De schoolfilm heeft nog te weinig aandacht Het „zwart" is nog steeds niet uit de mode Chauffeur en seinwaehter voorkomen ramp NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 7 MAART 1917 Stadsnieuws Vorm van samenwerking tusschei bijz.- en openb. onderwijs? Ofschoon de lezing over „De film als leermiddel", van reserve-majoor S. P. van 't Hof secretaris van de ministerieele commissie' van advies bij het Departe ment van O., K. en W-, reeds de derde causerie over film was in deze cyclus, bewees het aantal bezoekers, dat de be langstelling in de onderwijswereld voor de film zeer groot is. Allereerst schetste spr. in groote trek ken de geschiedenis van de cinemato grafie. Tot ongeveer de 17e eeuw had de mensch in het woord gezien en ge schreven een middel om in contact te komen met de samenleving om hem heen. Het woord en het beeld. Van de grijze oudheid af is in den mensch een streven geweest, om dat, wat in bewe ging is, te conserveeren; om in een stati sche expressie 'n suggestie van beweging te brengen bij de toeschouwers. Langza merhand heeft het beeld in het algemeen het woord eenigszins overwoekerd; foto grafie ontstond, momentopnamen leidden tot film en thans heeft deze een zekere suprematie over het woord. Naast het element van amusement, dat de film in hoofdzaak is gebleven, heeft zij nog heel belangrijke informato- rische en instructieve waarden. Bijvoor beeld de z.g. de benaming is niet ge heel juist documentaire films: reis- en natuurfilms, films over het productie proces in de agrarische bedrijven, over natuurverschijnselen, enz. Wanneer deze films de bedoeling hebben, de toeschou wers les en inzicht in een bepaald onder werp te geven, dan moeten zij voldoen aan onderwijskundige eischen. j^a den vorigen wereldoorlog heeft men ook hier te lande de waarden ontdekt, die de film voor het onderwijs kan heb ben. Men riep organisaties ^in het leven, o.a. den Centralen Schoolbioscoop, die, buiten schooltijd voor een aantal klassen van verschillende scholen films vertoon de, voorzien van explicatie. Dit had na- deelen; ten eerste, dat de-film niet direct de les betrof en ten tweede, dat de school naar de film werd gebracht en niet, zoo als alle leermiddelen, waartoe de film ook behoort, naar de school. De techni sche mogelijkheden zijn thans echter zoo, dat de onderwijzer de film kan ver- toonen in eigen lokaal. Spr. geloofde, dat gezien de belang stelling van den minister van Onderwijs, in deze kwestie, binnen niet al te langen tijd vaste lijnen voor dit gecompliceerde leermiddel zullen worden uitgestippeld. De film als leermiddel is mede een bij uitstek geschikt terrein om een prach tige samenwerking te krijgen tusschen he' bijz. en openbaar onderwijs. In het buitenland vestigde men veel, te veel, naar sprekers meening, de aan dacht op de film voor het onderwijs. In Nederland daarentegen te weinig, doch "ondanks de verandering hierin, hebben zelfs de beste Amerikaansche films op didactisch gebied nooit een voet aan wal kunnen krijgen in Nederland. Waarmee bewezen is, dat elk volk onderwijs heeft naar aard en karakter. Wil de film als leermiddel aan onze scholen voldoen, dan moeten wij die maken in eigen land en met eigen krachten. Dan moeten de onderwijzers zich met volkomen kennis van zaken beraden op de paedagogische en organisatorische eischen van de film, het karakter en wezen van de film ken nen. Er moeten studies worden gemaakt van: de reacties