Vandaag begint de conferentie van Moskou 't Verklaarde Afschuwelijk misverstand t.a.v. Linggadjati Stichting Ned. museum voor anthropologic Keert nu de geheele wereld zich tegen ons NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 1# MAART 190 Parijsche krantenmenschen krij gen 17 pet loonsverhooging Nu gaat het bankpersoneel staken. DUITSCHERS LEVEN IN HOOP EN VREES Vanmiaaag om drie uur oeguit de Moskou- sohe conferentie, die over het toekomstig lot van Duitschiand en Oostenrijk beslissen zal. In de weelderige zalen van de Kussische luchtvaartclub komen de ministers bijeen eti zij zuüen er ieder en dag om negen uur 's morgens en drie uur 's middags talies Ne- derlandsche tijd) een samenkomst houden. Moskou heelt zioh uitgesloofd, zij het ook, dat pers en radio tot op het laatste oogen- blik zwijgen over de heeie gebeurtenis. Hét richtte het fraaiste hotel van de Kussische hoofdstad, het Moskwa hotei, voor ae bui- teniandscne gasten in en het instrueerde de meest aantrekkelijke jonge vrouwen van Moskou als toiken. Een heel wagenpark staat d-en diplomaten ter beschikking. j_»e Kussen hebben dit alles in, voor het Dinneniand -bestemde uitzendin gen, schitterende voorbereidingen genoemd. Zacexuag itwam Bevin aan. m een sneeuw storm. isr waren microfoons aan het station, waarin ae Britscne minister „ueste wensen en voor het Kussische volk sprak". Mar snail, die per vliegtuig uit Berlijn ver trok zeide het beste resultaat van Moskou een vier mogendheden pact te vinden. Het met aanwezig zijn van de Duitschers bracht de uuitscne kerken tot een rond schrijven waarin zij de geioovigen aansporen te bidden voor „de bescnermende nana oroas over net Duitsche volk tijdens de conferen tie van Moskou". En daarnaast houden de Duitsche kranten zich uitvoerig met de gebeurtenissen bezig. Het is voor de overwonnenen de eenige mo- gehjkneid hun stem te doen fcooren in de conferentiezalen. Een omstandigheid, die zfj trouwens met de overwinnaars-kleine naties gemeen hebben. De verwaennngen zijn som ber, wat blijkt uit het groote aantal leuzen in de bladen. Zij halen „Hitiers komen en gaan, doch het Duitsche volk blijft leven,, een woord van Stalin en „Leven vrij van vrees en dood" van Churchill en Roosevelt uit het Atlantic Charter aan. Deze dienen om den ondertoon van alle beschouwingen te ver hullen, nl. de eenheid van Duitschiand, de herstelbetalingen en de territoriale vorderin gen. Het gevaar voor een volkomen split sing van het land achten de bladen niet uit gesloten. Wat de herstelbetalingen betreft: Schumacher heeft verklaard: „Eerst herstel lingen en dan herstelbetalingen". Sterker dan deze problemen houdt dat der grenswijzigingen de Duitsche pers bezig. Professor Schreiber van de Munstersche Uni versiteit heeft zelfs een open brief aan den Nederlandschen minister-president dr Beel in het Britsche Dagblad „Die Welt" gepubliceerd, waarin hij, met voorbijgang van alle andere dan historische motieven, die door Nederland zijn aangevoerd, vaststelt, dat de Nederlandsche regeering met haar eischen „den berg der verleiding beklom- PRINS BERNHARD TOONT ZIJN BELANGSTELLING (Van een onzer verslaggevers.) Op uitnoodiging van het bestuur voor Stichting van een museum voor anthropolo gic, waarvoor de heer en mevr. Halbertsma- v. Lennep als gastheer en -vrouw optraden, had zioh Zaterdagmiddag in de filmzaal van de Valeriuskliniek te Amsterdam een uitge lezen gezelschap verzameld. Onder hen be vonden zich o.m. Z. K. H. Prins Bernhard, die werd vergezeld van zijn secretaris, den heer Thomassen, een vertegenwoordiger 'van den minister