licht gewonden ter plaatse worden verbonden. De be schadigde trams zijn naar Haarlem ge sleept. Kunst en Letteren PIANORECITAL RIE BATENBURG. Morgenochtend, 11 uur, geeft de Leid- "sche pianiste, Rie Batenburg, voor de AVRO een piano-recital. De koopman G. A. v. V. te Leiden had handel gedreven in zwarte textielpunten, voor welk feit de Officier tegen hem z^s weken gevangenisstraf eischte. Na het pleidooi van den raadsman, veroordeelde de politierechter tot drie weken gevan genisstraf. Recepten, die de aandacht waard zijn Hoewel de staking in het groente-be drijf tot een oplossing is gekomen, be tekent dit niet, dat we nu weer volop groente kunnen koopen. Ook zonder sta king is' deze tijd van het jaar bijzonder moeilijk voor de huisvrouw, die er een eer in stelt, naast een smakelijke berei ding van het maal, ook zooveel mogelijk variatie te geven. Naast de gewone combinatie van aard appelen, vleesoh en groente, zijn er nog zooveel mogelijkheden, die we meestal wel kennen, maar waar we vaak op het goedje moment niet-aan denken, afgezien nog van de bereidingen, die we eenvou dig vergeten zijn, omdat we er jaren lang de grondstoffen niet voor hadden. Stokvisch b.v. was geheel buiten ons be reik en de stoofschotel volgens het oor- Jogsrecept verveelde ons misschien een beetje. Nu er echter weer eens wat vl*esch beschikbaar is en soms zelfs spek, is het zeker de moeite waard deze ge makkelijke pot in verbeterde uitgave op tafel te brengen De Voedignsraad te Den Haag ver strekte ons enkele recepten, die het pro- beeren zeker waard zijn. Recepten voor vier personen: Stoof schotel van erwten en poulet: 300 gram erwten, 2 kg. aardappelen, 200 a 300 gr. poulet (soepvleesoh) boter of vet en zout. De erwten een nacht weken en met de in kleine stukjes gesneden pou- let bijna gaar koken. De aardappelen, schoonmaken en in vieren snijden. Het laatste half uur de aandapp>elen en het zout met de erwten en het vleesch mee koken. De pan goed gesloten houden en zoo nu en dan de bestanddeelen om schudden. Als alles gaar is boter of vpt toevoegen, de massa losjes door elkaar roeren en in een schaal doen. Naar ver kiezing het vocht afgieten, binden en als sau6 er bijgeven. Stokvisch met gort: Een Vz kg. ge weekte stokvisch, 1 kg. aardapp., 400 gr. gort, mosterd, marg. of vet en melk. Ruim water aan de kook brengen en de visch er in leggen en zachtjes koken. Kooktijd één uur. Zorgen, dat het water tegen de kook aan blijft, anders wordt de visch stug ën taai. De visch in stukjes ver doelen jen de gort met 1 later water en een weinig zout gaar en droog koken. De uien fijn snijden en-in de margarine bruin bakken. De aarappelen gaar koken en fijn maken en daarna alle bestand deelen door elkaar menden en ameudg maken met melk. Zoo noodig naar smaak margarine en mosterd toevoegen" Bruine boonen-schotel met appelmoes: 400 gram bruine boonen, 1 kg. aardap pelen, Vz kg. appelen, pijn. Vz liter melk of onder-melk, een stukje spek, zout, suiker. De boonen gaar koken. De aard appelen gaar koken en fijnmaken, met de melk nog even weer opzetten em tot purée stampven. Van de appelen moes koken en dit met suiker afmaken. Het spek in dobbelsteentj es snijden en uit hakken, waarna in een vuurvaste schotel of geëmailleerde schaal laag om laag leggen: boonen, sp>ek, appelmoes en pu rée. Het spekvet er over gieten en den schotel in den oven of op de kachel goed heet maken. In plaats van appelmoes kan men rabarbermoes of kruisbessenmoes gebruiken. Gedroogde tuinboonen met rook vleesoh en aardappelen: 200 gram gedroogd^ tuinboonen, 2 kg. aardappelen, 200 gram rookvleesch, boter of margarine en zout. De tuinboonen weken, in het week water opzetten en gaarkoken. De laatste 20 min. de geschilde en in stukken gesneden aardappelen meekoken. Het vocht bin den. Een klontje boter en het in stukjes gesneden rookvleesch tenslotte door het gerecht mengen. Het gebruik van gedroogde groenten: H,et verdient aanbeveling gedroogde groenten voor het gebruik eenage uren (liefst 24 uur) te weken. Per pversoon rekent men 30 a 40 gr. LEIDERDORP. R.C.L.V.V. organiseert Vrijdag en Zaterdag a.s. twee groote bazaar-avonden, teneinde plannen tot den bouw van goede kleedkamers met douches en verbetering van het speelterrein mogelijk te maken. Deze bazaar wordt gehouden in ,,'t Wa pen van Leiderdorp" en wel Vrijdag 14 Maart van 7.3011 uur en Zaterdag 15 Maart van 312 uur. Morgenavond, 7.30 uur, hoopt ds Lek- kerkerker Ned. Herv. pred. te Houtetn in 't Vrijz. Kerkgebouw Linden laan voor te gaan. VOORSCHOTEN. De uitreiking van bon- en textiel- kaarten heeft plaats in het Distributie kantoor, Treubstraat 9 op Dinsdag 11 Maart a.s. van 9.30—12 30 en van 14—16 uur voor bewoners van Beresteynstraat, Hofweg, Krimkade, Leidscheweg, vanaf 1 tot Hofweg, Marnixstraat, Willem de Zwijgerlaan, 'Wijngaardenlaan. Overge legd moet worden de tweede distributie- stamkaart met inlegvel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4