van het kind op de film; effect van expressies op het kin derlijk verstand; waarnemingsoefeningen, enz. En daarbij mag niet vergeten wor den, dat. wil het een goed, eerlijk en HAAGSCHE POLITIERECHTER. De fabrieksarbeider B. van W. te Lei den had zich met clandestienen handel in vleesch bezig gehouden; hij had schapen- vleesoh in voorraad. De Officier vorder de tegen verdachte een maand gevange nisstraf, de politierechter veroordeelde tot vier weken gevangenisstraf. De slager J. A. T. B. te Wassenaar zat in de knoei met zijn behuizing, zoo ver telde hij, en omdat het niet al te vlot ging met de vergunningen, had hij zon der die noodzakelijke papieren een ver bouwing in zijn huis laten uitvoeren. Daarvoor had hij zich nu te verantwoor den en de Officier vorderde f 300 boete of 50 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde tot f 100 boete of 50 dagen hechtenis. De grondwerker J. G. v. B. te Alphen aan den Rijn, had schapenvleesch voor handen, hetgeen van een clandestiene slachterij afkomstig was. Deswege vor derde de Officier bij den Haagschen po litierechter zes weken gevangenisstraf, met verbeurdverklaring van hetgeen in beslag was genomen. Na het pleidooi van mr Taat, veroordeelde de rechter tot vier weken gevangenisstraf met verbeurd verklaring. Menige winkelier in Leiden was de dupe geworden van de huisvrouw J. M. C. L., die telkens met nieuwe trucjes kans zag allerlei levensmiddelen in haar bezit te krijgen zonder betaling. Zoo had ze een keer verteld, dat de melkboer net aan de deur was geweest toen ze weg was, en daarom had de echtgenoote van den melkboer haar boter, melk, suiker, enz. meegegeven. Voor haar oplichterijen vroeg de Officier twee maanden gevan genisstraf. De rechter veroordeelde tot zes maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. De volontair A. C. te Leiden h^d in het zeebad van Noordwijk diefstal gepleegd, en al was de jas, die hij had weggeno men, bij den eigenaar weer terug geko men. vroeg de Officier drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, waartoe de rechter veroor deelde. gaaf leermiddel zijn, de film ook nog „film" moet zijn, dat wil zeggen, dat een onderwerp in een bepaalde sfeer op vol waardig filmische en aesthetische wijze is neergelegd. De film moet onder de andere leer middelen een eigen, geordende plaats in nemen en gebruikt worden waar zij van nut is in de andere leermiddelen. Spr. eindigde zijn lezing met een waar schuwing, dat niet alleen het visueele op den voorgrond mag staan, al kan de film, ook de geluidsfilm, nooit het woord ais leermiddel vervangen, daar de film slechts een hulpmiddel blijft. Het onderwijs echter moet gericht zijn op een visiueele en auditieve samenwer king, doch zoo. dat de Cultiveering van het woord, de adeldom van de ta^l, num mer één blijft. HAAGSCHE GERECHTSHOF H. W. d. M. uit Leidschendam, zei nergens vaii te weten, maar dat werd hem juist kwalijk genomen door den presi dent van het Gerechtshof, want het stond wel vast, dat verdachte clandestien vleesch had gekocht en laten vervoeren, voor welke bezigheid hij van den politie rechter zes weken gevangenisstraf had gekregen. Omdat hij nu zoo stug bleef ontkennen vorderde de proc. generaal te gen hem acht weken gevangenisstraf. MANNEN IN UNIFORM Een steward en 'n boordwerktuigkun dige van de K.L.M. hebben dezer dagen te Montevideo een avontuur beleefd, dat hun nog lang zal heugenToen zij met een toestel van