Waarom R. de Roos naar Parijs uitgezonden? „Dame en heer" maakten Wassenaar onveilig In Zweden vroor het vannacht 35 graden IDist <11 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 7 FEBRUARI 1947 ONDOORZICHTIGE HANDEL WIJZE DER REGEERING Van verschillende zijden bereiken ons ver zoeken om inlichtingen inzake de voorge nomen benoeming van den Haagscben com ponist Robert de Roos tot cultuur-attaché bij de Ned, ambassade te Parijs. Van officieele zijde werd deze benoeming vori- Ëfck'» l*'-' ge week tegen gesproken, doch het feit doet zich voor, dat de Roos reeds sedert 6 maanden te Parijs werkzaam is. De bevoegde instan tie deelde de NieuweHaag- s c h e C r t hier omtrent het vol gende. mede. In derdaad is de Re geering voorne mens een cultuur- attaché te Parijs te benoemen. Daar een derge lijke figuur ROBERT DE ROOS heel nieuw is voor Nederland, hangt deze benoeming natuurlijk van verschillende fac toren af en wel in de eerste plaats van de behandeling der desbetreffende begrooting in de Tweede Kamer. Het is op 't oogenblik dus zeker nog voorbarig, Robert de Roos reeds het predicaat cultuur-attaché te geven. Dat de Roos reeds een half jaar in Parijs werkzaam is, heeft een andere oorzaak. Des tijds is hij door de Regeering met een spe ciale opdracht, dus niet als cultuur-attaché, naar Parijs gezonden. Welke faciliteiten hem hiervoor zijn verleend, kon men ons niet mededeelen. Met dit al blijft deze kwestie echter zeer ondoorzichtig. Hangende de benoeming van een nog niet aangewezen persoon tot cul tuur-attaché wordt reeds een bepaalde musi cus uitgezonden. Komt de toestemming tot de benoeming van een cultuur-attaché af, dan kan dus ompractische- en piëteitsover- Mevr. Pennink zal de 3 Prinsesjes verzorgen Mevr. M. A. PenninkNitschmamn uit Nij megen zal gedurende twee maanden voor dl? drie Prinsesjes zorgen, daar zuster Huide- kooper zich, na de geboorte van het Prinsje of Prinsesje, geheel aan de kraamverpleging op Soestdijk zal wijden. Mevrouw Pennink heeft haar functie op 1 Februari jl. aanvaard. DJR ZIEKTEWET WORDT^INCIDENTEEL GEWIJZIGD. Op korten termijn zal bij het Parlement een incidenteele wijziging van de Ziektewet aanhangig worden gemaakt, terzake van den duur der ziekengelduitkeering. Minister Drees wil voorts tot meer soepelheid komen bij het toestaan van aangevraagde verhoogin gen van verpleegtarievcn en zijn standpunt kenbaar maken over die sufosidieering der gezinsverzorging,,* De min. is van oordeel, dat het College van Rijksbemiddelaars niet te eenzijdig is samen gesteld. De technische commissie voor herziening der sociale verzekering is momenteel bezig met het onderzoeken van de mogelijkheid van premiebetaling voor alle verzekering door middel van één loonlijst. wegingen niet anders worden gedaan, dan den reeds uitgezonden persoon als zoodanig aan te stellen. Een dergelijke handelwijze werkt o.i. de „voorbarige" betiteling van Robert de Roos als cultuur-attaché in Je hand. We hopen derhalve, dat de Regeering zich alsnog duidelijk zal uitsprekerl®over de opdracht, die zij aan de Roos heeft gegeven. Dat juist deze componist hiervoor is aange wezen ligt waarschijnlijk in het feit dat Robert de Roos van zijn 19e tot zijn 27ste in de Fransche hoofdstad verbleef en in Parijs meer bekendheid geniet, dan in zijn woonstad 's-Gravenhage. Regeering schiet gedupeerde Muidenaren voor Later zullen de oorlogsschadevergoedingen als richtsnoer gelden. Om met spoed de schade in Muiden te kun nen herstellen heeft de Regeering bepaald, dat de gemeente alle schade aan onroerend goed beneden de f 3000 voor Rijksrekening laat herstellen. De getroffenen moeten er ech ter rekening mee houden, dat later een deel op hen zal worden verhaald, waarbij de