Herv. Jongeren behandelen actueele vragen Onder den rook van de Sleutelstad NIEUWE LEIDSCnE COURANT MAANDAG 3 MAART 19(7 Stadsnieuws WEEKEND JONGE KERK" LEIDEN—UTRECHT Predikanten spraken over belang wekkende onderwerpen Herv. Leiden stond di<t week-end in het teeken van de „Jonge Kerk". Maan den geleden reeds was door de Leid- sche afdeeling het plan opgevat om de Utrechtsche jongeren te inviteeren voor een tegenbezoek. Tijdens, het in dé^Dotmstad gehouden week-end, waarbij de Leidenaars als gast tegenwoordig waren, hebben de jongeren de kracht gevoeld, welke uitgaat van het samenzijn, van het gezamenlijk meditee- ren en bespreken van onderwerpen, waarmede practisch elke jongere in aan raking komt. Men voelde, dat er banden waren gelegd en een bezoek van de leden van de „Jonge Kerk" uit d,e Domstad aan de Sleutelstad op het programma van 1947 moest worden geschreven. Zoo kwamen eenige tientallen jonge Utrechtenaren Zaterdagmiddag, met den trein van vier uur aan het Leidsche station aan en werden hartelijk begTOjet door enkele afgevaardigden van de Leid- sche groep. De reis was tamelijk goed verloopen, doch men verlangde naar een verpoozing, vooral toen de zon doorbrak en de straten groezeliger en schier onbe gaanbaar werden voor gasten met Zon- dagsche kleeren aan. O? voorzitter van de afdeeling Leiden, de heer P. Waterland sprak in de con sistorie van de Pieterskerk een welkomst woord en memoreerde het prettige ont haal in Utrecht. Hij achtte een dergelijke uitwisseling van „Jonge Kerk"-groepen van groot belang. Wij moeten durven naar buiten te gaan en de jongeren in de andere steden te bereiken. Het is niet gemakkelijk om buiten eigen kring te treden, doch er is veel van elkaar te leeren en daarom moet het contact wor den verstevigd. Ds W. H. Kelder Jr. begroette dje gas ten namens het ministerie van predikan ten en zeide, dat het werk van de „Jonge Kerk" inderdaad een stuk Kerkwerk is, dat de volle aandacht van voorgangers en gemeenteleden verdient. Na deze korte ontvangst ging men de kerk in om te luisteren naar een kort orgelconcert door den organist van de Hooglandsche kerk, den heer P. Uiter- linden, die drie orgelwerken van J. S. Bach ten gehoore bracht. Ook werd" de kerk nog bezichtigd, waarbij de heer J. H. Sira een en ander toelichtte. Vooral de kansel, het orgel en het Marnix-raam werden door de be zoekers bewonderd. Na afloop van den broodmaaltijd, die in het wijkgebouw „Levendaal" werd ge houden. nam de gjezellige avond een aan vang. Films, hersengymnastiek en zang wisselden elkaar af en de stemming was weldra op haar hoogtepunt. Ds P. W. Spruyt sloot den avond met een overdenking, waarin hij er op wees. dat wij de problemen vam dezen tijd alleen effectief kunrfen bespreken, indien wij ons laten leiden door Christus en gehoorzaam zijn aan Zijn bevel em op dracht. In het kader van het week-end werd gistermorgen in de Marekerk een jeugd- samenkomst gehoude.n waarin als voor ganger ds D. v. .d Plas Jr., jeugdpredi- kant te Utrecht, optrad. Na een uitgebreide liturgie sprak ds v. d. Plas over het onderwerp: „Fatalis me of verwachting." In practijk is het leven zeer beperkt, wij zijn opgesloten in onze eigen om sta ndigih eden en hunkeren naar de wijde verten, aldus begon spr. zijn prediking. Velen willen de begrensdheid van hun bestaan wegdrukken: ieder heeft z'n krappe maatschappelijke positie en gees telijk stempel envelen hebben bijkans geen gelegenheid het leven te ontplooien. Het is een na-oorlogsche werkelijkheid, dat duizenden niet meer op gang komen en dje matelooze spanningen drukken het optimisme sterk en leggen een matheid over ons leven. Een ding hebben we slechts overgehouden, zoo