Minister tegen arbitrage in groenteconflict Schoenwinkeliers zijn niet zoo optimistisch Kasboekje onthulde veesmokkel naar België 't Verklaarde Labt"ir-per'keien- uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT S ZATERDAG 15 FEBRUARI 190 SOLDATEN EN ZIEKEN NIET DE DUPE De detailhandel in groenten heeft aan mi nister Mansholt aangeboden het huidige con flict aan arbitrage te onderwerpen, doch de minister acht zulks niet mogelijk, omdat het hier een kwestie van Regeeringsbeleid be treft. Hij verklaarde zich echter bereid over leg met de vakgroepen te plegen als deze hun advies tot stop?etting van den in- en verkoop van maximumprijs-groenten intrekken. Geruchten, dat min. Mansholt een bespre king zou hebten met alle partijen zijn onjuist en vermoedelijk ontstaan, omdat de minister wel overleg pleegt met het Bedrijfschap voor groente en fruit. De gisteren in Dordrecht vergaderende groot- en kleinhandel, waar ook vertegenwoordigers uit Den Haag, Amsterdam, Rotterdam enz. aanwezig waren, hebben him scherpe afkeu ring geuit over de ministerieele maatregelen en in een motie directe intrekking ervan ver zocht. Maandag zal het Centraal Bureau voor de Veilingen overleg plegen met de vertegen woordigers der veilingen. ïn het voedselvoorzieningsblad en de St. Crt van gisteren komen de beschikkingen voor, die een uitvloeisel zijn van de maatregelen van min. Mansholt. Hieruit blijkt, dat de be palingen van het Bedrijfschap voor groente en fruit voor den tijd van zes maanden worden geschorst. De ziekenhuizen, de legeronderdeelen en de uitvarende schepen zullen niet de dupe van het conflict worden, daar de leverantie van groente en fruit aan deze instanties is veilig gesteld. Toegekende militaire onder scheidingen Bij. K B iis die Bronzen Leeuw toege kend aan korp-rijwielh. B van de Kar (posthuuim), res-maj Cav P v Lanschot, res- kap Inf C A J Marijs, oppersah 1ste kl L Koops, voorm wachten Cav J F Hoiting en korp Th W Herfceimdj. Het Bronzen ^Kruis werd toegekend aan korp Cav. G/J van Vliet (posthuum), res-off gez 2de kl W J Royaands, res 1ste luit. Inf B J de With, serg-maj Inif A Gdes- bers, voorm serg-anaj F de Jager, gep serg KNIL C Saedth, serg kap Inf H J Baring, serg Inf D T Hielen, serg Inf Th W A Wen- nekendionk, wachten Art J J v Brakel, wachten Art D A H Haaruk, wachtm Art Th Kolbeeik, waohtm Art H N J Leufkens korp Inf W A Jansen, korp-sohipper A P Bonds, W Jongman en H W A Kroez, de inf soldaten J P Baars, A A Jansen, J M Mulder, M v Leeuiwen en J G Peters, voorts aan den sold Art H J Kerigen, stoker L van Giesen en sold B P F Vlekke.J Het Kruis van Verdienste werd toegekend aan den res. 1ste luft-waam ir E A Platte (Mil Ludhtv) en sold B Hisings (Art). WAAROM ZIJN DE VERKEERSWEGEN NOG STEEDS ZOO SLECHT? De gezamenlijke wegverkeers- en ver voersorganisaties hebben zitch tot minister Vos gewend, teneinde hun afkjeuring uit te spreken over het vertraagde herstel der ge- klassificeerde wegen sedert de bevrijding. Zij stellen voor de geheele opbrengst van de motorrijwielbelasting (voor 1947 twintig millioen gulden) en een evenredig deel der bijzondere heffing op de benzine ten goede te doen komen aan aanleg en verbetering der bedoelde wegen. In Utrecht is besloten, dat de Utrechtsche detailhandel niet tot sluiting van de zaken zal overgaan. De Langerdijker groente Centrale heeft be sloten de bevolking van wintergroenten te blij ven voorzien. Ook inkoopers van groote steden kunnen daar terecht. De voorz. van de commissionnairs te Venlo achtte het noodig de mijnwerkersbonden er» de mijnen in te schakelen bij een poging een beroep te doen op den minister, daar anders het gevaar dreigt, dat de coöperaties, de ge meentebesturen en de mijnen in Z. Limburg de menschen van groente gaan voorzien. Dp een vraag van het raadslid mr C. ten Hagen heeft de burgemeester van Nijmegen verklaard, dat na. de vorstperiode maatregelen