Kroepoek uit de geheime keuken van Doorn Eerste Nederl. vrouw ter dood veroordeeld De auteur Henri Bruning komt 16 Juli vrij Rijnwater stortte zich bij Lobith over de grens IEID8CHE COURANT MAANDAG 10 MAART 1M7 GROOTE NIEUWSGIERIG HEID IS ER TABOE (Van een onzer verslaggevers) Wie zou de gekrulde, gelatine-achtige blaadjes niet kennen die. met den naam „kroepoek" aangeduid worden en in het vet gebakken sterk uit gaan dijen en een sma kelijk bros gerecht opleveren? Het is een typisch Indisch product en daarom klinkt het eenigszins verwonderlijk, dat men thans onder.... Doorn de fabricage ter hand heeft genomen. Onder leiding van den heer Wen- tink vindt men in de voormalige orangerie ven het trotsche landgoed Hydepark de eerste Nederlandsche kroepoek-fabriek, waar men bij het binnenkomen op de ver schillende tafels eerst groote ..brooden" Deze mysterieuze sfeer wordt nog onder streept door den langen wandeltocht, die men over de verlaten lanen van het landgoed naar het stille gebouw maken moet en door de groenige kleur, die de waterdamp bij het sfcoomen van de „brooden" aanneemt. Maar dit laatste bleek bij nader inzien slechts schijn te zijn, want het bovenlicht van het keuken-vertrek is van gekleurd glas In elk geval staat vast, dat deze kroepoek, die stellig niet voor de Indische onderdoet, geheel uit Nederlandsche grondstoffen wordt bereid. Maar met de nieuwsgierigheid, ver slaggevers eigen, vroegen wij nog: „verwerkt u dan soms garnalenHet antwoord luidde: „In Indië komt het wel eens voor, dat men ondeugdelijke garnalen gebruikt, maar dat gelbeurt hier niet". Door de repatrieering van vele Indisch- gasten naar Nederland, is de behoefte aan kroepoek enorm toegenomen ook al, om dat een groot deel van de Nederlandsche be volking ermede kennis gemaakt heeft. In de toekomst wil men hier ook verschillende sambals gaan vervaardigen. De producten zullen waarschijnlijk ook beteekenis krijgen voor de export, o.a. naar West-Indië en Bel gië. De kroepoek hoort onmisbaar bij de ingrediënten van de Indische rijsttafel en dient veel ter opluistering van een „glaasje". In de Doornsche fabriek worden de broo den na het stoom-proces in plakjes gesneden en verder volgens alle regelen der hygiëne uitgespreid om in de droogkamer, waar een tropische temperatuur heerscht, vochtvrij en hard te worden. Hierna heeft de verpakking in groote kartonnen doozen plaats en de in- heemsehe kroepoek kan haar reis naar den consument beginnen Prins Bernhard zag H.H.Y.C. de Amerikanen bedwingen Spanning en goede sport op het kunstijs. Een daverend gejuich begroette Zaterdag avond op de Hoky in Den Haag het doelpunt waarmede HHYC haar reeds lang als verloren beschouwde wedstrijd tegen een sterke Ame- rikaansche ploeg wist te winnen en als één man verhief zich op dat moment zelfs de loge, waarin Prins Bernhard met een aantal autoriteiten de ontmoeting volgde, om in de algemeene geestdrift te deelen. De prestatie was er dan ook naar. WerdJde eerste speeltijd besloten met blanken stand, de tweede periode was geheel voor de Ame- rikaansche mil. kampioensploeg, die een 5I voorsprong wist te nemen, nog vóór het eind van dezen speeltijd door de Hagenaars tot 52 teruggebracht. In het laatste gedeelte ontworstelde HHYC zich aan den Amerikaan- schen druk, zette een fel offensief op touw en het ongelooflijke gebeurde: Everwijn en Andreola zorgden ieder voor twee doelpun ten, Fisher hield moedig het Haagsche doel schoon