't Is nog steeds stilletjes rondom het Paleis IDist °U Janetje v. d. Hoven (die 15 jr. kreeg) ontsnapt Brand in dancing te Berl.-Spandau: 80 dooden NIEUWE UF.nj SRIIE COURANT 2 MAANDAG 10 FEBRUARI U#7 IEDERE KLEINIGHEID TREKT DE AANDACHT (Vervolg van Pag. IJ Vrijwel zonder eenige emotie zijn de Zater dag en Zondag in Baarn voorbijgegaan. Za terdagmiddag maakte Prinses Juliana een korte wandeling in den Paleistuin en waagde zich zelfs even op het ijs. De Prinsesjes speelden wat in de sneeuw. Prins Bernhard reed uit. Tóch 's avonds omstreeks 8 uur, wfcs er een kleine beroering in het hotel. De luid spreker van de omroepinstallatie roept plot seling den naam van dr De Groot af. Dr de Groot onderbreekt zijn maaltijd en gaat naar de telefoon. Binnen enkele minuten is nij terug, eet haastig af enwordt voor de tweede maal aan de telefoon geroepen. Wij kijken elkaar aan, houden de deur in 't vizier.dr De Groot komt ditmaal niet terug. Wij laten onze koffie in den steek, gaan eens op verkenning uit. Dr de Groot is naar 't Paleis gereden. Een ijverige collega gaat alvast punten slijpen aan 4 potlooden. Buiten is het fel koud en weinig aanlokke lijk. Toch- bereiden wij ons vast voor op de gedachte, er straks misschien op uit te gaan. Dan komt er via een verbindingsofficier een bericht van baron Baud binnen. Het bericht? Weineen, „dr de Groot zal den avond in het paleis doorbrengen als gast van Prins Bernhard. De Prins, zal eenige filmp jes vertoonen." Wij drinken rustig onze koffie In het „Astoria-Chalet" verstrijken de uren. Het wachten wordt gewoonte. De par kieten en kanaries fladderen nog even vroo- lijk rond in de glazen volière, maar de fris- sche lentebloemen op de tafels verliezen hun fleur. Een der kellners, die ijverig met koffiè en thee rondloopt, vertrouwt ons toe, dat hij eigenlijk zanger si. Hij spaart vol toewijding om zijn studies te kunnen bekostigen. Nog een half jaar en kan zich verder aan de De eerste twintig De namen van de eerste twintig Elf- stedenridders, die Zaterdag te Leeuwar den de eindstreep passeerden zijn: 1. J. Bosman. Breukelen, om 16.06 2. KI. Schipper, Steen wij kerwold 16.06.30 3. J. Nauta, Wartena, om 16.16 4. J. Wijnia, Edens om 16.21.30 5. J. W. v. Hoorn, Ter Aar om 16.21.30 6. W Wijnia, Edens om 16.30 7. H. J. Vermeulen, Ter Aar om 16.34 8. A Verhoeven, Dussen om 16.35 9. A. S. de Vries, Giethoorn om 16.36 10. K. Leffertsma, Stobbegat om 16.44 11. H. C. Schueler, Barneveld om 16.45 12. D v. d. Duin, Oldeboorn om 16.46 13. S. Beetstra, Ter Kaple om 17.12 14. L^ Geveke, Leeuwarden om '17.15 15. B. G. v. d. Venten, A'dam om 17.16 16 J. F. v. Dalfsen, Hilversum om 17.16 30 17. J. J. v. Buuren, Oldehove om 17.16.30 18 G. Postma, Huizum om 17.17 19. J. Miedema, Amstelveen om 17.18 20. C. Jongert, Den Dolder om 17.19. Arbeidsdienst een nat.