Hulp aan menschen, die „in den knoop" zitten 't Verklaarde Met de Wegenwacht langs besmeurde wegen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 7 MAART 1M1 DOOR DE BUREAUX VOOR LEVENSMOEILIJKHEDEN (Van een onzer verslaggevers). De Centrale Bond voor Inwendige Zending en Chr. Pbüantrophische Inrichtingen hield gisteren onder voorzitterschap van dr Ph. J. Idenburg te Amsterdam zijn jaarlij'ksohealg. vergadering. Mr A. Bonman sprak over de „Bureaux voor levensmoeilijkheden." Bij deze bureaux (in ons land bestaan er twintig) worden meestal huwelijksmoeilijkheden, te berde ge bracht: scheiding, kinderregeling, onderlinge conflicten, moeilijkheden tusschen ouders en kinderen, verloving e.d. Het zijn steeds menschen, die in „den knoop" zitten, aldus spreker. Hij vroeg zich af, of de Kerk dezen knoop kant ontbinden en meende, dat predikanten en nog minder Invalide oud-illegalen gaan poppen maken Ook in het buitenland is er een zeer groote belangstelling voor. Dezer dagen zijn aan de Prinsesjes op Soestdij'k poppen aangeboden, die echt kun nen loopen. Deze poppen, welke den naam „Walking Dolly" dragen en in nationale cos- Wij hebben poppen, die kunnen slapen en bovendien nog „Mamma" kunnen zeggen, maar de variatie, welke nu door de loopende poppen in het eentonig poppen- kunnen is gebracht, zal door de kinderen met gejuich worden begroet tuums zijn gestoken, zullen gefabriceerd worden door invalide arbeidskrachten, voort komend uit de illegaliteit. Deze onderne ming, waarvoor enkele verzetslieden en de Stichting 1940—1945 het initiatief hebben ge nomen, zal naast een zakelijken, ook een ideëelen kant hebben. De werkers krijgen een goed loon en arbeiden onder goede so ciale omstandigheden. Tevens zijn de poppen gedeeltelijk voor den export bestemd, daar in het buitenland veel belangstelling voor dit kinderspeelgoed blijkt te bestaan. Uit Zwitserland is reeds een order voor 30.000 stuks en uit Zuid-Afrika een order voor 20.000 stuks binnengekomen. De fabriek zal in A'dam worden gevestigd en de bedoeling is per jaar een productie van 30.000 poppen te bereiken. Volkomen isolatie der eilanden duurt voort Over Ameland woedden hevige sneeuw stormen, die en volledige afgeslotenheid vaij het eiland veroorzaakten, terwijl de post boot voor Terschelling en Vlieland bij Vlie land in het ijs bleef steken en naar de haven terugkeerde. Urk is eveneens nog steeds onbereikbaar. In het ziekenhuis te Zwolle genieten mo menteel acht Urkers, wier moeder daar ziek ligt, gastvrijheid. Een troost voor Urk is, dat dezer dagen juist de bestekken voor den aan te leggen weg van het dorp naar Em- meloord in den Noord-Oostpolder gereed kwamen. Als nu in den volgenden winter de weg maar gereed is.' DE „T O SARI" NA ACHT JAAR WEER OP v WEG NAAR NEDERLAND. Morgen zal het m.s. „Tosari", dat acht jaar lang op alle wereldzeeën zijp taak ver vuld heeft im dienst van de Geallieerden en sindsdien niet meer thuis geweest is, van Tandjong Priok naar Rotterdam vertrek ken. Het scnip heeft 40 passagiers aan boord. „Martin Behrman" handelde onrechtmatig Het gebeurde met de „Martin Behrman" geeft aanleiding tot een nadere beschouwing. Dit schip was. geladen met Ame rik a ans ohe goederen, naar Java gestoomd. De lading, blijkbaar gekocht door de machtsgroep-Soe- karno is in Cheribon gelost. Van daaruit zou de „Behrman" geheel met Soekarno- goederen beladen naar de Vereenigde Staten ter ugke eren. Dit optreden van de „Behrman" is hande len buiten de opperste leiding; de Neder- landische Regeering, om en derhalve zoowel politiek als juridisch bekeken een onrecht matige daad. Toen m 1780 een aantal staten in Noord- Amerika den strijd tegen Groot-Brittannië aanbonden en vele Nederlanders niet alleen hun sympathie voor de Amerikanen en hun strijd toonden, maar ook trachtten handels overeenkomsten