Gen. Spoor onder een journalistiek spervuur 't Verklaarde uitzicht Wat is er met Den Doolaard aan de hand 't Ontsnappen van 12 SS-ers opgehelderd NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 1 FEBRUARI 19« „ONUITPUTTELIJK IS ONS GEDULD, MAAR. (Vervolg van pag. „Want, alle verdragen ten spijt, bleven de republikeinen saboteeren en infiltreer en. Dit deed mij op een gegeven oogenblik beslui ten, aldus vervolgde gen. Spoor, tot eenzij dige vaststelling der demarcatielijnen. Wij legden letterlijk de kaarten op tafel en zei den: „Beeren, dit zijn onze postenwaar zijn die van jullie?" Wie schetst echter onze verbazing, toen de republikeinen, dank zij hun buitengewoon groote elementaire kennis op topografisch gebied nergens is zoo snel promotie gemaakt als in het leger dej Indo nesiërs aantoonden.'dat hun voorste linies zich ver achter Nederlandsch gebied bevon den? Om dan nog niet eens te spreken van het gebruik, dat zij van de overhandigde Nederlandsche stafkaarten maakten bij de beschieting der Nederlandsche posten te Soerabaja. Typeerend is wel, dat de republikeinsehe legercommandant „collega Soedirman", noemde generaal SpooT hem niet zooals elders gebruikelijk is, onder ./den minister van Defensie staat, doch rechtstreeks onder Soekarno. Dit maakt de strijdigheid van beider, kort na elkaar afgelegde verklarin gen, duidelijk. Wellicht is samenwerking met de TRI in dé toekomst mogelijk, doch dan zal deze or ganisatie eerst gereorganiseerd en gezuiverd dienen te worden. Soedirman mag zijn te Djocja uitgesproken rede: Houdt u gereed, voorwaarts, marsch!" beschouwen als een po ging om alles op vredelievende wijze op te lossen ons klinkt het toch veel meer als een strijdkreet in de ooren.... Voeg daarbij het feit, dat de Indonesische jongelieden, die thans wat beteekenen in het republikeinsehe leger, vroeger slechts door heel hard te werken aan hun brood kwamen, dan begrijpt men, dat zij heel moeilijk tot hun oorspronkelijke bezigheden zullen kun nen terugkeeren. Vechten is bij hen niet langer middel, maar doel, welk standpunt hun leermeesters, de Japanners, reeds lang hebben ingenomen. Natuurlijk zijn ook aan onze zijde wel eens fouten gemaakt, merkte generaal Spoor op, „Houdt u gereed voorwaarts, marsch!" zegt de „collega" van gen. Spoor, Z.Exc. Soedirman, opperbevelhebber der republikeinsehe strijdkrachten doch de 350 gevallen van inbreuk aan Indo nesische zijde begaan tusscheri 1 Nov. en 31 Dec. van het vorig jaar, overtreffen toch wel de hoogste verwachtingen. De sfeer is de laatste maanden niet bepaald prettiger ge worden door de diverse toespraken van de Inheeimsche leiders en de ophiitslectuur, welke dagelijks aan intensiteit toeneemt. Ik heb reeds eerder" verklaard, dat een „koloniale oorlog" een volslagen obsoleet be grip is. Het is bovendien duidelijk, dat de politiek niet in die richting gaat. Deze poli tiek der Regeering bepaalt het gebruik van het leger. Er zijn echter omstandigheden, die noodzaken, dat het gezag zich moet doen gelden. En' mocht de toenadering, ondanks allen goeden wil aan onze zijde, toch ge» doemid«zijn te misluken, dan zal onze mili taire kracht overzee voldoende zijn om des noods eenzijdig orde en rust te herstellen. Wij hebben getoond over geduld te be schikken, zoo besloot generaal Spoor, over een onuitputtelijk geduld. Maar dan zal toch spoedig een einde dienen