zegt men: het odgenblik van nu; wat tot het verleden behoort, heeft geen waarde meer en d(e toekomst zal wel zoo verschrikkelijk zijn, dat het beter is er niet aan te denken. Tradities en idealen worden afgedankt en men brepkt met het Woord. Er staat in ons beperkte leven echter Iemand naast ons, die deze situatie door ziet. Het zolderkamertje, waarin wij leven, heeft een klein venster en de koud£ winden hebben de ruit doen be vriezen. Door den adem van Zijn Geest gaat het ijslaagje 6melten en krijgen wij uitzicht op den open hemel, waaraan de zon staat van Christus' overwinning over alle helsche machten. Wij leven in een cultuurstadium, waar in de jongere generatie mat is, voordat ze d|e hand aan den ploeg geslagen heeft. Zij die den Heer verwachten, ontvangen nieuwe kracht en krijgen nieuwe vleu gelen gelijk de adelaar. In dezen dienst, die werd bijgewoond door burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, verleenden medewerking het Ned. Herv. Kerkkoor o.l.v. den heer H. Geirnaert en de organist P. Uiterlinden. Christus onze Heer is, moet het onder scheid gezien woi*Aen tusschen ons en hen, die Hem niet als Koning erkennen. Wij moeten ons telkens weer toeleggen op Bijbelstudie en met het woord van peuwige" blijdschap meer ernst maken. Waar het gewone leven is, staat Hij,"T)ie met zijn tegenwoordigheid ons bestaan wil heiligen. Paulus was een man, die den donkeren achtergrond van het_ieven niet uit het oog verloor, doch hij was blij, omdat hij verwachtte. Wij zullen onbevangen het Leven in moeten gapi, omdat boven ons de Vader woont en zijn plan uitvoert. Nu wordt er van ons ge vraagd te werken in den wijngaard om eenmaal te genieten van den maaltijd, welke voor ons wordt bereid. Jaarboekje „Oud Leiden 9 Het jaarboekje voor geschiedenis e® oudheidkunde van Leiden en omstre ken 1946 is weer verschenen. Het is ge drukt vooq; de vereenigi'ng „Oud Leiden" door A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. N.V. te Leiden. Dat dit boekje zoo laat is verschenen, is een gevolg van het feit, dat de redac tie het in de eerste plaats heeft willen wijden aan hetgeen tijdens de oorlogs jaren in Leiden en omgeving is voorge vallen en het in de practijk zeer moeilijk is gebleken de daarvoor noodige gege vens bijeen te krijgen, aldus staat er in het voorwoord. We zijn er de reactie dankbaar voor, dat ze heeft gewacht op de gegevens, want nu heeft het boekje een historisch over zicht van den bezettingsjaren kunnen ge ven, die eiken lezer zal verrassen, door zijn volledigheid en wetenswaard'igheid We noemen bv den verzetsstrijd van de Universiteit, van de illegale groepen eni pers, de doodenlijsten en zoo is er meer. Aan dengene, dde dit boekje leest, komt weer helder voor den geest hoe donker de bezettin gis jaren zijn geweest, maar ook hoe krachtig de illegaliteit in alle geledin gen heeft gearbeid aan het welzijn van ons onderdrukte volk. De lezer krijgt ook een blik over wat de vereeniging „Oud Leiden" heeft ge daan voor het behoud van het stads- en do rps schoon In ieder geval is dit boekje, waaraan zooveel zorg is besteed waard, dat het in ieders handen komt. In het afgeloopen week-end kwamen een groot aantal leden van de „Jonge Kerk" wit de Domstad een tegenbezoek aan Leiden brengen om den band tusschen de Herv. Jongeren LeldenUtrecht te verstevigen. Gistermiddag vond wederom in „Leven daal" een bijeenkomst plaats, waarin ds J. de Wit sprak over „Blijdschap in ons leven". Een van de groote levensvragen van onzen tijd is wel, of ons levei^aiog een grond heeft, aldus spr. Dit is een vraag uit de practijk van het volle, alledaag- sche leven, omdat hét een ander aspect en verloop heeft dan we cxns hadden voorgesteld. De blijdschap mag er echter zijn, om dat het perspectief er is. Juist omdat Na dit referaat werd nog van gedach ten gewisseld. 