te sluiten, viel deze houding in zeer slechte aarde bij de Britten. In October 1780 werd door een Britsche kruiser het Amerikaansche schip .Mercu rials" aangehouden, aan boord waarvan Hen drik. Laurens zich bevond, de president van ouderlingen hiervoor vaak niet geschikt zijn. Spr. merkte nog al eens toopsOhuwheid bij hen op. De Schriftuurlijke ethiek is te weinig geconcretiseerd, de sexueele ethiek hangt nog te veel in de lucht. Aan kerkelijke zijde is groote bevangenheid aanwezig om zich uit te spreken. Het Bureau voor levens moeilijkheden ziet spr. als het laboratorium voor de Christelijke ethiek. Het dhr. geloof ziet altijd uitwegen en biedt concrete Schriftuurlijk verantwoorde hulp. Mits des kundig en door de liefde van Christus ge leid), is er een groote toekomst voor deze bureaux, aldus spreker. Bij de discussie betwijfelde ds O. G. Hel dring, of deze bureaux Christelijk verant woord zijn. Hij was er niet zeker van, of de conclusies uit de H. Schrift wel juist zijn. Velen vluchten in het probleem, terwijl de Schrift zich over bedoelde levensvragen toch duidelijk u-itspreefct. Hij vreesde, dat men de mensahen te veel tegemoet komt. Mr Bonman antwoordde, dat de adviezen getoetst worden aan den Bijbel. Hij waarschuwde tegen Pro- testanfcsohe scholastiek in dit opzicht. Nog hebben gesproken mej. dr mr E. C. Lekkerkerker over „Geestelijke gezondheids zorg in dezen tijd" en mevr. A. J. de Leeuw- Aalbers over „Medisoh-paedagogisóhe bu reaux." Tot bestuursleden zijn gekozen jbr mr L. Röell. ds K. O. Finkensieper en dr Joh. Booij. COMPONIST ALFREDO CASELLA OVER LEDEN Op 63-j leeftijd is Woensdag overleden de Italiaansohe componist Alfredo Casella, leer- ilng van Gabriel Fauré en schrijver van een boek over Strawinsky Als dirigent heeft hij om. het Concertgebouworkest geleid. ACTIVITEIT VERZWAKTE GEEN MOMENT ,,Koud is het pas als het vriest", beweert de AiNWB-wegenwacht, die juist ergens op den straatweg tusschen Delft en Rotter dam een in den modderpoel gestrand Che- vroletje op gang heeft gebracht. En zoo denken al zijn collega's erover, die momen teel in geheel Nederland automobilisten en motorrijders tot steun zijn. „Weer of geen weer, de wegenwacht blijft paraat", is hun devies. In dezen winter zijn de ridders van den weg dan ook altijd op hun post gebleven, zelfs toen de sneeuw zoo hoog lag, dat slechts enkele chauffeurs zich met hun wagen door het Siberisch aandoende landschap waag den. Op een zeker oogenlblik werd het echter zoo erg, dat het voor de gele motoren zelfs onmogelijk was, zich een weg door de sneeuwbergen te banen. De mannen van de wegenwacht dachten toen het volgende sy steem uit. Ze namen een koffertje met het noodige reparatie-materiaal en liften met de schaarsch-rij den-de auto's mee. Passeerden ze een gestranden wagen, dan stapten ze uit en brachten hem op gang. Met dezen auto vervolgden ze hun weg tot bij een vol gend vastgereden slachtoffer. Zoo reden zij tot het einde van hun traject en dan weer terug naar het beginpunt, onderweg steeds reparaties verrichtend en hulpbrengendwaar dit noodig was. Spoedig echter na den hevi- gen sneeuwval verschenen de gele zijspan- combinaties weer op den weg en hun berij- het Noord-Amerikaansche congres. De „Mer- curius" werd naar Londen opgebracht en toen bleek Hendrik Laurens Nederlandsche handelsdocumenten in zijn bezit te hebben. Engeland had nu een goed motief in handen en verklaarde ons in December 1780 den oorlog. Een. tweede kwestie is het optreden van de Nederlandsche torpedoboot jager „Korte- naer". De „Kortenaer" heeft „Behrman" in de Javazee ontmoet of opgewacht. Hij heeft het schip aangehouden en onderzocht en is er mee opgestoomd naar Che ribon. Daar zijn de Amrikaansche goe deren, voor Soekaroo bestemd, onder toezicht van de „Kortenaer "-beman ning gelost en heeft