te komen aan de wandaden der tegenpartij. Per slot van reke ning zijn mijn soldaten mannen met een eigen verstahd en met een eigen meendng. Laten, de republikeinen dóór rekening mee houden. „Ik ben commandant van een leger, en geen directeur van een schiettent", zegt generaal Spoor WORIJT ZOO LANGZAMER HAND EEN RAADSEL Gisteren citeerden we uit Je Maintiendrai" een merkwaardig stukje, geschreven door den bekenden socialdstischen auteur en radio-spreker A. den Doolaard, welk stukje dóérom zoo merkwaardig was, omdat er een totaal gewijzigde geestesgesteldheid uit sprak. Er kon n.l. zonder moeite een chris telijk schrijver in worden beluisterd. Thans troffen we echter in „Paraat", het weekblad van de Partij van den Arbeid, over den zelfden auteur ook een en ander aan, dat we nog merkwaardiger vónden en daar om hier laten volgen. „Paraat" schrijft: In den strijd, dien Antoon van Duinkerken voert tegen het verschijnsel waarvan Albert Kuyle de personificatie is en-waarover we de vorige week schreven, heeft zich een nieuwe kampioen geworpen. A. den Doolaard heeft een interview toegestaan aan een redacteur van „De Gelderlander" en onze Den Doolaard kiest de partij van Albert Kuyle. Den Doolaard noemt Kuyle met een beminnelijke wegcijfering van eigen persoonlijkheid de beste Nederlandsche prozaïst, hetgeen menig een zal verbazen. Dit is niet de eenige reden, waarom men zich behoeft te verbazen. Den Doolaard zegt ook, dat hij persoonlijk de scherp anti-semietische artikelen, die Kuyle heeft geschreven, uitermate afkeurt, „omdat zij het geestelijk klimaat hielpen bevorde ren, waarin de latere moordende Joden- razzia's hebben plaatsgevonden". Er is reden aan te nemen, dat Kuyle niet bekeerd is. Moeten we hem nu maar weer kalm, terwille van .de vrijheid of van de Vier Vrijheden een nieuw geestelijk klimaat laten bevor- derfen, waarin opnieuw moordende razzia's plaats zullen vinden? Ook Den Doolaard gelooft niet in een be keering van Kuyle. Hij zegt: „Kuyle is anti-democraat en anti-semiet; als zoodanig ben ik zijn felle tegenstander Hij h^udt zijn beginselen vol door dik en dun FRAPPANTE MEDEDEELIN- GEN VAN DEN MINISTER Het antwoord, dat de minister van Justitie Ban 't Kamerlid jkvr. Wttewaal van Stoet wegen gegeven heeft op haar' vragen over de ontvluchting van 12 S.S.-ers tijdens 't vervoer van Hoensbroek naar Den Helder laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. De bewakers hebben zich grof nalatig betoond en het optreden van een van hen was misdadig, aldus de minister. Het ver voer geschiedde in een gesloten en gëcapi- tonneerden verhuiswagen met aanhangwagen. De ontvluchting ging als volgt: Bij Rens- woude hield men halt om een burgerchauf feur gelegenheid te geven wat te eten. De andere bewakers gingen, met inachtneming van normale aflossing, daar ook een kop koffie drinken. Van eenige noodzaak daar toe is- niets gebleken. Een bewaker heeft toen goedgevonden, dat vier gedetineerden die zich met zijn toestemming even buiten den wagen bevonden, op een vrachtauto zijn gestapt en wegreden. Zonder appèl te hou den reed men verder. In Amsterdam waar de deur van den gevangenenwagen „voor de fris9che lucht" was opengezet ging num mer vijf er vandoor en voor de pont in Vel- sen de rest. De bewaker, die op den aan hangwagen toezicht moest houden, is toen nl. in den voorsten wagen gaan zitten en de gedetineerden vonden het een klein kunstje om de deur, die provisorisch was gesloten, open ,te maken. Een der ontvluchten viel en kreeg een hersenschudding. De bewakers zijn geschorst. SOC.