van^Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr J K v d Hagen, de Com missaris van de Koningin in Noord-Holland dr J E Baron de Vos van Steenwijk, de bur gemeester van Amsterdam mr J A d'Ailly en prof dr L v d Horst, directeur-geneesheer van de Valeriuskliniek, die de filmzaal en de bestuurskamer geheel belangeloos ter beschikking had gesteld, terwijl kardinaal dr Joh. de Jong van Utrecht op het laatste mo ment bericht van verhindering had gezon den. De heer Halbertsma heette- in zijn ope ningswoord in het bijzonder de hooge gas ten hartelijk welkom en zette het doel van deze bijeenkomst nader uiteen, n.l. om een basis te leggen voor het stichten van een Nederlandsch museum voor antropologie. Aan de hand van lichtbeelden heeft dr Paul Julien vervolgens een korte lezing gehouden over kampvuren langs den Evenaar en een denkbeeld gegeven over de Pygmeeën en later enkele Pygmeeën-theorieën in het kort behandeld, o.m. die van Kolman, Pater Schmidt, Balk en een hypothese van hem zelf, waarin hij uitgaat van het foetale ont staan van de Pygmeeën. men heeft'. Alsof Nederland een aasgier is die op het Duitsche lijk vliegt. Tot een zui vere vermelding van de feiten en argumen ten, een opsomming van de Duitsche wan daden in Nederland komt het uiteraard niet. De geest van Go ebbe ls waart nog brieschend rond. IN JAN. ONZE INVOER BIJNA HET DUBBELE VAN DEN UITVOER In Januari j.l. voerde Nederland voor f201 millioen in (Dec. '46 f 223 millioen). Onze export beliep in Jan. f 108 millioen (Dec. f128 millioen). ENGELSCHEN ZOUDEN DRUK HEBBEN UITGEOEFEND Nadat het persbureau „Reuter", te Lon den, gistermorgen het telegram de wereld had ingestuurd, meldende, dat de Britsche regeering er bij Nederland en de „republiek" op had aangedrongen tot spoedige ondertee- kening van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati over te gaan, haastten de diverse officieele. instanties zich het bericht tegen te spreken. Zoowel het Britsche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken als de respectieve ambas sades te Londen en Den Haag verklaarden uitdrukkelijk, dat door de Britsche regee ring geen stappen in die richting waren on dernomen. „Het standpilnt van onze regeering", zoo Na de pauze, waarin de heer Halbertsma verscheidene personen aan Prins Bernhard voorstelde, heeft dr Paul Julien nog enkele films vertoond en beval tenslotte de jonge Stichting in de aandacht van de aanwezi gen aan. MEER BRANDSTOFFEN VOOR DE NOORDELIJKE PROVINCIES? Het Tweede Kamerlid Vondeling heeft bij den minister van Econ. Zaken naar de mo gelijkheid geïnformeerd, om aan de Noorde lijke provincies voorrang te verleenen bij de distributie van brandstoffen, daar de dage lij ksche weerberichten den indruk wekken, dat de koude en dientengevolge de behoefte aan brandstof in het Noorden van ons land grooter is dan elders. 'N STORM VAN PROTESTEN IN JAVA'S HOOFDSTAD Na de protesten van Amerika en Enge land inzake de „onheusche behandeling" van de „Martin Behrman" en de Empire May- rover, hebben thans achttien groote interna tionale scheepvaart-maatschappijen te Bata via een verklaring afgelegd, waarin zij be weren, „dat hun belangen in Ned.