Waarom juist de keuze op den heer Neher viel Niet alleen Duitschers plunderden Arnhem 't Oranjehuis en de ommekeer der socialisten 't Verklaarde L J uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG S MAART 1MT POlih^IV 01 JOELDE EEN ONDERGESCHIKTE ROL Een (geïnspireerde? Red.) parlementaire medewerker van het ANP schrijft: De nieuwe minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting behoort tot de Partij van den Arbeid, zij het ook, dat de politieke kant van zijn figuur tot heden niet sterk naar voren kwam. De verhouding in het kabinet is desondanks door zijn toetreden thans gewijzigd. In het kabinet van 13 bewindslieden bevinden zich nu 6 ministers, behoorende tot de Partij van den Arbeid en 5, die zijn aangesloten bij de Katholieke Volkspartij. Men mag aannemen, dat de kabinetsformateur tot die verbreking van het evenwicht niet zoo maar is over gegaan, maar met zooveel interne moeilijk heden te kampen had, dat men kan zeggen, dat deze uiteindelijke keuze die moeilijk heden demonstreeren. Aan den anderen kant is ons ter oore gekomen (aldus nog steeds genoemde redacteur. Red.), dat er niet be paaldelijk naar een Roomsch-Katholiek ge zocht is. Had men voor een keuze gestaan, het een of het ander, dan zouden gezien de grootte der beide Regeermgspartijen, de katholieken met reden hun rechten hebben kunen doen gelden. Men kan dan ook wel zeggen, dat de politiek hier zeer op den achtergrond is gesteld en in de eerste plaats iemand gezocht is. die het moeilijke en ge compliceerde departement zou kunnen han teer en. Zoo er politieke moeilijkheden waren, dan is men daar in ieder geval overheen gestapt Van <Jen heer Nether is bovendien bekend, dat 'hij zich. niet zoo gemakkelijk in een bepaald gareel laat dringen, zoodat men verwachten mag, dat hij in het kabinet een zelfstandige positie zal innemen. Dit wat den po li ti eken kant van deze ministerskeuze aan gaat. Men kan verder de vraag stellen, waar om den heer Neher wel ..Wederopbouw" en niet „Verkeer" is toegewezen. Dit laatste toch had schijnbaar meer voor de hand ge legen, te meer daar hij bij de kabinetsfor matie destijds openlijk voor dat departement genoemd werd. In dit verband zijn natuurlijk allerlei gissingen te maken, maar men zal er wel niet ver naast zijn door aan te nemen, dat men aan „Wederopbouw" liever geen meer of minder „centralistisch" denkende figuur zag. Minister Vos zou men als zooda nig wel kunnen bestempelen. De heer Neher staat, om in recente taal te spreken, veel meer aan den kant van mr Oud. die onlangs te Nijmegen zijn gedenkwaardige rede hield voor de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. Van den heer Neher kan verwacht worden, dat hij ^zoodanig zal decentraliseeren, dat de autonomie van gemeenten en pro vincies voor hem geen doode letter zal be te e kenen. Ten slotte heeft men 'in den heer Neher gezien een figuur met zoowel bestuurs- als bedrijfservaring. Vrouw te Venlo getracht te wurgen Te Tegelen werd de 35-jarige C. T. ge arresteerd wegens poging tot doodslag, op de edhtgenoote van P. te Venlo. T. vervoeg de zich aan de woning van P. onder het voorwendsel „de maat te willen nemen van gordijnen", die hij beweerde te kunnen leveren. T. was reeds anderhalf uur in de woning, toen hij plotseling de vrouw bij de keel greep en haar trachtte te wurgen. T. werd echter in zijn voornemen verhinderd, doordat buren door het hulpgeroep van de vrouw gealarmeerd werden, waarop hij op de vludht sloeg. Hij werd spoedig ingerekend.. Engeland gaat toeslaan v in Palestina Vervolg van. Pag. 1) De Engelsche bevelhebber deelde mede, dat het terrorisme in Palestina uitgeroeid zal worden, hoe lang het ook zal