de lijn AmsterdamMon tevideo arriveerden, bleek hier feest te zijn, ter eere van den nieuw gekozen president van Uruguay. Op de Plaza d'Independencia waren eerepoorten opgericht. Er stond een eeretribune, waarop de nieuwe president te midden van tal van hoogwaardigheids-, bekleeders, een hulde in ontvangst te nemen had van duizenden menschen. De steward en de mecanicien wilden het feest ook bijwonen. In hun keurige uniformen stonden zij te midden van de menigte, toen zij werden opgemerkt door den politieprefect. De goede man. die de uniformen van de K.L.M. niet kende, meende met eenige hooge buitenlandsche militaire gasten te doen te hebben, die op onverklaarbare wijze in het gedrang waren gekomen. De prefect liet voor de heeren direct ruim baan maken en bracht de ,fhooge" gasten, onder het uiten van allerlei verontschuldigingen, naar de eere tribune, waar de president troonde. Toen het eenmaal zoo ver was. konden de Hollanders moeilijk zeggen, dat er een vergissing in het spel was. Zij bleven daarom keurig in hun rol en bogen diep, toen zij aan den president en de andere autoriteiten werden voorgesteld. Zij voel den zich echter allesbehalve op hun ge mak en peinsden, hoe zij zich uit deze moeilijke situatie moesten redden. Tijdens de pauze van het feest namen zij hun kans waar; onopvallend verdwenen zij uit het voorname gezelschap. Auto's, jenever, klompen en tex tiel, een bonte mélange Voor den tuchtrechter te Leiden hebben weer verschillende perspnen uit Leiden en omgeving wegens ernstige overtreding der prijsvoorschriften terecht gestaan, waarbij bleek, dat nog heel wat „zwart" verhandeld en verkocht wordt. Eigenaar dig, dat de tneeste verdachten zich on schuldig gevoelden. J. J. bloemhandelaar te Oegstgeest had een oude Chevrolet voor f 2800 zonder waardebewijs gekocht. Verd. wist wel, dat hij duur was uitgeweest, daar bij taxatie de auto op f 800 werd geschat, maar hij had den wagen dringend noodig. De rechter veroordeelde hem tot f 100 boete, met teruggave der inbeslaggenomen auto. Daarna moest de verkooper der auto, J. J. C. uit Leiden terechtstaan. Daar hij echter zelf f 2800 voor de auto had betaald en bovendien f 500 onkosten aan de auto gehad had, kreeg hij een waarschuwing. Tot slot moest de eerste verkooper D. A. R. uit Valkenburg voor komen. Hij had de auto met een monteur opgebouwd, met onderdeelen, die hij bij den slooper V. T. gekocht had en daarna voor f 2800 aan J. J. C. verkocht. De rech ter wees er op, dat de auto niet veel bij zonders was, daar C. na f 500 aan de auto besteed te hebben, blij was toen hij den auto weer kwijt was. Mr Goudsmit, de raadsman van verdachte, wees er op, dat de taxatie een half jaar na den verkoop had plaats gehad er nieuwe banden om de auto waren. C. geen rijbewijs had en niet kon rijden en zijn cliënt f 10 gestort had voor de noodige formulieren, maar daarmee te laat was en daar hij het niet met opzet gedaan had, vroeg hij clementie. Voor het verkoopen zonder waardebewijs kreeg hij f 400 boete. H. J. B. caféhouder te Leiden had voor een glaasje jenever van 40 gram 50 cent, inplaats van 22 cent berekend. Hij kreeg f 300 boete met de publicatie van het von nis in de dagbladen. k Mej. A. D. caféhoudster te Leiimiiden had glaasjes jenever van 35 gram, in plaats voor 25, voor 40 cent verkocht. Bo vendien had zij geen prijsaanduiding in haar zaak aanwezig gehad. Zij kreeg f 200 boete, met publicatie van het vonnis in