de.r, .Behrman" zijn Soe- karno-lading ingenomen. Toen het schip de haven wilde verlaten kwam het oorlogsschip tussohenbeiden. Eerst nadat de Amerikaan- sche gezagvoerder inzag, dat de Nederland sche marine niet met zich liet spelen, is hij naar Priok gestoomd onder begeleiding van de „Kortenaer", waarschijnlijk met een Ne derlandsche wacht op het Ame rikaa nsche schip. Wat de „Kortenaer" hier gedaan heeft is blokkade uitoefenen, blokkade niet in den juridisch en zin, wamt dan moest het vol gens het verdrag van Parijs van. 1856 fei telijk zijn en aangekondigd. Prof. Verzijl ontzenuw.! valsche Amerikaansche beschuldigingen Wat deed Amerika indertijd zelf met de dranksmokkelaars? jfê*- Naar aanleiding van de AmerikaAnsche be schuldigingen inzake het in beslag nemen der lading van de „Martin Behrman" wijst prof. Verzijl, volkenrechtelijk adviseur van de Commissie-Generaal, op het volgende: De Ned. marine had het recht een wacht post op het schip te plaatsen en had even eens het recht het schip in volle zee te es corteeren, aangpaien het in de territoriale wateren gegeven bevel ook buiten die wa teren kan worden afgedwongen. Als voor beeld diene, dat de Amerikaansche regee ring destijds dranksmokkelaars aanhield en vervolgde tot ver buiten de territoriale wa teren. Tenslotte wijst prof.^Verzijl er op, dat de gezagvoerder en de bemanning gedu rende de gebeele reis in vrijheid zijn ge weest. Inmiddels heeft een expertise van de la ding van de „Martin Behrman" bewezen, dat de rubber voor een groot deel afkomstig is van de Britsche maatschappij „Anglo British Plantations of Java Ltd", terwijl de „Francis Perk" en een Chineesche ondernemer een deel van de kinabast opeischen. ONTBINDING GEMEENSCHAP VAN GOEDEREN Het Haarlemsche Tribunaal veroordeelde gisteren den 68 j. particulieren detectieve H. Drenth uit Haarlem, die medewerking ver leende aan den inlichtingendienst der NSB, tot 4 jaar interneering en verbeurdverkla ring van zijn vermogen tot f1500. Bovendien adviseerde het Tribunaal voor het eerst in de geschiedenis der bijzondere rechtspleging de ontbinding van de gemeenschap der goederen tusschen beschuldigde en zijn vrouw. ders beleefden op hun langen werkdag vaak humoristische avonturen. Vorige week ge raakte een inspecteur van de wegenwacht, tijdens een hevige sneeuwjacht onder Zalt- bommel, met zijn motor vast in een hoop opgewaaide sneeuw. Hij ging bij een boer derij om assistentie verzoeken en bij zijn terugkomst bleek zijn motor verdwenen. Aan diefstal viel bij dit weer niet te denken en na voorzichtige peilingen kwam het vehikel onder de sneuw vandaan en de inspecteur kon zijn weg voortzetten. De meeSte pechgevallen worden op het oogenblik geweten aan een nafgeworden ont steking. terwijl ook onwillige carburateurs en benzineleiding aan de orde van den dag zijn. Op bovenomschreven manier krijgt de ANWB-wegen wachthaar „winterdoop" en hardt zich voor de toekomst, waarvoor, vol gens het hoofd van clen dienst, de heer Van Leeuwen, groote plannen bestaan. Aan het eind van dit jaar zullen een kleine honderd motoren Nederland doorkruisen en voorts wil men elk voertuig met een radiozend- en -ontvanginstallatie uitrusten. "Rians ont vangen de wegenwachten berichten door middel van vaste telefoonposten, die, wan neer een bericht is doorgekomen de WW- vlag buitenhangen. Op deze wijze kan aan een automobilist, die onderweg is, een voor hem belangrijk bericht worden meegedeeld. Het zal bij niefnand meer opkomen om de wegenwacht als een overbodige luxe te be schouwen, hetgeen ook blijkt uit het steeds grooter aantal contrilbueerende WW-leden. Feitelijk zijn wil zeggen, dat er een voldoend aantal oorlogsschepen ter plaatse moet kunnen optreden om de blokkade te allen tijde te doen eerbiedigen; een blok kade als destijds generaal Franco uitoefende op de Spa ans che