Morgen begint de Boekenweek Slag op de Javazee in Den Helder herdacht Smokkelhandel remt opbouw van Nederland 't Verklaarde Bevin: Geen grenscorrecties tegen wil en dank NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 28 FEBRUARI 1917 Het is Sn gemeenplaats geworden te zeggen: „Een goed boek is een goed vriend". En toch ïiigt daarin een diepere waarheid dan we zoo oppervlakkig geneigd zijn aan te nemen. Thomas Carlyle (17951881), de groote Engelschman, die een geweldigen in vloed heeft gehad op het denken en de zeden van zijn tijd, zei eenmaal in een toe spraak tot de studenten het volgende: „Ik weet.iet of het voldoende tot u is doorge drongen. dat er twee soorten van boeken zijn: goede en slechte. Ik wil er u aan her inneren, dat dit thans van het grootste be lang is. Het toont de onwaarheid aan van het denkbeeld, dat, wanneer een onwetend mensch een of ander boek leest, Hij altijd beter werk doet dan niets uit te voeren. Ik twijfel daar sterk aan. Ik waag zelfs het te ontkennen. Het zou veel veiliger zijn indien hij heelemaal niets met boeken te doen had dan met sommige er onder. Er is een aantal, een groeiend aantal boe ken, die hem beslist van geenerlei nut kun nen zijn. Maar hij zal ook leeren dat er een aantal boeken door hoogstaande, edele men sdien zijn geschreven. Kortom, zooals ik elders heb geschreven, ik meen dat boeken zijn als de zielen der menschen verdeeld in schapen en bokken. Sommige er van kunnen van groot nut zijn om alle ge slachten te onderwijzen. Andere gaan om laag. lager en lager en ze doen al meer en meer, al wilder en wilder kwaad". Een wijs woord, dat ook in onzen tijd zijn waarde heeft behouden. Als we denken aan de propagandistische boeken der laatste ren,1 zien we, hoeveel kwaad een boek ka*n doen, maar ook, indien we onze gedachten laten gaan over de ondergrondsche letter kunde, wordt het ons meteen duidelijk, welk groot nut zij gesticht hebben. Het gekrookte riet en de rookende vlaswiek die dreigden te breken of uit te dooven, hebben zij weer opgericht en tot ontvlammen ge bracht. Daaruit blijkt welk een waarae Doe ken hebben, maar ook welk een groote ver antwoordelijkheid schrijvers en uitgevers op zich laden. De boekenweek wil u doen zien, dat allen die in den boekhandel en de uitgeverij werkzaam zijn, hun taak ten volle beseffen. Als bezige bijen brengen zij hun honing weer in den korf van de Nederlandsche stamgemeenschap. En al gebruiken we tegenwoordig het gehate woord volksch niet meer, zij hebben het begrip in beteren zjn dan de Duitschers en Nederlandsch Na- taonaal-Socialieten het opvatten, tot bloei en wasdom gebracht. De boekenweek begint morgen en duurt tot 8 Maart. „Ook dit jaar doet de commissie in het be sef van het juist nu primaire belang der letterkunde voor het evenwicht, de geeste lijke hygiëne en de aesthetische, religieuse en ethische behoeften van den hedendaag- schen mensch, haar uiterste best om de be langstelling voor het boek op alle mogelijke wijzen te stimuleer en en te ontwikkelen". Ze geeft daartoe een blad uït, getiteld: „Le zende Menschen", welke naam verband houdt met den tekst van het in het najaar van 1946 verspreide raambiljet „Lezende Menschen Gelukkige Menschen". Verder geeft ze aan ieder, die in de ge noemde week boeken koopt ter waarde van ten minste f 2.50, een novelle als „Ge schenk". Dit verhaal is het resultaat van een prijsvraag onder de Nederlandsche auteurs. En ik mag wel verklappen, dat het een juweeltje van vertelkunst is. Het draagt den titel van „De Ontmoeting". Het is een oorlogsverhaal en nu moet men niet den neus optrekken. Ik heb ongeveer alle na- oorlogsche litteratuur gelezen en moet toe stemmen dat er heel wat onder