de dagbladen. H. v. D. te Lisse had voor een glaasje jonge jenever 50 en voor glaasjes bitter 55 inplaats van 40 en 45 cent gerekend. Hem werd f 400 boete opgelegd, met pu blicatie van het vonnis in de dagbladen. G. D. J. O. E. grossier in klompen te Leiden had klompen tegen te hooge prij zen, zonder bonnen verkocht. Verd. er kende dit, maar daar hij den kooper niet vertrouwde, had hij een extra-prijs als garantie berekend. In geen geval had u zonder bonnen mogen verkoopen en extra-prijzen als garantie mogen rekenen, aldus de rechter. Dit is fout geweest en ik veroordeel U tot f 100 boete. H. de R. uit Leiden had elastiek voor 50 cent per meter verkocht. Hij had in Weert 500 meter elastiek, uit België af komstig, voor 36 cent per meter gekocht, f 40 boete met verbeurdverklaring van 40 meter inbeslaggenomen elastiek. J. B. uit Leiden moest terecht staan we gens het verkoopen van elastiek uit België afkomstig, voor 50 cent per meter. Daar hij reeds eerder tot f 20 boete veroor deeld was, kreeg hij nu f 50 boete met verbeurdverklaring van 35 meter inbe slaggenomen elastiek en met verbod, dat hij in geen 2 jaar zich met handel mag bezig houden, daar hij anders in de ge vangenis komt. S. H. schilder te Leiden, die elastiek yoor 45 cent per meter en klosjes garen voor f 2 had verkocht, kreeg f 35 boete, met teruggave der opbrengst van de inbe slaggenomen goederen en met de raad geving zich voortaan bij zijn vak te hou den. J. VI. groentehandelaar te Leiden, die appelen inplaats voor 42, voor 50 cent per kilo had verkocht, kreeg f 50 boete. W. de J. winkelier, had haarkammen voor f 3.75 en zakkammen voor f 2.45 (vóór den oorlog 15 cent) verkocht, die hij van een onbekenden koopman, zonder factuur had gekocht. Een goede winkelier schopt zulke lieden den winkel uit, aldus de rechter. Daar hij reeds eerder f 40 boete had gehad, kreeg hij nu f 60 boete, met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen kammen. Mevr. W. Chr. te Leiden had zich met den verkoop van klompen „in het zwart" bezig gehouden. Van een onbekenden koopman had haar man, die op een fa briek werkzaam is, 40 paar klompen voor f 3 per paar gekocht, die zij weer voor f 5.50 per paar verkocht had. Daar zij het te veel betaalde had teruggegeven, werd de boete f 40 met verbeurdverklaring van 32 paar inbeslaggenomen klompen. J. S. te Leiden had wollen dekens i.p.v. f 20 voor-Cf 25 per stuk zonder punten verkocht. Hij had op afdingen gerekend en daarom f 25 gevraagd. De rechter vond dit fout, vooral daar S. al eerder f 40 boete had gekregen. Mr Schaper, de raadsman van verdachte, vroeg teruggave van de inbeslaggenomen goederen, daar S. maar een kleine koopman is. f 25 boete met verbeurdverklaring van 2 dekens en tetuggave van jongensbroeken, japon- stoffen en coupons flanel was de uit spraak. N. v. d. W. te Hillegom, die de Woning- huur van f 3.30 tot f 5.50 per week had verhoogd, kreeg f 50 boete, omdat hij de te veel betaalde f 2 huur per week, had terugbetaald. J. J. W. kleermaker te Leiden had een sportcostuum i.p.v. voor f 52.50 voor f 72.50 verkocht. W. erkende het feit, maar verklaarde zonder dat zijn vader dit wist, de te veel ontvangen f 20 in zijn zak ge stoken te hebben. Hij vond het een domme streek. Nadat zijn vader Ch. W. had ver klaard, dat f 52.50 verantwoord was, kreeg hij met een ernstige waarschuwing van den rechter f 100 boete. J. J. A. v. S. kruidenier te Leiden, die griesmeel