-ECON. STUDIECONFERENTIE VAN DE C.H.U. Van 28 Febr.1 Maart zal vanwege de Chr. Hist. Unie te Birkhoven (Utr.) een sociaal- economische studieconferentie worden gehou den,, waarop de problemen van ordening en sociale vragen ter sprake zullen worden ge bracht. en kiest nooit de lijn van den minsten weer stand; ais zoodanig is hij mij liever dan welke arrivist dan ook, die zich in alle tijd schriften thuis voelt, inclusief Elseviers Weekblad". Wij vinden dit een fatale literairdoenerij Hier wordt de misdadig-gevaarlijke literator de hand boven het hoofd gehouden, mits hij maar vechtlustig genoeg is en de lijn van den minsten weerstand niet kiest. In het licht van het jongste verieden is het een onbegrijpelijke blunder, dat Den Doo laard den wegbereider van het anti-semi- tisme, Kuyle, verkiest boven de arrivisten. Arrivisten zijn ons niet sympathiek, maar duizend arrivisten zijn beter dan één-Kuyle. En wat kan Den Doolaard verwijten aan den „arrivist" Van Duinkerken, die in Else viers Weekblad schrijft, als hij zelf zijn ver warde denkbeekièn in „De Geidenander" doet spuien? Wat dat betreft is het een kwestie van pot en ketel. „De Gelderlander" heeft den goeden smaak naast 'n portret van Albert Kuyle het gedicht „De Partisanen" van Den Doolaard af te drukken. Daarin vin den we %e volgende regelen: Dit is het lot der partisanen: Gebrand te worden eti gekerfd. 6 Gelijk een vaas te zijn verscherfd. Druipend van bloed en bittere tranen. Dat lot dankten de partisanen aan lieden van het slag-Kuyle. Als de dolaards, of de ver doolden in de literair-politieke wereld blij ven dolen, kunnen wij over 25 jaar een nieuwen bundel .Partisanen" verwachten. Misschien is het weer „Der Joden hart sterft onder 't Davidsteken", misschien kan Den Doolaard nog eens dichten: „Zij staakten om geslagen Joden". Het is niet de eerste keer, dat Den Doolaard in het verdachte gezelschap van Albert Kuyle gezien wordt. In 1934 liet nij zich door dezen unieken prozaïst aanhaken bij een nieuw tijdschrift, hetgeen Cola Debrot de volgende, nu weer hoogst actueel geworden limerick in de pen gaf (men vindt hem in .Porum" van Maart 1934). Wellicht door een fout op zijn poolkaart kwam de dolende ridder Den Doolaard terecht in een Kuyl waar het week is en vuil en het sop doorgaans weinig de kool waard. RIJKSBEURZEN VOOR MUZIEKSTUDIE Er wordt nogmaals op gewezen, dat on- of minvermogende jongelieden van Ned. na tionaliteit, die in 1947 in aanmerking wen schen «te komen voor een beurs voor muziek studie .in binnen- of buitenland, vóór 17 Febr. een gezegeld verzoekschrift moeten indienen bij het departement van O. K. en W„ Prin- sessegracht 21, Den Haag. PAUL ROBESON ZAL TWEE JAAR NIET ZINGEN De beroemde Amerikaansche negerzanger Paul Robeson heeft in den loop van de week een manifestatie tegen de rassendiscriminatie geleid en daarna medegedeeld, dat hij de komende twee jaar niet za* optreden, ten einde zich geheel te kunnen wijden aan een in de Ver. Staten te organiseeren campagne tegen den rassenhaat. 99 Er bestaat metterdaad het gevaar, dat het menschenlfeven zich gewent aan het Woord Gods in een verkeerden zin. Dat was bij de Schriftgeleerden. 