„Indië-beleid kost ons 't respect der wereld" Ontstemming op Ameland over ziekenvervoer Min. Van Boetzelaer over 100 jaar Michigan Reeds importeerden we 7000 personenauto's 't Verklaarde jUtUWI LEIDSCHE COURANT MAANDAG 10 FEBRUARI 194T WAARHEID OVER JAVA BREEKT ZICH BAAN (Van een onzer verslaggevers) BomideirJefn Hag^enaaTs trokken Zaterdag- ovtoffud, nietteg^emsitaarwie de koude, naair de veoigadorijnig vam het conwiité „Hamdlhiavinig Rijkseenheid" im 't Gebouw voor K. en W. te Den Haag, om uit de monden vam die be proefde Indnë - kemnersM. L. F. Ba jet to, pr<5f. mir P. S. Grerbramdiy en Ch. J. J. M. Weiter te kommen veremiemiemwat im de harten vam miiLldioemem NederLamdeirs leeft. De hieer Ba jet to adhtte' im zijn openings- woond de mieemiimtg vam de meeste K V.P.- ledem, dat Limigigadjati hiet behoud der Rijks- eemJbedd zooi beteekienem, omjuist. De Umae zail offudömiks de gainaruties geem srtamd hou den, indien wederzijde het verlangen daar- naair niet leeft. Nu Niedeiilamd nog souivereim is im Imidiië en de maoht beeft om deze tot ge'dirug te breriigen wat over 5 of 10 jaren mdissdluien fiiiiet meer kam doemt de actie tot Rijks- eemihieid o.l.v. Nederland gesteund te wor- dien. Prof. Gerbrandy zag de politieke ver wikkelingen im Imdiië als een door Japan ge deponeerde tijdbom voor baar toekomstige Oost-Aziatische en Fascistische plannen, zoo- als Japan ook Birma en Indo-China tot sa- tellietlanden wilde maiken. Over Soekamno sprekend, citeerde spr. een rapport van van Mdok aam Lord Moumtbat- ten, waanim. deze mededeeflde, dat Soekarrno aanbood de geheimen van die nationalisten te vernaden, toen hij voor den oorlog door bet Gouvernement gearresteerd was. Soe- fcamb is mede verantwoordelijk voor den dood van 2 móUioexx van de maiRioenen ar beidsslaven dtie Japan opeasdhte. In Midden-Java zijn thans nog zeven kam pen, diie Berigen-Belsen overtreffen., waarin 17 20.000 Nederlanders en Rijksget rouwe ün-hpemschem gevangen zijn Door het beleid dat thans gevoerd wordt. Verliezen wij het respect van de wereld Het begiinsefl van ,,Doe het, omdat de menschen het willen", is fout. Ordenend voor de staat- kundige samenleving is: te doen wat de men schen beboeren te doen. Uiteindelijk is het RRijk het werk van den grooten bouwmees ter God. Daarom moeten wij de ordening van het Rijk niet laten bepalen door een min derheid van een bepaalde strooming. Bijzonder hard trok oud-min. Welter van leer tegen het defaitisme van de Regeering ta .v. den in Indië heersohenden chaos. Hij bracht lof aan de 1ste Kamer voor haar ver nietigend requisitoir in haar Voorioopig Ver- sHag, waarmee zij haar onmisbaarheid im ons Staatsbestel heeft bewezen Uit de brieven vam omzie soldaten is de waarheid over Lndiië aam het licht gekomenr waardoor zich een kentering im ons volk aam het voltrekken is. De band tussahem Indië em Nederland los maken zou een jammerlijk verraad ziijn je gens onze vrienden in het Oosten: Wij moe ten borg staan voor het hoogste goed., dat wij in Indië brachten de rechtsstaat. Wij eisohen herstel vam het Rij'k, geen Unie en een reëele positie vam de Kroon. Wij wilen niet alleen Holland, maar het gebeele Koninkrijk houden, zoo besloot oud- minister Welter zijn toespraak. Op 19 Februari weer militairen naar Indië Woensdag 19 Febr. vertrekken er van de Javakadg te A"dam weer 200 mariniers- miliciens, o.l.v. kapt. J. v. Aller n^et de „Nieuw Holland" naar de Oost om zich daar bij de mariniersbrigade te Soerabaja te voegen. Ook het 4-3 R.I., welks vertrek door een geval van nekkramp was uitgesteld, zal te zelf der tijd naar Indië gaan. Toen