's Avonds weiden de besprekingen over onderwerpen van ver uiteenloopenden aard voortgezet, terwijl ds M. W. J. Geur- sen het week-end sloot. Medegedeeld werd, dat op Donderdag 6 Maart de heer Leo Mens in de ver warmde consistorie van de Pieterskerk een voordracht zal houden over „De Matthaus Passion van Bach", welke lezing de referent hoopt te illustreeren met muziek. JUBILEUMVIERING „WERKMANS WILSKRACHT". Zaterdag is de jubileumviering van de harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" besloten met een feestavond in de Stads gehoorzaal, welke een zeer geanimeerd verloop heeft gehad. De voorzitter van de feestcommissie, de heer S. Simons, sprak een kort ope ningswoord, waarin hij den arbeid van W. W. in het verleden memoreerde en tevens hulde bracht aan den beschermheer, den heer W. A. Schrandt, voor diens steun en medewerking en aan den oud-voorzitter, den heer J. Verver. Vervolgens heeft de presidente van het damescomité, mevr. M. M. Blijleve-Rede- veld, in een vlotte toespraak bestuur en vereeniging gehuldigd, waarbij zij een vaandel, enkele muziekinstrumenten en een spaarbankboekje overhandigde, voor welke waardevolle geschenken de voor zitter van W.W., de heer J. Beij, zijn dank heeft betuigd. Hierna heeft het Antonio-ensemble de revue „Hou je roer recht" opgevoerd. VESTIGINGSWET. De Bloemist-Winkeliersver. „Leiden er. Omstreken" verzoekt ons het volgende mede te deelen: Door de Vakgroep Detailhandel in Bloemen en Planten is in kort geding de bloemenwinkelier H. N., aan den. Lagen Rijndijk te Leiden, voor den president van de Rechtbank te 's-Gravenhage ge daagd in zake overtreding Vestigingswet. De eisch van de Vakgroep werd ten volle toegewezen. Genoemde overtreder werd veroordeeld tot onmiddellijke sluiting, met 'n dwang som' van 50 gulden voor eiken dag, dat hij zijn zaak openhield, en betaling van de kosten van het geding. TWEE JUBILEA BIJ PEEK EN CLOPPENBURG. Zaterdag herdachten de heeren T. La- bordus en L. Lacourt het feit, dat zij 25 jaar geleden als kleermaker (thuiswer ker) in dienst traden bij de firma Peek en Cloppenburg. Directie en personeel hadden gemeend deze jubilea niet on gemerkt voorbij te moeten laten gaan, zoodat 's morgens de jubilarissen met hun gezinnen werden gehuldigd. De heer W. van Zuiden, bedrijfsleider, roemde de kwaliteiten van de beide kleermakers en memoreerde in weinige woorden de zorgvolle bezettingsperiode, waarin het werk veel stagnatie .heeft ondervonden. Vorig jaar heeft het per soneel zich behoorlijk geweerd en spr. hoopte, dat weer spoedig de tijd zou aarr- breken, waarin aan de verlangens van het publiek kan worden voldaan. Ten slotte zeide de heer Van Zuiden, dat hét. voor de werknemers geruststellend is verzekerd te zijn van een redelijke pen sioenregeling. Hierna overhandigde spr. den jubila rissen een enveloppe met inhoud. Namens het personeel voerde nog de heer Th. Messink het woord, die de groote veranderingen sinds de bevrijding naar voren bracht. Ook hij liet zijn ge- lukwenschen vergezeld gaan van ge schenken. De jubilarissen toonden zich in een dankwoord zeer erkentelijk en spraken den wensch uit, dat zij nog langen tijd in goede harmonie zouden mogen wer ken in het belang van de firma en de cliënten. Het ligt in de bedoeling van het per soneel om in Juni, tegelijk met een 40- jarig jubileum, een feestavond te be leggen. LEZING Ds L. DOEKES. In den kring der Geref. Kerk (art. 31 K. O.) heeft zich een comité gevormd, met het doel een aantal lezingen over actueele problemen te organiseeren. De