i.p.v. voor 26, voor 49 cent per 5 ons had verkocht, kreeg f 25 boete. Dat is de derde maal, dat u hier komt, aldus de rechter tegen A. B. F. winkelier te Leiden, die weckringen voor 20 cent, per stuk had verkocht. Dat is niet de goede manier en u krijgt f 25 boete, maar zorgt dat u niet weer hier komt. H. C. M. KI. uit Woubrugge, die 50 eieren voor 35 cent per stuk had ver kocht, kreeg f 50 boete met verbeurdver klaring van de 50 inbeslaggenomen eieren. N. Z. slager te Leidén, die 3 ons paar- denbief voor' f 0.75 had verkocht, kreeg, nadat Z. had aangetoond, dat de paarden door het smokkelen zeer hoog in prijs zijn, f 25 boete. H. Th. v. d. S. grossier te Leiden, die zich met- koppelverkoop had bezig gehou den verkoopen van nootmuskaat met fleséhjes essences kreeg een waar schuwing. Afscheid ds H. C. Trouw Ds H. C. Touw, die eenige weken gele den het beroep naar Utrecht heeft aange nomen, zal op Zondag 13 April afscheidi nemen van de Ned. Herv. gemeente van Leiden. Zooals men weet, zal ds Touw in zijn nieuwe gemeente belast worden met het werk onder de studenten. HET VERTREK VAN DS M. W. J. GEURSEN NAAR INDONESIË Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt zal ds M. W. J. Geursen, die door de Ned. Herv. gemeente van Leiden voor den tijd van twee jaar is afgestaan aan de Protestantsche Kerk in Indonesië, in den nacht van 22 op 23 Maart a.s. (van Zater dag op Zondag) per Skymaster vanaf Schiphol vertrekken. De juiste tijd van vertrek is kwart voor vijf. COLLECTE VOOR COMITé VACANTIE-MIJNWERKERS 1947. Morgen wordt in de Sleutelstad een straatcollecte gehouden ten bate van het comité Vacantie mijnwerkers 1947. Col lectanten (boven 16 jaar) kunnen zich aanmelden bij den heer W. J. M. Simonis, Haarlemmerstraat 138, Tel. 20699. Nu onze mijnwerkers zoo krachtig medewer ken om den kolenslag te winnen, wekken wij de burgerij op hiervoor hun dank baarheid te toonen door morgen deze collecte niet te vergeten, doch een gave voor genoemd doel te offeren. GEVONDEN VOORWERPEN. Zilveren armband, bankbiljetten, zil verbonnen, dames-handtasch, distr. be scheiden, handschoenen, wanten, lees boek, schoenen, huissleutels, rekenboek je, portemonnaies, dames-vosbont, bril len, knotten katoen, studenten-almanak, étui's, boodsohappetntasch, gouden broche, dameshorloges, zilveren speld, vulpen houders, zwarte lap, schaatsen, rijwiel- handkap, tasch met kleeding, gele lens, kinderkousen, luciferdoosje, inh. geld, portefeuilles. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10, op Woensdag en Zaterdagmiddag van 24 uur. HAAGSCHE TRIBUNAAL Het tribunaal heeft den tuinder A. F. Thierry uit Leidschendanv een internee- ring opgelegd tot 6 Mei 1947, ontzetting uit de kiesrechten en verbeurd verkla ring van f 3000. Het tribunaal stelde vast, dat besch. bekend stond als een fel NSB-lid, die dienst deed bij de Land wacht, propaganda, voerde enz en veel er gen is in zijn woonplaats heeft bezorgd. Distrïbutievaria Morgen is aan de beurt de K vanaf Kap t/m. Klepper. Het distributiekan toor is geopend van 8.3011.45 en van 2—4 uur. VOORSCHOTEN. De uitreiking van bon- en textielkaar- ten zal plaats hebben in de Vink op Maan dag 10 Maart a.s. van 9.4512.30 en van 13.3015.45 uur voor bewoners van Dijk- hoflaan, Haagweg, LeècLscheweg vanaf Hofweg, Rijndijk, Valkenburgscheweg, Vinkweg. Overgelegd moet worden de trweede d i strife u tie-stamkaart met oude levensmiddelenkaart. De Rijksarchieven