en de zege was HHYC!! De wedstrijd stond technisch op een zeer behoorlijk peil en droeg een forsoh, doch sportief karakter. Uitblinkers in het Haagsche team, versterkt met drie Canadeezen, waren van Heeswijk, Andreola en doelman Fisher. Van de Ameri kanen verdienen Brooks en Fi-ve een vermel ding. Prins Bernhard bleek een uitermate be langstellend toeschouwer en leefde van 'begin tot eind geestdriftig met de enorme spanning mee. De baten van de ontmoeting kwamen ten goede van het Ned. Roode Kruis. Woens dagavond zal, weer op de Hokij, een revanche- ontmoeting tusschen dezelfde teams worden gespeeld. Versche broodje.;? Neen zóó ziet de kroepoek er uit, voordat ze volgens alle tegelen der kunst tot die gekrulde gelatine-achtige blaadjes is verwerkt. waant te zien. Elders ligt dit baksel te stoo rnen in een grooten oven, waaruit de water damp zoo dicht opstijgt, dat men welhaast in het vertrek niets meer kan onderscheiden. Op de deur van deze „keuken" staat „ver boden toegang" en deze waarschuwing is eenigszins karakteristiek voor deze unieke industrie. Want er hangt om de bereiding van dit Indische gerecht een zekere sfeer van geheimzinnigheid, want het fabricage proces mag niet wereldkundig gemaakt wor den. De vraag: „Wat zijn hier de grondstof fen?" is hier taboe en de menschen, die hier werken, halen dan ook de schouders op. ANS VAN DIJK KREEG GEEN RECHT VAN CASSATIE Voor het eerst in de geschiedenis heeft een Ned. rechtbank een vrouw ter dood ver oordeeld. Weliswaar is reeds eerder de dood straf tegen vrouwelijke verdachten geëischt, maar nog nimmer was tot heden het dood vonnis conform den eisch uitgesproken. Het is de 42-j. Joodsche vrouw Ans van Dijk uit A'dam, over wie hedenmorgen door het B.G. te A'dam conform den eisch het doodvonnis werd uitgesproken, zonder het recht van cas satie. Zooals bekend heeft Ans van Dijk als zgn. „V-vrouw", tenminste 100 van haar land- en rasgenooten aan den S.D. uitgeleverd Door haar donkeren bril naar beneden sta rend en gekleed in 'n sportieve br. jas, hoor de de verdachte het vonnis zonder uiterlijke teeltenen van bewogenheid aan. Zelfs toer. de raadsheer, mr. A G. Lubbers voorlas, dat zij welbewust en met verfijnd overleg haar verfoeilijke handelingen had begaan en daarmede onbeschrijfelijk leed en diepen rouw heeft gebracht over tallooze families, bleef het bleeke uiterlijk van verdachte volkomen ALDUS BESLISTE HET HAAGSCHE TRIBUNAAL De bekende letterkundige en schrijver, Hen-ri Jos Bruning, die lid van de N.S.B was en artikelen met nat.-soc. strekking in „Vovia," „De Waag" en „De Schouw" schreef, van welke bladen hij ook eendgen tijd redacteur was, is vanmorgen door het Haagsche Tribunaal een interneering opge legd voor den tijd van twee jaar en drie maanden' met aftrek van voorarrest en ont zetting uit de kiesrechten. Opgemerkt werd in de beslissing, dat Bruning zich een vurig N.S.B.-er heeft be toond, en tot aan de ineenstorting van het Duitsche Rijk bleef hopen op een Duitsche overwinning, die hij in het belang van Ne derland achtte, ondanks alles wat in ons land gebeurde. Wel heeft besch. verklaard uit idealisme te hebben gehandeld, doch het Trimunaal kon dit niet meer aannemen, toen geconstateerd kon worden welke ellende over ons lpnd door het nat.