-soc. instelling (Vervolg van Pag. 1) De Raad overwoog, dat het karakter van de NAD vooropgesteld niet van Nederland- schen oorsprong was, doch door den vijand was in het leven geroepen. Joden werden niet toegelaten tot de NAD. De eerste com mandant majoor Breunesse werd door den Rijkscommissaris ontslagen. Zijn opvolger, Kolonel de Bock, verklaarde openlijk, dat de NAD nationaal-èocialistisoh was. Het anti semitisme werd gepredikt en de nationaal- socialistische leiders in binnen- en buiten land verheerlijkt. In den zomer van 1942, aldus overwoog de Raad verder, ging een aantal vrijwilligers van den NAD over naar den Duitschen Reichs Arbeitsdienst en in 1943 een aantal naar Polen. Een aantal van hen zijn later overgegaan naar het beroepspersoneel van de NAD. In Oct. 1944 moest het kader onder bppaalde omstandigheden den Germaanschen groet brengen. Het \pn laste gelegde achtte de Raad bewezen en overwoog, dat het Hof te Leeuwarden een te enge opvatting ge huldigd heeft. Als verleening van hulp aan den vijand niet heeft voorgezeten, kan niet temin bij de strafmaat rekening worden ge houden. Het vonnis van het Hof te Leeuwar den wordt hierbij vernietigd en het ten laste gelegde gequalificeerd als opzettelijke hulp verleening aan den vijand. Verd. W. Vuyk, die hopman bij den NAD was, werd voorwaardelijk tot 1 maand gev.- straf veroordeeld met een proeftijd van 3 j Verd W. Tjepkema. tegen wien dezelfde overwegingen gelden, werd tot 6 maanden gev.-straf veroordeeld met aftrek van pre ventief sedert 13/4 1945 en ontzetting uit de •beide kiesrechten voor 10 jaren DAT Zaterdagmiddag te Heerlen een jeugd- appèl voor de Z.-Limburgsche Protestant- sc'ne jeugd is gehouden, waarop de proble men van de jeugd zijn besproken. DAT de gearresteerde oud-gem.sec.. van Middelburg, mr v. d. V., bekend heeft f 19.000 te hebben verduisterd ten nadeele van een gemeentefonds. DAT de verdwenen notaris B. Bolwijn, uit Anjum, wiens opsporing werd verzocht, in zijn woonplaats is teruggekeerd. DAT te Middelburg een commissie is ge vormd om gelden bijeen te brengen voor het herstel van de ernstig beschadigde Middel- burgsche molens. DAT Zaterdag de Waalwijksche Schutterij „Eendracht maakt Macht" haar 75-j. bestaan vierde. DAT a.s najaar de geschiedenis van het concentratiekamp Vught in boekvorm zal verschijnen, waarvoor oud-gevangenen bij dragen kunnen schenken aan Nico Rost, Amonimes, poste Eresee, prov. Luxemburg. België, DAT Woensdag a.s. om 13 uur het tele foonnet van 's-Gravenzande wordt geauto matiseerd onder no. K 1746. DAT de waarneming van het NeÖ. consu laat te Gent voorloopig i6 opgedragen aan den heer K. E. Dijkstra. studie wijden. Hij is één van de weinigen, die hoopt, dat het nog maar heel lang mag duren, eer de saluutschoten zullen dreunen, want gewoonlijk is het winterseizoen niet zoo levendig in Baam. In hall en lounge van het „Astoria-Chalet" exposeert sinds enkele dagen de kunstschil der Wim van Dijk uit Laren met een col lectie. Stemmige landschappen, die veel aan dacht trekken. Wim van Dijk is een Rotter dammer, die oorspronkelijk kerkramen schil derde en zich daarmede groote bekendheid verwierf. Hij werd in den oorlog door den S.D. gearresteerd, maar vluchtte per auto. Op deze vlucht werd zijn wagen op een on- bewaakten overweg door een trein gegrepen en vernield. Als door een wonder bleef de schilder gespaard, doch hij verloor zijn beide beenen. Sinds een half jaar loopt hij thans op kunstbeenen. Hij beweegt zich zeer goed en heeft dit voor een groot deel te danken aan zijn onverwoestbare energie. Met be wonderenswaardige ijver werkt hij en men moet wel respect