De luchtpost naar NederL-Indië overbelast Begrafenisondernemers tegen prijsregeling Staatstaak: alleen toezicht en rechtsbedeeling NflCTJWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 1 MAART 1947 uitbreiding zal ver betering brengen (Van een onzer verslaggevers.) n De K.L.M. heeft met haar luchtverbinding AmsterdamBatavia, NederL Indië vlakbij gebracht. Nu tienduizenden militairen, daar heen zijn getogen en ook burgers in steeds grooter getale weer derwaarts trekken, is de luchtpost een zoo snelle verbinding, dat de families in Nederland het gevoel hebben, dat ze hun jongens en familieleden haast naast de deur hebben. De enorme toeneming van het luchtpost verkeer heeft echter het K.L.M.-bedrijf voor moeilijke problemen gezet. Was het in den beginne usance dat een luchtpostbrief in precies een week van den afzender naar den geadresseerde kwam, den laatsten tijd komt hier door den groo- ten toevloed helaas geregeld vertraging in. Alleen de brieven uit Nederl.-Indië voor ons land blijven met de stiptheid van de klok in precies een week hun bestemming bereiken, terwijl daarentegen van Nederland de lucht post voor de burgerbevolking in Indië soms een vertraging van een week ondervindt en er dusmeermalen 14 dagen overdoet. Wij hebben hierover bij het Hoofdbestuur der P.T.T. inlichtingen ingewonnen dat ons deze veelvuldige klachten moest bevestigen. De hoofdoorzaak is de geweldige toevloed van militaire luchtpost, waarbij de families van de militairen die naar Indië schrijven, in den voorrang deelen. Men heeft een prioriteit vastgesteld, welke zoo is, dat in de eerste plaats de transito- post meegaat, bestemd voor de landen on derweg langs de Indische K.L.M.-route; dan komt als tweede de luchtpost van het dep. van Oorlog, w.o. de militairen ressorteeren die in Indië dienen, ten derde komt de bur gerluchtpost, ten vierde de NIWIN-dagbla- den en ten 5e het z.g. Actueele Nieuws, dat zijn de tijdschriften, Men beschikt voor de luchtpost iedere week ^over maximaal 6000 kg laadruimte en deze moet over den 4-maal wekelijkschen KLM-dienst worden verdeeld. Door de omvangrijke militaire post ge beurt het herhaaldelijk, dat de andere post 2 tot 3 vliegtuigen moet blijven liggen, hetgeen een vertraging van minstens een week be- teekent. Dank zij de extra-machines, soms militaire Dakota's die naar Indië gaan of machines van de KNILM, kan dé achterstand af en toe worden ingeloopen. Soms gaat er ©ok een extra KLM-machine, waarmede een groote post extra kan worden meegegeven. De P.T.T. verwacht. dat de KLM eerlang, misschien reeds in Maart den 4-maal weke lijkschen in een 5-maal wekelijkschen dienst zal kunnen omzetten, waarmede voor een groot deel aan de klachten een eind zal komen. Daarentegen komt de luchtpost uit Ned.- Indië steeds op tijd aan, omdat men hier niet met groote dagbladen en tijdschriften vervoer te maken heeft. Als de KLM met de groote Constellations op Indië gaat vliegen, kan door de grootere laadruimte eveneens een be langrijke verbetering intreden De P.T.T. is nog met andere plannen bezig voor ver snelling. De Waal wordt voor' Nijmegen steeds breeder De ijsbrekers, die al dagen lang op de Waal in volle actie waren, en gistermiddag voor Nijmegen verwacht werden, zijn in de dikke ijsmassa's blijven steken en werden nu van daag voor de stad verwacht. Het water in de Waal loopt