Het land tusschen Adriatische Zee en Donau Eerste Stud.-sanatorium te Laren geopend 11 PUZZLE VAN Dl WEEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 7 MAART 19«t In Laren werd gisteren een studenten-sanatorium geopend, bij welke plechtigheid ojn. de particuliere secretaris van H.M. de Koningin, drs Kohnstamm (midden) en de secretaris van Prinses Juliana, Baron Baud (geheel rechts) aanwezig waren. Men ziet hen hier in gesprek op één der patiëntenzalen. JOEGO-SLAVIE IN ZIJN HUIDIGEN VORM Het onvergankelijk sohoone vam. de Adiria- trisohe Zee. de Dalrmatisohe kust, die ook in den winter niets van baan- schilderachtige aantrekkelijkheid inboet met haar sub tropische plantengroei en steenen getuigen van een bewogen verleden, de kale, drei gend koude bergen, dit alles laat op iemand een tweeledig en indruk achter van schoon heid en tragedie. Tegenstellingen zijn ken merkend voor het land: Oost en West, mor gen- en avondland reiken hier elkander de hand. Dit zoowel in het landschap als in den bewoner, in taal, religie, geschiedenis, politiek en leefwijze, tot op den huidigen dag. In vele bochten slingeren zich de wegen door berglandschappen vol spleten en af gronden, door uitgestrekte bossahen of step pen, welke meer dan de helft van het Joegoslavische land beslaan. Overal bouw land; de industrie komt achtteraan. Men is eerst begonnen met het opdelven der schat ten uèt den rijken bodem. Joegoslavië is een land vol romantiek; het kent sprookjes- en rooversgeschiedeniseen, het weet te verbalen van veldtochten zoowel door de kruisvaarders ais door de Turken, van twee wereld- en van vele nationale oorlogen. Maar zijn groote steden Belgrado, Agram, Serajewo vertoonen al duidelijke trekken van den modernen tijd. Faibriék®- schoorsteenen verheffen zich naast slanke Mohamimedaansche minarets, bolvormige torens van Christelijke kerken kijken over oude tempelruïnes heen naar omhoog, naar den hemel. De Oostersche vlakke huizen worden afgewisseld door Europeesohe punt- gevels en exotische gewaden mengen zich onder de Midden- Europ^esche kleed ijOver al leeft nog de herinnering aan de Oosten- rij ksehe overheersching. In de batars, op de lompen- en handwerksmarkten prijzen slo tenmakers. kleermakers, meubelmakers en zadelmakers hun werk aan. De vrouw des huizes zet den vreemden .gospodar" het beste uit haar provisiekast voor, terwijl de gastheer hem over zijn vaderland vertelt. Zelfs in een politiek document van den tegenwoordigen tijd, in het memorandum der regeering Tito ten aanzien van het vredesverdrag met Oostenrijk, dat op de Conferentie te Landen ter tafel is gekomen, wordt de historische saamhoorigheid tot de Don aumonarchrie ter bekrachtiging der territoriale eisohen diepgaand behandeld. Joegoslavië telde voor den oorlog bijna 15 millioen inwoners; ongeveer 1.5 millioen heeft het land verloren. De bewoners be- hooren tot verschillende volkeren. De vor ming van den Joegoslavischen staat was na Amerika gaat optreden waar Britten faalden Terugtrekken van Br. troepen afgekeurd Truman zal binnenkort de maatregelen be kend maken, die de Amerikaansdhe regee ring genomen heeft in verband met het feit, dat Engeland economische en militaire ver plichtingen in het midden-Oosten, Zuid- Oost Afrika en zelfs in Duitsdhland prijs geeft. De Amerikaansohe president keurt nl. het terugtrekken van Britsche troepen uit Griekenland niet goed en overweegt ook niet het gebruik van Aimerikaansche troepen. De toestand in Griekenland maakt Ame rikaansohe hulp dringend noodig. Engeland besteedde reeds 870 millioen gulden aan dat landt tegen 820 millioen aan Palestina. De burgeroorlog kost Griekenland den totalen som der Staatsinkomsten. DIERENBESCHERMING ZORGT VOOR AMERIKAANSCHE PAARDEN Zooals we onlangs berichtten bevindt zach een transport paarden geschenk van de UNIRRA aan de Poolsche boeren op vraohtbooten in de R'damsohe haven. De Ned. Verg-fot Bescherming van Dieren heeft thans een onderzoek ingesteld en stappen on dernomen om deze dieren een betere ver zorging te geven. COPRA UIT INDIË VOOR DE NED. MARGARINE-F ABRICAGE. De Ned.