't Valt mij op. dat Jezus hen juist met deze naam noemt: „Schriftgeleerden". Och neen, de nadruk ligt niet daarop, dat kiet geleerden zijn. De Schrift bestrijdt hier geen intellectualisme, eenzijdige overschatting van het verstand, theorie, doode orthodoxie. Juist niet. Veeleer ligt de nadruk op het eerste: op de Schrift. Dit zijn menschen, dat zegt hun naam, die dagelijks met de Schrift omgaan, die heel hun leven er aan geven, die aan het gebruik van de Schrift gewend geraakt zijn. Maar dit is ook een uitermate practische kwestie. Die gewenning aan de Schrift heeft heel het leven doortrokken, er beslag op ge legd# tot zelfs op hun kleeren toe. Het" straalt er ook van alle kanten naar buiten. Daar zorgen ze zelf wel voor: ze wer den eerbiedig gegroet, ze krijgen de beste ^plaats in de synagoge, en het levert ook buiten gewoon aangename voordeelen op; ze bezet- ten de eerste plaatsen bij de maaltijden. Het valt ons wel op dat de gewenning aan het Woord Gods hier in uiterlijkheden ver loopt. Maar de teekening die Jezus er van geeft is nog niet af. Het gaat van kwaad tot erger: het zat zoo aan den buitenkant: Jezus noemt alleen 't kleed; 't leidt tot zelfverheffing in de uiterlijke dingen. Maar 't ergste is dat ze in deze houding vol harden tot eiken prijs; ze verdrukken en ver dringen het machtelooze ze plunderen de weduwen leeg en nu-is 't genoeg voor d e n s c hij n doen ze lange gebeden, 't Ge bed dat 't hoogste is onzer dankbaarheid daar maken ze een schijn van dat is een leugen om zich zelf groot te maken. Zulke Farizeërsü Wacht even! Toen de Heêre Jezus hen zoo teekende voor z'n discipelen, zei Hij: „Wacht u voor de Schriftgeleerden!" Ik zou willen vertalen: „Past op,#dat ge niet in hun fout valt". We staan allemaal aan het gevaar bloot: dat we aan de Schrift gewend raken en dat dit in heel ons leven te zien is in de uiterlijke dingen. En we zouden allemaal net zulke Farizeëers worden, als de Heere Jezus daar niet stond met i'n „Past op!" Zeg nu niet gauw: „Ja natuurlijk zoo is het!" Hebt u de fout wel gezien? Het zijn allemaal uiterlijke dingen: de Schrift heeft geen beslag gelegd op hun hart. En als we nu dit laatste nog eens een beetje anders zeggen: ze gingen eiken dag met den Bijbel om maar ze hebben daarin 't hart niet aan den God van de Schrift gegeven ze hebben 't hart aan den Heere onthouden. Zoo zijn we nu allemaal. En aan den Bijbel zijn we al (of nog wel) tamelijk gewend. „Past dan op" zegt de Heere Jezus dat ge uw hart niet aan den Heere onttrekt. „Past toch op". De. H. J. Westerink. Praag eischt vrije zones in Bremen en Hamburg Om niet als Rotterdam achter het net te vis sc hen! De leider der Tsjeciho-Slowaaksche delega tie ter conferentie te Londen heeft inzake Duitschland voorgesteld de oontrole-periode over Duitschland niet in het vredesverdrag vast te stellen. Hij eischte: militaire en eco nomische ontwapening; een goed controle systeem en heropvoeding der Duitsöhe jeugd. In het memorandum wórdt te kennen gege- vènt dat Tsjecho-Slowakije meer voelt voor een gecentraliseerden dan voor een bonds- staat.Ondernemingen. in eigendom van nazi's/ moeten genationaliseerd, kartels ontbonden, den landjonkers de macht ontnomen worden. Van groot belang is, dat Tsjecho-Slowakije het recht eischt op vrije zones in Bremen en Hamburg, alsmede vrij.e scheepvaart op Elbe, Rijn en Donau. De grenscorrecties beslaan 820 km2 en