De Sleutelstad in wintertooi ADELAAR UsEH® NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 4 FEBRUARI 1941 De zon. overgoot met haar warme stra len, Zomdiagmorgen. huizen en straten en niemandl had «naar ook eenig vermoeden, dat er een sneeuwbui op til was. Bet weerbericht van Zaterdag voorspelde gleert sneeuw, maar strenge tot matige vorst. Met ©enigen schroom trokken we miaar de kerk, want wie weet zou het ge bouw wegens fooiensdhaairsehte niet ver warmd zijn. ^Inderdaad, ons trof het „ongeluk", en versteend luisterden we oaiar de preek van den dominee, die ge lukkig zoo wijs was er een „uur-dienst" van te maken. Nauwelijks waren we thuis en- zaten we knus bij een geurig bakje koffie, of de lucht betrok en werd liioht grijs; zij kondigde aan, dat de wereld weldra weer renm wit zou zijn en dat het vertrapte én'beduimelde sneeuwkleed, dat een week geledefi over de stad was neergelegd, zou worden vervangen door een nieuw tapijt. De kachel werd nog eens opgepord, Ondanks de waarschuwing in de krant en natuurlijk ontbrak bij deze wimfersche sfeer de anijsmelk niet.' De jeugd ver heugde zich 'reeds in een sneeuw partij. Daar dwarrelden ze dan, de ontelbare vlokken, die zich zacht neervlijden op boom en keork, op schip en lantaarn, elk voorwerp kreeg iets van dat glanzend witte, dat, zonder onderscheid te maken, zich met alles vertrouwd maakte. Be grijpelijk is het, dat velen tegen den Maandagmorgen opzagen. Bet valt eigenlijk toch niet meer om uit den rust dag weer in alle rumoer van het leven te stappen, maar als er dan door de sneeuw gebaggerd moet wonden, i& de gang naar de werkplaats, letterlijk en figuurlijk nog zwaarder. Dit is slechts één kant van deze periodie, maar de eneeuwlustiigen en dat zijn we tot op zekere hoogt0 slten zouden een winter Het is verrukkelijk om je zoo vanaf de fcrug op de slee naar beneden te laten glijden. En het is vooral na de scholen vrijaf zijn volop ijs- en sneeuwpret. zonder sneeuw toch niet „hoog" achten; het hoort er rru eenmaal bij en wie als ©en juffershondje zich terugtrekt in zijn beschermd warm hoekje, zal toch eens ingezeept moeten worden om van zijn „kwaal" te genezen. Voor die menschen, die langs die straat hun brood moeten verdienen, zooals de ioopens van de bakkerijen, e.a., wordt dit soort winter ietwat bedenkelijk en aan hen heeft de burgerij veel te danken. Kun last is met recht zwaar, doch als HoLLaaiidsche manhen zullen zij zich er doorheen slaan, wy zien het, wanneer zy heftig met de armen zwaaien en het bloed in de aderen doen bruisen. Dan wordt ook voor hen de winter een Uit de Omstreken lust. En de oudjes en moeders, die zoo veel over rheumatiek klagen, zij instal- leeren zich bij de brandende kachel en plegen zich zoo min mogelijk met de buitenwereld te bemoeien. Weer te een flink pak sneeuw gevallen, zoo, dat het verkeer hier en daar zelfs vertraging ondervindt. Maar.een pluim op den hoed van de gemeentediensten, die met man en macht werken om trams, fietsen: ene bussen, ioi goede banen te lelden. Bondenden' zijn bezig de straat' „schoon" te vegen en hun werk zal door ieder al wordt het niet gezegd worden gewaardeerd. HAZEKSWOUDE. De Ver, van Ziekenhuisverpleging vergadert morgenavond 7.30 uur, in de Gemeente-Secretarie aan de Rijndijk. Vrijdag 7 Februari a.s. te 7.30 uur hoopt ds P. D. Kuiper van Sassenheim voor de leden der Geref. Kerk te spre ken over „De Kerk ën haar Leden." De heer B. C. kwam met het schaat senrijden zoodanig te vallen, dat hij zijn enkel brak. Bij moest zich onder dokters behandeling stellen. De uitreiking van bonkaarten voor zwaren arbeid en rantsoenbonnen zeep voor vuilen arbeid vindt plaats te Hazers- woude Rijndijk in de Chr. school op Dins dag 11 Februari a.s. en te Hazerswoude- dorp in het Oude Raadhuis