te Groningen, Utrecht en Middelburg zijn wegens kolen- schaarschte gesloten. Dinsdag kwamen 170 Ned. zakenlieden op de Leipziger Messe aan om den grond slag te leggen voor relaties met Duitsche leveranciers. Op de Oosterbegraafplaats te Enschedé is onlangs een monument onthuld ter na gedachtenis van maj. H. Brinkgreve, in leven chef-staf der B. S. in Overijssel. De N.V. J. P. Wijers' Industrie- en Handelsonderneming boekte over 1946 een winst van f419.185. Dezer dagen overleed de alg. procuratie houder van de N.V. Alg. Brandwaarborgmij. van 1818 te Rotterdam, de heer D Jongste Sr. In Aug. zal te Maastricht een muziek concours worden gehouden, waaraan vacan tie-uitstapjes voor de deelnemers worden verbonden. CHAUFFEUR REED DOOR AFSLUITBOOMEN HEEN Hedenmorgen omstreeks 6.30 uur heeft op den overweg van de spoorlijn naar Woerden op den Haagweg een ongeluk plaats gehad, dat door de tegenwoordig heid van geest door den seinhuiswachter J. Bogaards en den chauffeur J. Uljee uit Zoeterwoud§ nog goed is afgeloopen. De heer Uljee naderde met een vrachtauto van „De Landbouw" dien overweg en be merkte door de duisternis te .laat, dat de boomen gesloten waren. Hij remde even wel nog krachtig, maar door de gladheid kon hij de auto niet tijdig tot stilstand brengen, met het gevolg, dat deze door den eersten afsluitboom heenreed. De Duitsche deserteur lot 2'/z jaar veroordeeld De 26-j. Duitsche Obergefreiter Erwin Goedecke uit Breslau, die in Leiden in den oorlog onderdook en toen, mede op aandrang van de familie die hem ver borg, Levensmiddelen en andere artike len ging vorderen van Leidenaren, werd heden door het Bijz. Gerechtshof te Den Haag tot 2Vz jaar gev.straf veroordeeld, met aftrek van prev. hechtenis, overeen komstig den eisch. In verband met gerezen misverstand vermelden wij nog, dat zijn vroegere ver loofde Bep Bodijn, die bezwarende ver klaringen aflegde, was Elisabeth Cornelia Bodijn, gebr. te Leiden, 17 Aug. 1912, vroeger woonachtig te Leiden, thans te Amsterdam. chauffeur zag echter den trein naar Woerden nadej-en, en had de tegenwoor digheid van geest vol gas te geven, waar door hij den tweeden afsluitboom kapot reed. en eerst daarna gelukte het hem te stoppen. Daardoor werd een ramp voor komen, want indien dit niet gebeurd zou zijn, zou- de vrachtauto door den trein zijn gegrepen, welk ongeluk zeker ern stige gevolgen zou hebben gehad. De seinhuiswachter B. is den trein nog met een roode vlag tegemoet geloopen, maar deze had te veel vaart om nog voor den overweg tot staan te komen. De trein greep een der afsluitboomen, waardoor deze afknapten. Er werd ernstige materieele schade, zoowel aan de afsluitboomen als aan den trein aangericht, terwijl het treinverkeer door dit ongeval belangrijke stagnatie ondervond. De auto daarentegen liep slechts lichte schade op. De overweg wordt thans door de poli tie bewaakt. Het B.G. te Assen, veroordeelde gisteren H. R. Bruinipg, ex-burgemeester van Rolde en Odoorn, tot 18 jaar wegens hulp aan den vijand Eisch was 10 jaar De collectieve arbeidsovereenkomsten voor het bouwbedrijf zullen op zijn vroegst eind Maart in werking treden. Te Nun speet overleed de heer A. H. v. d. Mij 11 Dekker, in leven commissaris van de N.V. Cultuurmij. v/h. D. C. Boutmy Co. en van de N.V. Landbouwmij. „Preanger Regentschappen" en lid van den Raad van Beheer der N.V. West-Java-Theecultuurni4."

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4