oor logsschaderegelingen als richtsnoer gelden. Dit houdt o.m. in dat schaden beneden f 25, of voor beter gestitueei^Jen beneden f 100, ge heel Voor rekening van de getroffenen komen en de grootere schade voor de beter gest- tiueerden voor 25 pet. Duizenden ijsridders in. Friesland (Vervolg van pag. 1) In Leeuwarden is men druk bezig om voor bereidingen te treffen voor het groote ge beuren. Via luidsprekerwagens worden de bewoners verzocht onderdak te verleenen aan de deelnemers en intusschen stroomen de telegrammen binnen. De tekst van één dezer telegrammen luidt: „Rheumatiek be let mijn aanwezigheid." Het was geteekend door Pim Muiier, den 85-j. ex-secr. van den Bond voor L.O., die in 1890 als eerste den tocht reed en op wiens instigatie in 1909 de eerste officieele tocht georganiseerd werd. De drie eerst-aankomenden zullen van een hotel te Amsterdam een gratis verblijf in de hoofdstad van drie dagen ontvangen, terwijl een chocoladefabriek aan iederen deelnemer gratis een reep en een kop heete cacao zal verstrekken. De wedstrijdrijders starten om half zes van de loods Friesche Kolenhandel aan de Harlinger Trekvaart. Daar zij iy2 km moe ten loopen naar het ijs op de Schenken schans zal zich hier weer de traditioneele hardloopwedstrijd ontwikkelen. De toerrijders kunnèn alle elf steden een begin met den tocht maken. Zooals bekend, mogen aan den wedstrijd geen dames deelnemen, doch wel aan den toer. Ondanks hindernssen, kou en vermoeid heid, zullen de vele sportsmen, die morgen ochtend in de duisternis zullen starten, eikaars krachten m^ten en elkaar de eer betwisten, doch gezamenlijk zullen zij in Friesland de sfeer terugbrengen van den traditioneelen Elfstedentocht. GROOT AANTAL INBRAKEN OPGEHELDERD Nadat de Wassenaarsche recherche onlangs in samenwerking .met haar Haagso'ne col lega's de siigarebtSinimillioenenzaak aan het licht bracht, is het haar thans gelukt, na een langdurig onderzoek, de daders van een aantal inbraken bij vooraanstaande ingeze tenen van dit villadorp, op te sporen. Wij, herinneren in dit verband aan de op zienbarende inbraak bij den bekenden ont dekkingsreiziger dir Pauil Julien, wiens waardevolle foto- en filmapparatuur naast andere kostbare voorwerpen ontvreemd wer den. Baj een anderen ingezetene werd voor een waarde van meer dan 12.000 gulden aan contanten en sieraden gestolen. Het onder zoek der recherche breidde zich uit tot Am sterdam en Den Haag, waar in samenwerking met de recherche aldaar, uitgebreide naspo ring en werden verricht. Een fotohand el te A'dam bleek, overigens volkomen te goeder •trouw, twee der kostbare foto-apparaten, eigendom van Paul Julien. te hebben ge kocht vap eenige onbekende personen. De toestellen werden in beslag genomen. Zaterdag j.l. werd aan de Van Zuyien van Nyevettstraat te Wassenaar opnieuw ingebro ken en uit het hierbij ingestelde onderzoek kwamen belangrijke aanwijzingen naar vo ren tegen een onbekende dame en heer. Met medewerking van den Herkennings dienst der Haagsche politie werd dit tweetal geïdentificeerd ails een berucht inbrekereduo. Hun verblijfplaats bleef echter, ondanks alle nasporingen nog onbekend. In den afgeloo pen nacht sloegen opnieuw eenoge inbrekers te Wassenaar hun slag en wel in een pand aan de Bremhorstlaan in de woning, naast die, waarin eenige weken geleden was inge broken. Het bleek dat een dame en twee heeren de daders waren. Onmiddellijk wend wederom contact met de Haagsche recherche opgenomen en na lang speuren werd een der geïdientiifSoeerdle personen aangehoudenDeze HET WORDT NOG LANG GEEN LENTE Aan het weersoverzidht van het KNMI te De Bilt ontleenen we, dat de depressie, die aan het begin dezer week in onsland de yvopgt tijdelijk deed afnemen, langzaam