op Woensdag 12 en Donderdag 13 Februari a.s., telkens van 9.30 tot 3 uur. Voor de 3e en 4e periode 1947, tijdvak 16 .Februari t.m. 12 April, worden weder bonkaarten voor toeslag zwaren arbeid uitgereikt; een en ander geheel volgens reeds eerder bekend gemaakte regelin gen. Bij het ingaan van de 3e periode 1947 kunnen ook personen, werkzaam in den land- en tuinbouw, die daadwerkelijk zwaren arbeid verrichten, voor een toe- slagkaart in aanmerking komen. Na-uitreiking van bonkaarten zwaren arbeid of rantsoenbonnen voor vuilen ar beid heeft in geen geval plaats. Voor het in ontvangst nemen van den toeslag moe ten alle desbetreffende stamkaarten wor den overgelegd; bij verandering van werkgever tevens een bewijs van afschrij ving, te verkrijgen bij den distributie- dienst, alwaar de toeslag het laatst is uitgereikt. In het tijdvak van 16 t/m 31 Januari hebben bij de Rijkspostspaarbank 22 terug betalingen plaats gevonden met een totaal bedrag van 4.535. Voor degenen, die een beroep uit oefenen waarin noodzakelijkerwijs van een transportrijwiel of carrier gebruik moet worden gemaakt, wordt tot 15 Februari 1947 de gelegenheid opengesteld tot het aanvra gen van bonnen voor transportbanden. KATWIJK. ZeLfverzorgers kunnen bonnen halen óp Woemsdiag 5 Februari: voorin.: ABC; nam.: D E F. Donderd'ag 6 Februari: voorm.: G B I J; naip.: KLM N. Vrijdag 7 Februari: voorm.: O P Q R; nam.: S T U V. ZatercDag 8 Februari: voorm.: W X Y Z. Kantoren, open van 911.45 en 1.30 4 uur, 's Zaterdags 911 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ten nadeele van den heer v. M. is een dezer dagen een zoo goed als nieuw rijwiel ontvreemd^ dat ©en oogewblik onbeheerd voor hef huis was blijven staan. KATWIJK AAN ZEE. De muziek vereen iiging „U.N.I." zal op 13 en 14 Februari in de kapel een uitvoering geven. Medewerking verleent de heer F. C. van Dorp (declamator) Als een geschenk van het Amerikaansche volk en afkomstig van de Amerikaansche „Care"-org~anisatie overhandigde Kenneth C. Breede, attaché bij de Amerikaansche ambassade in het sanatorium voor T.B.C.- kinderen in het Zeehospitium een vijftig tal paketten. LIS SE. Zaterdagavond voerde de tooneel- ver. „Willen Is Kunnen" een klucht op, getiteld: „Kaar laatste wil" ten bate van het Prot. Ziekenhuis „Irene". De heer v. d. Pol opende den avond en heette allen hartelijk welkom, waarna het eerste bedrijf werd opgevoerd. Al dadelijk bleek, dat „Willen Is Kunnen" een goede keus had gedaan met dit bui tengewoon humoristische stuk. In de eerste pauze werden erwtensoep en loten verkocht. Daarna volgden het tweede en het derde bedrijf. Bet stuk werd zeer vlot gespeeld en deed de zaal voortdurend lachen. Vooral de rollen van 't echtpaar Groen werden buitengewoon goed vertolkt. De heer Tibboel, voorzitter van „Irene" dankte de spelers voor hun prachtige spel en bracht de dank over van het bestuur voor 't initiatief van „Willen Is Kunnen", om de netto-opbrengst af te staan aan „Irene". Na het zingen van 't Wilhelmus en een spannende verloting keerde men weer voldaan huiswaarts. Morgenavond houden de Geref. Knapen- en Meisjesvereeniging hun ge zamenlijk^ jaarfeest in gebouw „Reho- both", waarvoor een aantrekkelijk pro gramma is samengesteld. NOORDWIJK. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van mej. J. J. Klomp als onder wijzeres aan de 'School met den Bijbel te Noordiwijk aan Zee, organiseerde het bestuur een ouderavond, bij welke ge legenheid mej. Klomp op hartelijke wijze werd gehuldigd. Des namiddags was er een drukbezochte receptie, waar op velen van de oud-leerlingen de juibi- laresse kwamen feliciteer© n. Des avonds was het schoolgebouw eveneens góed bezet, toen de voorzitter van het Schoolbestuur, de heer Baai- bergen, alle aanwezigen hartelijk welkom heette, inzonderheid mej. Klomp en haar familie, benevens den heer K. de Boer, oud-hoofd der school, en de Comm. van .toezicht op het L. O- De heer G. A. Wiggers hield een in leiding over: „Het doel der opvoeding". Spr. schetste de opvoeding bij de Grie ken, de Romeinen, en onder Israël. Voor ons, die bij de Schrift willen leven, is het doel der opvoeding beschreven door den Apostel Paulus als hij schrijft: den mensoh Gods volmaakt toe te rusten. De heer W. Daalbergen sprak op har telijke wijze de scheidende onderwijze res toe- Spr. wijdde waardeerende woor den aan het werk dat mej. Klomp heeft verricht Als blijk van waardeering bood spr. namens het bestuur een enveloppe met inhoud aan. De voorzitter van het Corpité van oud- leerlingen, de heer J. P. Meyers, sprak mej. Klomp op geestige wijze toe- Spr. herinnerde aan verschillende voorvallen uit de loopbaan yan de jubilaresse. Namens het Comité bood spr. mej Klomp een stel Delftsch blauw aan. De heer G. A. Wiggers sprak mej Klomp'toe namens de collega's. 30 Jaren hebben we samengewerkt, aldus spr., en het zal een leemte zijn in de school als u er niet meer zult zijn. Namens de col lega's bood spr. een schilderij aan van de school. Enkele leerlingen boden hierna een bloemenmand aan en een album met de namen der oud-leerlingen. Ter afwisseling werden enkele liede ren gezongen, enkele voordrachten, ge daan erw lichtbeelden vertoond, waarbij, de heer De Boer op de hem eigen wijze een toelichting gaf. De heer H. de Boer, oud-Hoofd der school, was de volgende -spreker. Bijna 30 jaar heeft spr. met mej. Klomp mo- gén samenwerken. In dien tijd heeft de heer De Boer mej. Klomp leeren waar- deeren. De rust die u gaat genieten, zal geen zalig nietsdoen zijn, daar ken ik u te goed voor. Er is nog veel dat u kunt doen. God' zegene u op uw verder levenspad. Namens de Commissie van toezicht op het L.O. sprak dr H. A. Bolke. Ook deze spreker wijdde waardeerende woorden aan het adres van mej. Klomp. „De heer G. Sanders, oud-hoofd der O. L. School, haalde verschillende herin neringen op. Tenslotte was het woord aan mej. Klomp, die geroerd dankte voor die vele bewijzen van medeleven en sympathie. De laatste spreker was 'bet 'huidige Hoofd der School, de heer J. E. Kok. Spr. waardeerde bovenal het vele dat mej. Klomp de laatste moeilijke jaren heeft verricht. Spr. stelde mej. Klomp alle aanwezigen als voorbeeld van plichtsbetrachting. Ondanks de koudie, was toch een groot aaintal beJiangstetleniden aanwezig op de ieerlingenavondj van de discipelen van mw. Kilok-Boerdam kt het Casino. Bet zou te ver voeren de prestaties van de leerlingen stuk voor stuk te bespreken. Zoowel de instrumentale als die vocale solistjies waireyi irn het algemeen goed op dreef en gaven blijk goed gestudeerd te hebben.. De jury, die de prijzen moest toeken nen, oogstte aller instemming door Betty v. d. Voorst den eersten prijs toe te ken nen, die dlaTL ook ten volle verdiend1 was, getuige haar onberispelijke vertolking van „Czardlas" van Monti. Jan de Mooy en. Corrie Broekhuizen "behaalden een 2en prijs, terwijl Floniia Wanininikhof, Ria. v. d. Weyden ©n Conrie Kriek een troostprijs kregen. Tenslotte werd een leuk zang spel opgevoerd in. zes bedrijven, getiteld: De Sneeuwkoningin. Vrijdag 7 Fehr. a.s. houdt de Ned. Chr. Land Anb. Bond, afd. Noordwijk, haar jaarvergadering in „Seinpost." De A.R. Prop. club vergaderde te Noordiwijk aan Zee in het Vereenigings- gebouw. De heer Jac. Hoek sprak over NederlandImdië tot 1940. Op deze inte ressante inleiding volgde een breede be spreking. NOORD WIJKERHOUT. De Jubileumtentoonstelling, georga niseerd door de commissie ter gelegen heid van het* 50-jarig bestaan der pl. afd. van de Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur zal