de Parlementaire Commissie in Curacao arriveerde, werd ze begroet door den voorzitter van het Cura?aosche Volkscomité, den heer C. Davelaar (bij de microfoon), j AUTO MET VISSCHERS BIJ URK DOOR 'T IJS GEZAKT De ernstige gevolgen van de in ons land heerschende koude zijn wel het meest aan wijsbaar op Ameland, dat^ reeds verscheidene dagen alleen door de lucht bereikbaar is. Niet alleen wordt de post in hevige mate ge stagneerd, maar vooral wordt de aanvoer van levensmiddelen en brandstoffen zooda nig ligrtraagd, dat het niet te veel is te spre ken van een noodtoestand. Zaterdagmiddag deden op Ameland geruchten de ronde, dat er viermaal van Leeuwarden naar het eiland gevlogen zou worden, mede t.b.v twee zie ken, die van Ameland naar het Diaconessen- huis te Leeuwarden vervoerd moesten wor den. Alle hoop werd de bodem ingeslagen, toen een twee-persoons open militair vlieg tuig op Ameland landde, hetwelk slechts de post uit Leeuwarden meebracht. Een ontsla gen patiënt uit het Diaconessenhuis, die ruim anderhalf uur op het vliegveld Leeuwarden had staan wachten, moest wegens gebrek KERKELIJKE HERDENKING IN HOLLAND Tijdens een bijeenkomst im de „Hope Memorial Chapel" ter gelegenheid van het honderdjarig bestaam vam de stad Holland im Michigan, de eerste Hollandsche neder zetting in het Midden -Westen van Amerika, hield minister vam Boetzelaer door middel van graimofoomiplartem een toespraak, waar in hij wees op de banden vam bloedverwant schap, die beide volken vereenigem. De groote zendingen reliefgoederen vormden het eerste contact, dat Nederland met het Hollamdsohe volk in Michigan had. „Wij Nederlanders weten thans, wat er op dien negenden Februari 1847 gebeurde, hoe hard uw voorvaderen hebben gewor steld om iets uat de wüdiernis te maken en hoe gij er im geslaagd zijt hum idealen met Gods hulp te volvoeren. Thans zijn wij het, die te kampen hebben met moeilijke omstandigheden en vele vam de ontberingen, doe uw voorouders im het varlediem hebben moeten doormaken." Hij zeide ook, dat de Nederlanders, die na de bevrijding Michigan bezochten, zich er direct th u is voeldenmede door de gelijke levensgewoonten„Lang leve Holland-Michi gan en andere gemeenten, waarin NederLard- sche Amerikanen in zoo grooten getale leven," ailcLus beöloot minister van Boetzelaer. Hij werd ingeleid door den heer WiiKland C. Wichers, directeur van de „Midwest Office" van dien Ned. Voorlichtingsdienst em De Naaldwijksche banketbakker A. de Boode (1.), die nog twee kilo Oranjemuisjes in voorraad had en vernam, dat die in Soestdijk niet te krijgen waren, bedacht zich geen oogenblik en tufte er met z'n plaatsgenoot A. Voogt heen om ze ten geschenke te geven. Baron Baud, kamer heer van de Prins, betuigde namens H.K.H. **n groote erkentelijkheid. organisator vam die refcefziemidti'nigen aam ons land. Hij .noemde het een voorrecht, dat hiij gelegenheid had, om het land van zijn voor ouders te bezoeken. Den wederopbouw ver geleek hij met die inspanning van een eeuw terug, toen zijn voorvaderen nieuwe huizen en steden bouwden im de bosschen van Michigan en Wisconsin en op de vlakten van lowa. „Een eeuw geleden vroegen velen zich met angstig kloppend hart af, wat het lot vam verwanten em vrienden in de wouden van Michigan zou zijn. Hum gebeden volgden en steunden van Raalte en zijn volk. Vandaag herdenken vele Kerken im Nederland deze gebeurtenis en evenals een eeuw geleden gaan de beste wenechem en gebedien van velen hier over den Oceaan en nemen in den geest deel aan de herdenkingsbijeen komst, die hedenmiddag in de „Hope Memo rial Chapel" wordt gehouden. MAC