een bevolking van 25.000 zielen. JE MOET MAAR BOFFEN De 44-j. Haarlemsche postbesteller J. W. Poelgeest, die vorig jaar geld stal uit brie ven, gericht aan pater Henri de Greeve, is door de Haarlemsche rechtbank van alle rechtvervolging ontslagen wegens een fout in de dagvaarding. De rechtbank achtte de feiten wel bewezen. I Eerst wtf, I dan Duitschland Tegenover die blijkbaar eeuwenoude erva ring, dat de „liefde" vain den man door zijn maag gaat, zou Lk de opmerking wlttlen pliaafc- sen, dat men deze Hottentotten-moraai met moet gaan toepassen op heel mannelijk Europa, Wamt, dat er, gelukkig, in d£t Europa, waarvan Oswald Spengler reeds na den eersten wereldoorlog, den ondergang der Westersohe cultuur voorspelde, nog wed mannen zijn, dóe méér bekoord worden door een constant karakter. Het leven is ads functie der natuur niet te verklaren Maar wel kan men toegeven, dat de memsoh in- het algemeen, dtus ndet alléén de man, in zijn strevingen sterk beïnvloed wordt door physieke factoren. En het valt niet te ont kennen, dat er een lijnrecht verband bestaat tusschen: voedseUsohaarschte, honger, eoo- nomae, pqjiftiek, zelfhandhavingaggiressrie, oorlog. Dait de landen., doe dezen oorlog ver-! lonen hebben, maar de lont in het kruitvat wierpen, op den. dtuiur ook weer een menschr- waandlig bestaan moet worden verschaft, is logisch en humaan. Maar in de eerste plaats dienen de Landen, die op „rücksichtslose" wijze door een vijand, die het woord „edel moedig" niet leende, onder den voet geloo- pen werden, weer op de been geholpen wor den. Het is dus óók logisch en huimaan, dat aan de belangen der kleine, aangevallen staten de grootste aandacht wordt besteed. Het wereld-voedselivraaigstuk is ndet een aangelegenheid, dóe alleen de Duitsohe zones aangaat. De na-oorlogsche moeilijkheden! ondervinden vele volken nog aan den lijve. Al moge dan de ergste crisis voorbij zijn. Europa, in het algemeen, gaat nog zware jaren van ontberingen, tegemoet. Er is voed sel voor een bescheiden levensstandaard, maar de prijzen zijn hoog en de physiek% en geestelijke gevolgen van jarenlange onder voeding, zullen zich nog lang doen. gelden. Er zal strijd blijven tegen de moeilijkheden van huisvesting, Meeding, en één enkele crisis in Amerika zóó zijn wij eoononnisoh verrschakeld kan alle berekeningen in Europa annul leer en. Deze sombere prognose grijpen wij maar wiet uit de lucht, maar zij is gebaseerd op de mededeeliingien van den heer Fitzgerald, secretaris-genieraa! van den internationalen ™>odvoedöeOiraad. Wat krijgen wij voor het eerste halfjaar van 1947 te hooren? De vlee9ahversahepingen zullen veel minder worden en trouwens de meeste vtteesehvoar- raden zijn reeds gecontracteerd, gezien de handelsverdragen die Engeland met Argen- timië, Australië, Canada, Brazilië en andere staten heeft afgesloten. Met graan zulten we uiterst zuinig moeten zijn. Wat oliën en. vet ten betreft, daarmede moet men rekening houden, dat ook die voorziening minstens 25 procent beneden het niveau van vóór den oorlog blijft. Voor lijnkoeken kan njera bij de Britten terecht, die zóó edelmoedig waren, enorme a an koop en te doen in Argen tinië; regelrecht kunnen slechts weinig Europeesohe koapers daar op de markt terecht! Met deze factoren voor oogen, aal het duidelijk zijn, hoezeer wij gebaat zijn met herstal onzer eigen economie en handel. Hoezeer