duren. In dit verband spreekt men van het zóogen, ,Jhippo"-plan van Montgomery, dat maat regelen voor den strijd tegen de terreur' zou bevatten. De troepen in Tel Avi-v hadden opdracht te schieten op ieder, die zich niet aan het uitgaansverbod hield. Volgens de laatste berichten zijn bij alle aanslagen, ontploffingen e. d„ die Zaterdag werden gepleegd, 19 personen .gedood en 26 gewond. Verscheidene Britsche auto's reden op landmijnen. De Joden van hun kant kondigden een vrijwillige avondklok af, ter betuiging van sympathie met de Joodsohe immigranten, die Vrijdag j.l. voor Palestina arriveerden. De Engelschen rechtvaardigen hun maat regelen met die mededeeling, dat sinds de waarschuwing aan de Jodent het terrorisme mede te beteugelen, in één maand 48 aan slagen zijn gepleegd. De aanslag te Jeruza lem brengen zij met het gebied van Tel Aviv in verband. Zestig Joden werd.en voor verhoor gear resteerd. De isolatie van Tel Aviv duurt, tot het terrorisme met wortel en tak is uitge roeid. Alleen begrafenisstoeten met een vastge steld aantal rouwdragers mogen de wijk Mea Sjearim in Jeruzalem verlaten. De Joden zouden er heden drie uur mogen winkelen. In een illegaal verspreid pamflet verklaart de Joodsohe organisatie Haganah verant woordelijk te zijn voor de immigratie naar Palestina en de schepen ervoor te hebben gekocht en bemand. „Wij zullen de grootste offers voor dit werk brengen", aldus het pamflet. A'DAM EN LONDEN GAAN ORKESTEN UITLEENEN Door de directie van het A'damsdhe Con certgebouworkest worden thans met parti culieren in Nederland en Engeland onderhan delingen gevoerd om een garantiefonds in eigen en ponidienvaiïuta te stichten, teneinde een geregelde uitwisseling tusschen het Con certgebouworkest en het Londensch Philih. Orkest mogelijk te maken. (Ontleend aan het „Parool") TWEE NED. HELERS VOOR DEN KRIJGSRAAD Veertigduizend effecten en een groot aan tal sieraden en zilveren voorwerpen verdwe nen bij de plundering van de Ranzows bank te Arnhem tijdens de gevechten om de Gel- dersche hoofdstad. Wegens medeplichtigheid aan deze plundering stonden Zaterdag voor den Arnhemschen krijgsraad terecht de 24- jar. A. A. W. Weimar en de 43-jar. J. F Vermeer. De verdachten hadden de effecten gekregen van ^en geallieerd militair en via den Amsterdamschen makelaar J.- de Vries in den zwarten handel kunnen brengen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat het bij de Amerikanen en Britten regel was geble ken om iedèren krijgsgevangene, dien zij maakten of iederen Duitschen militair, dien zij neerschoten, volledig te plunderen. Ver dachte Weimar, die zich als vrijwilliger had gemeld was in dit milieu terecht gekomen en had zich daarbij aangepast. Voorts bleek, dat Reiken avond geheele colonnes Nijmegen binnenkwamen, die in het openbaar verkoop hieldien van in Duitsohland geroofde goede ren. W. en V. hadden nu gemeend, dat de effecten uit Duitsohland afkomstig waren, maar aan deze verklaring werd weinig geloof gehecht. Nadat hulde was gebracht aan de Haagsche recherche, die het onderzoek had geleid, wees de auditeur-militair, overste W. de Vries, er op. dat Arnhem niet alleen door Duitsche commando's was geplunderd, maar ook mannen met geallieerde uniformen e§, ENKELE OPMERKINGEN VAN Prof. Dr F. C. GERRETSON Naar aanleiding van de geboorte van Prinses Marijke sprak Zaterdag te Den Haag prof. dr F. C. Gerretson, uit Utrecht., voor leden van het Oranje-Nassau-Museum en van „Diie Haghe" over den band tusschen Nederland en Oranje. Prof. Gerretson in spireerde zijn rede op een artikel uit „De Vlam", waarin een auteur zich afvraagt, of een lid van de Partij van den Arbeid orangist kan zijn en zoo