hebben voor dezen man, die door hetongeluk dat hem trof, niet ver slagen is, maar moedig verder gaat. Mag er in het hotel van. spanning niet veel te merken zijn, mogen wij aannemen, dat in het Prinselijk gezin de normale lichte span ning heerscht, zooals die in elk gezin aan een „blijde gebeurtenis" voorafgaat, anders is het gestel^ in de Baarnsche gezinnen, waar deze dagen eveneens naar den ooiveaar wordt uitgekeken.. Wij kunnen ons zoo best voorstellen, dat d626 a.s. moeders veel meer belangstelling hebben voor de vermeerdering van hun eigen gezin, dan die van de Prinse lijke familie. Toch hangen deze gebeurtenis sen nauw samen en zullén deze moeders, zij het dan ook om andere redenen, het gebeu ren in het Paleis van dag tot dag volgen. Immers staat er in een winkeletalage in Baarn een mooie wieg, welke de winkelier ten geschenke zal geven aan die Baarnsche moeder, wier kindje geboren wordt op een tijdstip, dat het dichtst ligt bij het oogen- blik der geboorte van de Prinselijke baby Een andere^ winkelier heeft voor deze moeder een partijtje babywol klaar liggenDeze geschenken, gevoegd bij het babypakket, dat via de U.V.V. zal worden uitgereikt, zullen ongetwijfeld heel welkom zijn in elk gezin Geen wonder dus, dat bij deze a.s. moeders w e 1 spanning heerscht. Verworpen (Vervolg van Pag. IJ Het voornaamste papier echter, dat die Commissie-Generaal bij haar tweede vertrek meenam, was een simpel velletje, doch met belangrijken inhoud. Het was een motie, door de heeren Romme en Van der Goes van Naters onderteek end en door een groote meerderheid van de Tweede Kamer aange nomen, waarbij werd uitgesproken,, dat een overeenkomst (van Linggadjati) moest wor den aanvaard, welke, met inachtneming van de Grondwet en uitgaande van de oorspron kelijke overeenkomst, deze laatste zou uit leggen aan de hand van de toelichting der Commissie-Generaal en van de beide regee- rinigsverkl aringendoor minister Jonkman in de Tweede Kamer afgelegd. En dat laatste is het, wat het Indonesische kabinet niet wil. Het wil alleen het oor spronkelijke Linggadjati, het Linggadjati van de 17 artikelen, dat echter naar den zin der motie-Romime-Van der Goes van Naters weer niet is te aanvaarden zonder de inter pretatie, welke die motie daaraan wil geven. Doordat het Indonesische Kabinet zich distantieert van de Nederlandsche interpre tatie, is een verwarde toestand ontstaan, welke van het begin af aafr te duchten was. Technisch was hetgeen de heer Rom me in de Tweede Kamer heeft gedaan, uitermate knap. Hij verwierp Linggadjati geenszins, maar bond het aan #een zekere interpretatie, een interpretatie welke even wel naar het oordeel van Soekarno met het oorspronkelijke Linggadjati in strijd is, Thans is voor ons, die slechts aan den kant mogen staan, opnieuw afwachten ge boden. In elk geval is gewonnen wat wij reeds voor ruim een maand schreven, toen wij' de mogelijkheid opperden, dat de Indo nesische delegatie de interpretatie zou ver werpen. Wij schreven toen, dat de regeering in dit geval gebonden blijft aan den mate- rieelen inhoud van de op Zichzelf niet be vredigende. doch belangwekkende motie- Romme-Van der Goes van Naters en aan verscheidene belangrijke uitspraken in de regeeringsverklar