naar Zuid-Rusland trok en daar de temperatuur tot boven het nulpunt deed stijgen. In Scan dinavië en West-Rusland keerde de vorst eohter in versterkte mate terug. Zoo werden vannacht in Midden-Zweden temperaturen van 35 graden Celsius onder nul gemeten. In Finland vroor het bijna 30 graden en in Zuid-Zweden daalde het kwik tot 20 gra den onder nul. Ook in Polen vroor het 25 graden. In ons land daalden de temperaturen eveneens aanzienlijk. Vanmorgen om negen uur vToor het op Twente, Schiphol en in De Bilt 12 gr., terwijl de overige temperaturen tusschen de 9 en 11 gr. onder nul schommel- DAT op den onbewaakten overweg tusschen Hoeven en Etten de auto van v. d. P. uit Hoeven 500 m door een trein is meegesleurd en de bestuurder ernstig werd gewond. DAT het Diaconessenhuis te Leiden op 1 Febr. 50 jaar bestond en prof. dr J. N. Bakhuizen dit feit zal herdenken op 25 Febr. met een rede in de Marekerk. DAT het Scheepvaartmuseum te A'dam wegens kolengebrek vanaf Maandag a.s. tijdelijk is gesloten. DAT deelnemers aan de jaarbeurzen te Valencia en Barcelona (Spanje), die in Mei en Juni worden gehouden, voorstellen tot invoer van monsterzendingen moeten rich ten tot het „Ministerio de Industria y Co- merico" te Madrid. DAT het extra-luchtrecht voor correspon dentie met de Belg. Congo vrij aanzienlijk is verlaagd. DAT de Streekbeurs te Emmen in verband met het instellen van de Utrechtsche Jaar beurs wordt gehouden op 19 en 20 Maart. DAT de veerpont BoxmeerHeijer over de Maas weer voor alle verkeer is open gesteld. DAT de St.-Crt van gisteren intrekkingen bevat van het prijsbesluit veenputten no. 1 en van het prijsvoorschrift 1942 veenputten. DAT m.i.v. 1 April op verzoek eervol ont slag is verleend aan J. Poel als dir. van het PTT-kantoor te Meppel. den. Een oude, vrij diepe oceaan-depressie komt naderbij, zoodat de Oostenwind in ons land weer zal toenemen en de aanvoer van zeer koude lucht onverminderd zal aanhou den. Het ziet er dan ook nog niet naar uit, dat het een beetje lente ge at worden. HET ONDERZOEK NAAR DE K JL.M-RAMP Het rapport van de gerechtelijke commissie van onderzoek naar de oorzaak van de K.L. M.-ramp bij Kopenhagen wordt thans door de Deensche politie bestudeerd. Daarna zal de openbare aanklager beslissen, of nog verder actie moet worden ondernomen. De uitein delijke beslissing ligt bij het Deensche dep. van Openbare Werken, de hoogste autoriteit op het gebied van de Deensche luchtvaart. hield echter vol niets van inbraken te Was senaar af te weten. De rechercheurs zaten initussahen niet stil en hadden, het geluk op dien Stationsweg in Den. Haag die langge- sochte dame te ,onitmoeten. Onopvallend ge volgd door de recherche-menschen ver dween zij in een der belangrijkste hotels ter plaatse, waar zij logeerde. Op haar kamer trof de recherche den derden gezoehtep man. aan. Een in den nacht van Woensdag op Donderdag te Wassenaar ontvreemde bontjas werd in de hotelkamers gevonden Aangemoedigd door dat succes werd het on- derzoek met kracht voortgezet en spoedig- slaagde men er in dien geheelen buit van die laatste inbraak op te sporen. De drie aan gehoudenen werden naar het politiebureau te Wassenaar overgebracht en vastgehouden. Het bondgenootschapsverdrag EngelandFrankrijk Fransche communisten wenschen gewijzigden vorm De Fransche Comm. Partij, die 4 minis ters in de regeering heeft, gaat niet accoord met het bondgenootschapsverdxag met En geland op de door Blum in Londen vast gestelde voorwaarden. Zij zijn voorstander van een verdrag met Engeland, maar vin den het niettemin wenschelijk, eerst de be staande meeningsverschillen uit den weg te ruimen, vooral met betrekking tot de Duitse he kwestie, daar het teekenen van een verdrag voor