eerste bijeenkomst vindt Vrijdag avond a.s., 7.30 uur, plaats in gebouw „Rehaboth", Rapenburg, waar ds L. Doe- kes, van Rotterdam-Fijenoord, zal spre ken over „Levensheiliging". De tweede wordt gehouden door ds Herm. Knoop van Rotterdam-Delfshaven op Woensdag 19 Maart a.s. LEZING Prof. R. NIEBUHR. De bekende prof. R. Niebuhr van Harvard University zal morgen een lezing houden over „Is Western civilisation a Christian civilisation, which must be defended against communism? In tegenstelling tot wat wij vroeger meldden* vindt deze lezing niet plaats om 3 uur in de Academie, maar om 8.15 uur in de Aula van het Academisch Zieken- uis. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is geduren de de maand Februari 1947 ingelegd f 346.611.23 en terugbetaald f 327.803.24; ingeschreven zijn 182 nieuwe inleggers, terwijl 123 boekjes geheel werden uit betaald. Het tegoed der 25111 inleggers, lier- onder begrepen 1511 deelnemers aan den afhaaldienst, bedroeg einde Februari 1947 f 14.664.460.21. Door den Afhaaldienst is in deze maand f 1594 ontvangen in 154 posten. Er werden 78 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijken* in houd van f 1758.63. Betreffende het verslag van den tuchtrechter deelde mr Sprik ons inzake de kwestie P. K., aardappelhandelaar te Leiden, mede, dat -zijn cliënt geen f 3000 aan v. N. heeft terugbetaald» terwijl ge noemde raaadsman ook niet erkend heeft, dat de prijs van f 5500 te hoog is. morgen had uitgeschreven, zijn afgelast. j WE STHILL-KINDERDIEN STEN. Op 30 Maart a.s. is het 12% jaar gele- den. dat de Zondagsschool der Evangel. Luth. Gemeente werd omgezet in de Westhill-kinderdien£ten, waaraan thans 19 assistenten zijn verbonden. Sedert den oorlog ressorteert deze kinderkerk onder den kerkeraad. Alhoewel"* als noodmaat regel ingevoerd, wordt deze tak van ar beid thans als „kerkewerk" beschouwd. Van het oude bestuur, dat destijds als commissie van toezicht werd benoemd, is alleen de heer J. Rozin nog als penning meester werkzaam. Men tracht nu gelden bijeen te bren gen om aan de Zondagsschool een jubi leum-geschenk aan te bieden in den \Torm van aflossing der schuld. Ondertvijzers besteden hun ijsvrij99 nuttig De weth. v. Onderwijs, de heer J. C. v. Schaik, heeft, gezien de groote belangstel ling welke er vorige week voor de onder- wijsconferentie heeft- bestaan, ook in deze week weer een aantal Onderwijsdagen ge organiseerd. Morgenochtend zal de heer Brilman, leeraar aan de Ambachtsschool spreken over: ..Het werk van de Leidsche Bioscoopcommissie". Eenige films uit het Leidsche filmarchief zullen hierbij worden vertoond. Donderdag spreekt de heer S. P. v. 't Hof over: De Film als leermiddel", terwijl dr P. J. Idenburg Zaterdag een toelichting op het werk van de Unesco zal geven. Op Dinsdag zal dan de heer A. Weis, inspect. L. O. te Rotterdam refereeren over: ..De Wardmethode bij het zangonderwijs". Alle samenkomsten vaneen om 10 uur aan in het verwarmde Trianontheater. De 58-j. mevr. C. E. B. H.-B. van de Oude Singel is gisteravond bij het voort duwen van een slee op den Haarlemmer weg gevallen, waardoor zij haar kinker onderarm heeft gebroken. De wedstrijden.-welke de Warmond- sche IJsclub voor heden, morgen en over- LEIDERDORP. De Volksiuindersver. .Leiderdorp Vooruit" hoopt 6 Maart a.s. haar - 5-jarig bestaan te herdenken. Zaterdagmiddag j.l. werd reeds een receptie gehouden, in ..Het Wapen van Leiderdorp", waar ve len de jubileerende vereeniging kwamen complimenteeren O.m. waren aanwezig burgemeester Van Diepeningen en de gem.