is dat in gewone tijden onopgemerkt zou zijn geble ven. Maar deze novelle vormt een uitzon dering. Ze boeit van het begin tot het einde en is zeer fijngevoeld en zielkundig uit nemend verantwoord. Bovendien is er nog een prijsvraag voor den lezer aan verbon den, die mag raden, wie van twaalf met name genoemde auteurs het verhaal heeft geschreven. Voor de winnaars zijn belang rijke prijzen beschikbaar gesteld. Om het contact van lezer en publiek tot stand te brengen, vindt op 4 Maart een gala avond plaats, „Het boek en de Muzen" ge naamd. Zij zal plaats hebben jn het Con certgebouw te Amsterdam. Reeds zijn 130 auteurs liitgenoodigd, met wie men op dezen avond zal kunnen kennis maken. Men kan dit initiatief niet genoeg prijzen. Er wordt, zelfs door eenige honderden bur gemeesters, ernstig geklaagd over den tra gen gang van den Wederopbouw in stoffe- lijken zin. En' zeker met recht. Maar hier kan men voor een deel de schuld werpen op het gebrek aan materialen. De boekhande laren hebben stellig ook nog met dit gemis aan materialen te kampen. Ze hebben zich echter niet laten weerhouden den stouten stap te wagen om een grootscheepsche actie op touw te zetten yoor wederopbouw op geestelijk gebied. Wie aan de ontwikkeling van het volk ar beidt, werkt aan de toekomst van de natte. De schrikbarende onwetendheid van de jeugd kan alleen met goed gevolg bestreden wor den door gepast geestelijk voedsel. Velen onder hen zijn „boekenheidenen" geworden. Een nieuwe bekeeringskruistocht is noodig. De boekhandelaarsvereeniging heeft de taak van een modernen Willebrord en een twintigste-eeuwschen Bonifacius op zich ge nomen. Moge hun streven met evenveel succes bekroond worden. Dr F, C. Dominlcus. Den Haag. Regeering wil scheepvaart weer vrij laten Besprekingen tnsschen reeders en particulieren. Daar het vervoer te water na den oorlog veel verminderd en er oleepkracht te over is, is de Regeering van meening, dat het niet meer noodzakelijk is de geheele bmneri- landsche sleepvaart in handen te houden. De Regeering is dan ook voornemens de „Sleepvaartverordening binnen Nederland 1941" op te heffen en heeft de bij de sleep vaart betrokken organisaties uitgenoodigd maatregelen te beramen om de binnenland- sche scheepvaart na de opheffing der rege ling in goede banen te leiden. De reeders willen geen regeling meer, doch wenschen de oude vrijheid terug, terwijl de particu lieren vreezen, dat, als men teruggaat naar de oude toestanden, zij weer volkomen af hankelijk zouden worden van de sleepagen- ten. Begin Maart zal er nu op het dep. van Verkeer een bespreking plaats vinden, waar bij beide partijen hun standpunt uiteen kunnen zetten. 9 NOORWEGEN CAPITULEERT VOOR SPANJE Met het oog op het vitale belang van den handel met Spanje zal Noorwegen „capitu- leeren voor de Spaansche eischen", aange zien het anders zijn, markten zou verliezen aan landen, dire niet aan een économiseren boycott van Spanje deelnemen. Gelijk op zoovele plaatsen in Nederland werci natuurlijk ook in Den Helder, onze marine- basis, de slag in de Javazee van 27 Febr. 1942 herdacht. Kap. ter zee I. W. Reynlerse legde een krans bij het gedenkteeken. PLECHTIGHEID VOOR MONU MENT OP HAVENPLEIN Op het Havenplein te Den Helder heeft gis termiddag ter herdenking van den slag op de Javazee een kranslegging plaats gevonden voor het monument „Voor hen die vielen". Na de vlaggenparade, die 's-morgens werd gehouden, wapperde van alle marineschepen, -diensten en -instellingen en ook van- den mast voor het monument de driekleur half stok. Vóór de kranslegging, waarbij een klein aantal militaire en burgerlijke autoriteiten aanwezig was, hield de commandant der Ma rine te Willemsoord, kapt. ter