ARTHUR-VEREERING IN JAPAN. De Japanners zullen een kerk bouwen op het vliegveld Atsurgi bij Tokio, waar gen. Mac Arthur in 1945 per vliegtuig in Japan landde. Zijn naam zal in de kerkklok wor den gegraveerd. aan ruimte achterblijven. Slechts één van de zieken op Ameland kon door het vliegtuig worden meegenomen, terwijl de piloot ver klaarde, dat hij het te koud vond om de vlucht nogmaals te maken. De Amelanders zijn terecht zeer verontwaardigd. In de eerste plaats, omdat een zieke in een open vlieg tuig vervoerd moest worden en in de tweede plaats, omdat zij zich achteruit gezet voelen bij andere deelen van het land. Overigens begint de toestand op het eiland steeds nij pender te worden. Steenkool is er practisch niet meer en ook versoheidene levensmidde len raken uitgeput. Ook Urk verkeert in een dergelijke positie en is alleen nog telefonisch bereikbaar. De postboot heeft Vrijdag nog het op ciroa 20 km afstand gelegen dorp Emmeloord bereikt, doch is thans geheel ingevroren. Een groot aantal visschers, die per vraohtauto„op weg waren naar Urk voor den jaarlijkscfhen bid dag voor de visscherij, kwamen ook niet ver der dan Errumeloord, daar de auto door het ijs is gezakt. De inzittenden wisten zich tij dig in veiligheid te brengen, maar de vracht auto is geheel onder het ijs verdwenen. De hoop, dat uit Lemmer brandstoffen zouden worden aangevoerd, om te voorzien in den nijpenden nood, is door dit ongeval in rook vervlogen. INSTALLATIECONGRES BEDRIJFSGROEP „HANDEL" Te Amsterdam is Zaterdag het installatie- congres van de bedrijfsgroep „Handel" van den alg. bond „Mercurius" gehouden. Nadat een bestuur was gekozen met ala voorz. en secr. respect, de heeren H. Em- mering en B. Ram beiden uit Amsterdam, werden als voornaamste punten van het pro gram van actie vastgesteld1. het aangaan van C.A.O.'s voor personeel, werkzaam in den handel; 2 regeling van opzegtermijn en wachtgeldregeling; 3 verkrijging van pen sioenrechten; 4 een vacantie van tenminste 12 werkdagen; 5 invoering van vacantietoe- slag; 6 beperkmg arbeidstijd winkelbedien den; 7 opneming van magazijnbedienden in de Arbeidswet. MOSKOU „BOUWT" AAN DE CONFERENTIE. Moskou gaat twee wolkenkrabbers bouwen van resp. 38 en 20 verdiepingen. Het hoogste gebouw in Moskou, dat 15 verdiepingen telt, wordt gereed gemaakt voor de delegaties, die de conferentie te Moskou zullen bijwonen. DOCH JAARLIJKS VALLEN ER BIJNA 10.000 UIT Op verzoek van het A.N.W.B.-orgaan „De Autokampioen" heeft minister Vos het volgen de medegedeeld over onzen import van per sonenauto's: Tot 21 December 1.1. werden in totaal 7165 automobielen geïmporteerd. Bestellingen voor ruim 7000 wagens konden niet worden uit gevoerd. Als „cadeau" kwamen circa 750 auto's naar ons land. Momenteel hebben we een wagenpark van eenige tienduizenden personenauto's, waar onder er echter vele zijn, die niet ejrg „mo biel" meer zijn. Ruw geschat staat minstens een kwart van de wagens permanent in ga rages om te worden opgelapt. En eiken dag zullen er wel een vijf en twintig a dertig voor goed uitvallen of wel een kleine tien duizend wagens per jaar. We moeten dus jaar lijks minstens 10.000 wagens importeeren om iets vooruit te komen. Oorspronkelijk wilde de Regeering in 1946 circa 25.000 personenauto's invoeren, doch door deviezengebrek kondon slechts voor 14.243 wagens buitenlar.dsche betahngsmid- delen beschikbaar gesteld worden. Hiervan is dan maar de helft 7165) daadwerkelijk geïmporteerd, als gevolg van leveringsmoei lijkheden, mede door toedoen van stakingen De 7165 personenauto's werden als volgt verdeeld over de