NSB-juweliers kochten jachten als belegging Sport en Wedstrijden NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 7 FEBRUARI 194V EN DOKEN ER IN 1944 IN ONDER (Van een onzer verslaggevers) „U bezat twee motorjachten. Waar had u die voor?" vroeg de voorz. van het Haagsche Tribunaal aan den besch. J. Holthuyzen. „Die had ik om belasting te betalen", was het ant woord. „Moest u dan zooveel betalen, dat u met twee schuiten naar het belastingkantoor moest varen?" verwonderde de voorz zich. De delinquent vertelde echter, dat hij de booten als geldbelegging had gekocht, om t.z.t. cle belasting te voldoen. Naast den be schuldigde zaten ook zijn beide zoons J. A. en C. A. in de beklaagdenbank. Zij exploi teerden in bezettingstijd een juwelierswinkel in de L. Poten te Den Haag nadat de Joodsche eigenaar uit zijn bedrijf was verwijderd. Vader Holthuyzen had aan Seyss-Inquart gevraagd als beheerder van een Joodsche zaak te mo gen optreden. Hij had een brief terug gekre gen, waarin over „Entjüdung" werd gespro ken. Schandelijk noemde die voorzitter dit: Het lijkt wel op „ontluizing". De boekwaarde der betreffende zaak was in 1939 geraamd op f 220.000. Zij bleek bij de bevrijding stevig geplunderd, al heeft men later hier en daar nog kostbaarheden weten op te sporen. Besoh. en zijn zoons, die Md waren van de NSB en WA, doch eind 1944 bedankten* „om dat de NSB toch tegenviel!", waren in de NED. HERV. KERK EN HET MICHIGAN- EEUWFEEST In verband met de a.s. herdenking der emigratie in 1847 van Nederlanders naar Michigan, heefV het moderamen der Ned. D Herv. kerk aan de „Holland Centennial Com mission" in Michigan een telegram gezonden, waarin het uitdrukking geeft aan de gevoe lens van verbondenheid van Nederland met Amerika. Uit de Omstreken ALPHEN AAN DEN RIJN Morgen vindt van 911 uur op het Distributiekantoor f na-uitreiking vah schoenenbonnen plaats. Ds J. Hartkamp, Geref. predikant te Oudshoorn, die naar Den Helder gaat, hoopt in den avonddienst van Zondag 23 Febr. a.s. afscheid te nemen van zijn ge meente. Daar de pastorie nog niet gereed is, blijft zijn gezin hier nog eenigen tijd wonen. Ds Hartkamp wordt 26 Febr. a.s. in zijn nieuwe gemeente bevestigd door ds M. Hamming aldaar. De kring Alphen van de Ver. voor Calvinistische wijsbegeerte heeft het plan opgevat een aantal lezingen te organiseeren, welke bedoelen inzicht te geven in de hoofdlijnen der calvinistische wijsbegeerte. Als data zijn vastgesteld de Zaterdagen 15, 22 Febr. en 1 en 8 Maart. Mr dr J. P. A. Mekkes te 's-Gravenhage zal op 15 Febr. a.s.' spreken over: „De grondbeginselen der Calvinistische wijsbegeerte". De politie sloeg gisteren 'n goeden slag met de aanhouding van C. A. v. d. H., die in het bezit was van een groot aantal distri butiebonnen. HAZERSWOUDE De hulpagent van politie M. Op dam, is geslaagd voor het politie-diploma De Geref. Mannenver. „Onderzoekt de Schriften" vergadert a.s. Maandag avond 8 uur, in een der lokalen achter de Geref. Kerk. De heer S. van Tol leidt in Johannes 18 1-28. De AJt. Studie Club „Schrift en Historie" komt a.s. Dinsdagavond, 7.30 uur, in de Bestuurskamer der Chr. School bijeen. De heer C. Bogaards leidt het onderwerp in „Vraagstukken van het Midden Oosten". De Chr. Muziekvereeniging JDe Har monie van Hazerswoude" geeft a.s. Dins dag- en Woensdagavond haar negende muziekuitvoering in 't gymnastieklokaal Het gezelschap „De Bobbels" verleent zijn medewerking. De Band Nederland-Indië afd. Ha zerswoude en Boskoop hoopt op a.s. 13 Februari een bazaar te houden in de Chr. Bewaarschool Nieuwstraat Boskoop. KATWIJK. Gfi-ze pmsisgéhöotén, de heeren J. v. Harteveld en R. P. Brouwer zijn ge slaagd voor het examen politie-diploma. ONDERTROUWD: C G v Velzen en L Ouwehand; A A B v Diemen de Jel en A C Bonefaas; C de Jong en N Zwanen burg; H v d Plas enlïF v d Plas. GEHUWD: J Barmhoorn en J J Imt- horn; L v Duijn en A C Ouwerling; J Bergman en N F de Boer; C A v Pinxte- ren en C H Meijer. OVERLEDEN: C Krijgsman, 74 j; J Guijt, 93 j; P v Beelen-v d Oever, 72 j; W v Duijn, 80 j. KATWIJK AAN ZEE Men verzoekt ons mede te deelen, dat onderstaande personen zich op de alge- meene vergadering van de Coöperatieve verbruiksvereeniging „Helpt Elkander" G.A., hebben teruggetrokken, resp. bedankt voor hun functies in bestuur en Commissie van bovengenoemde vereeniging. daar zij geen deel meer wenschten uit te maken van dit bestuur, resp. commissie. Het zijn voor het bestuur de heeren: P. Gujt en W. Groen en voor den raad van commissarissen de heeren: P. van Rijn en A. C. Hofkes en C. Vooys. LISSE. In gebouw „Rehoboth" werd weder om hek jaarfeest der Geref. K. V. en J. M. V. gevierd, waarvoor groote belangstel ling bestond. Een tweetal onderwerpen werden door leden der vereenigingen ge leverd, terwijl een reeks van voordrach ten en kleine tooneelstukjes een belang rijk programma vormden. De jongens en meisjes hebben zich uitstekend geweerd en de aanwezigen hebben een mooien en gezelligen avond gehad. De heer A. Oudshoorn nam dezen avond afscheid als leider van de K. V.; hem Septemberdagen op de Kaag in hun booten, ondergedoken. Vóór 1939 was H. failliet ge gaan. Thans bezat hij f 13.000. Als raadsman trad op mr W. H. B. Overbosoh. Uitspraak op 19 Febr. KANS OP STAKING GROENTENHANDEL GERING De kans, dat de staking in den groenten- handel, waarvan de vorige week sprake was, doorgang zal vinden, is zeer gering. De voorz. van de Bedrijfsgroep, J. Mol, heeft n.l. gisteren een bespreking gehad met min. Mansholt over de prijsregeling, terwijl heden vertegenwoordigers -^der organisaties in Utrecht vergaderen om zich nader over deze aangelegenheid te beraden. Na eenige dagen uitstel is de „Johan van Oldenbarnevelt", met bataljons van het 4e, ëe en lie R.I., de 2e en 3e sectie veldbatt^rijen, een detachment mariniers,een detachement tandartsen en een afdeeling „Indische vor ming' 'aan boord, naar Indië vertrokken. werden hartelijke woorden van dank ge bracht door den voorzitter der Ouderver- eeniging, den heer A. Schravendeel,die te vens een hartelijk welkom toeriep aan den nieuwen leider, den heer Jac. Mon- tagne. Door Jan Steenwinkel werd na mens de K. V. een woord van dank ge bracht aan den leider bij zijn afscheid en hij bood hem met enkele v oorden van har- telijken dank voor alles, wat hij voor de vereeniging heeft gedaan, een foto der vereeniging in lijst aan, welke de heer Oudshoorn in hartelijken dank aan vaardde. Dr Ruys sprak namens den Ker- keraad een woord van gelukwensch en bracht tevens den heer Oudshoorn dank voor .zijn uitnemende leiding. Het rijk gevarieerde programma werd besloten met een film, waarbjj de jeugd eens echt hartelijk kon lachen. Dr Ruys sloot dezen prettigen avond met een kort woord. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr J. M. van Dijk. Het publiek wordt er op gewezen, dat de gemeente-secretarie uitsluitend ge opend is in den voormiddag. Des namid dags is de secretarie voor alle zaken ge sloten. NOORDWLJKERHOUT Noordwijkerhout staat momenteel in het middelpunt van de belangstelling der bloembollenwereld en dit is te dan ken aan het initiatief van het bestuur van de afd. Noordwijkerhout van de alg- ver. voor bloembollencultuur. Deze afd. viert haar 50-jarig bestaan en heeft deze gelegenheid benut om een groote tentoonstelling te organiseeren. Zij is hiermede zeer geslaagd en heeft gedemonstreerd, waarin een kleine •ge meente groot kan