zee I. W. Rei- nierse, een korte herdenkingsrede, waarin hij de voorgeschiedenis, het verloop en de ge volgen van den slag op de Javazee schetste. Kapt. Reinierse legde daarop namens de Kon. Marine een krans aan den voet van het monument. Vervolgens werden kransen ge legd door vertegenwoordigers van het Natio naal Jongeren Verbond en de Vereeniging „Onze Vloot" en door burgemeester G. Rit- EEN VAN GOGH VAN f 35.000 VOOR 2000 NAAR BELGIE Wie zich eens de (moeite getroost zelfs maar oppervlakkig na te gaan, hoe Neerland's opbouw wordt geremds door egoïistischen smokkelhandel en dan speciaal die. van de onmisbare deviezen, komt tot ontstellende ontdekking. Het is zelfs voor een ingewijde De hardrijder Marius Strijbis uit Harenscarspel bracht gisteren te Amers foort het onlangs door den K.N.S.B. inge stelde Nederlandsche uurrecord op 30 K.M. f6 Meter. Op de foto Strijbis tijdens zijn recordpoging. niet altijd eenvoudig zich uit de nuchtere cij fers van ir\. beslag genomen smokkelgoederen en van de vaak op zeer geraffineerde wijze naar het buitenland gesmokkelde Ned. valuta, vooral- naar Beligië, een juist beeld te vor men van het nadeel, dat Nederland als staat daarvan ondervindt. In één maand werden aan de grensposten te Eindhoven, Tilburg, Breda, Roosendaal, Terneuaen, Maastricht, Sittard, Roermond en-Venlo o.m. in beslag genomen 42.000; 102.000 Belg. frs.; 39.000 Fr. frs.; 300 Zwitsersche frs.; 14 pond ster ling; 31 dollars en 27.000 Duitsche Marken. Een A'damsohe kunsthandelaar probeerde met een uitvoervergunning voor een schil derij ter waarde van 2000, een van Gogh, welke een werkelijke waarde vertegenwoor digt van 36.000 naar België te smokkelen. Ned. firma's zien hun vorderingen in het buitenland vaak betaald doordat hun buiten- landsche afnemer hun eenvoudig een aan- geteökende enveloppe stuurt met Ned. bank papier er in. En zoo wordt op allerlei wijzen getracht het Ned. belang ondergeschikt te maken aan een betrekkelijk gering eigen voordeel. Om dit tegen te gaan beginnen de recht banken niet te onderschatten gevangenis- en R.W.I.-straffen op te leggen, die in de toe komst waarschijnlijk nog strenger zullen worden. Reeds gaan stemmen op om de smokkelaars uit de samenleving te ver wijderen^ „Sloterdijk" met 53 gewonde militairen te R'dam Gisteravond te ca. 8 uur is bet stoomschip „Sioterdiijk" met 53 gewonde en afgekeurde militairen uit Indië aan de Lloydikade te R'dam aangekomen. Te Hoek van Holland waren zij reeds verwelkomd door de afd. VI aardingen van de NTWTN, namens welke aan ieder der militairen een bouque* bloe men werd aangeboden. Vanochtend had de debark a tie plaats. meester, namens het gemeentebestuur van Deo Helder. Kapt. Reinierse liet één minuut stilte in acht nemen, waarna de vlag werd gehescheo. Onmiddellijk gevolgd door het sein om alle vlaggen weer van top te laten wapperen. De plechtigheid was hiermede geëindigd. Kweekers wenschen vrijlating van bloembollenteelt Te Haarlem vergaderende bloembollen- kweekers hebben gisteren besloten aan Ministerraad en Parlement een motie te zenden, waarin wordt aangedrongen, op een spoedige liquidatie van alle belemmerende maatregelen in het bloemibollen<vaik en ern stige critiek wordt geleverd op den huidigen gang van zaken. Ter vergadering werd medegedeeld, dat de bollenexport van f 50 mühoen door allerlei drukkende lasten in feite terug is te bren gen tot f 12 millioen. EEN DOODE BIJ INSTORTING VAN LIMBURGSCHE MERGELGROEVE. In de mergel-exploitatie te RoothMar graten (L.) is gisteren een deel van een groeve ingestort. Van de twee mergelwer- kers, die door het afvallend gesteente wer den bedolven was de 34-j. F. v. Proemeien, die precies een week