-Oost-Indië op onvoldoende wijze behartigd worden". Dit protest, aldus „Associated Press", was vervat in een brief, welke door vijf scheeps agenten, die feitelijk alle Britsche, Ameri- kaansche, Fransche, Noorsche, Deensohe, Ca- nadeesche en Australische lijnen vertegen- De Fransche premier, Paul Ramadier, heef de 17 pet. loonsverhoging van de dag- blademployé's goedgekeurd. Vakvereen (gin gen van journalisten en krantenverkoopers hebben echter bij Ramadier geprotesteerd tegen het verschijnen der bladen op zevn da- gn in de week. omdat de goedgekeurde 17 pet. loonsverhooging de algemeene stabilisatie- politiek van de regeerinig te buiten gaat. De journalisten eischen uitbreiding van de re dactie-staven. Nu de kran tens tak inig als geëindigd mag worden beschouwd, is de stakingskoorts in het bankpersoneel gevaren. In Parijs wordt reeds gestaakt en in andere steden wordt dit voorbeeld al gevolgd. zeide een woordvoerder te Londen, „is tot uitdrukking gebracht door den minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, in een rede op 27 Februari tijdens het debat in het Lager huis; daarin zeide de minister het te be treuren, dat de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati nog niet onderïteekend was. Zon der zich te willen mengen in andermans rechten hoopte Bevin, dat de regeling, welke zulk een. weldadigen invloed zou hebben zoo wel in Oost als West, spoedig zou worden bezegeld." Van de zijde der Nederlandsche Ambas sade te Londen wordt nog verklaard, dat e overhaniging van een Britsche nota naar aanleiding van het incident met het Engelsche schip „Empire Mayrover" het eenige con tact van de laatste weken tusschen het Brit sche ministerie van Buitenlandsche Zaken en de ambassade heeft gevormd. Met den mees ten nadruk wordt echter tegengesproken, dat deze nota eenigerlei verwijzing naar de over eenkomst van Linggadjati zou bevatten. De Britsche ambassade te Den Haag sluit zich bij deze verklaring volkomen aan. OUD-ILLEGALEN HERDENKEN 153 AMSTERDAMS CHE GEVALLENEN Aan den Amsteldijk te Amsterdam, waar op 18 Januari, 7 en 27 Februari en 8 Maart 1945, Duitsche vuurpelotons 153 Nederlan ders neerschoten is Zaterdag een korte her denking gehouden, waarbij de heer Th. van Dorp, voorz. van den Bond van Oud-B.S.-ers het woord heeft gevoerd. BELGISCHE EN NEDERLANDSCHE HOUT BEWERKERS OVER ECON. UNIE. Nederlandsche en Belgische houtindusü iee- len hebben twee vergaderingen georganiseerd, waarop industrieele leiders van beide landen den invloed van de Economische Unie op het houtbedrijf zullen onderzoeken en deskundigen van beide landen zich in de mogelijkheid kun nen stellen, hun regeeringen voor te lichten. woo r dig en, aan het centrale Ned. Indische havenbestuur te Batavia werd gericht. Bedoelde maatschappijen eischen, dat zij als niet-Nederlandsche lijnen dezelfde facili teiten zullen genieten als de Nederlandsche ondernemingen, zonder dat eenige discrimi natie gemaakt wordt. Zij voeren n.l. aan., dat de kadelasten voor buitenlandsche schepen op 1 Maart met 200 pet verhoogd zijn, ter wijl zij ook wat de opslagruimte betreft, niet pp de juiste wijze zouden worden behandeld. „HANDHAVING RIJKSEENHEID" ZET WERK OP OUDEN VOET VOORT. Het Nationaal Comité „Handhaving Rijks eenheid" deelt ons mede, dat het gedurende de drie maanden van zijn bestaan een overstel pend aantal betuigingen van instemming uit alle kringen, zoowel in Nederland als in Indjë, heeft ontvangen. Het Comité acht zich hierdoor de plicht op gelegd, langs wettigen weg het verzet te lei den, totdat het Nederlandsche volk zich bij de eerstvolgende verkiezingen duidelijk heeft kun. nen uitspreken over het beleid van het huidig kabinet. TIEN JAAR TEGEN VROUWENMOORDE NAAR UIT WOLVEGA. In hooger beroep is voor het Hof te Leeuwarden 10 jaar gevangenisstraf met af trek van preventief geëischt tegen P. R. K. uit Wolvega, die op 21 Januari 1943, toen hij 16 jaar was. in blinde woede twee vrouwen had vermoord. TWEE VLIEGONGELUKKEN EISCHTEN 15 DOODEN Een 4-motorig