dien tijd, de positie van Frankrijk bij latere onderhandelingen inzake Duitschland zou verzwakken. Zij wenschen ojn. garanties voor een groote leverantie van steenkool uit het Ruhrge/bied, dat onder strenge geallieerde controle moet komen ter beveiliging van de Fransche Oostgrens. „Kampfgeschwader 200" moest Stalin vermoorden Het in 1944 opgerichte Duitsohe „Kaïmpf- gesdhwader 200" had. zoo blijkt thans uit Berlijnsche publicaties, ten doel het uitvoe ren van bijzondere opdrachten. Een daar van was het vermoorden van Stalin, waartoe speciale Duitsche agenten boven Moskou zouden neergelaten worden. Ook overwoog het eskader vluchten naar Amerika. Een der laatste opdrachten was het evacueeren van belangrijke persoonlijkheden /uit het bran dende Berlijn. WEER DRIE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT In Bretagne is een Fieseler-Storch van de Fransche marine neergestort. De twee in zittenden vonden den dood. Verder is 160 km ten W. van Madrid een 4-motorig Cu baan sch lijntoestel neergestort, waarbij alle inzittenden, 3 passagiers en 8 leden der be manning, zijn verongelukt. Bij Pietermaritz- burg, de hoofdstad van Natal, is een vliegtuig in een plantage neergestort; de drie inzit tenden kwamen om het leven. I1M. DE ZOOIS V41\ BOBBY 61. Van Baren gauw op jacht naar Jim! Maar deze, even vlug als dim, Neemt boven op een plank de vlucht. En bombardeert vanuit de lucht Zijn meester, onder handig mikken, Met koffie-, thee- en kaakjesblikken; Ja, zelfs de thee wordt uitgestrooid En zomaar naar omlaag gegooidI 62. De arme man wordt woest, ja doel! Hij rukt de haren uit zijn bol! .Politie!" brult hij, „Help me toch! Dat mormel ruïneert me nog!" Jim vlucht in allerijl op straat, Maar de politie is paraat! Ja, Jim, nu zal 't niet lang meer duren, Oi 't is gedaan met al je kuren I Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: tie Fiatnmsuim (toez M. J. J. Bomting te Exrmcxrra (Fr.); te Marknesse (N O. Folder) G. Bleeker, legerpred. te Mur- murwoudie; te Qmimeanrierwijk en Zurijcbwew- ding (Gr.) en Vierhuizen-Zctrtkaimip J. Breur, cand. en hulppred. te Driebregente Wehfl R. Boseblioo te Eikerzee. Aangen omen: naar H.I.-Amlbaöhit lste predjpl.) J. Kwast te Maasdijk. Bedlam kt: voor Breda (toez.) W. Gl&s- h/ourwer te Nijiverdte'I; voor Hoogkerk F. Offe- ringia te V'liagtwe-dide. Geref. Kerken. Tweetal: te Den Haag-West (evong. pred. vac. D. v. Swigohem) F. E. Hceksitra te Sassenheiim en J. H. Mulder te Vlaardim- gen; te Serooökerke J. Dijkstra te Hoorn en J. G. Lensimk te Doornspijk. Benoemd: tot geestelijk verz. Sanato rium „Sonnevanck" te Harderwijk H. R. Pel te Suaiwoude, die deze benoeming heeft aam- genomen. Aangenom en: naar Nijeveen W. Ok- kema te Hemekmn, die bedankte voor Doonn- bergum.' Geref. Gemeenten. Beroepen: te Melnssent H. Lijgtenberg te Via ondingen. Bedankt: voor Leerdam (2e maal) T. Donresteijn te Qphieusden. Vrije Evang. Gemeenten. Bedankt, voor Wenreilidr.nge G. Zijlstra te Enschede DS H. C. v. d. BRINK VRAAGT TOELATING TOT GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) Ds H. C. v. d. Brink, m. predikant te Hilversum, heeft tosüatinig gevraagd tot de Geref. Kerken anderh. art. 31 K.O. Hij was voorheen predikant bij de Geref. kerken van Rlnsumeigjeest, Heeg, Rotterdam, Dieren en Zand voort. Daar schaarde hij znoh aan de zijdie van> dr J. G. Geelkerken en dliende de Geref. kerken in H.V. te Zand voort. Leidien en Amersfoort, waar hij in- 1932 met emeri taat ging. In 1Ö40 brak hij met het H.V. om afwijkingen, die hij in zijn woonplaats Hil versum meende te constateeren (invoering ven ^fzomdteriij-ke avondmaal'beloettjes)Deze 80-jarige predikant was tot 1941 voorzitter van den bond van Prot. Chr. Kweekscholen en