getrouwd was, op slag gedood, terwijl de 21-j. J. Eseers een ern stige bekkenbreuk opliep en naar het zie kenhuis te Maastricht werd overgebracht. Een vrachtauto, die men bezig was op te. laden, werd geheel vernield. Benoemd tot burgemeester van Sliedrecht J. H. Winkler, thans burgemeester van Bergambacht en Ammerstol en C. J. van Bommel van Nieuwenhoorn. ^Het machtige Amerika^ J Amerika, als maohtspyramide, fungeert daarom nog niet als wereldgeweten voor deze, h<et moet erkend, totaal verpolitiekte Europeesche staten. Men zou kunnen wijzen op het instituut der Ver. Naiües, waarin de moreele opeet zich moet gaan realiseeren, dat in een on gelijken machtsstrijd;, degene, döe het spel dreigt te verliezen, toch nog een houvast heeft, de mogelijkheid, dat er nog een andere beslissing mogelijk is, dan die van kanonnen en atoombommen alleen,. Maar, aooals het in een bepaald soort „rea liteit" i*? ligt. lijkt het er nog steeds op. otf een hypermachtsomtwikkeling tevens de norm is voor het recht. Wat in een oorlog „wirv- nen" beteekent, wordt door de uiterst inge wikkelde. samengestelde structuur der wereldihuishouding echter al weer problema tiek. Amerika, als machtspyramide. kan niet buiten Europa, zooals Europa het niet 'meer zonder Amerika af kan. De enorme machtsontwikkeling, de 9chier grenoenlooze productiecapaciteit van Amerika, noopt tot expansie en er ontstaat in Europa een af hankelijke clientèle. Maar het feit, dat Amerika ook groote crisissen, een massale werkloosheid gekend heeft, wijst er weer op, dat de Ver. Staten aan die enorme pro ductiecapaciteit en machtsontwikkeling „ar* sksh" niet voldoende hebben. Twee berich ten vestigden er weer eens de aandacht op, hoe deze macht moet worden veilig gesteld door een krachtige defensie, zooals die in een wetsontwerp wordt aangeduid als ..natio nale instelling", een. eenheidsvorming van Leger, Marine en Luchtmacht en het andere bericht, dat. hoewel op de begrooting be zuinigd wordt, er toch maar weinig afgaat vain de 1200 millioen dollar voor leger en vloot. Het merkwaardige is. dat het Ameri kaansche leger en de vloot als het ware uit den grond gesrtampt zijn. Amerika werd, tijdens den oorlog. bovendien, de wapen- leverancier van landen als Engeland, Rus land, China en vele andere. Voor Amerika is Europa de clnëntèle, maar het heeft daar geen annexatie noodig. Het Amerikaansch expansionisme heeft den,Grooten Oceaan tot object en beweegt zich in de richting van Noord- en Zuidpool I Het Amerikaan scho plan betreffende het beheer over de Ja pan ache mandaateilanden staat ruu weer in het centrum der politieke belangstelling. Het betreffende ontwerp, dat wel gecirculeerd had onder de Leden van den, Veiligheidsi aad, doah niet formeel behandeld was. moet de goedkeuring, van den Veiligheidsraad incas- seeren, want dit gebied, waarover,het gaat, is strategisch. Volgens het rapport van president Truman over de VN.. moeten door dit ontwerp de veiUghekfabelargen van Amerika beschermd worden, maar tevens verplicht het tot de „politieke, economische, sociale en paedagogische opheffing van da bewoners van deze gebieden". De Ameri kaan zal als bestuursautoriteit de „inter nationale verantwoordelijkheid" dragen over dit trust-gebied, zooals het Handvest der Ver. Naties, zulks bedoelt. Doen we da franje er af. dan komt het hierop neer. dat deze voormalige Japanöche mandaatserilan den worden ingeschakeld in het Amerikaan- sohe defensie-stelsel. De Ru®, die eerst voor deze Amerikaansche voogdij niets voelde^ terwijl bovendien de zaak pas formeel aao de orde zou komen. aLs Japan een vredes verdrag wordt opgelegd, heeft nu plotseling zijn fiat aan hert Yankee-plan gegeven, zij het