ja, waarom. Spr. leidde uït de historie af, dat de monarchie der Oranjes een volks-koningschap is en niet, zooals de monarchieën der Bourbons, Habsburgers en Hohenzollerns monarchieën, die den staat met zich vereenzelvigden en daardoor verwijdering tusschen volk en kroon veroorzaakten. Van oudsher 1b dan ook de houding van het Oranjehuis tot het Nederlandsche volk er een van helpen ge weest, zooals ook het Wilhelmus zegt. Deze houding was oorzaak, dat het koningschap der Oranjes nimmer in breede kringen als partij-koningschap werd gezien, al meenden de vroegere socialisten de Kroon tot de partij der bezittenden te moeten rekenen In deze meening is~een verheugende omme keer gekomen, aldus spr. Deze ommekeer is goeddeels een gevolg van de persoonlijk heid van H.M. de Koningin en de houding van de leden van Haar Huis. Prof. Gerretson onderschreef volkomen de stelling van den auteur in ,De Vlam", dat men orangist moet zijn omdat men republikein is. Reeds in de woorden van Koning Willem den Eerste: „Ik ben een Fries en een republikein" lag het historische bijzondere verband tusschen het Nederlandsche volk en het volkskoning schap der Oranjes besloten. De monarchie der Oranjes is geen klasse-dynastie, die over, boven, buiten en tegen het volk re geert en bestaat, doch een monarchie, die uit het volk zelf is voortgekomen. Aan het slot van zijn rede waarschuwde prof. Ger retson tegen alles, wat de opvatting zou vestigen, dat een lid van het Oranjehuis als partijhoofd zou optreden. „Ik ben in hart en nieren republikein en daarom in hart en nieren Orangist", besloot hij. DRIE GOEDERENWAGENS BIJ BOTSING TE EINDHOVEN VERNIELD. Op het gtatkxnsemptacement te Eindhoven reden Zaterdag een personentrein en een goederentrein tegen elkaar. De personentrein was slechts dJoor enkele personen beziet. Er deden zich geen ernstige persoonlijke onge lukken voor. Van den goederentrein werden drie wagens vernield. De ravage, veroor zaakt door de botsing, had eenige stremming io het treinverkeer tot gevolg. Nederlanders zich aan alles wat waarde had, hadden vergrepen. En nadien stonden in Nederland menschen gereed om de plunde raars hun buit af te koopen. Dat deden ook deze verdachten,- Hij eischte tegen beiden 4 jaar gev.straf. De krijgsraad veroordeelde Weimar tot 2>/2 en Vermeer tot iy2 jaar gev.- straf, beiden met .aftrek van preventief. Winkelhuis te Roosendaal zakte finaal in elkaar Doordat militaire truck hoekzuil omver reed Zaterdagmiddag is de drie verdiepingen hooge kunsthandel van den heer Werz aan de MoQenstraat te Roosendaal aJs een kaar tenhuis in elkaar gezakt, toen een door de gladheid Onbestuurbaar geworden leege mi litaire truck de hoekzuil, waarop het pa-rad steunde, omver reed. De bovenbouw zakte onmiddellijk tot op de motorkap van den truck, muren scheurden in en de ramen kwamen uit hun sponningen te hangen. Daar al spoedig bleek, dat het bouwwerk verloren was, begon men onverwijld het meubilair en den winkel inventaris -naar elders over te bren gen. Toen de truck uit den voorgevel getrok ken werd, zakte het g-eheede pand prompt in elkaar. Bominslag had het perceel niet erger kunnen vernietigen. De waarde van de niet geredde kunstvoorwerpen wordt op pl.m. f 3000 geschat. De chauffeur, die hoogstens met ëen snelheid van 15 km per uur rëed, heeft geen schuld. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GROOTE BONT- EN PUNTENDIEFSTAL TE AMSTERDAM. In het jongste weekeind hebben inbrekers zich meester gemaakt van 70 bontman tells ,ter waarde van f 100.000, 50.000 textielpunten, eenige coupons wollen stof en f 4000 con tanten, alles uit een groote bontzaak aam de Keizersgracht te Amsterdam. De politie verzoekt inlichtingen over een 3-tons vracht auto of een laadbak met roode wielen, waar mede de buit wend vervoerd. Op den voor bumper is vermoedelijk geschilderd G. 39071 PENSIOENEN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. In verband met de in beide Kamers der Staten Generaal door dien minister van Bin- nenlamdsche Zaken gedane mededeeling i.z. herziening van de Pensioenwet 1922, heeft de Bond van Gepen sionneerden der Ned. Spoor- en Tramwegen zich tot den minister gewend onder opmerking, dat ook de Pen sioenwet 1925 overeenkomstig dient te wor den. gewijzigd en gevraagd om ook die pen sioenregelingen van trammaatschaippijen, welke de goedkeuring van den minister ver- eisohen, zoo te wijzigen, dat zij geheel uni form zullen zijn aan de pensioenwetten 1902 resp. 1925. Tevens werd den minister ver zocht de uitkeering ineens aan die gepera- sionneerden der tramwegen gelijk te doen zijn aan die voor Overheads- en spoorweg- gepensionneerden en deze eveneens im de herziening der pensioenregelingen te ver werken. Voorts is verzocht voor de Laagst geperisioraneerden verder te gaan dam 25 pet en desnoods met een voorschot te beginnen. Fransch succes. Parijs is de „ville lumière", de lichtstad niet meer. De moeilijkheden der binnenland- sche politiek, het loom- en prijzenvraagstuk, de stakingen, duurte, onzekerheid, het gemis aan collectief élan om 'weer geheel op gang te geraken, het drukt alles een stempel op de hoofdstad. De Fransche arbeider werkt een aantal uren, maar in zijn stamcafé bij een glas wijn en veel kranten, als er niet" m het dagbladbedrijf gestaakt wordt, praat hij vooral eindeloos over de politiek. De toerist vindt er gedruktheid, politieke en economi sche malaise; de^ransche huishouding vooral heeft het hard te verduren. Heel veel ravage, door de Duitschers aangericht, is nog niet hersteld; langs de groote buitenwegen vindt men nog de sporen der verwoesting, precies zóó als de Duitschers alles achterlieten. De techniek van het amusementsleven, zooals de toerist die vóór den oorlog kende, en waar voor Parijs o.a. bekend stond, is ook nog niet tot ontwikkeling gekomen. La „ville lumière" met spaarzame verlichting en een on geloof e- lijke duurte! Hoe komt men in Frankrijk uit de impasse? De vreemdeling, nog beïnvloed door de voorgestelde en gedeeltelijk ten uitvoër gebrachte maatregelen van Blum, merkt practisch van de 5 procent prijsver laging niet veel. Wat Blum nog mee had door persoonlijk suggestierven invloed. mist Ramadier. Hier en daar hoort men het al fluisteren: „de franc is niet te redden', on danks den strijd door Blum ingezet. In Frankrijk zijn orde en rust nog niet terug gekeerd en er is een enorme behoefte aan arbeidskrachten, zoowel op landbouwgebied, als in de groote industrieën en in de mijnen. Amerika heeft aangedrongen, de Duitsche krijgsgevangenen, die er werkzaam waren, weer vrij te laten. Frankrijk is één van die landen, die vooral door den oorlog geleden hebben en er niet gauw weer bovenop zul len komen. De sprekers in het parlement de monstreeren een zeker „esprit"; zij kleuren de Fransche politiek met hun persoonlijk heid, maar veel verandert in den binnen - landschen toestand niet. Vandaar, dat in een dergelijken malaise-toestand, een succes in de buitenlandsche politiek weer veel compenseert, de aandacht van de interne moeilijkheden afreageert. Dit is de spydvi- sohe werking van het te Duinkerken te on derteekenen FranschBritsche verdrag. De Franschman heeft juist zoo'n collectief op- kikkertje noodig. De „Groote Drie" immers bedisselen in groote lijnen veel in Europa, waar Frankrijk buiten staat. Frankrijk kan daartegen protesteeren; het kan uit be zorgdheid