genomen zullen worden om de burgerij van groenten te voorzien. België verlaagt zijn prijzen met 10 pet. De Belgische (minister van Economische Zaken., Li-ebaert. maakte gisteren bekend, diat de prijzen van een aantal verbruiiks- goederen met giemid'eki' 10 pet zullen worden verlaagd. De prijsverlagingen zijn als volgt: Alle soorten weefsels 10 pet, gebreid onder goed 12 pet, gebreid bovengoed, kousen en sokken 10 pet, heerenJcleeding 5 10 pet, dameskleeding 15 pet, metalen huishoude lijke artikelen 5 10 pet, lederwerk 10 pet, l bouwmaterialen 2 4 pet, chemische pro ducten 5 pet, groenteoonserven 5 pet, papier 10 pet. Werknemers, die minder dan een bepaald salaris genieten, zullen reductie krijgen op de tram in de groote steden. De minister drong er op aan, de prijzen in verschillende winkels te vergelijken en zoodoende de concurrentie meer in de hand te weiken. België heeft thans de laagste prijzen van alle landen, die bezet zijn ge weest. De Ned. Spoorwegen houden van service, óók voor goederenvervoerders. Thans zijn zij begonnen op de stations mobiele kranen in gebruik te nemen, die een hefvermogen hebben van 5 ton. Deze kranen worden uitgerust met grijpers voor los gestorte goederen, granen, kisten, enz. NEDERL. PRODUCTIE NÓG TE GERING GEACHT De vakgroep detailhandel in. schoenen deelt, naar aanleiding van geruchten aangaande de ongeldig verklaring der in ontpop zijnde schoenenbonnen en een eventueele afschaffing van de schoenendistributie mede, dat voor de aankoopmogelijkheden van het publiek uiter aard niet de distributie, maar de binnenland- sche productie beslissend is. Deze zal dit jaar nog van dien aard zijn, dat in het algemeen slechts één paar schoenen_per volwassen in wonen ter beschikking zal staan. De uiterst geringe import van schoenen zal dit getal niet zichtbaar gunstig kunnen wijzi gen. In dit verband vestigt de vakgroep de aandacht op den huidigen bonvrijen verkoop van Amerikaansche schoenen, het quantum hiervan, oorspronkelijk ruim 2 millioen paar is inmiddels reeds tot ongeveer 300.000 paar gedaald. VOOR RUIM 1>4 MILLIOEN OVER DE GRENS GEBRACHT Een uitgebreide veesmokkelaffaire is, zoo als wij gisteren reeds in 't kort meldden, te Hilvarenbeek (N.B.) aan *t licht gekomen. In verband met een verbóden handel in koffie werd bij A. van P. te Hilvarenbeek door op sporingsambtenaren der prijsbeheersching een huiszoeking gedaan. Hoewel geen koffie in de woning werd aangetroffen vond men er een kasboekje, waarin de vrijwel geheel complete boekhouding van een veesmokkelaffaire was bijgehoudèn. Als gevolg hiervan werden in samenwerking met de rijkspolitie te Hilvaren beek" 3 personen in arrest gesteld. 4 hun ner kochten regelmatig vee voor den smokkel naar België, terwijl de overige personen voor transport zorg droegen. Sinds einde 1945 ver dwenen in totaal 1000 stuks yee over de Bel gische grens. De gemiddelde inkoopsom per stuk bedroeg f 800, waarbij een gemiddelde winst van 45 pet werd gemaakt, zoodat met deze veesmokkel een brutobedrag van f 1.360.000 gemoeid was. De personen belast met het overbrengen van het ve^ ontvingen f 100 per stuk. Tot dusverre werden acht per sonen uit Hilvarenbeek en een uit Tilburg, die met deze veetransporten belast waren, aange houden en in het Huis van Bewaring ingeslo ten. Een uitgebreid onderzoek is nog gaande. ZIJ VERKOCHTEN RADIO'S, DOCH LEVERDEN DIE NET AF. De twee directeuren van die „handelsonder nemingen" De Ster en Concordia, destijds gevestigd te R'daim, dodh na waarschuwin gen in de pers verplaatst naar Baarle Hertog op Belgisch grondgebied, zijn gisteren ge arresteerd. Het betreft hier P. M. te Breda en A. J. J. te Haarle Hertog, benevens de geestelijke vader der ondernemingen, A. B. A. te Breda, die zich schuldig maakten aan oplichting betreffende verkoop op afbeta ling van rijwielen, radio'6 e.d. De vakgroep deelt tenslotte mede, dat de wenschen van een deel van het publiek naar meer gevarieerd schoeisel, zeker niet bevre digd zullen kunnen worden als gevolg van de schaarschte aan grondstoffen en arbeids krachten. „ORANJE" EEN HALVE DAG VERLAAT. Tengevolge van den ijsgang in het Noord zeekanaal zal het m.s. „Oranje", dat, zooals wij reeds meldden, repatrieerendien uit Ned.