toestel van de R.AP. is gis teren op het eiland Ischia in de Golf van Napels tegen een berg gevlogen, waarbij alle 13 inzittenden om het leven kwamen. Bij Casablanca stortte gisteren tijdens een oefenvlucht een Fransch militair vliegtuig neer. De beide piloten werden gedood, Ex-koning Peter van Joegoslavië is van zijn nationaliteit vervallen en &1 zijn bezet tingen verbeurd verklaard. Ten aanzien van de naaste bloedverwanten van den ex-koning gekten dezelfde bepalingen. l P' Sowjet-polltiëk uitziet De groote conferentie te Moskou vestigt de aandacht op de Russen, wier buitenland sche politiek in alle belangrijke aangele genheden en geschillen, wij leeren kennen als een doelbewust streven, vooral tot uiting komende in de tegenstelling tot Ame^jjca. Het is het rijk der Sowjets, dat overstroomd zal worden door een leger van politici, diplo maten, journalisten, wien het gegund zal zijn^ een blik te werpen achter het z.g. „ijzeren gordijn". Maar van den Russischen doolhof zelf, weten wij echter maar weinig: hoe er de structuur is van de binnenlandsche poli tiek, de onderlinge verhoudingen tusschen de staten, de economie en de financieele positie. De dictatuur zal er de mogelijkheid van een nieuwe ontluikende democratische groepee ring wel niet uitsluiten en naast de ééne, groote partij, zullen telkens kleinere par tijen aan de oppervlakte trachten te komen en hun invloed doen gelden. Van Lenin tot Stalin is meer dan één pas en het lijkt dan ook absurd, dat na den oorlog, waardoor de Russen met Westelijk Europa in zoo nauw contact traden ,een bevolking van ongeveer 200 millioen menschen één politiek homogene massa zou zijn gebleven. De verschillen in politiek en economisch streven vindt men al dadelijk tusschen de burgers der steden en de boeren; er iS als vroeger onder de czaristische regeeringen een bureaucratische ambtenarij. In een partij, die als principe had den strijd tegen het kapitalisme, zullen zich evengoed de daarbuiten bestreden klasse-tegenstellingen, weer binnen de partij accentueeren, want dit brengt het actieve, dynamische karak ter eener politiek mede, welk streven slechts aan banden gehouden kan worden door een geweldig politie-apparaat. Men kan conclu- deeren, dat ook in Rusland zich langzamer hand een evolutie moet gaan voltrekken en dat er invloeden kunnen zijn als een confe rentie der „Big Four" te Moskou of een uit de politiek zich terugtrekken van Stalin, wiens gezondheid te wenschen overlaat, dia dit proces verhaasten. In enkele Sowjet- republieken als de Oekraïne en in Centraal- Azië, is reeds een drang merkbaar naar grootere politieke en economische zelfstan digheid. De ééne, ware Partij en de staats- machinerie zijn zeer nauw met elkaar ver bonden, maar toch is er nog sprake van een zekere „oppositie", die rechts georiënteerd is. Men dient vooral rekening te houden met de boeren, die uiteraard al conservatief, toch steeds weer trachten, boven het hen opge legde collectivisme uit te komen en op den duur, het particulier bezit van het eigen stukje grond weer zullen prefereeren. Ge middeld heeft de Westersche arbeider het beter, want de schaarschte aan goederen in de Sowjet-Unie is groot, waardoor de prij zen dan ook hoog zijn. Er is een sterke censuur, een groote controle op alle moge lijke vereenigingen en die welke een reli- gieuse basis hebben, zijn zelfs totaal ver boden. Zooals men vaak bij het ontstaan van revoluties kan waarnemen, gaat de leiding daarbij uit van de intellectueelen, maar in Rusland is men onder het huidige bewind zoo handig geweest, de Intellectueelen in de staatsmachinerie