-soc. werd gebracht. Zeer ernstig werd Bruning ook aangere- Nu de Girodienst weer op dreef is en op bijna voor- oorlogsche wijze het bedrijf sieve n dient, kunt U zonder bezwaar het abonnementsgeld voor het 2e kwar- tSal 1947 op onze giro-rekening 58936 storten. Indien U dit vóór 1 April doet, dan bespaart U onzen incassolQoper een reis en U helpt onze administratie, waarvoor wij U bij voorbaat hartelijk danken. DE DIRECTIE. BEHALVE NED MILITAIREN WAREN OOK DE JOURNALISTEN FOUT Omtrent het gebeurde bij Krandji, waar on geveer twintig Nederlandsche en buitenland- sche journalisten door Nederlandsche mili tairen onheus behandeld werden abusieve lijk meldden wij, dat het republikeinsche sol daten waren geweest meldt de Ned.-Ind. Leger voorlichtingsdienst, dat op last van gen. Spoor een nauwkeurig onderzoek is ingesteld. Het ernstige incident is ontstaan door een on- beteekene^e aanleiding en een geprikkelde stemming beiderzijds. De houding van enkele journalisten is dreigend geweest: Zoo heeft een van hen achter den rug van den plaats vervangend garnizoenscommandant met opge stoken arm en gebalde vuist den communis- tengroet gemaakt. Evenwel betreurt de legerelid-ing het voorge vallene len zeerste en vindt daarin aanleiding den schuldigen streng te corrigeeren. IT A I.I A AN SC HE VOLKSVERHUIZING 300.000 Italianen emigreeren dit jaar naar landen in Europa en een zelfde aantal, naar landen overzee. Frankrijk neemt 200,000 Ita lianen op België 5000. Eneelend 3000. Met Polen en Tsjecho-Slowakije wordt nog on derhandeld. kend zijn poging in „De Waag" de bisschop pen aan te vallen, in verband met een her derlijk schrijven. Zijn gedragingen moeten Bruning zwaarder worden aangerekend dan die van minder begaafde N.S.B.-ers, al merkt het Tribunaal op, dat hij met zijn schrijven niet het groote publiek heeft kunnen berei ken. Om al die redenen werd interneering op gelegd, welke zal eindigen op 16 Juli 1947. Er zijn 23.000 Zaterdagmiddag- voetballers Tegen 6000 in 1040. Aan een artikel in „Trouw", ter gelegen heid van het aftreden van den heer Schone- veld als voorzitter van de Landelijke Com missie voor het Zaterdagmiddagvoetbal, ont- leenen wij de volgende bijzonderheden ten aanzien van de in Nederlan regelmatig stij- gene belangstelling voor het Zaterdagmiddag- voetbal. „Het aantal leden van den KNVB ,dat er de voorkeur aan heeft gegeven in plaats van op Zondag te voetballen, deel te nemen aan de Zaterdagmiddagcompetitie, is sedert 1940 van zesduizend tot rie en twintigduizend ge stegen. Wel een bewijs, dat ook jongeren, die niet tot de positief-Christelijke bevol kingsgroep kunnen worden gerekend, den Zaterdag boven den Zondag verkiezen voor sportbeoefening", aldus de heer Schoneveld. van beheerscht, terwijl het publiek zich iedere goed- of afkeuring onthield. Haar medeplichtige vriendin, de 40-j Mies de Regt uit 's-Gravenhage, die volkomen op de hoogte was vani de handelingen van Ans van Dijk, doch haar geen stroobreed in den weg legde, werd veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf. Eisch was 8 jaar. Haar werd ambtshalve het recht van cassatie verleend. Heksensabbath in Tel Aviv en Jeruzalem Joden beschoten Britsche kampen. De sabbatsrust in het Palestijnsche land is Zaterdagavond gevolgd door een hevige be schieting van het Britsche hoofdkwartier te Tel Aviv. Ma ohmegeweer- en mortiervuur regende er op gebouwen en voertuigen neer en er ontstonden vele branden. Ook werden er handgranaten geworpen in het politiekamp te Tel Aviv. In Jeruzalem wierp men die projectielen uit een taxi naar een aan tail Britsche politiemenschen, van wie er