- Indaë aan boord heeft, eerst hedenmiddag om 5 uur te A'dam arriveeren. De debark a tie vangtt aan morgenochtend om 9 uur. N azi-bestrijding In de „Daily Telegraph" lezen we: „Ten einde de belangen hunner filialen beter te kunnen behartigen", hebben Britsche fir ma's indertijd aan hun filiaalhouders in Duitschland opdracht gegeven zich bij de N.S.DAP. aan te sluiten. De dienazafica- tie-instan ties zitten met het geval ver legen. S Dr ir C. Th. Groothoff pres.-dir. van de Staatsmijnen Minister Huysmans installeert de nieuwe directie. Ingaande 1 Februari ji. is dr ir Chr. Th. Groothoff aangewezen tot pres.-directeur van de Staatsmijnen in Limburg, terwijl dan de hoeren J. Mous en dr ir D. P. Ross van Lennap zijn benoemd tot directeur. Minister Huysmans, vergezeld van mr Scbierbeek, hoofd der afd. mijnwezen van het dep. van Econ. Zaken, heeft zoowel dr Groothoff als de beide andere directeuren persoonlijk ge ïnstalleerd en hun karaktervastheid:, alsmede hun goede samenwerking met het personeel geroemd. Nadat de directie zich vervolgens gericht had tot haar naaste medewerkers en de ver tegenwoordigers van den ondernemingsraad der Staatsmijnen zegden de heeren Kleirt- bentank, Plus jé en Gort namens de arbeiders en beambten in den ondernemingsraad hun volledige medewerking toe. Zich ergeren aan Jezus „Zalig is hij, die aan Mij niet zal geërgerd worden". Matth. 11..6 Kunnen wij ons aan Jezus ergeren? Hij was zoo liefderijk en zoo goed! Ach, zoolang we Hem slechts zien als voorbeeld, zal dit nog wel gaan. Maar o wee, als we Hem lee- ren belijden als onze Borg en Zaligmaker. Ging Hij met ons maar regelrecht naar den troon, we zouden Hem met vreugde volgen. Maar gaat Hij met ons naar 't kruis, naar de diepte, dap kunnen we 't niet achter Jezus uithouden en we ergeren ons aan Hem. Ziet het bij Johannes. Hij, de vurige boet gezant van Bethabara, zucht in den kerker. Zijn principe had hem daar gebracht. Zon der aanziens des persootis had hij Herodes zijn zonde voorgehouden, 't Gevolg was, dat hij zijn jeugdig leven moet beëindigen in den kerker. Hij leeft in raadselen. Was Jezus dan niet machtig om hem uit de gevangenis te verlossen? 'Hoorde Hij het zuchten van Zijn discipel niet? O, het wordt hem bang te moede! Hij twijfelt aan ólles. Als zijn vol gelingen hem komen bezoeken, geeft hij ze een vraag mee aan Jezus, die er schrijnt hl zijn ziel: „Zijt Gij Degene, Die komen zou, of verwachten wij een anderen?"- Johannes had een anderen Jezus verwacht. Met de wan in zijn hand, om zijn vijanden te verdelgen. En nu hoort hij, dat Jezus, goed doende, het land door tr^lt. Er blijkt niets van Zijn Koninklijke macht. An ders had Hij Johannes al lang verlost uit den kerker. Met spanning wacht hij Jezus antwoord af. Het antwoord verwondert ons: „Zalig, Johannes, is hij, die aan Mij niet ge- ergërd wordt". Dit woord wondt Johannes ziel. Maar Jezus wondt om te heelen. Want door dit woord ziet hij, dat hij zich, ondanks zijn ijver voor, Jezus, toch nog aap Hem ge- ergerd heeft. Hij wilde zijn Heiland wel als Koning dienen. Maar Jezus' devies luid de: „Ik ben niet gekomen om gediend te worden, maar óm te dienen". Daar begreep Johannes eerst niets van. Door 't antwoord van Jezus" begint hij dit echter te verstaan. Hij had zich aan Jezus geërgerd. Er leefde heel diep in zijn hart dus nog vijandschap. Als Jezus' antwoord nu eens was geweest: Ja, Johannes, ik ben die Koning, dien gij verwachtte, dan was Johan nes een kind des doods geweest. Want Hij zal Zijn vijanden van de aarde verdoen. Maar nu betoont Jezus zich als de