-Ind. Regeering is bezig met het charteren van een aantal kunstvaartuigen, welke tot taak zullen hebben de copra van Celebes en andere eilanden naar het cen trale punt Makassar te vervoeren. Vandaar uit zal de copra naar Nederland worden ver voerd om gebruikt te worden voor de mar- garine-fabricage. Deze week zullen zes kustvaartuigen voor dat doel uit Nederland naar Indië vertrek ken. Het Instituut van Scheep- en Luchtvaart .en de ,3ritish Reading-room and Informa tion Service" te R'dam zijn i.vjm. de kolen- sohaarschte eiken dag na 12 uur gesloten. SCHAAKRVBRIEK Hieronder de oplossingen der opgaven., ge publiceerd op Vrijdag 28 Februari ji. Probleem van Kipping: 1. Dg7. Partijstelling FleischmannTartakower: 1. f5! ex£5; 2. g4, fxg4 (of A); 3. Pg5. g€ (of B); 4. Tf6, Kg7; 5. Tefil, Le8; 6. Df4, Pd8; 7. e6! Ta6; 8. De5, Kh6 (of C); 9. Tfl—-f5. fxe€; 10. Pf7ü Dxf7; 11. Th5t en 12. Txg6 mat! Variant A: 2. f4; 3. Dxf4, f6; 4. e6, Lxe6; 5. Lf5. Pd8; 6. Lxe€, Pxe6; 7. Df5. Tfe8; 8. Dxd5, Tac8; 9. Dxa5 met kennelijk beter spel voor wit. Variant B: 3h6; 4. Ph7 met de drei ging Pf6t Variant C: 8Kg8; 9. exf7f, Txf7; 10. Pxf7, Dxe5; ld. Pxe5 en wint. Ter oplossing (nog niet voor den ladder- wedstrijd, waarvoor zich reeds meer dan 160 deelnemers meiddén/: een eenvouding einde spel voor de onervarenen en een aardig pro- bleeni voor de geroutineerden. Eindspel van T. J. Dibble. Wit: Ka3, Lf5 en Pg4 (3 stukken). Zwart: Kal en pion g2 (2 stuikken). Wit begint en wint. Probleem van W. Speckmann. Wit: Kh7, Td5, Lh3 (3 stukken). Zwart: Kf6 (1 stuk). Wit begint en geeft in vier zetten mat. Adres ven den sohaakredacteur: Gouö- reinetstraat 125, Den Haag. 1918 een gedwongen oplossing, waarin de verschillende extreme stroomingen, door de kroon min of meer bijeen werden gehou den. Als logisch gevolg viel in den. j angsten oorlog het staatsbestel uiteen, t.w. in zeven doelen, waarvan Croatië en Servië de meest bekende nieuwe staten vormden. Beide be slaan met 70 pet der bevolking verreweg het grootste gedeelte van het land. Uit het krijgsgewoel, dat een onontwarbare kluwen scheen, werden twee groepen ge boren, die vijandig tegenover elkaar kwa men te staan. Beide noemden zij zich natio naal die Tsjetniks onder Michailowitz en de lirikschen onder Tito. De afloop van den strijd is bekend. Het nieuwe Joegoslavië is grootendeels naar het voorbeeld van Sow- j et-Rusland opgebouwd. Grootsche plannen voor herbouw van Walcheren De destijds ingestelde oommissie voor den wederopbouw van Walcheren heeft in een rapport enkele conclusies neergelegd, waar van we noemen: auto-snelwegen worden op Walcheren ten Westen van het kanaal niet noodig geacht; de hoofdverkeerswegen zul len zooveel mogelijk door de dorpskommen moeten worden geleid; een aftakking van den Rijksweg bij Nieuw- en St. Joosland naar Vlissingen is dringend gewenscht, even als de bouw van een hooge brug over het kanaal ten Noorden van Souburg. Ais nieuwe wegen worden voorgesteld een weg Mid delburgSerooskerke, een verbinding Veere Zoutelande, een verbinding Vlissingen' Domburg en een nieuwe weg tusschen Grijipskerke en Aagtekerke. Tevens zal een nieuw, goed geoutilleerd vliegveld moeten komen tusschen den nieuwen Rijksweg en Ritthem, daar het - oude bij Vlissingen on bruikbaar is. De verkoop van artikelen uit de Canadeesche dump Goederen kwamen op de juiste plaats, zegt de minister. Op vragen van het Tweede Kamerlid Mol i.vjm^ het te koop aanbieden door het Rijks- iwkooubureau van een aanzienlijken rest- voorraad medicamenten uit de dump van de Canadian Medical Stores, heeft minister Lieftinck geantwoord, dat deze artikelen door het rijk zijn