enkele gewond werden. Het aantal dooden bij den aanval in Tel- Aviv bedraagt vijf, n.l. vier aanvallers en een Britsch soldaat. Twee pantserwagens, die ter assistentie uitreden, werden door mijnen' opgeblazen. Voor de Palestijnsche kust werden weer immigranten-schepen door de Britsche ma rine aangehouden. Op het schip „Atoril" gin gen Britsche matrozen aan boord. VEREENIGING VAN INDISCHE STUDENTEN OPGERICHT Te Leiden is door Inheemsche studenten een sociaal-cultureele organisatie opgericht, die door een zoo nauw mogelijk contact met het Ned. sociale en cultureele leven wederzijds begrip en goede samenwerking tusschen Ne derlanders en Inheemschen wil kweeken en bevorderen. Voorzitter van deze vereeniging, de Roekoen Peladjar Indonesia (Roepi), is J. Djajadininggrat en secretaris G. J. Winaja Tien hoogleeraren treden op als beschermheer. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Winschoten (evangelisa tie) H. L. v. Zijn Langhout te Engwierum. Geref. Kerken Beroepen: te Koudekerke Th. Oostra te 's-Gravemoer. Aangenomen: naar Vrijhoeve-Schre- velduin-Capelle C. de Kruyk te Kamerik. Bedankt: voor Bergen op Zoom P. de Ruig te Putten; voor Donkerbroek M. Kam per te Nw.-Weerdinge. Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Bussum E. du Marchie van Voorthuysen te Sliedrecht en C. Smits te Driebergen; te Schiedam N. Brandsma te Rijnsburg en A. Zwiep te IJmuiden. Geref. Gemeenten Beroepen: te Axel L. Rijksen te Leiden. DR A. DE BONDT BLIJFT VOORLOOPIG OP CURACAO. De kerkeraad der Geref. Kerk van Den Haag-West waaronder de Gereformeerden op Guragao ressorteeren heeft besloten, dat dr A. de Bondt, die 2 Jan. j.l. werd uit gezonden naar Curagao in verband met moei lijkheden die er op kerkelijk terrein gerezen waren, voorloopig aldaar werkzaam zal blij ven. Zulks mede in verband met het feit, dat de predikant van Curagao, ds H. W. Kroess die een paar weken te Grand Rapids doorge bracht heeft, a.s. Woensdag uit Amerika in Nederland wordt verwacht. DS G. BOS NAAR CURACAO. De Ned. Herv. predikant ds G. Bos, die als predikant te Den 'Haag en als schrijver van diverse brochures bekend is geworden, zal thans weer in actieven predikdienst tre den en wel bij de Vereenigde Prot. Ge meenten op Curagao. EERSTE CONGRES „VRIJZINNIG CHRISTELIJK CONVENT." Zaterdag j.l. heeft het eenigen tijd gele den gestichte „Vrijz. CShr. Convent" in A'dam een eerste congres gehouden, waartoe een aantal Vrijz. Prot. predikanten uit verschil lende kerkgenootschappen was uitgenoo- di'gd. Prof. L. J. van Hoik, uit Leiden, hield een lezing over: „De waarheidsvraag" en ds C. B. Burger over: „De mensch-beschou wing in Vrijz. Prot. Kring." Binnenkort zullen ook samenkomsten met niet-predikanten worden gehouden. PROTESTANTEN IN DE KAMPEN. In het interneeringskamp „Kanaalweg" te Rotterdam werd onlangs een onderzoek in gesteld omtrent de kerkgenootschappen, waartoe de Prot. geïnterneerden behoorden. Honderdzeventig persoon namen aan deze enquête deel. De uitslag was als volgt: Ned. Herv. Kerk 139, waarvan 56 belijdend lidmaat en 83 dooplid; Geref. Kerken 7, Geref. Gem. 2, Vrijgem. Ger. Gem. 1, Evang. Luth. Kerk 6, Herst. Apost. 2, Doopsgez. 1, Remonstr. 2, Deutsch Evang. 