morgenmiddag, 3 uur, officieel in tegenwoordigheid van vele genoodig- den worden geopend door burgemeester A. A. M. C. van Iersel. Deze opening zal plaats vinden in de groote zaal van café „De Zwaan". De heer H. Raaphorst, arbeidscon- traotant ter secretarie, is geslaagd voor %et diploma typen. De Chr. Voefebalvereeniging C.N.V. kwam Zaterdagavond met hunne dames, in de zaal van den heer v. d. Geest, bij een, waar de heer C. L. Jurlings, lid van de technische commissie van den Haag- schen Voetbalbond een causerie hield over technisch voetbal. Op zeer prettige en aangename wijze gaf spr. een uiteen zetting van de taak van den doelver- dèdiger, backs en van enkele midden en voorspelers, waarna de strafschop, de hoekschop en de ingooi nader weerden be sproken. Na de pauze werden aan den spreker nog enkele vragen gesteld, welke door hem in een vorm van een huise lijke en opvoedkundige sfeer werden be antwoord. Aan het einde werd den heer Jurlings in bijzonder dank gébracht voor de door hem gedane toezegging om in het gesloten seizoen, met leden van C.N.V. het voetbaltennis in Noordiwijkerhout te zullen beoefenen. RUNSBURG. Op 1 Februari herdacht de heer D. v. Egmond Nz. het feit, dat hij 25 jaar in dienst der Veilingverg. „Flora" was.» Tij dens de veiling werd door den voorzitter der Koopmansver., den heer N. de Heyer» verzocht even te pauseeren. Namens de kooplieden feliciteerde hij v. Egmond met zijn jubileum en bood hem, uit medele ven en waardeering, een groote mand bloemen aan en tevens een enveloppe met inhoud. Namens het personeel van „Flora" sprak het hoofd der administratie, de heer A. v. d. Bos, den jubilaris toe en schetste hoe het nimmer de bedoeling van v. E. was geweest zijn werkkring op kantoor te zoeken. Het was zijn helder verstand en doorzettingsvermogen dat hem be kwaam maakte voor zijn werk. Thans kan men zeggen, dat hij voor de veilingadmi nistratie goed geschoold is en een goede kracht, wien men iets kan overlaten. De samenwerking met den jubilaris is uit stekend geweest, hetgeen mogelijk was door een wederzijds begrijpen en ver trouwen. Namens het geheele personeel bood spr hem een fraaie bloemenmand aan en tevens een prachtig schilderstuk. Vele kooplieden en leden van „Flora'* maakten er gebruik van den jubilaris ge luk te wenschen* Het Prov. Kerkbestuur v. Z. Hol land verleende zijn goedkeuring aan het besluit van het classicaal bestuur van Leiden tot vestiging van een tweede pred. plaats bij de Ned. Herv. Gem., met ingang van 1 April 1947. VALKENBURG Bij den Vrijdag j.l. gehouden hardrijwed strijd kwam de 26-jarige J. R., zoodanig te vallen, dat hij met een zware hersenschud ding moest worden opgenomen. Zaterdagavond, tien uur, begon plotse ling de sirene te loeien die op het gemeen tehuis geplaatst is. Was deze geplaatst voor luchtbeschermingsdoeleinde.n, thans was het alarmsignaal voor brand. Het bleek i; dit geval een brandje te zijn op het vlieg veld. Een houten barak was in brand ge raakt die als wachtlokaal dienst deed. H-oewel dit indirect geen gevaar opleverde voor de omgeving (uitgezonderd de ben zineopslagplaats), werd toch nog met een straal het vuur gebluscht. Aan de vrijwil lige brandweer komt zeker een woord van lof toe voor haar snelle optreden. De Was- senaarsche brandweer die ook nog ter plaatse versoheen, behoefde geen dienst te doen. Bonnen halen voor zelfverzorgers op Donderdag 13 Febr. Het B.G. te Leeuwarden veroordeelde onlangs den 32-j. landbouwer J. Borgeld uit Onstwedde, die een geheele Joodsche familie te Vlagtwedde had verraden, tot 8 jaar R. W. I. Eisch was 12 jaar. IM iKmdetextielkaaht Kunst en Letteren CONCERT. ROTT. PHILH. ORKEST Onder auspiciën van K. en O. speelde het R. Ph. O. dezen keer een zeer aan trekkelijk programma. Begonnen werd