voor een aggressieven buur aan dringen op veel krassere maatregelen, dan door de drie andere mogendheden wensdhe- lijk worden geacht, die pogingen baten niet. Vandaar, dat men zijn toevlucht neemt tot wederzijdsche overeenkomsten, binnen het Handvest der Ver. Naties, als een soort van brandassurantie, die men neemt voor zijn huis. De in Januari door. Blum begonnen on derhandelingen met Attlee en Bevin voor een BritsdbFransche bondgenootschap, hebben tot een succes geleid voor de Fran sche buitenlandsche politiek. Het interes sante ervan is dit, dat het nog vlak vóór de conferentie van Moskou is klaar gestoomd en als zoodanig den gang van zaken kan be ïnvloeden. Ten einde alle argwaan te kee- ren, beroept men er zich op, dat het karak ter van dit wederzij dsch waaifoorgverdrag geheel in overeenstemming is met het BritschRussische en het FranschRussische verdrag, maar de vraag blijft, in hoeverre de Rus dit drankje zal slikken? Vanaf 1914 tot 1940. dat is dus in een kwart eeuw. werd Frankrijk twee maal door de Duitschers onder den voet geloopen en in geval, van een zich in de toekomst hersteUënd Duitschland, dat door welke verschuivingen ook in de politieke lieering met een anderen bondge noot. onmiddellijk een groot gevaar zou op leveren, zou Frankrijk opnieuw het kind van de rekening worden. Het doel, elke nieuwe aggressie van Duitschland onmogelijk te ma ken en den vrede en veiligheid te verzeke ren, kan echter alléén wordeci bereikt, als er tevens óók geld en „troepen" aanwezig zijn. Verder voorziet het bondgenootschap in een nauwere, economische samenwerking tus schen Engeland en Frankrijk, hetgeen het .herstel" van beide landen ten goede moet komen. Men kan in een dergelijk verdrag, dat toch zeker beoogt, de versterking van de Europeesche positie, stelling nemende tegen Duitschland, een bepaalde drang naar meer dere zelfstandigheid zien, een bescheiden poging ook van Engelsche zijde, dat toch al zoo met handen en voeten aan Amerika ge bonden is, zich wat vrijer te voelen. Al be roept men zich op de andere, reeds genoem de, wederzij dsche overeenkomsten, een begin van „blokvorming" zit er toch óók wel in en het zou een verrassing beteekenen. als de Rus er niet met argwaan op reageerde. Anfërika, dat met Rusland de belangrijkste zaken in Europa regelt en bij een naar meer dere eenheid strevend Europa. via privé- bondgenootschappen, niets geen belang kan hebben, kan dit samengaan beschouwen als een poging om eenigszins onder den druk der tegenstelling AmerikaRuslantl uit te komen. Maar in een vergelijking uitgedrukt, dat de waarde van het: ..Britsch-Russische pact" ..Fransch-Russische pact", behoeft nog heelemaal niet te volgen, dat van Rus sisch standpunt uit bezien, ook „het Britsch- Fransche pact!' gelijk moet zijn. De beteeke- nis van het verdrag op economisch gebied zal met eenige reserve beschouwd dienen te worden, waar immers nog zoo juist tijdens het debat over de Fransche buitenlandsche politiek in de nationale vergadering, Bidault heeft medegedeeld, dat Frankrijk aan Enge land een protestnota heeft gezonden, betref fende de Engelsche maatregelen om de Ruhr- mijnen onder Duitsch bestuur te stellen. Maar in ieder geval is het nieuwe verdrag vooral een succes voor de Fransche, buiten landsche politiek. TRAGISCH GEVOLG VAN DE KOUDE. Te Venk) kwam een baby ven enke'e maanden om het leven, toen des nachts een slang van een brandende gaskachel door oen hond werd doorgebeten. MEER BLOEMBOLLEN NAAR ENGELAND. In kringen dier vaklieden verwacht men een verhoagnng van onzen bloem/bollenirt- voer naar Engefland van vier milMoen kilo of wel 50 pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3