keerde zich destijdte in- brochure en blad tegen' de Bthischen. De classis Amersfoort der Geref. Kerken (art. 31) benoemde een commissie voor deze zaak. PERSONALIA Op 13 Febr. a.s. zal dr J. Th. Snijders, lector in de psychotechniek aan de Kath. Econ. Hoogeschool te Tilburg, zijn ambt aan- vaardep. IN HET KORT Gisteren vierde het Tilburgsche studen tencorps St. Olof zijn 19e Diës Natalis. De kerkeraad van de Geref. Kerk oroderih. art. 31 K.O. van den Haag-West keert zrioh tegen de padvinderij, omdat men deze organisatie in strijd acht met dien' Bijbel en de bel'ijdenl6, om welke reden zij voor opvoeding, vorming en ontspanning der jeugd contrabande is. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 6 Febr. Geslaagd prop. God geleerdheid de heer J. W. N. de Lange te Rotterdam. DELFT, 5 Febr. Geslaagd prop. civiel ir: J W Kamerling, Nieuw-Amstel; J L v Oost, Dtivendijke; P J Torbjjn, Goes; prop. werk- tuigk. ir: A Griffioen, Jutphaas; W v d Hoek, Oapelle-Biezelinge; J J M Holstege, Gen- dringen; J C W de Jonge, Steen wij kerwold; prop. sdheik. ir: H K K W v Oord, Kleef; ir ex werktuigk. ir; J J Lowey, SemaTang; ir ex. mijn-ir; J Bos, Rotterdam; J W R Husen, Leiden; F J Sanders, Dordrecht; cand. werk tuigk. ir. J J Loweij, Semarang. ROTTERDAM, 6 Febr. Geslaagd cand. econ. wetensch. mej. J. M. Tuynenburg Muys, Rotterdam, en de heeren J. G. H. Boon. Leiden, A. M. de Bruyn, Rotterdam, A. C. Freling, R'dam, Jac. Krikke, Dedems- vaart, A. F. Lafeber, Den Haag, H. A. M. Landman, R'dam, J. G. Levie, R'dam, C. E. J. van Lier, Den Haag, H. H. Polzer, P. J. Roscam Abbing, Jelle Schrok, G. T. Heet- man, J. C Reuvers, allen te Rotterdam, en E. L. R. Weymar, Den Haag; doet. econ. wetensch. de heeren B. Boomsma, R'dam J. Honing, R'dam, H. A. van Leeuwen, Den Haag, J. G. E. A. Lekamme (gezegd Deprez) Oegstgeest, R. Schroot, Arnhem, J. P. Slot, Utrecht, K. ter Veld, Rotterdam, J. A. War tea, Den Haag, L. van Wijk, Utrecht en L. F. v. d. Zee, Rotterdam. AMSTERDAM, 6 Febr. (Gem. Univ.). Geslaagd: cand. Rechten mej. C. L. Römer en de heeren C. P. H. de Priester en L. J. van den Brink. DAT een bediende van een groot bedrijf te Den Bosch in één jaar 12000 snoepbonnen verduisterde en verkocht en 7 personen hiervoor proces-verbaal kregen, terwijl twee van hen in hechtenis werden genomen. DAT gisteren voor de Bossche rechtbank tegen vijf dieven en helers van zilver uit de Philipsfabriek te Eindhoven, straffen zijn geëischt van een jaar gevangenisstraf tot f 500 boete. DAT de SS-er en boerenleider B. Jansen, uit Putten, van het tribunaal te Harderwijk, i0 jaar interneering kreeg. DAT de heer A. N. J. Thomassen Thues- sink van der Hoop, die in 1924 de eerste vlucht naar Batavia maakte, van Schiphol vertrok om zijn functie als conservator van het Museum van het Kon. Batavia'sch Gen. voor K. en W. te aanvaarden. DAT voor het A'damsche BG in zijn zit ting te Utrecht gisteren 20 jaar is geëischt tegen den kampbewaker E. van Doorn uit Amersfoort. DAT het bureau Opsporing borlogsmis- dadigers, Stadionweg 135, A'dam, inlichtin gen vraagt over de mishandelingen, gepleegd door de bewakers van de concentratiekam pen Brittig en Treis (Did). DAT een ontploffende primusbrander gis teren in een woning aan den Beukenweg te Amsterdam een feilen uitslaanden brapd veroorzaakte en een bewoner ernstig ge wond werd. X DAT drs A G. U. Hildebrandt, chef der afd. Visscherij van het Landbouw-Econ. In stituut, Maandagavond a.s. te 7.45 uur over Hilversum I spreekt over ,,De Ned. visscherij sinds de bevrijding". DAT John Ringling North, pres.-dir. van een Amerik. millioenencircus, momenteel voor de tweede maal tüdens één maand ons land bezoekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2