met de symphonie in Bes van Schubert, een zonnig, levensblij jeugdwerk vol charme en gracie, met alleen in het me nuet een tragischen ondertoon. Het was een uitstekend idee op deze symphonie het concertino voor clarinet en orkest van. Weber te laten volgen. Al te zelden is er in de concertzaal gelegenheid een blaas instrument in een soloconcert te beluis teren. En de clarinet is een instrument met groote expressieve en virtuoze mo gelijkheden. Na de pa'uze een romance van Sibelius, een eqlogue 'van Rabaud en tot slot de bruisende, vitale ouverture „Cyrano Bergerac" van Wagenaar. De vorige malen had van Mever over de verschillende instrumenten van het or kest gesproken en dezeapart laten hoo- ren. Gisteravond trachtte hij het publiek dichter bij de compositie te brengen door een beknopte analyse. Heel instructief was, dat hij een en ander vertelde over den sonatevorm en de beide thema's waar op de hoekdeelen van de symphonie van Schubert gebouwd zijn, apart liet hoo- ren. Aan het applaus was duidelijk te merken, hoe dit door het publiek op prijs gesteld werd. In de vertolkingen van het R. Ph. O. was zeer veel te waardeeren. Een woord van bijzonderen lof komt toe aan den cla rinettist Gijs Harten voor zijn mooie Ver tolking van het concert van Weber. Hennie Schouten MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST, De afd. Muziekschool van de Mij voor Toonkunst te Leiden heeft voor de ko mende maanden een serie lezingen en uit voeringen georganiseerd. De eerste lezing wordt gehouden op 15 Febr. a.s. door den heer Dirk J. Balfoort, conservator muziek hist.- afd. Gem. Mu seum 's-Gravenhage, met medewerking van Lous Goossens, Els Plantenga en Kees Panman, die een demonstratie op oude muziekinstrumenten zullen geven met toelichting. Op 22 Maart spreekt Willem Andries- sen, dir. Amsterdamsch Conservatorium, over „Debussy"; op 26 April volgt een lezing van dr E. W. Schallenberg, pri vaat-docent R.U. te Leiden, over: „De muziek als cultuurfactor in de I8e eeuw" De laatste lezing op 17 Mei wordt gehou den door den dir. der Muziekschool, den heer H. Franco Mendes, over: „Proeven van muzikale literatuurkennis (met gra-' mofoonplaten) De uitvoering van de beginnende leer lingen en demonstraties Jaques-Dalcroze- onderwijs vindt plaats op 19 April in het schoolgebouw Rapenburg 22, terwijl Mei de gevorderde leerlingen een- uitvoe ring geven in den Foyer van de Stadsge hoorzaal. Op 21 Juni is de einduitvoering van vergevorderde leerlingen, eveneens in den Foyer van de Stadsgehoorzaal. De lezingen worden alle gehouden in concertzaal van de Muziekschool. Leden van de Mij voor Toonkunst en leerlingen der Muziekschool hebben vrijen toegang tot de schooluitvoeringen. VOORDRACHTSAVOND MAUD COSSAAR Op 6 Februari a.s., 8 uur, komt de jonge begaafde voordrachtskunstenares Maud Cossaar een voordraohtsavond geven in de groote zaal van het Leidsche Volkshuis, Apothekersdijk. Het bestuur van K. en O. wil dezen vorm van kunst onder zijn inschrijvers meer bekend maken en tevens jonge, veelbelovende kunstenaars, zooals Maud' Cossaar en Max Croiset, gelegenheid geven in Leiden op te treden. Op 6 Februari zal Maud Cossaar frag menten voordragen uit: „De Wereld een Dansfeest" van Arthur van Schendel; „Rembrandt" van Theun de Vries „Komedianten trokken voorbij" van Johan Fabricius'. „Hiermede grijpt zij d« kans om drie Hollandsche schrijvers van formaat naast elkaar te plaatsen in hun meest levende proza". Het belooft dus een avond te worden van waar kunstgenot. Juist omdat K. en O. op het terrein van de voordrachtskunst een cultureele taak heeft, is de toegangsprijs zeer laag ge steld. Men zie voor vefdere bijzonder heden de advertentie in het blad vafl Zaterdag jj.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6