aangekocht en in de eerste plaats bestemd waren voor de Overheids diensten, waarbij in het bijzonder de groote behoeften van de strijdkrachten-overzee in aanmerking zijn genomen. Om dezen reden heeft de Dienst der Domeinen voor de ver deeling van de goederen het Rijksinkoop- bureayi ingeschakeld, daar het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen slechts met betrekking tot een onderdeel der arti kelen competent zou zijn geweest. De mi nister is van meening, dat de goederen ter beschikking zijn gekomen van instanties, die daaraan groote behoefte hebben. Horizontaal: 1. zuivelproduct; 5. fig. oorsprong; 8. Land in Noord-Europa; 10. god heid uit de Egyptische myth, geschiedenis; 11. familie der leliën; 13. Eng. woord voor op; 14. achteraf; 16. landbouwwerktuig; 17. punthoed; 18. zangnoot; 19. rivier in Italië; 21. voorzetsel; 23. muziekinstrument; 25. 2 3 4 b 6 7 8 9 »o II n •3 Ui Ib ib n 18 K? 20 21 22 23 24 2b 2)8 27 28 i9 3© 31 32 h 34 3b 37 3b 3i> 40 4) 11 lj> 44 4b BLIJVENDE HULDE AAN HET STUDENTENVERZET Onder de aanwezigheid van. tal van voor aanstaande persoonlijkheden heeft minister Gielen gistermiddag het eerste studenten sanatorium van de Stichting „Het Ned. Stu dentensanatorium" te Laren geopend. Aanwezig waren om. drs M. Kohnstamm, secretaris van H.M. de Koningin en mr J, C. baron Baud, seer, van H.K.H. Prinses Juliana. Prof. dr G. C. Heringa, voorzitter van het Dagelijksch Bestuur der Stichting, wees er INTERKERKELIJKE ORGANISATIE IN AMERIKA. De onlangs opgerichte Nationale Véreeni- ging van Evangelisch en in Amerika omvat thans pl.m. drie mallioen personen uit 27 ver schillende kerkgenootschappen (Baptisten, Methodisten, Herv., Geref., Chr. Geref., Men nonieten, Presbyterianen, Pinkstergemeenten enz.) Men wil in internationaal contact tre den en heeft daarom samensprekingen gé- had met personen uit de West-Europeesche landen, on. Nederland. In 1948 wil men in Zwitserland een congres beleggen. Men gaat niet aceoord met den Wereldraad van Kerken, daar'men dezen niet strikt-Bijbelsch en evenmin striikt-Protestantsch acht. Deze raad zou een Soiperkerk dreigen te worden met een bepaalde staatkundige tendenz, die dissidente kerken buitensluit. stoomschip (afik.)28 godsdienst (afk.)30. maanstand (afk.); 32. belangrijk onderdeel van een stoommachine; 33. voorzetsel; 34. schipper in Venetië; 37 zangnoot; 38. Noord- amerikaansche buffel; 40. bijwoord; 41. werk ruimte; 44. zode; 45. onbedorven. Verticaal: 1. kippenvoer; 2. naam van meerdere Europ. rivieren; 3. speer; 4. schoen makerswerktuig; 5. warmtebron; 6. binnen; 7. meerderjarig; 8. gemeen; 9. fijnste vogel- veeren; 11. Gode zij lof (afk.); 12. uitroep; 15. oproer; 19. schrede; 20. bez. vnw.; 21. een goede raad1; 22. smal; 24. denkbeeld; 26. rechtszaak; 27. verloren; 29. pleisterplaats; 31. lekkernij; 33. breekbaar; 35. let wel (afk.); 36. als 6 verticaal; 39. bevel; 42. altijd anders (afk.); 43. tweeklank. Oplossing van de Puzzle van vorige week. Horizontaal 1. ski; 4. élite; 6. etalage; 8. ale; 9. eng; lil. norm; 13. vloe; 14. s.g.; 15. R.K.; 16. eenzaam; 17. jatagan; 19. hü; 20. A.M.; 22. ober; 24. nota; 26 ree; 28. lip; 29. endemie; 32. serie; 33. nuk. Verticaal: 1. sla; 2. kilo; 3. Ita; 4. eter; 5. egel; 6. eloge; 7. enorm; 8. Ans; 10. gek; 12. monster; 13. vlaggen; 17. jdbee; 18. natie; 19. hor; 21. map; 23. een®; 25. olie; 27. Peru; 30. den; 31. mak. Ie prijs, P.fcSekeris, Gouwsluisweg 83, Al phen ad. Rijn, 2e prijs, J. W. de Rave, Heerensingel 35, Leiden en 3e prijs, H. van Elswijk, Rijndijk A. 304, Hazenswoude. Oplossingen dienen uiterlijk Vrijdagmor gen in ons bezit te zijn per briefkaart met m linkerbovenhoek adreszijde de veimeldsng: JPuzzle-ocklossmg". op, dat de ingebruikneming van deze villa, die is omgebouwd tot eén sanatorium voor 15 patiënten, moet worden gezien als het begin van de wording van een groot