nog steeds op. Langs den Nij- meegschen oever wordt de stroom steeds breeder. In het ijs kwam vannacht nog niet de minste beweging. Men tracht het even wel tot den kop van Pannerden open te bre ken. De busdiensten in Nijmegen zijn door de sneeuw afgelast en de trams rijden zon der volgwagens. HOOVER HEEFT PLAN VOOR HULPVERLEENING Herbert Hoover heeft voorgesteld, dat Seder land, <Lat in de toekomst hulp van de V.S. ontvangt, alles zal terugbetalen, door over 2 of 3 jaar alle exportgoederen met 5 tot 10 pet. te gaan belasten, welke inkom sten dan kunnen worden gestort in een door de V.N. te stichten fonds voor toekomstige hulpverleendng bij hongersnood. President Truiman heeft verklaard, dat zijn begrooting niet ruim genoeg is voor het program van Hoover, doch dat hij veel lof had voor het rapport. Op elk goed feest hoo/t nu eenmaal een glaasje wijn en de Prins klonk dan ook eens hartelijk met zijn Twentsche gasten, die hem alsnog met zijn jongste dochter kwamen feliciteeren. toelichting van dir.-gen. der prijzen Met ingang van 1 Febr. j.l. zijn, zooals wij hebben gemeld, maximum-prijzen voor het begrafenisbedrijf vastgesteld Uit een thans door het directoraat-generaal van de prijzen gegeven toelichting blijkt, dat ook ondernemers, die niet bij de vakgroep begrafeniswezen zijn ingeschreven, onder deze regeling vallen, evenals „coöperatieve" of „onderlinge" begrafenisvereenigingen. Het zuivere begrafenisverzekeringsbedrijf valt 3 ven wel buiten de beschikking. De begrafenisondernemer mag geen opslag berekenen voor het voldoen der begraafrech- ten en van huur- en koopsommen van gra ven, grafkelders, grafsteenen, voor het aan- koopen van bloemstukken, grafkransen en strooibloemen, voor klokluiding, orgelbespe ling, eventueel ook het „afleggen" van het lijk, beschikbaarstelling en vervoer van ser viesgoed, evenals voor het voorschieten van soc.-econ. congres der chr. hist, unie Op de gisteravond te Amersfoort gehouden ©ociaal-economische vergadering der Chr. Hist. Unie, welke geleid werd door den heer H. W. Tilanus, heeft een tweetal inleiders gesproken ©ver de ordening van het bedrijfsleven. Dr. M. R. J. v. Bruggen uit Heemstede besprak deze ordening vanuit staatsrechtelijk oogpunt en betoogde o.m., dat, in dezen tijd ernstige gevaren aanwezig zijn, dat niet slechts tijdelijk maar duurzaam de macht van den Staat en de positie van een ffroep leiders binnen den Staat een dictatoriaal karakter krijgen, waardoor de vrijheid* van den mensch ernstig wordt be dreigd. Spr. was van oordeel, dat de taak V«n den Staat bij de bedrijfsorganisatie zich Twentsche dansen oj} paleis Soestdijk Vervolg van Pag. 1) Na afloop van die demonstratie werden ververschintgen rondgediend en sneed Z.K.H. Prins Semihard eigenhandig de groote koek "aan. Omstreeks vier uur vertrokken de Twentenaren. Vervolgens kwamen twee meisjes en een Jongetje in Volendammer costuum felicitee ren namens de in oprichting verkeerende Werkgemeenschap van invalide oud-illegalen en ook zij hadden niet vergeten geschenken mede te brengen. Voor elk der drie prin sesjes was er een pop, eveneens in Volen- diamsch costuum, maar geen gewone doode stukken speelgoed. Deze poppen gaan auto matisch loopen als men ze bij de hand vat. H.M. de Koningin had' dit speelgoed gezien op de landelijke bijeenkomst van de stich ting 1940'45, waar de heer J. Smit