Oostkust met 35 eenheden werd niet als feitelijk beschouwd. In de tweede plaats moet een blokkade aangekondigd zijn. d.w.z.zij moet door de mogendheid of mogendheden, die haar zullen toepassen, verklaard en aange kondigd zijn om te worden erkend. Voorts onderscheidt het internationale recht nog een oorlogsblokkade en een vre- desblokkade. De eerste wordt aangekondigd, als er een staat van oorlog is, een vredes- blok kade heeft ten doel een ander land zon der oorlog te voeren te dwingen tot bepaal de inzichten. De Nederlandsche marine oefende in 1908 een vredesblokkade tegen Venezuela uit. Thans is op de kust van Java geen sprake van blokkade in dien juridi- schen zin. Daarvoor is geen feitelijkheid aanwezig en ook is zij niet aangekondigd. De toestand in Indië is echter zoo gecom pliceerd gemaakt, dat elk optreden van Ne derlandsche zijde incidenteel moet zijn. Zoo moet het echt vaderlandsche op treden van de .Kortenaer" tegen het Ame rikaansche hbertyschip „Martin Behrman" worden gezien. W. E. van POPTA. De reis van Mts.IiaH uitzicht De afreis van Marshall, die met zijn staf op Schiphol strandde, brengt ons Moskou opeens weer veel dichterbij. De interesse verhevigt, de journalistieke ooren worden gespitst, en men klampt zich vast aan iedere uitlating van politieke en diplomatieke kopstukken, omdat men gelooven w i 1 in het succes der conferentie, waarvan niet alleen het toekom stig lot van Duitschland, maar dat van ger heel' Éuropa afhangt, ja zelfs voor de eerst volgende vijfentwintig jaar, de kwestie van oorlog of vrede. De geheele conferentie staat of valt met de mogelijkheid, tusschen de twee grootmachten, Amerika en Rusland, een politiek compromis te bewerkstelligen, een terzijde schuiven van het verschil in ideolo gie, want slechts een „relatieve" eenheid AmerikaRusland kan een basis zijn voor verderen opbouw. De sfeer vóór Moskou is nerveus; de barometer is aan sterke schom melingen onderhevig. De Amerikaansche, krachtige, zelfbewuste houding zal te Moskou de tactiek moeten toepassen, van aandachtig luisteren en welwillendheid, maar het rek zal onmiddellijk gesloten moeten worden, zoodra de Sowjetpolitiek neiging vertoont, gekke, expansionistische sprongen te maken. Truman is wel niet heel Amerika, maar hij vertegenwoordigt toch een bepaalde Ameri kaansche, zeer gangbare visie ten aanzien van Europa en het getuigt van een typische zelfbewustheid, als hij zegt, „dat Amerika als een reus in de economische wereld staat". Er is in Amerika sinds twee wereldoorlogen veel veranderd en zooals geografisch, het vlieg tuig de isolatie der landen volkomen heeft opgeheven, is óók het economische „isola tionisme" onhoudbaar geworden. Dit laatste zou zelfs leiden tot een moreel bankroet, want Amerika kan de landen naar een eco nomisch en vrede leiden of hen in een econo- mischen oorlog storten. Vandaar dat Truman er een gróót voorstander van is, de handels barrières over de geheele wereld op te hef fen. Over de problemen, verbonden aan de internationale handelsorganisatie, en welke tot voornaamste doelstelling heeft, economi sche aggressie tusschen de landen te voor komen, zal in April te Genève worden be raadslaagd. Vlak vóór Moskou klinkt deze uitlating van Truman zeer verhelderend en moedgevend, want het is immers de econo mische aggressie, die de politieke speerpunt verborgen houdt. Marshall is wel met kloeke voornemens en vastberaden tred het Rus sische pad opgegaan, maar hij ontveinst zich niet, dat het prikkeldraad der groote poli tieke geschilpunten dezen tocht minder suc cesvol kan maken. Hij is niet zóó optimis tisch ten aanzien van het Duitsche probleem, maar het is al heel wat, als men er te Moskou in slaagt, overeenstemming te berei ken inzake de grondbeginselen. Maar de Amerikaansche senator, Warren Austin wrijft den Rus nog eens even onder