zijn. Toen wij gistermiddag de zaal betraden kwamen wij in een sprookjestuin terecht. Pan qprookjsstiMT* crogoVionon door de kweekers uit Noordwijkerhout, die alle vorst-ellende ten spijt, producten heb ben geschapen, die het gebodene in andere plaatsen te boven gaan. De prach tigste tulpen, hyacinten en narcissen zijn hier te bewonderen en de heer v. d. Berg- Smit is erin geslaagd, het bijeengebrach te tot een schitterend geheel te maken. Reeds in ons blad van gisteren hebben wij de waardeerende woorden van» di verse sprekers weergegeven en wij kun nen getuigen, dat zij niets te veel heb ben gezegd. Integendeel. Het is voor het eerst in de geschiedenis van Noordwijkerhout, dat een dergelijke tentoonstelling wordt georganiseerd. Reeds vele malen zat het in de pen, maar nu het er uit is gekomen, is het ook met een goed. <- De belangstelling voor deze tentoon stelling is dan ook groot, maar moet nog veel grooter worden. Dit is het geheel meer dan waard. SASSENHEIM Onze plaatsgenoote, meji S. M. M. den Haan, is te Leiden geslaagd voor het cand. ex. Rechtsgeleerdheid. In de nabijheid van de viaduct over S'heimsche sloot slipte een luxe auto op den Rijksweg en werd ernstig beschadigd De bestuurder werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Voor 5 uur moet ieder het trottoir voor zijn woning vrij van sneeuw hebben gemaakt, en bij nalatigheid volgt er pro ces-verbaal. zoo werd gisteren door mid del van den „dorpsomroeper" bekend ge maakt. Tot nu toe had men de sneeuw laten liggen, maar direct na dit bericht ging men aan den slag en het resultaat was, dat voor den vastgestelden tijd de wegen overal weer begaanbaar waren. Het Consumentencrediet treedt in werking Waardebonnen 02 t/m 06 geldig van 17 Februari af Van officieele zijde wordt het volgende medegedeeld: Vanaf 17 Februari zijn de eerste waarde bonnen van het voorschotboekje voor het consumentencrediet, n.l. de nummers 02, 03, 04, 05 en 06 geldig verklaard. Zooals bekend, beginnen de inhoudingen op het loon van de credietnemers over de week, eindigende op 8 Februari. Men make er alleen gebruik van, indien men werkelijk niet langer kan wachten en schaffe zich uitsluitend de meest dringende goederen aan in zoo klein mogelijke hoe veelheden. In elk geval blijven de waarde bonnen geldig tot 1 Jan. 1949. Indien door vorst .of i.d. de arbeid lange- ren tijd wordt onderbroken, behoeft het con sumentencrediet niet te worden afgelost. De werknemer dient zich, indien dit verlet in een week tenminste 4 dagen heeft geduurd, met een „vonstverletbewijs" te wenden tot den districtsraad voor het consumentencre diet. VOORHOUT Ook voor onze gemeente is, naar wij van bevoegde zijde vernemen, een programma vastgesteld, omtrent eventueele feestelijk heden in verband met de a.s. blijde gebeur tenis in het Prinselijk Gezin. Het initiatief hiervoor berustte bij het bestuur der pl. Oranjevereen. In samen werking met de beide hoofden der lagere scholenwerd besloten om een zanghulde te houden voor het Raadhuis door de kin deren, welke met muziek voorop van de scholen zullen worden afgehaald. Na deze zanghulde zal er een boorn geplant worden ter eere van de jonggeborene. Vervolgens zullen de plm. 700 kinderen onthaald wor den op snoep, en chocolademelk en zoo mo gelijk nog een sinaasappel. Des avonds zal er een vreugdevuur ont stoken worden, waarna een fakkeloptocht door de gemeente met medewerking van de muziekvereeniging St. Cecilia. Noodzakelijke wijzigingen in verband met de weersomstandigheden voorbehouden. De zanghulde der kinderen vindt plaats naar gelang de« geboorte bekend wordt, n.l. om tien uur 's morgens of om drie uur 's middags. DE „KOTA BAROE" 14 FEBRUARI MET TROEPEN NAAR NED.