haar met zijn plannen op de hoogte had mogen brengen, die beoogen de invaliden onder de ©ud-illegalen de gelegenheid te bieden hun eigen brood te verdienen en niet langer afhankelijk te doen zijn. Margriet lag juist in haar bedje uit te rusten van de vermoeienissen van de dans partij, maar haar beide zusjes amuseerden zich kostelijk met hun nieuwste aanwinst. Zij hielden zelfs hardloopwedstrijden in de galerij van fyet paleis. Terwijl Prins Bertnhard zich onderhield met den vader van de twee meisjes, den heer P. A. Stilkenboom, den eigenaar van de poppenfabriek, waar binnenkort de inva liden de productie var|, riiü nieuwe speelgoed zull-en beginnen VLIJMENSCHE VISSCHER VING VISCHOTTER De hieeor J. v. da Lee te Vlijmen ving een vischoitter van ndet minder dan 20 pond. LOOPT NIET NAAR AMET ANDi De burgemeester van Amelaod wijst er op. dat i.vm. den scheuring van het ijs, het overloop en over het wadi levensgevaarlijk is. beginsel moet beperken tot die van toezicht en rechtsbedeeling. De heer H. Rikkert uit Emmen belichtte de sociale zijde van het raagstuk en bepleitte medezeggenschap van den werknemer in de socialoe en economische aangelegenheden van het bedrijf, d.w.z. geen zeggenschap in de onderneming maar in de bedrijfsorganen. De conferentie werd heden voortgezet. Regeeringsstandpunt inzake de emigratie Inzake het Regeeringstsandpunt betreffende de emigratie, deelt het dep. van Soc. Zaken ons mede, dat de Regeering de emigratie be vordert zoover deze verantwoord is, èn met het oog op het landsbelang, èn met het oog op de belangen dergenen, die wenschen te emigeeren. Daarbij heeft in de eerste plaats de aandacht de emigratie van boerenzoons, die hier geen bedrijf kunnen vestigen. De voor naamste, ook door de Regeering betreurde, be lemmering der emigratie is de Ned. deviezen- positie, die niet gedoogt, dat een onbeperkt aantal emigranten aanzienlijke sommen in buitenlandsch geld ter beschikking krijgt, ter wijl tevens emigratie van arbeiders, die hier dringend noodig zijn, niet in de hand mag worden gewerkt. kerkelijke rechten. De hieraan verbonden uitgaven dienen zonder verhooging in reke ning te worden gebracht en alleen tegen overlegging van kwitanties. De vakgroep heeft Tie uitvoerbaarheid van het prijsvoorsch-rift ontkend en heeft aange drongen op verbetering ervan. De vakgroep deelt nog mede, dat de begrafenisvereeni gingen t.a.v. de „begrafenissen harer leden" niet aan het prijsvoorschrift zijn gebonden LIPSTICK EN ROUGE James Pollard is ongetwijfeld een on dernemend man. Nadat hij 20 jaar lang een goudmijn op Nieuw-Guinea geëx ploiteerd had, schakelde hij in den oor log over op parfum-fabrikant. En zoo bevindt zich thans een van grootste parfum-fabrieken ter wereld., in het oerwoud van Nieuw-Guinea. De banoodigde olie laat Pollard uit Australië komen. Behalve parfum fabri ceert hij ook waterstofsuperoxyde. waar mede de papoea's zich de haren bleeken. En met de schmink wrijven de inboorlin gen zich gelaat en lichaam in bij natio nale dansfeesten.... KEES BROEKMAN GEHULDIGD De Liersohe LTsvereenigding „Hard gaat ie" heeft de trots van het dorp, Kees Broekman gehuldigd wegens zijn prestaties in Oslo. In de huldiging was een wedstrijd opgenomen tussohen de beide favorieten van De Lier, Piet Keijzer en Kees Broekman, welke op de 500 meter doe»- laatstgenoemde werd ge