de neus, dat de Ver. Staten hun economische en der halve ook hun militaire macht dienen xe handhaven als „sluitsteen" in de interna tionale collectieve veiligheid der wereld. Achter het matglas dier woorden ligt het Amerikaansche standpunt, dat een krachtige, militaire paraatheid noodig is voor de hand having van Amerika's macht en dat de Sow- je;s dit gecamoufleerde axioma maar moeten acceptfcfren. Willen E ïropeesche naties snel nun politieke en economische stab liteit her winnen en democratisch worden, in neus van in een ellendigen toestand te blijven ver- k eer en, die zelfs tot aggres.de „en Oorlog kan voeren, ja, dan hebben ze, ons, Amerikanen noodig! Het hangt er vanaf, welke rol Ame rika daarbij speelt. Wil echter een kracht figuur als Marshall, militair en diplomaat, te Moskou succes hebben, dan dient hij er -van verzekerd te zijn, dat het Amerikaan sche Congres de regeeringspolitiek volkomen steunt. En wat dit betreft, zijn er nog steeds belangrijke verschillen tusschen hetgeen het Huis van Afgevaardigden en de Senaat wenscht, waar er op de begrooting bezuinigd moet worden en deze bezuiniging, volgens sommige leden, rich ook zou moeten uit strekken tot de steun ver leen ing' aan Europa, voor herstel en wederopbouw. Marshall zal het dus te Moskou lang niet gemakkelijk hebben, want al hebben de Russen toege geven inzake de mandaatskwestie over de voormalige Japansche eilanden, anderzijds is er nog steeds een star standpunt aanwezig van Gromyko, betreffende het vraagstuk der atoom-energie en de Rus heeft nog steeds zijn hart verpand aan de militaire basis op Spitsbergen. Al deze aangelegenheden zijn voetangels en klemmen, om de door Marshall begeerde gemeenschappelijke basislijn inzake het Duitsche, dus ook Europeesche vraag stuk, te kunnen trekken. Het klinkt alweer niet rustig, als Gromyko het door Baruch voorgestelde, internationale lichaam voor atoomenergie met een geweldige trust verge lijkt, die zich de weelde zou kunnen veroor loven, zich onbelemmerd met de binnen 1 and- scbe aangelegenheden van andere landen te kunnen bemoeien. Gromyko wil immers aan dat internationaal lichaam voor de atoom energie slechts een beperkt recht toekennen, dus niet de bevoegdheid om atoomfabrieken te sluiten en geen recht om „vergunningen" aan atoomfabrieken uit te geven. Nu kan men wel opmerken, dat deze Russische starre houding weer opgegeven zal worden, maar dan zullen de Russen er op de conferentie wat anders voor in de plaats vragen, zooals dat gaat op een ruilbeurs voor politiek. Marshall zal te Moskou verstandig doen, met de houding aan te nemen, alsof hjj nooit kranten leest, dus ook niets afweet van de felle critiek, die Amerikaansche en Bngelsche bladen produceerden, toen de Sowjetregee- ring bij Noorwegen aanklopte om herziening van het Spitsbergen-verdrag. hetgeen de Russische pers op haar beurt weer aan het blaffen bracht. En de Amerikaansche repor ters, die kent hij niet VOORWAARDEN BENOEMING ONDERWIJZERS OPENB. ONDERWIJS. Op vragen van het Tweede Kamerlid Tho massen inzake de voorwaarde dat, bij de beoordeeling van de geschiktheid van can- di-daten bij het openbaar lager onderwijs, deze candidaten voorstandersisters) moeten zijn van dit onderwijs, antwoordde minister Gielen, dat de voorwaarden om tot onder wijzer bij het openbaar onderwijs te wor den benoemd, in art 35 van de L.O.-wet 1929 limitatief rijn opgenomen. Uitbreiding van deze voorwaarden met één, als door vraag steller bedoeld, acht de minister in strijd met ds wet Ook de A.N.W-B.-Wegenwacht is vaak niet opgewassen tegen de moeilijkheden, welke de huidige weersomstandigheden met zich meebrengen. Doch wanneer zoo'n „kanarie" is vast- geloopen, zijn er altijd wel automobilisten, die op hun beurt gaarne de helpende hand bieden

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3