en. nieuw op te trekken studentensanatorium. Het Curagaosch Nat. Steuncomité heeft aan het sanatorium het landg^gd geschonken waarop het thans geopende gebouw staat door een gift van f170.000. Daar wordt wel dra de eerste steen gelegd voor het nieuwe sanatorium, geschonken door de stichting Sanoc (Steun aan Ned. oorlogsslachtoffers Curagao), die een bijdrage gaf van f250.000. Dr F. N. Sickenga, een ervaren tuberculose- arts, zal zorgen, dat eerst wanneer het me disch verantwoordelijk is, de patiënten hun studie in het sanatorium zullen voortzetten. Minister Gielen ging hierna over tot de symbolische opening van het sanatorium. Na een korte rede trok hij het laken weg voor een in de muur van een der zaaltjes aange brachte plaquette van prof. L. O. Wenke- bach met de spreuk „Gedachtig aan den strijd der studenten voor onze geestelijke vrijheid". De minister zegde toe, ook een duit in liet zakje te doen. INTERNEERING DR DE KLEYN GELIJK AAN VOOR-INTERNEERING Het Tribunaal te Utrecht heeft geadvi seerd, den bekenden Utrechtschen chirurg dr G. H. de Kleyn te veroordeelen tot dezelfde straf, welke 16 Augustus 1946 tegen hem uit gesproken werd n.l. interneering, gelijk aan voorinterneering en ontzetting uit kiesrech ten en het recht om openbare ambten te be kleed en. De verbeurdverklaring van het ver mogen van dr de Kleyn zou thans niet gaan tot f50.000, zooals bij de eerste veroordeeling het^geval was, doch tot f40.000. Dr de Kleyn verwijderde destijds operatief het bloed- groepteeken van een S.S.-er en ging ver trouwelijk met Duitsche militairen om. De proc-fiscaal had zijn goedkeuring aan het advies van 16 Aug. 1946 niet willen geven, omdat dhij deze straf te laag vond. ARRESTATIES IN PALESTINA. Groote afdeelingen Britsche troepen zijn vanmorgen naar Rehoboth, ten Zuiden van Tel Aviv en Nathanya en Hadera, ten Noor den van Tel Aviv, getrokken voor het op sporen in intensievere mate, van Joodsché verzetslieden. Er werden vele arrestaties ge daan. De actie werd uitgevoerd met mede werking van laagvliegende vliegtuigen. Sport en Wedstrijden Een nieuw biljartrecord door Van Vliet gevestigd Tijdens het nationaal kampioenschap 71/2 te Den Haag. De grootste verrassing van de gisteren hl Hotel Pomona te Den Haag beginnen wed strijden'om het Nederlandsch kampioenschap groot biljart' anker kader 71/2 was de re cordverbetering van v. Vliet voor het hoogste gemiddelde in één partij, dat door hem in zijn ontmoeting tegen Jacobs op 37,50 ge bracht werd. Het oude Nederlandsche record stond op 30 en werd eveneens door den Ha genaar gehouden, samen met Piet de Leeuw. Deze formidabele prestatie, waarmee van Vliet het wereldrecord van den Belg van Belle evenaarde, werd in een der avondpar tijen tot stand gebracht en, na van Vliet's gesukkel in zijn moeizaam gewonnen mid dagpartij tegen Kobus, totaal onverwacht. Titelhouder de Leeuw was juist 's avond® minder op dreef dan 's middags. De stand na den eersten dag kenmerkt al duidelijk een scherpe scheiding tusschen de deelnemers en, verrassingen voorbehouden, ziet het er naar uit, dat de strijd om het kampioenschap zal worden uitgevochten tus schen de bovenste vier. 2 600 33 80 18.18 600 36 105 16.66 600 37 156 16.23 600 45 62 13,33 437 40 81 10.92 392 41 54 9.56 0 343 41 35 8.38 221 29 49 7.62 SCHAAKONTMOETING NEDERLAND— ENGELAND. Het Nederlandscihe schaaktiental, dat be gin April in Amsterdam een wedstrijd van 2 ronden zal spelen tegen Engeland, zal zijn aanvoerder dr Euwe, die enkele dagen gele den voor een tournée van vier maanden door Amerika is vertrokken, noode rr a. De Nederlandsche ploeg is nu als volgt samen gesteld: 1. L. Prins; 2. Th. D. van Sohel- tnga; 3. H. Kramer; 4. N. Cortlever; 5. mr G. S. Fontein; 6. Graaf van den Bosch; 7. W. J. Muihring; 8. P. H. Pruyt; 9. L. J. Tun*- mers; 10. C. B. van den Berg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7