wonnen. MAXIMUMPRIJZEN VOOR TABAKSPIJPEN Voor houten tabakspijpen zijn de volgende maximumprijzen vastgesteld: Fransch bruyère le kwaliteit f8; 2e kwal. f6 en 3e kwal. f2.70f4; in Nederland vervaardigd bruyère: extra kwaliteit f 10, le kwal. f7.50 en 2e kwal. f5. e in ons land vervaardigde pijpen uit vruchtboomenhout met extra ver sterkte kop mag f3.85 kosten. WEER VERF BESCHIKBAAR VOOR ONDER HOUDSWERK Schilders kunnen weer verf bekomen voor onderhoudswerk, daar de rantsoen-bonnen voor oliehoudende verf, genummerd B 1 t/m B 35.000 recht geven op aankoop van grond verf en/of blanke lak en/of in ruwe lijn olie gemalen kleurpasta. Per bon mag de 10 kg niet te boven worden gegaan. De bonnen zijn 2 maanden geldig. JIM, DE ZOON VAN BOBBY y7. Het huis behoort aan boer Verlinden. Die, om zijn paard aan vast te binden. Een haakje aan zijn gevel had, Dat daarin vastgemetseld zat. Dit is nu juist wat Jim verlangt: Een ketting, die aan d'auto hangt. Wordt 1, 2, 3 er aan gehaakt, Waarop hij ijlings benen maakt. 98. Terwijl is met vereende kracht De auto op de been gebracht; „Haha!" denkt Jim, „het zal niet gaan! Ik vlucht, en jullie blijven staan!" Toet, toet! Een forse ruk, en daar Gaat heel de woning in elkaar! 't Is voor Verlinden vast geen pret: De man lag net met griep te bedl Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Bergen op Zoom (2e pred. pl.) A. Fa-ber te Kampen.. Aangenomen: naar Bolsward- G. Chr. v. Royen te Aardeniburg, die bedankte voor MidwoldeLeek. Bedankt: voor Sch-eemda O. J. Rein- ders te Zuidwolde (Gr.); voor Schone en Vlake W. Moermam te Nieuwkoop; voor Soest P. P. J. Monster te Dimiteloord. Geref. Kerken. Bedankt: voor Mechelen W. v. Boeijen te Vreeland.; voor Nieuiweroord K. Bokma te Waarder. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Zuidhorn L. J. Gorie te Emmer-Erfscheidenveen Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Tholen A. v. Stuyvein- berg te Yerseke. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen: te Oldebroek (2e maal) P. J. Mietes te Apeldoorn. IN HET KORT De jaarvergadering van den Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de waar heid in de Ned. Herv. (Geref. Kerk wo-rdt op 10 April te Utrecht bnder presidium van prof. dr J. Severijn, hoogleeraar aldaar, ge houden. Behalve de huishoudelijke zaken komt aan de orde een referaat van den voor zitter over „Kerkorde een belijdenis". AMERIKAANSCHE CIJFERS Een bericht uit Amerika toont aan, dat de Christenen in dit land in 1945 een bedrag van 1035 millioen dollar gegeven hebben voor Christelijke arfoeid. Dit is 0.9 pet van het geen het Amerikaansehe volk dat jaar uitgaf aan sterken drank en tabak (115.000 mil lioen dollar). De statistiek van de kerken in Amerika van vorig jaar laat zien, dat 521/2 pet van de geheele bevolking tot de kerken behoort. Vijftig jaar geleden was dat slechts 23 pet. Tot de gezamenlijke Protestantsche kerken behooren 43 millioen menschen, waarvan 30 millioen tot de tien grootste kerkgenoot schappen. Tot de Roomsch-Kath. Kerk be hooren 24 millioen menschen. De grootste Prot. Kerk is de Methodisten- kerk met 8 millioen zielen en 40.000 ge meenten. KERK VAN HET H. GRAF DREIGT IN TE STORTEN De muren van de Kerk van het H. Graf te Jeruzalem dreigen in te storten. De Pa- lestijnsche districtscommissaris verzocht den kerkgenootschappen, die in deze kerk dien