Nederland, een onder den voet ge- loopen lamdi, een. lieflijker initrodluctie in de Bri üsah - Amerikaansche zonepoLitiek en eco nomie op prijs zou stelHemUit het tweede memorandum der Nedierfandsohe regeering .blijkt duidelijk, dat Nederland er niets voor voelt van. Duitschland een „kolonnallen staat" te maken, want het is ook ons belang, om met een gedemilitariseerd Duitschland' in gezonde economische en handelsrelatie te staan Het Duitsche probleem het opstellen vaa een vredesverdrag, waartoe de „plaatsver vangende vier" te Londen vast de verlang lijstjes incasseeren, is dan ook hetgeen de regeeringen aller landen als een dwingende gedachte achtervolgt. Het Nederlandsche standpunt beoogt de idee van federatieye Duitsche staten, in los politiek verband, maar met sterke economische verbonden heid, zooals ook Frankrijk zijn eischen ge formeerd heeft. De Tsjechen staan echter vrij sceptisch tegenover de mogelijkheid van een centraal sterk, economisch Duitschland, dat echter tegelijkertijd politiek gedecentra liseerd zou kunnen zijn. Want, zegt Ar- nost Heidrich, de leider der Tsjechoslowaak- sche delegatie, zoodra de bezetting zich terugtrekt, zullen de verschillende deelen van Duitschland zich trachten te hereenigen. Men moet oppassen, dat Duitschlands tijde lijke verbrokkeling niet in een valsch ge voel van veiligheid sust. De Tsjechen heb ben het zekere voor het onzekere genomen en daarom o.a. een vrije zóne in Hamburg en Bremen geëischt. De Russische invloed op Polen komt onmiskenbaar tot uiting in het Poolsche memorandum. Polen wil geen decentralisatie, maar een Duitschland als politieke eenheid, al zal het noodig zijn, dat het land voorloopig onder burgerlijke en miiMitaiine machtsuitoefening d<er gealllieeir- den. blijft. En Fjedor Goesef, de Russische gedelegeerde, heeft te Londen een rapport overhandigd, waarin de Sowjet-regeering een centrale Duitsche regeering bepleit, die men te zijner tijd kan consulteefen over het Duitsche vredesverdrag. Het Poolsche en Russische voorstel is volkomen tegenover-» gesteld aan hetgeen de Franschen wenschen. En men verdenkt de Sowjets van een tac tische manoeuvre, om via een centrale regeering in Duitschland, ook buiten de grenzen van hun eigen, bezettingszóne, com munistische itrwlioed uit te oefenen. Geen politieke gecentraliseerde organisatie, dat is juist de Fransche eisch. De desbetreffende Fransche nota's hebben critiek ontmoet bij de communistische tFransche collega's der Russen, en zullen misschien in Frankrijk een debat over het politiek beleid der nieuwe regeering ten gevolge hebben. Anderzijds verluidt, dat Bidault straks met het fiat van alle partijen naar Moskou kan gaan. Al deze tegenstellingen, kweeken in Duitschland een soort van verzetspolitiek en inspireeren een mem ate Schumacherd>e leader der Duiftsobe sociaal-democraten, die altijd „liebangelt" tegen Labour, tot de uitspraak: „Alleen dan kan iemand het Duitsche vredesverdrag tee kenen, als er door heel Duitschland gelijk recht heerscht, dus als Duitschland weer een parlement heeft, gesteund door den po-Litie- ken wil van geheel Duitschland". Wordt het geen tijd, óók deze geestelijke „zwaarindustrie" te ontmantelen? Het aantal Spaansche vluchtelingen en deserteurs uit bet Spaansche leger, dat de Fransche grens overtrekt, neemt voortdurend toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3