in te schakelen, hen een, in vergelijking met de arbeiders bevoor rechte positie te verschaffen, niet alleen, dat zij er ondanks de gepredikte gelijkheid toch een beteren levensstandaard op na kun nen houden., maar zelfs óók in politiek en zin meer invloed hebben. Het heele spel van de onlangs gehouden verkiezingen voor de parlementen der afzonderlijke Sowjet-jepu- blieken had dan ook slechts ten doel, die democratische illusie te wekken. De in zich zelf. hecht georganiseerde kern. de over- groote meerderheid der communistische partij, deelt in de par Lemen ten de lakens uit en daar naast bestaat dan nog zoo iets als een .oppositie", die streng gecontroleerd en zelfs niet georganiseerd', geen enkele kans maakt. Het is juist dit ondemocratische, deze verstarring van politiek leven, de „dwang" waaronder alles zich afspeelt, die vootral door het „Amerikanisme" zóó bestreden wordt en als een gevaar gevoeld. De groote vraag is, tot hoever het Russisch expansio nisme zich wenscht uit te strekken of dat vele elementen ju de buditenlandsohe politiek der Sowjats eenvoudig zijn terug te voeren tot zelfbehoud en het .Gromyko-verweer bijv. sleohts dient,om de aandacht af te leiden van de op zioh zelf, zwakke positie van de b innen La ndsdhe politiekwant immers zwak is, wat door dwang bijeen gehouden moet worden. Zoo zou het wel eens kupnen. blijken, dat Sowjet Riusland eerder behoefte heeft aan rust en ontwikkeling in de interne, binnenlandsche aangelegenheden en daaruit dan die vreemde „omzwaai" in de buiten landsche politiek te verklaren zou zijn, zoo als onlangs met de kwestie der door Ame rika gevorderde mandaatseilanden tot uiting kwam. Maar overal staan op het schaakbord der bui tenlandsche politiek de pionnen tactisch naar voren geschoven, in Polen, Yoego-Slavië, het „Nabije Oosten' en voor wat Europa betreft is het al zeer duidelijk, dat de Rus zich daar veilig tracht te stellen, misschien uit angst voor blokvorming der Westersche democra tieën, want in vroegere perioden, na 1918, waren het de Entente-generaals die het com munistisch Rusland langen tijd bestreden hebben en in de Krim was het een Wrangel, die daar flink vast beet. Zooals wij reeds opmerkten, heeft de wereldoorlog Rusland weer uit de phase van het isolement losge maakt en is er veel meer contact met het buitenland, alle theorieën van het „ijzeren gordijh", waarachter een politiek, econo misch, cultureel onbekend terrein zou liggen, ten spijt. Die invloed van den wereldoorlog is ook elders merkbaar bijv. in Engeland, waar de houding ook soepeler, politiek elastischer, de burger minder zelfverzekerd geworden is, omdat de ..isolation" niet meer opgaat. De conferentie van Moskou kan ver anderingen veroorzaken in de houding der Russen tot Europa en Amerika. Of de onder linge .Big Four" problemen remmen iedere eenheidspoging ten aanzien van Duitschiand en het Russische isolement verscherpt zich, óf er komt een mildere verhouding tus schen Amerikanen en Russen, waardoor de Sowjets zich meer op de eigen, binnenland sche politieke en economische ontwikkeling zullen concentreeren. Maar een communis tisch Rusland, geheel uitgeschakeld in d« constellatie van Europa, lijkt toch voort hands nog een ongerijmdheid. Tot de enthousiaste toeschouwers van den ijshockeywedstrijd, welke Zaterdagavond in Den Haag tusschen het Amerikaansche legerteam en de HJI.T.C. gespeeld werd, behoorde ook Prins Bernhard. Bij het winnende doelpunt de Hagenaars wonnen met 65 kende de vreugde van den Prins zelfs geen grenzen meer

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3