verschillende provincies: Groningen 235, Friesland 263, Drente 132 Overijssel 389, Gelderland 845, Utrecht 401 Noord-Holland 1377, Zuid-Holland 1395, Zee- iand 316, Noord-Brabant 578, Limburg 39£ en Overheidsdiensten 835. Minister Vos gaf tenslotte het navolgende overzicht van de toewijzingen der personen auto's door de verschillende R.V.I.'s in den lande, gegroepeerd volgens de beroepsklassen Volksgezondheid (artsen, ziekenhuizen e.d.) 24 pet, veterinaire dienst (veeartsen e.d:) 4 pet, handel en industrie 32 pet, landbouw en voedselvoorziening 7 pet, wederopbouw (be drijven e.d. werkzaam daarvoor) 5 pet, ver- voei maatschappijen, verhuurinrichtingen en taxibedrijven 4 pet, gemeenten, provinciën, waterschappen en utiliteitsbedrijven 6 pet. sociale en cultureele instellingen en geestelijke verzorging 3 pet, publiciteitsbedrijven (cou ranten, drukkerijen e.d.)- 1 pet, vrije beroe pen en diversen 3 pet en Overheid 11 pet Onze auto-import sinds de bevrijding tot 21-12-1946 geeft het volgende beeld: Invoervergun ningen verleend voor Namen der leverende landen: U. S. A. Engeland Frankrijk Tsj echo-Slowakije Italië Totaal aan deviezen beschikbaar gesteld 9.988.977 dollars 842.305 ponden 188.402.400 frs 32.249.500 kr. 19.325.333 Ure Marshall en Ch^T^ uitzicht Uit hetgeen Marshall als minister van bui- tenlandscne zaken te Washington heeft ver klaard, blijkt duidelijk, dat hij zoowel soldaat als diplomaat is. Daar, waar hij te kennen gaf. dat het sluiten van een internationale overeenkomst betreffende de ontwapening afhankelijk was van de te sluiten vredesver dragen in Europa en het Verre Oosten, was de soldaat aan het woord. Het was een allei- vriendelijkst knipoogje in de richting van Stalin, dat achter den krachtigen steun van Amerika, waar het zich wenscht te doen gelden in de te formeeren verdragen, een geweldig militair apparaat staat. Twee deuren, vlak naast elkaar, geven toegang tot het verblijf, dat Europa heet, en waar men onder een „onder-onsje" eikaars economische be langen zou kunnen behartigen. Op de eene deur staat „bewapening"; op de andere „ont wapening". En Marshall heeft verklaard, dat de Ver. Staten niet zullen ontwapenen of hun bewapening beperken, alvorens de vre desverdragen zijn gesloten en collectieve vei ligheid is verzekerd. Deze uitspraak doet tevens denken aan de woorden van minister van Kleffens, die als zijn meaning te ken nen gaf, dat als men op een gegeven oogen blik, aan de Russen zegt: „nu kunt gij niet verder gaan dan tot hier", dit kennelijk een gunstige uitwerking heeft. Maar ander zijds was de diplomaat aan het woord, toen Marshall bevestigde. dat de 10.000 Ameri- kaansche mariniers uit China zullen worden teruggetrokken, omdat hun taak daar be ëindigd is. Want slechts een klein detacne- ment mariniers zal nog te Tsingtao blijven, de basis van de Amerikaansche vloot, die daar in de Chineesche wateren opereert. Het was president Truman, die hem in December 1945 als gezant naar China zond, alwaar hij% er steeds naar streefde de standpunten der nationalisten en communisten te overbrug gen. Maar zulks gelukte hem niet en ver standig diplomaat, die hfj was, trok hij daar uit zijn consequenties. Wat Marshall beoogde, was het uitbreiden van de democratische basis der regeering in China. Beide partijen, zoowel de extremisten in de Kwomintang als de Chineesche Communistische partij gaf hij de schuld voor de Chineesche moeilijk heden. Hij gaf niet toe aan de eischen der reactionnairen, maar evenmin aan die der Communisten en speculeerde op een moge lijkheid. dat de liberalen en de minderheids- partijen meerderen