-secretaris, de heer Cor's, de heer Boeying namens hef Alg. Verbond voor Volkstuinders en het volledig bestuur van den Leidschen Bond vnó- Vr.it ders. Verschillende afgevaardigden had den bloemen gezonden, zoo j.l -n ander een feestelijken aanblik bood. De verschillende sprekers brachten in hun toespraak het nut van volkstuinen naar voren, maar wezen ook op den volkstuin, die nu veelal door de tijdsom standigheden oorlogstuin is geworden, ook te bezigen is voor bloemen- en fruit teelt Morgenavond. 7.30 uur, hoopt in het kerkgebouw Lindelaan voor te gaan ds Dorsman van Schelluinen. Op initiatief van enkele bewoners van den Hooge Rijndijk is dezer dagen een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een buurtvereeniging voor de bewoners van h*t '~J~elte tus schen Kippenburg en Lavasbrug. Dé heer J P v d Velden i. i doel en organisatie toegelicht, waarna een be stuur werd* gekozen, bestaande uit de heeren W van Leeuwen, voorz., J P van Dam, secr., P W van Burik, le penn., M. Ooiendijk, 2e penn. en J. de Graaf, alg. adj. Tevens werd een commissie voor de kinderfeesten benoemd. Het i-nleggeld werd bepaald op f 1. en de contributie op 25 ct. per week per gezin. Als naam der vereeniging werd gekozen „Zwieten", afgeleid van twee boerderijen in deze omgeving, welke hun naam weer hebben te danken aan een oude buitenplaats. OEGSTGEEST. Een overvol Patronaatsgebouw ge tuigde van de belangstelling die er be stond voor de opvoering van het Oranje- spel „De ijdele Kindernaam"^ geschreven door den voorzitter der Oranjevereeni- ging, den heer D. G. Sanders, en tèn too- neele gebracht door leden van de too- neelvereeniging „Kunst en Genoegen" en de Oranje vereeniging. In verband met de groote belangstelling werd dit spel zoowel Donderdag- als Vrijdagavond voor het voetlicht gebracht. Gezien de korte voorbereiding mag ge zegd worden, dat het op uitnemende wijze gespeeld werd. In dit stuk beleven wij in enkele scène's den indruk, dien de geboorte van Prinses Marijke op ons volk heeft ge maakt, waarna vier historische taferee- len werden opgevoerd. Thomasvaer en Pieternel besloten het geheel, waarbij alle spelers in een ont roerende slotscène bloemen legden op het graf der gevallenen uit den laatsten wereldoorlog en hulde werd gebracht tan H.M. de Koningin. Na de pauze sprak burg. Baumann. Spr. ving zijn rede aan met te relevee- ren de blijdschap die er alom heerschte, toen in den vroegen morgen van 18 Fe bruari de geboorte van een Prinses be kend werd. Spr. bracht hierna enkele voorbeelden naar voren, waaruit de verbondenheid tusschen Prinses Juliana en het Neder- landeche volk bleek. Burg. Baumanci sprak hierna een woord van waardeering tot het bestuur der Oranje-vereeniging, dat zich belangeloos beschikbaar stelde voor de organisatie der feestelijkheden. WARMOND „Warmond Fanfare" giaf dezer dagen haar 2de - winterconcert. Nadat op fraaie wijze de openingsmarsch was gespeeld, opende de voorzitter, de heer Bergman, den avond met een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen in 't bijzonder tot bur gemeester Jhr von Fissenne. De voorz. dankte allen voor den steun, dien „War mond Fanfare" mocht ontvangen. Van het muzikale programma dat schitte rend werd afgewerkt, willen we in 't bij zonder noemen Ouverture Symphonique, Secret, de Sphinx van G. Gadenne en Fan tasie sur l'Opera de Verdi Atilla. A. J. Roeien. Hierna speelde de 12-tal leerlingen van „Warmond Fanfare", jongens van 12—14 jaar een 5-tal liederen. Beide orkesten zoo wel de oude als de jonge garde ontvingen een krachtig applaus. Na de verloting in de pauze kon de afd. tooneel beginne», welke opvoerde: „Een schoonmoeder uit duizend", „Meneer Pumps he^ft hulp in de huishouding". Mr Romein sprak als eere-voorzitter het slotwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4