2. Geen kerkgenootschap 3; één vraagteeken, één vulde in „heiden", drie gaven geen inlichtingen, waarvan twee den predikant zelf wenschten te spreken, vijf wa ren niet gedoopt, elf kenden geen kerkelijk leven, drie niet sedert Mei 194$ en twee juist wel sediert hun interneering. PERSONALIA. Ds K. G. Eckemhausen is als eerste der geëvacueerde predikanten uit Nederland weer in Indië teruggekeerd. Aan enkele legerpredikantendie na hun diensttijd de Prot. Kerk van Indië willen dienen, is een toezegging van beroep ge daan en wel aan ds C. C. Blitz te Bandjer- masin, ds J. D. v. d. Bank te Batavia en ds J. Ra wie te Palemb^ng. Ds J. Th. Meijer is benoemd tot voor zitter van de Commissie voor Prot. Chr. Kinderbescherming in den Centraal Bond voor Inwendige Zending; secretaris is jhr mr M. C. Th. v. Lennep. ACADEMISCHE EXAMENS NIJMEGEN, 9 Mrt Geslaagd doet. psy chologie mej. A. van Sambeek, Nijmegen. KRUIEN VAN 'T IJS BLEEF GELUKKIG UIT In enorme hoeveelheden is in het afgeloo- pen weekeinde het Rijnwater bij Lobith over onze grenzen gekomen. Aanvankelijk leek het, alsof de zich zooals wij op school leer denverdeelende rivieren, Rijn, Waal en IJsel, gevaarlijk zouden wassen, temeer daar groote schotsen ijs op het met een snelheid JANTJE WELGEMOED EN 7AJN VADER T 1. Hier is Jantje Welgemoed; Is 't geen aardig ventje? Zijn humeur is altijd goed, Kijk maar op het prentje. Op zijn bol draagt hij een pet, Die, in plaats van rein en net, Rafelig en vies is, Want bij Pa is *t crisis! 2. Z'n vader is een liereman, Die perfect kan draaien; *t Is het werk van onzen Jan, Flink daarbij te kraaien: Al wat bij het vak behoort, „De mauje maulen" enzovoort, En dan zonder dralen Centen op te balen. van 6 7 km per uur stroom end e water mee dreven. Terecht werd dan ook voor kruen en daarmee voor de veiligheid der bruggen, ge vreesd. Gelukkig is de stijging nergens gevaarlijk en in den namiddag nam het ijs zienderoogen af en ook de waterhoeveel- heden. Bij Nijmegen steeg de Waal drie meter en bij Tiel nog 15 cm meer. Omstreeks gister middag 12 uur brak voor Nijmegen de ijs massa open, doch de stuwende schotsen ver oorzaakten geen schade aan de daar gemeer de schepen. Intusschen stroomden de uiter waarden vol en van dijk tot dijk stond een geweldige binnenzee. Het Nederl.-Duitsche gemaal hield de sluizen dicht, zoodat de „Ooy" draog bleef. In de uiterwaarden liepen verschillende steenovens gevaar onder te loopen. In Nijmegen zelf kwamen de straten aan den rivierkant blank te staan en achteT de Vischmarkt werden bekistingen aange bracht om overstroomingen in de beneden stad te voorkomen. Het water, dat zijn climax reeds bereikte, is deze bekistingen niet ge naderd. Overal lagen ijsbrekers op stroom om bij gevaar voor bruggen of schepen assistentie te verleenen en de waterschapsbesturen zorgden op posten langs alle dijken. In het Pannerdensch Kanaal, den toegangs weg naar Rijn en LJsel, raakte een vijf kilo meter lang en twee honderd meter breed, ge weldig dik ijsveld op drift en zakte naar den Rijn aft waar de Baileybrug bij Arnhem be dreigd 'werd. Gelukkig brak het voor dien tijd in vele kleine schotsen uiteen, die zonder stoornis, met groote snelheid de brug pas seerden. Voor alle zekerheid was de brug voor het verkeer gesloten. Zij is inmiddels weer opengesteld. Voor Arnhem steeg de rivier 3.70 m, terwijl de IJsel slechts 80 cm was had, omdat bjj Westervoort een ijsprop een hoogeren waterstand tegenging. De chipbrug bij Deventer werd weggenomen en verschillende kleinere veerdiensten moesten worden gestaakt. Vanmorgen was de grootste over de jagende rivier voorbij en was alles vry gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2