invloed zouden krijgen. Officieel hebben de Ver. Staten zich ten slotte teruggetrokken uit de missie, die ten doel had te bemiddelen tusschen de regee- ring van Tsjang Kai Sjek en de commlinis- ten. Marshall heeft openlijk toegegeven, dat zijn streven in China is mislukt. De re- actionnaire partij in China bleef er op ver trouwen, dat Amerika in ieder geval steun zou blijven verleenen; de communisten hoop ten op den val van de regeering Tsjang Kai Sjek en de economische débacle, die daaruit dan zou voortvloeien. Vandaar dan ook, dat de communistische activiteit steeds toenam, hetgeen in de guerilla-terreur tot uiting kwam. Marshall's verwijt aan de communis ten in China, dat zij sterk ender den invloed der Russen stonden, bezorgde hem applaus van de zijde der Amerikanen. maar het typeert Marshall ten zeerste, dat hij ook niet schroomde, de reactionnaire elementen in de regeering van Tsjang Kai Sjek te hekelen, aan wie hij eveneens corruptie verweet. W(j staan dus voor het feit, dat Amerika ie troepen uit China terugtrekt, maar dit be- teekent niet. dat China daardoor met instem ming van een deel der Amerikanen aan een communistische regeering zal worden over geleverd Daarvoor heeft Amerika teveel ^ye~ langen bij China en het ligt bovendien voor de hand, dat Tsjang Kai Sjek. zoodra de nood aan den man komt, zich terstond tot Amerika zal wenden om effectiever hulp. In de Ame rikaansche bladen werd er dan ook den na druk op gelegd, dat het terugtrekken der troepen uit China, geen fundamenteele wij ziging beteekent inzake de houding van Amerika jegens China, dat alle politieke en economisch evenwicht mist. Het is bovendien ook een Amerikaansch belang tevens. Tsjang Kai Sjek van oorlogsmateriaal te blijven voorzien. Memoreeren wij nog. dat de Demo cratische Liga. de meest gezaghebbende der Chineesche liberale minderheids-partijen de verklaring van Marshall met groote instem ming heeft begroet, maar dat aan den an deren kant, de leiders van de Kwomintang toch niet van zins zijn. van hun politieke be voegdheden afstand te doen en de Chineesche communisten natuurlijk met hernieuwde acti viteit dreigen. lijke Russen stemden in feeste- e stemming Geen oppositie, wel bloemen en tapijten. In een idyllische sfeer brachten de Russen gisteren hun stem uit voor den oppersten Sowjet, het parlement in de Sowjet-repu- blieken. Zaterdagavond reeds fonkelden de hoofdsteden van licht en een feestelijk ge stemde menigte bewoog zich door de stra ten. Er was alle reden voor vreugde-betoon, want de oppositie had nergens in de 740 dis- trioten tegeneandidaten gesteld. De stem biljetten. die men gisteren in de met bloe men. schilderijen. beeldhouwwerken en tapijten feestelijk versierde stemlokalen ont ving. bevatten dan ook maar één naam. n.l. dien van den Communistischen candidaat. De kiezers konden direct hun stembiljet in een stembus deponeer en. maar zich ook terugtrekken in een ruimte daarachter, waar met gordijnen afgesloten stemhokjes waren. Bij het uitreiken van het biljet konden zij n.l. een potlood m ontvangst nemen om den naam van den candidaat* op het biljet door te strepen. Dat werd als een stem t^gen beschouwd. De berichten constateeren met voldoening dat de meeste kiezers hun biljet terstond opvouwden en in de stem/bussen deden. In de districten waar Stalin en Molotof candidaat zijn was de opkomst der kiezers bijzonder groot. IMPORT VROEGE AARDAPPELEN DOOR ENGELAND. Tusschen 1 Maart en 24 Mei mogen tn En geland beperkte hoeveelheden vroege aard appelen op vergunning worden ingevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3