ingen En wij besloten met uiting te geven aan de verwachting, dat de regeering deze nieu we instructie voor de Commissie-Generaal (n.l. om de overeenkomst van Linggadjati slechts te teekenen in de door de regeering gegeven interpretatie) niet opzij zal zetten, indien deze instructie in het oog van Soe karno en Sjahrir te ver zou gaan, zooals met een vorige instructie voor de Commis sie-Generaal wèl is gebeurd* WAT HEEREN WE AAN ZULKE CELLENR ARAKKEN (Van onzen verslaggever voor Rechtszaken). Toen de presidient van den Bijz. Raad van Cassatie, prof. mr Verzijl,- die nieuwe Com missaris-Generaal, hedenochtend die uitspra ken in de Leidsche Verraadzaak zou bekend maken, ontwaarde zijn oog 1, ianplaats van 2 vrouwelijke verdachten. Van de twee zus ters Janetje Cornelia en Hemdrika Geer- truide van den Hoven zat alleen de laatste tusschen de twee parketwachters. Waar is de tweede verdachte? vroeg de president. Ontvlucht president, was het antwoord Beiden, die hét met Duitsehe militairen hadden gehouden, waren door het Haagsche Bijz. Gerechtshof tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verraad van Leidsche illegalen en van wapen voorraden. De proc fiscaal, prof. mr Langemeyer, höd tegen Janetje 20 jaa^ en tegen haar zuster 8 jaar gevangenisstraf geëischt GEEN SPRAKE VAN EEN NED. VOORSTEL AAN DE REGEERING-SJAHRIR. Naar aanleiding van het United Press- berioht, „dat d^ Commissie-Generaal bij Sjahrir zou hebben aangedrongen op een coöperatieve regeering met de Nederlanders, daar de laatsten zich anders verplicht zouden gevoelen het binnenland te zuiveren", heeft de woordvoerder der CommissieGeneraal heden medegedeeld, dat bovenstaande ver klaring van allen grond ontbloot is, daar een dergelijk voorstel nimmer werd gedaan ZELFS DE SONT IS DICHTGEVROREN zAlle Zweedsohe schepen zijn in een radio boodschap gewaarschuwd tegen het uitvaren. Minstens 20 schepen waren toen reeds in de buurt van de Zweedsche kust vastgevro ren. De Sont tusschen Denemarken en Zwe den is dicht. in Japan zijn 2000.000 Protestanten 70.000 R. Katholieken en 30.000 Grieksch- Orthodoxen. De president verklaarde dat de Raad. alvo rens tot uitspraak over te gaan, eerst rap port over beide verdachten van het Nederl. Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen wenschte. Omtrent de ontvluchting verneemt de Nieuwe Leidsche Crt. nog de vol gende bijzonderheden: Bij de vele ontvluchtingen der laatste maanden uit de Cellenbarakken te Scheve- ningen, is thans een eerste geval van een vrouwelijke vluchteling gekomen. Janetje was het gelukt om werkzaam te wonden gesteld als verpleegster in de zieken- afdeeling van die Cellenbarakken. Met huiLp van medepliohtinigen schijnt het een klein kunstje te zijn van uit een zeker punt van de ziekenaMeeting te ontvluchten. /rijdag jJ zatg Janetje haar kans 9ahoon en is ze via een platje over een muusr ge klauterd. Het wordt langzamerhand hemeltergend dat dergelijke toestanden mogelijk zijn Aan het toezicht schijnt alles te mankeeren. Op deze wijze heeft opsluiting in de Cellenba rakken niet den minsten zin meer en zal men binnen korten tijd de gevangenis wei kunnen siluiten. Elke cent, die nog voor zóó'n lek instituut uitgegeven wordt, is