sten houden, ervoor te waken, dat niet een te groot aantal personen tegelijk in de kerk aanwezig zijn. Voor den oorlog reeds moesten de muren gestut worden. PERSONALIA Te Groningen is in den ouderdom van 76 jaar overledfen de heer K. Bolt, die tal van jaren in het Noorden des lands als hoofd van de Chr. Ulo-school te Appingedam een voor aanstaande plaats heeft ingenomen. Gistermiddag" aanvaardde prof. dr G. Kuiper zijn ambt als gewoon hoogleeraar in de fac. der Letteren en Wijsbegeerte aan de V.U. te Amsterdam met een rede over: ,.De Waardeering van Spieghel's Twe-spraack". ACAD. EXAMENS UTRECHT, 28 Febr. Geslaagd cand: rechten E. J. Verloop, Utrecht, mej. T. de Jong, Hilvèrsu-m; doet. rechtsgeleerdh. E. K. C. Schroder; doet. veeartsenijkunde 1ste ged. N. J. F. Quaedvlieg, A. Langhout; veearteexa- men: F. A. J. M. v. d. Sandef C. A. Wijnand. NIJMEGEN, 1 aart. Geslaagd cand. rech ten J. J. v. Gestel, Eindhoven, J. M. Kore- man, Oudenbosoh en J. J. van Heyst, Roer mond. Ook volgende week kunnen te Wagenin- gen nog geen colleges en practica worden gegeven. De bijeenkomst op 10 Maart (Dies Natalis) gaat wèl door. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, 1 Maart. (Gem. Univ.) Voor het cand. geneeskunde zijn geslaagd: mej J E Berghout, F H Bruggink, E J Bur- naby Lautier, ACE Crasborn, mej A Dek kers, G H Dorgelo, mej T E v Dort, W J V Elden, M L Fuldauer, mej A E Geerts, C v Goor, A Goosens. CAM Haanen, R O v d Heul (cum laude). J W Holthuis, J L Hoo- gendijk (cum laude), H H A Hotte, mej P v Houtum, A Klapwijk, mej W R Klink, mevr M KoeneSickesz, mej I Koster, A C Kousemaker, J W Leygraaf, mej C M J Ligtenberg, J J M Luykx, mej M H W Ney- boer, G Niesthoven, mej A E Nissen, A H Noach, K L Peper, mej A M v Roojen (cum laude). J D v Scheyen, J Schoenmakers, mej A M Schriclcx, J J Smeele, S J Smit, R Steendijk, W Stortenbeek (cum laude), O A Terpstra, W F de Vos, F A A v d Weyer, F Zutphen, mej M Arnoldus, mej A S Auwerda, P C Bijleveld, P J J v- Ginneken, W de Jonge, mej M T F v Kalmthout, Lie Tjin Lee, mej H E Manuel, mej T Matthij- A J Simons, HIJ Duterloo, mej A Edinga, L G M H Flamand, G J J Gerards, rhej J P M A Janssens, J L de Jongste, G J C J M Luyckx, J L M Muris, mej M T C I J Teulings, mej J E Vlessing, mej L de Wage- maker, J A Oosterhuis (cum laude), F H M Verhey. De E.V.C. heeft den minister van Soc. Zaken verzocht aan hen, die vallen onder de vorstverJetregeli-ngeen uitkeetring in eens van f 50 te verstrekken Ir J. S. Keysetr, wnd. dir-gen. van de Voedselvoorziening van het dep. van LLand- booiw, ir C. Staf, dir-gen. van den Land bouw en mr C. H. Bogaardt, adj. secretaris, zuillen op 6 Maart Nederland vertegenwoor digen op de vergadering van nationale F.A.O.- oomité's te Rome. Dr A. Oosterling is benoemd tot raad adviseur bij het dep. van O. K. en W. ein belast met de leiding van de afd. Vorming Buiten Schoolverband. De Fransch e karakterspeler NoëlNoël, die in ons land bekend is gewonden door zijn film „Gekooide jeugd," zal op 14 en 15 Maart een bezoek aan Nederland brengen. De Commissaris der Koningin Zuid- Holland, mr L. X. Kesper, installeerde dezer dagen de door de Ged. Staten ingestelde commissie inzake onderzoek naar een vaste oeververbinding van Goeree en Overflakkee met het vaste land van- Zuid-Holland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2