-INDIE. Op 14 Febrauari zal het m.s. „Kota Baroe" met aan boord troepen van 4-V.R.I. en 4- VII R.I. uit Rotterdam naar Tandjong Priok vertrekken. L.D.V. 3 nu kampioen der 2e kl. L.D.D.B. Vele jonge spelers zün rasechte dammers Na het behalen van het kampioenschap van het reserve tiental van de Leidsche DSïRVcrccïHsing in dc Ir klasse van urn L.D.D.B., is ook het derde tiental van L. D.V. niet achtergebleven en heeft beslag gelegd op het kampioenschap van de 2e klasse L.D.D.B. ^eze week werd nog gespeeld tegen A.D.C. 2 te Alphen aan den Rijn en of schoon de uitslag van dezen wedstrijd geen verandering meer kon brengen in den com petitiestand, is deze wedstrijd toch wel op een teleurstelling voor L.D.V. uitgeloopen. Werd de vorige week nog het derde tiental van A.D.C. met 200 gekraakt, thans nam het 2e tiental van A.D.C. revanche voor de smadelijke nederlaag van hun clubgenooten en met een 119 nederlaag moesten de L.D.V.-ers genoegen nemen, hetgeen een mooi resultaat is voor de Alphenaren. De Leidsche Damvereeniging kan op een goed seizoen terugzien; het le tiental ein digde in de middenmoot van de hoofdklasse. Na enkele ongelukkige nederlagen in het begin van de competitie, wisten zij zich ge leidelijk op te werken tot de 6e plaats en behaalden eenige mooie successen vooral tegen hooger geplaatste vereenigingen. Het 2e tiental werd, zooals reeds de vorige week werd gemeld, kampioen van de le klasse L.D.D.B., terwijl L.D.V. 3 nu eveneens het kampioenschap wist te behalen. L.D.V. kan met een gerust hart de toe komst tegemoet zien, vooral omdat vele jonge spelers zich als ras-dammers hebben ontpopt en ook bij het damspel de jeugd, zooals bij vele andere sporten, de toekom stige steunpilaren van een vereeniging zijn. JAN SEEGERS LIEP DEN ELFSTEDEN TOCHT Onder de velen, die gisteren Leeuwarden binnenstroomden behoorde ook de bekende athleet Jan Seegers. Voor de zesde keer zal hij aan den Elfsteden tocht deel nemen, of eigenlijk voor de zevende maal, daar hij net 200 km lange traject op 2 dagen in Juli 1943 liep in den tijd van 20 uur en 37 minuten. Gisteren werd weer een doodvonnis voltrokken In drie gevallen verleende de Koningin gratie Gisteren is weer een doodvonnis- voltrokken, het vijfde in successie en wel dat tegen G. Rollema, nadat H.M. de Koningin, zijn gra tieverzoek had afgewezen, gelijk we gisteren al meedeelden. De tenuitvoerlegging van de doodstraf ten aanzien van P. J. Gerrits wiens gratiever zoek eveneens werd afgewezen, is op advies van den Raad van Cassatie opgeschort. Gratie werd verleend aan P. D. Daal huizen en B. H. Trap, beiden tot de dood straf veroordeeld door het B.G. te Arnhem en aan W. van Groningen, tot de doodstraf veroordeeld door het B.G. te 's-Gravenhage. Dé doodstraf is in alle drie gevallen ver vangen door levenslange gevangenisstraf. Omtrent den te»echtgestelden Rollema kunnen we nog meed eel en, dat hij 13 Febr. 1946 met vier andere medeplichtigen ter dood werd veroordeeld wegens politieken moord op de burgemeesters van Someren. en Asten in Augustus 1944. Wat genoemden Gerrits uit Tilburg betreft, deze verried de heeren J. M. v. d. Mortel en F. Spaendonck, aan den S.D., waardoor zij hun leven verspeelden. De reserve-officier W. van Groningen uit Utrecht werd door het Haagsche B. G. ter dood veroordeeld wegens het afleggen van den eed op den Führer, ter gelegenheid van z'n dienstneming bij het Legioen Nederland. Een zwerver die onderdak wenscht voor den winter En intusschen zijn eczeem wil laten genezen^. Een merkwaardige man is de 46-j. zwerver Gijsber-t Johan B., die gisteren voor de Haagsche rechtbank stond. In zijn cel leest hij den Bijbel, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor zijn lotgenooten. Toch beweert hij in Hillegom een fiets te hebben gestolen. Zijn raadsvrouwe, mej. mr Jacobs, gelooft daar niets van, want hij wil slechts in de gevan genis terechtkomen, om zijn been van eczeem te laten genezen> waarna hij weer kan gaan zwerven, 's Zomers werkt hij bij de boeren en colporteert Chr. lectuur. „Het is heerlijk in Gods natuur te zwerven. Christus had ook geen vaste woonplaats", is B's standpunt. De Officier hield zioh aan verd.'s mededeelingen en vroeg één jaar gevangenisstraf. De raads vrouwe vroeg haar cliënt in het voorjaar weer vrij te laten. „Mag ik nog een paar teksten zeggen", verzooht verd. „Die lezen we thuis wel", verklaarde president Foulus. „Eén tekst dan maar", bedelde B. en hij zei: „Want God zal alles in het gericht brengen, hetzij goed, hetzij kwaad". De zwerver werd naar zijn cel geleid en de uitspraak werd op 20 Febr. bepaald. Gelijkstelling van onderwijzers met ambtenaren Bg de beantwoording der sprekers over het het wetsontwerp tot continueering van tijdens de bezetting genomen on derwij smaat- regelen kondigdem minister Gielen gistermid dag aanop korten termijn indiening van het wetsontwerp - W ij ziging Lee rplioh twet, verbetering van het achtste leerjaar en vol ledige gelijkstelling van ondier wijzers en ambtenaren, wat bezoldiging en sociale maat regelen betreft. WAAROM GEEN SALUUTSCHOTEN DES NACHTS? Zooals bekend zullen er bij de a.s. bhjdè gebeurtenis tusschen 10 uur 's avonds en 7 uur 's morgens door de militaire batterijen geen saluutschoten worden gelost. Naar de commandant der saluutbatterij te Baarn mededeelde, is dit louter een kwestie van militair ceremonieel. Het is niet gebruike lijk des nachts saluutschoten af te geven. Nieuws van het IJsfront Het Zuid-Hollandsoh Merendistrict (Z.H.IJ.) heeft de banen voor de 1-, 2- en 3 Merentoohten resp. 20, 40 en 60 km, sneeuwvrij kunnen maken. Voor deze tochten zün 7^orHo° ?L.g. vss»' 10 uur startkaarten verkrijgbaar te Leiden, in „Zomerzorg" te Oude Wetering, pav. „De Brasem" en te Langeraar in café „Hoogendijk". In de trajecten voor den vier-Meren- tocht en 17 dorpentocht is het ijs in som mige gedeelten zoo zwaar, dat deze toch ten niet mogelijk zijn. Inlichtingen bij Joh. v. Zwieten, Tel. Leimuiden 213 IJsclub Lisse. De uitslag van den te Lisse gehou den koppelwedstrijd op de ijsbaan der Lissesohe IJsclub is als volgt: 1ste prijs: f 100 koppel Hoogeboom en Disseldorf uit Oude Wetering; 2e prijs f 50, koppel Van Driel en Keizer uit Nieuw-Vennep; 3e prijs f 25, koppel Meeuwissen en Slin gerland uit Sassenheim; 4e prijs f 10, koppel Van 't Oever en Hoogenes uit Lisse. Troostprijzen werden toegekend aan de volgende koppels: ie prijs aan D. en G. de Vlieger, Nieuw-Vennep; 2e prijs aan P. Kaptein en J. Ham, uit Lisse. Er was groote belangstelling. Maandagavond a.s. geeft de R.K. Harmoniekapel „Canite Tuba" in de groote zaal van de Hobaho een uitvoe ring. BADMINTON Morgenmiddag 14.30 uur, zal een team badmintonspelers en -speelsters uit Den Haag, waaronder de kampioenen v. Neder land, een exhibition geven in de Chr. Kweekschool. Paulus Buysstraat, nabij den Rijnsburgerweg. Dit team zal dan tevens spelen tegen de sterkste spelers en speel sters van „de Munnik". Iedereen, die iets meer van deze weinig bekende sport, die allengs aan populariteit wint, wil weten, verzuime niet deze exhibition te gaan zien. Mocht de nationale feestdag op bovenstaan- den datum vallen, dan wordt deze exhibi tion een week uitgesteld. m Velen hebben dezen zomer een bezoek aan het schoone Limburg gebracht, doch zooals deze foto het ons thans toont, zullen de meesten het wel nooit hebben gezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6