weggegooid geld! Kerk en School Ned. Herv. Kerk, Beroepen: te Brandwijk - Gij beland A. F. P. Pon te kKockenigen; te Spaarndaim- Spaarnwoude (toez.) J. Kroon te Koudiekieirke. Bedankt: voor Hierdien J. H. Cirkel te Genemuiden; voor Nw-Helvoet M. L. Onnes te Akkrum Geref. Kerken. Beroepen: te Stellendam-Melisisant A. L. Bos te Ool'tgenspiaat. Aangenomen: naar De Lier J. H. Teerink te Zetten; naar Noordwijk-Bininien F. H. von Mieijanfeldt te Harmeien; waar Utrecht (vac. C. Veenbof) H. A. L. v. d. Linden te Zutphen. KERK EN POLITIE DELINQUENTEN. NaaT aanleiding van de kwestie van een predikant en eenige proponenten, dien een politiek delict ten laste is gelegd, heeft de synodale commissie der Evang. Luth. Kerk als gedragslijn vastgesteld, dat zij, na iwvrij- heidssteüing der betrokkenen, eerst zal onderzoeken of de tegen hen uitgebrachte schorsing kap worden opgeheven en of er verder nog feiten zijn, die de terugkeer tot het predikambt onmogelijk maken. Zoo ndet, dan kan een gemeente hem als hulpprediker aanstellen. Na een nader vast te stellen ter mijn kan een volledig herstel in het ambt worden overwogen. In dat licht moet dus ook worden gezien de behandeling van de zaak van den heer J. L. J. Meiners, die thams aüs hulpprediker in de Herst. Evang. Luth. Kerk werkzaam is en die blijkens zijn optreden dezer dagen in de bekende Ametér- dtamische verwikkelingen zich achter ds Bok gesteld heeft DS J. JUKEMA TE GRONINGEN OVERLEDEN. .n den ouderdom van 71 jaar is te Gro ningen overleden ds J. Jukema. em. predi kant der Ned. Herv. Kerk. Vanaf 1900 diende hij de gemeenten van Paesens en Moddergat, Rinsumageest. Broek op Langend!jkVriezen- veen en Sunhuiizum. tot zijn emeritaat op 1 Mei 1946 PERSONALIA. Men heeft zich vaak ongerust gemaakt over het lot van de twee Javaansche predi kanten, ds Mardojo en ds Tjokrosoesiliöh. Thans is bericht ontvangen, dat zij het bei dien goed maken. Van ds Mardojo ging het gerucht, dat hij vermoord was Ds S. Maranti'ka zaïl ais afgevaardigde van de Moluksche Kerk naar de Jeugdicon- ferentie te Oslo gaan. ds Paido Saroempait voor de Batak-kerk, ds V. J. Rumambd (Minaihasische kerk), ds Soesento (Javaan sche kerk) en ds Tjang Tong Höo (Chinee- sche kerk). Ds A. Poot, voorzitter van de synode der Moluksche kerk, hoopt volgende week naar ons land" te evacueeren. Zijn opvolger is ds C. A. van Wijck-Jurriaanse. Ds J. v. d. Blink, pred. bij de Prot, Kerk in Indië te Malang en thans te Woer den, is beroepbaar verklaard in de Ned. Herv. Kekr. Dr S. J. J. Buytendijk, benoemd tot hoog leeraar in de alg. psychologie te Utrecht, zal heden zijn ambt aanvaarden. ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT, 7 Febr. Geslaagd: veeartse- nijkund-e-ex. J. Smit, Utrecht; caijd. rechten P. J. G. Kooyman, Utrecht, P. J. van den Bommen, Eindhoven, K. W. Reinink, Utrecht, N. Bel, Dirksland. DELFT, 8 Febr. Geslaagd: ir-ex. werk- tuigk. ing. G. H. F. Bitter, Nijmegen, B. de Bruijn, Schiedam. C. C. Jonkers, Waspik P. Josso, A'dam, J. Schouw, Poerworedjo, G. F. van der Want, Gouda. GRONINGEN, 8 Febr. Geslaagd arts-ex. Ie ged. J. H. Weggelaar, Delft; bevorderd tot art's J. G.