met eenige restricties. In een nota heeft de Rus er zijn instemming mee betuigd en zelfs verklaard, dat Amerika er volkomen toe gerechtigd was, aangezien de Ameri kaansche strijdkxachten een beslissende rod in de overwinning op Japan vervulden en groote re offers hebban gebracht dan de andere geallieerden. In den Veiligheidsraad is nu een aanvang gemaakt met de behan deling. Hoewel de Sowjet-Unie aocoord gaat met het Amerikaaneoh beheer over de man daat-eilanden heeft Gromyko toch eenige restricties te berde gebracht, welke hierop neerkomen, diat de eindbeslissing over het mandaat bij den Veiligheidsraad dient te blijven en niet bij den huldigen beheerder. Van Amerfkaansche zijde is er met nadruk op gewezen, dat de eilanden onontbeerlijk zijn als strategisch geheel voor de veilig heid der Ver. Staten. Amerika is vast be sloten, te voorkomen, dat ooit weer dit ge bied gebruikt zal kunnen worden voor een aanval op de Ver. Staten of, zoo werd er, voorzichtigheidshalve bijgevoegd, op eenig ander land. dat tot de Ver. Naties behoort. Hoewel alles nog niet in kannen en kruiken is, zal Amerika zeker dit mandaat toege wezen krijgen. De Amerikaansche pers put zich uit in gissingen, waaraan deze gewij zigde Russische tactiek te danken is. juist waar men aanvankelijk van die zijde, de grootste tegenkanting duchtte. Wanneer van twee vijanden, de één plotseling een opmer kelijk vriendelijk gebaar maakt, verhoogt dit eerst even de achterdocht. Zal de Rus te Moskou er concessies voor in de pLaata vragen? Of is men juist soepeler geworden door het machtsvertoon van Amerika? De discussies over het plan zullen op 7 Maart worden hervat. OVER MOSKOU-CONFER. NIET OPTIMISTISCH De aanspraken, die verschillende Euro peesche landen, waaronder Nederland laten gelden op Duitsch grondgebied, wa ren gisteren voor Bevin in het Lagerhuis aanleiding zich te verzetten tegen eventueele verplaatsing van personen, indien tot over dracht van grondgeboed. besloten wordit. „En Indien overdracht impliceertdait activa uit onze zóne verdwijnen, moeten er financieele voorzieningen getroffen worden. De overdracht .kan niet tegen wil en dank geschieden", reide Bevin. Ten aanzien van de conferentie van Mos kou was de Britsche minister nriet zeer op timistisch gestemd. Ik stel me niet voor, zoo' zeide hij, daarheen te gaan om een ver drag te sluiten. Wij dienen er die noodige stappen te ondernemen, om het volgepd sta dium in die richttng te bereiken. Verhoo ging van de lasten der belastingbetalers mag echter in geen geval het gevolg zijn van Moskou. voor een gedecentr aliseerd democratisch en welvarend Durtsahland. in staat om in 194® te beginnen met het terug betalen aan Engeland van hetgeen het Brit sche Rijk he voorschoot Bevin was er niet zeker van, of de Duitschers-de gevolgen van hun nederlagen en don waanzin van den oorlog als politiek middel inzien. On het in toom te houden is een overeenstemming tu®- schen de vier groot^* mogendheden noodig» Hij kondigde voorts het sluiten van een vernieuwd verdrag van bondgenootschap met Rusland, het terugtrekken van 45.000 man uit Italië en ondeihandeLingen over dn verzachting van de Italiaansohe herstelbe talingen jegens Engeland aan De betrekkingen met Amerika zijn zee* hartelijk en de regeering duldt niet, dat een wig tusschen haar en de V S wordt gedre ven. Ieder die tegenstand jegens Duitsch land od! Japan bood; moet In de toekomsttevreden zijn. Daarom dienen wij de kwestie ven de raadpleging over de vredesverdragen te be spreken. Maar laat het land geen te groote verwach tingen van Moskou hebben, zoo besloot de minister. Onze moeilijkheden zijn zeer groot»

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3