gewillige Borg, Die Zijn bloftd gaat vergieten om vij anden met God te verzoenen. Zoo maakt de ergernis van Johannes^ plaats voor de aanbidding van bet groote wonder van Jezus' zondaarsliefde en gaat hij Jezus' dienende liefde verstaan. Zalig is hij, die aan Mij niet geërgerd zal worden- Wij staan in de poort van Jezus* lijden. Zullen wij ons ergeren, als we Jezus volgen op den kruisweg? Niet, als we Hem nastaren als martelaar. Maar als we Hem zien als Borg voor zondaren? Zalig is hij, die dan niet geërgerd wordt, maar uit een verbro ken hart schreit: „Ik kost hem al die slagen, die smarten en die pijnZóó zullen wij den Koning in Zijn schoonheid zien. Als kruiskonin g, omdat genade op Zijn lippen is uitgestort. Dan zien we ons dage lij ksch kruis niet langer als een teeken van Jezus' zwakte, maar van Zijn macht.yJezus beschikte Johannes den kerker, opdat de bijl zou gelegd worden aan den wortel van al wat zich in hem nog -tegen Jezus verhief, opdat hij. de trouwe gezant des Heeren, als vijand met God verzoend zou worden en daarin Gods eeuwige zondaarsliefde zou be zingen. Zóó buigt de oude Johannes voor goed het hoofd op het blok van den scherp rechter, opdat de nieuwe Johannes bet eeuwig overwinningslied zou aanheffen: Gij, o Lam Gods, Gij kocht ons door uw bloed. Ik volg U zonder schrik door 's afgronds schaduw wegen, Gij leidt mij bij de hand naar 't eeuwig Vaderhuis. Mijn allerlaatste snik zal spreken van uw zegen. Mijn allerlaatste snik zal breken op Uw kruis. 's-Gravenhage. DB. J. Geels. Het kleine gedeelte van ons bewustzijn, dat dagelijks in actie komt, is doorgaans in ge ringe mate gericht op de werking van het economisch apparaat. De Europeaan, cul tuur-mensch, bekommerde er zich niet om, waar de verbruiksgoederen vandaan kwamen, en eerst door den oorlog begon hij zich te interesseeren voor de afkomst van zijn brood en aardappel. De doorsnee-Europeaan, de Hollander incluis, „ontdekte" het graanZoo is de gang van zaken, wanneer er van de dingen des levens een overvloed is: schaarschte en gebrek brengen ons weer in contact met de natuur, waarvan wij ver vreemd waren er terzelfdertijd ontwaakt het besef, dat er zoo iets als een economisch ap paraat moet zijn. De natuur kan plotseling een' hevigen aanslag doen op het economisca apparaat en de macht der techniek aan het" wankelen brengen. Dit is, wat men nu eerst in Engeland ervaart, dat men door de steenkolen- crisis, gedeeltelijk veroorzaakt door de aan houdende, felle vorst, tevens eeti groot lek heeft ontdekt in den bodem der economie. Het „something rotten in the state", is het spookbeeld voor Labour geworden. Het fiere, trotsche Albion is een roeispaan kwijt. In allerlei toonaarden wordt het refrein her haald, dat Engeland voor een economische crisis staat. De positie van Engeland, zóó machtig gedurende den oorlog, blijkt veel kwetsbaarder te zijn, dan de breede lijn van nationaliseering van belangrijke takken vaa industrie zou doen vermoeden. De kwetsbaar heid der Labour-regéering kwam feeds tot uiting in de groote stakingen, zooals die plaats vonden in de mijnen, bij de spoor wegen, de havens, transportbedrijven, en zelfs bij de vleeschvoorziening, waardoor de populariteit eener regeering in het oog van den staatsburger nu eenmaal niet wordt ver groot. De Labour-regeering moet geen last krijgen van vakvereenigingen en arbeiders, die juist op het moment, dat van conserva tie vè zijde ernstig gewezen wordt op de noodzakelijkheid van productie-verhooging, doorgaan met de tactiek, verkorting van de arbeidsweek tot veertig uur en loonsverhoo- ging te eischen. Deze politiek' tochtige at mosfeer bevordert de economische griep en Attlee kan nu zijn neus snuiten in den zorg vuldig bewaarden rooden zakdoek.'1 De angst voor een economische crisis bestaat daar uit, dat de export in evenwicht gebracht moet worden met den nóodzgkelijken import, ten einde een gunstiger