- Soer te Meppel. AMSTERDAM, 8 Febr. (Gem. Univ.) Bevorderd tot accountant de heer J. de Woif. PANIEK VERGROOT DAAR ER SLECHTS ééN UITGANG WAS Een verschrikkelijke paniek brak Zondag nacht uit in een dancing te Berlijn-Spandau, toen. midden in een dans, een. razende vuur zee zich over gebouw en bezoekers uit stortte. De dansvloer was reeds te klein om de danslustigen een plaats te bieden. Daar omheen bevonden zich nog vele anderen, in totaal 3 400 personen, die zich door elkaar en door den inventaris van het gebouw den JIM. DE ZOON VAN BOBBY 65. Op 'i zelfde pas vüegt met gerucht Eén tweede kogel door de lucht; Maar ach, het is wéér huilen, hoor! Hij schiet het hijstouw middendoor; Meteen valt plof: een grote kist, Een krat met sinaasappels is 't En schuift krak-krak van top tot teen Zóó over heel den diender heen! 66 JUisi neeft dit onheil plaats gevonden, Of daar komt Sijmen opgewonden En tierende de voordeur uit: „Ben jij de dader? Wel verbruid!" Hij duwt de kist niet zo heel zacht Rechtstreeks naar de politiewacht; Geen flauw vermoeden hebbend, dat Daar binnenin een diender zat. weg naar den uitgang versperd zagen. Een wilde poging om de deur te bereiken had geen ander resultaat, dan een vechtende, trappende en slaande menschenk 1 u w en waaruit zich zoo nu en dan iemand wist los te maken. En inmiddels raasde het vuur, aangewakkerd door den feilen Oostenwind, rusteloos voort; vrat daken en muren weg en verspreide zich over de voor hun leven vechtenden in het gebouw. Het waren in hoofdzaak Duitsehe vrouwen en soldaten van de geallieerde legers Toen de brandweer het vuur zoover had bedwongen, dat zij de ruïne binnen kon gaan vond zij de lijken van zestig bezoekers. Ook Brit9Che soldaten waxen daaronder. Ver moedelijk zal het aantal dooden tot honderd stijgen, dara de chaos nog niet geheel door zocht werd en vele geredden nog in levens gevaar verkeeren. De oorzaak van den brand is nog onbe kend. Nog wordt gemeld, dat de dancing slechts één uitgang had, waardoor de paniek nog grooter werd. DAT op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend aan A. Salomons als consul der Neder landen te Managua (Nicaragua) en als wnd. consul fungeert M. J. Ulvert. DAT de „Kotah Gedeh", met 128 repa- trieerenden aan boord, morgenochtend om 9 uur te R'dam zal worden gedebarkeerd. DAT heden een Ned. motorschip in Brid- lington-bay (Engeland) aan den grond is ge- loopen e/i de bemanning met een redding boot aan land is gebracht. DAT in Jan. 1947 in totaal 46 faillissemen ten in Nederland zijn uitgesproken, waarvan 7 in Zuid-Holland en 4 in Den Haag. DAT de 300 Delftsche studenten, die voor minstens veertien dagen in de Limburgsche mijnen gaan werken, in Sittard zijn aange komen" en vandaag worden gekeurd. DAT de directeur van het Ned. Inst, voor rationeele suikerproductie te Bergen op Zoom, P J H v Ginneken, is benoemd in een commissie van het Intern. Instituut voor het onderzoek van suikerbieten. DAT de Ned. kunstenaars Albert de Klerk (orgel). Jan Schipper (tenor) en Gijs Veths (viool) op 14 Febr. in Kingsley Hall te Londen zullen concerteeren. DAT de schrijver Lou Lichtveld (pseud. Albert Helman) in een rede te A'dam heeft aangedrongen op het brengen van cultureele goederen naar West-Indië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2