betalingsbalans te ver krijgen. De leuze is dus: exporteeren! Maar de Amerikaansche en Canadeesche dollar- credieten zijn reeds voor een groot gedeelte opgesoupeerd, hoewel experts berekenen, dat Engeland in ieder geval nog twee jaar voort kan". Dat er na den oorlog, die geestelijk en economisch alle vitale krachten mobiliseerde, een inzinking zou komen, ligt voor de hand. Politiek en economisch is de Britsche poli tiek grootèndeels het aanhangwagentje ge worden van het machtiger, mobieler Ame rika en wie de dollars en de troepen heeft, beschikt tevens over de macht. Er is thans geen sprake meer van, dat er in Engeland een kapitaal-overschot is, neen Albion moet zelf bij den machtiger bloedverwant om cre- diet vragen. De binnenlandsche „herstel-po litiek" van Engeland komt natuurlijk daar op neer, want het is het advies voor alle landen, die zich na den oorlog trachten te herstellen, dat er intensiever geproduceerd moet worden, ten eerste ter voorziening in de eigen behoeften, ten tweede als nood zakelijke export. Aangezien zelfs in Enge land, eens het machtige industrieland, de in dustrieën verouderd blijken te zijn, zal er opnieuw gemechaniseerd en gerationaliseerd moeten worden, in den modernen zin des woords. Lagere prijzen moetèn de gelegenheid openen nieuwe wereldmarkten te veroveren. En bet is dus voor Labour een pijnlijke taak, het loonpeil juist te moeten tegengaan en de geëischte verkorting van de arbeidsweek niet te bevorderen. Er is bovendien een groot gebrek aan geschoofde arbeidskrachten, door de zelf de "oorzaken, als wij hier in Nederland kennen en het zijn vooral "de mijnen, de textielfabrieken, machinefabrieken, de „zware-industrie", waar het tekort aan ar beiders schreeuwend is. Terwijl er in de exportindustrie alleen reeds, meer dan een half millioen arbeiders extra noodig is, ten einde de productie weer op een efficiënt peil te brengen, zijn er nog minstens 350.000 ge- demobiliseerden, die nog van het militaire leven moeten worden overgeschakeld in het civiele. Er bevinden zich in Engeland nog ongeveer 150.000 Polen, die eventueel zouden kunnen medewerken aan een stijging der Britsche productie, maar waar de Engelsche vakbonden en arbeiders tegen gekant zijn. t)e aandrang op de Labour-regeering uitgeoefend om drastische maatregelen te treffen, ten bate van het economisch herstel, kan Attlee zeker niet, zonder meer, negeeren. Die maat regelen zouden direct neerkomen op een al- gemeene versobering, dus daling van den levensstandaard, hetgeen zich practisch uit in ontzegging van gerief en amusement.- Het merkwaardige is nu echter, dat juist in een periode van economische depressie, de be hoefte aan amusement als film etc. stijgt. Treedt er niet spoedig verbetering in, in den economischen crisistoestand, dan zal met Churchill in den aanval, zeker een vèrschui- ving der politieke machtsverhoudingen zich gaan afteekenen, hoewel de „val" van „Labour" nog uitermate voorbarig lijkt. Het is weer het oude liedje: groeps- en partijbe langen staan hier tegenover elkaar; bet ego centrische en egoïstische dier, partij-belan gen negeert, dat de gemeenschap, de col lectiviteit, das „Wir", zou de Duitscher gezegd hebben ernstig wordt geschaad. Ja, de Duitscher, nog voor kort, een meedoogen- looze vijand kan bij een verzwakt Engeland slechts voordeel hebben. Want hoe wil men Duitschland politiek er onder houden. als Engeland om finanéieele redenen genoodzaakt zou zijn, ook sterk te gaan bezuinigen op het m i 1 i t a i re apparaat. Of denkt men het in Duitschland al spoedig zonder bezetting klaar te spelen? "L1EGDIENST LEUWARD EN—AMELAND WEER GESTAAKT. Wegens het slechte zicht, veroorzaakt door sneeuwverstuivingen, hebben ie Marinevlieg tuigen gisteren geen vlucht van Leeuwarden naar Ameland gemaakt, zoodat de bewoners sinds 3 dageti weer van post verstoken zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3